In FINLAND Ontnomen teeltvergunninoen gevechten op alle fronten Inundatie- voorzieningen Ingezonden Moskou over het Volkenbondsvonnis 1000 gu'den boefc Finland in twee stukken? Eerst goedkoope woningen bouwen! Thijssen's bezittingen genaast Het Engelsche bier wordt slapper DE ROOKWORST MET DE FIJNE, ZACHTE ROOKSMAAK Prijzen der landbouw producten voldoende? Spaar het stamboekvee Onze paardenstapel slecht Groote macht van den voedselcommissaris" V isscherij BLOEDIGE VELDSLAG OM DE SLEUTELPOSITIE SALLA. Russische opmarsch naar de Bot- nische golf wordt voortgezet. Op alle Finsche fronten wordt thans slag geleverd en de Russische aanval in de rich ting van de Botnische golf gaat voort. Het blijkt, diat de slag om de sleutelpositie Salla een bloedig krijgsbedrijf is geweest, volgens de Finnen zijn daarbij duizenden Russen gesneuveld. Steeds meer landen geven het bedreigde Finland hun steun in den vorm van geldinzamelingen, ambulances en wa penzendingen. Uit verschillende landen, zelfs tot Turkije toe, komen vrijwilli gere de Finsche troepen helpen. HOE DE OPMARSCH ZICH BEWEEGT. De krijgsverrichtingen der laatste dagen maken het mogelijk een inzicht te verkrij gen van de hoofdrichtingen, waarin de druk der Sovjettroepen zich beweegt. Uit de ver klaringen van Finsche militaire deskundi gen blijkt, dat de Finnen de in het uiterste noorden gelegen stad Pptsamo nog steeds in handen hebben. De Russische aanval, welke men daar verwachtte, blijft nog steeds uit. De druk der Russische troepen richt zich n Salla, waar de Sovjets zich 50 km. diep in Finland bevinden. Gisteren heben de Fin nen krachtige tegenaanvallen ondernomen, en den Russen zware verliezen toegebracht. Het bericht, dat de Finnen Salla heroverd hebben, is niet bevestigd. Vervolgens gaat de druk in de richting van de Finsch-Zweedsche grens, De Finnen hebben versterkingen gestuurd, welke den Russichen opmarsch kunnen vertragen, wel licht tegenhouden. Te Tolmjaervi hebben de Russen een op vallend echech geleden. Het meest delicate punt voor het Finsche leger is op het oogen- blik stellig de Russische aanval in de rich ting van de Botnische golf. De ontwikkeling van den toestand in dat gebied, hangt voor namelijk af van het aantal mannen, dat de Sovjets daar kunnen handhaven en onder houden en van de troepenmacht, welke de Finnen zullen kunnen gebruiken vanuit hinderlagen op de punten waa i»de Russen moeten passeeren. DE SLAG OM SALLA. Duizenden manschappen van het roode leger zijn gevallen in den slag om Salla, de sleutelpositie op het Noordelijke Finsche front. De sneeuw was roodgekleurd van Russisch bloed. De Russen trachtten in dezen sector naar de zee door te breken en men gelooft, dat zij van Salla de basis van hun hoofdkwar tier hadden willen maken. De slag duurde twee dagen en wordt beschreven als de grootste, die tot dusverre in dezen oorlog is geleverd. IN DE KARELISCHE LANDENGTE. Tijdens een aanval op de Karelische landengte is een Russische tank op een landmijn geloopen en zijn twee andere tanks door het Finsche antitankgeschut on schadelijk gemaakt. Daarna trad de Fin sche artillerie in actie en dwons: den vij and zich terug te trekken. De Finnen be machtigden drie machinegeweren en ver scheidene automatische wapenen. On een ander punt drong een Finsche patrouille diep achter de linies door en kwam terug met kostbare inlichtingen. In het Noorden werden geweldige ont ploffingen gehoord aan de Noorsch-Finsche grens in de buurt van Kolosjoki. Men ge looft, dat de gebouwen bij de nikkelmijnen werden opgeblazen. Wanneer men dan aan neemt dat de Rus sen nu nog gemiddeld tiien K.M. per dag vorderen, dan zou men hieruit de gevolg trekking moeten maken, aldus Havas, dat .zij binnen twee dagen in de omgeving van Udeaborg de Bothmisdhe Golf bereiken zul len. Het gevolg daarvan zou zijn, dat Fin land dan in twee stukken gedeeld zou wor den en dat het Zuidelijk deel dan niet meer in contact zou staan met Zweden en Noorwegen en gebrek zou krijgen aan le vensmiddelen en munitie. Want de Sovjet- Russische duikbooten zullen de scheep vaart in de Rothnische Golf onmogelijk Blijven maken, totdat de Golf met een ijs laag bedekt is. MEEDOOGENLOOS? Ren nieuw bewijs van de woestheid der Sovjet Russische bombardementen is vol gens de Finnen bekend geworden. De roode vliegtuigen die Din:"ag boven Hangoe en Ekaenas een bombardement hebben onder nomen, hebben vooral hun bommen gericht op de verschillende gebouwen van een hoe ve, waar zich talrijke geëvacueerden, vrou wen en kinderen, bevonden. Hun poging heeft echter geen succes gehad Gisteren heeft Radio Moskou voor het eerst mededeeling gedaan van de Volken bondsresolutie. De omroeper deed felle aanvallen op Frankrijk en Engeland, alsmede op Zwe den en Noorwegen en zeide, dat resoluties de zegevierende opmarsch der Roode troe pen in Finland niet zullen en kunnen te genhouden. De „Times" weet nog uit Moskou te mel den, dat in beschouwingen duidelijk naar voren komt, dat de Sovjets niet op gewa pende hulp van Engeland en Frankrijk re kenen, omdat daartoe de medewerking van de andere Scandinavische landen zou noo- dig zijn, die door Duitschlands afhankelijk heid van Rusland tot onmacht gedwongen zijn. Het Russische optreden in Finland zal dan ook, zoo verklaart men in Moskon, niet tot ernstige internationale complicaties leiden. „VIJAND VAN DEN DUITSCHEN STAAT". U. P. seint uit Berlijn aan zijn bladen, uit officieele bron te kunnen mede- deelen, dat de Duitsche regeering zoo wel de roerende als onroerende goe deren van de onlangs naar Zwitser land uitgeweken groot-industrieel Fritz Thijssen, in beslag heeft geno men. Deze inbeslagname is geschied op grond van de wet, die machtiging verleent tot inbeslagneming van ei gendommen, teebehoorende aan vij anden van het Duitsche volk of den Duitschen staat. Geruchten doen de ronde over een te ver wachten rantsoeneering van het bierverbruik in Groot-Brittannië, wegens de moeilijkheden hij de gerstvoorziening van de brouwerijen. Daar de invoer van veevoeder eenigszins is verminderd, gebruiken de boeren meer gerst als zoodanig. Den minister voor de voedselvoorziening werd gevraagd, wanneer hij van plan was de distributie van gerst voor brouwerijen in <e voeren. Ilij antwoordde, volgens liet Ilbld., dat op het oogenblik geen gerst wordt in gevoerd voor het mouten. Het vraagstuk van het controleeren van het verbruik voor dit doel wordt nog bestudeerd. Gisteren heeft een functionaris van ge noemd ministerie medegedeeld, dat tot nu toe geen beslissing is genomen. Het invoe ren van een bierdistributie is echter minder waarschijnlijk te achten. Veeleer schijnt er kans te bestaan, dat het hier slapper zhl wor den gebrouwen, waarvoor dus minder gerst noodig zou zijn. gelijk reeds tijdens den vo- rigen oorlog is geschied. Opwaaiingen bij den Afsluitdijk blijven te vreezen. In de zoo juist verschenen memorie van antwoord betreffende het wetsontwerp tot vaststelling van de Zuiderzeefondsbegroo- ting 1940. zegt de minister o.m.: Een raming van kosten der wijziging van het binnenibeloop van den Afsluitdijk kan thans nog niet worden gegeven. Dit laar is over e«ih lengte van 2 km. een proef geno men «wde praktijk zal moeten aantoonen, in hoeverre hierdoor voldoende beperking van den golfoploop is verkregen. Naar de basis van het thans uitgevoerde werk zou den de kosten voor den geheelen Afsluitdijk l'A k 2 millioen bedragen. Na het gereedkomen der Zuidelijke polders zal de opwaaiing aan de bin nenzijde van den Afsluitdijk geringer worden dan thans het gevai is. Maar ook dan zullen onder de ongunstige omstandigheden nog opwaaiingen kunnen voorkomen, welke gelijk zijn aan die opgetreden bij den storm van October 1938, toen de beschadiging van het binnenbeloop veroorzaakt werd. De wijziging van het binnen beloop zal derhalve voortgang moe ten hebben. Inundatie-voorzieningen. Bij het opmaken van de bcgrooting voor 1939 werd nog rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de verschillende defini tieve inundatie-voorzieningen in het laatst van dat jaar gereed zouden kunnen komen. Inmiddels is gebleken, dat meer studie werd vereischt, om tot een economische en doeltreffende regeling te komen, dan aan vankelijk was gedacht. Aangezien het onge- wenscht is, gelden voor onderdeelen eerder uit te geven, dan noodig is, werd derhalve een deel der werkzaamheden naar 1940 ver schoven. Het is de bedoeling, het water voor inundaties, onder bepaalde omstan digheden te ontleenen aan de Noord zee bij IJmuiden en dit langs het Noordzeekanaal en het Amsterdam Rijnkanaal te voeren. De uitvoe ring van de daartoe noodige werken is krachtig ter hand genomen. Vol gens de verwachtingen zullen de voorzieningen in 1910 gereed komen en zij zullen dan de betreffende tij delijke maatregelen vervangen die, inmiddels paraat worden gehouden. De scheepvaart kan er op rekenen, dat ten tijde van de verlaging van het peil van het IJsselmeer het noodige baggerwerk zal zijn uitgevoerd en in de Zuiderzee (IJssel meer) havens over voldoende vaardiepte zal worden beschikt. De vaargeul van het slijk is reeds in den bij het IJsselmeerpeil van 0.40 M. N.A.P. vereischten toestand ge bracht ècÈti Particuliere bouwnijverheid mag niet beconcurreerd I In de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp van de Woningwet lezen wij: De hier aan de orde zijnde machtiging was het resultaat van een tusschen Regee ring en Staten Generaal getroffen compro mis, waarvan de doelstelling was de mi nistère stemmen het volmondig toe al te groote afwijkingen van het regeeringsbe- leid inzake den woningwetbouw te keeren. De huidige tijdsomstandigheden maken 't meer dan ooit tot duren plicht, dat de voor den volkswoningbouw beschikbare middelen zoo efficiënt mogelijk worden aangewend. Meer dan ooit zal de regeering hebben te be vorderen, dat de woningwet overeenkomstig haar socialen inslag wordt uitgevoerd. In het bijzonder zal er naar moeten wor den gestreefd, dat de bouw van eenvoudige woningen met steun van de Woningwet, niet wordt bemoeilijkt door overhevdsbouw, welke de particuliere bouwnijverheid con currentie zou aandoen. Immers, het gaat thans niet alleen meer om de elasticiteit van het' staatscrediet, doch om de nog veel meer klemmende vraag, in welke mate er voor den woningbouw mate rialen beschikbaar zullen zijn. Het is naar het oordeel van de mi nisters van het grootste belang, dat bij schaarschte van materialen aan den bouw van woningen van lage huurwaarde voorrang worde ver leend boven den aanbouw van wo ningen, die hoogeren huur doen. Omtrent den datum van de indiening van het ontwerp tot wijziging van de Woningwet kunnen de ministers nog geen bepaalde me dedeeling doen. De Staatscommissie, die met grooten spoed aan een ontwerp werkt, heeft haar werkzaamheden nog niet geheel beëindigd. „Het is wenschelijk, dat de Re geering de richtprijzen voor 1940 noemt". Blijkens het voorloopig verslag over de be grooting van het Landlbouwcrisisfonds der- Eerste Kamer vinden sommige leden, dat nog niet voldoende is tegemoetgekomen aan de klachten over het prijspeil der landbouw producten. Andere leden verklaren van meening te zijn, dat, bij niet te hooge opdrijving van dë landpachten, de thans voor de producten vastgestelde prijzen voldoende zijn. De zelfvoorziening. Eenige leden wijzen op de sterk opgevoer de zelfvoorziening, waartoe wij door de dwingende oorlogsomstandigheden worden gedreven. In verschillende gevallen leidt dit, zoo betoogen zij, tot kapitaalsinvestee- ring, waaraan ernstige risico's zijn verbon den, met het oog op den toestand na den oorlog. Dit risico mag niet. worden gelegd op den boerenstand; deze kan dit eenvoudig niet meer dragen. Enkele leden hebben bezwaar tegen den „liberaal-kapitalistischen geest" in 'het be leid der ministers. Het is wenschelijk, dat de regeering de richtprijzen voor 1940 noemt. Wordt in vergelijking met tarwe een lage prijs voor spinaziezaad of mosterdzaad genoemd, dan zullen maar weinig boeren dat laatste ver bouwen. De te noemen prijzen zijn slechts basis prijzen, die aan de hand van de omstandig heden steeds kunnen worden gewijzigd, maar waarbij de onderlinge verhouding dezelfde blijft. Gaan ze van tuinder naar bollen- kweeker? Van verschillende zijden wordt in het zoo juist verschenen voorloopig verslag der Eer ste Kamer betreffende het Landbouwcrisis- fonds aangedrongen op een soepele uitvoe ring van de nieuwe teeltregeling voor den tuinbouw. Het onthouden van een teeltver gunning aan de gemengde land- en tuin bouwbedrijven, welke een grooteren omvang hebben dan 10 H.A., zal, zoo merken verschei dene leden op, tot groote onbillijkheden kun nen leiden. Er zal hier rekening moeten wor den gehouden met de gezins omstandigheden en de geaardheid van den bodem. Geweste lijke advies-commissies, die de bijzondere omstandigheden kunnen beoordeeien die nen t>e worden ingesteld. Ligt het in de bedoeling, zoo vroegen deze leden verder, de ontnomen teelt- vergunning toe te wijzen aan de bol- lenkweekers, nu die hun teelt aan zienlijk moeten inkrimpen? Dit zou niet juist zijn. Het ligt voor de hand op den vrij gekomen grond, voor zoo ver deze daarvoor geschikt is, pro ducten te gaan verbouwen voor voed selvoorziening, als peen, voederbie ten, aardappelen, peulvruchten. De nood der bollenkweekers. Wat de bolienteeltbeperking betreft, mer- -ken enkele leden op, dat hierdoor vooral de kleine telers in moeilijkheden komen. Is, zoo vroegen zij. bij de onlangs verordende ver dere beperking progressie toegepast, zoo, dat den kleinen te.ers minder beperking is op gelegd dan den grooten? Eenige andere leden verklaren ,de beper king van de teelt van tulpen- en hyacinth hollen met 50 te rigoureus te achten, voor al met het oog op de vernietiging van de werkgelegenheid. Is het, zoo vroegen sommige leden, niet mogelijk, den maatregel toegepast voor to maten, uit te breiden tot andere groenten? Gebrek aan koelhuizen. Eenige leden wijzen op het gebrek aan koelhuizen hier te lande en stellen de vraag of de tuinbouwveilingen niet met financieele hulp van den staat in de gelegenheid zou den zijn te stellen, koelhuizen te bouwen. Op deze wijze zouden de tuinders minder afhankelijk worden van de conservenfabrie- ken. Een verzoek aan de regeering. Boter op de kuch! De afzet van ilandlbouwproducten blijft moeilijk, zoo merken verschil lende Eerste Kamerleden in het voorloopig verslag over de begroo ting van het Landlbouwcrisisfonds op; is dit geen aanleiding om aan de gemobiliseerden boter te ver strekken in plaiats van margarine? Gevraagd werd of het niet gewensciht is, reriJs thans te beginnen met het venver ken van aardappelmeel in brood, als voorzorgsmaatregel met het oog op de meer zich toespitsende -moeilijkheden vian onzen import. Enkele leden verzoeken den minister wel erop te willen doen toezien, dat het stam boekvee zooveel mogelijk worde gespaard en op geenerlei wijze tot afslachting daar van zal worden overgegaian. Van verschillende zijden wordt -er d-e aan dacht op gevestigd, dat de prijs waarvoor de regeering .het derde en vierde klasse rundvee uit de miarkt neeimt, te laag is. Sommige leden bepleiten opheffing van de teeltregeiing voor kalveren en varkens. Gevraagd wordt tenslotte of uitbreiding van de suikerbietenteelt izaJ worden bevor derd. Eisch tegen automobiliste, die een schoenmaker doodgereden had. De Haarlemsche rechtbank heeft gisteren tegen de automobiliste, mevr. van M. uit Aerdenhout, die in Oct. jl. een schoenmaker dood reed. duizend gulden boete geëischt en een jaar intrekking van het rij bewijs. De verdediger drong op clementie aan. Uitspraak 28 Dec. Hoeveel krijgt een legerpaard te eten? In een nota -over het Landbouwcrisisfonds stellen enkele Eerste Kamerleden de vraag of de minister het niet noodzakelijk a.cht, aan de paardenfokkerij een hoogor subsi die toe te kennen en wel in het. bijzonder aan de warmbloedfokkerij, gezien den bui tengewoon silechten paardensta-pel, welke, naar duidelijk bleek bij de paardenvorde ring op den mobilisatiedag, aanwezig is. Voorts vroegen deze leden, of de minis ter, wellicht in overleg met zijn ambtge noot v. Def. zou willen mededeelen, wel ke rantsoenen voor de legerpaard-en wor den verstrekt. Decentralisatie teloorgegaan. Door de centralisatie van den werkkring der voedselcommissarissen is in de gewes ten een minder goede toestand geschapen, aldus eenige Eerste Kamerleden in een nota over de begrooting van Economische Zaken. De door de landbouwcrisisorganisa ties en gewestelijke tarwe-organisaties be- reilkte decentralisatie is teloor gegaan Deze organisaties dienen als uitvoerende orga nen volledig te worden ingeschakeld en een einde behoort te worden gemaakt aan de groote macht van den voedseloommis- sa-ris, welke wellicht in het begin van de mobilisatie onvermijdelijk was, maar dit thans zeker niet meer is. ïlieuuM uit UaJü Urk, 13 December. Door 10 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Visch- afslag alhier aangevoerd: 331 pond snoek baars. van 3365 pond per vaartuig, prijs 10—10 2 ct.125 pond schelvisch, 8—10 ct 150 pond rog, 7—8 ct. en 100 pond schol, 811 ct., alles per pond. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Mijnheer de Redacteur. Gaarne zag ik onderstaand stukje opgenor men in Uw veelgelezen blad, waarvoor ik U bij voorbaat dank. VERVOER VAN MILITAIREN. Als dienstplichtig milicien bij de Kon. Ma- rine wil ik langs dezen weg mijn ergernis uit spreken over de verbindingen van Friesland en verder uit het Noorden, wanneer men van verlof terug komt. De laatste bus uit Leeuwarden vertrok eerst altijd om 7.30 uur van bet station naar Alk maar, de A.T.O.-bus. Dus was dit de laatste gelegenheid voor hen, die over den afsluitdijk moesten komen. Deze bus kwam om circa half tien bij Vlotbrug De Kooij aan, waar dan de Noord-Hollandsche bus gereed stond om ons naar den Helder te vervoeren; die verbin ding was zeer goed, doch wel wat vroeg voor de meesten van ons. Derhalve heeft de Directie der A.T.O. gemeend om een militaire bus te laten rijden in den dienst, die om 10.15 uur 's avonds uit Leeuwarden vertrekt, hetgeen een mooie geste is van de Directie der A.T.O. en waarvoor ik haar mijn welgemeenden dank breng, ook namens "mijn collega's van land- en zeemacht. De Directie van den Autobusdienst Noord-Holland handelde anders. Wanneer men 's nachts om half een aankomt aan Vlotbrug De Kooij, mooi weer of slecht weer, moet men loopen naar Den Helder, want deze Maat schappij laat geen bus rijden, die op die A.T.O.- bus aansluit. En het mooiste van het geval is, dat de meeste of bijna alle verlofgangers een vrij vervoer hebben van Den Helder naar Leeuwarden of waar ze ook heengaan. De A.T.O. en Noord-Holland werken samen, want men krijgt op de plaats waar men instapt een kaartje van de A.T.O. naar Den Helder, wat ook geldig is voor de N.H. bus; de Noord-Holl. krijgt dus al deze kaartjes van de A..T.O. ver goed, terwijl men er niet voor rijdt. Een ingrijpen, van welken kant ook, is hier zeer op zijn plaats, of de Directie der Noord- Holland moet een bus laten rijden. Ik hoop, dat de directie dat in zal zien, op dat wij niet behoeven te loopen door weer en wind, hetgeen ons verleden week overkwam met ongeveer 30 man. Mijnheer de Redacteur, IJ nogmaals beleefd dankend voor de plaatsruimte, teeken ik, Hoogachtend, D. MATEBOER, St.-olieman z.m. b. d. Kon. Mar. Den Helder, 7 Dec. 1939. Wij hebben ons, na ontvangst van boven staand ingezonden stuk, in verbinding gesteld met de directie van de N.V. Autobustdienst Noord-Holland, waarbij bleek, dat deze dienst in dezen vrij-uit gaat. Er wordt aansluiting gegeven op 7 diensten van de ATO en wel die van 7.25, 9.25, 11.25, 13.25, 15.25 en 19.25 en 19.25 uit Leeuwarden. De directie van de Noordholl. dienst is evenwel niets bekend van een speciale bus voor militairen, die om 10.15 uit Leeuwarden vertrekt en waarbij dan de eerste dienst aansluiting zou moeten geven. De Directie van den Noordhollandschen Autobusdienst heeft terstond een onderzoek ingesteld bij de ATO wat de oorzaak kan zijn van dit euvel, opdat zij steeds ten volle re kening houdt met de belangen der militairen.. Wie heeft gramofoonplaten over? Geachte Redactie. Wij verzoeken U beleefd onderstaande in Uw blad te willen plaatsen. Eenige in de Stelling Den Helder gelegen jeugdige militairen doen een beroep op hen, die in 't bezit zijn van gramofoonplaten, daar van enkele af te staan ter ontspanning van bovengenoemde militairen. Elk plaatje is welkom! Zij, die hieraan willen medewerken, kunnen deze bezorgen aan het adres: Hoogstraat 58 (alhier), waar voor verdere doorzending zorg zal worden gedragen. Bij voorbaat hartelijk dank! P.S. Zullen ook gaarne afgehaald worden. U, geachte Redactie, hartelijk dank voor de verleende plaatsruimte. HELDERSCHE EIERVEILING, 14 Dec. Aangevoerd: 20.000 kipeieren: 48—51 Kg. 3—3.20, 52—54 Kg. 3.20—3.40, 55—57 Kg. 3.40 —3.60, 58—60 Kg. 3.60—4, 61—63 Kg. 4—4.30, 6467 Kg. 4.304.70, 400 eendeieren 2.903 per 100 stuks. NOORDSCHARWOUDE, 15 Dec. EIERVEILING SCHAGEN, 14 Dec. Aangevoerd: 40.000 kipeieren 3.75—4.85, klein 3.20—3.75 per 100 stuks. Bi. eigenheimers 240; uien 240—250; drie lingen 150—180; grove 3—320; peen 180— 210; roode kooi 230—390; gele kool 210— 220; groene kool 2—220; d. witte kool 160— 2; andijvie 120270. BROEK OP LANGENDIJK, 15 Dec. Aanvoer: 8600 Kg. uien 2.50-2.90, drie lingen 1.70—2. grove 2.70-2.90. gele nep 4.80, 3000 Kg. peen 1.50—1.90, 3800 Kg. kro ten 1.402.60, 800 Kg. roode kool 2.602 70 200 Kg. witte kool 1.10, 27600 Kg. gele kooi -.10—2-30, 7100 Kg. Savoyekool 2—2.30, 23300 Kg. Deensche witte kool 1.60—2.40, 20 st. bloemkool 8.70. 15500 st. andijvie 0.30-1.60 BOTERNOTEERING EN -HEFFING. De commissienoteering voor Nederlan lsche boter is gister vastgesteld op 80 ct. per Kg (onveranderd). Het bedrag van de heffine en steunuit kering on boter, is behoudens tusschen- njdsche wijziging, voor de week van 14 tot 21 Dec. vastgesteld op 80 ct. per Kg. (on veranderd)..

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 15