KeA?c tti Zending, Arrondissements rechtbank te Alkmaar Een vlootvoogd vertrekt De ontgoocheling Twee Duitsche duikbooten in den grond Wijziging wachtgeld- verordening ambtenaren Feestavonden van Musis Sacrum Vael&al Competitie Zeemacht De vrachtprijzen van en Indië naar Indische officieren blijven in dienst Inwendige zending in N. Holland „Kerk cn Vrede" De Scheveningsche haring - visscherij beëindigd Duitsch^and tevreden over slag bij Helgoland AANVAARDEN LEGAAT VOOR ONDER HOUD VAN EEN GRAF. B. en W. schrijven aan den Raad: Wijlen de heer W. Klerk heeft bij testament aan deze gemeente gelegateerd een bedrag van 300. om uit de rente jaarlijks zijn graf op de algemeene begraafplaats alhier te on derhouden. Namens den erfgenaam van den erflater wordt gevraagd, of de gemeente be reid is het legaat onder bedoelden last te aan vaarden. Er bestaat geen bezwaar tegen aanvaarding van het legaat onder den meerbedoelden last. B. en W. schrijven aan den Raad: Artikel 1, tweede lid, van de „verordening, regelende de toekenning van wachtgeld aan amtenaren der gemeente Den Helder", be paalt, dat voor de toepassing van die veror dening mede geacht wordt in vasten dienst der gemeente te zijn hij, die meer dan vijf jaren zonder onderbreking in dienst der gemeente werkzaam is, om redenen buiten hem gelegen niet voor een vaste aanstelling in aanmerking kan komen en niet is aangesteld voor een be paalden tijd of voor den duur van een bepaald werk. Ingevolge deze redactie zullen zij, die ge durende langer dan vijf jaren zonder onder breking op arbeidsovereenkomst in gemeente dienst werkzaam zijn, eveneens onder de wer kingssfeer van bedoelde verordening worden betrokken. Dit komt ons ongewenscht voor. Een arbeidsovereenkomst toch wordt aange gaan met hen, van wie verwacht wordt, dat hun dienstverband niet van blijvenden aard zal zijn, dan wel wier betrekking tot de ge meente een zoodanig karakter heeft, dat, al is de arbeidsovereenkomst na vijf jaar nog niet beëindigd, er toch nog geen aanleiding bestaat den betrokkene in tijdelijken of vasten dienst der gemeente te benoemen. Het komt ons gewenscht voor om de wacht geldverordening zoodanig te wijzigen, dat zij niet van toepassing zal zijn op personeel, dat op arbeidsovereenkomst in dienst der ge meente werkzaam is. De commissie van georganiseerd overleg kan zich, blijkens haar bijgevoegd advie? van 14 December 1939, in het algemeen hiermede wel vereenigen. Zij dringt er evenwel op aan, dat voor gevallen, waarin een beëindiging van de arbeidsovereenkomst voor iemand te on gunstige gevolgen zou hebben, een regeling wordt getroffen, welke in tegenstelling met de uitkeering ineens (het ingehouden bedrag, vermeerderd met rente en bijslag) een jaar- lijksche uitkeering aan den betrokkene ver zekert. B. en W. stellen dan voor de verordening dienovereenkomstig te wijzigen. Zondag en Maandag van 36 uur en van 82 uur spelen de bekende bands: The Rhythm Soldiers en The Mixed Melodians. Zij beloven een feest van rhythme en melodie, welke de dansliefhebbers zeker zullen bekoren. Dinsdag (2e Kerstdag) komt de Familie Hofmann. Dit cabaret-ensemble is hier reeds zeer bekend; het kwartet vierde reeds triom fen in Musis Sacrum en trad meer dan eens voor de radio op. Een avond van vroolijke kunst wacht den bezoekers, terwijl de entrée- prijzen zeer matig zijn. Men leze de raambiljetten en de adverten ties voor nadere bijzonderheden. Vanaf Donderdag is d° Gelegenheid voor plaatsbespreking. Ondanks de ongewenschte bemoeienissen van Vorst Thialf, die de velden in een ge vaarlijk harden toestand had gebracht, zijn er Zaterdag toch nog een achttal wedstrijden gespeeld. In de morgenuren had men noodge dwongen twee wedstrijden moeten laten ver vallen. Dirksz Admiraal was grootendeels met verlof en de Stafmuziek was onverwacht op gecommandeerd voor een Zaterdagmiddagcon cert op Hr. Ms. „Sumatra". Zoodoende hadden ook hunne resp. tegenstanders, het 21ste G.B. en Kustart. Erfprins een vrijen middag. De groote verrassing vormt in Afdeeling A wel de onverwachte nederlaag van De Kooij 1 tegen het Troepen Detachement. Het was bit ter koud op het terrein van het Vliegkamp en men verlangde' alleen nog maar naar 't einde, èn de spelers èn scheidsrechter Annyas. In die laatste periode viel het winnende doelpunt aan den kant van de Landmachtploeg, die hier mede zijn entrée maakte. Voor De Kooij 1 wordt het nu oppassen, hun kampioenschap is leelijk in gevaar. De volgende debutant, Batt. Luchtdoelartillerie, deed het ook best- en wist de Onderzeedienst in eigen huis te kloppen. Wij voorzien, als het zoo doorgaat, ook in deze afdeeling goede posities van de Land macht-elftallen, want met de Onderzeedienst, die nu ook naar de onderste regionen verhuist, was het hopeloos mis. Zooals wij gedacht had den heeft de Verbindingsdienst zich hersteld en een flinke overwinning behaald op den Plaatselijken Dienst, die toch zeer goed partij gaf. Deze laatste hebben nu in de vier wed strijden nog nul punten, zoodat zij een ernstige kans gaan maken voor den poedelprijs. Voor Hr. Ms. Wachtschip hebben wij niets dan lof. Zij klopten op het Atlas-terrein de stokers met sprekende cijfers en toonden nu toch ook wel doelpunten te kunnen maken. Voor aanvoerder Smulders en zijn jongens moet het een groote voldoening zijn als zij hun elftal zoo fraai aan den kop van Afdeeling A zien prijken. Hr. Ms. Van Speyk was nu de mindere, maar kan zich nog best in de prijzen spelen, zij zijn nog niet aan de helft van de competitie en zij hebben de zwaarste gehad. Het Marine Hospitaal nam van het Watervogelsterrein beide punten mee naar de Buitenhaven, maar kreeg hiermee iets meer dan hen toekwam. Tot kort voor het einde was de stand gelijk en dat was een goede verhouding, vooral in de tweede helft had Kijkduin A een zeer goede partij voetbal ge demonstreerd. Daarom was het dubbel jam mer, dat men eigenlijk door een blunder van hun langen doelman moest verliezen. De Zie kenverplegers volgen de lijstaanvoerders als een schaduw en het Wachtschip moet geen fout maken. Door het afvallen van de in den aanhef ge noemde wedstrijden werden in Afdeeling B maar drie wedstrijden gespeeld. De Zoeklicht- afdeeling deden hun naam als lijstaanvoerder eer aan en wisten de Officieren een zware nederlaag toe te brengen. Het harde veld was vooral in de tweede helft een handicap voor de wat oudere spelers van het Officieren elftal. De eerste helft was voor het grootste gedeelte voor hen geweest en hun 10 voor sprong bij de rust was dan ook meer dan ver diend. Al met al is de Zoeklichtafdeeling nu drie punten uitgeloopen en mogen optimistisch het verdere verloop afwachten. Zij liepen na de thee hard van stapel en legden met een paar goede doelpunten den grondslag voor hunne groote overwinning, die per slot van rekening ten volle verdiend was. Het Vlieg kamp had een slechte dag. Moest het eerste thuis het loodje leggen, het tweede verloor op het Helder-terrein van de Adelborsten en mochten van geluk spreken dat hunne neder laag niet grooter was. De Jonkers zaten goed op den bal en trokken zich van de kou niets aan. Zij verbeterden hunne positie op de rang lijst en in dezen vorm spelend zien wij hen tot nog grootere dingen in staat. De Kooij 2 moet zijn vleugels eens uitslaan, willen zij nog iets beteekenen. De Marine Kazerne hield zijn be lofte niet. Wij hadden groote verwachtingen van de zwartgetruiden, maar zij speelden slecht. Zoo slecht speelden zij, dat zij niets hadden in te brengen tegen Kijkduin B, die nota bene met tien man speelden. De rood groenen waren best. Was dit goede spel het resultaat van het harde veld? van den wind? van de kou of was dit het gevolg van een inferioriteitscomplex, omdat zij maar met z'n tienen waren Wij weten niet hoe het kwam, maar zij speelden best en als zij deze hand haven, zien wij hen nog in de bovenste helft van de ranglijst, de helft der prijswinnaars. In verband met de verloven, die nu gaan aanvangen en die voor vele elftallen Het moeilijk zouden maken op volle kracht uit te komen, wordt nu de competitie voor twee Zaterdagen stil gezet. Wij geven daarom naast de uitslagen van 16 De cember, den competitiestand, waarmee wij het nieuwe jaar ingaan. Uitslagen. Afdeeling A. Van SpeykWachtschip Troepen detachementDe Kooij 1 Plaatselijke dienstVerbindingsdienst Marine HospitaalKijkduin A Batt. Luchtdoel Artill.Onderzeedienst 0—4 2—1 2—1 3—0 Afdeeling B. Marine KazerneKijkduin B De Kooij 2Kon. Instituut ZoeklichtafdeelingOfficieren Competitiestand na 16 December. Afdeeling A. 1—3 1—2 4—1 gesp. gew. gel. verl. pt v.t. Wachtschip 7 6 i 0 13 12— 2 Hospitaal 6 4 2 0 10 17— 8 Kijkduin A 6 3 1 2 7 13— 6 De Kooij 1 4 1 2 1 4 8— 3 Onderzeedienst 6 1 1 4 3 8—10 Batt. Luchtd.-Art. 1 1 0 0 2 3— 0 Troep. Detachem. 1 1 0 0 2 2— 1 Van Speyk 4 1 0 3 2 3—14 V erbindingsdienst 4 1 0 3 2 4— 7 Schorpioen II 3 0. 1 0 1 2— 6 Plaatsel. Dienst 4 0 0 4 0 2—17 Afdeeling B. gesp. gew. gel. verl. pt. v.t. Zoeklichtafdeeling 6 5 0 1 10 22— 8 Erfprins 4 3 1 0 7 13— 4 Officieren 5 3 0 2 6 9— 7 Dirksz Admiraal 5 3 0 2 6 8— 6 Kon. Instituut 4 2 1 1 5 4— 6 De Kooij 2 5 1 2 2 4 10—10 Kijkduin B 5 2 0 3 4 7— 9 Marine Kazerne 2 1 0 1 2 3— 3 Stafmuziek 4 1 6 3 2 8—11 21e G.B. 4 0 1 3 1 5—15 Schorpioen I 4 0 1 3 1 4—41 Een verhooging met 20 pet. Aneta meldt uit Batavia: De Batavia-Vrachten-Conferentie maakt bekend dat alle, thans vigeerende, basis vrachten, volgens het Europavrachten-tarief, uitgezonderd copra in zakken, met twintig procent worden verhoogd. De vrachtprijzen zullen worden afgerond naar boven tot halve en heele guldens en gelden voor alle partijen, welke op of na 15 Januari in het schip wor den geladen. De verhooging van den vrachtprijs voor copra in zakken zal zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. Voorts worden alle bijslag-vrachten, direct ingaande, met twintig procent verhoogd. De vrachten-conferentie JavaGolf van Aden en Roode Zee maakt eveneens bekend, dat alle basisvrachten van Java naar de Golf van Aden en de Roode Zee volgens vracht tarief no. 1 met twintig procent worden ver hoogd, waarvoor dezelfde bepalingen en den zelfden datum van ingang gelden als genoemd in de bekendmaking van de Batavia vrachten conferentie. Een aantal Indische officieren in de hoo- gere rangen, zoo meldt „De Telegr.", die eerst van plan waren in 1940 met pensioen te gaan, is van dit voornemen teruggekomen en blijft nog eenigen tijd doordienen. Terwijl het legerbestuur de aanspraak op buitenlandsch verlof in beperkten vorm weer heeft hersteld, blijft verlof naar Europa on der de huidige omstandigheden voor de meeste officieren, die daarvan gebruik zouden kunnen maken, weinig aantrekkelijk, zoodat uit de heele eerste divisie slechts enkele offi cieren verlof hebben aangevraagd. In de te Amstelveen gehouden najaars vergadering van de vereeniging voor inwen dige zending in Noord-Holland zijn de aftre dende bestuursleden, jhr. mr. dr. L. A. van den Brandeler te Alkmaar, voorzitter en S. Schuyt te Zaandam herkozen, In de vacature wegens het vertrek uit de provincie van ds. J. M. Krijger te Beverwijk en ds. R. Willemse te Muiderberg, werden gekozen ds. S. S. M. Aertsen te Ransdorp en ds. G. J. Gall te Weesp. Het bestuur werd met twee leden uit gebreid, voor deze plaatsen werden geko zen ds. Ch. de Beus te Bloemendaal en ds. J. van Kuiken te Amstelveen. Het hoofdbestuur der vereeniging „Kerk en Vrede" heeft aan de synoden en kerkeraden der Christelijke kerken van alle gezindten in Nederland een adventboodschap gezonden, waarin het de mede-christenen in deze ern stige dagen oproept tot bezinning op de bood schap en taak der kerk. „Wij willen elkaar" zoo heet het „in besef van eigen schuld, opwekken tot verootmoediging. Wij zouden den voorgangers der gemeente willen ver zoeken, het leed en vooral de zonde van den oorlog in den dienst der gemeente voor Gods aangezicht te brengen, zoowel in hun gebed als in hun getuigen, opdat God ons den weg wijze, dien wij te gaan hebben. De laatste twee loggers behouden binnen. Gisterochtend zijn de laatste twee loggers van de Scheveningsche haringvloot te IJmui- den binnengekomen. Het waren de Sch. 19 met 592 kisten versche haring, waarvoor 7800 werd besomd, en de Sch. 72, met 480 kisten versche haring, waarvoor 6800 werd besomd. De beide loggers beëindigden de haringvisscherij en zullen te Scheveningen de tonnen en haring lossen. De geheele Scheveningsche haringvloot is behouden van de visscherij teruggekeerd. RUSSISCH THEOLOGISCH INSTITUUT. Het Russisch Theologisch Instituut te Parijs, de opleidingsinrichting voor de priesters der Russisch Orthodoxe kerk, begon den nieuwen cursus met slechts 13 studenten, over diverse semesters verdeeld. Er zijn ook 13 professoren. Daar de middelen waaruit het instituut leeft, sinds het uitbreken van den oorlog, grooten deels niet meer vloeien, verkeeren zoowel de professoren als de studenten in financieel uiterst moeilijke omstandigheden. De 13 stu denten wonen coöperatief samen en spelen het klaar met hun allen samen van in totaal 5 Fransche francs per dag te leven. Het Parijsche instituut bestaat thans H jaar en leverde 15 priesters af. Voor de 30.000 gemeenten, die er ook thans nog in de Sovjet unie bestaan, is dit cijfer zeer gering, temeer waar in de geheele Sovjet-Unie geen enkele op leiding sinrichting meer bestaat, maar toch be teekenen deze 15 ontzaglijk veel, daar zij de beste tradities der kerk handhaven en voortzet ten en een kern voor een betere toekomst vor men. Buitendien hebben zij de taak om de ont zaglijke diocese der Russen in de verstrooiing buiten Rusland te verzorgen. EVANGELISATIE IN JAPAN. De Nationale Christenraad van Japan heeft besloten de drie jaar geleden met behulp van dr. Toyohiko Kagawa begonnen evangelisatie veldtocht, wederom drie jaren met dezelfde kracht voort te zetten. EVANGELIE IN SPANJE. In Spanje hebben de Protestantsche kerken en scholen opnieuw de deuren kunnen openen. De Aurora (Frankrijk schrijft, welk een blijde tijding dit is. Generaal Franco heeft een vrien delijk schrijven gezonden aan het Comité de l'Alliance Evangélique, waarin dit bevestigd wordt. BELGRADO. Te Belgrado is de eerste steen gelegd voor een kathedraal, die 250300 millioen dinar mag kosten en die in grootte met de Aya Sofia te Constantinopel gelijk komen zal. SPLITSING. Naar aanleiding van het beroep van cand. J. P. Prins te Dedemsvaart naar de Gerefor meerde kerk te Thesinge, lezen wij in het Nieuwsblad van het Noorden, dat een deel van de gemeente aan het beroepingswerk geen deel nam; dit deel houdt samenkomsten in een par ticuliere woning, bij welke samenkomsten ds. P. Westerloo voorgaat, vroeger predikant dezer gemeente; deze onttrok zich eenigen tijd ge leden aan de gemeenscfiap der Gereformeerde kerken. 't droge te hij het er even goed op. Met gevolg dat het ijs op zeker moment z'n gewicht niet kon houden en VV. in 't koude water van de vrij diepe gracht terecht kwam. Ile heer D. ten Bokkel Gz., die in de buurt was, schoot dadelijk te hulp. Het afbrokkelende ijs maakte de reddingspogin gen echter verre van gemakkelijk. Eindelijk dan toch wist R. met behulb van z'n zak doek de schaatsenrijder op halen. Dit voorval moge anderen tot waarschu wing dienen! IJSCLUB WESTERLAND ACTIEF. Gistermiddag reeds werden door de ijs club Westerland wedstrijden in het hard rijden georganiseerd. Er was veel belang stelling. Er waren vele spannende waarbij S. Lont Gz. de snelste bleek te zijn Eén der ritten legde hij af in 17 sec. over 100 m. De einduitslag van den wedstrijd was: 1. S. Lont Gz. f 15; 2. IJ. Dikkerboom f 10; 3. T. Galema f 5; 4. J. Lont Ez. f 2.50. (Zitting van Dinsdag 19 December) Uitspraken. De Rechtbank deed gistermorgen o.m. de navolgende uitspraken: N. E. te Heerhugowaard werd wegens over treding van de Inventarisatiewet veroor deeld tot f 50.— boete, subs. 25 dagen hech tenis. De eisch luidde f 400.boete en in beslag neming van het niet opgegeven krachtvoer. J. A. te Wieringermeer zag zich voor het zelfde feit veroordeeld tot f 100— boete subs. 25 dagen. De eisch was f 150.boe te, subs. 2 maanden, met in beslagneming van het niet opgegeven krachtvoer. P. N v. R. te den Helder, wegens het uitgeven van valsclie spaarbons ten bedrage van f 7000.werd veroordeeld tot 1 jaar en f maanden gevangenisstraf. Hier luidde de eisch 2 jaar gevangenis straf. ONZE OOST Vioe-admiraal Ferwerda met de „Marnix" vertrokken. Zeer velen hebben afscheid genomen van den aftredenden commandant zeemacht, vi- ce-admiraal Ferwerda en zijn echtgenoote die heden met de „Marnix van St. Alde- gonde" uit Indië is vertrokken. De gouverneur-generaal had zich laten vertegenwoordigen door zijn adjudant, lui tenant-ter-zee Baron van Till, aldus de N. R. Crt. De hoogste autoriteiten van land- en zee macht waren verder bij het afscheid tegen woordig. De Nederlandsch-indische vliegclub bracht op haar manier een afscheidsgroet. Drie vliegtuigen van deze vereeniging cirkelden boven de „Marnix". In de veranda van de eeerste klasse be stond gelegenheid voor allen om van den scheidenden vlootvoogd afscheid te nemen. Het was hier een groote drukte. Er was een schat van bloemen. Toen de „Marnix" van de wal loskwam, speelden de regimentsmuziek het „Wilhel mus". De nieuwe vlootvoogd schout-bij-nacht Helfrich, deed zijn voorganger uitgeleide tot de pieren. Bij het uitvaren van de haven werd de admi raalsvlag, welke van den top van de voor mast woei, door vijftien saluutschoten ge groet. Ontgoocheld zijn wij allemaal! De Hel is losgebroken! Een ieder roept: „Wat een schandaal! Verdrijf die oorlogs-spoken! Intusschen gaat men rustloos voort, Men laat de wapens spreken, Herhaald wordt weer de broedermoord, Ondanks ons vele smeeken! De dwaasheid spreidt haar vleugels uit. Wie zou het nog ontkennen? De oorlog loert op baat en buit, Aan Jobstij gaat men wennen! De luchtmacht zingt haar somber lied: Een vliegtuig neergeschoten! Men seint uit 't zeeoorlogs-gebied: Gezonken! zooveel booten! En steden worden platgebrand; Veel dooden en gewonden! Na 't eene roept 't ander land: „Mijn grenzen zijn geschonden!" Och, wanneer houdt die gruwel op Dat mensch-onteerend dooden? Waarom zet men dien strijd niet stop? Waarom toch zooveel nooden? De Vrede is van 't erf gejaagd Haar acht men overbodig! Reeds heeft de macht het recht vervaagd Heeft men haar dan wel noodig? Toch zal men eens. door scha en schand', d'Onhoudbre toestand keeren: Dan zal de Vrede voor elk land, Noodwendig triomfeeren! December 1939. S. N. Bakker. W1ERINGEN IJSSLACHTOFFER. Maandagmiddag was de 18-jarige J. W. van Ilippolytushoef op de Gracht onder Xoorddijk aan 't schaatsen rijden. Ofschoon men W. gewaarschuwd had dat 't ijs nog niet voldoende betrouwbaar was, waagde 36 Britsche vliegtuigen Duitsche eindcijfer. thans het „MIJN JONGENS DEDEN GOED WERK", ZEGT DE DUITSCHE ESKADER COMMANDANT. Nog steeds is niet met juistheid te zeggen hoe de luchtslag bij Helgo land is verloopen. De Duitsche be richten omtrent zware Engelsche verliezen blijven zeer positief en spreken thans zelfs van 36 neer geschoten Britsche vliegtuigen. Reuter zegt echter: De Duitsche bewcTÏng dat 36 Britsche toestellen zijn neergescho ten, wordt, zoo zegt men te Londen wel het best bestreden door het feit dat bij lan ge na niet zoo veel Britsche toestellen aan don strijd hebben deelgenomen. Een van de Britsche toestellen heeft vijf Duitsche jachtvliegtuigen omlaag gescho ten. De Duitsche vliegtuigen deden veertig afzonderlijke aanvallen op de Britsche bom bardeurs. Het was onvermijdelijk, dat aan Britsche zijde ook verliezen geleden wer den in een actie welke zooveel vijandelijke toestellen omlaag heeft gebracht. De leider van het Britsche esguadrille verklaarde dat hij tnsschen Helgoland en Wilhelms- havcn de Duitsche vliegers ontdekte die de Engelsche kennelijk afwachtten. Meer dan 25 Messerschmidt's werden opgemerkt. De Britsche vleigtuigen bleven zoo veel mo gelijk hun koers volgen om de informaties te verzamelen waarvoor zij waren uitge stuurd. Zij ontmoetten ook een hevig vuur uit luchtdoelbatterije.n van schepen cn op de kust. Sommige der Britsche vliegtuigen werden nog achtervolgd toen zij de terug reis weer ondernamen. Een bommenwerper raakte geïsoleerd en het toestel werd hevig aangevallen. Ronddrijvende vliegers gered. Een treiler der Engelsche marine heeft gisteren vier Britsche 'vliegers aan land ge zet in een haven aan de Noord-Oost-kust. De vliegers waren in een opvouwbare boot drijvende gevonden. Naar \erluidt, hadden zij deelgenomen aan den luchtslag boven Helgoland en hadden hun toestel moeten neerstrijken door gebrek aan benzine. De Duitsche eskader-commandant vertelt. Luitenant Schumacher de eskadercom» mandant der Duitsche vliegeis, welke aan den luchtslag boven Helgoland deelnamen heeft het volgende medegedeeld: Het weer boven den grond was nogal mistig, aldus Schumacher, maar boven de 1000 meter was het helder. Het gevecht greep plaats tusschen de 3000 en 3500 nieter Toen het alarm klonk, besloot ik in mijn brave Messerschmidt 100 te springen ea mijn jongens te helpen. De Engelschen ver weerden zich niet, maar probeerden (e vluchten. Mijn Messerschmidt was sneller Ik kreeg er een te pakken en gaf hem de' volle laag. Hij stortte neer. Op hetzelfde oogenblik kreeg ik een paar treffers van zijn. kameraden Mijn motor begon langzam-m te draaien en met den laatsten droppel ben zine in mijn tank kon ik dalen. Mijn toestel telde 12 kogelgaten, waarvan een gevaarlijke in de benzinetank. Na mij kwamen de an deren. Nagenoeg alle toestellen slingerden toen zij boven het landingsterrein versche nen. Een ding is zeker: De Duitsche lucht macht heeft een beslissende overwinning op de Britsche behaald. Ik ben blij, dat mijn jongens zoo goed gewerkt hebben, besloot luit. Schumacher. Zes onbewapende treilers door Duitschen bommenwerper aan gevallen. De Fransche minister van Marine Campinchi heeft tijdens een noen maal medegedeeld, dat de geallieer de marinestrijdkrachten onlangs twee Duitsche duikbooten in den grond hebben geboord. Le Matin weet te melden, dat een der Duitsche duikbooten door den Franschen tor pedojager Sirocco werd getorpe deerd. De Sirocco heeft thans reeds drie duikbooten tot zinken gebracht. Treilers door Duitschen bom menwerper aangevallen. Een Duitsohe bommenwerper, waarschijn lijk die welke gisteren ten Noorden van de Shetland-eilanden werd waargenomen, heeft later zes ongewapende treilers aangevallen, De „Deutschland" gesignaleerd? Het Duitsche vestzakslagschip, dat deel uitmaakte van het eskader, dat door de Britsche duikboot „Salmon" werd beschoten, is volgens U. P. ver moedelijk de „Deutschland" geweest. „City of Kobe" tot zinken gebracht. Het Britsche s.s. „City of Kobe" (4373 ton) is in de Noordzee tot zinken gebracht. Men gelooft, dat het vaartuig is getorpedeerd. Achttien leden der bemanning zijn in een haven aan de Oostkust aan land gekomen. Overlevenden van de Kobe hebben ver klaard dat er alle reden is om te liopcn dat de overige leden der bemanning, die vijf tig koppen telde, opgepikt is. in een be schrijving van den aanval door Duitsche vliegtuigen, eenig;e dagen voor den onder gang van het schip, zeide een geredde: „Wij zagen de hakenkruizen zeer duidelijk op de toestellen. Een aantal bommen viel rondom ons in zee. Wij zochten ijlings dekking en zij begonnen de dekken met machinege weervuur te bestoken. Het was een geweldi ge sensatie, toen Britsche gevechtstoestellen verschenen en de Duitschers rechtsomkeert maakten." Neutrale slachtoifers. Het Deensche s.s. „Jutte" (1877) ton) is gisterochtend in de Noordzee op een mijn geloopen en gezonken. Tien mannen von den den dood. Ook het Deensche s.s. „Boga" is op een mijn geloopen, waarbij slechts enkele opvarenden van de 17 werden gered. Ook het Noorsche schip „Glitrefjell" is tot zinken gebracht, naar men gelooft door een onderzeeër. Vijf personen kwamen om. De overlevenden dreven 9 uren in open booten rond. PURMEREND, 19 Dec. Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 15 partijen, wegende 32.000 Kg., handel vlug, hoogste prijs f 21.2 stapels kleine boerenkaas f 19.—, handel goed. 954 Kg. boter f 1.54 1.60 per kilo. Runderen, totaal 711 stuks 400 vette koeien 68—84 ct. per Kg. goed; aangevoerd 281 gelde- en melkkoeien f 110 —275 per stuk, matig; 30 stieren 5260 ct, per Kg., matig; 4 paarden f 90160, stugj 102 vette kalveren f 0.80—1 per Kg., matig! 358 nuchtere kalveren: voor de slacht f 8— 12, voor de fok f 1318 per stuk, matig; 333 vette varkens voor de slacht 58—62 ct. per kilo, vlug; 26 magere varkens f 20—-30 per stuk, matig; 302 biggen f 12—20 per stuk, matig; 2838 schapen f 1628 per stuk, ma tig; 40 bokken f 411 per stuk, matig', 2100 Kg. N.H. blauwe 5060 ct. per kg,, kipeie ren 3.504 50, eendeieren 2.60 per 100 stuks, 8700 oude kippen en hanen 42521/?, ct. per kilo, konijnen 0.50—2.25 per stuk, 300 een den 4060 ct. per stuk, duiven 40 ct- per paar, 582 ganzen f 2.253 per stuk, 125 zwa nen f 3.50—4 per stuk, 131 kalkoenen 80— 85 ct. per stuk. Coöp. Centrale Eierveiling. Aanvoer: 90.000 eendeieren 2.85—2.90, 90.000 kipeieren 3.40—4.80. BROEK OP LANGENDIJK, 20 Dec. 500 kg. drielingen 150; gele nep 440; 4000 kg. peen 150—220; 45000 kg. roode kool 350 490; 1100 kg. Savovekool 210200; 7000 kg. gele kool 210—240; 1500 kg. d. witte kool 250. NOORDSCTTARWÖTJDE, 20 Dec. Uien 2.40—3, drielingen 0.70—1.50, groya 3.20—3.50, gele nep 1.60—3.90, peen 2.40, kroten 2.10, roode kool 3.305.10, gel" kool 2.20—3, D. witte kool 1.80—2.90.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6