WOLLEN DEKENS fa. M. H. Klercq Zn. .Mijnhardtjes zuivere wollen Dekens b, prebfhbeurteti De arrestatie van den hoofdambtenaar toonaangevende firma De internationale misdadiger Tweede Blad ^-tacUrUeiuo-i Dinsdag a.s. Non~stop Stamil-Cabaretavond Na afloop dansen Bezoek van „Sint en Piet" aan Dirksz Admiraal Vergoeding leerlingen R.K.-Scholen Kerstuitvoering Ger. Zangver. „Halleluja" Dc evangel'st Sevensma in gebouw Vijzelstraat Burgerlijke Stand van Den Helder Martin Roman and his Orchestra AMERICAN BLEND Leven en werken van Kepler Spoorstraat 8-10. Tel. 206 Meer dan 100 toonkamers ZafcemiieuuLö Nieuwe zaak in behangselpapier» glas* en verfwaren enz» Kinderzegels bij V D Uit het politie-rapport UtoaA yaan iv-e deen? .ui(laag naar Alkmaar overge bracht. Wij vernemen nog omtrent de arrestatie van den heer P. H. L. M., directeur van de Gem.-Reiniging en Plantsoenen, dat bij het onderzoek zooveel bezwarend materiaal naar voren is gekomen, dat de heer M. vandaag naar Alkmaar is overgebracht, om voor den rechter van instructie geleid te worden. De heer M. blijft ontkennen. Zooals we gisteren schreven is de arrestatie uitsluitend geschied op grond van fraude (het aannemen van steek penningen). De wilde geruchten, die zich over deze arrestatie gevormd hebben, zijn uit de lucht gegrepen. De heer M. had uitgesproken sympathieën voor een bepaalde mogendheid en hij stak die sympathie niet onder stoelen of banken, zoo dat bij zijn arrestatie, die door verschillende menschen was gezien, het gerucht de ronde deed, dat hij verdacht werd van spionnage. Hiervan is echter niets gebleken, ook is de heer M. geen lid van de N.S.B., waarvoor men hem hield. De geruchten, dat ook andere ambtenaren in deze zaak betrokken zouden zijn, kunnen aan de fantasie van lasterende stadgenooten worden toegeschreven. Hoe de heer M. tot zijn daden gekomen is, blijft een raadsel, daar de man, uit hoofde van zijn functie, een zeer behoorlijk salaris heeft en hij en zijn echtgenoote een vrij sober leven leidden. Dinsdag a.s. wordt de aangekondigde non stop-cabaretavond voor de Stamil gegeven. Bijzonderheden hieromtrent gaven wij reeds, zoodat wij feitelijk kunnen verwijzen naar de advertentie, die men in dit nummer van de Heldersche Courant aantreft. Men zal daarin lezen, dat de uitvoering, waaraan zoowel de Marine als de Land macht haar beste krachten geeft, aan vangt te kwart over acht en dat de entrée-prijs voor den eersten rang 75 cent en voor den tweeden 50 cent bedraagt. Voorts heeft men besloten aan de uitvoering een bal te verbinden, waarop ook door menig bezoeker een dansje gemaakt zal worden. Tenslotte de plaatsbespreking: deze kan desgewenscht geschieden op Zondag a.s. en Maandag a.s., van 3 tot 5 uur, aan Casino. Wij raden aan zich zoo spoedig mogelijk van een kaart te voorzien, opdat men Dinsdagavond niet teleurgesteld worde. Fort Dirksz Admiraal heeft gisterenavond hoog bezoek gehad. Niet minder dan Sint Nicolaas, vergezeld van zijn onaf scheidelij ken knecht, Piet, kwam eens een kijkje nemen of de bewoners van Dirksz Admiraal wel „zoet" waren geweest. Nu, U begrijpt, dat was wat! Ver voor den aanvang was de Cantine van het fort tot den nok toe gevuld en toen dan ook Sergeant Jack and his 8 Soldiers, die voor de toepasselijke muziek moesten zorgen, arriveerde, was er haast geen plaats meer voor hen. Toch heeft deze populaire „Sergeant" ervoor gezorgd, dat er gezongen en gebruld kon worden, want bijv. een pianist, die zoo in de lek zat, dat „ie" een parapluie moest opsteken, bezit geen enkele band. Gezellig programma. De commissie „Tuindorp" Den Helder voor O. en O. der bezetting van het fort Dirksz Admiraal had voor een programma gezorgd, dat klonk als een klok. Daar was b.v. de imitator „Carnera die zich ontpopte als een „geheele boerderij". Alle geluiden, die zich op zoo'n Hollandschen farm voordoen, bracht hij te voorschijn en „onze jongens" genoten, vooral toen er een „kat en een kater" ten tooneele verschenen. De tooneelclub F.S.V. oogstte ook al niets dan bijval, waarbij het eerste stukje „Huis vaders doe je best", de cantine in rep en roer bracht. Vooral soldaat Bosma kon goed met de babykleeren over weg. Sint arriveert. Om even over negen naderde het hoogte punt. De band tokkelde Sint Nicolaas-liedjes en klokslag negen kwam onze Sint vergezeld van Zwarte Piet, die erg onder het slechte weer te lijden had gehad, de zaal binnen. En wat de „stouterds" onder de soldaten reeds gevreesd hadden, geschiedde prompt. In een soort „zwartboek" stonden alle ondeu gende kinderen en die werden één voor één bij onzen heiligman geroepen. Japie van Slooten, Piet Postma, Heemskerk, het waren er helaas te veel om op te noemen. Schoorvoetend betraden ze het podium, maar gelukkig viel de straf nogal mee. Postma zong als dank een liedje, dat de zaal ondersteboven zette en zoo kwam de Sint tot de uitreiking van de cadeaux. Dat waren er heel wat, pijpen, tabak, huis houdelijke ingrediënten, van jam tot tand pasta toe, alles vond een dankbaar onthaal bij onze jongens. Een bijzonder aardige surprise was e paard voor den kapitein en de pop, die onder die soldaten verloot werd, die een dochtertje thuis hadden. Zoo naderde het einde van dit hooge bezoe en onder het zingen van „De Stoomboot ver liet Sint en Piet weer de cantine. In de pauze werden de manschappen no0 onthaald op sigaren, sigaretten, thee en spe culaas. Aan het slot van den avond nam nog even de aanwezige kapitein he\ woord, die o.a. op merkte, dat het hem van het hart moest, de manier, waarop de Heldersche bevolking, in tegenstelling tot de beweringen, die in andere deelen van het land wel eens worden geuit, zoo bijzonder hartelijk en goed zijn voor de „landverdedigers". Ze verdienen dan ook den lof, die hen door deze wordt toegezwaaid. Eén ding wil ons nog van het hart, n.1. het feit, dat hier op dit intieme avondje door onze landverdedigers nog weer eens duidelijk ge toond werd, welk een kameraadschap en een heid er onder hen heerscht, en dat is iets, wat de zorgen van het van-huis-zijn gedeeltelijk doet vergeten. B. en W. stellen den raad voor: Aan na te noemen personen over het school jaar 19381939 een vergoeding of tegemoet koming, op grond van art. 13 der L.O. wet 1920, in de kosten van vervoer hunner kinde ren naar de R. K. scholen aan de Javastraat en den Polderweg alhier uit te keeren, berekend naar het achter elk hunner namen genoemde bedrag per kind en per jaar, te weten aan: P. A. J. de Backer, Kortevliet 12a, naar 25,44; H. J. v. d. Berg, Rijksweg 31, naar 33,92; J. H. v. d. Berg, Langevliet 5, naar 33,92; P. Duivenvoorden, Doggersvaart 10, naar 25,44; A. Faas, J. de Veerstraat 16, naar 25,44; M. Gouwenberg, Middenvliet 16, naar 33,92; N. Gouwenberg, Middenvliet 14, naar 33,92; P. A. de Groot, Kortevliet 22, naar 3,39; P. Hendriks. Rijksweg 57, naar 16,96; P. Kapteyn, Doggersvaart 16, naar 33,92; A. van Kempen, Middenvliet 12, naar 33,92; S. N. Klaver, Kortevliet 60, naar 33,92; P. A. de Kriek, Doggersvaart 33, naar 25,44; J. J. v. d. Lans, Langevliet 15, naar 25,44; W. N. Lam- mers, Midd.-vliet 13, naar 33,92; A. Nuyens, v. Foreestweg 7, naar 33,92; P. Nuyens, Korte vliet 32, naar 16,96; M. C. Roskam, Klaver straat 4, naar 25,44; P. Schilder, Nieuweweg 5, naar 25,44; J. N. Siecker, Langevliet 12, naar 25,44; W. Tamis, Kortevliet 30, naar 33,92; H. Veul, Langevliet 56, naar 25,44; P. C. v. d. Voort, Middenvliet 9, naar 25,44; J. C. de Vree, Rijksweg 28, naar 25,44. Traditiegetrouw zal ook dit jaar „Halleluja" weer een Kerstuitvoering geven in de Gerefor meerde Kerk Julianapark) te Den Helder, D.V. op 14 Dec. 1939. Er zal n.1. worden uitge voerd het Kerstoratorium ,,'s Heilands geboor te" van H. W. de Wolff en Psalm 103 van E. Mobach. Twee jaar geleden is genoemd Oratorium ook gezongen onder groote waardeering van de vele toehoorders, reden waarom het bestuur van „Halleluja" heeft besloten nogmaals een ieder in de gelegenheid te stellen van dit werk te kunnen genieten. Voor verdere bijzonderheden, zie men de advertentie. Wij vestigen de aandacht op de in dit nr. voorkomende advertentie, waarin wordt be kend gemaakt, dat de bekende Amsterdam- sche evangelist, de heer J. Sevensma, Zon dagmorgen 10.30 u. en 's avonds 8 u. in het Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat, spreekt. De toegang tot beide samenkomsten is vrij. van 8 December 1939. BEVALLEN: J. M. VogelCaljouw, z. OVERLEDEN: M. Oudijk—Kruk, 71 jaar. GETROUWD: A. J. Oosterbroek en N. Bakker. Zondag in Casino. Op verzoek heeft de Directie van Casino weer een dansmiddag en -avond georganiseerd met een uitmuntende Band uit één der groote steden en wel Martin Roman. Voor velen is dit Jazz-orkest geen onbe kende, o.a. dóór 't optreden in Tanz-kiause Amsterdam en restaurant ,,'t Lind" in Den Haag. Ook in het buitenland heeft Roman welke een der beste pianisten van Europa is een klinkende naam door zijn optreden in de Scandinavische landen, België, Monte Carlo, Zwitserland, enz., en voor de film „8 girls in a boat". Als extra kracht werkt mede de eminente lady-crooner Joyce Farmer. Voor militairen zijn de entreeprijzen geredu ceerd. (Men zie de advertentie). Voor den Weer- en Sterrenkundigen Kring hield gisterenavond dr. P. Feenstra Kuiper een lezing over het leven en werken van Kepler. Het was zeker aan het slechte weer te wijten, dat deze voordracht niet die belangstelling heeft getrokken die zij verdiende. Johan Kepler werd 27 Dec. 1571 te Weilder- stadt in Wurtemberg geboren. De tijd waarin hij leefde, was een zeer woelige. Godsdienstoor logen teisterden Europa (80-jarige en 30-jarige oorlog) en vormden wel een groote tegenstel ling met de voorafgaande eeuwen. Na den 30- jarigen oorlog was Duitschland practisch een groote ruïne. Kepler was de navolger van Co- pernicus, die voor het eerst in zijn werken het denkbeeld had verkondigd, dat de zon stond in het middelpunt van het planeetstelsel en de aarde een der planeten was. Hoewel Copernicus die leer ongehinderd had kunnen verkondigen, werd later door de Katho lieke Kerk fel daartegen gestreden en de aan hangers van Copernicus leefden voortdurend in gevaar. Zoo werd b.v. pl.m. 60 jaar na den dood van Copernicus een filosoof op den brandstapel gebracht omdat hij diens leer aanhing. Kepler studeerde in Tübingen onder den bekenden hoogleeraar Maestlin en werd daarna leeraar in Graz. Daar schreef hij zijn eerste werk: Pro- dromus cosmographicum. In contact gekomen met den Keizerlijken astronoom Tycho Brahé, iemand van gegoeden kom-af, die een eigen sterrenwacht op Ilveen bezat, een klein eilandje in de Sont, doch na gebrouilleerd te zijn met het Deenschen Hof naar Praag vertrok, werd in 1600 de opvolger van dezen Tycho Brahé, had een groot aantal zeer nauwkeurige waarnemin gen nagelaten; het werd Kepler's levenswerk deze uit te werken en te gebruiken om de structuur van het planeetstelsel te vinden. Achtereenvolgens ontdekte Kepler de drie beroemde naar hem genoemde wetten: I. De door de overstraal doorloopen secto ren in een planeetbaan zijn bij gelijke tijden even groot. II. De planeten beschrijven elipsen om de zon, die in één der brandpunten staat. III. De kwadraten van de omloopstijden zijn voor alle planeten op dezelfde wijze evenredig met de' derde machten der gemiddelde afstan den tot de zon. Kepler's werk werd neergelegd in twee hoofdwerken: Astronomica nooa en Harmoni- ces mundi. Zijn leven was zeer moeilijk. Chronisch geld gebrek, door het achterwege blijven van beta ling van salaris toen hij het Hof van Keizer Rudolf verliet, had hij voor 2000 gulden vor deringen op den Keizer en geloofsvervolging kwelden hem bij voortduring. Zijn geest, helder maar met neiging tot het mystieke, wist zich boven dat alles te verheffen. Hij stierf in 1630 in Regensburg toen hij wilde trachten zijn goed recht bij den Rijksdag te bepleiten, en liet een grondslag na, waarop de moderne astronomie verder kon bouwen. Gevonden en Verloren voorwerpen GEVONDEN VOORWERPEN: 1 blauwe ceintuur; 1 regenjas en kussen; 1 autoped; 1 nikkel horloge met bandje; 1 gouden polshorloge en dito armbandje; 1 sier- kussen; 1 boodschappentasch met pakjes; 1 jonge zwarte hond; 4 portemonnaies met in houd; 1 gouden polshorloge in band met gou den slot; 1 bankbiljet van 25; 1 heeren- parapluie; 2 belastingmerken; 1 paar glacé handschoenen; klein zwart hondje; bril in étui; 1 belastingmerk; 1 klomp. VERLOREN VOORWERPEN: 1 belastingmerk; 2 vulpennen; herdershond; 1 paar regenpijpen; 1 bankbiljet van 10; 1 kussen van een poppenwagen; 1 trainerspak met gymnastiekschoenen; 1 damestasch; 1 portemonnaie, ledig; twee portemonnaies met inhoud; 1 gummistok; 1 werkloozen-belasting- merk. Als zijn wij in staat U een prachtige groote collectie voor te leggen, tegen zeer scherpe prijzen. Daar de prijzen der wollen dekens met de dag stijgen, adviseeren wij U; koopt thans nog Uw dekens bij: Ned. Herv. Gem. (Nieuwe Kerk, Weststraat). Geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) 's Morgens 10.30 uur: Ds. H. A. Enkltiat Geref. Kerk (Julianapark) 'a Morgens 10 uur: Ds. Tollenaar. N.m. 5.45 uur: Ds. Veenhuizen. Geret. Kerk (Rehoboth-Kerk) 's Morgens 9 uur. Ds Veenhuizen. 's Morgens 10.45 u.: Cand. Y. Feenstra. 's Namiddags 5.45 uur: Ds. Tollenaar. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur: Leesdienst. Donderdag a.s. 's Avonds 7.15 uur, Ds. Hennephof, van Scheveningen Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 u. en 's avonds 5 uur de heer J Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstraat) 's Morgens 10.30 u., Ds. W. J. F. Meiners. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) N.m. 7 uur: Ds. P. J. Smidts. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur Kerkdienst. Pastoor H. J. Verheij. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Ds. J. H. Jansen. Evangelisatiegeboaw (Vijzelstraat) 's Morgens 10.30 uur en 's avonds 8 uur: de heer J. Sevensma, evangelist te Am sterdam. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Tuindorp Leger dsr Heils 7.30 u.: v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 u. n.m.: Openluchtsamenkomst Julia napark. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. JULIANADORF Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 10 uur: Ds. M. van Wichen. Zendingsgebouw „De Ster der Hope" 's Morgens 10 uur en 's avonds 7 uur: de heer v. d. Horst, Leiden. B. J. M. Slot, Krugerstraat 99. Hedenmiddag opent de heer Slot in het geheel gerestaureerde perceel Krugerstraat No. 99 een zaak in behangselpapier, glas- en verfwaren, kwasten enzoovoorts. Voorheen dreef de heer Slot zijn bedrijf in de De Ruy- terstraat No. 24. Oe zaak ziet er keurig uit: speciaal de in eikenhout uitgevoerde interieur-betimmering. Het geheel werd gemoderniseerd en ver bouwd onder leiding van het architecten bureau Peters Baanders, terwijl de heer Neehus de electrische installatie verzorgde. De specialiteit van den heer Slot is de behangselpapier-branche. Hierin bezit hij een bijzonder uitgebreide sorteering en dat zoo wel in de duurdere als goedkoopere soorten. Men neme er maar eens een kijkje en U zult verbaasd zijn. Zij nog vermeld dat de levering van het vloer-houtgraniet geschiedde door den heer Rosa. Ons wordt verzocht er de aandacht op te vestigen, dat al# vanouds aan alle kassa's bij V. D. de kinder-weldadigheidszegels te verkrijgen zijn. APOTHEKEN. Van hedenavond 9 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 11 Dec. tot 18 Dec. wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door D. W. de Bas, Binnenhaven. OVERTREDING ARBEIDSWET. Tegen een schilder in de Ooievaarstraat werd proces-verbaal opgemaakt terzake over treding van de Arbeidswet. RIJTIJDENBESLUIT; Door een expediteur aan de Loodsgracht werd het rijtijdenbesluit overtreden, waarvoor proces-verbaal opgemaakt is. VERKEERSZONDEN. Bekeuringen werden gegeven voor het rijden zonder licht en voor het niet rijden op het rijwielpad aan de Hoofdgracht. Barometerstand Den Helder: 756.4 Maximum temperatuur lucht: 8.5 Laagste temperatdur: 3,0 Wind: richting: N.W.; kracht: 6 Licht op: 4 uur jg mjn Vandaag en Maandag zal te Genève het beroep van Finland op den Volkenbond behandeld worden. Rusland zal daar terecht staan en het kan niet anders, door de volkeren veroordeeld worden. Men zal dit wellicht in niet al te schérpe formu leering willen doen, maar het moreele oordeel zal over de Sowjet Unie gaan, daar is geen twijfel aan. In verband met de behandeling van deze zaak is interessant het oordeel van de Sowjets te weten over een daad zooals ze zelf hebben gepleegd. Bij monde van „wijlen" hun volks commissaris,' Litwinof, die in ongenade ge vallen is, heeft Rusland te Genève over het begrip aanvaller een uiteenzetting gegeven, waarbij het tot de conclusie kwam, dat er vijf gevallen zijn, waarin een land tot aan valler kan worden gekwalificeerd en derhalve tot internationalen misdadiger aangewezen. De overzichtschrijver van de Msbd. noemde deze gevallen en het is hoogst interessant om er kennis van te nemen, om daardoor te zien, dat Rusland zichzelf tot internationale mis dadiger heeft geproclameerd. Tenminste, in theorie. Deze vijf gevallen zijn dan: lo. als het een anderen staat den oorlog verklaart; 2o. als het een invasie met zijn ge wapende macht pleegt op het grondgebied van een anderen staat, ook als dit zonder voorafgaande oorlogsverklaring geschiedt; 3o. als. het een aanval met zijn strijd krachten te land, ter zee of in de lucht onderneemt tegen het grondgebied, de vloot of de luchtstrijdkrachten van een anderen staat, ook zonder oorlogsver klaring; 4o. als het een vlootblokkade tegen de havens of de kust van een anderen staat instelt; 5o. als het steun verleent aan gewapen de groepen, welke, op eigen grondgebied bijeengebracht, het grondgebied van een anderen staat binnendringen; of ook als het weigert om, ondanks het verzoek van den aangevallene, op eigen gebied alle mogelij ire maatregelen te treffen, waar door deze gewapende troepen van elke hulp en bescherming beroofd zouden wor den. Het pikante van het geval is voorts, zoo zegt het blad, dat Litwinoff voorstelde aan deze begripsbepaling nog een enkel zinnetje toe te voegen, n.1.: „geen enkele overweging van politieken, militairen, economischen of anderen aard kan als verontschuldiging of rechtvaardiging van een agressie géTden." Rusland heeft dus zichzelf veroordeeld met de woorden van zijn gewezen volkscommis saris en het zou zeker interessant zijn, als men dit oordeel van Rusland over een aanvaller op deze vergadering voorlas, maar men zal voorzichtiger zijn. Men zal de Beer met hand schoenen aanpakken, tenzij een of anderen enfant terrible het zwaard van Litwinof tegen Rusland gebruikt en het daarmee neersabeld. Het is noodig om voor deze internationale misdaad ten scherpste veroordeeld te worden, want waar gaat het heen, als de groote mogendheden, zonder straf, de kleintjes maar onder den voet loopen, met vertrapping van alle recht? Rusland heeft den brutalen moed om te ontkennen dat het met Finland in oorlog is, het is te hopen, dat Genève nu ook den moed toone om haar oordeel over deze „vredelievende" invasié van Rusland uit te spreken. Tegen Hoofdpijn, Kiespijn, Migraine De echte sljn niet rond, maar hartvormig. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. BIOSCOPEN: R'alto, Spoorstraat, acht uur: Wie is de Vader? en De Marinefilm. rivoIi-Theater, Spoorstraat, acht uur: De Held van Kokomo. Witte-Bioscoop, Koningstraat, acht uur: Het Offer eener Moeder. Heden: Casino, 8.30 uur: Soirée „Tavenu". Dinsdag 12 December. Casino, 8 uur: Non Stop Cabaretavond ten bate van de Stamil. Woensdag 18 December 1939. Musis-Sacrum 8.30 uur: N.R.V. Voordracht avond. Donderdag 14 December. Casino, 8 uur: V.A.R.A.-avond. Zaterdag 16 December. Casino, 8 uur: Feestavond van het M.S.F,

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 15