Finsche stad Abo in vlammen Opperste oorlogsraad bijeen STAATSLEENING niet volteekend Kieuw groot verlies voor Duitschland DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Voor nog geen 100 millioen ingeschreven Parlement van Uruguay bijeen Foto van het Prinselijk Gezin Groot bommenoffensief' der Russen Vredesinitiatief van den Paus? KONINGSTRAAT 7, DEN HELDER. TTUFOON 50 UJNEN) WOENSDAG Interview met Minister De Geer Dit nummer bevat 8 pagina's vl/EERBERICHT Mr. Oud over noodlijdende gemeenten Nederland bestelt militaire vliegtuigen Duitschland protesteert heldersche courant Uitgave der Uitg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N V. te Den Helder 20 DECEMBER 1939 67e JAARG. No. 8804 opgenomen door H.M. de Koningin Aanvallen op de Mannerheim-linie afgeslagen. De Noorsche grenzen geschonden? THANS EEN HALF MILLIOEN SOVJETTROEPEN IN FINLAND. De Russen, die zooals wij gisteren reeds meldden, steeds verder in Finland doordringen, hebben nadat zij eerst eenige verkenningsvluch ten ondernomen hadden, een groot bommen-offensief ingezet. Er zijn Russische machines boven de Fin sche hoofdstad Helsinki geweest, waar weinig schade werd aange richt. Vreeselijk is echter de ver woesting in de Finsche stad Abo, welke bijna geheel uit houten huizen bestaat. De stad, waarvan de bevol king gelukkig grootendeels reeds geëvacueerd was, staat als gevolg van uit vliegmachines geworpen brandbommen geheel in vlammen. Er zijn voor zoover bekend geen dooden gevallen, wel zijn er onder de menschen, die in de stad geble ven waren vele gewonden Drie aanvallen. Drie maal hebben de Russen met zwaar materiaal een aanval gedaan; bij den der den aanval gelukte het .de Finsche lucht macht om een Russische machine naarbe- neden te schieten.' Volgens U. P. zijn later nog meer Sovjetvliegtuigen naar beneden ge haald, in totaal tien. HEFTIGE AANVALLEN OP DE MANNERHEIMLINIE AFGESLAGEN. Uit de legerberichten valt op te maken, dat heftige Russische aanvallen op de Man- nerheimlinie zijn afgeslagen. Volgens een bericht uit Stockholm schijnt de manoeuvre der roode troepen in den uiterst noordelijken sector mislukt te zijn. Ondanks alle tegenspraken geeft men in Stockholm te kennen, dat de Noorsche grens door de Sovjet-troepen zou zijn geschonden. Wat de luchtaanvallen op Helsinki be treft, zegt de politie schetsenderwijze: Twee kraaien werden gedood, een kraai gewond. De gewonde werd naar den naast bij gelegen post van E.H.B.O. vervoerd, waar •het dier weer werd bijgebracht. Versterking voor de Russen. Uit de mededeelingen van Finsche ver kenners blijkt, dat de Russische troepen in Finland versterkt zijn met 200.000 man uit gezochte troepen van het garnizoen van Moskou. Men schat de Russische leger macht aan het Finsche front thans op een half millioen man. Vermoedelijk liggen drie divisies tusschen Pelsamo en Salla, tien di visies tusschen Salla en het Ladogameer en tien in Karelië. Finland heeft 350.000 man onder de wape nen. Vermoedelijk zijn de nieuwe verster kingen van de Russen bestemd voor de landengte van Karelië om te pogen de Man- nerheim-linie te doorbreken. Naar schatting hebben de Russen thans tusschen 30.000 en 40.000 man en 250 tanks verloren. Volledige overeenstemming over de te berde gebrachte kwesties. In een officieel communiqué wordt mede gedeeld: De opperste oorlogsraad heeft gisteren in Parijs een vergadering gehouden. De raad bleef den geheelen morgen in zitting bijeen. Daladier, Guv la Chambre, Champetter de Ribes, generaal Gamelin en admiraal Darlan, vergezeld van Alexis Leger, vertegenwoordig den Frankrijk. Chamberlain, Lord Halifax en Lord Chatfield, vergezeld van Sir Ronald Campbell, generaal Ironside en Sir Alexan- der Cadogan, vertegenwoordigden Groot Brit- tannië. De Engelsche vertegenwoordigers welkom heetende, wenschte Daladier Groot Brittannië geluk met de heldhaftige en zege vierende vlootactie, die geleid heeft tot de vernietiging van de „Admiral Graf von Spee. Officieus commentaar. Gedetailleerde inlichtingen over de geno men diplomatieke en militaire besluiten wor den niet bekend gemaakt, doch wel wordt in welingelichte kringen te Parijs den na druk gelegd op het feit, dat Cadogan en Halifax hebben deelgenomen aan de verga dering, waaruit blijkt, dat het Britsche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken sterk vertegenwoordigd was. In een semi-officieel commentaar wordt te kennen gegeven, dat in het algemeen gezegd, de opperste raad Frankrijk en Groot-Brittan- nië in staat heeft gesteld hun houding ten aanzien van het internationale evenwicht, zooals dat gewijzigd is door de militaire actie van Rusland en de veroordeeling van Rus land te Genève nader te bepalen. ZIJN NUNTIUS TE BERLIJN BEZOEKT STAATSLIEDEN. De nuntius mgr. Orsenigo heeft gister morgen, naar van betrouwbare zijde aan U. P. wordt gemeld, een bezoek gebracht aan het Duitsche ministerie van buitenland sche zaken waar hij n. verluidt 'n langdu rige conferentie heeft gehad met von Rib- bentrop en von Weizsacker. Van welinge lichte zijde wordt vernomen dat het onder houd de vredespogingen van den Paus be trof. Wij hebben gisteravond den minister van Financiën, jhr. de Geer, gevraagd naar zijn indrukken omtrent den af loop der Staatsleening. De leening heeft niet opge bracht zei Z.Exc. wat wenschelijk ware geweest. Er is ingeschreven voor een klei ne f 100 millioen. Met de 60 millioen, die bij de fondsen geplaatst zijn, vormt dit slechts ruim de helft van het bedrag dat de regeering zich voorgesteld had thans te con- solideeren. Indien men uit sluitend let op het bedrag, waarvoor de inschrijving op de vrije markt was openge steld, is het zelfs minder dan de helft. ONVERWACHT? Komt dit resultaat geheel onverwacht? vroegen wij. Met de mogelijkheid ervan is gerekend antwoordde de minister al gaf natuur lijk de redelijke kans, die aanwezig geacht werd voor het tegendeel, den doorslag bij hte uitkomen met zulk een groote emissie. Het was in zekeren zin een proef ging Z.Exc. voort en het kón niet anders zijn, omdat van een vrijwillige leening in oor logstijd geen antecedenten .voorhanden wa ren. Gedurende den jongsten wereldoorlog zijn alle sitaatsleeningen ,semi-gedwongen" geweest, d.w.z. in de leeningwet stond dan reeds opgenomen de bepaling, dat bij niet- slagen een gedwongen leening zou vol gen tegen een lager percentage, terwijl te vens voor alle rubrieken van vermogen reeds aangewezen werd voor welk bedrag alsdan zou moeten worden ingeschreven, leder kende dus zijn „competente portie". Schreef hij bij de leening in voor een lager bedrag dan waartoe hij bij de eventueel volgende gedwongen leening verplicht zou ziin, dan liep hij een risico. Het risico namelijk om, bij de mislukking der leening, het restant van zijn „portie" te moeten opnemen tegen onvoordeeliger voorwaarden. Technisch was die zaak aldus geregeld, dat aan iedere obligatie van de aanvankelijke leening een „bewijs van inschrijving" gehecht was, dat bij een latere gedwongen leening vrijstelde tot het reeds opgenomen bedrag. Deze methode van den „stok achter de deur" heeft in al die gevallen het beoogde resultaat gehad. De in reserve gehouden ge dwongen leening heeft nooit toepassing be hoeven te vinden. z MINDER GUNSTIG VOOR HET STAATSCREDIET. Intusschen heeft de ervaring uit die ja ren wel geleerd, dat een dergelijke reeks van semi-gedwongen leeningen minder gun stig werkt op het staat,scrediet. Het gevolg was, dat toen enkele jaren na den oorlog in 1922 voor het eerst weer een zuiver vrijwillige leening werd uitgeschreven, de voor de schatkist zeer drukkende bepaling moest worden gemaakt, dat de leening naar den toenmaligen rentestand 6 pet. rente dra gende. gedurende tien jaren niet zou wor den geconverteerd. DE „ATTRACTIE". Een en ander was reden, thans de proef te nemen met een vrijwillige leening in oor logstijd. Als attractie werd daaraan verbon den de bekende belastingbetalings-faciliteit. Ook van de werking hiervan was geen ante cedent. Want wél was een dergelijke facili teit ook in een vroegere leening reeds op genomen geweest, maar dit was de zuiver^ gedwongen leening van 1919. In dat jaar meende men namelijk, dat het eenvoudiger was, den indirecten dwang door een direc- ten te vervangen en dus den stok niet achter de deur te houden, maar er terstond mee te werken. En de belastingbetalings-faciliteit was nu niet bedoeld als attractie, maar als soulaas. Zij strekte om de pil van den direc- ten dwang te vergulden. Uit een en ander ziet gij besloot de mi nister dat ditmaal een proef genomen werd, wgarvan nog geen antecedent voorhan den was en waarvan dus de uitslag onzeker moest worden geacht. Dat die uitslag niet meer bevredigend is geweest, blijft niette min te betreuren. DE BILT SEINT t Verwachting: Invallende dooi, nevelig of mistig tot betrok ken. in het Noorden latei- wellicht opklarend, waar schijnlijk eenige regen of motregen met kans op glad de wegen, zwakke tot mati ge wind, meest uit Noorde lijke richtingen. GROOT HANDELSSCHIP DOOR EIGEN BEMANNING TOT ZIN KEN GEBRACHT. Associated Press meldt uit Norfolk' (Virginia), dat het Duitsche vracht schip „Columbus" (32.565 ton) zich zelf tot zinken zou hebben gebracht. Schout-bij-nacht Taussis, van de marinebasis Norfolk heeft medege deeld, dat de Amerikaansche krui ser „Tuscaloosa" draadloos heeft me degedeeld, dat het Duitsche vracht schip „Columbus" zichzelf op 300 mijl ten Noord Oosten van Kaap Henry om 22 uur 29 (Amsterd. tijd) tot zinken heeft gebracht. De „Tuscaloosa" deelde mede in de buurt te zijn om de bemanning hulp te verleenen. De „Columbus" heeft bij het uitbreken van den oorlog een toevlucht gezocht in de Amerikaansche wateren. Donderdag was zij van Vera Cruz vertrokken met papieren voor Oslo, nadat zij brandstof en provisie had in genomen. De „Columbus" werd door de Ame rikaansche kustwateren geescorteerd door oorlogsschepen van de Vereenigde Staten. Stephen Early, de secretaris van Roose- velt, heeft gezegd, dat te kennen werd ge geven, dat de Columbus door de eigen be manning was tot zinken gebracht teneinde te voorkomen, dat zij door het Britsche oor logsschip zou worden buitgemaakt. In de kringen van het Witte Huis ver bergt men niet tevredenheid over het optre den der Britsche marine, welke op deze wij ze in feite voor den eersten keer het be staan heeft erkend der door de conferentie van Panama vastgestelde zone. Menschenlevens verloren? De Amerikaansche kruiser Tuscaloosa heeft naar gemeld wordt, ongeveer 400j overlevenden van de Columbus opgepikt^ De Columbus drijft nog steeds, doch staa.f in brand. Het is nog niet békend, of bij den onder gang van de Columbus menschenlevens zijn verloren gegaan. Ten kantore van de Norddeutsche Lloyd te New-York had men tevoren de bemanning van de Columbus bij het vertrek uit Vera Cruz op 700 personen geschat. Later wordt gemeld dat de Amerikaan sche kruiser 579 geredden aan boord heeft, en dat er geen menschlevens verloren zijn Men zou op weg zijn naar New York. De Amerikaansche radio heeft een waar schuwing gericht tot de scheepvaart, dat de Columbus en 22 van haar reddingbooten, welke drijvende zijn, een bedreiging vormen voor de scheepvaart. De positie van het wrak is ongeveer 500 mijl westzuidwest van New York. Eén uit vele. Sedert het uitbreken van den oorlog heb ben de Duitschers thans 23 passagiers- en vrachtschepen tot zinken gebracht, tenein de te voorkomen, dat deze zouden worden buitgemaakt. De gcheele tonnage van de op deze wijze door Duitschland verloren sche pen bedraagt 139.407 ton. Daarenboven wer den 19 schepen, met een tonnage van 88.218 ton door de geallieerde vlootstrijdkrachten buitgemaakt. Tegenstander van speciale be lastingen. Gisteravond heeft burgemeester Oud, tij dens de algemeene beschouwing over de gemeentebegrooting van Rotterdam, een re de gehouden, waarin hij eenige gezichtspun ten gaf yoor de regeling van de financieele verhouding tusschen rijk en gemeente. De burgemeester zeide o.m. een tegenstan der te zijn van speciale belastingen voor gemeenten, die erg in nood zitten, omdat deze ingaan tegen het goede beginsel van de wet van 1929, dat verschillen in belastin gen zooveel mogelijk moeten verdwijnen. Er zal gestreefd moeten worden naar een betere regeling voor de crisisuitgaven. Het verschil, dat bij deze uitkeering van het rijk gemaakt wordt tusschen crisiswerkloozen en anderen is niet houdbaar. De toestanden zijn nu anders dan eenige jaren geleden. Getracht dient te worden de inkomsten van het Gemeentefonds te vergrooten. Spr. weet, dat deze zaken niet eenvoudig zijn, maar de gemeenten moeten met het rijk tot een oplossing komen, omdat het van het hoogste belang is, dat gemeentebesturen in wezen weer autonoom worden. Bij Fokker en Koolhoven. Naar de N.R.C. verneemt, heeft het departement van def.ensie dezer dagen een zeer belangrijke bestel ling gedaan bij de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek (Fokker) te Am sterdam en Koolhoven-Vliegtuigen te Rotterdam. De bestelling omvat de levering van een groot aantal militaire vliegtuigen ten behoeve van de luchtvaartbrigade. HITLERS BESLISSING OMTRENT DE „GRAF SPEE" NIET NAAR GE NOEGEN VAN COMMANDANT EN OFFICIEREN? Per radio is medegedeeld, dat het parlement van Uruguay onverwacht voor heden in speciale vergadering is bijeengeroepen. De minister van buitenlandsche za ken zal verslag uitbrengen over een nota, hem door den Duitschen ge zant overhandigd, waarin gepro testeerd wordt tegen een beweerde schending van het internationale recht door Uruguay, dat den tijd, noo- dig geacht voor herstellingen aan de „Graf Spee", niet heeft willen verlen gen. De minister van buitenlandsche zaken van Uruguay heeft reeds verklaard, dat zijn land het internationale recht niet heeft geschon den door de houding ten aanzien van de „Admiral Graf Spee" en hij voegde hieraan Toe, dat de door Duitschland naar voren ge- jbrachte verklaringen volgens welke het Btsylrecht zou zijn overtreden „onbegrijpe lijk" zijn. De minister deelde mede. dat de Duitsche gezant veertien dagen tijd verzocht om het schip te herstellen. Graf Spee nog steeds in vlammen. Uit het wrak van de „Admiral Graf von Spee" stijgen nog steeds de vlammen om hoog, terwijl een dikke rookzuil boven het schip hangt. Volgens te Montevideo in omloop zijnde berichten heeft zich aan boord van de Graf Spee een incident voorgedaan, toen de kapi tein het besluit mededeelde het schip tot zinken te brengen. In tegenwoordigheid van de manschappen zouden de officieren geantwoord hebben, dat zulk een maatregel schandelijk was, en dat zij verkozen uit te varen en te vechten, zelfs indien dit een wissen dood beteekende. Matrozen van de Spee verheugd De overbrenging van de 1039 opvarenden van de. „Spee" geschiedde, dank zij uitge breide voorzorgsmaatregelen, zonder eenig incident. Behalve het personeel van de Duitsche ambassade stonden slechts weinig menschen op de kade. De Duitsche matrozen lachten en zeiden, dat voor hen de oorlog was afgeloopen. Ka pitein Langsdorff zei slechts, tevreden te zijn. Zevenhonderdvijftig opvarenden zijn in een immigratiehotel ondergebracht, de ove rigen, onder wie zich ook de kapitein be vindt, in het aangrenzende arsenaal. Ver moedelijk zullen allen geïnterneerd worden op het eilandje Martin Garcia in de La Plata rivier, waar in den regel politieke gevange nen worden opgesloten. De leden van het scheepsorkest hadden hun instrumenten weten te redden en speel den den heelen avond allerlei Duitsche lied jes. Men zong mee, maakte grappen, kortom de stemming was goed. Af en toe verlieten officieren het gebouw. Na eenigen tijd kwa men zij weer terug. Tenslotte werd de me nigte voor het hotel zoo groot, dat de politie hen moest verspreiden in verband met het drukke verkeer. Eenige jonge opvarenden kregen evenwel verlof, met Duitschers uit de menigte te praten, waarvan een gretig gebruik werd gemaakt. Het Duitsche slagschip had vele namen In den Amerikaanschen omroep is mel ding gemaakt van een interview met den gezagvoerder van de „Admiral Graf von Spee kapitein Langsdorff. Volgens dit verslag heeft Langsdorff verklaard, dat de oorlogsbodeni verschedene malen van naam veranderd is in de drie maanden van zijn kruistocht, waardoor de indruk gewekt werd, dat de Deutschland en de Admiral beheer ook in dit gebied opereerden. Wat net tot zinken brengen van het oorlogs- w,'.P T1f Le u zou Lan?s6orff gezegd heb- „f "eb een besluit genomen, dat mij werkelijk werd opgedrongen". De „Tacoma". De Uruguaysche autoriteiten hebben de ,nfar een ankerplaats in de ha- s:ebracht, waar het schip onder het be- ieik ligt van de kanonnen der Uruguaysche oorlogsschepen voor het geval er een' po ging mocht worden gedaan tot uitvaren. Het vasthouden van de „Tacoma" betee- kent met noodzakelijk, dat het schip ge. interneerd zal worden. Naar verluidt is het echter een stap in die richting.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1