De Canadeesche vijfiing - De sfrandjutterij te Callantsoog Marktberichten en de oorlog Een populair gerecht SCHAGEN Nieuwe suikerbon No* 6 Stranding bij Urk WIERINGEN DEN OEVER. ST. NICOLAAS BIJ DE SOLDATEN. Een comité bestaande uit de militairen en burgerij van Wieringen hebben de hier gelegerde militairen een onvergetelijken St. Nicolaasavond bezorgd. Toen we de zaal „Wiron" van den heer Lont binnentraden was deze bijna geheel gevuld met militairen en enkele genoodig- den uit de burgerij. Om ongeveer acht uur zet de band ge- vormd uit militairen het „Wilhelmus" in dat uit volle borst door alle aanwezigen werd meegezongen. We kunnen in dit ver band nog even mededeelen. dat de band thans ook een naam heeft ontvangen en wel „De Kazamatiers". Hierna neemt de eerste luitenant, als waarnemend detache- mentscommandant 't woord waarin hij zijn hartelijken dank uitspreekt voor de ondub- belzinnige wijze waarop de burgerij heeft geofferd om tot dit feest te komen. Vervolgens neemt burgemeester Kolff als comitélid het woord. Spreker schetst de uitstekende verhouding die hier op het platteland bestaat tusschen militairen en burgers. De collecte voor dezen feestavond gehouden, heeft ruim f 230.— opgebracht. Vervolgens geven ,De Kazematiers" en,, kele nummers ten beste. Tijdens deze mu ziek komt plotseling de oud-kapitein van het detachement binnen. Zoodra de solda ten hem in de gaten krijgen staan ze als een man op en verwelkomen hem met donderend gejuich. Wel een bewijs hoe deze kapitein door zijn „jongens"- gewaar deerd werd! Verder hadden voor dezen avond hun medewerking verleend de bekende musi cus Joop de Leur, de heer Paul Ostra en Mej. Jopie Koopman. Wat deze artisten met hun liedjes, praatjes, muziek, enz. ge presteerd hebben is boven allen lof verhe ven. Na bet optreden van de artisten verscheen St. Nicolaas in de zaal. Elke militair van hoog tot laag kreeg een pakje. Na deze uit deeling stapte de Sint weer in zijn auto om de soldaten dié wegens dienst niet aanwezig konden zijn hun pakjes aan te bieden. Een onvergetelijke avond die in alle opzichten geslaagd mag heeten. POLITIE. Verloren: een blauwe ceintuur met zilve ren gesp en en een bruin leeren heeren handschoen. ANNA PAULOWNA BOUWVERGUNNING. B. en W. verleenden vergunning aan d» N.V. A. Meijer voor den verhouw van een boerderij aan den Middenweg. KOSTWINNERSVERGOEDING. Aan kostwinnersvergoeding wordt in de ze gemeente per week ongeveer f 3000.— uitgekeerd. BREEZAND. BRANDJE IN SCHOOLHUIS. Gistermiddag ontstond in de woonkamer van het schoolhuis bij de o. 1. s. een begin van brand, doordat de houten ommanteling van den schoorsteen van binnen uit vlam vatte. De brandweer werd terstond gewaar schuwd, omdat niet dadelijk te zien was, waar het vuur z'n ontstaan vond, maar toen het brandje met een paar emmers water te blusschen bleek, kon de spuit rustig in de bergplaats blijven. Door het spoedig ingrij pen had nu het geval weinig om het lij' en de schade was gering. En er kon spoedig ingegrepen worden, omdat het net in het middaguur gebeurde en het vuur direct ont dekt werd door den heer van Dijk, die juist de kamer binnenkwam. VOCALE EN INSTRUMENTALE KUNST. Verwijzend naar een adv. in dit nr. ma* ken we de lezers ook op deze plaats even op merkzaam op de uitvoering, die de muziek- ver. „Concordia" en de zangvereen. „Vriend schap", Zondagavond samen geven. ALKMAAR, 8 Dec. Andijvie 0.80—3.30. appelen 2—0.50, kool I 8—11, idem II 3—5.50, boerenkop 2.805.10, bieten 1.10—3.40, druiven 7.10- 21, gele kool 2.10, groene kool 23, 'ir°Psn 0.80—2.20. knolselderie 2.60—4.80, koolrapen 2.10, peren 1.50-0.50, prei 3.50-4.80. selie 1.201.80 radijs 2.40, roode kool 3.60 selderie 2.60—4.10 spinazie 0.1- spruiten 2.50—0, tomaten 3.80—13.30, uw 1—2.00, wortelen 1.20—2.40, boswortelen - 0.50, witlof I 4.508.50, idem II 4.50—n- BROEK OP LANGENDIJK. 9 Dec. Eigenheimers 1.70, Bevel. 1.80, hl. elg 1.80, drielingen 1.70, uien 2.30—2.70, On gen 1.50-1.80, grove 2.50—2.90, ge]e 4104.70. 140 Peen 150160; rammenas 420; k1"1"1'?<,30, -280; roode kool 230—270; spruitkool o—° andijvie 70—2. NOORDSCHARWOUDE, 9 Dec. 9 j0 Groote muizen 1.90, Bevel. 2.30, ui -2.00, drielingen 1.70—2.10, grove bar gele nep 5—5.10, peen 1.50—1.«). )e Kroten 2250; roode kool -30 .(te kool 2.10-220; groene kool 2—220;. d- kool 160-180; bloemkool 660; andijvie w De Duitsche vloot in de Oostzee. Een kustwachtvaartuig ontvangt door middel van signalen zijn instructies van het marine-commando. dels vervoegd bij den gemeente-architect, den heer Rezelman en dezen de partij aan geboden. De heer R. had er geen interesse voor. Zooals wij mededeelden, is de rest van het gevondene te Callantsoog begraven en ver stopt en daar in beslag genomen. Men zoekt thans nog naar een kist Japansch porcelein, welke ook aangespoeld moet zijp en niet is aangegeven. De verwondering op Callantsoog over hetgeen de heer V., die een vooraanstaand man in de dorpssamenleving is, heeft ge daan, is natuurlijk zeer groot. Wat de militairen er voor voordeel in za gen de goederen aan V. te verkoopen is ook niet duidelijk, want den soldaten van de kustwacht is 50 toegezegd, van de op brengst der goederen, die langs wettelijken weg bij den burgemeester-strandvonder zijn aangebracht. JULIANADORP. EEN GENOTVOLLE AVOND. „Kunstzin" tree. op. Donderdagavond werd door de Harmonie „Kunstzin" in de zaal van den heer A. Doorn een muziek- en tooneeluitvoering ge geven onder leiding van haar directeur, den heer J. van Glabbeek. Wij constateer den een groote belangstelling voor dezen avond, hetgeen altijd prettig aandoet, Jam mer was, dat juist voor den aanvang een der leden ongesteld werd en naar huis ge bracht moest, worden. De directeur heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder den commandant van de alhier gelegerde militairen, en ook den eere-voorzitter, den heer J. Hcndrikse. Een prettige avond werd allen toegewcnscht. Daarna werd het muziekprogramma dat uit een zevental uit gelezen nummers bestond op vlotte wijze ten gehoore gebracht, waarvan no. 5 zeker een extra vermelding feokomt. Het laatste nummer „Skoda Laski" waarbij zang, werd ook door de aanwezigen meegezongen; dit nummer was zeker niet het minste. „Een, die niet geteld wordt." Daarna werd gepauzeerd, en door een clubje dames en heeren opgevoerd het dramatisch tooneelspel in 3 bedrijven van .1. van Eeketen en J. Grosfeld, getiteld: „Eén ,die niet geteld wordt". Laten wij er onmiddellijk aan toevoegen, dat de opvoe ring van dit spel, dat ons ware tragiek uit het leven laat zien en hooren, door de spe lers op uitnemende wijze plaatshad. Alleen zouden wij er opmerkzaam op willen ma ken, dat men goed op de uitspraak lette, want het zou jammer zijn, indien dit af breuk aan het spel zou gaan doen. En wij weten het, een sleur komt er spoedig in. Overigens heeft dit spel, dat onder lei ding van don heer van Glabbeek werd op gevoerd, het publiek tot de laatste phase geboeid en vastgehouden, velen schoot het gemoed vol. Een dankbaar applaus aan het einde was zeker verdiend. Tot versteviging der kas werd een attrac tie gegeven en met met, een gezellig dansje hesloot men den avond. De heer van Glab beek zeide allen dank voor het welslagen van dezen avond en deelde mede, dat er ecnige reprises zouden komen. Die erwtensoep is bij ons in trek, meneer. Daar wordt hier menig bordje van gegeten. Weet U, die fijne, zachte rook- smaak, dat licht gekruide aro ma van de worst, geeft er zoo iets bijzonders aan. Dat krijgt U met worst van Stegeman. Het is het succes van onze keuken, dat alleen het beste van het beste gebruikt wordt. En daarom gebruiken wij in onze soep steeds Stegeman's echte Geldersche. Nu de Maas en de Roer snel vallen, laten deze rivieren in het overgestroomde gebied veel slib achter. Aan den loswal te Roermond veroorzaakte deze glibberige massa veel ongerief, zoodat het slib eerst moet worden afgespoten en in het water gedreven OOK INWONERS VAN SCHAGEN ER BIJ BETROKKEN. Het blijkt thans wel, dat het geval van de strandjutterij te Callantsoog, waarbij, zooals wij gisteren reeds meldden de oud- wethouder V. en een aantal militairen be trokken is, ook voor enkele inwoners van Schagcn nog 'n onaangenamen nasleep kan hebben. Naar wij vernemen gaat de hande laar in tweedehandsch goederen B. te Scha- gen niet vrijuit, terwijl ook een zwager van dezen, de garagehouder L. te Schagen, en de schoonouders van B. in deze zaak be trokken zijn geworden De rijkspolitie te Scha gen ontving verzoek van den burgemeester en strandvonder van Callantsoog den opkoo per B. te verhooren, daar deze in gezel schap van V. Zaterdag te Callantsoog was gezien. B. ontkende echter op dien dag te Callantsoog te zijn geweest en ook een huiszoeking bij hem leverde niets op. Hoewel den man onder het oog gebracht was, dat verschillende getuigen reeds be vestigd hadden, dat hij wél te Callantsoog was geweest, bleef B. bij zijn verklaring tot men hem met V. op het raadhuis te Cal lantsoog confronteerde. V. gaf B. te kennen, dat hij alles reeds verteld had, waarop B. verklaarde er niets meer aan toe te voegen te hebben. Tijdens het verhoor kwam toen het vol gende vast te staan. V. heeft B. Zaterdag opgebeld en verzocht op Callantsoog te ko men voor wat handel. B. voldeed direct aan dal verzoek en verklaarde zich bereid de partij brandslangen onder dak te bren gen. Of V. aan B. heeft medegedeeld, dat de goederen aangespoeld waren, is niet ge bleken, doch waar een en ander kletsnat was en V. bovendien er op aandrong dat de slangen denzelfden avond nog moesten worden weggehaald, was voor de politie moeilijk aan te nemen, dat B. niet wjst wat hij deed. Omdat B. niet over een we genkaart voor zijn auto beschikte, wendde hij zich tot zijn zwager L., die een gedeel te van de buit aan brandslangen vervoer de naar het huis van de schoonouders van B., waar een en ander onder stroo werd verstopt. De politie heeft hier de brandslan gen in beslag genomen. B. had zich inmid De kathedraal van Reinis, die in den We reldoorlog door de bombardementen ernstig beschadigd werd, is nu zoodanig door zandzakbarricades beschermd, dat een groot deel van den gevel daarachter schuil gaat. De minister van Economische Zaken deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Maandag 11 Dec. a.s. tot en met Maandag 1 Janu ari a.s. de met „6" genummerde bon der rijksdistributiekaart recht geeft op het koopen van een kilo gram suiker. Motorboot „Hunze 8" aan den grond geraakt. Vannacht om ongeveer vier uur is, tij dens een hevig stormweer, de motorboot „Hunze 8" van de Hunze Maatschappij Groningen., gestrand op de „Vormt", een zandplaat bij Urk. Daar er geen gevaar aanwezig is,.blijven de drie opvarenden voorloopig op het schip. Een sleepboot van de firma Hoekman op Urk, de „Albert 2" is ter assistentie aanwe zig. Men zal trachten het schip, dat gela den is met stukgoederen, te lossen. Papa Dionne laat zijn land niet in den steek. DE VIJFLING GAAT NIET NAAR CALIFORNIË. Papa Dionne, de gelukkige vader van de Canadeesche vijfiing, is een man, die er zeer vaderlandslieven de principes op nahoudt. Bij hem geldt: „Eémnaal Engelsch altijd Engelschl", zooals uit onderstaand staaltje blijkt. De vijf Dionne-meisjes, de beroemde Ca nadeesche vijflingetjes, worden in Canada bijna beschouwd als nationale heiligen. In de V. S. zijn zij bijna even populair als in haar geboorteland. In deze populariteit mengt zich echter wellicht een beetje af gunst, omdat de groote sensatie zich niet in de Groote Republiek heeft voorgedaan. Dit is vermoedelijk ook de reden geweest, waarom de Democratische Club van Cali- fornië op 't denkbeeld is gekomen, de vijf iing tot burgeressen van de sterren en stre pen te maken. Men deed Papa Dionne het schriftelijke aanbod, de meisjes op kos ten van de club in Californië op te voeden tot het einde van den oorlog. Want met het oog op den oorlog behoorde het helaas tot de mogelijkheden, dat vijandelijke vliegtui gen Canada zouden kunnen bombardeeren en het kostbare leven van de vijf kleine meisjes moest tot eiken prijs worden be schermd Doch de vader weigerde. Hij had zoo zijn eigen opvattingen. Hij antwoordde zeer be leefd, dat hij den Californiërs buitenge woon dankbaar was voor hun edelmoedig aanbod, doch dat hij daarvan geen gebruik zou maken, „want", zoo schreef hij. „mijn dochters zijn onderdanen van den Koning van Engeland en als zoodanig hebben zij haar plicht te doen, evenals alle andere on derdanen des Konings. Zij willen alle lasten en gevaren trotseeren, welke ieder ander E-ngelschman heeft te trotseeren. Een Dionne heeft nog nooit in de ure des gevaars zijn vaderland in den steek gelaten; en ik zal nooit toelaten, dat. mijn dochters de eersten zijn, die zich aan zoo iets schuldig maken." En zoo blijven de vijf zusjes dus Cana dees j es!

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 18