Russische druk neemt sterk toe Arbeidsbeurs koesterde geen argwaan Spoorwegramp in Duitschland De strafgevangenis te Alkmaar Kanaaltunnel onmisbaar Kerstverrassing in Duitschland Arrondissements rechtbank te Alkmaar Veehouder vrijgesproken „Derderangssoldaten" smalen de Finnen Nationaal Kabinet in Zweden Onze Oost Vice-Admiraal Ferwerda neemt afscheid van zijn officieren Sportvliegtuig verpletterd STRIJD VERPLAATST ZICH VAN KARELIë NAAR HET CENTRUM VAN HET FINSCHE FRONT. De Russische militaire druk in Fin land neemt sterk toe. Nu in de Ka- relische landengte de oorlogsma chine der Sovjets klaarblijkelijk is vastgeloopen, trachten de Russen op andere wijze Finland in twee- en te snijden, op de manier zoo als Franco dat in Spanje heeft ge daan. De strijd wordt meer en meer verplaatst naar het cen trum van het Finsche front, waar nu de Russen met twee evenwijdi ge aanvallen probeeren een wig in de Finsche verdedigingslinies te drijven. Zeer zware gevechten worden geleverd rondom Suomussalmi en verder in het noorden nabij Kuolajaervi. De laatste be richten melden, dat de Russen daar een zeer groote troepenmacht hebben en dat de Finnen versterkingen derwaarts zenden, om de Russen te stuiten. Rusland heeft inmiddels door de in bezit neming van het Finsche eiland Hogland in de Finsche Golf een bijzonder gevoelige leemte in het verdedigingsstelsel van Le ningrad kunnen sluiten. De Sovjetrussi- sche militaire autoriteiten zijn onverwijld overgegaan tot de versterking van deze voor de beveiliging van Leningrad tegen aanvallen van zee uit belangrijke strate gische positie. De luchtstrijdkrachten van beide par tijen beperken zich tot verkenningsvluch ten. Koude, honger, slechte kleeren. Volgens de Finsche berichten hebben de Russen tot heden slechts derderangssoldaten gezonden, die door de slechte uitrusting ontzetend te lijden hebben van koude en honger. Tenten zijn een weelde, zelfs voor offi cieren en de manschappen moeten in de open lucht slapen. Zij durven zelfs geen vu re aan te leggen uit vrees de aandacht te trekken van Finsche vliegtuigen of van rondtrekkende patrouilles. Krijgsgevangenen vertellen vreeselijke verhalen over schild wachten, die stijf bevroren stonden op hun posten, toen zijn 's morgens afgelost zou den worden, en over schrikwekkende geval len van bevriezing. De nieuwe sneeuwval heeft de toestand van het roode leger nog minder benijdenswaard gemaakt, terwijl de Finnen goed beschut zijn in aangename tenten, die door kacheltjes worden ver warmd. De Finsche officieren geven voort durend uitdrukking aan hun verbazing over het gemak, waarmede de oprukkende Russen weggemaaid kunnen worden met de machinegeweren en waarmede hun tanks vernield kunnen worden. Eveneens volgens de berichten uit Helsin ki hebben Russische krijgsgevangenen ver klaart, dat volkscommissarissen voortdu rend bezig zijn de manschappen moed in te spreken. Daarbij zou de G. P. Oe (de Rus sische geheime politie, die echter volgens de bekende Russische lezing reeds jaren lang is opgeheven Red.) voortdurend stren ge controle uitoefenen. Groote Russische reserves gereed? Geweldige reserves Sovjettroepen staan, naar men in Helsinki gelooft, gereed op een reeks punten van Leningrad naar het Noor den en wachten op het bevel om een uit gebreid offensief te openen met gelijktijdige aanvallen op het Finsche gebied. Rusland heeft ongeveer iy2 millioen manschappen en 1000 vliegtuigen gecon centreerd tegenover de grens, zulks volgens een bericht dat gedeeltelijk bevestigd wordt in neutrale militaire kringen. In de afgeloopen week, zoo wordt ver klaard, heeft het Sovjetrussische bevel manschappen en materiaal in een eindeloo zen stroom aangevoerd. Moskou optimistisch. Havas meldt uit Moskou, dat de militaire operaties in Finland ongetwijfeld een keer zullen nemen, nu de koude invalt. De ge motoriseerde eenheden kunnen gemakkelijk voortgaan over de hardgevroren grond en de dichtgevroren meren, terwijl de vliegtuigen door het heldere weer beter kunnen operee- ren. Volgens niet te controleeren geruchten zijn de troepen, die hebben deelgenomen aan den striid in Polen en die hier een zekere ge vechtsroutine hebben opgedaan, naar Fin land gezonden. In Moskou wordt ontkend, dat de Russis- éche troepen slecht zijn uitgerust. LAATSTE TELEX. Johanna de Nigtere nog niet ge vonden. Een Amsterdamsch raadslid heeft, zooals wij onlangs gemeld hebben. E. en VV. vragen gesteld over de controle van sollicitatie adressen door de gemeentelijke Arbeids beurs, dit in verband met de tragische ver missing van een jeugdige sollicitante, Anna de Nigtere. B. en W. hebben thans geantwoordt, dat de Arbeidsbeurs, zoodra zij eenige reden heeft voor wantrouwen, in de opgegeven adressen van werkgevers, een onderzoek in stelt, doch in dit geval koesterde de beurs geen argwaan. Bijna alle aanvragen geschieden immers, zoo ook in dit geval, telefonisch, terwijl ook in het aangeboden loon, (f 30.per m.) niets vreemds was en in het uur van mel ding, des namiddags om half vijf, niets on gewoons stak. Bovendien is de naam de Vries in het Amsterdamsche confectiebedrijf welbekend. Twee meisjes den dans ontspron gen. Nader blijkt, dat drie jongemeisjes zich dien noodlottigen middag aan Singel 23 gemeld hebben; de eerste kreeg op haar ZEVENTIEN DOODEN. Dinsdagavond Is door onbekende oorzaak een trein, welke uit Hagen naar Wetter- ruhr (Westfalen) ging, tegen een uit tegen overgestelde richting komenden Dersonen- trein gereden. Voor zoover tot nu toe bekend is. werden 17 personen gedood. 14 zwaar en 27 licht ge wond. bellen geen antwoord; de tweede was zoo verstandig terug te keeren, toen zij zag dat er geen de Vries woonde; de derde, de ongelukkige Johanna, kwam niet meer terug Bij de hoofdstedelijke arbeidsbemiddeling worden wel degelijk de belangen der werk nemers behartigd, aldus B. en W., doch onmiddellijk na het bekend worden van de verdwijning, zijn scherpere maatregelen genomen, ten einde misbruik van de ar beidsbemiddeling zooveel mogelijk tegen te gaan. EIND 1937 GEHEEL BEZET. In een nota naar aanleiding van het ver slag over het wetsontwerp tot wijziging van de begrooting van Justitie voor 1938 zegt de minister o.m., dat het tot dusver nog niet mogelijk is gebleken het bestaande tekort aan rijksveldwachters geheel aan te vullen, hoewei thans het aantal vacatures geringer is dan in 1938, aan animo, om bij de rijks- veldwacht dienst te nemen, ontbreekt het geenszins. De overgroote meerderheid moet echter worden afgewezen, omdat zij niet vol doet aan de toelatingseischen, die tamelijk zwaar zijn, aanmerkelijk zwaarder dan b.v. voor korps politietroepen. Strafgestichfcen. Zoowel in 1937 als in 1938 waren de ver schillende strafgestichten geheel bezet en be stond er achterstand zoowel in executie van gevangenis- als van hechtenisstraffen. In het najaar van 1937 zijn echter de strafgevangenis te Alkmaar (met een capaciteit van pl.m. 120 plaat sen) en de bijzondere strafgevangenis voor jonge mannen te Zutphen met een capaciteit van 90 plaatsenj in dienst gesteld. Eerstgenoemd ge sticht was eind 1937 geheel bezet, ter wijl in de bijzondere strafgevangenis te Zutphen gedurende 1938 een be volking van 4050 jonge mannen aanwezig was. De gemiddelde bevolking van alle straf gestichten bedroeg alleen hierdoor reeds ge durende 1938 pl.m. 100 gedetineerden meer dan in 1937. Uit de toeneming van de bevolking der gestichten behoeft niet te worden geconclu deerd tot een stijging van de criminaliteit, daar bedoelde toeneming slechts het gevolg is van den sinds jaren bestaanden achter stand in executie van straffen. Een der grootste werken na den oorlog. Tijdens de debatten in de Fransche Ka mer over de begrooting van openbare wer ken, heeft minister de Monzie zijn goedkeu ring uitgesproken tegenover afgevaardigde Boucher, die aanbevolen had over te gaan tot den bouw van een tunnel onder het Ka naal. De bouw van een dergelijken tunnel is volgens den minister onmisbaar en zal een der eerste groote werken na den oorlog moeten vormen. Het is een internationale noodzakelijkheid De minister heeft de adhaesie ontvangen van een hooggeplaatste Engclsche persoon lijkheid, die zich aan dit denkbeeld heeft ge wijd. De Duitsche regeering heeft, naar U. P. meldt, onverwacht bekend gemaakt, dat, bij wijze van bijzonderen gunst voor de Kerstdagen, van heden af iedere Duitsche vrouw een paar kousen mag koopen en iedere man een das, zonder dat daarvoor bons van de kleedingdistributiekaart behoe ven te worden afgenomen. In normale ge vallen „kost" een paar kousen vier van de honderd punten, die de kleedingkaart telt en vrouwen mogen slechts zes paar per jaar koopen. Voorts mogen de kruideniers voor Kerstmis speciale Kerstkoeken en pudding verkoopen met gember en vanille, welker verkoop sedert het begin van den oorlog verboden was. Neutraliteitspolitiek blijft ge handhaafd. De regeeringscrisis in Zweden heeft ein delijk haar oplossing gevonden. Nadat Hansson het ontslag van het kabinet had aangeboden, belastte Koning Gustaaf hem met de vorming van een nieuwe regeering en hiermede is de minister-president intus- schen gereed gekomen. In de nieuwe regeering, waarin alle groo te parlementaire fracties zijn vertegenwoor digd, hebben zitting vijf sociaal-democraten, twee conservatieven, twee leden der liberale volkspartij en twee leden der boerenpartij. Sandler, tot nu toe minister van Buitenland- sche Zaken, zal van het nieuwe kabinet geen deel uitmaken. Te Stockholm wordt verklaard, dat de Zweedsclie politiek erop gericht zal blijven de neutraliteit strikt te handhaven. Uitbrei ding van leger en vloot zouden voorts op het programma staan. Ook in Noorwegen schijnt men geneigd te zijn de regeering een mee,r nationalen basis te geven. „Mijn carrière was mooi, maar moeilijk!" In zijn afscheidswoord tot de in de so ciëteit „Modderlust" te Soerabaja verzamel de officieren, heeft de aftredende com mandant der Zeemacht in Ned. Indië vice- admiraal Ferwerda o.a. het volgende ge zegd: De laatste jaren van mijn carrière zijn mooi, maar moeilijk geweest. Reeds van 't begin af deden zich allerlei bijzondere din gen voor; de afgeloopen 3% jaar zijn doorgebracht in een sfeer van internatio nale politieke onrust. Dit heeft mooi en interessant werk meegebracht en als zoo danig ben ik bevoorrecht geweest boven mijn voorgangers, dat ik de gelegenheid heb gekregen tot opbouw, herbouw en uit bouw van de marine, zoowel te water, te land als in de lucht. Steun van hoog tot laag. Indien ik er in geslaagd ben tot den op bouw der Marine een steentje bij te dra gen, dan is dat niet alleen een gevolg ge weest van mijn persoonlijk streven, alhoe wel ik mijn geheele persoon aan de mooie en belangrijke taak heb gegeven, zonder uw steun en toegewijden arbeid van hoog tot laag ware een dergelijk resultaat niet bereikt. Ik denk hierbij aan de laatste maanden en vooral September toen uitzonderlijk veel van de meesten uwer is gevraagd, niet al leen van de militaire, doch ook van de burgerlijke takken van dienst. Ik twijfel er niet aan of u zult met de zelfde toewijding en plichtsbetrachting voort gaan onder mijn opvolger en ik twijfel er niet aan of hij zal tot dezelfde erkenning komen, als ik, dat deze taak zonder dien steun niet mogelijk is. Ik sprak zooeven over de periode van op bouw. Het Iaat zich niet aanzien, dat deze periode reeds afgeloopen is. Ik hoop dat ajlerwege de erkenning zal doordringen, dat deze gewesten een behoorlijke bescher ming noodig hebben in deze tijden van po litieke onrust en dit kan alleen mogelijk zijn door een goede en sterke zeemacht, be mand met goed en toegewijd personeel door drongen van een goeden militairen geest, Voorts kan een goede vloot alleen bestaan zoo besloot de scheidende commandant, als zij gebaseerd is op een goede grondorgani- satie die noodig is om de vloot en lucht strijdkrachten behoorlijk te laten varen en vliegen en zoo noodig ook te doen vechten. Vice-admiraal Ferwerda, de scheidende vlootvoogd in Ned .-Indië neemt in de ma rine-sociëteit te Soerabaja persoonlijk af scheid van iederen officier. gestegen, bemerkte hij, dat de mo tor in toerental terugliep. Het toe- ètel gleed af, kwam met een ge weldige klap van een- hoogte van 70 meter op den grond terecht en werd totaal verwoest. Ir. Oyens liep slechts eenige snijwonden op in het gelaat, doch zijn mede-inzit tende was er erger aan toe. Het was de 18-jarige H.B.S.er R. de Groot, die zeer ernstig gewond raakte, zoodat overbrenging naar het zie kenhuis noodzakelijk werd geacht. Eén licht; één zwaargewonde. Maandagmiddag is in de omge ving van het vliegveld Andir een sportvliegtuig verongelukt. Het be treft hier het nieuwste toestel van de vliegclub te Bandoeng, een Wal raven4; waarmede ir. C. W. A. Oyens, bedrijfsleider bij de Mili taire Luchtvaart, een vlucht maak te. De piloot trachtte in een link- sche bocht het vliegveld Andir te be reiken, doch kort nadat hij was op- Meervoudige Strafkamer. (Zitting van Dinsdag 12 December.) HELDERSCHE CHAUFFEUR VRIJGE SPROKEN. De chauffeur A. B. te Den Helder werd eveneens conform den eisch vrijgesproken wegens een aanrijding met doodelijken af- Den Helder. ZEVEN DUIZEND GULDEN ZOEKGE RAAKT. Geknoei met spaarbonnen. Het zag er voor verd. P. N. van R., gebo ren 27 Juni 1879 en wonende te Den Helder niet zoo mooi uit. De man die gedetineerd was, werd ervan beschuldigd van begin '37 tot Sept. van dit jaar met spaarbonnen te hebben geknoeid. Verd. erkende het ten laste gelegde vol mondig; hij had valsche zegels verkocht en die aan verschillende menschen van de hand gedaan. Deze spaarzegels werden uit gegeven door de spaarkas den Helder. Al thans de echte! Iladt U geen vast salaris? vroeg Mr. Lede- boer. Nee, niet direct, beweerde verd. Ik ver diende 17 a 18 gld. per week. En daar kon u niet van leven? wilde Mr. Ledeboer weten. Nee, dat kon ik niet, merkte verd. op. Dan had U bij de bevoegde instanties op slag moeten vragen, meende de president. Bent U getrouwd en heeft U kinderen? Ik heb een vrouw en vier kinderen, ant woordde verd. En brachten die niets in? wilde Mr. Lede boer weten. Jawel, tien gulden in de week, zeide verd. U heeft met Uw manipulaties ruim f 7000.— zoek gemaakt, maakte de president er ve^d. op attent. Ik was teneinde raad en wist niet hoe ik rond moest komen, zei verdachte. De verdediger van verdachte, Mr. Dr. Buis kool uit Schagen merkte op, dat verd. eerst geld had verduisterd en later om het gat te sloppen, valsche zegels had laten maken. Hij moest altijd vastloopen. De penningmeester van de Spaarkas Den Helder, D. H., oud 38 jaar, vertelde, dat door de Spaarkas gelden aan winkeliers werden verstrekt en dat verd. één der drie agenten de vereeniging was. Had verd. een vast baantje vroeg mr. Le deboer, Ja zeker, antwoordde get. Hij bad «Ptl goed burgerlijk bestaan en verdiende streeks f 25- per week; zijn verdierf waren ook wel eens f 38.- De president wees er verd op, dat h „eeds tweemaal wegens diefstal was ver0o?. dceld en nog i n een ^00raaai'deliju veroordeeling liep, toen hij de valsche hop ll(pe "off^ier van Justitie vroeg get. wie de ^D^^eweniging 'Edelachtbare zeide get De verdachte had ons volle vertrouwen. De officier van Justitie zeide dat de 7.e. gels uitstekend waren nagemaakt. De noi. landsche recherche had moeil.jk werk ge. ''"verdachte heeft er zich hoe langer hoe dieper in gedraaid en dat wel op een zeer geraffineerde manier. Mr. v. d. Fcen de Lille noemde den man een bedrieger en eischte een gevangenisstraf voor den tijd v, twee jaar. Mr dr. Buiskool zeide, dat zijn taak verre van licht was en was liet volkomen eens. met wat de Officier had gezegd. Tocll wilde pleiter wijzen op de moeilijkheden van zijn cliënt en op diems ps>chischen toe* stand gedurende al die jaren De man heeft altijd gehoopt er onder uit te komen maar heeft daar de kracht niet toe kunnen vinden. Spr. hoopte, dat de Rechtbank een mildere straf zou opleggen, aangezien mr. dr. Buiskool zijn cliënt met geheel toerekenbaar achtte. Uitspraak heden over acht dagen. De afgeranselde hoe De politierechter te Alkmaar veroordeel, de eenige maanden geleden den 40-jarigen veehouder G. alhier wegens mishandeling van een koe tot tien dagen gevangenisstraf. De man had een weerspanninge koe met een stok afgeranseld en zou het dier, toen het in een greppel viel, hebben getrapt. Hierbij waren naar het oordeel van den rechter de grenzen van het toelaatbare onj een doel te bereiken, overschreden. Gisteren sprak het Amsterdam sche gerechtshof verd, die in hooger beroep was gegaan, vrij. Het O.M. had f 25.— boete subs. 25 dagen hechtenis geëischt ANNA PAULOWNA BREEZAND. HUIS AAN DEN MIDDENVLIET UIT GEBRAND. Terwijl de heer M. Koster gisteravond met vrouw en kinderen even bij de naast hen wonende familie Breen was, geraakte het door hem zelf be woonde huis door onbekende oor zaak in brand. De brandweer, door een der buren gewaarschuwd, was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen dat het huis vrijwel ge heel uitbrandde. Wel werd een ach ter de woning staande schuur behou den en voorts zorgde men er voor, dat de door den feilen wind wegstuiven de vonken geen vat kregen op het naaststaande huis. De brandweer stond voor de eerste maal onder leiding van den heer I. Taillie. Bur gemeester Mijnlieff en de gemeentepolitie wa ren eveneens aanwezig. Van den boedel werd niets gered. De heer Koster had alleen maar gelegen heid den hond te redden en een la met pa pieren te pakken. Het huis, eigendom van den heer R. Breen, en i inboedel waren verzekerd. W1ER1NGEN VRIJDAG DE DERTIENDE. Voor de ledenuitvoeringen der Kon. Mu- ziekvereen. Harmonie is in studie genomen het tooneelspel.^Vrijdag de Dertiende". POLITIE. Verloren: een rijwielplaatje aan een riem. PURMEREND, 12 Dec. Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 18 partijen, wegende 36.000 Kg., handel matig, hoogste prijs f 21.1 stapel kleine Boerenkaas f 21.—, 877 Kg. boter f 1.52—1.62 per kilo. Runderen, totaal 675 stuks; 350 vette koeien 68—80 ct. per Kg., goed; 230 gelde koeien f 110170 per stuk, matig; 80 melkkoeien f 160265 per stuk, matig; 15 stieren 52— 62 ct. per kilo, matig; 10 paarden f 90175 per stuk, stug; 140 vette kalveren en gras kalveren: vette kalveren f 0.801 per Kg-, graskalveren f 4560 per stuk, matig; 281 nuchtere kalveren voor de slacht f 8—11 P- stuk, goed; 12 idem voor de fok f 17.50, goed; 173 vette varkens voor de slacht 64 —67 ct. per Kg., matig; 16 magere varkens f 20—30 per stuk_, matig; 249 biggen f 12— 20 per stuk. matig; 1855 schapen f 20—26 per stuk; 47 bokken f 311 per stuk. Kip- eieren f 3.504.50, eendeieren 2.75 per 100 stuks, 58 oude kippen en hanen 40—50 ct. per kilo, 1600 N.H. blauwen 0.500.55 Per Kg., konijnen 0.301.70 per stuk, 700 ®en" den 4060 ct. per stuk, duiven 40 ct. per paar, 478 ganzen f 2.503.40 per stuk, 87 zwanen f 3—3.50 per stuk. 36 kalkoenen f 0.521/2 per Kg. Coöp. Centrale Eierveiling. S5.000 eend eieren 2.95—3.05, 90.000 kipeieren 3.30—4.70. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Dec. Bevel. 260: uien 230—280; drielingen 170 180; grove 280—320: gele nep 420; 5800 kg. neen 150—210; kroten 140—280; roode kool 230—340; wite kool 130; gele kool 210—230; d. witte kool 160—230; Savoye kool 2—290; bloemkool 7109; dito 2e soort 240270; andijvie 110270. NOORDSCHARWOUDE. 13 Dec. Groote muizen 1.80, 8300 Kg. uien 2.50— 2.80, grove 3—3.20, 1600 Kg. peen 1.80. 17200 kg. roode kool 250-360; 10100 kg. ge le kool 210—240; 22200 kg. d. witte kool 160—220; 14000 andijvie 2—330

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8