Moskou zwijgt... 3e kaudi valt in. WOL voor Bivakmutsen en Polsmoffen, Bivakmutsen Kantongerecht Woensdag 13 December 1939 Tweede Blad £tadimeuw-ó Marine en Landmacht wederom op de Casino-planken Twee geslaagde Stamil. avonden 45 Den Helder Het Vara Rosian-orkest Oost-Indië Morgen 14 December: Schoenmaker Smit van de Keizersbrug: 60 jaar in t vak Schoenmaker-tramconducteur- wachtsman.landmeter .palfrenier brandw eer man-hulpbrugw achter VJ-acUi yaari lul£ fieen? Marine en Landmacht wederom op de planken. Schreven wij in ons nummer van gisteren over den zoo genoeglijken eersten avond de „generale repetitie", gegeven door landmacht en marine ten bate van de Stamil, vandaag mogen wij dat wederom doen. Het bleek dat ook deze uitvoering, dank zij het vele Werk van het organiseerend comité, eveneens ten volle heeft mogen slagen, en dat Casino uit stekend bezet was. Het was wel een zeer geschakeerd audito rium, dat daar om 8 uur vereenigd was. Bur gers, marinemenschen en landmacht zaten broederlijk vereend bij en tusschen elkaar, met belangstelling de dingen wachtend die komen gingen. Er waren tal van marine- en land machtofficieren In het bijzonder mogen wij noemen den commandant der marine, schout bij-nacht H. Jolles en diens adjudant, den lui tenant ter zee le kl. B. J. Velderman, beiden met hun dames. Voorts burgemeester en me vrouw Ritmeester en majoor Van der Blom. De burgemeester aan het woord. Voordat het programma een aanvang nam, was het burgemeester Ritmeester, die voor het voetlicht verscheen. In een warme toespraak wees de eere-voorzitter der Heldersche af deeling op de taak van de Stamil: een taak om op te komen voor het belang van de gemo biliseerde Nederlanders. Veelal ziet men, helaas, dat deze gemobiliseerden, indien zij in het burgerleven terugkeeren, hun betrekking kwijt zijn. Dit nu is een ernstige fout, waar tegen met kracht opgekomen dient te worden. Hier rust op allen een taak; de taak den patroon te bewerken, opdat ieder militair zijn positie kan behouden. De uitvoeringen, die thans gegeven worden, waren mogelijk door de medewer- i king van land- en zeemacht, en de Stamil is allen daarvoor recht dankbaar. Niet in 1 de laatste plaats ook de bestuursleden, die het initiatief namen en de voorbereiding zoo uitstekend verzorgden. Steunt de Stamil, aldus spr.; deze or ganisatie móét bestaan, hoewel men kan zeggen „helaas". Hoe eerder zij verdwijnt, des te beter is het, opdat men dan het gestelde doel bereikt heeft. Dit is een landsbelang. Met nadruk verzoekt burgemeester Rit meester in deze tijden de grootst mogelijke saamhoorigheid te betrachten en een eenheid te vormen, opdat men zoowel naar binnen als naar buiten sterk naar voren kan treden. Ge schaard om den troon van Oranje en om onze Koningin zal men dan de toekomst niet duister behoeven in te zien. En vervolgens neemt het programma een aanvang, waarover wij ditmaal niet veel meer behoeven te schrijven. Wederom waren daar de populaire mannen van Cor van Kuyk, die met de Marine Kazerne Band voor de goede stemming zorgden, wederom was daar het voortreffelijke ensemble van Hamburger, „The Rhythm Soldiers", wederom genoot men van de kostelijke vondsten van den muzikalen humorist Borking, dezen matroos le klas, die in Den Helder reeds een zekere mate van roem wist te verwerven. Ze waren er allemaal weer, van den tap-danser tot de leden van het On derzeedienst-cabaret, van den uitstekend spe lenden accordeon-solist tot... Nel. Nel is het vrouwelijke vraagteeken van deze beide Sta- mil-avonden gebleven, de schoone onbekende, die als sketch-speelster en lady-crooner haar aandeel in het succes ook van dezen tweeden avond had. voor Leger en Marine, CQ extra groote knotten w V in grijs, groen en marine Verboden toegang. Nadat eerst de besloten kinderzitting ge houden was, waarbij de sensatie van den mid dag gevormd werd uit een zes- of zevental jeugdige Texelaars, komende uit De Koog, en die terecht stonden wegens het plegen van diefstal in vruchboomen, welke euveldaden straffen, varieerende tusschen 2 en 6 gulden, verkregen, volgde de eerste openbare zaak, en wel tegen de jongedame F. M., die eenigen tijd geleden via het strand door de duinen ge tippeld was, en dat met volkomen negatie van de aan de strandzijde geplaatste borden, die aangaven, dat de toegang verboden was. Als getuige was aanwezig de sergeant majoor van de militaire politie, P. v. d. Tas, die vertelde, dat er vele borden stonden, waarop de juffrouw niet veel meer in te brengen heeft. Uitspraak 3.of 1 dag. Ruw en roekeloos. De Texelsche melkslijter M. B. is niet ver schenen, hetgeen hem ongetwijfelde ,een uit brander van den Ambtenaar en den Kanton rechter bespaarde. Op de Steenenplaats heeft de man, volgens getuige W. L. Bakker, ruw en roekeloos gereden. Er was ruimte voor passeeren in overvloed, maar B. zag toch geen kans zijn slachtoffer te ontwijken. Hij reed dit aan en wel dusdanig, dat Bakker zich nu reeds geruimen tijd onder dokters handen heeft moeten stellen. 20.subs. 10 dagen. Wonderlijke verkeersmanieren. Op 13 October j.1. kwam de landbouwer C. G. uit Anna Paulowna, hotel „Bellevue" uit. Hij ging naar zijn auto, die in het Juliana- park langs het trottoir geparkeerd stond, stapte in, reed blijkbaar zonder op te letten, uit de fille auto's enbotste daarbij tegen een juist passeerende andere luxe-auto, be stuurd door den chaffeur H. Mesker. Volgens de getuigenverklaring van Mesker, en een kellner uit Bellevue, was de auto van G. zonder voorafgaande waarschuwing weg gereden. De richtingwijzer was niet gebruikt, terwijl Mesker ook geen claxon gehoord heeft. Verd. G. poogt de zaak om te draaien door te beweren, dat h ij aangereden werd, welke zienswijze echter bij de heeren van het Kan tongerecht niet het minste effect sorteert. De Ambtenaar vraagt 20.boete, subs. 20 da gen hechtenis. Uitspraak: 15.boete subs. 1 week hechtenis. Op de Keizersbrug. De niet verschenen C. B. reed met zijn auto op de Keizersbrug en zag geen kans een dame te ontwijken, die zich aldaar bevond. En dat, terwijl genoemde dame uiterst rechts op deze brug liep. De oorzaak bleek alweer te zijn: hoogst roekeloos rijden, 15.boete of 1 week hechtenis. Margarine zonder bord. Er komen soms vreemde gevallen voor het Kantongerecht. Zoo verscheen er gistermid dag een winkelier uit de Emmastraat, die margarine in z'n zaak had, doch voor welks winkelraam het bord. vermeldende, dat er margarine te krijgen was, verdwenen bleek. De oorzaak was, dat het disentmeisje het bord er „afgelapt" had. Geen sprake van een „misdrijf" natuurlijk, hetgeen geen beletsel bleek, den in overtreding zijnden middenstan der 2.of 1 dag te schenken. Idem, idem. Er was er zoowaar nog een, die zich voor het zelfde euvel te verantwoorden had. Dit maal een winkelier uit de Basstraat. Bij hem was de ruit eens gebroken, itiet het gevolg, dat het margarine-bordje verdween. Straf: 2.of 1 dag. Gevaarlijke steigers. Vervolgens verscheen de aannemer B. R., terecht staande wegens het feit, dat 25 Aug. jl. enkele werklieden van hem op een steiger stonden, waaraan zich geen kantdeel bevond en slechts op enkele plaats een leuning. Het was de schuld van de onvoorzichtige werk lieden, doch de aannemer werd verantwoor delijk gesteld. En mag daarvoor of 5. neertellen of 4 dagen gaan „zitten". Hij vierde z'n scheiding. Dan zien we binnenstappen de heer B.A.R., die in den nacht van 9 op 10 Augustus in den „kennelijken staat" is aangetroffen. Op de vraag van Mr. Veldman, waarom hij zoo dronken was geweest, hooren we, dat de aan leiding bestond uit het feit, dathij zijn 13-jarige echtscheiding vierde. Een raar heer schap, wien het „zwaard van Veenhuizen" boven het hoofd hangt... Ditmaal nog 5.— of 3 dagen. Treurig. De transportarbeider L. J. W. stond terecht vanwege het feit, dat hij een zijner kinderen van school thuisgehouden had. De man schijnt dat herhaaldelijk te doen. Hij heeft namelijk geen vrouw meer, er zijn vijf jonge kinde ren nog thuis, en waar hij geen hulp kan be talen ziet hij geen andere mogelijkheid dan het 13-jarig dochtertje thuis te houden. De man maakt zich nogal overstuur: hij wijst er op, dat hij diep in de zorgen zit, en niet van plan is het meisje weer naar school te sturen. Als hij boete krijgt kan hij die niet betalen. De Kantonrechter geeft den man een ge moedelijke raad en daarnevens 3.of 3 dagen. Voor de overige zaken zie men elders in dit nummer). Morgenavond in Casino. Morgenavond zal in Casino de eerste kennis making plaats vinden tusschen het Heldersche publiek en het nieuwe radio-ensemble der Vara, n.1. het Rosian-orkest, hetwelk is ge vormd uit het bekende Esmeralda en de Ro- sian-lady's. Het gezelschap, bestaande uit 12 dames en 7 heeren, onder leiding van Eddy Walis, heeft zich nu reeds alom een groote bekendheid verworven, daar zijn optreden zoo wel voor den microfoon als op de reeds in ver schillende steden gehouden tournée-avonden. Het heeft overal succes, door het brengen van een uitstekend verzorgd non-stop programma van amusementsmuziek, afgewisseld door zang, geestige sketch en muzikale grappen. Dit orkest biedt elck wat wils, daar ieder der medewerkenden verscheidene instrumenten uitstekend beheerscht en een deel tevens over een goede zangstem beschikt. Zoo gebeurt het, dat bijv. Jack Gerlach een solo speelt en daarbij door niet minder dan 7 harmonica's wordt begeleid, om te zwijgen van b.v. Clara de Vries met haar virtuoze trompetsolo's. Voor bijzonderheden leze men de adver tentie in dit nummer. UITVOERING NED. REISVEREENIGING GAAT NIET DOOR. Wegens ziekte van den spreker gaat de uit voering van de Nederlandsche Reisvereeniging van heden niet door. NecL Vereen, van Huisvrouwen Onder verwijzing naar de advertentie in dit nummer vestigen wij de aandacht van de moeders op den Kindermiddag, te geven door Pim Siegers, voordracht- en vertelkunstena- res. Mevrouw Siegers bezit een bijzonder talent om de kinderen te boeien met haar vertellin gen. raadsels, liedjes, spelletjes en vooral niet te vergeten haar sprekende pop. Voor ver schillende af deelingen van de Vereeniging van Huisvrouwen trad zij met succes op. De nieuwe Musis Sacrum band Men schrijft ons: Zondag a.s. speelt in „Musis" de „Huis- Band" in vernieuwde samenstelling. Dit 6 man-orchest is in staat elk wat wils te bieden. Zoowel „hot" als „sweet" brengt het onberispelijk ten gehoore. Doordat er uit nemende „strijk-instrumentalisten" bij zitten, worden ook de „tango's" tot een bizondere bekoring. Een ding mist de nieuwe „Band" en wel een passende naam. Het kiezen van een nieuwe naam, geeft de directie aanleiding daaraan een prijsvraag te verbinden. Men leze de desbetreffende advertentie. Burgerlijke Stand van Den Helder BEVALLEN: W. L. Schaddenhorst—Zee- gers, d.; M. E. van Oostrumvan Elmpt, d.; M. A. Tissot van PatotSprenger, z. OVERLEDEN: Wed. M. Engel—Schenk, 75 jaar. ONDERTROUWD: A. D. de Rooij en J. E. Groot; R. B. Schouwvlieger en W. Peters; H. J. Verel en A. J. van Duffelen; J. Smit en C, J. Kuiper. Uit het politie-rapport JEUGDIGE DIEVEGGE? Als verdacht van een diefstal van een be drag van pl.m. 18 gulden werd een 14-jarig meisje aangehouden. Na verhoor werd zij weder op vrije voeten gesteld. VERDUISTERDE LAMPEN. Van eep 'in de Keizerstraat geplaatste fiets verdween de lamp. Een andere vorm van een verduisterde lamp had een wielrijder, die zonder licht door Den Helder fietste. Hij kreeg een proces-verbaal. DE VERDUISTERING TE BATAVIA. Batavia, 12 Dec. Het onderzoek van de boeken van het accountantskantoor van den Maandag gearresteerden heer J(ahn), zal zeer spoedig worden ingesteld. De officier van justitie liet beslagleggen, en het kantoor slui ten, zoowel ter bescherming van de belangen van den verdachte als ter voorkoming dat ge gevens zouden verdwijnen. Als vaststaand kan worden aangenomen, dat het verduisterd be drag minstens 70.000 bedraagt. Stook zindelijk en zuinig met prima anthraciet Neem dus van OKKE VISSER, want beiere is er niet Adres: Polderweg 34 - Telef. 228 Succes voor HelderschePluimvee- houders Leden van de Pluimveevereeniging H. en O., inzenders op de Bondstentoonstelling j.1. Zondag gehouden in de Apollohal te Amster dam, behaalden de volgende prijzen. J. Wiering, 3 inzendingen Brakels, 1 le prijs, 2 2e pr. - D. Sturk 3 inzendingen Colb. Wyandot PP v. Vliet .2 inzendingen Colb. Wyandot 2 le prijzen. Vlaamsche reus en pool, 1 2e pr. Jb. C. Schutte 3 inzendingen konijnen, 2 2e Prijzen. C. v. d. Velde 3 inzendingen konijnen 2 ze prijzen. R. Ran 2 inzendingen Korte Berliner duiven Tj.PHofman 2 inzendingen Duitsche meeuw 2 eerste prijzen. Heel "Den Helder kent hem, schoenmaker S'mit van de Keizersbrug. De ouderen weten al niet anders of Smit hoort bij dit deel van de Westgracht en de jonckheid kan zich even eens dit stadsbeeld niet voorstellen zónder hun „Smitje". Morgen, Donderdag, is het precies 60 jaar geleden, dat Jan Smit bij meester-schoenmaker Eibers van de Bassingracht op de schoenma kers-kruk plaats nam, en het eerste paar zolen-en-achterlappen onderhanden kreeg. Daarna gingen tienduizenden paren onder zijn rappe handen door. Een ouderwetsche vak man, die nooit overgegaan is tot het aanschaf fen van machines, doch trouw bleef aan de principes van het handwerk. Een schoenlapper van den ouden stempel, die zeldzaam geworden zijn. Wij zijn even aangeloopen bij den krassen baas, die morgen 71 jaar wordt, maar wien men er zeker 10 minder geeft. Hebben een uurtje zitten praten met hem en z'n krasse vijftig procent, hebben het verleden, den ouden tijd, laten voorbijtrekken aan de hand van vergeelde en vergrijsde foto's en mochten in vogelvlucht tevens een stukje oud-Nieuwediep- sche historie beluisteren. Die Smit-van-de-Keizersbrug heeft een won derlijk leven achter den rug. Wonderlijker, dan men zoo zou meenen, als men hem in z'n voor kamertje, uitziende op het Heldersche kanaal, aantreft. Want na den leertijd bij meester Eibers, werd hij 14 jaar meesterknecht bij schoenmaker Adriaanse in de Keizerstraat, om tevens in die jaren op Zon- en feestdagen de betrekking van conducteur op de Huisdui- ner tram te vervullen. Zoo reed hij daar van 't Hoofd naar het strand. Soms ging het goed, soms reed het vehikel uit de rails en moest Jan en alleman helpen duwen. Rijk werd Smit er niet van; het gaf een daalder daags. In de mobilisatie van '14 was er geen leer en werd Smit wachtsman bij den nieuwbouw aan de Javastraat, terwijl hij voorts meneer Ferwerda uit Alkmaar hielp bij de landmeterij. Van Den Helder tot Alkmaar, in alle dorpen en krikke mikken, hielp hij meten, werk dat hij met veel plezier deed. Maar Smit was méér dan schoenmaker- wachtsman-landmeter. Bij Thijssen was hij palfrenier en vele honderden paartjes hielp hjj naar 't Stadhuis brengen, en vele inwoners van onze stad bracht hij naar hun laatste rustplaats. Eerst was de stalhouderij gevestigd in de Nieuwebrugsteeg, later ging zij over naar de Spoorstraat. U moet hem hooren vertellen van dit palfrenierschap. Hoe hjj daar reed, gestoken in geel, blauw of zwart uniform, met een kleurig vest en idem beenkappen. Later deed de auto zjjn intrede en kwam het bedrijf tot verval. En Smit verloor betrekking en zjjn kleu rige uniformen. 20 Jaar was Smit lid van de brandweer. Alle groote branden van de laatste 40 jaar heeft hij mee helpen blusschen. De brand van Oud- kerk Van Praag, die van Govers aan den Kanaalweg, die van Kruyff aan de Vischmarkt, en de laatste: die van Van Willigen. Daarna werd de brandweer gereorganiseerd en werd hij bedankt voor de bewezen diensten. 30 Jaar lang was hij voorts hulpbrugwach ter. Zijn uniform ligt altijd, dag en nacht, klaar. Een zwarte pet met zilveren letters: „Brugwachter". Wie kent hem niet, zwaaiende aan de brugge-zwengel... met zijn zwarte pet en nog typische voortvarendheid! Vader en moeder Smit zijn van den ouden stempel gebleven. Ze erkennen de zegeningen van de „moderniteit", maar houden het op „vroeger jaren". Daarbij zijn het tevreden menschen. Ze hebben het zeer naar hun zin in hun bescheiden home aan de Westgracht, waar ze nu 36 jaar wonen, en ze hebben fei telijk weinig te wenschen meer over. Vader Smit 71... moeder Smit 64. Dat is samen 135 jaar en een tijd waarin zóóveel ervaring van het leven opgedaan wordt, dat de interviewer al spoedig het vragen staakt en luistert naar datgene wat hij te hooren krijgt. Een bont beeld van onze stad van wel eer, van het vak, dat met de hand bedreven werd (en wordt) en van de tevredenheid, die deze jonge-oudjes kenmerkt. Morgen jubileert de schoenmaker van de Keizersbrug. 60 Jaar is hij „in-'t-vak" waarvan 36 „bij de brug". 60 Jaren inderdaad, een jubileum waardig! Vooral als men nog steeds actief op de kruk zit, en de stiel van het lappen bljjft beoefenen, niet als broodwinning alleen, maar daarnaast als kunst. Zóó waren ze, de schoenlappers van weleer! Moskou heeft de onbeleefdheid gehad om tot op het oogenblik waarop we dit overzicht schrijven, half negen vanmor gen, in alle talen op het ultimatum van Genève te zwijgen. Of eigenlijk is er al een antwoord zonder woorden gegeven, want de strijd in Finland gaat voort. Men heeft hem niet gestaakt en zal hem wel licht niet staken. Het antwoord, als het komt, zal wel afwijzend zijn en Genève zal dus vandaag voor de vraag staan Moskou uit den Bond te stooten en morgen voor die van actieve hulp aan Finland. Het is waarschijnlijk, dat Genève inderdaad den moed zal hebben om de onwaardigheid van Rusland als lid van den Volkenbond aan te toonen, door een royeering. Het is te betreuren, dat Rusland geen antwoord geeft op de laatste poging van den Bond om het conflict nog op te heffen en tot een vreedzame regeling te komen. Europa komt hoe langer lioe meer in de impasse waarin het geraakt is. Want na het royement van Rusland zal men dan moeten be slissen over de actieve hulp aan Finland. Zal deze hulp gemeenschappelijk gegeven worden of zal ieder persoonlijk moeten beslissen over de wijze waarop hij zijn hulp aan zal bieden? Men is het daarover nog niet eens. Voor beide standpunten wordt iets gevoeld. De ervaring heeft geleerd, dat het komen tot gemeenschap pelijke hulp nog heel wat voeten in de aarde kan hebben, omdat het uiterst moeilijk is alle hoofden in een zak te krijgen. Italië en Abes- sinië hebben in dat opzicht wel iets aan de wereld geleerd. Hulp van ieder land afzonder lijk zal misschien sneller en daarom doeltref fender zijn. Want op snelle hulp vooral komt hef aan. Rusland concentreert steeds grootere militaire macht in Finland en eens zal de kracht van het Finsche volk gebroken worden door de Russische overmacht. Dat dit niet ge makkelijk en niet snel geschiedt, daarvan is Rusland wel overtuigd. Onnoemelijk groot is het leed, dat op de bevroren velden van Finland door de Russische soldaten geleden wordt, die nauwelijks beschutting hebben tegen de felle koude en 's nachts in de open lucht moeten slapen. En dat bij een temperatuur van 15 en 20 graden onder nul. Finland Is nog niet verslagen, en de hulp die het straks zal krijgen, sterkt het op dit oogenblik moreel en straks materieel. Intusschen verstevigen Engeland en Frankrijk den band, die tusschen beide landen gelegd is. Er is een nauwe samen werking tusschen beide mogendheden op alle terreinen en het is dan ook niet denk baar, dat hun kracht spoedig gebroken zal worden. We mogen gelooven, dat Duitschland op het oogenblik den gang van zaken in Europa met bezorgdheid aanziet. Het weet niet hoe de toestand zich in Europa zich ten zijnen nadeele verder zal ontwikkelen, wanneer de macht van het communisme zich tegen den bond genoot zal keeren, maar dat dit gevaar niet uitgesloten is, daarmee houdt men wel degelijk rekening. De geruchten, die gisteren liepen over een nieuw vredesinitiatief zijn dan ook niet zoo heel dwaas en het is niet onwaarschijnlijk, wanneer Hitier, met behoud van zijn prestige, concessies kon doen, die tot den vrede leiden, hij daar wellicht wel toe geneigd zou zijn. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: Wie is de Vader? en De Marinefilm. Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „De Wilde Man" en „Spotternij en Zotternij", Witte-Bioscoop, Koningstraat, acht uur: Het Offer eener Moeder. Heden: Musis-Sacrum 8.30 uur: N.R.V. Voordracht avond. Donderdag 14 December. Casino, 8 uur: V.A.R.A.-avond. Geref. Kerk Julianapark: Zanguitvoering Vrijdag 15 December. Alg. Mil. Tehuis: Tentoonstelling „Kanaria\ Barometerstand Den Helder: 768.6 Maximum temp. lucht: o.6 Laagste temp.:' q.6 Wind: richting O., kracht: 4 Licht op: 4 lg Onze vroegere stadgenoot, de heer C. Geurts, onderwijzer te SchoorI, is benoemd als hoofd der openbare lagere school te Cal- lantsoog. Geslaagd voor het Staatsexamen handel en administratie, de heer R. H. Kousbroek.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5