ffEUMATIEK Oorlogs moeheid 1 PAS OP Trieste sensatie Er is een\ji in de maand de van Kerst - Kerk-concert Verhoogde weerkracht ter zee UtaoA yaati tu~e deen? Vrijdag 15 December 1939 Tweede Blad V.AJLA.-Rosian Orkest oogst lauweren De heer Maas in vrijheid De kerstpotten van het Leger Brandje op de Binnenhaven Beiaardbespeling Het M.S.F.-cabaret feest van morgenavond Burgerlijke Stand van Den Helder Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstiilende en Zenuwsterkende IVIijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 ct. Madónieuwj Dans- en showorkest van bijzon- dere kwaliteiten. Het wordt de radio-omroepvereenieiniren waar ter wereld ook, inzake het programma' deel „amusementsmuziek" niet gemakkeliik gemaakt. Reeds sedert lang is het usance bij deze organisaties dat feitelijk het beste wat er te vinden is nog maar net voldoende is voor het duizendkoppig^ monster dat „luistervinken-gezin" heet. Vandaar dan ook dat bandleaders er steeds op uit zijn met nieuwere stunts te komen, met nóg groot- scher show, teneinde genoemd monster maar tevreden te houden. Het valt niet te ontkennen, dat de V.A.R.A. inzake de keuze van haar dans- muziek-ensemble's gelukkig was en is. Zoowel de faam der Ramblers als die van Esmeralda mogen wij in dit opzicht noemen, terwijl Den Helder gisteravond voor het eerst in de gelegenheid gesteld was een persoonlijk optreden te beleven van de nieuwste amusementskapel der V.A.R.A., het Rosian-orkest onder leiding van Eddy Walis. Casino was tot den nok toe gevuld met V.A.R.A.-leden, niet-leden en militairen. Zaal en balcon waren geheel bezet, het geen er op wijst, dat er bijzondere belang stelling naar dit gezelschap was uitge gaan. En een belangstelling, die niet teleurgesteld werd. Integendeel, dit eerste optreden in Den Helder is geworden tot een éclatant succes en van kwart over acht tot half twaalf zijn de ovaties voor het gepresteerde op het tooneel niet van de lucht geweest. En het prettige daarbij was, dat deze hulde verdiend was en dat de lichte muze hier op even muzikaal- verantwoorde als charmante wijze vertegen woordigd was. De Rosians bestaan uit 12 dames en 7 heeren, waarbij ieder dezer 19 ras-muzikan ten twee of drie instrumenten bespeelt. Zoo doende krijgt men dit orkest telkens weer in een andere bezetting te hooren: nu eens be luistert men een hot-jazz-orkest, dan weer een „Stimmungskapelle". Men speelt Argen- tijnsche passo-doble's even vaardig als bijv. de Boomps a Daisy, en een selectie Wild-west songs met evenveel couleur als een rumba. Inzake programma-variatie moet Wrlis zijn meester nog vinden: non stop werkte hij dit alles af. Met een vaart, een rhythme en een elan, dat men er onwillekeurig door aange grepen werd. En dat alles marcheerde zonder een enkele dissonant, zonder een enkele ha pering. Het is ondoenlijk hier een volledige op somming te geven van 't virtuooze, spel, dat vrijwel alle orkestleden gaven. Daar was natuurlijk in de eerste plaats Eddy Walis zelf, die enkele vioolsoli gaf op de hem bekende wijze, daar was de ver maarde trompettiste Clara de Vries, die met vuur en brio de „Posthoorn^ galop" en „De Vroolijke Ruiters" blies, en waarbij de ovaties geen einde namen. Daar was Jack Gerlach, accordeonnist, die met begeleiding van 8 dames-accor- dionnisten een Orpheus-fantasie uitvoerde, die jong en oud in extase bracht. Maar naast de muzikale prestatie was daar de show. Eveneens in goede handen, en wel in het bijzonder bij de Rosian-ladies. Geestig waren de creaties vooral van Ma- riette de Boer en van Elly Rexon, welke laatste eveneens als refreinzangeres te roemen viel. Het is een avond geweest van doorloopen- de muzikale vreugde: tango's, paso doble's, walzen, hotmusic, zigeunermuziek, Fransche chansons en Mexicaansche rumba's volgden elkander in snel tempo op, waarbij zoowel het geheele orkest als de dames alleen (de Ro- sian Ladies) de eer van dit succes gelijk matig mochten verdeelen. Voor de pauze werd een kort woord van Wie geplaagd worden door Rheumatische pij nen, behoeven niet op de kalender te kijken. Die voelen wel aan hun ondragelijke pijnen en scheuten in lijf en leden, dat de tijd van onafgebroken martelingen weer is aange broken. i.Slapelooze nachten van Rheumatische pijnen vier, vijf maal mijn bed in en uit en niet in staat een been te verzetten. Dat heeft zoo jaren geduurd totdat ik met Kruschen ben begonnen op aanraden van een vriendin. De eerste dagen had ik weinig verlichting, maar ik ben Kruschen Salts regelmatig blijven ge bruiken en ik ben nu vrij van pijnen. Toch blijf ik het nemen, iederen morgen...," zoo verklaart een dankbare gebruikster van in de 70. De aansporende werking van Kruschen s minerale zouten op lever, nieren en inge wanden geeft deze organen nieuwe kracht. Ze komen tot krachtiger actie en het bloed wordt gezuiverd van overtollig schadelijk zuur, dat zich anders vastzet in de spierweef sels en dat oorzaak is van Uw lijden en die tergende pijn. Néém toch Kruschen Salts Tienduizenden deden het en... vonden er baat bij. Kruschen Salts, verkrijgb. bij apoth. en dr°g. f 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Kabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester .(Engeland). Opgericht 1756. .(Adv.) en opnieuw gearresteerd Gisteren heeft de arr.-rechtbank te Alkmaar, het verzoek tot in vrijheid stelling van den heer P. H. L. Maas, ingediend door diens verdediger, Mr. Dr. J. A. E. Buiskool, behandeld en na uit voerige bespreking in raadskamer, in gewilligd. De heer Maas zou gisterenmiddag om twee uur in vrijheid gesteld wor den, doch door den Officier van Justitie is opdracht gegeven hem opnieuw in arrest te stellen in verband met een nieuw feit, het aannemen van steek penningen. De heer M. is daarop wederom inge sloten. Over zijn al of niet invrijheid stelling zal de arrondissementsrecht bank opnieuw moeten beslissen. propagandistische strekking gesproken door den bekenden V.A.R.A.-medewerker, den heer Oets. Van de Gereformeerde Zangver- eeniging voor Gemengd Koor .Halleluja". Directeur Joh. F. Asma. Voor een zeer goed bezette kerk gaf boven genoemde Zangvereeniging haar Kerstuitvoe ring gisterenavond in de Gereformeerde Kerk in het Julianapark. Voor den aanvang opende de voorzitter, de heer J. Bommel, deze bijeenkomst met gebed. De gemeente zong ter inleiding van deze vocale uitvoering een Psalm, waarna het koor de leiding nam. Als hoofdschotel stond op het programma het Kerstoratorium van H. W. de Wolff. Dit werk is gecomponeerd voor gemengd koor, sopraansolo, baritonsolo en orgelbegeleiding, terwijl een spreekstem eenig verband doelt te leggen tusschen de verschillende deelen, die allen van min of meer kleinen omvang zijn. Het werk wordt eenige keeren onder broken door gemeente-zang. Da toehoorders hebben dus ook hun actief deel aan dezen muzikalen arbeid. De compositie stelt weinig hooge eischen en mist een eigen karakter, door dit gemis wint het op verscheidene punten aan popula riteit. Overbekende motieven worden er in verwerkt en vaak ook zonder meer opge nomen, hetgeen zeer past in het kader van dit ,,Kerst"-oratorium. Om eenige al zeer be kende gedeelten te memoreeren noemen we slechts: „Stille nacht, heilige nacht"; het choraal: „Daar is uit 's werelds duist're wolken!" enz. Het koor was in de meeste opzichten be rekend voor zijn vermoeiende taak; het is een groot werk, hetwelk steeds wordt onder broken, door solozang, spreekstem, mannen koor, vrouwenkoor of omgekeerd. Er waren momenten, dat het koor met volle overgave en met postitieve zekerheid zich van zijn taak kweet. Na een sombere inleiding van den orgelist, zetten diepe bassen het „d'Aarde was in nacht verzonken", in, het ge mengde koor neemt weldra de leiding over, het verbreekt de duisternis van den tijdelijken nacht en met breed-juichende klanken zingt 't koor: „Hij geeft ons 't Licht, Hij geeft zijn Zoon!" Enkele momenten waren er, dat zoowel het mannenkoor als het gemengde koor niet ge heel zeker van zijn zaak was. Wij slaakten een zucht van verlichting na de inzet van het mannenkoor: „Waar is de geboren Koning der Joden". Na dezen wankelen inzet namen de heeren revanche, want onzekerheden kwamen niet meer voor. 't Gem. koor was ook niet zeker bij den inzet van: „O Kerstnacht, schooner dan de dagen!" Maar, bij deze kleine en tijdelijke onzekerheden is het gebleven. Een machtige inzet van de woorden: „Geloofd zij den Heere, den God Israëls", kondigde het laatste deel aan, onder den titel: „Kerst vreugde!" Sober, doch overtuigend werden de slotwoorden vertolkt: „om onze voeten te richten op den weg des vrede s". Woorden van alle eeuwen, maar die zeker in dezen tijd meer dan dubbele beteekenis hebben gekregen. Na dezen zang verheft de gemeente zich om met het koor de overwinning te be jubelen: „Heft aan, het hart vol dank en lof". De dame en heeren, die de solistische partijen moesten vertolken, behoorden geen van allen tot de menschen van het vak. Van uit dezen gezichtshoek bekeken kunnen we waardeering hebben voor hunne prestaties. Mevrouw Gretha de Vries-Masereeuw vervulde de sopraan partij. Zij beschikt over een duidelijke stem, die tot in de uiterste hoeken der kerk gehoord wordt. We misten echter diepte en zekerheid, aan vibreeren maakte deze debutante zich nog al schuldig. De heer Ploeg, bariton, leed eveneens onder de vibratie. Zijn stem is welluidend, duidelijk; een zekere muzikaliteit konden we constateeren. De spreekstem was toevertrouwd aan Ds. IJ. Veenstra; het spreekt vanzelf, dat hij zich goed van zijn taak kweet. Ten laatste, maar niet ten minste, sierde het programma de naam van onzen oud stadgenoot, den heer Feike Asma, uit Leiden. Als accompagnateur heeft deze orgelist reeds verscheidene lauweren geoogst, welke bij her haling werden vastgelegd in deze kolommen. Zijn illustratieve begeleidingen zijn aan inge wijden bekend en uit deze onuitputtelijke bron wellen steeds schoonere nieuwere klanken, die hemelhoog opstijgen uit hunne eens onbe kende oorden. Deze begeleider stimuleert het koorinhooge mate; een dankbare taak. waar deze kunstenaar een nog dankbaarder gebruik van maakt! Als solist liet hij zich slechts een keer hooren, hetgeen wij wel jammer vinden. Hij interpreteerde de Kerstvaria's van wijlen zijn leeraar Jan Zwart, 't Vorige jaar mochten we de schoonheid daarvan ook ondergaan, het geen aan de waarde van dit oogenblik niets af deed! De" taak van den avond was toevertrouwd aan den dirigent, den heer Asma Sr. Het is geen eenvoudige opgave een zoo'n veelzijdig werk tot een goed geheel te brengen: dat de heer Asma hierin zou slagen, we wisten het haast vooruit! Als dirigent kweet hij zich van zijn taak op Beproefde wijze. Tot slot gaf het koor Mobach's 103de Psalm! „In der Beschrankung zeigt sich der Meister!" Zoo was het met Mobachs com positie; een werk aus einem Gusz. Doelbewust van het gedecideerd begin tot het van muzikale overgave getuigend slot! Een dank baar werk, als uit rotssteen gehouwen. Het roept assimilaties voor den geest met de groote meesters der 19e eeuw, dewelke ons een zoo'n groote verscheidenheid van muzikale rijkdom hebben nagelaten. De heer Ploeg was hier op dreef, mevrouw de Vries-Masereeuw voldeed vooral in het duet! Mobach's oeuvre is uit de oude doos, maar het is „muziek", waarmee alles is gezegd. Het koor zong dit werk met gloed en overtuiging. Voor deze keuze van den heer Asma Sr. zijn wij hem erkentelijk. De gemeente zong tot slot het „Eere zij God!", waarna deze bijeenkomst met gebed werd gesloten door Ds. IJ. Veenstra. Ze staan er weer, de kerstpotten van het Leger des Heils, als een stille en vriendelijke uitnoodiging er een kleineof groote, gave in te deponeeren. En de heilssoldaten of goed^ vrienden van het Leger des Heils houden er de wacht bij. De opbrengst is uitsluitend be stemd Voor een gave aan grooten en kleinen hier ter plaatse, aan hen die het bizonder moeilijk hebben in dezen tijd. U kunt daarom niet weigeren om uw gave te schenken. Het is zoo goed besteed. Als straks het groote Feest gevierd wordt, dan zuilen er wellicht een paar honderd gezinnen zijn, dat U dank baar zijn voor uw bijdrage. Veel kleintjes maken een groot bedrag. Voor iedere gift zal men dankbaar zijn. De eerste drie dagen van de volgende week zal het Leger een kerstwagen door de stad laten rijden, wellicht hebt U nog iets te missen, een warm kleedingstuk, een boek, wat levens middelen of een andere kerstgave, die in een van de meest behoeftige gezinnen met vreug de zal worden ontvangen. Het ligt in de bedoeling, dat de stichting het „Leger des Heils" aan 5000 militairen, welke op eenzame posten staan, een surprise zal zenden, waaraan ook de Heldersche af- deeling mee zal werken. Gelden, die meer ontvangen worden als vorig jaar, zullen daar voor worden bestemd. Men geve dus royaal, het is voor een uit stekend doel. Gisterenmorgen is in het perceel Binnen haven 114 door te hard stoken een divan in brand geraakt. De brandweer, welke spoe dig aanwezig was, kon het brandende geval met enkele emmers water blusschen. Ver schillende autoriteiten, o.m. de Burgemeester en de heer Dokter, waren aanwezig. Wij grijpen deze gelegenheid tevens aan om ernstig te waarschuwen tegen de vaak groote onvoorzichtigheid waarmee men divan- of schoorsteenkleeden te dicht bij de branden de kachel of haard plaatst. Vooral de schoor steenkleeden zijn oorzaak van menig binnen brandje. Men laat vaak de franje van deze kleedén zoo laag neerhangen, dat het vuur er vat op krijgt of het kleed door de hitte begint te schroeien, met het noodlottig ge volg van een brand, die de ernstigste gevol gen kan hebben. Men zij dus gewaarschuwd. De tijd van harder stoken is aangebroken, betracht daar bij de noodige voorzichtigheid. De Marine-medewerker van het Hbl. schrijft o.m.: Voor zoover ons bekend, zijn de marine deskundigen het ditmaal vrijwel eens over de noodzakelijkheid van vloot-uitbreiding met slagkruisers, al zijn er enkelen o.a. vice- admiraal Ferwerda, indien onze Indische cor respondent goed is ingelicht die er de voor keur aan zouden geven tot den bouw van kleinere slagkruisers over te gaan, dan die, welke door de commissie-Furstner wer den voorgesteld. Dit is echter geen prin cipieel verschil van opinie, zooals wij ons die bijv. wel uit vorige periodes in de Ma rine herinneren, toen de eene helft van het korps marine-officieren vóór zwaar mate rieel was, en het andere pleitte voor licht materieel. De oud-vice-admiraal mr. J. C. Jager is, voor zoover wij weten, thans de éénige marinedeskundige, die zou verkiezen om de luchtmacht van het Kon. Ned.-Indische Leger op krachtige wijze te versterken in plaats van slagkruisers voor de marine op 'stapel te zetten. In de op 12 December j.1. gehouden ver gadering van het Studentencorps aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, heeft de heer Jager zijn bekende stellingen omtrent de ver dediging van Ned.-Indië opnieuw ontwikkeld. No. V hield in, dat thans in de eerste plaats naar krachtige versterking der leger- luchtmacht (in Ned.-Indië) moet worden gestreefd. Deze stellingen werden in de pers gepubliceerd alvorens de lezing werd gehou den, doch tegen de verwachting in moest aan enkele zee-officieren die de voordracht bij woonden met de bedoeling in debat te tre den, worden medegedeeld, dat tot zulk debat en het stellen van vragen geen gelegenheid zou bestaan. De stelselmatige actie van den oud-vice- admiraal Jager wiens recht op een eigen meening over deze aangelegenheden wij op zichzelf natuurlijk geenszins betwisten te gen den aanbouw van slagkruisers, heeft wel licht op sommige buitenstaanders den indruk gemaakt, dat „de marine" het weer eens onderling oneens is over de wijze, waarop het best in de behoeften der maritieme defensie kan worden voorzien. Maar waar zulk een indruk bestaat, moet die toch ongegrond hee- ten. Men kan wel zeggen, dat de actieve ma rine de deskundige groep dus ditmaal over het principe dat slagkruisers noodig en onmisbaar zijn, eensgezind is. En zelfs buiten de actieve marine heeft deze overtuiging steeds meer veld gewonnen. De Regeering, die thans over de vlootplan- nen een snelle beslissing zal hebben te nemen, weet dat natuurlijk zeer goed. Wij zien haar beslissing met vertrouwen tegemoet. Klokkensel monument Ned. Reddingwezen, te geven op Vrijdag 15 December 1939, van 4 u.5 u. n.m., door den stadsbeiaardier, Tj. Joh. Dito. 1. De Reddingboot W. H. de Groot 2. Fantasie over „O Santissima" A. Sartorio 3. Fantasie over „Stilla Nacht, heilige nacht" A. Sartorio 4. Er is een roos ontloken Michel Pretorius 5. Komt allen tezamen Onbekend Het bestuur van het Marine Sanatorium Fonds verzoekt ons nog mede te deelen, dat voor het nummer kunstwielrijden in de revue „Pang! Die is raak" door den heer Heijligen- berg uit de Spoorstraat een speciale fiets be schikbaar is gesteld. Voor andere bijzonderheden, dit feest be treffende leze men de advertenties in or^ blad. GETROUWD: H. Heres en A. Rood; G. M. Eeke en P. J. van Beveren; J. de Graaf en J. Jongman; C. Vaes en M. H. Everaers. BEVALLEN: T. Snip—Wisman, d.; A. GarsenTabak.d.W. PlaatsmanHeesters, d W. Zweverinkvan Batavia, d.A. E. CorverScholten, z.; G. A. TiessenBruin, d. OVERLEDEN: C. van Os, (m.), 41 jaar. Het is misschien wat optimistisch om nu reeds te spreken van oorlogsmoeheid en wan neer we dan ook dezen kop boven het over zicht van vandaag schrijven, dan bedoelen we daar niet mee, dat de oorlogvoerende mo gendheden zuchten naar vrede, op welke wijze die vrede dan ook tot stand komt, maar we meenen er mee te zeggen, dat alle en thousiasme om dezen strijd te voeren, aan beide partijen ontbreekt. Er is geen begeerte om dezen oorlog voort te zetten als er een redelijke weg tot den vrede kan voeren. Het blijft een wonderlijke oorlog, die van het jaar 1939. Bijna vier maanden strijdt men nu en in hoofdzaak heeft het gevecht zich afgespeeld op zee, waar de sluipmoor denaars van de tegenpartij der geallieerden rondgaan om te trachten dood en verderf te zaaien. Eerst gisteren is het tot een openlijk treffen gekomen tusschen de groote schepen, overigens heeft men nog geen groote boven watergevechten gevoerd. Duitschland is daar niet toe in staat tegen de groote overmacht van Engeland en Frankrijk en noodzakelijker wijs moeten de onderwaterkrachten van Duitschland minder worden. Al heel wat on derzeeërs zijn naar den bodem der zee ver dwenen en met hen een groot aantal tech nisch bekwame menschen van het Derde rijk. Men kan, vooral op een onderzeeboot uitsluitend goed geschoolde menschen gebrui ken, en die leidt men niet op in den tijd van eenige maanden. De slagen, die Duitschland dan ook getroffen hebben, mogen numeriek niet zoo groot als die van Engeland en Frank rijk zijn, zij hebben, dat kunnen we wel aan nemen, de offensieve kracht van Duitschland echter veel sterker getroffen, dan de grootere verliezen van Engeland en Frankrijk, dat de geallieerden gedaan hebben. Merkwaardig is het officieel zwijgen van Duitschland. Ook de heftige pers- eritieken zijn opgehouden. Er is een ge heimzinnige stilte, die de oorzaak kan zijn van het voorbereiden van grootsche plannen, maar ook opgevat kan worden als een poging om den strijd niet heftiger toe te spitsen dan noodzakelijk is. Een stilte, die geboren kan zijn uit de be geerte om, op welke wijze dan ook, nog een einde aan dezen strijd te niaken, voordat Duitschland volkomen lam ge slagen is. Engeland heeft deze week nog eens opnieuw te kennen gegeven, door middel van de rede van lord Halifax, zijn minister van buiten- landsche zaken, dat Engeland niet de be geerte heeft Duitschland volkomen te ver nietigen, doch aan het systeem van voort durende bedreiging van den vrede een einde te maken. Italië zou graag zien, dat de vrede kwam, omdat het Rusland een bedreiging acht voor geheel Europa. Engeland wil den vrede wel, mits hersteld wordt wat onrechtmatig genomen is en Duitschland wil de wapens wel neerleggen, als het maar niet al te groote offers moet brengen en niet teveel van zijn prestige in moet boeten. Het zal moeilijk zijn de verschillende wen- schen te vervullen, maar het weinige enthou siasme voor dezen oorlog, de vernietiging aan materieel en menschenlevens kan toch een reden te meer zijn, dat men blijft zoeken naar een oplossing, voordat die oplossing niet anders meer gevonden kan worden dan in een strijd tot het einde. Een oud huis aan het Ankerpark. Het heeft er jaren, tal van jaren gestaan: een huis met verwaarloosde deuren, met ver waarloosde „blinden", en met verweerde stee- nen. Het was een dood huis: scheen de zon of was het avond, nooit werden de luiken van de ramen weggenomen. Nooit drong het zon licht ongehinderd deze woning binnen, dit doode huis. En toch woonden daar menschen. Een man en een vrouw, broer en zuster. Soms hoorde men den bijnaam van de vrouw, die de jeugd óók wist, maar waarvan niemand de betee kenis vatte. De jaren gingen voorbij, en het huis bleef daar staan. Eenzaam tusschen de andere woningen aan het Ankerpark. Ge sloten alsof de bewoners het voor goed den rug hadden toegekeerd. Maar gisteren was er leven in het oude huis. Gistèrmiddag kwam plotseling de politie auto voorrijden. En uit die auto stapten: de commissaris van politie, enkele ambtenaren, dokter Rienks en politieagenten. Het was niet zoo moeilijk het huis binnen te dringen, maar voor het zoover was, had den zich reeds vrij velen rondom de auto en het huis geschaard om te zien wat hier ging gebeuren. Wat er gebeurde was diep-tragisch. Wij hebben mede het huis betreden: er was geen licht en slechts in het schijnsel van loop lantaarns vermocht men de duisternis te door boren. Wat zich toen aan het oog vertoonde tart waarlijk iedere beschrijving. In de kamer, grenzende aan de vplmaakt leege gang, zat een vrouw: een vrouw met de handen onder het hoofd gesteund, gebogen over een tafel. De kamer zelf bleek een chaos te zijn: potten en pannen stonden of lagen her en der ver spreid, stukken vloerkleed en stukken mat bleken opgerold al dan niet in ge3cheurden of verganen staat, busjes, doozen, zakjes levensmiddelen, oud en vergaan, bedorven en beschimmeld, lagen en stonden overal. Op den grond lag het vuil duimen dik, zoodat er weinig fantasie toe noodig is welke geuren dit interieur uitwasemde. Pikdonker was het: en de man en de vrouw die hier „leefden" moeten altijd in het duister gewoond hebben, omdat er geen gas en geen electrisch licht was. Het was een beeld van misère, van trooste- looze verlatenheid, van naakte ellende. Een beeld van verwaarloozing. Buiten op de stoep verdrong zich het publiek: men begreep wel zoo half en half wat hier gaande was: dat hier iemand weg gehaald werd, die jaar en dag in dit huis ge woond had. Het einde van het mysterie. Er werd een draagbaar het huis binnen gedragen, teneinde daarop de vrouw weg te voeren. De wijze waarop deze daarop reageer de doet vermoeden, dat zij haar verstand kwijt geraakt is in al die jaren dat zij zonder contact met de buitenwereld geleefd heeft. Met zachten drang kon men haar op de draagbaar krijgen, waarna deze in de auto getild werd. Wij vernemen dat de vrouw naar het ver pleeghuis aan de Kerkgracht vervoerd is, om aldaar gereinigd t'e worden. Het lijkt ons wel vaststaand, dat zij het huis niet meer zal be wonen en naar een inrichting gebracht zal moeten worden. Toen de vrouw weg was, verdween het publiek. Waarom zou men nog langer blijven, nu het mysterie van het grijze huis na al die jaren zijn einde gevonden had...,...?? Maar zij, die in het huis waren en de ver schrikkelijke vervuiling daarvan aanschouwd hebben, zullen dit trieste beeld niet spoedig uit hun herinnering: hunnen bannen. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „Die ondeugende Lady X". 1'ivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: Jongens met smerige ge-ichten" en „De geheimzinnige Luchtdienst". Witte-Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Mijn kind behoort mij." Heden: Alg. Mil. Tehuis: Tentoonstelling „Kanaria". Zaterdag 16 December. Alg. Mil. Tehuis: Tentoonstelling „Kanaria". Casino, 8 uur: Mar. San. Fonds, feestavond. Musis Sacrum, n.m. 2.30 uur: Ned Ver v. Huisvrouwen. Kindermiddag. Zondag 17 December. Casino, 3.30—6.00 uur en 8.00 uur: Optreden van „The Brass Button Band". Alg, Mil Tehuis: Tentoonstelling „Kanaria". Musis: Dansavond. Dinsdag 19 December. Bethelkerk Julianaaprk, 8 uur: Uitvoering Toonkunst. Barometerstand Den Helder: 762.8 Maximum temperatuur lucht: o.2 Laagste temperatuur: o.> Wind: richtinfO.Z.O.; kracht: 8 Licht op: 4 uur njin BjJ het laatst gehouden examen slaagde te 's-Gravenhage voor 2en stuurman groote handelsvaart de heer J, van der Toorren.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5