Duitschland verlangt „opbouwende" neutraliteit Neder lan d-België Yl.U.U.R. De levering van paravanes Morgen in Rotterdam: Spannende wedstrijd verwacht Zaterdag 9 December 1939 Als het van den zomer nog oorlog is..„ Sergeant zonder gezag Reiziger verduisterde gelden Oude vrouw voorwaardelijk veroordeeld Merkwaardige redding op de Noordzee Derde blad Staatsleening op komst? De oorlog ter zee Moderne Brifsche torpedojager beschadigd Marktbrand fc Birmingham „Verbond met den duiver Zware branden in Japan Wat gebeurt er dan op de bad plaatsen? Hobwel het nieuwe jaar nog eeni- ge weken van ons verwijderd is en zeker het komende zomer-seizoen nog niet zooveel gedachten bezig houdt, zal het toch voor de Neder- landsche badplaatsen aan de Noord zee noodig zijn, dat tijdig vooruit bekend gemaakt wordt, welke maat regelen van Defensie-zijde te wach ten zijn wat betreft het opslaan van houten huisjes, kramen en tenten. Zooals men weet moest begin September toen de oorlog uitbrak, onmiddellijk begon nen worden met het afbreken op het strand der aanwezige badplaats-attributen. Bij het voortduren van den oorlog zal het zeer waarschijnlijk onmogelijk zijn aldus deel de men ons bij „Défensie" mede de bad plaatsen in het zomerseizoen geheel en al te ontzien, hoewel natuurlijk veel afhangt van het stadium, waarin de oorlog dan zal yerkeeren, indien hij nog voortduurt. Voorts zal het wel niet mogelijk zijn, voor het geheele Nederlandsche strand uniforme voorschriften te geven; vee! hangt af van plaatselijke omstandigheden. Intusschen beseft men in leidende mili taire kringen, dat velerlei belangen gebaat zijn met een zoo tijdig mogelijke bestudee ring van het vraagstuk, opdat men in onze badplaatsen wete, waar men aan toe is. En ook is het gewenscht, dat degenen, die van den zomer met. vacantie hopen te gaan (en zeer vermoedelijk in eigen land zullen moeten blijven) zoo spoedig mogelijk be kend zijn met de mogelijkheden van het strandbezoek. Bij groote onzekerheden zullen de vacantie-gangers de stranden liever mijden, hetgeen ontzaglijke schade voor d-e exploitanten zou beteekenen. Vanwege Defensie zal men met beslissin gen niet langer wachten dan strikt noodig is, maar of het geruimen tijd van tevoren scheppen van voorschriften en bepalingen mogelijk wordt, hangt zooals reeds opge merkt geheel af van de internationale omstandigheden. Degenen, die belang heb ben bij het badplaatswezen, kunnen dus voorloopig slechts een afwachtende hou ding aannemen. Het kan mee-, doch ook te genvallen! Hoog Militair Gerechtshof eischt straffen. Er werden gisteren drie gevallen voor het Hoog Militair Gerechtshof behandeld, waar bij de beklaagden niet ten volle getoond had den, den ernst van hun taak in het leger in deze tijden te begrijpen. Zoo had de 22-jarige sergeant J. D. J. bij een grensdetachement een gewoon soldaat op post moeten zetten, hetgeen die soldaat eenvoudig weigerde. Op nonchalante wijze op een bank in het wachtlokaal liggende, had de sergeant den soldaat driemaal aan gemaand op zijn post te gaan staan, doch daarbij was het gebleven. Hij had geen maatregelen genomen, toen de soldaat het bleef vertikken de opdracht uit te voeren. De aan den sergeant opgelegde straf was één week militaire detentie en verlaging tot den stand van soldaat. Hij nam vacantie. No. 2 was de 27-jarige gewoon dienstplich tig soldaat H. H. J.. die voor een oog-onder zoek naar het militaire hospitaal moest gaan. Hij maakte van deze gelegenheid ge bruik om drie dagen weg te blijven, terwijl hij denzelfden dag naar zijn detachement had moeten terugkeeren. Opgelegde straf; twee weken militaire de tentie. De zee was toch niet te zien Tenslotte moest nog de 25-jarige M. F. A. S„ korporaal bij een grenscompagnie, te recht staan, die als commandant van de wacht nagelaten had zijn posten uit te zet ten. Deze posten moeten nauwkeurig gade slaan, wat er op zee gebeurde, doch omdat het dien dag mistig was en de zee haast niet te zien was, had beklaagde maar geen post uitgezet. Plotseling was evenwel de ko lonel verschenen en zoo gauw mogelijk zette de korporaal zijn posten uit. De nalatigheid werd echter ontdekt en den korporaal werd een straf opgelegd van een week militaire detentie en verlaging tot den stand van soldaat. Van al deze vonnissen cischte de advo caat-generaal bevestiging. De sententies van het Hof volgen later. begint spoedig. Naar wij van de Marine leiding vernemen, zal binnenkort begonnen kunnen worden met de levering der tweede partij paravanes Vóór September werden door bemiddeling der Marine 75 paravanes aan de koopvaar dij geleverd. Ondanks de propaganda kwa men niet meer bestellingen binnen. Doch na 1 September veranderde dat. Sinds het uit breken van den oorlog zijn er 140 besteld en nu zal begin 1940 met de aflevering begon nen worden. De meeste paravanes komen uit het buitenland, maar er worden er ook door Nederlandsche fabrieken in licentie vervaar digd. Had hij een tegenvordering? Een 36-jarige reiziger-chauffeur, die in dienst was van een groothandel in melk producten, stond gisteren terecht wegens ver duistering van een aanzienlijk bedrag. Van 1 April 1938 tot September 1939 heeft hij van de voor de N.V. ontvangen gelden f2620.— niet afgedragen. Hij werd in September jl. om andere redenen ontslagen. Bij het over dragen van zijn kas stelde men een onder zoek in en kwam men tot de ontdekking, dat er een tekort van ruim f 2600 was. Ter zitting legde de man een gedeeltelijke bekentenis af. maar hij hield vol, dat hij een tegenvordering van f 1100.— had. Het door het Leger des Heils uitgebrach te rapport luidde niet ongunstig. Verd. is nooit eerder gestraft. De officier van Justitie zeide in zijn re quisitoir dat van een tegenvordering geen sprake was. De boekhouding der N.V. is uitstekend, evenals die van de klanten. Doch nergens is iets van een tegenvordering ge bleken. Spr. vond het jammer, dat verd. zijn ver weer volhoudt, waardoor het opleggen van een voorwaardelijke straf moeilijk wordt. De officier requireerde een gevangenis straf van een jaar met aftrek van de pre ventieve hechtenis. De verdediger, mr. M. Bosboom, bepleitte clementie in den vorm van een deels voor waardelijke. deels onvoorwaardelijke straf. De rechtbank zal 22 December vonnis wij zen. Het drama aan de Linden gracht. Op 20 Januari van dit jaar werd, zooals bekend, een overval gepleegd door een klein zoon, geholpen door zijn vriend, op zijn grootmoeder in haar woning op de Linden- gracht te Amsterdam. De vrouw werd den volgenden dag dood in bed aangetroffen. Zij was beroofd van ruim f2400. Binnen korten tijd werden de beide daders, de kleinzoon Fr. E. en zijn vriend Leendert K., gearresteerd en door het gerechtshof ver oordeeld tot tien en zes jaar gevangenisstraf. Korten tijd geleden heeft de andere groot moeder van Frans E., een bejaarde wedu we. terecht gestaan wegens heling. In haar woning n.1. is de buit verdeeld en grooten- deels verborgen in den schoorsteen van den keuken. Deze oude vrouw had naar de of ficier van justitie haar ten laste had gelegd 120 guiden van het gestolen geld ont vangen. Zij ontkende dit echter, doch gaf toe 15 gulden te hebben gekregen. In verband met haar hoogen leeftijd en met haar blanco strafregister veroordeelde de rechtbank haar wegens heling conform den eisch van het O. M. tot een voorwaardelijke gevangenis straf van acht maanden. den Deen. Het schip wijzigde zijn koers ech ter niet, aangezien de signalen niet werden begrepen. Het toestel keerde daarop terug naar de vlotten, die door den dikken mist eerst niet konden worden teruggevonden. De radio-telegrafist van het vliegtuig bracht toen contact tot stand met het Noorsche schip Lyng en gaf de positie van de vlotten op. Toen kwam ook het Deensche schip Ivar ten tooneele, dat de door het vliegtuig in geslagen richting gevolgd had. De gezagvoer der van het vliegtuig vloog voor de Ivar heen en weer en geleide het schip op deze wijze naar het vlot. In een zware zee werd toen een kleine boot neergelaten en konden de zeven schipbreukelingen gered worden. Vliegtuig leidt schepen naar een ronddobberend vlot. De navigator van 'n Britsch vliegtuig, dat op 'n hoogte v. 600 voet naar zijn basis terug keerde, zag twee kleine voorwerpen in zee liggen. Hij dacht, dat het mijnen waren, en de bestuurder van het vliegtuig maakte zich gereed ze met ma .hinegeweervuur te ver nietigen. Nadat men het object nauwkeuriger met den verrekijker in het oog genomen had, ontdekte men, ciat het hier twee aan elkaar gebonden vlotten betrof. Het vliegtuig, geen watervliegtuig, waarschuwde een tien mijl verder varend Deensch schip, de Ivar, en seinde tien minuten lang met een lamp naar POSITIE TE LAND EN TER ZEE MOET HETZELFDE ZIJN. Berichten welke wij uit Duitschland ont vingen evenals trouwens persuitlatingen van vooraanstaande Duitsche bladen bli.i- ven er op wijzen, dat de Duitsche regee ring zich niet zal neerleggen bij de papieren protestenactie der neutralen. In de Duitsche avondbladen wordt de „trotsche" houding van Italië, dat verklaart heeft de blokkademaatregelen niet te zullen dulden\ hoogelijk geprezen. Dat tot dusver re de Italiadnsche schepen geregeld naar Gi braltar worden opgebracht zegt men er te Berlijn wijselijk niet bij. Maar bepaald hatelijk, om geen scherper woord te gebruiken is de toon die men bezigt tegen zekere „neutralen", daarmede kennelijk Ne derland en België bedoelend. Deze landen zijn, zoo redeneert men, blijkbaar vastbesloten hun grondgebied tegen elke schending met de wapenen in de vuist te ver dedigen. Naar wat de oorlog te land aangaat is dus hun neutraliteit ecfit en te aanvaarden. Maar zoodra het diezelfde neutra liteit ter zee betreft, dan zeggen deze* landen „onze macht is onvol doende. Wij kunnen niet tegen de Engelschen op". Is hun macht te land dan wel voldoende, vraagt men te Berlijn? Verhoudt zich hun landmacht tegenover Duitschland niet pre cies gelijk aan hun zeemacht tegenover En geland? Militair en politiek zien wij, Duitschers, de positie der neutralen te land en ter zee als dezelfde en de politiek van de gering ste weerstand, welke sommige „neutralen" voeren, brengt hen tot een indirecte deelne ming aan den oorlog. Wij eischen daarom „opbouwende" neu traliteit" aldus onze Duitsche informanten. DE „DEUTSCHLAND" IN DUITSCHE HAVEN. Het Deensche blad „National Ti- dende" deelt mede dat de Duitsche vestzakkruiser „Deutschland" in een Duitsche haven is aangekomen. Morgen is het NederlandBelgië. Om 2 uur zullen oranje-wit en rood-zwart elkaar in het Feyenoord-stadion te Rot terdam voor de zooveelste maal in de haren vliegen. Ondanks oorlog, ondanks mobilisatie, ondanks andere moeilijkheden kon noch de K.N.V.B., noch de K.B.V.B. buiten deze traditie, die sedert jaren ingeworteld is in de voetbalgeschiedenis van deze beide lage landen aan de Noordzee. Ditmaal wordt deze vreedzame strijd onder wel heel bijzondere omstandigheden gestreden. En toch... toch zullen de „gelukkigen", die een plaatsje in het Stadion machtig kunnen wor den en ook de millioenen, die AVRO's radio verslag zullen beluisteren, enkele uren al deze kommer en ellende vergeten en ondergaan in een voetbalvreugde, die weldadig zal aandoen. Een jubileum-match. Deze eerste HollandBelgië wedstrijd heeft nog een ander bijzonder tintje, n.1. het feit, dat dit een z.g. extra-wedstrijd is ter eere van het 50-jarig jubileum van onzen Kon. Ned. Voetbalbond. Wie anders dan onze nabuur België, waar mede Nederland al sedert jaren de beste be trekkingen op voetbalgebied mee onderhoudt, kon worden uitgenoodigd om ter eere van dit jubileum een bijzonderen interlandwedstrijd te komen spelen? De Belgen hebben deze uitnoodiging met groote vreugde aanvaard en sedert eenige weken is de training in vollen gang. Want beide landen willen natuurlijk, nu het een eerewedstrijd betreft, zoo goed moge lijk voor den dag komen. Er is ditmaal een groote handicap, n.1. het onder de wapenen zijn van diverse prominente krachten, maar dank zij de medewerking van de militaire autoriteiten kon dit „ongemak tot het allernoodzakelijkste minimum worden teruggebracht. En als we zoo de elftallen bekijken^ dan blijkt wel, dat zoowel Holland als België met hun sterkste „elf" in het veld zullen treden. Het Nederlandsche elftal. Ons nationale elftal telt een paar debu tanten, n.1. keeper Michel en linkshalf Pou- lus S'r. Over de opstelling van keeper Michel is nogal wat critiek losgekomen, daar men over het algemeen de voorkeur gaf aan Dijkstra. Toch is deze critiek o.i. ongegrond, want als men de prestaties van beide keepers van den laat- sten tijd met elkaar gaat vergelijken, dan vertoont ontegenzeggelijk de V.S.V.-doelman een meer constanten vorm. Onze achterhoede bestaat uit het beproefde duo Caldenhove-Wilders, waardoor Nederland er zeker van is, dat de verdediging in goede handen is. Als Wilders tenminste van de partij zal zijn, daar hij in den oefenwedstrijd van Woensdag j.1. een blessure heeft opgeloopen. Onze halflinie moet haar sporen op inter nationaal voetbalgebied nog verdienen. Zoowel Anderiessen als Van Heel hebben hun voetbal schoenen aan den kapstok gehangen en... eerlijk gezegd: volwaardige plaatsvervangers zijn er nog niet te vinden. Wel heeft Stam van V.U.C. reeds met goed gevolg gedebuteerd in „Oranje", doch dat was als linkshalf. Zijn optreden als spil zal dus een volkomen vraag- teeken zijn. Voor de plaats van Van Heel waren 3 ge gadigden, die elkaar geen duimbreed toegaven, n.1. Stijger (BI. Wit), Poulus (S.V.V.) en Loof (A.D.O.). Dat men den Schiedammer gekozen heeft, dankt deze aan zijn goede prestatie in den wedstrijd RotterdamRest van Neder land. De voorhoede is ongewijzigd gelaten. Kick Smit schijnt weer geheel hersteld te zijn van zijn verwondingen en indien „ons kanon" Vente met vreedzaam „scherp" zal schieten, dan zal onze stormlinie zeker niet het minste deel van het elftal zijn. De eenige „twijfelaar" is Lenstra, die minder goed in vorm schijnt. Wellicht had men daar beter den Sparta- man Drok voor in de plaats kunnen zetten, daar deze ex-internationaal den laatsten tijd zeer productief speelt. Al met al echter is onze nationale voetbaleer weer in goede handen en gaan we vol ver trouwen met deze Oranje-elf in zee. De Belgen. Ook de Roode Duivels komen met een ge routineerd elftal. Slechts één debutant is hier, n.1. de middenvoor van Craen van de Liersche S.K., die in militair verband dit jaar opval lende prestaties boekte en daarom ook ver kozen werd boven Capelle. Voorts zijn daar weer een Braine, een Voorhoof, een Buyle en niet te vergeten aan voerder Paverick, die allen hun sporen reeds lang verdiend hebben en het onze jongens danig lastig zullen maken. Een ieder kan er dus van overtuigd zijn, dat, ondanks den moeilijken tijd, die we doormaken, HollandBelgië, de tra ditie van spanning getrouw zal blijven en Nederland DRAGER D.W S. BUYLE Daring WILDERS BI. Wit PAUWE Feijenoord LENSTRA Heerenveen BRAINE Beerschot HENRY Daring CALENBERGH Anderlecht MICHEL V.S.V. STAM V.U.C. VENTE Feijenoord VAN CRAEN Liersche S.K GOMMERS Beerschot Aanvang twee unr. Oranje-wit CALDENHOVE D.W.S. POULUS Sr. S.V.V. SMIT Haarlem DE HARDER V.U.C. VOORHOOF Liersche Sportkring VANDEKERKHOVEN White Star PAVERICK Antwerp FIEVEZ White Star Rood-zwart DE RAEDT Gantoise België ook dat sportiviteit en gezonde voetbal rivaliteit dezen strijd zullen maken tot één, waarop beide ploegen met trots en voldoening zullen kunnen terugzien. Veel succes, Oranjehemden! Afdeeling E. Er is in deze afdeeling een derby aan de orde HRC 4 ontvangt n.1. Helder 3 (10 uur). En aangezien er in Den Helder maar al te veel lieden zijn, die ongaarne een Zondag doorbrengen zonder persoonlijk van een wed strijd getuige te zijn geweest, zal deze kamp menigeen tot een gang naar de Sportlaan lokken. Waarschijnlijk niet ten onrechte. De elftallen kunnen op hun sterkst worden sa mengesteld en er is rivaliteit genoeg. Thuis won Helder 3 met 52. Ook nu is ze favo riet, maar tot 52 zal ze het ditmaal niet gemakkelijk brengen. Watervogels 2 ontvangt de leiders (2 uur) uit Petten. De Vogels behaalden Zondag maar een magere zege op Succes 2. Petten is onge twijfeld een stuk zwaarder, vooral nu deze na het gelijke spel tegen Helder 3 ongaarne nog meer steken wil laten vallen. We vree zen dan ook, dat de Vogels de punten aan meester Geensen c.s. moeten meegeven. Afdeeling IS. Schagen 2 zal thuis wel raad weten met JVC 2 (10 uur). Helder 5 verrastte Zondag door tegen Atlas 2 gelijk te spelen. Nu krij gen de withemden bezoek van BKC 2 (10 u.) en in weerwil van het feit, dat BKC 1 vrij is, voorzien we het tweede elftal van de Polder- schen een zware uitreis. Afdeeling R. BKC 3 ontvangt Oudesluis 2 (10 uur). Bei den zijn nog in den strijd om de leiding be trokken, ofschoon ze daarin niet den boven toon voeren. Wie verliest zingt voorloopig een toontje lager. Er is weinig van te voren van te zeggen. We wachten den uitslag met belangstelling af. De mannen van het Werk dorp Nieuwesluis blijken lang niet mis te zijn. Na Barsingerhorn werd nu Winkel 2 het slachtoffer (8—0. Thans zullen de heeren echter bezoek krijgen van Winkel 1 (2 uur), wat zooveel als de vuurproef beteekent. Toch hebben we geen slechten kijk op de kansen der thuisclub en Korver c.s. dienen dan ook da nig op te passen, dat hun niet opnieuw een punt wordt afgenomen. Adspiranten. Afd. O. HRC a klopt thuis HRC c (12 uur). HRC b trekt naar Succes a (10 uur), waar van het o.i. ten tweede maal zal moeten ver liezen. Ten .bedrage van t millioen. De geruchten, dat de Nederlandsche re geering vrij spoedig een staatsleening zou uitschrijven, houden aan. Deze leening zou f 500 millioen groot kun nen zijn, n.1. f 200 millioen van een nog on gebruikte machtiging dato 1936 en f 300 niil- lioen ingevolge de onlangs door den minis ter aangevraagde machtiging. Wat deze laatste betreft, het bedoelde wetsontwerp zal in den loop der volgende week door de Eerste Kamer behandeld worden. Twee Duitsche duikbooten ver nietigd. Verschillende handels schepen gezonken. Een van Engelands meest moderne torpe dojagers, de „Jersey", die nog pas in April van dit jaar in dienst is gesteld is gister middag door een Duitsche torpedo getroffen en zwaar beschadigd. Twee officieren en acht minderen worden vermist, twaalf zee lieden zijn gewond. Het schip ligt thans in een haven. Het schip heeft een waterver plaatsing van 1690 ton, een snelheid van 36 knoopen en een bemanning van 183 koppen. De bewapening bestaat uit zes kanonnen van 4.7 inch, luchtdoelgeschut en tien torpe- do-lanceerbuizen. Het schip is 348 voet lang en 35 voet breed. Voorts wordt officieel medegedeeld, dat de Britsche torpedojager, welke op 13 Nov. j.1. op een mijn is geloopen, Zijner Majesteits „Blanche" is. Verscheidene vrachtschepen ge zonken. Ook de handelsscheepvaart heeft gisteren weder verliezen geleden tengeyolge van het oorlogsgeweld ter zee. Het 8795 ton metende Britsche vrachtschip „Navasota" is tot zinken gebracht. Voorts zijn tot zinken gebracht het Engelsche s.s. „Merel" (1050 ton), het s.s. Thomas Walton", het Roemeensche vrachtschip Janau. Duitsche duikbooten vernietigd. Volgens een officieel Engelsch marinebe- richt zijn gisteren twee Duitsche duikbooten tot zinken gebracht door patrouilleerende vliegtuigen. Duitsch schip door Russische on derzeeër beschoten? Volgens een bericht uit Helsinki is het Duitsche schip „Oliva" door een onderzeeër van de Soyj^trussische vloot beschoten, toen het schip de'haven van Ütoe verliet. Dit ge schiedde '5 December, des avonds te kwart voor 12 ten Zuiden van Abo. I.R.A. van brandstichting verdacht. Men gelooft, dat leden van het Iersche republikeinsche leger verantwoordelijk zijn voor het uitbreken van brand op een markt te Birmingham, waarbij gisternacht een zestal kramen is vernield. Binnen een half uur was men het vuur meester. Te voren had men twee lucifersdoosjes met rubberbrandbommen gevonden, nadat een marktvrouw verdenkingen had gekoesterd tegen het doen en laten van een vrouwe lijke klant. Een Spaansche stem over het DuitschRussische verdrag. Onder den titel: „Het DuitschRussische vedrag", schrijft Pedro Escartin, die een be zoek heeft gebracht aan Berlijn, een artikel van twee kolom in het Spaansche blad „Al- cazar'Hij verklaart, dat tot nu toe nog geen ton Russische waren in Duitschland is aangekomen. Hij voegt hieraan toe, dat de Sovjet-Unie verlangde de Oostzee-landen onder zijn heer schappij te brengen, hetgeen niet mogelijk was, indien hij de bondgenoot was van Frankrijk en Engeland. De schrijver constateert, dat de Sovjet-Unie zijn bedoelingen verwezenlijkt ziet, terwijl Duitschland de beloofde waren niet ontvangt. In Duitschland twijfelt men niet of het DuitschRussische verdrag zal militaire en materieele voordeelen opleveren, doch het dappere Finland rechtvaardigt de bewering, dat dit verdrag gelijk is aan het klassieke verbond met den duivel. Ziekenhuis en tientallen huizen in de asch gelegd. Japan wordt de laatste dagen door een hevige koudegolf geteisterd, ten gevolge waarvan uit verschillende deelen van het land berichten komen over het uitbreken van zware branden. Zoo wordt uit Toyehara in Sachalin ge meld, dat acht patiënten den dood hebben gevonden en drie brandweerlieden ernstig gewond zijn j.1. Woensdagavond, toen er brand uitbrak in 't ziekenhuis te Sjikoeka, ontstaan door een te heet geworden kachel pijp. De twintig andere patiënten wisten aan de vlammen te ontkomen. Het uit drie verdiepingen bestaande zie kenhuis en zes bijgebouwen brandden vol komen af. De aangerichte schade bedraagt 100.000 yen. Een andere zware brand brak uit te Osa- ka, waarbij 39 huizen een prooi der vlam men werden. Ook hier bedraagt de schade ruim 100.000 yen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 19