XtKztbch nieuw* Qxttnmen PEIGNOIR. 'Caicl'Coitoj ïliejuwuit Ubk DROSTE Het qtMjuifi Kinderzegels voor 50 jaar hoest en verkoudheid: AKKERTJE Vandaag Na ruim 14 dagen teruggevonden De oude Sunderklaasviering Oosterend Ongeval Ouwe Sin.erklaas NEEN BONBONS - PASTILLES - CHOCOLADE VERPLEEGSTER CACAO Wat U ook neemt: „Droste" op ieder artikel, waarborgt prima kwaliteit! Hoofdpijn Schip op de Virm M De heer P. V., te Oudeschild, geraakte eenigen tijd geleden een zoo goed als nieuw rijwiel kwijt. Alle nasporingen waren vruchte loos, zoodat men van oordeel was, dat het rij wiel was gestolen. Dezer dagen evenwel bleef voor een café te De Cocksdorp een fiets een paar dagen staan, bij nader onderzoek bleek, dat dit het vermiste rijwiel was, dat men blijkbaar maar geleend had, om er mede naar Cocksdorp te rijden. Hoewel een koude Oostenwind het verblijf op straat gisteravond niet direct prettig maakte, is het al-oude Sunderklaasfeest te Den Burg met opgewektheid gevierd. Het aan tal gemaskerden was veel grooter dan op 5 Dec. en vooral ook door het feit, dat weder de wisselbeker van de Tex. Courant in het ge ding kwam (die verleden jaar aan een groep van de Tex. Boys werd toegewezen) was het aantal groepen groot. De voornaamste voorstellingen waren dit maal een groep van de Gymnastiek-vereen., voorstellende „De Gym zonder oefenlokaal", een groep van de Tex. Boyys, voorstellende Holbewoners van 4000 jaar voor Christus en de moderne mensch in de loopgraven. Ook was er een groep, die te Oosterend in den vooravond was verschenen, voorstellende „De mijnenramp te Oudeschild". Verder verscheen keurig gekleed, „De Canadeesche Vijfling", Een keurige groep Alkmaarsche kaasdragers met berries. Een groep militaire Koks ver scheen met een Stamppot Rats, Kug en Boo- nen. De beer met geleider was ook weer pre sent. Ook was het Paard van Troje aanwezig. Een vrijgezellenclub. Een keurige Indiaan viel bizonder op. Evenals een dikke agent met arrestant. Een domino-steen van geweldige afmeting. Mycky Mause (een groep van drie). Een dokter met verpleegster voorstellende De bloedtransfusie. Een groep met Warme Cro- quetten, De Big van het 45ste, Hoenoeloeloe, enz. In Pen's zaal had de Jury zitting, die be stond uit de heer en mevr. Lap, mevr. Mul der, mevr. KeijserLap, mej. D. Bakker en Kapt. Naarstig. Ongeveer 10 u. deelde laatst genoemde mede, dat de volgende prijzen wa ren toegekend. Ie, de Wisselbeker, aan de „Holbewoners" de Tex. Boys; 2de een me daille aan „Het mijnengevaar", 3e, ook een medaille aan „De Big v. h. 45ste". Verder be haalden de volgende groepen een eervolle vermelding: 1. Bloedtranfusie, 2. Roodkapje, 3. Kaasdragers; 4. Verkeersteeken, Honoe- loeloe, 6. Vijfling. Kapitein Naarstig bracht hulde aan de deel nemers voor de krachtige bijdrage voor in standhouding van de Folklore. Bal werd ditmaal niet gehouden, zoodat dit oude feest vroegtijdig eindigde. Dan rug en borst inwrijven met Da mpo. Wonderlijk zooals dat helpt! Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Naar aanleiding van de in onze vorige ru briek geplaatst partij-stand Rabv. Zuyle- kom ontvingen wij enkele vragen met het verzoek, wat de bedoeling precies hiervan is. Welnu de bedoeling is dat men deze stel ling zoo uitvoerig mogelijk analyseert en ten slotte zijn meening hierover uitspreekt, bijv. na uitvoerige analyse is de stelling van Wit of Zwart zeer slecht, is schijfverlies niet te ontgaan, enz. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat een en ander aangetoond moet worden. Hieronder volgt een partij, die ons toege zonden werd door H. v. Zuilekom en die ge speeld werd in den wedstrijd om het plaat selijk kampioenschap. De opmerkingen zijn vrijwel alle van v. Zuilekom. H. v. Zuilekom (Wit)—A. J. José (Zwart). 1. 34—29 17—22 2. 40—34 11—17 3. 4540 6—11 4. 50—45 19—24 Indien Wit nu voortzet met 3430, Zwart 1419 en Wit 3025 laat Zwart volgen 2430, 3034 en 2227 enz. (afgezien van dat alles is de tekstzet niet sterk, meer ge bruikelijk is hier 16 of 1923 enz., Red.). 5. 3228 16 Zwart wordt nu verhin dert 1419, 2025 enz. te spelen (Red.). 6. 3732 2227, dit had Wit kunnen ver hinderen door 6. 3126 waardoor Zwarts eenige voortzetting vrijwel 1621 is, Red). 7. 32X21 17X37 8. 41X32 18—22 9. 28X17 11X22 de zwarte stelling op rechts wordt nu weer speelbaar. 10. 42—37 14—19 11. 34—30 20—25 12. 29X20 25X14 13. 37—31 13—18 14. 47—42 9—13 15. 30—24 19X30 16. 35—24 7—11 17. 32—27 12—17 18. 33—29 13—19 19. 24X13 8X19 20. 40—35 18—23 21. 27X18 23X34 22. 39X30 19—24 23. 30X19 14X12 24. Na deze groote afruil is de positie van de witte stukken veel beter, de zwarte stel ling is veel moeilijker op te bouwen; Zwart had dan ook beter deze groote afruil achter wege kunnen laten. 24. 44—39 12—18 25. 4641 10—14 25. 41—37 14—19 27. 39—34 (Wit blijft zijn heil zoeken in het flankspel, terwijl zijn stelling toch uitermate geschikt is om een sterke centrumstelling op te bouwen, Red.). 27. 4—9 28. 43—39 2—8 29. 34—30 19—23 30. 30—24 8—13 31. 45—40 9—14 32. 35—30 23—28 Zwart heeft het nadeel, dat hij bij de 24e zet had geheel weten op te heffen, de tekstzet is echter nogal riskant, 33. 4035 39 34. 4944 1823. Deze zet is niet sterk, beter ware hier 1621 35. 31—27 17—21 36. 27—22! 28x17 37. 24—19! 13X24 38. 30X28 Wit heeft na deze gunstige ruil een overwegende stel ling verkregen. 38. 2127? de beslissende fout. De tekstzet bezorgt Zwart schijfverlies 39 37—31! 17—32 gedw. 22—28 of 14—19 43. 26—21! 27—32 19—23 45. 44—40 9—13 13—19? 47. 39—33 28X39 Handig en warm is een Koopt ook een OCHTENDJAPON Als U er één heeft, kunt U er niet meer buiten. Prijzen als7.75, 6.50, 4.90, 3.90, 2..85, 2.35. Ook voorradig in extra wijde modelleD, en in alle kinder maten. ink.comb. „Nederland", Spoorstraat hoek Koningstraat 40. 28X17 11X22 41. 31—26! 42. 44. 46. 48. 42—37! 38X27 21—17 40—34 Toen mevr. EelmanVlaming Zondagmor gen zich met haar echtgenoot per rijwiel naar Oosterend begaf, om daar een Godsdienst oefening bij te wonen, viel zij in de nabijheid van de hofstede „St. Marcus" van haar rij wiel en kwam zoodanig te vallen, dat zij een been brak. De w.n.d. dokter heeft het been gezet. Gisteravond reed door de straten van Oos terend een vrachtauto van den heer F. Koop man, waarop een drietal huizen waren nage bootst, waarin wel kozijnen waren maar geen ruiten. De gordijnen waaiden naar bui ten. Door gemaskerden werd een inzameling gehouden ten bate van de mijnenramp te Oudeschild, waarvan bovenstaande een af beelding beteekende. 39X30 en na nog enkele zetten door Zwart opgegeven. Een partij waarin beiden fouten hebben ge maakt, met wisselende kansen dus, en die door Zwart, vooral vanaf 32. 23—28 zeer zwak is gespeeld. Tot slot een probleem van H. v. Zuilekom, dat op een bekende slagwending is opge bouwd. doet iedrere huisvrouw tusschen half één en één uur 's middags Zij slaat de Heldersche Courant" open om „de advertenties te lezen" Stond U er vandaag ook bij, toen deze duizenden huisvrouwen de adver tenties spelden...?? Zorg dan dat ge er in 't vervolg bijstaat ALTIJD WELKOM! Vraagt naar onze nieuwste lekkernij: Droste Kerst-kaarsjes Spaart plaatjes voor het nieuwe alhum „Het Water op!" De cijferstand is: Zwart: 10 schijven op 1, 6, 9, 11, 13, 14, 15, 19, 20 en 29. Wit: 10 schijven op 21, 25, 26, 28, 36 37, 38, 39, 48 en 49. Wit speelt en wint. Neem URK, 11 December. Door 5 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aange voerd: 251 pond snoekbaars, van 2060 pond per vaartuig, prijs 9—11 cent. en 120 poncT rog, 1113 ct., alles per pond. DE HEER REBEL AANSTAANDE ZONDAG TE URK. De heer Rebel, voorganger bij d, Chr. Ger. K'rk te Den Helder, hoopt aanstaanden Zon dag voor te gaan in de Chr. Ger. Kerk te Urk, in de plaats van Ds. van Voorthuizen. Wederom is een schip op de Urker zand plaat op de „Virm" gekomen. Het schip, dat geladen was met spiritus, moest geheel wor den gelost en is door enkele Urker motor- botters losgesleept en de Urker haven binnen gebracht. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Wilhelmina, dochter van M. Kramer en J. Romkes; Simon, zoon van H. Kiefte en A. Koffeman; Aleida Hillegonda, dochter van J. Oost en A. Visser. STOOMV. MAATSUH. NEDERLAND. Chr. Huygens, u., 11 Dec. te Port Said. SILVER-JAVA PACIFIC LIJN. Saparoea 9 Dec. te Calcutta. Manoeran 10 Dec. te Calcutta. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kedoe, t., 11 Dec. van Belawan. Kota Baroe, u., 12 Dec. te Sabang. Sitoebondo 12 Dec. te Batavia. van verhoogt de waarde en het aanzien van uw poststukken Verschenen bij J. M. Meulenhof te Amster dam: De Weg van een Man, door F. E. Sillanpaa, den Finschen Nobelprijswinnaar 1939. Het is de roman van een jongen Fin schen boer in de jaren van zijn rijpwording, zijn eerste liefde voor een arm meisje, met wie hrj volgens zijn familie niet trouwen kan, zijn huwelijk daarna met een rijke erfdochter, haar dood na de eerste bevalling, spoedig gevolgd door den dood van het kind. Dan spreekt het boek van de kronkelwegen, die Paavo, de jonge boer, gaat in het rouwjaar en die tenslotte terugleiden naar zijn eerste liefde. Na een inleiding, waarin de geschiedenis verteld wordt van Paavo's ouders en zusters en hoe de laatsten hem tot het rijke huwelijk drijven, volgt het verhaal verdeeld naar de seizoenen en deze verdeeling beheerscht het geheel ook. Het leven op en om een boerenhofstede, het lengen en korten der dagen, de snelle uit bundige groei der gewassen gedurende den korten zomer, de lange winter, enz., dit alles vormt eigenlijk het hoofdbestanddeel, het meest boeiende van het boek, behalve dan de mooie figuur van Alma Vormista, het meisje, dat Paavo liefhad voor zijn huwelijk, dat geen geld wilde aannemen voor hun kind en dat later den jongen boer redt van den ondergang door slechte vrienden en drank. De jonge boer zelf is een onrijpe, onzelf standige figuur, die eerst door zijn zusters is opgevoed en beheerscht en later maar niet uit zichzelf tot iets goeds kan komen. Doch ein delijk komt hij tot rust en klaarheid en gaat naar Alma, om haar te vragen met het kind bij hem te komen. Vermoeiend in den roman is het telkens vooruitloopen op de gebeurtenissen en dan weer teruggrijpen, zoodat eerst later de samen hang geheel duidelijk wordt. Prijs ingen. 2.90, geb. 3.90. Bij Bosch en Keuning te Baarn verscheen: Alzoo ook op Aarde, door Reinier Bloe- mert. De roman van een jong dichter en idea list, die al dadelijk in conflict raakt met zijn flinken vader, een hard werkend dokter, die zijn zoon graag zag studeeren en die een dich ter een nietsnut en een slappeling vindt. Maar Paul zet door en wordt journalist. We krijgen het verhaal van zijn decepties in dat vak, van oogendienerij tegenover goede klanten en ne- geeren van andere, enz., waar Paul's eerlijk idealisme tegenop komt. Dan Paul's huwelijk met een pittig, all-round meisje, dat echter na eenige jaren op een mislukking uitloopt door Paul's meegaan met wat hem telkens weer een nieuw ideaal lijkt, socialisme, commu nisme. Paul is in dit alles volkomen te goeder trouw en is arm met de armen, strijdt met de strijders, maar zijn vrouw voorziet den onder gang van het gezin, vooral van het kind, en weet een scheiding te bewerken. Zij is de niet zuivere figuur in het boek. Zij wordt ons eerst zoo eerlijk en flink geteekend, maar ze doet in 't minst geen moeite om haar man te hel pen opbouwen, ze weet meest alleen afbrekende critiek te geven. Hoe Paul onder al zijn moeilijkheden en duisteren gang steun van zijn kinderlijk ge- loovige moeder ondervindt, later ook van zijn eerste jongensliefde, een zacht, volgzaam meisje, dat sterker blijkt dan ze eerst scheen, de voortdurende botsingen met zijn vader en partijleiders, het doorbrekend inzicht, dat alle partijen leven van haat jegens andersdenken den inplaats van idealisme, dit alles geeft ons het boek op overtuigende manier, evenals Pauls eindelijke verlossing, vrijwording tot kunstenaarschap en waar geloof. Mooi zijn ook diverse bijfiguren als bijv. de Gevoelige en Wietse Walthers. Nienke v. Hichtum vertelt weer. Sprookjes en vertellingen verzameld door Nienke van Hichtum. Zwarte en gekleurde platen van Lidow. Uitgave G. B. v. Goor, Den Haag. Ze is te vroeg heengegaan onze eminente kinder-schrijfster, het is daarom een fijne ge dachte van den uitgev. v. Goor, dat na haar verscheiden dit prachtig werk in het licht ge geven is, waardoor de naam v. Nienke v. Hichtum onsterfelijk gemaakt is. Sprookjes zijn voor alle tijden. Daarvan genooot men honderd jaar geleden en daarmede zal de jeugd van de 21e eeuw ook met stille en ge spannen aandacht luisteren. Nienke v. Hichtum heeft haar sprookjes en vertellingen verzameld uit alle landen, uit alle talen. Het Chineesche verhaal vindt men naast het Noorsche sprookje. De Indische vertelling naast de Deensche sage. Er zijn in* dit boek van meer dan 300 bladzijden vertelsel voor onze kleintjes van een turf hoog en verhalen voor onze kinderen uit de zesde klasse en ge schiedenissen waarvan onze grootouders nog zullen genieten. De illustraties van I 5w verhoogen het ge heel niet onaanzienlijk. Ze zijn heel fijntjes en vooral de plaatjes in kleur doen het uitste kend. Het is een kostelijke uitgave geworden waarmee men zijn kinderen een groot plezier zal doen en waarvan men zelf zal meegenieten. Moeder spreekt! door Jo Kolmijn- Spierenburg. Uitgave Bosch en Keuning N.V., Baarn. In haar voorwoord zegt de schrijfster: „Ge schreven voor alle moeders, die gevoelen, dat zij de teere taak hebben zélf haar kinderen te spreken van het groote levenswonder, in de vaste overtuiging, dat niets zoozeer in staat is om het kind iets te doen beseffen van de schoonheid en de heiligheid dezer dingen als moeders eigen woord. Dit boekje wil niet zeggen: zoo móét het, maar zoo kén het. Iedere moeder, die zich be zint op haar verantwoordelijkheid zal in haar liefde bij intuïtie zelf het innige en wijze woord vinden. We hebben hier niets aan toe te voegen De schrijfster behandelt haar stof op fijne en op practische wijze. Wij kunnen het gaarne aan bevelen. Vrooltfk Plankenland. Bij C. A. Spin Zn„ N.V. te Amsterdam verschenen een twaalftal tooneelstukjes voor kinderen, bruiloftstukjes, verjaarsstukjes, kam- peerstukjes, kortom stukjes voor alle denkbare feesten en feestelijke gebeurtenissen. Het zijn stukjes in echt kinderlijken trant gehouden een aardige vlotte dialoog, eenvoudige aan- kleeding, waarvoor ieder zorgen kan. De uit gave van deze stukjes zijn zeker niet over bodig. Tegen den prijs van 0.25, 0.30 er 0.35 worden ze in den handel gebracht. Uondii&n uil hel VUe^avd IftlaadjC DE GOEIE MUZIEK. H'eer Redacteur, 't Zij mij vergund een regel of wat in Uw ge- acht en veelgelezen blad te plaatsen. Beminnaar van goede muziek als ik ben, wandelde ik dezer dagen langs de straat, toen ik op den hoek van het Westplein tonen ver nam, die mijn gehoor in groote mate streelden. Ik begaf mij naar de zaal vanwaar de muziek mij tegenklonk de bovenzaal van den heer Ho ff man en ik smaakte het genoegen een ordelijk en net bal bij te wonen, onder begelei ding van uitstekende muziek. Ik had van de openbare bals aldaar geen gunstig idee, doch de wijze waarop het nu in die zaal op Zondag avond geregeld is, valt blijkbaar zeer in den smaak van het publiek, 'k Zal mij wel niet on- der de vaste bezoekers van de Hoffman-bals scharen, want ook in andere zalen vind ik vaak een goed gezelschap en een genoeglijk samen zijn op Zondagavond. Doch volgaarne wil ik door deze de aandacht van anderen, die nog niet met de goede gelegenheid, welke ik hier boven beschreef, bekend zijn, in kennis stellen. De kennismaking ook met deze balzaal zal niet tegenvallen. Uw dw. dn., Nautilus II. KERSTLECTUUR Wij ontvingen van de firma A. Voorhoeve, v.h, J. M. Bredee, Rotterdam, een aantal nieu we uitgaven voor de Zondagsschool. Het zijn smaakvol uitgevoerde boekjes, duidelijken druk en vlot geïllustreerd. Goede lectuur voor onze Zondagsschool jeugd. Daar komt bovendien bij, dat de prijzen zeer billijk gesteld zijn. Voor dertig cent heeft men al een aardig gecarton- neerd boek. De boekjes zijn voor leeftijden van 615 jaar en zijn in iederen boekhandel ver krijgbaar. Wij noemen van deze nieuwe boekjes: Toen het donker werd, door H. Lowens®> Kiboko door A. J. C. v. Seters. Schilder in de dop, door G. Rijnders. Storm over Toba, door M. A. M. Re nes- Boldingh. Jan een vriend van den Vredemaker, door J. D. Ietswaart. Emmy v. Wessem, door Fronke Bakker. Tante Keetje's erfenis, door N. den Hollander Veertien dagen vrij, door Gina v. Weerden. 5. „A utokompioe n". De „Autokampioen" wijdt in zijn Winter- mmmer een hoofdartikel aan de verhooging van den benzineprijs en bespreekt uitvoerig de mogelijke oorzaken, die tot de prijsverhoo- ging konden leiden. Een belangwekkende bij drage over het gebruik van winterolie wordt gevolgd door een artikeltje over het eerst# èiêdylgncjsche amfibie-motorrijtuig.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6