Jldij-eAierJU^,^AJberi (JjfltooJJben Vandaag voor 50 jaar Uondiien uü hel Vliedend Blaadje. cSjtoueiAeJ/i nieuwe en Zending. ïliwiuJ) uit IM> £che^^HjiaciAl^eAxcfit^ Het uitzenden van kinderen hervat Voetbalcompetitie Zeemacht Uit het politierapport zijn geen Maatregelen aan de Texelsche kust tegen de mijnen Visscherij £e/i tyutteAlfe.,,. de ideale verkooper! door het Centraal Genootschap voor Kinderlierstellings- en Vacantie- kolonies. Het Hoofdbestuur van het Centraal Genoot schap heeft, In overleg met den Centralen Raad voor Kinderuitzending, besloten de Koloniehuizen, die eenigen tijd geleden in ver band met den toestand gesloten werden, we derom open te stellen. Omstreeks half Decem ber zullen weer kinderen uitgezonden worden. Evenwel is besloten, dat de kinderen zooveel mogelijk in de provincie waar zij woonachtig zijn, verpleegd zullen worden. Mochten de internationale spanningen het ontruimen der huizen wederom noodzakelijk maken, dan zullen de kinderen nu vlugger hun huis kunnen bereiken. Een en ander is geschied in overleg met het Departement van Defensie. Ook de afdeeling Den Helder heeft onmid dellijk van de gelegenheid gebruik gemaakt en zal twee groepen kinderen uitsturen, en wel een groep van vijf kinderen naar het Bio- vancantieoord „Russenduin" en een groep van negen naar het Koloniehuis „Kerdijk" te Eg- mond aan Zee. Zaterdag 9 December loopt er weer een beperkt programma. Dienst en vooral verlof treden als spelbrekers op, waarvan de wed strijden van deze week het stempel dragen. In Afdeeling A is het vooral de wedstrijd WachtschipKijkduin A, die de aandacht vraagt, want het betreft hier de twee kop- loopers uit die afdeeling. Daarnaast is ook zeer belangrijk OnderzeedienstMarine Hos pitaal, daar de Ziekenverplegers ook een zeer goede positie innemen en tot nu toe nog niet geslagen zijn. De Verbindingsdienst komt uit tegen Schorpioen-comb., wat hen een goede kans geeft om van de onderste plaats weg te komen. Tot slot nog de minder prettige mededeeling, dat Jan van Brakel uit deze af deeling heeft moeten terugtrekken, wegens verandering van het vaarplan. Volgende week echter komt er een nieuwe Landmachtploeg bij van het Troepen Detachement uit de Molenstraat. Nog spannender is het in Afdeeling B. Kustartillerie Erfprins speelt hier tegen Fort Dirksz Admiraal, welke laatsten ook nog ernstige candidaten zijn. De Officieren, die ook maar een punt verschillen met de lijst aanvoerders, spelen tegen nummer laatst, Schorpioen 1 en een nieuwe nederlaag wacht den Torpedomakers. Ook de Zoeklichtafdeeling heeft 6 punten en zal dus haar best doen om het 21ste Grens Battaillon te kloppen om zoo doende haar kansen te behouden. Alles bij elkaar een interessant en belang rijk programma, wat wij hier in zijn geheel laten volgen, benevens de competitiestand. Afdeeling A. Terrein Helder: 13.45 uur: Kijkduin AWachtschip. Terrein Watervogels: 13.45 uur: van SpeijkPlaatsel. Dienst. 15.00 uur: Schorpioencomb.Verb.dienst Terrein Onderzeedienst: 13.45 uur: Mar.-HospitaalOnderzeedienst. Afdeeling B. Terrein Onderzeedienst: 15.00 uur: Zoeklichtafd.21ste G.B. Terrein De Kooy: 14.30 uur: De Kooy 2Kon. Instituut. Terrein Helder: 15.00 uur: ErfprinsDirksz Admiraal. Terrein Rijkswerf: 14.30 uur: OfficierenSchorpioen 1. Competitiestand op 8 December: Afdeeling A. Wachtschip Kijkduin A Hospitaal De Kooy 1 O.Z.D. Van Speijk Schorpioen 2 Plaats. Dienst Verbindingsdienst 3 0 0 3 0 0— 6 45 R. I. 5 4 1 0 9 6—1 4 3 1 0 7 11— 2 4 2 2 0 6 12— 5 3 1 2 0 4 7—1 4 1 1 2 3 6—4 3 1 0 2 2 3—10 3 0 12 12—6 3 0 0 3 0 1—13 Afdeeling B. Erfprins 4 3 1 0 7 13— 4 Officieren 4 3 1 6 83 Zoeklichtafd. 4 3 16 12— 5 Dirksz Admiraal 4 3 1 6 84 De Kooy 2 41214 9—8 Kon. Instituut 3 1113 2—5 Stafmuziek 4 1 3 2 811 Kijkduin B 41 32 4—8 21e G. B. 3 1213—9 Schorpioen 1 4 13 1 414 RUITEN INGEKOGELD. Een bewoner van den Kanaalweg deed bij de politie aangifte, dat door jongens enkele ruiten aan de achterzijde van zijn woning ingekogeld waren. De politie stelt een onder zoek in. WELKE DAME MIST HAAR FIETS? Aan het adres Brakkeveldweg 65 is een damesfiets (merk Gazelle) terug te bekomen, die aldaar onbeheerd werd aangetroffen. DAAR WIST SINTERKLAAS NIETS VAN. Door de Nederlandsche Spoorwegen werc^j aangifte gedaan, dat uit de goederenloods een viertal pakjes zijn verdwenen. U krijgt het geld met rente op rente terug Vertrokken personen H. Dijkman, naar Gorinchem, a/b Woonark, ligplaats kan. v. Steenenhoek. J. C. Koeten, Boerenknecht, naar Zijpe, Schilderswegje bij C. Schoen. W. A. Swaters, inspecteur arbeids inspectie, naar Haarlem, Nieuwegracht 110. R. Markus, korp.-macht., naar Soerabaja, N.-I. H. W. Vreemann, matroos K.M., naar Soerabaja, N.-I A. van Altena, luit. ter zee, naar Soerabaja! N.-I. P. Bakker, electriciën, en echtgen., naar Rotterdam, Bellamystr. 23, inw. J. H. van Bastelaar, sergt.-torpedoma- ker, naar Soerabaja, N.-I. P. de Bruijne, korp.- torpedomkr., naar Soerabaja, N.-I, J. G. van Couten, Piccard Wieringa, luit. ter zee, naar Soerabaja, N.-I. E. P. Doms, winkeljuffr., naar Haarlem, Gr. Houtstraat 14. H. de Heus, ma troos K.M., naar Soerabaja, N.-I. B. van der Vlis, stoker-olieman, naar Soerabaja. H. de Weert, korp.-machinist, en gezin, naar Am sterdam, P. Vlamingstr. 27. G. W. van Driel, korp.-torpedomaker K.M., en gezin, naar O. en W. Souburg, Bermweg 57. A. van Eisden, dienstbode, naar Delfzijl, Uitwierderweg 11. B. J. Starink, schipper, naar Soerabaja, N.-I. E. Tuk, matroos, naar Soerabaja, N.-I. J. van Velzen, loswerkman, naar Harlingen, KI. Kerkstraat 10. G. P. Vlas, loswerkman, naar Delft, Schieweg 10. J. Postma, matroos K.M., naar Soerabaja, N.-I. C. J. Rademaker, korp.- telegrafist, naar Texel, De Mok. T. H. de Ruijter, 1.matroos K.M., naar Soerabaja, N.-I. L. G. van der Spek, matroos K.M., naar Soe rabaja, N.-I, G. P. Koning, bootsman, naar Soerabaja, N.-I. H. K. Leenen, korp. mari niers, naar Rotterdam, Oostplein 14. J. Mooij, naar Callantsoog, B 77. A. M. van de Poll, machinist gr. vrt., naar Zuid-Afrika. A. van Erk, korp.-torpedomaker K.M., naar Vlissin- gfen, Wachtschip. J. W. Harrens, korp.-kon- stabel, en gezin, naar O. en W. Souburg, Dijkstraat 57. A. van Hemert, matroos K.M., en gezin, naar Terschelling, Westerbuurtstr. 34. W. M. Huissoon, marinier, naar Curagao. S. Schot, l.matroos, naar Vlissingen, Wacht schip. W. J. van Osch, mar. Ie kl., en gezin, naar Vlissingen, Hendrikstraat 32. T. Post maVelthuis, naar Leeuwarden, 2e Klande- rijstraat 7. K. Bouma, zuivelbewerker, naar Leimuiden, Heerenweg 236 a. G. M. Bosman, naar Rotterdam, Oostplein 14. J. C. F. Bis schopStrijk, en gezin, naar Nw. Helvoet, Molenweg 244. C. Dokter, dienstbode, naar Weesp, Hoogstraat 32. G. Esman, loopjongen, naar Zwolle, Tuinstraat 67. J. Ham, naar Amersfoort, Emmalaan 18, J. M. Jordan, vert. AVRO, en gezin, naar Velsen, Geelvinkstr. 40. A. J. Kling, maj.-machinist, en echtgen., naar Amsterdam, Stolwijkstr. 47 III. R. de Leeuw, naar Rotterdam, Oostplein 14. P. Niesten, marinier, naar Rotterdam, Oostplein 14. H. Slabbekoorn, naar Rotterdam, Oost plein 14. H. Vermeer, marinier, naar Rotter dam, Oostplein 14. M. Smitshuijsen—Minne- bvo, naar Soerabaja. J. L. A. NollenJacobs, naar Soerabaja. S. P. Baerveldt, matroos K.M.; G. J. Bei der, matroos K.M.; T. A. Bose, matroos K.M.; C. D. Breet, matroos K.M.; J. Brlenne, ma troos K.M.; A. J. van Broekhoven, matroos K.M.; C. de Bruin, stoker K.M.; A. H. Bruines, matroos K.M.; F. H. Cuijpers. stoker K.M.; A. Meij, stoker K.M.; C. A. Fritz, matroos K.M.M. Glas, matroos K.M.; M. L. de Gor ter, matroos K.M.; C. A. Harfst, korp.-hofmr.; H. W. F. Jas, vlgt.maker; J. H. Jongste, korp.-bott.; L. Kriele, matr. barbier; K. Ku- perus, matroos; F. Leendertse, stoker; S. A. Lubsen, stoker, naar Soerabaja. K. Kousemaker, stoker K.M., naar Vlissin gen; J. Kragt, stoker K.M., naar Vlissingen; L. Stam, matroos K.M., naar Vlissingen. M. C. ten BoschGootjes, en kind, naar Soera baja, N.-I. E. J. Dekker, korp.-machinist, en gezin, naar Velsen, IJmuiden, Tuinderstr. 87. J. van Dijk, matroos K.M., naar Vlissingen, Wachtschip. J, W. van den Elshout, matroos K.M., naar Vlissingen, Wachtschip. M. H. Huisman, dienstbode, naar Amsterdam, Albr. Dtirerstr. 3. A. J. Brand, auto-monteur, naar Hoorn, Dubbelebuurt 38. L. Sallen en echt gen., naar Alkmaar, Brouwerstr. 3. E. Beels, naar Bloemendaal, Aerdenhout, Tramweg 11. C. G. J. Brekelmans, lichtmatroos, naar Vlis singen, Wachtschip. J. A, Dekker, marinier, naar Rotterdam, Oostplein 14. E. H. de Jong, hulp in de huishouding, naar Amsterdam, Eeghenlaan 24. P. Jonker, naar Nuenen Ca, Valenstap E 15. D. T. Timmermans en Johan- na Elisabeth Timmermans, naar Amsterdam, J. Evertsenstr. 24 III. H. de Hoop, matroos K.M., naar Vlissingen, Wachtschip. A. Kalis, godsdienstonderwijzer, en Maria Adriana Kroon, naar Delft, Poortlandlaan 84. G. J. Pijl, l.matroos, naar Vlissingen, Wachtschip. M. H. Snip, matroos K.M., naar Vlissingen, Wachtschip. J. Plug, dienstbode, naar Vel sen, IJmuiden, Ol. v. Noortstr. 22. C. Schoon- derwoerd den Bezemer, bloemist, naar Haar lemmermeer, Hillegommerdijk 69. M. M. Eze- chielsde Groot, en gezin, naar Rotterdam, Dortschelaan 36 c. Q. Groenewegen, luit. der mariniers, naar Vlissingen, Wachtschip. M. Onos, bloemist, naar Haarlemmermeer, Hil legommerdijk 15. T. Trip, dienstbode, naar Onstwedde, Oranjestr. 40, inw. L. M. d'En- gelbronnerOverbosch en gezin, naar Heiloo, Westerweg 58 a. A. Jongman, kantoorbeden- de, naar Leerdam, Lingedijk 26. C. A. van der Bom, dienstbode, naar Woudenberg, Landeck. S. C. van Huizen, dienstbode, naar Wouden berg, Landeck. W. L. LeendersClaassen, naar O. en W. Souburg, Nwe. Vlissingsche- straatweg 141. H. J. Louwers, l.matroos, naar Soerabaja, N.-I, T. Post, varensgezel, naar Halyfax, U.S.A. H. PrinsWerksma, naar Alkmaar, Forestusstr. 25. C. J. Stolk, 1.1. ge- schutmaker, naar Soerabaja, N.-I. B. Visser, marinier, naar Curagao, N. W.-l! G. Brem- merKieviet, naar Soerabaja, N.-I. M. Flipse—Zagwijn, en kind, naar Rotterdam, Warmoesierstr. 46. A. W. Groen—Wezelman, naar Bloemendaal, Brederodel. 54. B. A. Speekenbrink, off. M.S.D., naar Texel, De Mok. M. J. SpeekenbrinkGrevels, en gezin, naar Heiloo, Zeeweg D 58. S. J. van der Velde, naar Sliedrecht, C 138 a. A. J. Markus, stoker K.M.; D. Metselaar, matroos; C. Mol, stoker; J. p. Nieuwstraten, matroos; H. Z. G. van Os, stoker; D. Poot, stoker; J. Postma, koksmaat; C. van Rijn! matroos; W. Snel, korp.-torped.; J. van So meren, matroos; G. J. A. Teesink, barbier; E. de Vries, stoker; C. van der Wal, matroos; J. J. Wolthuis, matroos; J. A. Wijma, stoker, naar Soerabaja. A. Dourlein, korp. d. mariniers, en gezin, naar O. W. Souburg, Abeelsche Zandweg 12. C. H. v. Eegheen, luit. ter zee, naar Vlis- singen, Wachtschip. Wed. J. Grootveld—den Heijer, naar Den Haag, Katwijkstr. 68. J. B. Mensert, naar Rotterdam, Oostplein 14, Mar. Kaz. A. Koning—Timmerman, naar Amster dam, Meerhuizenstr. 28 II. M. Putten—Kwast, en kind, naar Rotterdam, Zwaanshals 136 B. A van Spronzen. marinier, naar Vlissingen! Wachtschip. C, ZultSchorsij, naar Budel, ZOO WENSCHTE MEN VROEGER: De goede bisschop geve ons: een badplaats, opdat Huisduinen tot badplaats verheven wor deeen brug over het Heldersche Kanaal nabij de Windsteeg, een afslagplaats aan de Buiten haven, opdat de visschers en vischkoopers niet al hunne verdiensten aan den dokter en apothe ker hebben te betalen, een behoorlijk politie bureau op 't Molenpleineen bestrating van de Gravenstraat en van den Stationsweg; een draaiende weerhaan op den toren der Wester- kerk, verlichting vóór het Postkantoor, een door het Rijk gesubsidieerde Zeevaartkundige school; een ambachtsschool, een kinderspeel tuin, een gymnastieklokaal voor 't Nut, een goede kabeljauw- en schelvischvangst voor on ze visschers, een schip op strand nabij Huis duinen, zonder eenig gevaar voor menschen- levens in het belang van de bewoners van dat dorp en van een druk bezoek in „de Witte", verwijdering van hetgeen aanleiding geeft tot minder aangename geuren van het Heldersche Kanaal, eneen wélgevulde schatkist der ge meente. EEN VETERAAN ONDER DE VEREENIGINGEN. Dinsdagavond vierde de burgerkring har monie", opgericht in 1869, haar 20-jarig be staan in „Tivoli", daartoe expresselijk onder de goede leiding van den Directeur Maalsteed ge decoreerd. Bij den aanvang werden den Presi dent, den heer L. Vermeulen, namens den Bur gerkring een bril met gouden montuur in een sierlijk étui vereerd, terwijl den heer C. Zijm, penningmeester, een fraaie fauteuil werd ge schonken, benevens namens de kinderen der leden, een sierlijk bewerkt kussen. Door een aantal kinderen werd den President een toe passelijk lied toegezongen. Onder de genoodig- den behoorde ook de heer burgemeester dezer gemeente. Groot Schootstr. 245. J. Duit, naar Zijpe, Zij- persluis A 129. B. W. van Dijk, korp.-machi nist, en gezin, naar Nw.Helvet. Molenlaan 240. J. F. van Katwijk, mannier, naar Rot terdam, Oostplein 14. H. Kiewiet, stoker, naar Amsterdam, Gr. Kattenb.str. 19. J. F. Ouwerkerk, kantoorbed., naar Beverwijk, Gr. Houtstr. 149. G. J. Weerden, torpedomkr., naar Amsterdam, le v. d. Heydenstr. 165. C. Wilemsde Jonge, naar Groningen, Oos- terhamrikkade 51A. W. Broos, schipper K.M., en gezin, naar Rotterdam, Verboom straat 116B. H. J. Deckers, matroos K.M., naar Vlissingen, Wachtschip. C. Joffer, weeg meester, en echtgen., naar Beverwijk, Wijk aan Zee, Relweg 16A. P. C. W. de Vos, luit. ter zee K.M., naar Vlissingen, Wachtschip. A. Zomermaand, en gezin, naar Schagen, Magnusstraat C 132. J. C. StulenHendriks, en gezin, naar Utrecht, v. d. Mondestraat 152 bis. M. J. van der Vooren, stoker K.M., naar Mar.Kazerne, Rotterdam. M. A. C. We- ber, keukenmeisje, naar Alkmaar, Kenn.- singel 18. A. Bak, hulp i. d. huishouidng, naar Blaricum, Bergweg 2A, inw. P. Denijs, stof feerder, en echtgen., naar Schagen, Roos straat 198. Willem F. M. Feber, luit. ter zee, naar Vlissingen, Wachtschip. G. van Leeu wen, naar Monster, Emmastr. 91. W. Fr. Maas, luit. ter zee, naar Vlissingen, Wacht schip. P. J. Aartsen, stoker-olieman K.M,. en echtgen., naar Amsterdam, Minnahassastraat 23II. L. lening, hoekhandelaar, en kleer maker, en gezin, naar Schoorl, Laanweg 162c. S. J. Blokzijl, marinier, naar Rotterdam, Oost plein 14, Marinekaz. J. Donderdahl, musicienne, naar Hoorn, Zon 20. G. T. Willemsen, marinier, naar Soerabaja. S. P. Baerveldt, lichtwachter, naar Dordrecht, Vest 185. M. C. Boeseken, dienstbode, naar Den Haag, Van Ostadestr. 466. J. W. Doorn, commies P.T.T., en gezin, naar Nw. Helvoet, Molenweg. R. Teensma, leeraar en leider Z.V.S.-internaat, en echtgen. naar Delfzijl, Rijksweg 17. Hendrina Catha- rmina Josephina Veer, naar Bloemendaal, Julianalaan 162. G. Verschuur en gezin, naar Amsterdam, Heerengracht 87hs. L. R. Went- holt, naar Zeist, Willem de Zwijgerlaan 19. A. J. Syriër, naar Den Haag, Van der Aastr. 102. P. H. van der Werff, maj.-monteur, en gezin, naar Rotterdam, Burg. van Esstr. 78. J. A. Laagland Winder, particulier verpleeg ster, naar Amsterdam. Laanweg 18d. J. M. R. H. Andreoli, off. M.S.D., naar Amster dam, Heerengracht 393 hs. J. Moovj, land arbeider, naar Anna Paulowna, Grasweg 40. P. J. Oosterban, matroos, naar Vlissingen, Wachtschip. N. J. Ravesloot, sergt.-torpedo- maker, en gezin, naar Rotterdam, Haven straat 96B. J. D. Rijvordt, marinier, naar Soerabaja, N.-I. J. Bakker, hoofd B.L.O.- school, en gezin, naar Sneek, Troelstrakade 3. M. H. Poortman, planter, en gezin, naar Atjeh. Wed. J. Siekmande Rooij, naar Doorn, Kampweg 91. M. C. Sprong—van Llt, en kind, naar Soerabaja, N.-I. A. van Driel, naar Rotterdam, West Varkenoordscheweg 51B. F. Fortgens, bouwkundig teekenaar, naar Bloemendaal, Verl. Koepellaan 15. J. J. Kroes, stoker K.M., naar Soerabaja. P. Schouten, monteur (o.), en gezin, naar Callantsoog. S. Gerritsma, schilder, naar Bolsward, Laag Bolwerk 65. E. Keizer, dienstbode, naar Amsterdam, Kraaipanstr. 53 hs. Adriana Let ter, naar Soerabaja, N.-I. P. Schouten, korp.- machinist K.M., en gezin naar Amsterdam, Javastraat 154. Men deelt ons mede, dat thans krach tige maatregelen worden getroffen om het gebeurde te Oudeschild etc. verder zooveel mogelijk te voorkomen. In de ha- van zijn twee race-booten van de Marine gestationneerd. Ook zal men tot opspo ring van mijnen gebruik maken van zoek lichten. Verder zou men zich in contact hebben gesteld met bewoners van 't Horntje om hulp te vragen bij het opvan gen van mijnen, die langs de kusten drijven. ROOMSCH-KATHOLIEKE KERK. Een Nederlander, Mar. A. Smets, geboortig van Valkenswaard in ons Limburg, titulair-aartsbisschop van Gangra, oud-apostolisch delegaat van Perzl thans werkzaam bij den patriarch van lem, is door den paus tot consultor der H. Con gregatie voor de Oostersche kerk benoem gregaiie voor u,v zal zich te Rome vestigen. Mgr. Smets is kend om zijn groote kennis der Oostersche standen. be- toe URK, 6 December 1939. Door 8 vaartuigen werd heden aan den Ge meentelijken Vischafslag alhier aangevoerd 350 pond snoekbaars, van 20—80 pond per vaartuig, prijs 1011 cent; 460 pond poonen, 5—8 cent, en 100 pond schelvisch, 10 cent. Alles per pond. BODEMONDERZOEK. Naar ons van bevoegde zijde werd medege deeld, zal het Laboratorium voor Grond Me chanica te Delft het gemeentebestuur deze week adviseeren omtrent de te nemen maat regelen voor de uitgifte van bouwgrond op het terrein achter H. Romkes. Daar de be hoefte aan bouwgrond zich steeds sterker laat gevoelen, wordt dit bodemonderzoek met veel belangstelling door de Urker bevolking tege moet gezien. Dr. P. J. van Herwerden: Lodewjjk van Nassau. Een leven gewijd aaan de Nederlanden. (Van Corcum Comp., Uitgevers, Assen. Prijs 4.50.) Als 20e deel is aan Van Gorcum's Historische Bibliotheek, waarin een reeks welbekende boe ken van wetenschappelijke beteekenis opgeno men zijn, het bovenstaande werkje toegevoegd. Den schrijver èn den uitgever mogen wij hier mee gelukwenschen, want het is in alle opzich ten geslaagd! In dezen tijd van groeiend nationaal bewust zijn is het goed herinnerd te worden aan per sonen, die tot de naasten van onzen grooten Vader des Vaderlands behoord hebben. Sinds hunne herdenking, die tegen het einde der vori ge eeuw in de volle belangstelling van onze his torici gestaan had (men denke aan de onthul ling van het monument in het kerkje van Heu men), treedt in onzen tijd, dus na verloop van een halve eeuw, de belangstelling voor de wak kere figuren van de Graven Lodewijk en Hen drik van Nassau opnieuw aan den dag. Bij den aanvang van de huidige mobilisatie melden de bladen weer een onthulling van een herden kingsbeeld te Heumen. En daarom ligt het ook voor de hand, dat een biografie, vooral, wan neer zij als deze zoo uitstekend uitgevallen is, dubbel welkom is. Sedert den tijd toen prof. Blok over dit onderwerp geschreven heeft, is er veel uit de archieven gevonden en daarvan heeft Dr. van Herwerden ruimschoots gebruik kunnen en weten te merken! Na een korte inleiding behandelt de schrijver in zes hoofdstukken het leven van Lodewijk: eerst zijn jeugd, waarbij bepaaldelijk op den voorgrond treedt de invloed, die zijn Moeder, de edele Juliana van Stolberg op hem gehad heeft. In het volgend hoofdstuk zien wij den jongen Graaf naar den voorgrond komen: de ontwikkeling van den strijd tegen de inquisitie en het dwarsboomen van de harde plannen van Koning Philips. En daarna komt in 1567 Alva met zijn legers in de Nederlanden aan. Het strafgericht gaat beginnen en daarmee de strijd van de opstan delingen: Heiligerlee, Jemmingen. Tenslotte komt het kampen op leven en dood, de nood lottige „Mookerhei": plutót mort que vaincu, généreux sang de Nassau" Een kostelijk boek over den niet te vergeten primitieven strijd om onze geestelijke vrijheden uit de 16e eeuw! Het werk is typografisch ook goed verzorgd en heeft mooie platen. De schrijver heeft een prettige verhaaltrant: het geheel verdient alle lof! A. Mr. B. „O r k a a n", door Richard Hughes. Uit gave der Zuidhollandsche Uitgevers Mij., Den Haag. Van tijd tot tijd vindt men op de boeken markt een werk, met als onderwerp de be schrijving van een hevigen storm, typhoon of orkaan. Dikwijls hebben deze boeken een fascineerende, adfembeklemmende romantiek. Een dergelijk boek is ook „Orkaan", doch wat dit boek van velen zijner soortgenooten onderscheidt, is de manier waarop de schrij ver erin geslaagd is de verschillende karak ters der optredende personen uit te beelden. Hun reageeren op al die schokkende gebeur tenissen is bijzonder knap verteld. En dat zoowel voor, als tijdens en na den orkaan. De orkaan is realistisch en ontzagwekkend beschreven, maar zuiver menschelijk en met diep gevoel schetst de schrijver de wijze waarop menschen een dergelijke worsteling met de elementen ondergaan en er, behalve met hun lichamelijke kracht ook met hun geest tegen kampen of eronder Ijjden. Een bijzonder goed boek. Een boek met vaart, een boek dat speciaal de zeelieden on der onze lezers op hoogen prijs zullen stellen Een zekere mate van slordigheid ontsiert echter op sommige plaatsen dit bijzondere boek, dat zelfs reeds een herdruk beleefde Zoo laat de auteur (of de vertaler?) om warmteverlies te voorkomen, stoompijpen met „ventilatie -materieel bekleeden, spreekt hu van „meteriologische" wetten en wetenschap en van „metenologen". Hij laat longen „kok halzen en spreekt van „electriceerend" haar en van draken, die hun harige staarten geeselden. „Lugubere" gedachten en „een onder Zee" Zullen we maar onder de zetfouten rangschikken Voor een volgenden druk zal men deze on volkomenheden van dit zeer goede boek ech- ter wel kunnen corrigeeren. De eerste brigade, door Karei Uitgave Van Holkema Warendorf Amsterdam. Ingen. 2.25, geb. 2 90 Het boek „De eerste Brigade" dat indien men het goed gelezen heeft niet meer kan vergeten. Het is een em9 ett worden, het epos van den onbekender^?6' werker, die ergens in een bepaald deel v de wereld werkt, graaft, zwoegt en zich ev?5 tueel opoffert. Zooals Capek ons de ervaringen laat van een jong mijnwerker, die zich onder t* menschen begeeft, wordt dit werk en de fjl ren er rondom levend. Telkens ontkomt rf1" niet aan een bewondering voor het groT1 talent van dezen Tschech, dezen schrijver h- Hat» muzen, di eer ka.no de gratie der muzen, di eer kans toe ziet^ het bestek van een boek het leven te w van een aantal menschen, die men niet m. i"«er be. ren er rondom levend. Telkens ontkomt hot ,roote er bjj 'et in 5«?en üït zijn herinnering kan bannen. meer In dit boek wordt een mijn-catcstrophe u schreven. En eerst gaat men feitelijk de psv" che van den mijnwerker leeren kennen Ca pek beschrijft die psyche, en als wjj het'boek dichtslaan kennen we deze mijnwerkers. Een prachtig boek. Meesterlijk beschreven Een onderwerp, dat Capek volkomen heerschte en waarmede hij zijn naam als groot auteur wederom bevestigd heeft. Een boek op Europeesch peil, waarvan men zeker dient kenins te nemen. Rendez-vous in San Francigco door Erik Hazelhoff Roelfzema. Uitgave a' W. Sythoff N.V. te Leiden. Ingen. j 2.50, geb' 3.25. Een zeer prettig en steeds onderhoudend geschreven relaas van een tocht van Rotter, dam naar San Francisco, ondernomen als ge. volg van een weddenschap en volbracht met behulp van de bekende stuivers van Lava. raide en voor den uitersten nood, een pers. kaart van een groot Nederlandsch dagblad Voorts zijn de middelen, om tot het doel, San Francisco, te geraken „thramping" of we! landlooperij, omvattende het „biappen" (mee. rijden met auto's) loopen en hoboën, clan. destien meerijden met vrachttreinen. Na het lezen van dit boek heeft men werkelijk het idee dat het leven van een „tramp" nog niet zoo bar slecht is of wel, de schrijver heeft het bijzonder getroffen en valt van het eene bui tenkansje In het andere. Behalve enkele zeer onprettige wandelingen door een hel van hitte en dorst en eenige pijnlijke uren bovenop een goederenwagen, vindt hij, enkele teleurstel, lingen daar gelaten, alle mogelijke medewer king van vracht-, kampeer- en luxe-auto. chauffeurs. Alles komt op z'n pootjes terecht en culmineert in een grootsche 'ontvangst in Hollywood. Amerika is een goed land en de Amerikanen z(jn een goedig en joviaal volkje, dat is de slotsom waartoe de lezer komt. Wij lazen wel eens andere verhalen over het hobo-leven, die hemels breed verschilden met dit verhaal; aaneenschakelingen van hongeren andere misère, strijd van leven op dood tegen de geordende maatschappij en die een wrange herinnering achterlieten, maar zooals reeds gezegd, de schrijver van het boek heeft het wel bijzonder gelukkig getroffen en geeft van zijn ervaringen en avonturen een smakelr|k verhaal, dat speciaal de jongelui zal weten te boeien. Het werd vlot geschreven en keurig uitge geven, Een uitnemend geschenk. Bij Gebr. Kluitman, Alkmaar, verscheen: Met nieuwe moed, door C. Wilkes- huis. Ing. 0.75, geb. 1.20. Samenspel en durf, dat is het wat Jan Verburg, de hoofdpersoon uit dit boek, leeren moest. Nadat hij door en buiten eigen schul® in allerlei moeilijkheden is geraakt, en met de schooljongens op kwaden voet staat, krijgt hij een les in moedigheid, doordat hij tijdens een onweer ging schuilen bij een blind vrouwtje. Toen maakte hjj alles weer goed met de andere jongens en zocht Jan er niet meer naar om altijd de eerste te willen zijn. Het boek is vlot geschreven en geschikt voor jongens van 812 jaar. De Vermiste Hoofdcommies, door Hans Scherfig, Uitgave Em. Querido N.V., Amsterdam. Een bijzonder aantrekkelijk boek, waarin op onderhoudende, echt humoristische wijze een volkomen aanvaardbaar relaas gegeven wordt van een fantastisch en buitenissig geval. Een braaf ambtenaar, met langjarigen diensttijd krijgt een bevlieging naar onbegrensde vrij heid en tracht die te vinden door met zijn geheele leven en carrière te breken en spoor loos te verdwijnen. Aanvankelijk gelukt hem dat maar slechts tijdelijk, waarna hij een echt „paardenmiddel" toepast en zijn streven, volkomen verdwijning, bekroond ziet. De verboden weg. Roman van W. J- Walters. Uitgave Hollandia Drukkerij Baarn. Ingen. 2.25, geb. 2.90. Het verhaal van een jongen man, die ter Het genezing van alcoholisme, opgenomen in een inrichting voor zenuwpatiënten, wordt aangekondigd als roman, maar ha evengoed genoemd kunnen worden een proev van populair-medische beschrijving van be handeling en genees-methoden in "enoe/!-ff inrichtingen, maar in beide gevallen blijr het bij een poging. Als roman voldoet B niet, terwijl er toch juist zooveel stof vo een roman voorhanden is, vooral in de te loops vermelde voorvallen uit de jeugd en leven van jonge man van den hoofdpeiso In die gedeelten van het boek weet de scnivl ver soms indruk te maken en te on',v®6 door een juiste wedergave van diep trag>9° momenten. Zonder bezwaar hadden ook de verse lende absoluut overbodige erotische fragm ten die vaak bedenkelijk het obscene benELe ren, achterwege kunnen blijven. Derge J beschrijvingen plegen beter op hun plaatj zijn in medische relazen. Als populalr-med' pennevrucht zou het ook niet voldoen schijnt de schrijver bedoelde gewraakte P sages noodig geoordeeld te hebben °m boek door quasi-pikante toevoegsels „aan keiijker" te maken. Niet vleiend voor psy logen is ook de uitdrukking van een 11 t verpleegster in de beschreven inrichting sommige doctoren, die het meeste eu hebben met zenuwpatiënten, zelf niet g normaal zijn en in 't algemeen maken het boek voorkomende doctoren en hun pers en helpster, benevens de beschreve neeswijzen geen al te serieuzen indruk. STOOMV. MAATSCH. NEDERLA^' Chr. Huygens, u., 6 Dec. te Genua. ROTTERDAMSCHE LLOVD. Blitar, t., pass. 6 Dec. Point de Galle.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6