HITLER Jan Zeedijk in Amerika ABDIJSIROOP De Avonturen van Weg met de contingenfeeringen „Zwarte Beppie vermoord Radioprogramma Meer rust voor den handelsreiziger Twee brutale zusters t&n UdtieylifUc MONICA HART Vier Douglas vliegtuigen van Schiphol vertrokken ter dood veroordeeld" Bijzoon verouderde hoes t Gebouw ingestort door R. J. VAN NEERVOORT HANDHAVING NIET IN OVEREEN STEMMING MET ONS STREVEN NAAR ZELFBEHOUD. In de gisteren gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam is besloten tot verzending van een schrijven aan den minister van Economische Zaken inzake de contingen- teeringen. Hierin bepleit de Kamer afschaf fing van de invoerbeperkingen in verband met de huidige oorlogs omstandigheden en een soepele toe passing der bestaande bepalingen op dit gebied. In de eerste plaats zal, naar gevreesd moet worden, de eigen productie door den bemoeilijkten aanvoer van grond- en hulp stoffen niet op het dusver verkregen peil kunnen worden gehandhaafd. In de tweede plaats is in groote produc tiegebieden de voortbrenging gericht op. althans ondergeschikt gemaakt aan de voorziening in oorlogsbehoeften, waardoor de productie van niet daarvoor benoodigd.e goederen wordt achtergesteld. Het is dan ook een gebiedende eisch, dat een land als het onze zich zoo veel moge lijk verzekert van de beschikking over voor het volksbestaan noodzakelijke en nuttige goederen vanwaar deze slechts kunnen worden verkregen. Aldus gezien is het invoeren van goederen een dienst aan onze volksgemeenschap, die dient te worden toegejuicht en vergemakkelijkt, in plaats ,van te worden belemmerd. Invoerbeperkende maatregelen, zoo ver volgt de brief, zijn dan ook met de alge- meene lijn, welk door ons land uit zelf behoud thans gevolgd moet worden, niet te vereenigen. Voorontwerp ingediend. De minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voorontwerp rusttijdenbesluit voor handelsreizigers. Het voorontwerp bevat o.m. de volgende bepalingen: Een arbeider van 18 jaar of ouder mag op Zondag geen arbeid als handelsreiziger verrichten. Een arbeider mag op Zaterdag na 1 uur des namiddags geen arbeid als handels reiziger verrichten. Aan een handelsreiziger van 18 jaar of ouder moet dagelijks een onafgebroken rusttijd van ten minste negen uren worden verleend tusschen 9 uur des namiddags en 7 ur des voormiddags. Onder „handelsreiziger" zijn in dit besluit niet begrepen bedienden van verzekerings maatschappijen en van makelaars in ver zekeringen, omdat het werk van deze per sonen juist in de avonduren valt. Zij stalen maar raak... Twee winkeldieveggen stonden gisteren voor het Amsterdamsche hof terecht. De rechtbank te Haarlem had het tweetal zus ters, veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf. Zij wonen in de buurt van Haarlem en re gelmatig bezochten zij samen de Spaarne- stad om daar in een groot warenhuis in- koopen te doen en... diefstallen te ple gen. Reeds geruimen tijd verdacht men de FEUILLETON door 6. gezusters en tenslotte werden zij betrapt bij diefstal van een paar jongensschoenen. Een huiszoeking bracht aan het licht, dat zij in den loop van een jaar allerlei voorwer pen, zooals taschjes, linnengoed, parfum enz. hadden gestolen. De procureur-generaal vond de opgelegde straffen te laag gezien ook de brutali teit, waarmede de diefstallen bij herhaling zijn begaan. Spr. vorderde tegen beide zusters vier maanden gevangenisstraf. De verdediger bepleitte in een uitvoerig pleidooi, waarin hij de psyche van de meis jes schilderde, clementie en eventueel voor de eene verdachte een nader onderzoek. Arrest 21 December. Shoreham weer in orde! Meldden wij gisteren, dat het Engelsche vliegveld Shoreham in zoo slechte condi tie verkeerde, dat de zware Douglastoestel len van de K.L.M. er moeilijk op konden landen, thans vernemen wij, dat de Brit- eche luchtvaart autoriteiten alles in het werk hebben gesteld om Shoreham weer voor het burgerluchtverkeer in orde te maken. De K.L.M. heeft dan ook gisteren haar dienst op Engeland kunnen hervatten. De aanvraag om passage en de aanbieding van vracht en poststukken was zoo groot, dat gistermorgen kort na elkaar vier Dou glas D.C. 3-vliegtuigen, geheel bezet met pasagiers en met het maximum aan lading, van Schiphol naar Shoreham zijn vertrok ken. Nieuw passagebureau. Het nieuwe passagekantoor der K.L.M. te Amsterdam, in het gebouw Leidscheplein hoek Leidschestraat, zal op Woesndag 20 December a.s. officieel in gebruik worden genomen. De Bond van het Duitsche volk dreigt. De omroeper van de „Vrije Duitsche Zen der" heeft gisterochtend gezegd: „Hitier, de Bond van het Duitsche volk heeft u ter dood veroordeeld. Wij geven u nog honderd dagen om Duitschland over te geven aan het Duitsche volk. Wanneer gij dit doet, moogt ge Duitschland levend veria ten, doch indien ge het niet doet, zult ge gedood worden nadat het ultimatum is verstreken. Hitier, dit ultimatum is ernstig gemeend, onze voorbereidselen zijn getroffen en er is geen ontsnappen voor u mogelijk. Nu moét gij beslissen." Is oppassen ge boden. Bestrijdt het chronisch Worden, gebruik de beste samen stelling, gebruik ABDIJSIROOP. Abdijsiroop Is nu verstèrkt! Abdijsiroop bevat van ouds beproefde slijmoplossende en borstversterkende genees kruiden en nu bovendien de „codeïne" de krachtigste, hoestbedwingende stof. Ab dijsiroop lost daardoor de slijm op, zuivert de luchtwe gen. doet daardoor gemakke lijker ademhalen en vermin dert de pijn en de drukking op Uw borst. De hoeststil- lende stof ..codeïne" maakt dat U aan het eind van den dag niet uitgeput en ver moeid zijt van 't langdurig hoesten. Door Abdijsiroop te nemen bevrijdt U zich hier van snel en dan kunt U ook weer vrij en diep ademhalen. Begin dus vandaag nog met Benige der 20 kruiden AKKER 'S v&isfoikbe. tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. Flac 90ct..n 50. f2.40. f4.20. Alomverkrijgb. Tengevolge van den hoogen waterstand. In den vorigen nacht is het drie verdie pingen hooge gebouw van de Coöperatie aan den Emmerikschen weg te Baak (G.) ingestort. De oorzaak moet gezocht worden in den hoogen waterstand, waardoor de muren zijn gaan scheuren. De schade, wel ke op vijftienduizend gulden wordt ge schat, wordt niet door verzekering gedekt. Het bedrijf kan voortgang vinden bij het filiaal van de Coöperatie aan de Tolbrug. U schijnt dol op dieren te zijn, zei hij en hg aaide het poesje, dat tevreden op de ronding van haar arm lag te spinnen. Ik ook. Vooral poesen, dat zijn zulke lieve kleine beesten en ze hebben van die aardige manie ren. En hoewel ze misschien niet zoo aan hankelijk zijn als honden, hebben ze toch dat voor, dat ze niet altijd op de onmogelijkste tyden en plaatsen zoo'n herrie maken. Lachend ging ze hem voor naar binnen. Ze praatte opgewekt en maakte geen banale op merkingen over zijn onverwachte komst. En hij dacht er ook niet aan zich te verontschul digen over het feit, dat zijn zusters de door hem beloofde visite nog niet gemaakt had den. Alleen zei hij even: Ik ben blij, dat ik vandaag in de gele genheid ben kennis te maken met uw broer. A propos: bent u die Ingatrew, die wel eens in tydschriften schrijft? Dan heb ik wel eens verhalen van u gelezen. Paul kwam op zgn stokpaardje. Ja, dat ben ik. En toen Halfont begon te vertellen, wat hij zich van eenige verhalen nog herinnerde, was Intragew in zijn nopjes. Die verhalen zijn dus niet zoo slecht geweest, zei hij. Want die gewone dingen uit tijdschriften onthoudt iemand niet. Ten minste, zoo is het bij mij. Ze waren allesbehalve slecht, want dan zou ik ze mjj zeker niet meer herinneren, zei Halfont enthousiast. Ja, maar Agnes is toch het genie van d familie. U moest eens zien wat zij pres teert. Daar heb ik al op gehoopt; mag ik, juf frouw Ingatrew? In haar blauwe oogen en in den toon waar op zij antwoordde, lag een zweem van ont stemming. Afschuwelijk drama te Rotter dam. Dader gevat. In den nacht van Zondag op Maandag is in de Baan te Ro'tter- dam een afschuwelijke roofmoord gepleegd, waarvan de 36-jarige me juffrouw M. E. C., die in de omge ving van den Schiedamschedijk be kend stond als „Zwarte Beppie" het slachtoffer is geworden. Zondagnacht ging zij omstreeks half twee in gezelschap van twee jeugdige personen, naar haar kamer in de Baan, waar zij bier dronken. Korten tijd daarna vertrok een van de mannen, terwijl de ander ach ter bleef. Een voorbijkomend taxichauffeur hoorde den een nog „Piet" naar boven roe pen, hetgeen voor het opsporen van de da ders later bleek van groot belang te zijn- Bed opgerold. Toen de vrouw des huizes den volgenden ochtend mej. C. wilde wekken bemerkte zij al spoedig, dat er iets niet in orde was, want het bed, waarop mej. C. sliep, was ge heel opgerold. Zij waarschuwde haar man, die toen de vreeselijke ontdekking van den moord deed. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, die, onder leiding van commissaris de Jong en inspecteur Bontenbal, een on derzoek instelde. Ook de subs. officier van Justitie, mr. Meischke, was weldra ter plaat se en belastte zich toen met de leiding. Het lijk was nog warm, zoodat de moord nog niet lang geleden gepleegd kon zijn. Piet gearresteerd. De verhooren die den bewoners Van het pand en den buren werd afgenomen, lever den niet veel op, maar toen men van' den taxichauffeur vernam, dat een van de man nen „Piet" moest heeten, trok rechercheur Zandbergen er op uit, die spoedig een spoor wist te vinden. Dit leidde tot de arrestatie van den man, die hët eerst de woning van mej. C. had verlaten. Van zijn 'aanwijzingen kon men gebruik mak«n om den moordeaar, den 18-,jarigen Rotterdammer P. K. te arrestee ren. De feiten, die hem werden voorgelegd, waren zoo overtuigend, dat hij niet anders dan bekennen kon de juffrouw door wur ging om het leven te hebben gebracht. Naar alle waarschijnlijkheid is roof de aanleiding tot den moord geweest, want K. had een bedrag van 25 gulden en een aantal sieraden gestolen. Dr. Hulst uit Leiden heeft gisterochtend sectie op het lijk ver richt. DONDERDAG 14 DECEIMBER 1939. Hilversum I. 1875 en 414,4 m. 8,00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 3.00—13.00 NCRV. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (12.45 Berichten ANP en Gramofoonmuziek 2.00—2.55 Handwerkuurtje. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek, 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Viool, piano en gramofoonmuziek. 137. Inmiddels was Tasmia in het hoofdkwar tier der Schorpioenen teruggekeerd en bracht daar verslag uit van haar gesprek met Zee dijk. Centaur en de overige bendeleden lach ten liudkeels bij de gedacht, dat Zeedijk, hun vroegere vijand, zich bij hen wilde aansluiten, om de marine te vernietigen. „Maar we moe ten voorzichtig zijn," waarschuwde Centaur. 138. „Ons nieuwe lid moet eerst blijken geven, dat we hem kunnen vertrouwen, voordat wij hem in onze geheimen inwijden!" „Ja, maar wij zullen hem wel de geheimen van de marine aan ons laten vertellen," zei Tasmia lachend. Dien avond precies om acht uur was Jan Zeedijk op de afgesproken plaats, waar hij Tasmia ontmoette, die hem meenam naar het hoofdkwartier van de bende. „Kameraden!" riep zij, terwgl ze Jan het vertrek binnen leidde. „Laat mp u even ons nieuwe lid voor stellen Jan Zeedijk!" 139. „Zeedijk, dit is dokter Centaur, onze grote leider!" De groene ogen van Centaur glin sterden, toen hij Zeedgk de hand drukte. „We zullen het verleden laten rusten, nietwaar Zeedijk?" zei hg lachend. „Welkom in onze organisatie! Je sluit je net op tijd hg ons aan om ons te helpen bij onze grote slag, het vernietigen van de Amerikaansche vloot!" Zeedijk deed het voorkomen, alsof hij al zijn krachten in dienst van de bende wilde stel len. 140. Gedurende de uren, die volgden, maakte Jan kennis met de overige schorpioenleden. Enkele malen hoorde hij er over spreken, om het gebouw, waar de vlootconferentie werd gehouden, te vernielen, doch hij kwam geen nadere bijzonderheden te weten. Dien avond laat bracht dokter Centaur Jan Zeedijk naar een andere verdieping van het gebouw. „Je kunt hier wonen bij de groep piloten, die in mijn dienst zijn, Zeedijk", zei de bendeleider, terwijl hij Jan een uniform gaf van de Schor pioenen. 6.20 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek overzicht. 7.45 Causerie „Metaalbewerking". 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Ber. 8.15 Propaganda uitzending. 9.30 Orgelconcert (opn.). 10.00 Berichten ANP, actueel half uur. 10.30 Zang (opn.). 10.50 Gramofoonmuziek. ca. 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum n. 801.5 m. AVRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijdig. 10,15 Gewijd concert (gr.pl.), 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Weekoverzicht. 11.15 Omroeporkest en solist. 12.15 Het Renova-septet (Om 12.45 Berich ten ANP). 1.00 Gramofoonmuziek. 1.30 AVRO-Amusementsorkest en solist. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Zang met pianobegeleiding. 3.00 Brei- en borduurcursus. 3,45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. Zeg, Paul, zei zij, doe jij je best om meneer Halfont te doen gelooven, dat wij een soort vennootschap tot wederkeerige be wondering en aanbeveling hebben opgericht? Zou jij niet liever weer eens naar dien band gaan kijken? Ze was zoo verlangend het gesprek van zichzelf en haar werk af te leiden, dat ze heelemaal vergat, dat ze hun bezoeker een duidelijke wenk gaf om weg te gaan. U wilt uitgaan; dus zal ik u niet langer ophouden zei deze dan. Maar oogenblikkelijk schoot Paul ter redding toe. We willen wat rondfietsen en misschien voelt u er wel wat voor om mee te gaan. Eerst naar Allington, daar is een heel goed café, en dan terug door dat snoezige laantje, dat achter het huis uitkomt, terug. Ja, het zou prettig zijn, als u meeging, ondersteunde Agnes deze poging. Tenzij u moe bent of genoeg hebt van 'de wegen hier in de buurt. Op zulk een mooien dag ben ik altgd voor een tochtje langs de mooie wegen te vinden, zei Halfont met een breed gebaar van zijn hand. Dit gebaar kwam inplaats van de woorden: En mooi gezelschap, die hij op het laatste oogenblik nog inslikte. Dat is aardig, riep Paul. Ik heb dien band direct gemaakt, maar waar hebt u uw fiets? O, die heb ik aan den anderen kant van het huis in de schaduw staan, was het ant woord. Paul kon wel goed een programma maken, dacht Halfont, toen het tochtje langs aardige landhuisjes, beschaduwde wegen en hier en daar langs ten typisch oud kerkje ging. En hg voelde een groote dankbaarheid voor het feit, dat die auto-eigenaar zoo woest gereden had want anders zou hij nu niet in zulk aan genaam gezelschap geweest zijn. Elk oogen blik, dat hij in gezelschap van Agnes Inga trew doorbracht, overtuigde hem meer en meer, dat hij hier het geheim van zijn leven gevonden had. Op hun terugweg hadden ze door openingen in het bladerengewelf een schitterend uit zicht op de duinen in de verte. En toen ze het huis naderden ging de zon onder en trok er een frissche nevel over de landerijen. Het tochtje was volgens Halfont veel te gauw voorbij! Zijn aandacht was uitsluitend, maar toch niet opvallend voor het meisje naast hem geweest. En ze hadden gepraat over elk onderwerp, dat een mensch maar bepra ten kon. Ze was heel anders dan de meisjes met wie hij tot nog toe was omgegaan en het eigenaardigste was, dat hg Paul volstrekt niet als een „facheux troisiène („de lastige derde"), beschouwde. Paul voelde zich bui tengewoon tot den nieuwen kennis aange trokken en al spoedig tutoyeerden zij elkaar. Toen ze vlak bij huis waren, zei Paul: Heb je den tijd Halfont? Dan wilde ik je voorstellen een stukje met ons mee te eten. Ondersteun jij dat voorstel, Agnes? Zeker, maar meneer Halfont moet zich van het eten niet te veel voorstellen. Het zal eenvoudig zijn, zei zg me een glimlach, die het hem onmogelijk maakte de uitnoodiging af te slaan. Ik kan u niet zeggen hoe ik mij geamu seerd heb. zei Halfont, toen hij een poos later Agnes een hand ten afscheid gaf. Ondertus- schen was Paul buiten met zijn fietslantaarn bezig. V. e zgn zoo echt huiselgk en vroolijk bg elkaar geweest. U moet weten, dat ik eenige jaren in de koloniën ben geweest en dat ik het hier wanhopig stijf vond. Maar dit was iets geheel nieuws voor mij. Ik ben wer kelijk blij dat ik gekomen ben. Wij ook en u moet vaker komen. Wij zijn wel niet in de tropen geweest, maar wij zijn er toch trots op, dat wij zoo ongedwon gen en onofficieel zijn, omdat we zoo'n beetje artistenbloed in de aderen hebben. Tot ziens! Dat is een verbazend aardige jongen, ver klaarde Paul, toen hij met zijn zuster naar binnen ging. Geen aanstellerij of branie; ge woon en eenvoudig. Ik hoop maar, dat we hem vaker zullen zien. Ja, ik hoop het ook, stemde Agnes toe, die met haar vrouwelijke intuitie heel goed wist, dé.t ze hem vaker zouden zien. Halfont, die in het licht van de pas-opge komen maan naar huis reed, bracht zijn ge dachten niet onder woorden. Die gedachten alleen waren voldoende. Haar aantrekkelijke verschijning, haar zachte en muzikale stem en dat samen met dien schitterenden zons ondergang bracht zijn geest in vervoering. Hij waagde het niet, zijn gedachten nader te omlijnen. Het was alsof al het oude was weg gevaagd en dit was er voor in de plaats ge komen. Wat „dit" was, wist hg nog niet precies, maar wel wist hij dat dit nog slechts een begin was. Toen hij de oude poort van zijn huis be reikte, hoorde hg alleen maar uilengekras en het geblaf van eeri waakhond. Maar deze ge luiden pasten bg het uur van den nacht "en bij zijn stemming, die eenzaamheid vroeg. Toen hij de deur opendeed, liet de grijze toren van het klooster zgn twaalf slagen hooren. 5.00 AVRO-Weekkaleidoscoop. Hierna: Ge- lukwenschen, 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solist. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Voor militairen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.20 Concertgebouw-orkest en solist. In dg pauze: Het Calvet-kwartet. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP, hierna: AVRODans- orkest. 11,4012.00 Orgelspel. HOOFDSTUK V. Zelfverwijt. Squire Halfont had zijn dochter uitge lachen toen zij eischte, dat hij zijn zoon meei onder de plak zou houen. Hij wenschte geen wijziging in de verhouding tusschen hem en zijn zoon te brengen. Halfont was in het huis van zijn vader net zoo vrij als hij het in zijn eigen geweest zou zijn. Hij had zijn eigen kamer, die hij heel gezellig ingericht had en waar hij doen en laten kon wat hij wou. Als hg zooals den vorigen dag, onverwacht wegbleef, maakte zijn vader niet de gering ste opmerking, hij scheen het zelfs niet eens te merken. Halfont stelde deze houding van zijn vader zeer op prijs. Maar er was er een, die het hiermede lang niet eens was en dat was zijn oudste zuster. Zij was een van die vrouwen, die alles wenschen te bedisselen. Bovendien was het haar vaste overtuiging, dat er van haar broer niets goeds zou terecht komen. Zoo kwam het dan ook, dat hij het haar plicht achtte haar vader op het verkeerde van zijn gedrag te wijzen met het gevolg dat zij tel kens ruzie hadden. 's Morgens na den avond, dien Halfont bij zijn nieuwe kennissen had doorgebracht, was zij druk bezig bloemen in den tuin te begie ten. Toen zij voetstappen hoorde, keek ze op. Haar broer kwam met een pijp tusschen zijn tanden den weg af. Druk bezig? zei hij. Een verrukkelijke ochtend, hè Ze achtte het niet noodig hierop te ant woorden en verklaarde dat het jammer was, dat er met meer menschen druk aan het werk waren. En Halfont was al een heelen tijd thuis! J Ik zou graag hebben dat je eens een visite afstak bij die- menschen, waarover ik je laatst al gesproken heb... de Ingatrews, ging hg verder. Je hebt het al zoo half en half beloofd. Het zijn aardige lui. Toen ik er gisteren was. hebben ze mij op een fiets tochtje meegenomen. En ik ben er 's avonds ook nog gebleven; ik heb me nog nooit in mijn leven zoo geamuseerd. Waarom ga ie er vanmiddag niet eens naar toe (Wordt vervolgd.) <4

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 15