Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier Onze visscherij ligt nog niet stil Dijkgraaf Kooiman zet zijn plannen uiteen Als door een wonder gered Ontploffing bij chemische proef Geen begrafenis-, maar een moordvereeniging Maar men klaagt steen en been Een slechte vader VERDER DOORGEVOERDE CON CENTRATIE. SAMENTREKKING VAN KLEINE WATERSCHAPPEN, WAARDOOR AANSTELLING VAN BEKWAMER AMBTENAREN MO GELIJK. DIPLOMA WATERSCHAPSADMINI STRATIE WENSCHELIJK GEACHT. BEGROOTING ZONDER HOOFDELIJ KE STEMMING AANGENOMEN. Voor het eerst onder presidium van den nieuwen dijkgraaf, den heer D. Kooiman, kwam het Bestuur van het Hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwartier gis termorgen in liet Genreenlandshuis te Alk maar bijeen. OPENINGSREDE. Voorzitter wil „elkaar welkom heeten", omdat een installatie niet plaats heeft. Spr. is dankbaar voor het vertrouwen, door hem destijds als nummer één aan te bevelen. Spr. heeft zijn taak met liefde en vertrou wen aanvaard. Met liefde, omdat hij altijd met belangstelling en instemming het werk van het Hoogheemraadschap heeft gevolgd. Met groot vertrouwen, omdat hij weet dat bestuur en ambtenaren hun beste krachten geven. Het bestuur streeft ernstig naar een goede vervulling van zijn taak. Omdat het voorzitterschap een belangrijke taak biedt, heeft spr. dit gaarne aanvaard, dit komt overeen met zijn levensdoel, steeds heeft hij veel belangrijk werk in zijn leven mo gen verrichten. Dat deze taak belangrijk was, heb ik ervaren toen ik als lid van Ged. Staten de watenschapsportefeuille be heerde. Dankbaar denkt spr. terug aan zijn ambtsvoorganger, den heer Wijdenes Spaans. Terecht is dezen bij zijn aftreden groote hulde ge bracht, men roemde zijn groote gaven en uitgebreide kennis eni groote werkzaamheid. Spr, sluit ziijh daar gaarne bij aan, hij heeft buitengewoon groote waardeering voor den heer Wijdenes Spaans. De taak die wij vervullen moet wel van gewicht zijn, als men bedenkt, dat het Hoogheemraadschap met zijn 142.000 H.A. het grootste waterschap van ons land is, het strekt zich uit over Noordholland bo ven het Noordzeekanaal, het dijkbeheer omvat de dijken van Den Helder tot Am sterdam, het wegenbeheer is enorm uitge breid. De besluiten zijn steeds met alge- meene stemmen genomen, de concentratie is een zeer gelukkige omstandigheid te noemen. Wat had er van de wegverbetering terecht moeten komen, als aan de kleine waterschappen het. beheer was blijven op gedragen? Het is gewenscht, dat dit pro ces van concentratie van wegenbeheer en inning van waterschapslasten zich zal blij ven voltrekken. Van dit centraal punt uit geadmini streerd, kan bezuiniging worden verkregen en de lasten komen veel vlotter binnen. Het Hoogheemraadschap is oorspronkelijk alleen opgericht voor dijkbeheer, men maakte daar wel eens bezwaar tegen. Groo- tere bezwaren kwamen tegen de kosten van herstel der dijken na den watersnood, de millioenen van de z.g. staat A. Het heeft spr. steeds een onbillijkheid gesche nen, dat de gronden en gebouwen in het gebied daardoor zr>o zwaar zijn belast. Al is er nu niet veel meer van over, het blijft onbillijk, al mag niet worden ver zwegen, dat ook de provincie een groot deel der kosten voor haar rekening nam. Spr. prijst de gelukkige omstandigheid, dat betere verkeersmogelijkheden ook concen tratie in de hand werken. Onze voorvade ren hadden het in dit opzicht zwaarder. Met gebrekkige hulpmiddelen ontworstelden zij de grond aan te baren en bestreden den erfvijand, het water. Anderzijds hadden de voorvaderen ech ter groote bevoegdheden, zij hadden eigen rechtspleging en konden streng straffen. De waterschapsbesturen hebben nóg groote bevoegdheid, als keurbevoegdheid, politie- dwang, recht van parate executie, be voegdheid van oplegging van burgerlijken dienstplicht, aardhaling voor de dijken en inbezitneming van last- en trekdieren, voer en vaartuigen, dus alle maatregelen in dreigend gevaar, soms zelfs in strijd met wettelijke bepalingen. De voorzitters dei- waterschappen kunnen geroepen worden, om zonder ruggespraak met het bestuur deze orders uit te vaardigen» Het valt niet te verwonderen dat een Noordhollandsch Gedeputeerde die wat romantisch is aangelegd, tegenover zoo'n groote macht zich klein voelt worden in ernstige tij den en schertsend den dijkgraaf vergelijkt met de graven van Hol land, wiens naam ik draag! (Mr. Bomans in de Staten versl.) Hij voelt echter in zijn onderbewustzijn wel, dat gij en ik met grooter macht zijn bekleed dan Gedeputeerden zelf. (Gelach). De Koningin is alleen onze hoogste macht. Ons Noordhollandere zit waterschapszorg in merg en bloed. Wij zijn ons in deze zware dagen onze taak met fierheid be wust. Fierheid en onafhankelijkheid is steeds het kenmerk der Noordhollanders geweest, zij zullen het gevaar het hoofd bieden. Mochten de waterschapswerken door mijnen of bommen, wat God verhoe de, worden bedreigd, dan zullen wij ook trachten het hoofd boven water te houden Onze mannen hebben er altijd kunnen zijn, bijgestaan door knap technisch en ad- DIJKGRAAF D. KOOIMAN. ministratief personeel. Ook in ernstige da gen zullen zij ijverig en voortvarend hun plicht doen. Voorz. wijst er op, dat even zeer als bij de gemeenten, het voor het ad ministratief personeel gewenscht is, dat het zich steeds meer ontwikkelt en be kwaamt. Steeds meer kennis is noodig. Als kleinere waterschappen bij elkaar worden gevoegd, zal men meer salaris kunnen betalen en dus bekwamer ambtenaren kun nen krijgen, al is wat thans gepres teerd is in de kleine waterschap pen, reeds zeer voldoende. Gaarne zou spr. cursistische voordrachten zien, of een waterschapsexamen. Spr. heeft de zegenrijke gevolgen van studie der ambtenaren bij de gemeenten gezien, en hoopt dat de organisatie van personeel deze wenk ter harte zal nemen. Spr. overweegt een handboek voor de prak tijk van de waterschapsadministratie sa men te stellen, zooals hij dat voor gemeen te-administratie deed. Spr. is er trotsch op te behooren tot een ras van .Noordhollanders, waarvan de be- stuurderen hier mede vertegenwoordigers zijn. Hij denkt hierbij ook gaane aan zijn eigen voorvaderen. Het iis mij een vreugde, besluit de heer Kooiman, met u nu samen te werken tot het behoud van huizen en landouwen in ons geheele Noorderkwartier. (Applaus). NOTULEN. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeui-d. INGEKOMEN STUKKEN. Verschillende goedkeuringen op besluiten zijn ingekomen. Medegedeeld wordt dat aan den oud-dijkgraaf een pensioen van f 4000 is toegekend. VOORSTELLEN VAN HET BESTUUR. Verwerving eigendom Callantsoog. Voorstel tot verwerving van den eigendom van de binnenwaterkee- ringen toebehoorend© aan den pol der Callantsoog. De koopsom bedraagt f 15136,—, Aldus besloten, VERWERVING EIGENDOM SCHAGER- WAARD. Voorstel tot overneming in onder houd en eigendom van den polder Schagerwaard van den Middenweg in de gemeente Harenkarspei, als mede tot vaststelling van nog en kele andere besluiten in verband met den onderhoudsovergang van dien weg. Dit voorstel is een gevolg van reeds jaren loopende onderhandelingen hPt gemelde weggedeelte is lang ongeveer 3358 meter en wordt gesneden door den spoorweg Alk maar—Den Helder. De polder zal aan onder houd verschuldigd zijn een jaarlijksche uit- keering, groot f 1602.per jaar, zijnde het bedrag dat op grond van de verdeelingsver- ordening tertiair wegenplan jaarlijks door den onderhoudsplichtige ten minste van het weggedeelte en de bruggen ten koste moet worden gelegd om voor een uitkeering der Provincie in aanmerking te komen. Aldus besloten. AANKOOP GROND TE OUDENDIJK. Besloten wordt in verband met wegver betering van verschillende eigenaren grond aan te koopen onder de gemeente Ouden dijk. Aldus besloten. AANKOOP GROND TE ST. PANCRAS. Voorgesteld wordt ten behoeve van verbetering van den Bovenweg te St. Pancras twee strooken grond over te nemen van de gemeente, plm. 38 M2. en van den heer C. Kloosterboer Pzn. pbm. 19 M2. Eigenaren nemen genoegen met een koopprijs van to taal één gulden. Aldus besloten. EEN STOOMGEMAAL GEKOCHT. Besloten wordt het voormalig stoomge maal aan den Zeevangsdijk te Edain, toebe hoorend© aan den polder Zeevang, aan te koopen voor f1400.Het gebouw zal wor den gesloopt, omreden van veiligheid voor het verkeer. Aldus besloten. GRONDRUIL IN DE ZIJPE. Voorgesteld wordt met den heer W. Rijs te Zijp© grond te ruilen. De heer Rijs draagt over 2 M2„ hij ontvangt terug 22 M2„ de heer Rijs verplaatst op zijn kosten de afras tering en verwijdert de schuurtjes, die ge deeltelijk op grond van het Hoogheemraad schap staan, voor 1 Januari 1941. Aldus besloten. DIVERSE BESLUITEN. De heer P. Kleijne te Nauerna ontvangt verlenging van het recht van opstak Op een verzoek van erfpachters te Volendam, om verlaging hun.ner erfpachtscanon wordt af wijzend beschikt. De heer Ham vindt het niet juist dat het bestuur zegt dat wanneer de vergadering het niet afwijst. Ged. Staten toch zullen beslissen. Dat is een soort Boeman. Voorzitter vindt deze opmerking wel juist. Gaan de gemeenteraad en Zuidpolder lager, dan gaat misschien het Hoogheemraadschap mee. AFLOSSING BELANGRIJKE GELD- LEENING. Voorgesteld wordt, uit het bedrag van f 155.610, afkomstig van ver koop van steenen en puin van diiks- glooiingen, plus een daarvoor reeds bestemde reserve van f7000.— af te lossen, een leenschuld wegens van het waterschap Waterland gekochte dijksgedeelten. Aldus besloten. WACHTGELDREGELING AMBTENAREN. Voorgesteld wordt ten behoeve van de ambtenaren der op te heffen ban nen Barsingerhorn. Nieuwe Niedorp en Winkel een wachtgeldregeling te treffen. Totaal zal worden uitgekeerd 1854.49. De duur van het wachtgeld wordt glo baal beperkt tot 3 maanden, vermeerderd met 3 maanden (voor een met kostwinner IK maand) voor elk jaar volbrachten dienst tijd. Aldus besloten, WIJZIGING AMBTENARENBESLUIT. Voorgesteld wordt enkele afbeidscontrac- tanten-ambtenaren in vasten dienst te be noemen, een en ander in verband met uit breiding en omvang van het wegenverkeer, dat hun diensten zal blijven eischen. De to taal salarispost wordt daardoor met f 1364.44 per jaar verhoogd, doch wordt weer gedeeltelijk gecompenseerd door de meer dere inkomsten wegens inning van lasten voor andere waterschappen. Aldus besloten. BEGROOTING 1940. Behandeld wordt de begrooting 1940, waarvan wij détails reedis eerder publiceer- d<De heer de Boer prijst de gelijkstelling van gebouwd en ongebouwd en kan zich gaarne met de gevolgde taktiek vereenigen; de oorspronkelijke opzet nadert zijn vol tooiing. Spr. vraagt aandacht voor de af zonderlijke omslagen en pleit in het alge meen nog eens voor lastenverlaging. Voorzitter zegt dat in volgende vergade ring het Dag. Bestuur met voorstellen om trent staat A zal komen. Voorzitter spreekt een hartelijk afscheid tot den heer de Boer voor alles wat hij heeft gedaan. Ondeugend. De heer H. K. Koster (fluisterend): En nagelaten Voorzitter: Mijn buurman is on deugend, maar bedoelt natuurlijk, wat de heer de Boer heeft nagelaten tegen het belang van de ingelanden! (Gelach). Den heer Langedijk wordt toegelicht, dat de begrooting in prijsstijging voorziet, on voorziene omstandigheden voorbehouden, zullen er geen verrassingen komen. Ir. Poppens antwoordt den heer Best, die een pleidooi houdt voor meer beplanting en vraagt of is voorzien in de bezwaren van de iepziekte. Voorzitter merkt op, dat waar dit tech nisch mogelijk is, er hoornen geplant zullen worden. Het iepziekteprobleem heeft de aandacht. De begrooting wordt z. h. s. aangenomen, een omstandigheid, waarop andere licha men, aldus voorzitter, jaloersch mogen zijn. BENOEMINGEN. Wegens periodieke aftreding van d© hee- ren Hoogheemraden J. J. Verfaille en J. Ver steeg Jr. wordt de volgende aanbeveling opgemaakt: Vacature Verfaille:; 1. J. J. Verfaille 2. P. J. Waiboer 3. G. Haremaker Vacature Versteeg: 1» J. Versteeg Jr. 2. G. v. d. Sluijs 3. C. Ham Tot leden en plaatsvervangende leden der commissie van onderzoek van de rekening 1939 worden acht heeren benoemd: De heeren Haremaker, Langedijk, Lake- man, v. d. Sluijs, Kroonenhurg, Jimmink, Ham en Sluijs. De heer Best (burgemeester van Berkhout) prijst 't Hoogheemraadschap gelukkig met de keuze van den heer Kooiman als dijk graaf. Hij tocli beheerscht de materie volko men en het zal het Hoogheemraadschap ze ker wel gaan. Hierna sluiting. DE MEENING VAN BELANGHEBBENDEN. De IJmuidensche correspondent van de N. R. Ct. heeft drie belanghebbenden bij de zeevisscherij ge vraagt hun meening te wil len zeggen over den toestand Sn de voor uitzichten van de zeevisscherij, voornamelijk wat de stoomvisscherij betreft. DE MEENING IN REEDERSKRINGEN. De voorzitter van de Reedersvereeniging, de heer Joh. Polderman, wees er op, dat de bereidheid tot varen bij de visschers nog niet groot is. Tot nog toe zijn de uitkom sten van de schepen niet zeer bevredigend, daarentegen zijn de kosten van exploitatie belangrijk toegenomen. De heer Polderman was van meening dat de vischrijkdom van de Noordzee snelller zal toenemen, dan anderen denken en dat er dan voor de klei nere stoomtreilers ook emplooi zal zijn. Echter alleen, wanneer deze schepen met werkelijke visschers bemand zijn. De kleine booten brengen betere vischsoorten aan, als tong, tarbot, enz., waarvoor altijd goede prij zen worden betaald. Wanneer het distributie apparaat nog wat wordt verbeterd, bestaat de mogelijkheid, dat het bedrijf kan wor den voortgezet. Echter moet het bedrijf dan geen schade ondervinden door groote bui- teniandsche aanvoeren, gelijk den laats ten tijd wel is voorgekomen. Het mijnengevaar. Inzake het mijnengevaar wees de heer Polderman op den zeer goeden inlichtingen dienst, dien de regeering heeft ingesteld en Idie onder leiding staat van den schout bij nacht F. J. Heeris. Deze dienst geeft zee- kaartjes uit en ook radioberichten over mij nenvelden. De visschers moeten ook zelf meewerken en niet trachten een mijn kwijt te raken, als die in de nelten komt, want dat is spelen met menschenievens. Dan behoort het net dadelijk te worden gekapt. De visscherij heeft den laatsten tijd ook erg te lijden gehad van slecht weer. Wanneer het weer beter wordt en de verdragscontin genten worden nageleefd, meent de heer Polderman betere resultaten voor de vissche rij te mogen verwachten. EEN STEM UIT DEN VISCHHANDEL. De voorzitter der IJmuider Visch- handelvereeniging, de heer J. L. Uit- zinger, zeide dat hij den toestand voor den vischhandel zeer donker inziet. Wat onzen export aangaat, België, En geland en Frankrijk nemen niets meer van ons af; voor Frankrijk is er zelfs een invoerverbod van visch, Duitschland is momenteel de eenige im porteur van beteekenis, vooral van versche haring, al moet men het geheel ook weer niet overschatten. Snoekbaars concurreert. Voor den handel in het binnenland is sedert eenigen tijd de snoekbaars uit 't IJsselmeer als ernstige concur rent van de zeevisch opgetreden en de heer Uit.zinger vreesde, dat dit zoo zou blijven, De snoekbaars drukt momenteel zeer sterk de prijzen te IJmuiden. De vischhandel te IJmuiden wil niets liever dan de visch, door onze zeevisschers aangebracht, verkoo- pen; hij vraagt alleen zoodanige kwaliteit AUTO DOOR TREIN STURGP REDEN. BESTUURDER Zit VEILIG. T '«n dat deze de vergelijking met die van de bui- tenlandsche visch behoorlijk kan doorstaan. De voorzitter der vischhandelvereeniging achtte het een goeden maatregel van de re geering, dat zij een behoorlijk kwantum buitenlandsche visch heeft toegelaten, een maatregel, die in 't belang was van het vischetend publiek en ook zelfs van onze visschersvloot. Visch is volksvoedsell Of de prijzen der visch zoo hoog zullen kunnen blijven, meende de heer Uitzinger te moeten betwijfelen. In de eerste plaats toch moet visch volksvoedsel zijn en daarom mag visch niet duurder zijn dan soortgelijke voedingsmiddelen. Het, valt zeer te loven, wat de vischhandel ook doet, dat onze regee ring het mogelijk gemaakt heeft, dat de stoomtreilers weder naar zee konden gaan. Ook, dat de regeering de visscherij steunt, door geld beschikbaar te stellen voor de eet- meer-visch-propaganda. Echter zou de visch handel nu de vraag willen stellen, of de regeering nog niet een stap verder kan gaan, door den zeer hoogen accijns op bakolie te doen verdwijnen en de omzetbelasting op de gebakken visch af te schaffen. DE WERKNEMERS. Wij hadden, aldus het blad, tenslotte nog een gesprek met den heer J. van der Veer, gesalarieerd bestuurder der afdeeling IJmui den van den Centralen bond van transport arbeiders. Deze zeide dat voor de visschers de bereidheid tot varen voornamelijk afhangt van het loon, dat men daarvoor wil betalen. Want de visschers moeten thans niet slechts slecht weer en stormen trotseeren, zij zijn dag en nacht blootgesteld aan oorlogsgevaar, vooral van de mijnen. Het loon van de vis schers nu is zeer wisselvallig, omdat de vaste gage er maar een deel van is en het andere deel uit procentengeld bestaat. De" visschers werden bereid gevonden naar zee te gaan met een bijslag van 50 pet op de gages. Uit de resultaten van een paar maanden is ge bleken, dat dit lang niet zooveel is als de zeelieden op de koopvaardijschepen krijgen. Voor de vaart op Engeland b.v. krijgen de zen een bijslag van 100 pet. Uitgezonderd de groote en moderne treilers, is het resultaat voor de visschers, dat zij 70 k 80 pet. meer verdienen dan in normalen tijd. Voor ver scheidene groote booten is het resultaat f 40 per week. Dat is f2000 per jaar, doch men weet nooit, of dit totaal bereikt zal worden, .omdat het nu de goede tijd .voor de yis- Gisterochtend is op den onbewaakt overweg Zalne in Zwollerkerspel een a t bestuurd door een handelsreiziger uit a pintgodam, die in de richting Zwolle re 5" in botsing egkomen mat een motortrein Coevorden. De auto was de lijn naar Meppel gepasseerd, toen het voertuig op het aft mende spoor werd gegrepen. Ko" Voor den bestuurder gechledde dit evenwel onder zeer fortuinlijke om standigheden. Hij zat namelijk links achter het stuur.t erwijl de rechtezij. kant en de achterwand van den wagen werden afgescheurd. Dit stuk bleef aan den trein, welke vijftig meter verder tot staan kwam, han gen. Door don schok vloog de auto vervolgens door een hekwerk, naast de spoorbaan maar ook toen kwam de bestuurder er goed af. Hij liep slechts lichte hoofdwon den op. De trein had ongeveer tien minuten vei^ traging. Zoontje tot winkeldiefstal aange zet. Woensdagavond zag een controleur van een warenhuis in de Reguliersbreestraat te Amsterdam hoe een man op de afdeeling van rijwielonderdeelen een artikel van een toonbank in zijn zak liet verdwijnen. Hij hield den man en zijn zoontje, die zijn vader vergezelde, vast, tot de politie verscheen om beiden mee naar het bureau te nemen. Hier bleek, dat de man zijn elfjarig kind er toe had aangezet eenige dynamo's weg te nemen, ook zelf had hij een en ander bij zich ge stoken. Bij een huiszoeking vond de politie tallooze rijwielonderdeelen, alle afkomstig uit deze zaak. De nnan, die nog niet eerder met de politie in aanraking is geweest, is opgesloten. Hij zal voor den officier van Justitie worden geleid. Ongeluk in laboratorum te Leiden. In het Rijksanorganisch Chemisch Labo ratorium te Leiden heeft zich een vrij he vige ontploffing voorgedaan. Naar de directeur van het laboratorium prof. Dr. A. E. van.Arkel, ons gisterochtend mededeelde, was het ongeluk tc wijten aan het ontstaan van een explosief gasmengsel. Een student, die bezig was proeven te nemen in verband met zijn dissertatie, maak te daarbij gebruik van een gashouder. Plot seling explodeerde dit toestel. De student zelf bleef ongedeerd, maar een tweede la borant, die toevallig passeerde, werd door een stuk metaal vrij ernstig aan het hoofd gewond. Een hoeveelheid glaswerk en rui ten is vernield. Onze Oost Twee Chineezen. gearresteerd. Op 22 November is door een inlander een anslag gepleegd op den hoofd-redacteur van de „Keng Po", den heer Ingo Beng Goat. In Ghineesche kringen sprak men toen de mee ning uit dat de aanvaller voor zijn „dien sten" was gehuurd, ten einde een wraakne ming van anderen uit te voeren. Gisteren heeft de officier van Justitie te Batavia de preventiefstelling gelast van een zekeren Oey Ttiang Tjoei, voorzitter van de Ghineesche begrafenisvereeniging Hap", tevens onder-directeur van het dag blad „Hong Po". Ook de jongere broer van dezen verdachte, een zekere Oey Tiang Kam, eveneens een der beheerders van genoemde begrafenisvereeniging, is door de politie aan- geohuden. Buiten deze twee personen bevonden acOi aldus de N.R.Crt., reeds een Chinees en drie inlanders, onder wie de feielijke aanslag- pleger, in voorloopige verzekerde bewaring- (Ter toelichting diene, dat meermalen i ternfe Chineesche acties, in vereenigingsve band worden ondergebracht, waarbij de n naming en fonmieele doelstelling der vereen - ging, b.v. een begrafenis-vereeniging, als ae mantel dient). sohers is, terwijl in den zomer vele schepen eenige maanden stilliggen. Duitschers visschen nog- De heer v. d. Veer zeide niet te venv'^[!j1 ten, dat er zulke hooge besommingen zu worden gemaakt als in de iaren 19U-- h! Toen kochten zoowel Engeland als Dun land visch in ons land en betaalden o voor enorme prijzen. Thans is dit niet geval. Onze zegsman was van meening, dat nog vele Duitsche treilers visschen de noordelijke zeeën en dat, de visc via Moennansk naar Duitschlan wordt verzonden per spoor. Onze visschers, zoo zei de heer v. Ü- nog, worden afgeschrokken door hetge op zee gebeurt. aj )n In de meeste visschersgezinnen,vo Egmond, schrijnen nog de wonden, vorigen oorlog geslagen. Daarom blij eer visschers liever binnen en alleen "w tgat, het uitzicht op een goede verdienste n q0u zullen de visschers naar zee willen ga je. zien de visschers uit naar andere w genheid. Bij het hoogovenbedryf, t eenige honderden arbeiders onder o nen zijn, hebben vele visschers wer den. :-va» ape- on-

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8