Vervoerscoördinatie gaat door! AKKERTJIS De verbinding met den N O. Polder „Duitsctiland wegbereider voor Russisch inval" Geen herziening Zuiderzeesteunwet Het scbeepsdrama bij Hokkaido Postvlucbteo op Indjj Het wereldgeweten is ontwaakt! Centrale Levensmiddelenraad Met een ladder de gracht in Duifscbland vijand no. 1 Tweede Kamer Naar grooter schoolreisjes 350 lijken aangespoeld Paderewski te Getiève Chautemps juichtt Chamberlain in het Lagerhuis MANNETJESPUTTERS NOODIG TEGEN OVER HET CENTRAAL BAGGERBEDRIJF. MAANDAG A.S. INSTALLATIE ELECTRICITEITSRAAD. Aan het begin der Tweede Kaïnervergade ring werd gisteren een reeks wetsontwerpen aangenomen, o.a. dat tot verlenging van den geldigheidsduur der Landbouwcrisiswet, wel ke verlenging, zooals men weet, door den minister is aangevraagd, teneinde er de voedselvoorziening op te kunnen blijven baseeren, in afwachting van een nieuwe, speciale wettelijke regeling. Vervolgens gaat de Kamer aan de begroo tingen van Waterstaat en Verkeersfonds. Centraal Baggerbedrijf. Allereerst komt weer eens ter sprake de monopoliepositie van het Centraal Bagger bedrijf; dit bedrijf wordt, aldus de heer Posthuma (chr. dem.) op niet te verantwoor den wijze bevoordeeld. Deze aangelegenheid behoeft dringend herziening. De heer Krijger (ch.) vraagt of de last van het teveel aan materiaal wordt afgewenteld op openbare kassen? De heer Bongaerts (r.k.) bepleit o.m. or dening van het bedrijfsleven, met controle van de overheid. De spoorwegen leunen aan tegen het Rijk; weg en water staan op ei gen beenen; men moet de zelfstandigen zelf standig laten. Geen terugkeer der wilde bussen. De vrijz.-dem. afgevaardigde, de heer Ebels, wil bij de verkeerscoördinatie aan de ondernemingen een groote rol zien toebe deeld. Spr. wil geen terugkeer dier wilde bussen. De heer Diepenhorst (a.r.) betwijfelt of de coördinatie van het goederenvervoer moet doorgaan. Er is gebrek aan samenwerking. Het is geen symphonie, maar Me ca- cophonie van een krijschende jazz, waarbij de Nederlandscho maagd nog niet eens de rol van lady-croo ner vervult. „Dwang is noodlg." De heer van Braambeek (s.d.) vindt, dat de coördinatie-regeling voortgang moet heb ben; in het vrije initiatief heeft spr. weinig vertrouwen; dwang is noodig. De heer De Marchant et d' Ansembourg (N.S.B.) laakt o.m. het beleid van de sociaal democratische ministers en veroordeelt het instituut van de werkverschaffing. Mannetjesputters noodigl Op spoedige invoering van de electrici- teitswet, althans van koppeling van centra les, dringt de heer Van der Waerden (s.d.) aan. Deze spreker zegt voorts: De kartelleering in het baggerbedrijf is niet gevaarlijk, als er mannetjesputters bij Waterstaat tegenover staan. Zij mag echter niet anders dan bij abnormale concurrentie werken. Wil de minister ernstig tegen mis bruiken waken? De heeren Krijger, Van Kempen (lïb.) en Zandt (St. Ger.), zijn vóór uitstel coördinatie goederenvervoer. Doorzetten! Algemeen wordt toegejuicht, dat de minister het uitvoeren van openbare werken zal bevorderen. Ook toont men zich ingenomen met het opne men van de loonregelingen e.d. uit de collectieve arbeidsovereenkomsten in de bestekken voor waterstaats werken. Minister Albarda verdedigt zijn beleid. In de avondvergadering antwoordt de mi nister van Waterstaat, de heer Albarda, de sprekers. In de zaak van het Centrale Baggerbe drijf zal de regeering opnieuw een onder zoek instellen. De Electriciteitsraad zal a.s. Maan dag worden geïnstalleerd. Vele moei lijke vraagstukken, ook t.a.v. de ver houding tusschen provincie en ge meenten, doen zich voor. Spoed zal worden betracht. Velen hebben gesproken over verkeerspo litie, of de tijd wel geschikt is voor verder gaan met de vervoers-coördinatie? Spr. ziet de moeilijkheden zeer wel, maar desondanks moet de zaak voortgang hebben. Niemand kan met zekerheid zeggen dat de tegen woordige abnormale tijden lang voortduren. Als de gevorderde auto's straks lage prijzen op de markt op brengen, dan kunnen op vervoersge bied chaotische concurrentie-omstan- digheden zich voordoen. Dan moeten we voorbereid zijn. Spr. is bereid met de Kamer de vervoers-coördina tie voort te zetten. En als dan de wet ge reed is, dan behoeft ze nog niet direct te worden ingevoerd, wanneer dat niet ge- wenscht mocht blijken. Tot dan kunnen ver dere beschouwingen aangehouden worden. Van de organisaties moet het meest nut tige gebruik worden gemaakt. Rail en rubber. De gezamenlijke verkeersmiddelen bren gen hun opbrengsten in één fonds, doch de spoorwegen zijn thans de profiteerenide. Wie zegt, dat dit zoo blijven za.1? Spr. is zelfs met den minister van Financien over eengekomen, het spoorwegtekort over 1939 met twee millioen te verlagen. Er mag geen onverdiende blaam op de spoorwegdirectie worden gelegd. Er moet echter evenwicht komen tusschen rail en ruibber. Roekelooze chauffeurs. Met 1 Januari 1940 behoeven de koplam pen niet aan de nieuwe voorschriften te voldoen, de termijn is met 2 jaar verlengd. Het rijbewijs bij roekelooze chauffeurs niet te laten intrekken door den rechter, doch door de administratie acht spr. niet .juist. Wat de openbare werken betreft, moet men door gebrek aan buitenlandsch mate riaal soms afzien van brugbouw, dan is er toch de mogelijkheid van kanalisatie. Er 'moet in ieder geval worden aangepakt. Huisbrand.. Bij de afd. Mijnwezen zegt minister Al barda dat door een voorzichtige bedri.jfspoli- nare vervelende pijn, die bij elke beweging hindert, neem daarvoor AKKERTJES. Sneller dan Ge dacht en met welbehagen merkt Ge dat de fijn gaandeweg verdwijnt, aat Uw leven niet vergallen door rheumatische pijnen. "AKKERTJES" verwijderen uit het lichaam de stoffen, die de pijnen veroorzaken. Voorts werken ze zweet-bevorde- rend, kouverdrijvend, koorts- werend en direct pi jn-stillend. Ongeëvenaard bij griep, kou, zenuwpijnen, spit in den rug. tegen hoofdpijn, pijnen, „nare dagen". Doos: 13 stuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers. tiek de positie der bedrijven voor slechte tijden, is sterk gemaakt. De prijzenpolitiek is niet alleen afhankelijk van de productie kosten doch in zekere mate ook van het internationaal prijsniveau. Doch onze prij zen kunnen daar beneden blijven. Gevraagd wordt nog wat de resultaten zijn van het onderzoek naar steenkool exploitatie in de Peel. Bij deze afdeeling wordt de begrooting van het Staatsmijnbedrijf en die van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden voor 1940 z. h. st. aangenomen. Tenslotte komt de concurrentie der spoor wegen met de binnenvaart in de debatten ter sprake. De spoorwegen mogen geen transporten met verlies aannemen; de schipperij heeft het al hard genoeg! De vergadering wordt te middernacht (vijf minuten over half één) verdaagd hot hedenmiddag. COMMISSIE VOOR SCHOOLREIZEN NOORD HOLLAND VERGADERT. Gistermiddag had in het stadhuis te Alk maar een vergadering plaats, georganiseerd door een commissie uit de spoorwegen, ten einde te komen tot meerdere verbreiding van het maken van schoolreizen door kinderen. Er is een commissie samengesteld, waarin o.a. zitting hebben de heeren Jhr. Mr. F. II. v. Kinschot, burgemeester van Alkmaar, eere-voorzitter; D. J. A. Westerveld, weth. v. O. te Haarlem, voorzitter; J. v. Loo, weth. v. O. te Helder; G. Chr. Dun, rijksinspecteur L. O. te. Alkmaar; J. J. Feringa, rijksinspec teur te Helder; J. G. Hazeloop, voorz. ver. v. hoofden v. scholen te Alkmaar. Tegen zeer goedkoope tarieven zal worden mogelijk gemaakt het maken van school- dagreizen van hier naar Zuid Limburg, Zee land, Nijmegen en Noord Brabant. Een uitvoerige circulaire zal hieromtrent worden gericht tot de hoofden van scholen, de schoolbesturen, enz. De reizen zullen slechts doorgang kunnen hebben hij voldoende .deelname. Met elke trein zullen vervoerd kunnen worden onge veer 800 kinderen en 80 leiders. Van harte hopen we, dat het hier tot uiting komende streven het schoolkind iets meer van Needrrand te laten zien dan zijn naaste omgeving met succes mag worden bekroond. IN 1940 HET PLAN TOT DROOG MAKING DER ZUIDELIJKE POL DERS GEREED? Er zal voor gezorgd worden, dat de N.O. Polder tijdig voor het weg verkeer uit het omliggende land toegankelijk zal zijn en dat wegver bindingen zullen worden aangelegd, die aan de eischen, welke het ver keer stelt, zullen voldoen, zoo lezen wij in de Antwoordmemorie betref fende de Zuiderz/eefoindsbegroo- ting 1940. De brug over de vaargeul naar het Zwar te Water in den toegangsweg naar Kam pen zal een beweegbaar gedeelte bevatten. Een licht op den dijk. De dijk van Urk naar Lemmer buigt o<p twee punten naar binnen af. Ten behoeve van de algemeene scheepvaart zal door den dienst van het loodswezen op het Zuidelijk ste punt een licht worden geplaatst, gelijk dit ook elders b.v. bij de bocht in den Wie- ringermeerdijik, 't geval is. Bij de noorde lijkste punt begint de toegangsgeul n. Lem mer, zoodat dit punt door de vaart naar die plaats moet worden aangeloopen. Als onder deel van de bebakening en verlichting van deze geul wordt op laatstbedoeld punt een licht en een mistsignaal aangebracht. Zuidelijke polders. In de huidige omstandigheden kan nog niet worden bepaald, wanneer het plan tot droogmaking van de zuidelijke polders gereed zal zijn, al wordt er naar gestreefd, dit nog het volgend jaar het geval te doen zijn. Spoed wordt daarbij dus be tracht. uit de aangrenzende gemeenten, wordt even zeer rekening gehouden. Bij de werken aan den N.O. Polder waren in den zomer van 1939 tewerkgesteld ongeveer 460 belangheb benden en zoons van belanghebbenden, af komstig uit Urk, Lemsterland, Vollenhove en Kampen, hetgeen tot gevolg had, dat in die gemeenten onder de visschersbevolking- v rij wel geen werkloosheid voorkwam. Dat bij het verleenen van hulp bij het zoeken van een anderen werkkring geens zins volledig succes werd bereikt, acht de minister, gelet op den algemeenen toestand op de arbeidsmarkt, zeker niet vreemd. Dank zij de medewerking, welke,van de be trokken instanties werd verkregen, konden in de jaren 1938 en 1939 alleen reeds 270 be langhebbenden en zoons van belanghebben den geplaatst worden in rijksbetrekkingen. De vraag, of gelet op de in het voorloopig verslag weergegeven op merkingen en klachten niet een her ziening van de Zuiderzeesteunwet aanbeveling verdient, meent de mi nister, evenals zijn ambtsvoorgan gers, ontkennend te moeten beant woorden. Tot vervanging van deze wet door een wet, welke het verkrijgen van volledige schadeloosstelling als recht erkent, kan hij niet zijn medewer king verleenen. Volledige schadeloosstelling kan niet als recht worden erkend. In de antwoordmemorie betreffende de Zuiderzeefondsbegrooting zegt de minister o.m., dat aan vele geuite klachten in ver band met de uitvoering der Zuiderzeesteun wet tegemoet is gekomen. Daar geen bijzon dere punten worden genoemd, kan de mi nister hierop in het algemeen niet ingaan. De minister wil gaarne zooveel mogelijk be vorderen, dat de visschersbevolking in ge meenten, welke grenzen aan de nieuwe pol ders, gelegenheid krijgt, vooral op het ge bied van den landbouw, een opleiding te ontvangen. Met den wensch van eenige leden, die er op aandrongen, dat bij de voorzetting van de drooglegging aan de kinderen van'belang hebbenden in hun oorspronkelijk milieu de ge legenheid zal worden gehoden, in de maat schappij een behoorlijke plaats in te nemen wordt rekening gehouden. Met den door verscheidene leden uitgespro ken wensch, dat bij tewerkstelling 'bij de werken van de drooglegging voorkeur zal worden gegeven aan de visschersbevolking Onder leidina van oud-minister Romme. De minister vain Economische Za ken heeft een Centralen Levensmid- delendistributieraad iin het leven geroepen onder voorzitterschap van prof. mr. C. P. M. Rocnme, oud-mi nister van Sociale Zaken. Iin den. raad, welke tot taak heeft de re- geerlng van advies te dienen over distributie-problemen, hieibben tal van figuren uit den handel, mid denstand, de vakvereenigingen en agrarische instanties medezitting. Bijzondere redding. Gistermiddag om half vijf geraakte een tienjarig jongetje te Amsterdam bij het spelen in het water van de Leidsché- gracht. De jongen verkeerde spoedig in le vensgevaar. Op dat oogenblik passeerde de 47-.jarige gemeentewerkman J. Gr. Deze was de zwemkunst niet machtig, doch hij wilde toch een poging wagen om den knaap te redden. Daartoe nam hij een lan ge ladder van een glazenwasscherij, welke hij in het water zette. Vervolgens daalde hij langs den ladder in het water af. Hij had het geluk den jongen, die reeds op den bodem van de gracht lag, te kunnen grijpen. De redder bracht het slachtoffer bewusteloos boven. Oogenblikkelijk begon hij met de toepassing van kunstmatige ademhaling en na tien minuten slaagde hij er in de levensgeesten van het kind op te wekken. De G.G. en G.D., inmiddels ge arriveerd. bracht den jongen, die veel wa ter had binnen gekregen, naar het VVilhel- minagasthuis. 600 opvarenden vonden den dood. Het aantal slachtoffers dat bij de ramp van het Russische schip „Indi- girka" in de wateren bij Hokkaido (Japan), om het leven is gekomen, zal de 600 dicht benaderen. Te Kin- sigetsoe, dicht bij de plaats van het ongeluk, zijn Intusschen reeds 350 lijken aangespoeld. Trouwens, bij de verschillende kustdorpen spoelen onophoudelijk de lijken aan Wat er met het stoffelijk overschot der omgekome nen gaat gebeuren, is nog niet bepaald. Rond 400 overlevenden zijn aan boorcl ge nomen van een Japansch schip. Het reddingswerk werd ten zeerste be moeilijkt door den storm, die verscheidene dagen achtereen gewoed heeft, denzelfden storm die de Indigirka noodlottig is gewor den. Veel tijd is verloren gegaan en degenen die tenslotte gered konden worden, waren dan ook totaal uitgeput. Naar verluidt, zouden de meeste passa giers visschers van Kamtsjatka zijn geweest,. Het totaal aantal opvarenden zou rond elf honderd hebben bedragen. Vertrek van A*nkojM( (terugreis) r0^113- Dec- |Basra 14 d€(^ IS K h» U Deo, (tfniKreis) u Dec- jMcdan 14 Dec. HET COMMUNISTISCHE GEVAAR IS NIET HET EENIGE VOOR FRANKRIJK In de Fransche Kamer heeft Sarraut ver klaard, dat hij een uiterst energieke actie tot onderdrukking van het communisme had ondernomen en dat hij gedurende twee uren voor de legercommissie een uiteenzet ting had gegeven van de maatregelen die hij heeft genomen om verraad te onder drukken en dat hij algemeene goedkeuring heeft verworven. Voorts gaf Sarraut een uiteenzetting van hetgeen gedaan is tegen de communistische partij, haar pers en vakorganisaties. Iedereen kan zijn wil con- stateeren om de communistische propagan da geheel te doen verdwijnen. Die partij had echter anderhalf millioen kiezers, waar van het meerendeel tot inzicht is gekomen door den afschuwelijken aanval op Polen en Finland. Er kunnen nog eenige duizen den militanten overblijven, maar niemand kan ontkennen, dat de communistische par tij een halt is toegeroepen. Het. communistisclbe gevaar is niet het eemige. Duitsdhland blijft vijand no. 1 en ilk kan ook sommi ge andere soorten propaganda niet vergeten. Daar zijn de defai'tistein, die zich niet in de arbeidersklasse bevinden. Het decreet va>n 18 No vember,' over de verdachten kan door de algemeenheid der bewoor dingen sommige salons en clubjes tot nadenken brengen. De minister besloot met te zeggen; met alle middelen streef ik naar de overwin ning van mijn land, dat pleit voor de edelste aller zaken Ik geef U de verzeke ring, dat ik me op d'it oogenblik bezig houd met de vonnen van defaitistische propa ganda. Ik verzoek u mij niet ellk oogenblik te verplichten om te komen vertellen wat ik doe en ik verzoek U vertrouwen te stel len in mijn vaderlandsliefde. Gisterochtend is de wereldberoemde Pool. sche pianist en oud-president Paderewski te Genève aangekomen om de vergadering van den Volkenbond bij te wonen. Engeland en Frankrijk strijden ten prolijte van alle volken. De vice^ministerpresident van Frankrijk, Chautemps, heeft gisteren een redevoering uitgesproken aan 'n dejeuner waaraan werd aangezeten door de leden van de Latijnsche persvereeniging. Hij betoogde, dat Frankrijk schouder aan schouder met den trouwen en machtigen bondgenoot Engeland, niet voor egoistische doelstellingen strijdt. Het is als één man op gestaan, om den weg te versperren voor de barbarij, om niet alleen ten eigen voordeele, maar ten profijte van alle volken, groote zoowel als zwakke, 'n duurzamen, hechten vrede te verwerven en een waarborg, waar door iedere mogelijkheid van hegemonie of gewelddadigheid zal worden uitgesloten en die alle menschen in staat zou stellen een langdurige periode van kalmte en geluk te hervinden in de zachtheid van het gezins leven, van dén arbeid en de werkzaamheden van de vooruitgang. De minister verheerlijkte vervolgens de grootsche en belangelooze opoffering van Frankrijk en juichte de ontwaking toe van het wereldgeweten, dat te lang ingesluimerd is geweest tegenover de schandelijke onder nemingen van geweld en leugen. In ieder geval zullen Frankrijk en Engeland do wa pens niet neerleggen vóór zij het heil verze kerd hebben van de regels der internatio nale moraal, die de levensreden en het g- meenschappelijke erfdeel vormen van ai beschaafde volken. „DAAROM MOET HET NAT.-SOC VER SLAGEN WORDEN", ALDUS CHAMBER LAIN. In het overzicht over den oorlog, heeft minister-president Chamber lain gistermiddag in het Lagerhuis gezegd, dat de regeering voornemens is om Finland niet slechts met vlieg tuigen te helpen, maar ook met an der materiaal (Toejuichingen). Duitschlands houding. De aanval van de Sovjets heeft het geweten van de geheele wereld gekwetst, doch de Duitsche regeering heeft zich openlijk aan de zijde van den aanvaller geschaard, welke zij zelfs poogt te helpen bij de onbeschaamde en heftige campagne tegen de andere Scan dinavische landen wegens hun moreelen steun aan de Finsche zaak De Britsche regeering is steeds van oordeel geweest, dat geen staat onverschillig mag blijven tegenover een zoo duidelijk geval van aanval ais dit is. Men moet nooit vergeten, dat het de aanval van Duitschland is geweest, welke den weg heeft gebaand voor den aanval van de Sovjet-Unie op Polen en Finland. Het kwaad moet dan ook in den wortel aangetast, zoo betoogde Chamberlain, en wij mogen daarom niet verslappen in het na streven van ons eerste oorlogsdoel, het nationaal-socialistische Duitsch land te verslaan. De minister-president zeide vervolgens, dat de activiteit in de ljicht op het oogen blik wordt gehinderd door het slechte weer. Geen tegenwerking van de Do minions. Ten aanzien van de loyale medewerking van alle deelen van het imperium zeicle minister-president, dat de politieke 8esc len in Indië geenszins de afkeer van Hitlerdom hebben verminderd. Nerge Indië wenischt men wegens deze gesc t de gemeenschappelijke poging om den log te winnen, tegen te werken. „rond- Belangrijke orders voor munitie, S stoffen en levensmiddelen zijn m de minions geplaatst. Ook zijn in de Ko maatregelen genomen om de produci grondstoffen, zooals koper, tin en r belangrijk op te voeren. agi Er wordt nog gesproken over cte hoe men het menschenmateriaal uit loniën het best zal kunnen gebrutK „De verantwoordelijkheid van n om hun eigen eerzucht een dergenji ,5 spel op de wereld hebben ontketen waarlijk verschrikkelijk' z00.. rp(ie, nister-president Chamberlain zt.in fjral Reeds eenigen tijd °P Spee gejaagd. Wii h'pW Lord Chatfield zeidie o.m.. Elk eenigen tijd op den Graf Spee K l <00<ie&< sohip, dat contact kreeg met de z0u had opdracht niet los te laten, ^eest, het naar den kelder gaan. Zoo verslaS> die vloot bezielt. Een vollec (L^-dait na van den strijd zal gepubliceerd den ontvangst van verdere berichte liet commodore. Wij zullen het. n wli di® publiek alle inlichtingen verstr pr0. ons ter beschikking staan. w« betrefL bleem van het internationale r js ge- dat door de Graf Spee aan de actief komen dit probleem wordt tha -jaysch® studeerd door de Britsche en hiera»® regeering. Lord Gbatfield voeg Gra' toe: „Ik twijfel er niet aaIV ten tijd Spee spoedig weer voor een zee zal zijn." T d c Na deze verklaring van no jgai voerde Lord Snell het woo' d 'voor d hulde aan den strijd van Fm vrijheid. cr,r moet 011 Voor het oogenblik, aldus -1 aan\aj aandacht gericht worden OP strijd dichter bij huis en wann'®e.^„ht wordt. da een bevredigend einde gebn t 7/al naar mijn meening ^reld r, ons gegeven worden. De gen or(Vloeian genieten van de daaruit M 1>ulde a" vrijheid. Ook Lord SneM - het optreden van de viöot. i voerd' Lord Crew en Lord Straf» vervolgens nog het woot r riit

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 10