Kum WATT «SEWIIM 01 BIOSCOPEN? Mobilisatie- fe, preirihbeurten Last van Uw zenuwen? v- flitsen Riatto.-ihtaUb Ginger Rogers in een daverend blijspel „Wie is de vader?" amusementsfilm van het beste soort 'jAJj-oU-tkeuie.fi De held van Kokomo Hulstkamp, Uw vriend. De Nutsspaarbank in November Burgerlijke Stand van Texel Mijnhardt's Zenuwtabletten Ingekomen personen Vertrokken personen Dr. E. Hoekstra's Bloedzuiverende Gezondheidspillen De vrouwelijke hoofdrol van „Wie is de Vader?": Ginger Rogers (Rialto) Het is steeds weer merkwaardig te zien, hoezeer de Amerikaansche filmindustrie zich heeft toegelegd op het vervaardigen van films, waarin het luchtige element de over hand heeft en waarin men toch getracht heeft den goeden smaak geen geweld aan te doen. Dank zij een ervaring van vele jaren heeft Hollywood inzake het produceeren van der gelijke rolprenten een reputatie verkregen, die men niet te gering moet aanslaan. Toegegeven dat er veel humbug, veel film-,,kitch" van over den grooten vijver komt, het valt daar naast niet te ontkennen, dat de Amerikanen ook in het vervaardigen van goede blijspelen een prijzenswaardig niveau hebben weten te bereiken. Als bewijs hiervan moge o.m. gelden de film „Bachelor Mother", waarvan de Holland- sche titel luidt „Wie is de Vader?" en waarin onder regie van Garson Kanin, door de wereld vermaarde danseres-actrice Ginger Rogers, eens partner van haar mannelijken „tegen voeter" Fred Astaire, voortreffelijk spel te zien gegeven wordt. Het is een verhaal, waarvan de pointe ge vormd wordt door een gevonden baby, die op geraapt wordt door een jongedame, en die in den kortst mogelijken tijd voor de ware moe der uitgekreten wordt. Een halve eeuw geleden sprong men anders met deze vondelingen om: vondelingen waren toentertijd zeer in de mode. Ontaarde moeders legden hun spruiten neer op de onderge sneeuwde drempels van kloosters, kerken en weeshuizen. De kinderen plachten het dan doorgaans slecht te treffen. Of de moeder overste was een wreedaardig creatuur, öf de weesvader was een duivel in menschen-ge- daante. Hoe dan ook, de vondeling was strijk en zet een ongelukkige jeugd beschoren, tot dat dan de traditioneele rijke moeder kwam, die zorgde voor de 100.000 dukaten, waarmede dande historie een gelukzalig einde nam. Meen niet, lezer, dat dit de geschiedenis is van Ginger Rogers, van David Niven en de rozige baby in de film „Wie is de vader?" Niets ervan. Dit is geen film van melo-drama- t'sche verwikkelingen. Het is zelfs geen film met tragischen inslag en voor negen-tiende deel werd zij gevuld met dwaze, geestige en nonsensikale invallen en conflicten. Daartusschendoor weet de pittige Ginger danig met haar niet geringe charme's te woe keren, hoewel de objectiviteit gebiedt te ver tellen, dat zij naast haar verbluffende lenig heid en rapheid van voeten, ook prima spel weet te bieden, hetgeen van lang niet iedere dans-girl op het doek der schaduwen gezegd kan worden. Een dwaze film, maar dikwijls een kostelijke film. Men kan, bij het zien van deze vervaar lijke verwikkelingen, niet ernstig blijven, het is onmogelijk z'n gezicht in de plooi te houden. En dat voornamelijk, omdat men er in ge slaagd is deze film vaart en rhythme te geven. Tempo tempo... dat is het kenmerk van de goede Amerikaansche film en deze geschie denis van de vader- en moederlooze baby vormt daarop geen uitzondering. Integendeel, het is geworden een vroolijk blijspel, een filmische comedie van het beste soort, die ook in onze stad tal van filmenthou siasten en Ginger Rogers-fans zal weten te amuseeren. Amusement van het beste soort. In het voorprogramma draait de Marine-film. Het komt ons voor, dat het onnoodig is hierop nog nader terug te komen, na al hetgeen wij reeds over dit uitstekend geslaagde nationale product geschreven hebben. Wilt men een klaar beeld hebben van de taak onzer defensie ter zee...? ziet deze film. Zij is zeker in staat Uw achting voor dit deel onzer weermacht te stimuleeren en zal U eeni- gen tijd in hijzonder prettige spanning houden. Een film, die een prachtige documen taire werd van de Koninklijke Marine en tevens een verheugend product van onze nationale filmactiviteit. Een dolle klucht wordt deze „Held van Kokomo" in het programma genoemd en in derdaad is het een dolle klucht. Twee uur lang brengt dit filmwerk de lachspieren in beweging. Twee uur lang is er een publiek, dat giert van het lachen om de komische situaties en geestige gezegden en dat ondanks het feit, dat de titel van deze film nu niet direct veelbelovend is. Wij kunnen echter de verzekering geven, dat wij gisterenavond in Tivoli meer gelachen hebben dan ooit met de dolste klucht van een Laurel en Hardy het geval is geweest. Nog afgezien van het feit, dat er een paar sterren van beteekenis medespelen, zooals een Pat O'Brien en een Joan Blondell, is er als hoofdvertolkster een old lady, wier naam ons helaas ontschoten is, die de clou van deze film was. Zij gaf een spel te zien, dat wel zoo origineel en vol van geestige momenten was, dat het een genot was om 't gade te slaan, Maar buiten het pleizier dat men beleeft, krijgt men daarnaast een paar interessante bokswedstrijden te bewonderen, die alleszins de moeite waard zijn. En hier zorgt Wayne Morris voor het sensationeele tintje, dat nog aan deze rolprent gegeven is. De geschiedenis behandelt de belevenissen van een boksmanager, die het geluk heeft in kennis te komen met een jongmensch, die aan spraken kan maken op het wereldkampioen schap. Er is echter een bezwaar, het jong mensch, dat moeder- en vaderloos is, wil dol graag een mama hebben. Hij zoekt naar zijn moeder, die hem 23 jaar geleden te vondeling heeft gelegd. De manager toont hem echter aan, dat juist door de publiciteit, die zijn deel zal worden, wanneer hij als bokser naam heeft gemaakt, er veel meer kans zal bestaan dat hij zijn moeder vindt, dan in zijn huidige be roep van boer. Het jongmensch stemt toe. Wanneer hij echter eenigen tijd als bokser in den ring is geweest, wil hij op zoek naar zijn mama. De manager, ten einde raad, pikt dan een vrouw op, die veroordeeld is als winkel dievegge en vertelt den jongen, dat dit de langverwachte moeder is. En dan neemt de klucht een aanvang. Hij krijgt er zelfs een vader bij, wordt wereldkampioen, vindt een geliefde en er volgt een ontknooping. Hij adopteert tenslotte zijn vader en moeder, wat in Amerika vanzelfsprekend wel moge lijk is. Een geschiedenis, die inderdaad niet veel te beteekenen heeft, maar die zoo buitengewoon komisch van opzet en van spel is, dat men er twee uren ten volle van geniet. Onze inwendige verzorgster en de criticus! Móge moeder! Goeie morgen, Tom. Moeke, 'geef mien is een flessie, melk, as ie wilt met een gevulde koeke. Zeker Tom, 't komt in orde. Zo Borissie, ie mot zeker cok weer 't een en ander hebben om de oorlog in joen maog te stuuten hè Jao netuurlik jo! Moederneem mien effen een flessie choco met en twee punten, ie weet wel, van die opgevulde pepiere drieheukskes. Zeg Boris, nou moet je dat herderlijk spul niet afkammen, begrepen! Ik kam die dingen toch niet af mens, maor ik zeg allene waor 't op steet. Gisteren zat er in mien koeke een stuk kleset papier, ennoe affein, ie begriepen mien zeker wel neet? Nou, nou, jij durft ook alles te zeggen! Jao moeke, alles, behalve de waorhied! Hahaha, nu wordt 't ie bruin, wat bedoel je daar nou mee? Wel, als ik zeg dat ze lekker zijn, is 't ook niet goed, want dan krieg ik een uitgedreug- de koeke, dus zeg ik maor, dat ze niet goed bint, dan heb ik noe tenminste een kansie, da 'k een verse koeke kriegen. Nou krijg je heelemaal niets, malle vent. Zoo, zoo, madam begint te spinnen? Stil noe maor heur, zoo'n vaort loopt het niet met joen, beste Borissie! Mijn Borissie? Kijk nou een beetje uit, wil je! Zeg Boris, heb ik een oogie op d'r? Pas noe maor op mien beste striedmakker, anders geet het joe net als die soldaot Pieterse, die met een meisie stond te vrieën! Hoe was dat Tom7 Je schijnt er nog al belang bij te heb ben, hè? Och Tom, kom op, vertel op. Wel kerel, die soldaot was zoo heelemaole „weg" met dat meisie hè, en toen kwam er een sergeant en vroeg: „Kan ik U even alleen spreken, Pieterse, onder vier oogen!" „Och sergeant," zei Pieterse, „voor mien meisje heb ik geen geheimen, vertel maar." „Nou dan Pieterse, als je 't dan persé wilt, zal ik het maar zeggen. Je vrouw heeft een babie gekregen! Hij is goed Tom, hij is best! Maor, hoe kom ie er noe Die, dat ik een op, dan kun ie nog es lachen, vooral als d'r op, dan kun ie nog es alchen, vooral als d'r man er bie kump. Nou, dan kun ie wat be- lèven, die Heb het altied over zien kanaorie- pietjes, nou man, en dan lach ie oe stuk! Zeg moeke, hoe geet het met de hond Haol ie die halve beer is op! Meteen gaf Tom haar een knipoogje. Wacht even, Tom! Een pracht beest is het Boris. Jao? en wat veur een soort ras Grrrrmet een geweldige sprong kwam het dier plotselilng den winkel uitgerend, recht op Boris af, die bijna van zijn stokkie viel, toen hij dien geweldigen hond zag. Hij dacht niet anders, dan dat de hond het op hem gemunt had en zonder zich een oogenblik te bedenken, sprong hij boven pp een hand wagen. Tom brulde van het lachen. Hé Boris, ik dacht, die ie zoo goed met zulke beesie's op kon schieten? Moekehol die hond vast mens, ik schrik mien een lindworm uut van angst, zoo meteen biet ie mien in de kuuten! Nou jong, je wou hem toch eens zien? Ikke Wel leelijke sproetekop, ie wist natuurlik, dat het zoo'n buldog was hè! Ik heb oe deur Tom! Auwhohu, hij maokt mien kapot as ie hem niet griepenü Nou held, en hoe waren nu de koeken? Lekkerhofijn moekeo, zoo heerhou hemGrijpt dat mormel. Hooit de tiger! Boris, kerel wat een pracht gezicht. Ie hebben ook al een stuk uut joen pof broek waor ie noe zoo trots op was! Hahofijne koeken. Boris wist niet hoe hij zich moest houden. Hij rende als een bezetene in de handkar in de ronde, waardoor hij ook nog allerlei moge lijke en onmogelijke bewegingen moest maken daar die handkar ook nog als wip fungeerde! Moeder roep hem maor. Goed Tom. Black kom hier! Als een jong „lammetje" kwam de hond naar zijn meesteres toegeloopen en ging ge dwee weer naar binnen. Boris klom, nog steeds trillende, met angst en beven, van de kar, en wist niet anders te doen, dan onder hartelijk gelach van moeder en Tom, zoo snel als hij kon naar het fort te verdwijnen. Hij was genezen van zijn optreden als criticus! DICK. Op hem kunt U vertrouwen. Uw voorvaderen wisten dit reeds. Onafgebroken heeft dit ver trouwen, dat te danken is aan een superieure reputatie, voortbestaan. Daarom als ge den kellner Z.O. genever besteJt eisch dan Uw Hulstkamp, net als thuis. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts. spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand November 1939. Op de spaarbankboekjes werd in de maand November ingelegd ƒ222.156,79 en terugbe taald 220.479,02; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 1.677,77. Het aan inleggers verschuldigde kapitaal bedraagt thans 3.106.224,47. In de maand November werden 62 nieuwe boekjes uitgereikt; het aantal in omloop zijn de boekjes bedraagt nu 12.601. Onder deze nieuwe boekjes zijn begrepen 7 boekjes voor jonggeborenen (op deze boek jes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van 1. De lediging van de spaarbusjes leverde in den loop der manad een bedrag op van 3.783.58. Het aantal in omloop zijnde busjes be draagt nu ruim 2350. ZOEK DE ZON OP Die schijnt in „De Toelast" Hotel-Café-Restaurant „De Toelast" Horizontaal: 1. metaal; 5. kwaad; gebrek; 9. deel v. h. hoofd; 11. hoeveelheid; 13. stad in Frankijk; 16. sarren; 18. deel van tafellin nen; 19. latwerk; 20. aanvulling van leger-paarden; 23. koor; 'ijdperk; roet (Lat.); odin d. dageraad; ulde (nieuwe pelling); s oudere; :ad in Duitschl.; luzieknoot; jloedverwant; 34. visch; 35. spoedig; 37. titel (afk.); bewoner van deel van Spanje; woonschuit; 2/ 45. 47. 48. 53. 54. 57. 59. 42. halfbloed; 44. voordeel; totale hoeveel heid; uitroep; loot; 50. commando; 51. twee medeklin kers (dezelfde); zuster (afk.); Hemel-geest; tot afscheid; stad in Z.-Ameri- ka; 61. bier; 62. kans; 64. stuk doek; 65a. de letters van „Nek"; 66. zoogdier; 68. ledemaat; 69. straatvuil; 71. belooning; extra prijs; 73. deel van strijkin strument; 74. bloedverwant; 76. echtgenooten; 77. grimlach; 78. genoegen. Verticaal: 1. vaartuig; 2. dierlijk weefsel; 3. muziek-drama; 4. Heilige; 5. maat; 6. angst; 7. hulde; 8. beroepskleeding; 9- lijn; 10. dierlijke stof; 12. transp. ondern. 14. waterplas; 15. plaats in Fries- h)#d; 17. damp; 18. tijdstip; moment; 21. eetgerei; 22. ontkenning; 29. soort lat voor om heining te maken; 31. kleedingstuk in de tropen; 32. opening in stoom ketel 33a. titel voor wereld lijke geestelijke; 34a. stad in Duitschl.; 36. over-gewas; 37. wapen; 39. twee klinkers (de zelfde); 40. spil; 41. maat; 43. lidwoord; 47. Moham. vrouwen verblijven; 49. kweeker; 50. afbraak; 52. hak-werktuig; 53. deel van de week; 55. troefkaart; 56. ieder; 58. adres (Maleisch); 60. Heilig, beeld in Gr. Kath. Kerk; 61. korte poos; 63. kwijnen; 65. zangstuk; 67. toilet-artikel; 70 insect; 72. Ik (Latijn); 74. rund; 75. Vennootschap (Duitsch). ZONDAG 10 DECEMBER 1939 Ned. Herv. Gemeente. Oosterend v.m. 10 u. Ds. Kok. Den Hoorn v.m. 10 u. Ds. Wesseldijk, n.m 7 u Ds. Wesseldijk. H. Avondmaal. Koog v.m. 10 u. Ds. v. 't Hooft. De Cocksdorp v.m. 10 u. Ds. Salm. Zuid-Eierland n.m. 3 u. Ds. Salm. Oudeschild v.m. 10 Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. De Waal v.m. 10 uur Ds. Gorter Den Hoorn v.m. 10 u. Ds. Smids. Geref. Kerk. Uosterena v.m. 3 u Cand. Wouda. Voorber. H. Avondmaal Den Burg (Gebouw Fanfare) v.m. 10 Uu^ Cand. Wouda, n.m. 3 u. Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk H. V. Oosterend v.m. 10 u. en n.m. 3 u. Leesdienst, Leger des Heils. Zondagmorgen 10 uur: Heiligingssamenkomst, 's Avonds half zeven: Openluchtsamenkomst' 's Avonds half acht: Verlossingssamenkomst! van 2 t.m. 8 Dec. 1939. GEBOREN: Alfred, z. v. E. W. J. van Leersum en A. F. Tuinema; Gerard Theodoor, z. v. J. Smit en C. Schraag; Cornelis Nicol laas, z. v. N. Wonder en C. M. van Rossem. ONDERTROUWD: J. Kloosterman en A. Eelman; M. P. Vlaming en J. Bruin; D, Backer en M. Kalis; J. A. Hillen en W. Bruin. GETROUWD: K. Greeuw en A. Hutjes; P. R. Smit en H. Blom. OVERLEDEN: C. Bakker, 88 jaar, we- duwn. van Guurtje de Graaf; J. Koning, 82 jaar, wedn. van Neeltje Hillenius. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden: een paar regenpijpen, een portemonnaie, 2 heerenfietsen, een rijwiel- plaatje, een halsketting. ONDERHANDSCHE VERKOOP De heer J. Trap, mestelaar te Oosterend, heeft van mevr. Jn. Krijnen onderhandsch gekocht een woonhuis aan de Eststraat, te Oo3terend. MOND- EN KLAUWZEER. Nieuwe gevallen werden aangegeven van de boerderijen van: Jac Witte Hz., te Gerrits- land, Jac. Roeper, Den Burg en R. W. Stoep- ker, Eierland. Het vee is hersteld op de boerderij van H, J. Keyser, Molenbuurt. Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. G. Rauwerda, B. 64, van Tietjesschotera- deel Suameer 228 a. C. D. Bakker, De Mok, van Amsterdam, Gr. Kattenburgstraat 191. J. van Belukum en gezin van Beemster aan boord schip. H. van der Star, B 155 van 's Gravenhage, De Hoogerstraat 164. S. van der Meulen, Peperstraat 61. Ooster- end, Tietjesschoteradeel Suameer No. 35a. J. C. Th. Hoogenbosch B. 86, van Berk hout. N. M. Commijs, Den Burg, Binnenburg, van Alkemade, De Kaag F 54. J. de Jager en gezin, Den Hoorn, van Ned.- Indië. S. Tot, van Warmoesstraat 52 naar Har- lingen, Urlusstrekweg. S. Keiser, van Koogerstraat 22 naar Am sterdam Z., Corn. Troostplein 58III. J. Tellier, van De Mok naar Vlissingen, Wachtschip. A. N. Lap, van Den Burg, Schildereind 3 naar Ned.-Indië. C. W. van der Kooy, van C. 88, naar Ned.- Indië. L. Fr. Jansen, van De Mok naar Den Hel der, Marinekazerne Willemsoord. N. Krijnen. van C 13 naar Den Helder, 2e Vroonstraat 38. C. Peters, van De Mok naar Den Helder, H. Ms. van Speijk. J. H. J. Loon, van De Mok naar Den Helder, Spoorstraat 62. OPLOSSING. Horizontaal. 1. Spar; 5. Roman; 9. Amor; 13. Orgel; 15. S.O.S.; 16. Vrede; 17. Danken; 19. Eemnes; 20. Aai; 21. Iem; 23. Pet; 24. Tot; 25. G.E.B.; 27. Koran; 29. Bon; 31. Tak; 33. Les; 34. Bar; 36. Ra; 38. Samenstel; 41. Mr.; 42. Aak; 43. Zon; 44. Eik; 45. Uso; 46. N.I.; 47. Gasbommen; 50. De; 51. Den; 52. Ede; 53. Roe; 55. Ora; 56. Meent; 58. Kip; 60,-Spa; 61, Bak; 62. Tor; 64. Lak; 66. Helden; 69. Tirade; 71. Arena; 72. Dut; 74. Bende; 75. Gans; 76. Basta; 77. Edel. Verticaal. 1. Soda; 2. Praag; 3, Agniet- 4. Rek; 6. Os; 7. Mok; 8. As; °9. Arm?10 Mentor; 11. Odeon; 12. Rest; 14. Lei; 16. Vet; 18. Nek; 19. Een; 22. Molenbeek; 23 Passe ment; 26. Bas; 28. Ren; 29. Bal; 30.' Krant- 32. Kazan; 34. Beker; 35 Broek; 37 Aal- 39 Mos; 40. Tim; 41. M.S.D.;; 48. Ode; 49. Nok'' 51. Dralen; 54. Eiland; 55. Opera; 56 Man- 57. Tot; 59. Padde; 60. Shag; 61. Bea- 6:i' Rib; 65. Keel; 68. Bus; 70. Ree. 72. Da; 73 T.T De prijs werd gewonen door den heer JAN MULLER, van Galenstaat 59. Deze pillen zuiveren het bloed van alle on reinheden, regelen de spijsvertering, wekken de eetlust op en bevorderen de natuurlijke verrichtingen des lichaams. De pillen bezit ten een zacht-laxeerende, versterkende kracht, sporen de nieren tot betere werking aan en bestrijden de ongemakken ontstaan door on zuiver bloed zonder in het minste te schaden. 55 ct., 90 ct., 1.56 per doos met ge bruiksaanwijzing. Verkrijgbaar in Apotheken en Drogisterijen. (Adv.) OP- EN ONDERGAAN VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Zon Wintertijd Dec. op ond. Hoogwater Laagwater Z 10 7.59 15.46 6.35 19.00 0.25 12.45 M 11 8.00 15.45 7.20 19.40 1.15 13.25 D 12 8.01 15.45 8.05 20.10 2.00 14.00 W 13 8.02 15.45 8.45 20.40 2.40 14.35 D 14 8.03 15.45 9.15 21.05 3.20 15.05 V 15 8.04 15.46 9.45 21.30 3.50 15.35 Z ■LÖ 8.05 15.96 10.15 21.55 4.20 16.00

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6