£en fadcieylijke Als Uw kind hoest... Jan Zeedijk in Amerika Kerstgaven aan kleine boeren en tuinders Voorbarige bollenhandel Gewondentransport op zee Radioprogramma De Avonturen van Koude-toeslag voor P.T.T. personeel w MONICA HART AKKER'S De Koninklijke Adventsrede Noordholland helpt Artis Regeering koopt geen vee in de Kerstweek Steun aan de pluimveeteelt Duitschland boos op België door R. J. VAN NEERVOORT Een dubbeltje per uur meer le rekenen van 16 December'39 is het uurloon van de hukjbestel- lers, arbeiders in tijdelijken dienst, adspirant-bestellers en .jongelingen, in dienst bij P.T.T. alsmede van het hulppersoneel bij den techni- sohen dienst, werkzaam in den buitendienst, volgens den plaatse lijken loonstandaard, in verband met de heerschende koude, tot na der order met 10 cent verhoogd. Gehèel in geld uitgekeerd. De ministers van Sociale Zaken en van Economische Zaken hebben goedgekeurd, dat ook dit jaar aan de onder groep b. vallende kleine boeren en -tuinbouwers, op over eenkomstige wijze, als dit voor de in de gewone steunregeling opge nomen werklooze arbeiders is vast gesteld, een Kerstgave boven hun gewone steunuitkeering wordt toe gekend. Deze Kerstgave mag dus eveneens 25 bedragen van 't bedrag hetwelk de betrok ken grondgebruikers over de week van 10 tot en met 16 December a.s. aan gewone uitkeering zouden ontvangen, terwij'l slechts mag worden toegekend 25% van de werke lijke gewone uitkeering, (waarin begrepen eventueele brandstoffentoeslag en voor wat betreft de tuinbouwers in de daarvoor in aanmerking komende gevallen de toeslag ingevolge art. 17 van het reglement voor hulpverleening aan kleine tuinbouwers), die de ondersteunden over vorengenoemde week zouden ontvangen, indien er geen sprake was van de Kerstgave. De Kerstgave wordt geheel in geld uitge keerd, gelijktijdig met de steunuitkeering over genoemde week en zal voor de beide categorieën (kleine boeren en -tuinbouwers) voor de helft gedragen worden door het departement van Economische Zaken, ter wijl de andere helft ten laste van de ge meente blijft, die daarin onder normaal vorbehoud de gewone bijdrage uit het Werk loosheidssubsidiefonds kan declareeren. FEUILLETON door 12. Iets in den toon en het spottend knikken met de oogen ontwapende Halfont. Hij barstte in een lach uit. Net of ik dat zou willen, riep hij met ongeveinsde hartelijkheid uit. Ik heb alleen maar zoo gedacht, dat met uw hulp alles zoo veel gemakkelijker kon zijn. Ik heb al eenige jaren in de tropen gewerkt en als ik nu wat geld had om er weer te beginnen... Dan bestond er de mogelijkheid van een middelmatig succes, vulde zijn vader aan. Denk je dat je er in slagen zult, een kunstenares, die vandaag of morgen beroemd wordt, er toe te bewegen de kunst vaarwel te zeggen om zich met jou ergens in de rim boe te begraven? Hieraan had Halfont nog heelemaal niet gedacht; de droom er in hem had den practi- schen mensch op den achtergrond gedrongen. En hij had dan ook geen antwoord gereed. Zijn vader had een licht op de zaak geworpen, dat wel niet heel aangenaam was, maar wel van buitengewoon practisch en verstandig in zicht getuigde. Je moet een dergelijken stap niet zoo be kijken als je na zoo'n zome-idylle geneigd bent te doen, maar altijd bedenken dat je mid den in het harde leven staat, met al zijn strijd en tegenslagen. En ik sla die amateur-beroeps- vrouwen, om paradoxaal te spreken niet zoo hoog aan. Mijn ondervinding is, dat ze rusteloos zijn en meestal zelf niet weten wat ze willen, maar steeds bereid zijn om ieder en alles op te offeren aan hun verlangen, naar wat zij „onafhankelijkheid' noemen. En ge woonlijk zijn ze voor alles onbruikbaar en doen ze niets goed. Hij denkt natuurlijk aan Ethel, dacht Hal font, want deze jongedame had eens het plan opgevat medicijnen te studeeren of onafhan kelijk te zijn. In denzelfden tijd wilde Sybil loert altüd het gevaar van ergei gevolgen en daarom mag een hoestje nooit verwaarloosd wor den. Als Uw kind hoest, geef 't dan dadelijk AKKER's Abdijsiroop, bestaande uit extracten van oude kruiden, welke verzachtend, slijm- oplossend en genezend werken, benevens de krachtigste hoest- bedwingende stof ..codeïne". Door deze veelzijdige werking noemt men Akker's verstèrkte Abdijsiroop ,,'s-Werelds beste Hoestsiroop tegen hoest, griep, bronchitis, asthm» Flacon-BO ct.. 11.50. 12.40, f 4.20. Alom verkrijgbaar Hedenavond herhaald. Naar wij vernemen, zal de uitzending van de Advent-rede, die H.M. de Ko ningin hedenmiddag te één uur zal uitspreken voor Haar volk, heden avond worden herhaald, en wel on middellijk na de persberichten van het A.N.P. van acht uur, n.m., over beide zenders. Provincie betaalt een derde van het tekort. In de gisteren voortgezette winterzitting van de Provinciale Staten van Noordholland, is het voorstel van Gedeputeerde Staten, om aan Artis een subsidie te verleenen ten be drage van een derde van het tekort over het boekjaar 19391940 tot een maximum van f23.100, onder voorwaarde dat de overige tweederde door de gemeente Amsterdam en/of door derden wordt gedekt, zonder hoof delijke stemming aangenomen. Het scheidsgerecht te Haarlem zal moeten beslissen. Zooals in ons verslag van de vergadering der Ned. Vereen, voor Bloembollencultuur gisteren naar voren kwam, is de inlevering aan de regeering van bloembollen, die voor veevoeder bestemd zijn, dit jaar niet ver plicht. Nu verkeerden vele handelaren in de over tuiging dat deze verplichting ook in 1939 zou komen tegen den bekenden te laag geachten prijs van 3 ct. per kg. Zij verhandelden dus in Sept. en Oct. reeds onder elkaar de bollen tegen 8 tot 15 ct. per Kg. Deze transacties zijn nog niet uit gevoerd en het spreekt vanzelf, dat de ontvangers de koopen thans niet gaarne accepteeren, omdat de inle vering niet verplicht zal zijn, en omdat de vergoeding aanzienlijk minder zal bedragen, dan de prijs, dien zij in een wat voorbarigen handel reeds hebben betaald. Het scheidsgerecht te Haarlem zal over deze transacties, welke dus gedaan wer den op een verwachting, welke niet ver vuld werd, wel moeten beslissen. Wij vernemen van officieele zij de, dat in de week van 24 tot 30 December a.s. de aankoop van run deren van regeeringswege op de verschillende veemarkten achter wege zal blijven. Ook op de markt te Utrecht op Zaterdag 23 De cember a.s. zal de Yeehoudex-ijcen trale geen runderen afnemen. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat uit het Landbouw crisisfonds steun zal worden verleend over van eigen bedrijf afkomstige door fokkers en houders van ver- meerderingsbedrijven afgeleverde kuikens en voor broedei bestemde eieren, die als zoodanig worden ge bruikt. Als represaille de steenkolen- export stopgezet. De Duitschers hebben den steen koolexport naar België stopgezet. Men meent, aldus de Tel., dat dit een tijdelijke Duitsche represaille maatregel is, veroorzaakt door het feit, dat Duitschland niet tevreden is over de Belgisch—Duitsche han- delsbetrekkingen. Van Duitsche zijde bevestigt men, dat België zijn uitvoer van landbouwproduc ten en van producten der metaalindustrie heeft beperkt. De Duitschers hebben ook den uitvoer van cokes naar Luxemburg stopgezet, waar door in de metaalfabrieken de werkloos heid gestegen is. Sedert eenige dagen zendt echter België cokes naar Luxemburg. De Belgische regeering hoopt binnenkort de normale eeonomische betrekkingen met Duitschland te kunnen herstellen. Zoo zal binnenkort de uitvoer van varkens naar Duitschland en andere landen hervat wor den. Italiaansch vaartuig nam over levenden van getorpedeerd Britsch schip aan boord. De kapitein van het te Genua uit Rot terdam aangekomen Italiaansche vracht schip „Caterina Gerolimic" heeft gerappor teerd, dat hem op 19 Nov. j.1. in het Ka naal een Duitsche duikboot naderde, die hem verzocht elf Britsche zeelieden, waar onder vier gewonden, aan boord te nemen van het Engelsche s.s. Darino (1361 ton), dat door deze duikboot was getorpedeerd. Het Italiaansche vrachtschip heeft de over levenden aan boord genomen en naar Dover gebracht. Volgens de geredden is de „Darino" binnen vier minuten gezonken en zijn de andere zestien leden der beman ning, waaronder de kapitein, omgekomen. DONDERDAG 21 DECEMBER 1939 Hilversum I. 1875 en 414.4 m. 8.09—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.0012.00 NCRV. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (12.45—1.10 Berichten ANP en gramofoonmuziek). 2.00—2.55 Handwerkuurtje. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Kerstdeclamatorium. 161. Nu liet Jan zich in de cockpit zakken en nam het stuur over van het toestel, dat een duikvlucht uitvoerde. Max vocht verwoed. Gedurende enkele ogenblikken verweerde Jan zich niet. Al zijn aandacht was geconcen treerd op de instrumenten van de bommen werper en hij trachtte de macht over het stuur te behouden. Het grote vliegtuig schoot naar de „Iowa" toe. Jan zag opge wonden mensen op het dek van het oorlogs schip staan. De vuist van Jan schoot uit, tegen de kin van Max. I 162. De piloot der Schorpioenen sloeg voorover. Met ijskoude handen hield Jan het stuur vast. Hij greep een handle en trok dit over; daar door kwam het toestel omhoog uit zijn glij vlucht. Het vloog haast rakelings over het dek van de „Iowa", Nu begon Max, die weer tot bezinning was gekomen, opnieuw lastig te worden. Maar opeens keerde hij zich om en klom uit de cockpit. Even dacht Jan, dat de piloot van plan was om op de vleu gel te gaan staan. 163. Doch toen zag hij, dat Max in de zak greep. Het volgende ogenblik haalde hij een revol ver te voorschijn. Max keerde zich om. Ter wijl hij achteruit kroop, mikte hij zorgvuldig op de ontplofbare lading van het vliegtuig. „Goeie help!" dacht Jan, ,die man wil het vliegtuig laten ontploffen. Dat moet ik hem trachten te beletten.." Hij liet het toestel op zij overhellen. Het was een wanhopige ma noeuvre, maar Jan wist dat, als hij er niet in slaagde, den anderen piloot van zich af te schudden, er geen kans zou zijn om te ont snappen. 164. De zware bommenwerper zwaaide.heen en weer en maakte een loping. Boven het ge raas van de motoren uit hoorde Jan het wilde gekrijs van Max, daar boven in de wolken. Terwijl hij naar den bandiet keek, zag Jan een aantal vierkante pakjes uit 't vliegtuig vallen. De lading ontplofbare stoffen was aan het glijden geraakt door de loping, die hij met de machine had uitgevoerd. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 Voor zeelieden. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Voor postzegelverzamelaars. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten. 8.15 Orkest van het Christ. Tehuis voor mili tairen, Den Helder en toespraken. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Apollo-ensemble. 11.25 Gramofoonmuziek- Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum II. 301.5 m. AVRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Weekoverzicht. 11.15 Omroeporkest. 12.15 Puszta-orkest. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 De Twillight Serenaders. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Pianovoordracht. 3.00 Brei- en borduurcursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. haar liefdadig hart op de proef stellen door dia cones te worden. En het feit, dat ze hun va- der juist op het oogenbiik, dat ze hem van dienst konden zijn, verlieten, telde voor die wetenschappelijke en menschlievende jonge dames niet mee. Kijk eens, ik wil geen kwaad van je aan gebedene zeggen, vervolgde Squire Halfont. Dus, als ik je goed begrepen heb, wou jij je weer in de tropen vestigen. Jij zei, dat ze een bijzonder talent had en zeker binnen niet al te langen tijd beroemd zou worden. Maar in een negerij, waar niemand verstand heeft van schilderen, zal ze natuurlijk ontevreden worden en teleurstelling zal het gevolg zijn. Heb je daar al over nagedacht? Halfont voelde zich in een hoek gedreven. Hij voelde dat wat zijn vader gezegd had, juist en verstandig was. Het is ongelukkig, dat ik nooit in de ge legenheid geweest ben om iets voor je te doen vervolgde zijn vader. En heusch, ik ben er nu niet beter toe in staat dan vroeger. Ik zou nu wel een baantje voor je weten, maar daar zou een tijd van voorbereiding mee heengaan en als je gaat trouwen zou je het weer moeten opgeven, dus dat kan nu buiten beschouwing blijven. De tropenplannen moet die dame in kwestie maar uitmaken; maar ik heb er niets geen fidutie in. Dan is er nog 'n derde mo gelijkheid, voegde hij er aan toe, meer in zichzelf dan tegen Halfont. Wat is dat? vroeg deze onmiddellijk. Wel, dat je haar opgeeft en nog eens rondkijkt. Je kunt heel wat beters krijgen. Uit financieel oogpunt beschouwd, althans. Ik geloof dat u niet beseft, wat dit voor mij beteekent, zei de jonge man na een stilte, waarvan zijn vader gebruik maakte om een nieuwe pijp te stoppen en aan te steken. U denkt zeker dat ik geen gevoel heb Als je bij dat tropenplan blijft wil ik wel eens zien wat ik voor je kan doen. Maar neem een goeden raad van mij aan; stel je er niet te veel van voor. Misschien kan je op een andere manier nog helpen, dus wacht nog wat en bedwing je ongeduld... kijk, ik dacht wel, dat het zou gaan regenen, en hij brak zijn betoog plotseling af en ging naar het open venster. De regen viel bijna loodrecht neer. Achter de duinen scheen de regen een gordijn opge hangen te hebben, dat het uitzicht benam en door het venster kwam de geur van vochtige aarde en boomen. Halfont had een bijzondere reden om deze weersverandering niet met vreugde te begroeten. Hij was ontstemd. Nu, dan zal ik het maar aan u over laten, zei hij en stond op. U wilt er wel met niemand over spreken? Men beste jongen, ken je mij nu nog zóó slecht, dat je het noodig vindt zooiets te vragen? Ben ik zoo praatziek? Halfont mompelde iets wat op een veront schuldiging moest lijken en ging naar de deur. Het spottende in den toon van zijn va der, die niet het minste van zijn gevoelens scheen te begrijpen, had hem een gevoel be zorgd als van iemand, die door het iis ge- zakt is. 5 Toen Halfont de kamer was uitgegaan. bleef zijn vader naar buiten staan kijken en hij dacht na over wat hij zooeven gehoord had. De regen had opgehouden en hij besloot wat te gaan wandelen, En intusschen werkte het lot alweer aan een nieuwe verrassing, die van het grootste gewicht zou worden voor Richard Halfont en de zijnen. HOOFDSTUK X. Toevallouter toeval! Ik kom zoo langzamerhand tot de over tuiging, dat ik eens naar ander gezelschap zal dienen om te kijken, zei Paul Ingatrew tegen zijn zuster en hij schudde somber het hoofd. Wat bedoel je? Wel, dat de verhouding tusschen jou en een zeker iemand buitengewoon vriendschap pelijk wordt. Paul lag in een luien stoel met een pijp tusschen zijn tanden en het poesje op zijn schoot. Hou toch op met dat arme dier zoo te plagen, zei z n zuster, die een kleur als vuur had gekregen, maar deed of ze de opmerking van haar broer niet gehoord had. Ik plaag hem niet, hij vindt het prettig, niet waar Middy? Als antwoord nam het snorren van Middy in kracht toe en Paul liet het beest dan ook los. Het sprong op den grond en ging tegen de broek van zijn beul kopjes geven. Op de tafel stond de ontbijttafel nog en erboven vlogen een groot aantal wespen, die suikerkorrels of wat verder van hun gading weg, wegsleepten. Ma° ik vragen, wanneer mijn broeder lijke zegen gevraagd zal worden?' vervolgde Paul, want iedere dwaas kan zien, dat het nog maar een kwestie van tjjd is en voor 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 AVRO-Weekkaleidoscoop. Hierna: Geluk- wenschen. 5.30 Kinderkoor (opn.). 5.45 AVRO-Amusementsorkest. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Voor militairen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.20 Concertgebouworkest en solist. (Om 9.15 Causerie over Goethe). 10.10 Gramofoonmuziek (met toelichting). 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.20 AVRO- Dansorkest. iemand zooals ik, die schrijft... Ik dacht dat je iets van dwazen 'zei, merkte zijn zuster vriendelijk op. Wat O, ja, Nu, heb ik het eens rustig aangekeken. Het levert wel stof op voor een dozijn boeken. Zomer-idylle, fluisterende bos- schen, onbewust gebruikte hij dezelfde woor den als Squide Halfont, woedende stier, ro mantische redding, een knappe heldin en de held nog maar op het kantje af aan den dood ontsnapt. Dat is het zwakke punt van de werkelijkheid, dat Halfont er zoo goed afge komen is; ik zou hem een ernstig ongeluk aten krijgen. En tot slot het gelui van de klokken yan de kerk in Cotfield, dat staat altijd veel beter dan een kerk ergens in de stile buurt van Londen. Van Londen gesproken, zei Agnes ineens, als jij om 10.50 naar Londen wilt, zul je de rest van je betoog maar voor een ande ren keer moeten bewaren. wI0elPavta de ®tad met zijn zaken klaar was, ging hij 0p weg naar zijn club om te lunchen. Hij had al meer dan genoeg van de met haar stoffige benauwde straten waar hij zich als in een gevangenis voelde' Vlak voor zijn club ontmoette hij Halfont. a ,riep hij luid- Ik wist niet, dat iii ook in de stad was'. We hadden samen kun- "rnnrtToor m mijn Club' we staan All right, zei Halfort. Na de lunch, die ze tamelijk zwijgzaam ge bruikten, gingen ze naar de rookkamef dit evenals de eetzaal, bijna verlaten was ook w-*» den znomearrenogegdan T f da" Z°° laat in Hallo... Forman tenminste ie"iand. naar hem'lot^Bü °m en kwam Ingatrew" zei u 3J. W®er eens in Londen, mgatrew zei hij en tegelijk wierp hij een Halfont gr°0tSte VCrbaZm" uitdrukte, op fom, mratFortUane V00rstellen' Hal- Mr. Forman boog een beetje stijf en onhm om Swen t06n a' 2«n moed te verzamelen Va" Ha*0nt - Paul (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 14