èelanorijks wstsontwerper aangenomen Motie leerlinpschaal verworpen Richtprijs koolzaad niet definitief dreigt opnieuw „Bijzondere taak voor Akkertje De stormloop op de „Kerst"-treinea V ee-aankoopen in de Kerstweek „Schatgravers" voor den rechter De wet der „levensruimte dient geëerbiedigd Gevaar voor ons zelfstandig volksbestaan Dc controle op den Duitschen export Eerste Kamer Tweede Kamer Kou gevat 100.000ste koe op de Bossche veemarkt Trckpaardhandclaren ontevreden De Reiger naar Zuid-Afrika Postvluchtcn op Indië Minister overweegt tweede post bestelling op Zaterdagavond ten plattelande. Geen verlaging tele ioontarieven. Paraat tegen de pokkenl Toekomst voor jonge boeren. Pxo en contra kinder bijslag. De Eerste Kamer heeft gistermid dag z. h. st. aangenomen de wets ontwerpen: vaststelling van nieuwe bepalingen betreffende de inenting tegen pokken; verhooging van de begrooting van financiën 1939 (ver hooging crediet voor werkverrui ming met 30 millioen gulden). Z. h. st. is eveneens goedgekeurd dé voorgestelde wijziging van de pensioenwet voor de spoorwegambtenaren, waarbij de korting op de pensioenen wordt ingetrok ken. De postbestelling ten plattelande. Aan de orde is de begrooting van he.t Staatsbedrijf der P.T.T. voor 1940. Verschillende wenschen worden geuit. De minister van Binnenlandsche Zaken, de heer van Boeijen, wijst er op, dat er in 1939 een aanmerkelijke uitbreiding gegeven is aan de tweede bestelling op het platte land. Doch het aantal stukken moet vol doende zijn. De gedachte van een tweede bestelling op Zaterdagavond zal spr. over wegen. Verlaging van telefoontarieven wordt thans verhinderd, ten le. door de groote onzekerheid over de financieele toe komst van het bedrijf; 2e. omdat men niet weet of het telefoonnet de groote toename van het aantal gesprekken, dat van ver laagde tarieven te verwachten is, zal kun nen verwerken. Smaken verschillen! Dan bespreekt de minister het beschavings peil der radio-uitzendingen. (O.m. heeft de heer van Vessem (n.s.b.) opgemerkt, dat onze uitzendingen „nog gebaseerd zijn op oude opvattingen uit den tijd, toen marxis tische cabaretiers nog zongen „Wie zijn vader heeft vermoord... enz.)" De minister verwijst naar de memorie van antwoord. Er zal wel eens iets aan te merken zijn, doch smaken verschillen! Ten aanzien van de leden van den raad van de „Nozerna" merkt spr. op,- dat de mi nister van Justitie van de Nozema geen enkele vergoeding zal genieten. Na repliek van den heer van Vessem, die spreekt van weerzinwekkend „gelal" bij uitzendingen voor de soldaten, wordt het ontwerp z.h.st aangenomen. Pokkengevaar. Vervolgens komen voor- en tegenstanders in debat over de voorgestelde wettelijke drang tot vaccinatie, waarbij de ouders, die bezwaar tegen inenting hebben, ver plicht zullen worden voor den burgemees ter te verschijnen, teneinde voor de vaccina tie „bewerkt" te worden. De beslissing blijft echter bij de ouders. De tegenstanders willen Liever wettelijke dwang; de voorstanders wijzen op hei gevaar van encephalitis. De minister, het ontwerp verdedigend wijst er op, dat Nederland niet voldoende immuun is tegen de pokken. In geval van een epicemie is men paeaat; de militaire overheid is er in betrokken. Winnen van cultuurgrond. Het volgende agendapunt is de aange vraagde verhooging van het crediet voor de werkverruiming. Het voornemen de cultuur gronden verder uit te breiden, wordt alge meen toegejuicht. Jonge boeren moeten in de gelegenheid worden gesteld een eigen haard te stichten. Slechts de liberale en de nat. soc. afgevaardigden, de heeren Heldring en von Bönninghauscn ontwikkelen bezwa ren. Eerstgenoemde heeft ernstige beden king tegen de omzetting van woeste gron den in cultuurgronden, tenzij de landbouw steun overbodig zal worden, hetgeen spr. niet verwacht. Gesteunde agrarische bedrij ven zijn niet van economische waarde. Hoeveel werkloozen? In zijn antwoordrede zegt minister van jen Tempel, dat in November van dit jaa\ het aantal werkloozen ongeveer 257.000 be droeg tegen 347.000 in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. De ontwikke ling is niet ongunstig. Met klem betoogde spr. de noodzaak van voortzetting der werkverruiming en bestrij ding van de werkloosheid. Familieloon. Ten slotte maakte de Kamer een aanvang met de behandeling van het ontwerp wette lijke regelen inzake kinderbijslagverzeke ring. De heer de Bruijn (rk.) betoogt als le spreker de noodzakelijkheid van den kinder bijslag. De arbeider, vader van een groot ge zin, heeft een principieel recht op een fami- loon, aldus deze spr., die voorts geen over bevolking vreest. De heer ter Haar (c.h.) verzet zich tegen het ontwerp. „Loon naar behoefte" geldt niet in onze maatschappij. Ook de heer de la Bella (s.d.) acht deze regeling niet de gewenschtë voor groote ge zinnen. Hij vreesde hiervan een loondruk- kpnden tendenz. De noodzaak tot hulpver leening noopte sprekers fractie echter voor het ontwerp te stemmen. Een vurig voorstander betoont zich de heer Diepenhorst (a.r.) Het beginsel is, zoo zegt hij, niet typiscih- roomsch-katholiek, doch vindt ook in prot.- christelijke kringen sympathie. Het liberale lid, de heer Gelderman, uit enkele bezwaren, die hem vooralsnog geen aanleiding geven voor het ontwerp te stem men. De laatste spreker is de heer von Bon- nin.ghausen (N.S.B.), die den bijslag met den denaturatiebijslag vergelijkt; ;het chr. ge zin is door de R.K. Staatspartij gedenatu reerd, aldus spr, Morgenochtend debatteert de Kamer ver der. Herziening systeem der leeraars bezoldiging? Voorloopig geen uitbreiding van door het Rijk gesubsidieerde scholen. De Tweede Kamer heeft gisteren de motie-Wendelaar (verlaging van de leerlingenschaal) met 48 tegen 22 stemmen verworpen. Voor stemden de liberalen, sociaal democraten, nationaal-socialisten, christen-democraten en communisten. Minister Bolkestein zegtn og, dat het ka binet de gemaakte opmerkingen zal overwe gen en dat de regeering zich beraden wil over de vraag wanneer tot verlaging der leerlingenschaal kan worden overgegaan. Op dit oogenblik kan spr. niet anders zeg gen dan dat de regeering ten deze diligent blijft. Verder komen tal van wenschen naar vo ren, zooals subsidieering van een aantal bij zondere middelbare scholen, voorzoover die tot nu toe daarvan verstoken zijn, herzie ning van het systeem van bezoldiging der leeraren bij het gymnasiaal en middelbaar onderwijs, uitbreiding van huishoudonder- wijs, enz. De minister antwoordt, dat hij in de eerst komende maanden hoopt na te gaan of en in hoeverre herziening van het systeem der leeraarsbezoldiging gewenscht is, doch stelt daarbij voorop, dat het totaal der salarissen ten deze geen verhooging mag ondergaan. Evenmin ziet de bewindsman voor het oogenblik de mogelijkheid om in het aige- rrteen het aantal scholen, dat subsidie van het rijk geniet, uit te breiden. Ten aanzien van de overige wenschen zegt de minister rustige overweging toe. Neem n Niemand behoeft zijn reisplan op te geven. Over het reizigersvervoer per trein in de komende feestdagen verne men wij nader, dat niemand zijn reisplan voor die dagen behoeft op te geven. Voor zoover de Spoorwegen, in verband met het reizen der verlofgangers, de bur gers niet kunnen vervoeren, zullen auto bussen en touringscars deze meenemen. Het is dan wel mogelijk dat men wat later dan men zich had voorgesteld, ter bestem der plaatse komt, doch iedereen kan op de feestdagen reizen, ook op 2den Kerstdag des avonds en op den avond van Nieuw jaarsdag, wat oorspronkelijk immers niet zeker was. Op de geëlectrificeerde baanvakken wordt geen stagnatie verwacht. Op de andere baanvakken, zullen de bus sen wel moeten bijspringen, verschillende vergunningen zijn reeds verleend. Als bij het uitbreken van de mo bilisatie gaat het militaire verkeer dus weer vóór en zullen zij, die per bus moeten gaan, naast den bus chauffeur een beambte van de N,S. zien staan, er is tevens wederom voor een goede service gezorgd, terwijl de busreizigers hun kaartjes weer aan de stations moeten ne men. Wij hierinneren er ten overvloede nog eens aan, dat ook de lijn Den Helder onder de trajecten valt, waarop de verlofgangers de burgers wel zullen „verdringen". Veekoopman door den burge meester gehuldigd. Gisteren is het voor den populairen burge meester van den Bosch, Mr. F. I. van Lan- schot, een groote dag geweest, want door de poorten van de Bossche veemarkt werd de 100.000ste koe of juister gezegd, het 100.000e stuk rundvee van dit jaar binnen gevoerd. Reeds in den vroegen morgen was het op de Bossche veemarkt een gezellige drukte en in den loop van den morgen zijn over de drie duizend stuks rundvee aangevoerd, het geen een recordcijfer is. De 100.000ste koe werd aangevoerd door de gebrs. van Mierlo uit Soerendonk. In het restaurant van de veehallen werd de veekoopman gehuldigd. Nadat de burgemeester den gelukkigen boer hartelijk had toegesproken, overhan digde hij hem een zilveren medaille en een premie van tien gulden. Interessant is het te vernemen de de 100 duizendste koe een prachtbeest bleek te zijn en onmiddellijk na aankomst werd gekocht en naar Amsterdam vervoerd. Meer faciliteiten voor koudbloed- paarden wenschelijk geacht. Onder leiding van den heer W. de Kroes hield het bestuur der vereeniging van han delaren in trekpaarden (koudbloedpaarden) in Nederland, een vergadering. De uitvoer van trekpaarden werd breed voerig besproken. Gemeend werd, dat meer dere faciliteiten daarvoor verleend moeten worden, aangezien overal op de paarden markten een groot aanbod is. Besloten werd tot den minister een ver zoekschrift te richten voor ruimere bepalin gen. WÈL VOOR HET LEGER. Ter aanvulling aan het reeds door ons gepubliceerde bericht, dat in de week van 24 tot 30 December a.s. de aankoop van runderen van regoe- ringswege op de versehilleude vee markten achterwege zal blijven, ver zoekt men ons mede te deelen, dat deze bepaling geen betrekking heeft op aankoopen voor J^t leger. Het leger zal dus in de \|jek van 24 tot 30 December a.s. wel runderen aan koopen. Het wachten is op het vaststel len der andere richtprijzen. Van officieele zijde vernemen wij, dat de richtprijs voor koolzaad van den oogst 1940 welke in den afgeloopen zomer werd vast gesteld op f 15.per 100 kg., niet als de finitief is te beschouwen, daar, wanneer wordt overgegaan tot het vaststellen der richtprijzen voor andere in 1940 te oogsten akkerbouwproducten, de koolzaadprijs in verhouding daarmede nader zal worden bepaald. ONVEREENIGBAAR MET RAADSLID MAATSCHAP. Op grond, dat de heer J. P. te Buiten post hoofd der luchtbeschermingsdienst al daar is, werd hij door Gedeputeerde Staten van Friesland niet toegelaten als lid van den raad der gemeente Achtkarspalen, waaronder Buitenpost ressorteert. De heer P. kwam van dit besluit in be roep bij de Kroon. Bij K. B. is thans dit beroep ongegrond verklaard uit overweging, dat de heer P. ondergeschikt is aan den burgemeester en moet worden aangemerkt als ambtenaar in don zin der wet. Slachtoffer vloog er met open oogen in. Tegen drie boe ven anderhalf jaar geëischt. Gisteren stonden voor de Amsterdamsche rechtbank twee „schatgravers" terecht, n.1. een 32-jarige uitgever en de Amsterdam sche koopman D. De eerste vertelde n.1. aan het slachtoffer, een zekeren K. dat hij voor een Duitschen vluchteling een schat uit Koeningsberg moest smokkelen, n.1. een collectie sieraden ter waarde van f 200.000. De smokkelpartij moest echter gefinancierd worden. Wilde K. dat doen? Dan zou hij later een derde deel van de waarde der sieraden krijgen. K. vloog er in. Op zeke ren dag werd het pakket sieraden, dat door een „vertrouwensman" van den emigrant, in Koeningsberg (voortreffelijk „gespeeld" voor verd, D.) over de grens zou zijn ge smokkeld door dezen „vertrouwensman aan den goedgeloovigen financier overhan digd. Het pakket zag er waardevol uit. Volgens afspraak moest K. echter eerst f 1000.— uittellen dan kon hij de kostbaar heden mee naar huis nemen. De man betaalde, ging overgelukkig met den schat naar huis, doch toen hij het pak openmaakte, zaten daarin slechts markt- prullen: een paar blikken „sieraden", stuk jes lood en ijzer. Tegen beide verdachten eischte de officier van Justitie anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrék van voorarrest. Dezelfde straf werd gerequireerd fegen den „vertrouwens man'.!, een 54-jarigen kellner. De verdedigers merkten o.m. op, dat de benadeelde er met open oogen is ingevlo gen en de wet er niet is om dergelijke lie den te beschermen. Zij bepleitten vrij spraak, subs. uiterste clementie. 3 Januari zullen de schatgravers hun vonnis hooren. Naar wij vernemen heeft de K.L.M. thans definitief besloten de vlucht naar Zuid- Afrika te laten doorgaan. Het vliegtuig de „Reiger", die de vlucht zal ondernemen, vertrekt 11 Januari uit Nederland. De aankomst te Napels is be paald op 15 Januari en op 19 Januari wordt het vliegtuig in Johannesburg ver wacht. Vandaar vertrekt het op 3 Febru ari en op 7 Februari wordt de Reiger in Napels terug verwacht. Eerste gezagvoerder is C. Blaak. dïïitschland Het stilzwijgen in de uitsche s ^dm laatste weken ten aanzien ll!L.,kjsche ge0- t ral en is verbroken door de ,,V - bachter die in een beschouwmg over het heerin vrijheid, zich scherp keeit tegen neutraliteitspolitiek der «eln, net.tr.to- Nederland, België, Denemarken, weaen Noorwegen moeten het weer duchtig den. Hen wordt verweten, dat zij zich kron'mioii onder de Britsche druk en zich bi de Lo densche maatregelen zonder vei zet neeiieg geGöbbëls blad zegt dan dat deze kleine landen gemeene zaak moeten maken eri zich verzetten inplaats van afzondei lijk bij Lhui chili te antichambreeren. De beperking van de Tsjechische vrij heid, zoo dreigt de Völkische Beo bachter verder, is eerst noodzakelijk geworden, toen dit gebied tot een voorpost werd gemaakt van mogencl- heden, die aldaar niets hadden te zoeken. Hetzelfde onvermijdelijke ge volg had het besluit van Polen, om zich tot werktuig van het Britsche imperialisme te maken, inplaats van zich met zijn buren te verstaan. „Dat zijn lessen, welke allen zich tor harte móesten nemen." .Zoolang zij vreedzaam naast o&» ,even en ruilhandel met ons drijven is geen enkel klein land, dat Duitschlan-d grenst, in gevaar". „Wie zich echter leent tot werk. tuig van vreemde overmachtsaan. spraken, wie op de wetten van de „le. vensruimte" inbreuk maakt, zal daar vroeg of iaat stellig berouw van hebben". Ook nu iri dezen oorlog, verlangen 'wij van de kleinen slechts de voort zetting van de vredelievende betrek- kingen. Engeland echter tracht met alle middelen van druk, intrige en misdaad de neutrale wereld in een oorlog te betrekken. Do kleinen staan voor een moeilijke historische beslis sing". Opvallend bij dit alles is, dat Goebbels aan 'de kleine neutralen Italië, Japan en Rusland ten voorbeeld stelt. Zij zouden door de En gelschen niet gehinderd worden. Zou deze Rijksminister dan niet weten dat de Britten Aden als controlepost hebben ingericht, welke plaats toch vrijwel uitslui- tend voor controlebasis op Italië en Japan zal dienen? Door niets is bewezen dat de groote nen- tralen anders worden behandeld dan de kleine en dit juist zegt de N.R.Ct., maakt de uiteenzetting van de Voelkische Beobachte? zoo gevaarlijk, omdat het er naar uitziet, dat men onredelijke klachten wil uiten en die zijn nimmer weg te nemen. Bijzonder toezicht op in ojis land vertoevende vreemdelin gen gevraagd. Ook in de Eerste Kamer werd blij kens het voorloopig verslag over Buitenlandsche Zaken aangedron gen op het oefenen van bijzonder toezicht op hier te lande vertoeven de vreemdelingen, die in geregeld contact staan met vreemde mogend heden en trachten, ten onzent onte vredenheid te verwekken, zeer ten nadeele van de geestesgesteldheid der bevolking. Enkele leden achtten strenge controle op het optreden van zulke vreemdelingen met name daarom van belang, omdat het nie,t zelden afbreuk doet aan de objectiviteit, welke in een neutraal land bij de berichtge ving omtrent hetgeen daar en in de oor logvoerende landen geschiedt, in acht be hoort te worden genomen. Die vreemdelin gen immers trachten op een deel van de pers en van het publiek invloed te oefenen in dusdanigen zin, dat zij op den duur een gevaar kunnen vormen voor ons zelf standig volksbestaan. Ook bepleitten de leden, hier aan het woord, het nemen van strenge maatrege len tegen die Nederlanders, die met zooda nige vreemdelingen en daarmede indirec telijk met andere regeeringen betrekkin gen van anderen dan zuiver persoonlijken aard onderhouden. NEGEN DOODEN B.IJ MIJNONGELUK. In de Koningin F.lisabeth-mijn bij F.ssen (IJ 1 cl.) is gistermiddag bij het afdalen in den schacht de lift/kabel gebroken. Negen mijnwerkers kwamen daardoor om het le ven. De dooden konden reeds geborgen wór den, BIJ HET HERSTEL VAN DEN VREDE. GELOOF IN GENèVE NOG NIET GESCHOKT. In het zoo juist verschenen voor loopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Buitenland- landsche Zaken betoogen enkele leden, dat er voor de neutrale mo gendheden een bijzondere taak is weggelegd bij het herstel van den vrede. Deze leden zijn van oordeel, dat de belli- gerente partijen niet ongenegen zouden zijn, medewerking van die zijde te aan vaarden. Zoo zouden, naar hun ter oore was gekomen, onlangs eenige hooggeplaat ste Britsche staatslieden te kennen hebben gegeven, dat bij de vaststelling van de vre desvoorwaarden de neutralen mede hun stem moeten doen gelden. De leden nu, hier aan het woord, zien de taak der neutralen te bedoelder zake o.a. hierin gelegen, dat zij in gemeen over leg richtlijnen zouden bepalen, welke bij het besluiten van een bestand in acht zou den moeten worden genomen, als bij voor beeld, dat van de overwonnenen geen af stand van grondgebied zou mogen worden geeischt en dat hun geen onredelijke scha devergoeding zou mogen worden opgelegd Deze leden gaven in overweging, dat de Nederlandsche regeering besprekingen in dien zin met andere neutrale staten zou openen. Vele andere leden verwachtten van zoo danige stappen weinig effect. Handhaving van onze neutraliteit. Verscheidene leden verklaarden, de hui dige buitenlandsche politiek van de regee- ung voor ons land onder de tegenwoordige omstandigheden voor de eenig juiste te houden. Op de heenreis kwam de Pelikaan gisteren te Basra aan en de Wiele waal te Bandoeng. De Oehoe arri veerde op de terugreis te Jodhpur. Volkenbond, Verschillende leden verklaren uittreding van Nederland uit den Volkerenbond nood zakelijk te achten. Verscheidene anderen zeggen, dat bun geloof in Genève nog niet geschokt is cn zijn van oordeel, dat de beginselen, waarop het huidige pact rust, een uitnemend richt snoer bieden om het instituut als zoodanig bij het sluiten van den vrede, tot nieuw en vruchtbaar leven te wekken. Vrij algemeen is men van oordeel, dat al leen dan van eene herorienteering op in- tèrnationaal gebied iets zou zijn te verwach ten, indien daarbij niet, gelijk in 1918, al leen de overwinnaars in den oorlog, doch ook de andere partij en de neutralen op voet van gelijkheid zouden worden betrokken. Samenwerking met andere mo gendheden. Eenige leden stellen de vraag, of de zeil- standigheidspolitiek, die Nederland als neutrale staat voert, uitsluit deelneming aan incidenteele gemeenschappelijke acties van een ruimeren kring van neutrale sta ten dan Nederland, België of de Oslostaten, al ware het alleen reeds ten behoeve van de ontwikkeling van het internationale recht of ter handhaving van de rechten de? neutralen. Verscheidene leden juchten ten zeerste toe, dat de betrekkingen met België in de laatste jaren zoozeer zijn versterkt. Soepel optreden van de Britsche autoriteiten. Verschillende la dingen vrijgesteld van aanhou ding. Reuter verneemt in officieele krin gen, dat de Britsche contrabande- controleautoriteiten nog geen export goederen van Duitsche herkomst hebben doen lossen, Een beperkt aantal ladingen heeft men echter doorgelaten alleen, nadat de scheep- vaartmaatschappij de garantie had gegeven, dat de verdachte goederen in de haven van bestemming niet vrijgegeven zullen worden, voordat de contrabandecontrole-autoriteiten een onderzoek hebben ingesteld. Het Ministerie voor de economische oor' Iogvoering heeft een groot aantal aanvreS® ontvangen van neutrale importeurs, die Wj' len -weten, wat waarschijnlijk niet 1 Duitschland bestelde goederen zal gebeur® De bovenbedoelde garantie der afla£'er wordt thans zoowel voor invoer als v0.® uitvoer gebruikt. Het zou de bedoeling zP' dat, wanneer goederen, die op grond va» een garantie zijn doorgelaten, later con j, bande blijken te zijn, deze niet steeds no zakelijk naar Engeland en Frankrijk terug gezonden behoeven te worden, doch slee naar het dichtst bijzijnde grondgebied geallieerden. *3 Ingevolge de kort geleden gevoerde irekingen tussehpn o-pnilieerde en -"'gcvoige ae Kort geleden gevoeiu. sprekingen tusschcn de geallieerde ei Italiaansche autoriteiten zijn sommige llaliaansche havens verscheepte 'a vrijgesteld van aanhouding als vijande ij uitvoergoederen. Hetzelfde is het geval m verscheidene ladingen aniline en chern - lien uit Nederland naar Zuid Amenkaai SO.Ï1A haimvio ..x „f^olionn J)GKC1 -y* ril iNeuenann naar zrniu - sche havens verscheept, ofschoon bc was, dat deze goederen van Duitsche komst waren. Dit is geschied in verban den specialen aard der goederen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 10