Onze neutraliteit Recalcitrante, kortademige en gappende miliciens Hoog bezoek THE FOUR BLUE SWINGERS Generaal Reijnders in onze stad Oplichter opereerde in Den Helder Het vriest weer Donderdag 21 December 1939 Tweede Blad Het voorbeeld van een slecht militair Geval van kolendamp vergiftiging Derde Marineconcert De N. Guinea-expeditie Als Jantje jarig i« Zeekrijgsraad Willemsoord Recalcitrante TJrker. Als eerste verdachte stond gistermiddag voor den Zeekrijgsraad Willemsoord, gepresi deerd door Mr. Arn. Veldman, terecht de zee- milicien bediende 3e kl. H. P. Deze geboren en getogen Urker had zich op 16 November j.1. wel zeer onbehoorlijk en zeer onmilitair gedragen. Zoo hoorde o.m. de korporaal-botte lier Kiekenbos hoe hij zijn bakmeester op zeer grove wijze beleedigde en toen genoemde bot telier hem daarop gelastte z'n kiezen op el kaar te houden, voegde hij deze toe: „Ik heb met jouw hooge rug ook niks te maken." Daarna heeft hij den bottelier nog toege voegd: wacht maar, als ik je op straat tegen kom, krijg ik je nog wel". Verd, bekent en voert als verontschuldiging aan dat hij zoo driftig en opvliegend van aard is. Uit den mond van den President ver nemen we dan echter dat het met de con duitestaat van verd. treurig gesteld is. Hij is reeds voor ontelbare kleinere en grootere overtredingen veroordeeld. Hij rebelleert te gen het militaire gezag, slaapt op wacht, is onbeschoft tegen zijn meerderen, kortom, een slecht voorbeeld van een militair. Zoo „flink" het jongmensch echter aan boord optrad zoo koest houdt hij zich voor den Krijgsraad. Hij geeft daarbij toe zijn on tactisch optreden in te zien en belooft beter schap. De Fiscaal, de officier van administratie der 1ste kl. D. B. A. Franken, is weinig over beklaagde te spreken. Hij laakt diens optre den en acht een behoorlijke straf op zijn plaats als waarschuwend voorbeeld. Drie maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest sedert 16 November. Als verdediger treedt op Mr. J. Mulder. Aanvankelijk heeft pleiter willen refereeren, doch hij is van dit plan teruggekomen, toen bleek dat de jongeman inderdaad oprecht spijt gekregen heeft van het gebeurde. Waarschijnlijk is dit te danken aan het ondergane voorarrest. Als verzachtende om standigheden noemt pleiter het feit dat verd. een door zijn voogd verwend kereltje is, en dat hij, als varende bij de Groninger kust vaart, een vrij ruw leven leidde. Mr. Mulder verzoekt den tenslotte zoo mogelijk een straf op te leggen, gelijk aan het voorarrest. Na repliek van den Fiscaal, die het niet met Mr. Mulder eens is, volgt de uitspraak, die con form aan den eisch is. Verkeers-zondaar. De lichtmatroos J. V. heeft een leelijke streek op z'n geweten. Op 17 October heeft hij in een auto te Monster gereden, zonder dat hij zelfs de meest elementaire beginselen van de stuurkunst meester was, gezwegen van het feit, dat hij geen rijbewijs bezat. Er zat weliswaar iemand naast hem die wèl kon sturen, maar die zag kalmweg toe dat zijn „chauffeur" op uiterst gevaarlijke wijze door de straten manoeuvreerde. Een incident kon niet uitblijven en het bleef dan ook niet uit: de auto scheerde over het trottoir en daarbij werd een persoon ernstig aangereden. De persoon moest langdurig onder doktersbehan deling gesteld worden en is nog blijkbaar niet geheel de oude. Er is een civiele vordering van niet minder dan 700.welke door de ouders van verd. en den man die naast hem in de auto zat, betaald zal worden. De Fiscaal vindt dat de civiele vordering in deze zaak het voornaamste is, doch dat ook de strafrechtelijke consequenties hun loop moeten hebben. Hij vraagt een boete van 30.subs. 1 maand hechtenis. Mr. D. H. Buiskool uit Hoorn wijst er op, dat de hoofdschuldige eigenlijk niet is 'deze verdachte, doch de man die naast hem in de auto zat. Verd. heeft erge spijt van het ge beurde en pleiter dringt aan op een lagere geldboete. Uitspraak: 30.boete, subs. 14 dagen. Vandaag komt de opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, de generaal I. H. Reijnders, een bezoek aan onze stad Brengen, voor het bezien van verschil lende militaire objecten. De generaal, de hoogste militaire auto riteit van ons land, zal om 2 uur een krans leggen aan den voet van het mo nument „Voor hen die vielen". Daarna zal de opperbevelhebber vanaf het defi- Ieerplatform in den tuin voor het di rectiegebouw, het voorbijtrekken van een Marinetroep gadeslaan. Het Staf- muzielskorps zal voor den hoogsten chef de Generaal Reijnders-marsch spe len, een marsch, zooals men weet, die door den kapelmeester van het Staf muziekkorps, den heer L. H. F. Leis- tikow werd geschreven. Het voorbijtrekken van de troepen zal mede worden gadegeslagen door den commandant der Marine, schout bij-nacht H. Jolles, in gezelschap van zijn adjudant, den luitenant ter zee der le klasse B. J. Velderman, terwijl waarschijnlijk ook de chef staf der Ma rine, kolonel J. G. v. d. Berg, aanwezig zal zijn. Generaal Reijnders zal vergezeld zjjn van zijn beide adjudanten, de luit. ter zee der le kl. Mar.-res. v. Doorninck en de kapitein Opsomer. De sympathieke slaper. De matroos 2e kl. J. E. A. W., dient aan boord van de „Heffrich", „ergens" liggende. Op zekeren avond was hij ingedeeld bij het wachtsvolk en was zoo onverstandig als on derofficier van de wacht in te slapen. Op de vraag van den President hoe dat nu mogelijk was, zegt verd. dat hij dien avond zeer vermoeid was. Ze hadden eenige dagen lang kolen geladen en dat was de feitelijke oorzaak geweest. Het blijkt dat W. over een uitsteknde con duitestaat beschikt. De Fiscaal trekt den „zwaren dienst" in twij fel. Het is altijd maar weer het zelfde excuus, aldus Mr. Franken, maar het komt neer op plichtsverzuim. Hij vordert 3 weken militaire detentie. Mr. Mulder vindt deze zaak een „sympa thiek geval". Het is waar dat verd. over de schreef gegaan is, maar aan den anderen kant heeft men hier te doen met een prima militair die over een brandschoone conduite lijst beschikt. Dat hij zeer gezien is bij zijn meerderen bewijst wel het feit, dat praktisch de geheele bemanning, de commandant in cluis, moeite heeft gedaan de straf voor den matroos zoo licht mogelijk te doen zijn. In verband met dat alles verzoekt pleiter den Krijgsraad deze zaak zoo mogelijk te willen terugwijzen naar den commandeerenden offi cier: indien dit niet mogelijk is, dan een zoo clement mogelijke straf. Uitspraak: 3 weken militaire détentie voor waardelijk met een proeftijd van 1 jaar. (Voor de overige zaken zie het nummer van morgen). Gevaar van kachelafsluiten. Gisterenmiddag zijn twee bejaarde men- schen op de Fabrieksgracht ternauwernood aan den verstikkingsdood ontkomen. De ongeveer 70-jarigen hadden de kachel afgesloten en wel dusdanig, dat zich kolen damp ontwikkeld heeft. Deze kolendamp heeft beide menschen het bewustzijn doen verliezen en er zou ongetwijfeld een ernstig ongeluk gebeurd zijn, was niet juist bijtijds de schoondochter, die in de woning ernaast woont, even binnen komen loopen. Deze nam terstond maatregelen, zoodat spoedig een ambulance-auto van het Marine hospitaal arriveerde, die beide bewustelooze menschen vervoerde. In het Hospitaal had men met zuurstofapparaten en injecties de voldoening het bewustzijn spoedig weer te doen terugkeeren. Uiteraard gaf dit ongeval op de Fabrieks gracht de noodige beroering. Of het nu aan de inmiddels verdwenen koude lag, dan wel aan den ingevallen dooi, het staat vast, dat dit concert een betere opkomst had verdiend dan nu het geval was. Na de ouverture „die Geschöpfe des Pro- metheus" van Beethoven, welke het orkest op loffelijke wijze vertolkte, volgde de hoofd schotel vóór de pauze: de symphonie no. 2 van Haydn. Het moge dan waar zijn, dat in den tegenwoordigen tijd, sommige musici den „goeden papa Haydn" als verouderd beschou wen en geen plaats meer waardig keuren op de programma's, doch ten aanzien van deze symphonie is zulk een oordeel onrechtvaardig. Het is een frisch en levendig werk, dat even wel naar onzen modernen smaak, te veel in herhalingen vervalt, maar dat was destijds nu eenmaal in de mode. Na een welwillend Adagio volgen een pittig Allegro, een zeer melodieus Andante (met toe wijding gespeeld), vervolgens het welbekende Allegro spiritoso. De vertolking droeg duide lijk de sporen van ernstige studie en uitstekend samenspel. Zooals de heer Leistikow gewoon is, gaf hij na de pauze een programma, dat den minder „klassiek" aangelegden hoorder kon bekoren, en dat aanving met een daverenden krijgs-' marsch van Halvorsen. Reeds meermalen uit gevoerd en altijd weer in den smaak vallend. Tusschen twee Fransche composities in, trad de solist van den avond op, de heer Donkers. Hij is bij het publiek altijd een welkome ver schijning. Eerst was het de fluit, waarop hij zijn meesterschap toonde met het bekende walzer-rondo van Popp en vervolgens was de piccolo, de kwajongen onder de muziekinstru menten, aan de beurt met de concert-polka van den dirigent. Het behoeft geenbetoóg. dat de zaal enthousiast was en zich uitte in een lang durig en hartelijk applaus. Vorengenoemde Fransche composities wa ren beide vermeld als „eerste uitvoering". Het eerste, een symphonisch gedicht van St. Saëns, schildert ons de jeugd van den mythologischen „sterken man" Hercules. Gemoedsstemmingen en uitbarstingen worden door den componist, met mooi gevonden orkestrale effecten, ge schilderd. Het is evenwel een stuk, dat geen geringe eischen stelt aan de uitvoering, doch de dirigent had zijn mannetjes vast in de hand. Hetzelfde kan gezegd worden ten aanzien van het laatste nummer, de scènes napolitaines van Massenet. Deze Franschman heeft onge twijfeld de Napolitaansche sfeer zuiver aange voeld. De wilde, hartstochtelijke dans, en het onstuimige feest bij een vurig volk. werden door het orkest op brillante wijze uitgevoerd, ondanks het feit, dat het werk in technisch opzicht verre van gemakkelijk is. Het werd echter een vuurwerk van klanken met een apotheose, zooals bij een mooi vuurwerk be hoort. De toehoorders gaven dan ook blijk de prestaties van dirigent en orkest te waardee- ren. waarop de dirigent het bekende sympa thieke gebaar maakte, dat het orkest deed op staan om in de hulde te deelen. Zocht in kennis te komen met jonge vrouwen en „leende dan geld Een geval van oplichting heeft zich in onze stad afgespeeld, waarbij de gedupeerden be stonden uit een verpleegster en een meisje uit Anna Paulowna, terwijl de rol van oplichter gespeeld werd door een zekeren C. Blauw, iemand die tijdelijk in dienst is geweest van de stoomerij Scherstra aan den Kauaalweg. Deze weinig verheffende affaire heeft zich als volgt toegedragen: Ongeveer drie en een halve maand geleden kwam zich alhier vestigen C. Blauw, die in dienst trad van genoemde wasscherij. De man maakte, zooals trouwens op iedereen, een keurigen indruk, en werd aangesteld tot reiziger voor het bedrijf. Hij slaagde er in in kennis te komen met een verpleegster, die er niet het min ste vermoeden van had, met welk indi vidu zij in contact was gekomen. Na eenigen tijd vroeg Blauw haar een bedrag van 225.ter leen; hij had het geld volgens zijn zeggen dringend noodig en beloofde het spoedig terug te betalen. Eenige weken geleden begon Blauw regel matig de lunchroom Formosa in' de Spoor straat te bezoeken, alwaar ieder, die met hem in aanraking kwam, den man beschouwde als een heer, waarop niets aan te merken viel. Hij zat kalm zijn krantje te lezen aan de rook tafel en sprak met andere bezoekers op rus tige wijzé over de meest onschuldige onder werpen. In „Formosa" maakte Blauw toen kennis met een andere jongedame, een zekere mej. G. uit Anna Paulowna. Blauw zocht ook met haar in relatie te komen, hetgeen dank zij zijn vlotheid en goede manieren niet al te veel moeite kostte. Hoe vertrouwelijk beiden echter tegen over elkander stonden, dit nam niet weg dat mej. G. hoogelijk verwonderd was toen Blauw haar na enkele dagen verzocht hem een bedrag van 500.te leenen. Hij zat dringend om geld verlegen en zij zou het in den kortst mogelijken tijd terugkrijgen. Zij mocht er echter met niemand over spreken. Het meisje deed toen een verstandige daad: zij wendde zich tot de politie van Den Helder en informeerde aldaar of men een heer, genaamd Blauw, kende en of deze betrouwbaar was. Op het. politiebureau kende men niemand van dien naam, en evenmin op het bureau van den burgerlijken stand. Dat was eenigszins vreemd, zoodat agent de Haan zich naar Scherstra op den Kanaalweg begaf, om al daar zijn licht eens op te steken. Van Scherstra vernam Blauw dien dag, dat dè politie aan de deur geweest was. Blauw schrok hevig van deze mededeeling. Inmiddels" gaf het weinig moeite aan de recherche om te constateeren dat Blauw zoowel een meisje uit den polder als in Den Helder aan de hand had en men deelde dit dan ook aan beiden mede. Speciaal voor de laatste was dit een bittere teleurstelling. Zij weigerde aanvankelijk er geloof aan te hech ten. Toen Blauw haar echter opzocht en zij hem op den man af vroeg of hij zich ook nog inliet met een ander, verschoot de laatste. Vernemende dat de politie zich met de zaak bemoeid had beloofde hij haar „direct de zaak recht te gaan zetten" en verdween. Tot op dat oogenblik heeft men het heer schap niet teruggezien. Wel bleek, na nadere inlichtingen te hebben ingewonnen, dat de man afkomstig is uit Groningen, en dat hij reeds geruimen tijd in het Algemeen Politie blad vermeld staat. De politie van Haarlem zoekt hem namelijk eveneens wegens op lichting. In Formosa heeft Blauw een koffer laten staan. Hij waagde het blijkbaar niet deze nog op te halen bij zijn overijld vertrek. Na ope ning daarvan bleek dat er zich o.m. een of ficierenkepie in bevond, benevens rijlaarzen en een koppel. Hij had 1 nacht aldaar geslapen. Men heeft alle pogingen gedaan het heerschap te doen opsporen. Wederom verscheen een oproep in het Politieblad, thans met een foto -bijgevoegd. Voorts werd een val uitgezet. Het meisje uit Anna Paulowna zou namelijk op een afgespro ken dag in een zeker café in Alkmaar het geld komen brengen. Maandag is zij er, in gezelschap van een rechercheur heen gegaan, maar Blauw heeft geen teeken van leven gegeven. Het is echter wel mogelijk dat nog meer dere personen in Den Helder of omgeving met B. hebben kennis gemaakt of hem geld ge geven hebben. Indien dat het geval is zullen wij dit gaarne vernemen. DE SLAGERS MET DE KERSTDAGEN EN NIEUWJAARSDAG. Onder verwijzing naar de advertentie in dit nummer vestigen wij er de aandacht op, dat de slagerijen alleen Dinsdag (2e Kerstdag) tot 11 uur geopend zijn. Ook met Nieuwjaars dag zijn de slagerijen gesloten. Om 8 uur vanmorgen :j bijna 4 graden. Toen wjj vanmorgen in de vroegte naar kan toot fietsten, moesten wij tot jj onze verbazing wederom constateeren, j dat hel vroor. Bjj informatie vernamen wjj, dat het tot vannacht ongeveer 4 uur dooide, doch dat daarna de stand van de ter- mometer weer onder het nulpunt zakte. Regelmatig zaket het kwik en om 7 uur vanmorgen wees dit 3.0 graden aan. E n make zich echter niet al te bljj met deze nieuwe „vorstperiode", aangezien er verscheidene factoren zjjn, die duiden op een zeer kortstondige pe- j riode. Als de voorteekenen niet bedrie- gen, zal reeds vandaag de dooi waar- schijnlijk wel weer invallen, j Overigens nog een kleine kans voor hen, die met de Kerstdagen op de schaats zouden willen. PAEDAGOGISCHE VEREENIGING. Wegens plaatsgebrek moet het verslag der vergade'ring van de Paedagogische vereeni- É?Lng tot morgen overstaan. ONBEWOONBAARVERKLARING VAN DE WONING VIJZELSTRAAT 171. B. en W. schrijven aan den Raad: Uit het voor U ter inzage gelegde schrij ven van den directeur van gemeentewerken van 20 October j.1. no. 9808/1203, blijkt, dat de woning Vijzelstraat 171 een iendwoning van een blokje van zeven woningen, gelegen aan een slop aan de Vijzelstraat door ver- waarloozing zóódanig is vervallen, dat zij on geschikt is ter bewoning en niet anders dan door vrijwel algeheele vernieuwing, dus niet door het aanbrengen van verbeteringen, in bewoonbaren staat is te brengen. De directeur geeft daarom aan ons in overweging aan U een voorstel te doen tot onbewoonbaarverkla ring van genoemde woning op grond van ar tikel 25, lid 1, der woningwet. NEDERLANDSCHE KOLONIE TE BEL GRADO BREIT VOOR MARINE! 's-Gravenhage, 20 Dec. Door bemiddeling van den Nederlandschen zaakgelastigde te Belgrado is aan den Commandant der Marine te Willemsoord een pakket toegezonden, in houdende wollen wanten en oorbeschermers, welke eigenhandig door eenige dames van de kleine Nederlandsche kolonie te Belgrado ten bate xan onze Marine zijn gebreid. EEN GEMENGDE BUIT. Een schuur op een perceel land is altijd een dankbare prooi voor diegenen, die anderen „wat lichter willen maken". Gisteren heeft een bezitter van een schuur aan de Doggersvaart dit moeten ervaren, daar deze grondig werd geplunderd. Een jachtgeweer, een stormlantaarn en 3 grijze konijnen, zeker met hét oog op de Kerst, was de buit. Burgerlijke Stand van Den Helder BEVALLEN: A. E. G. de VriesSmit, z. ONDERTROUWD: L. E. de Haas en A. v. Ürk. Vrijz, Pret. Vrouwenvereeniging Heden wjjdingsavond. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie, zal de Vrijz. Prot. Vrouwenver- eeniging hedenavond een wijdingsavond hou den in de benedenzaal van het voormalige Ü.S.O.gebouw aan den Kanaalweg. De toegang tot deze samenkomst is vrij. Men zie voort de advertentie. Soerabaja, 20 Dec. Een vertegenwoordi ger van Aneta heeft te Soerabaja een inter view gehad met den leider van de Nieuw- Guinea-expeditie van het Koninklijk Aard rijkskundig Genootschap, den heer Leroux. Alle doeleinden, welke het genootschap had gesteld, zoo verklaarde de expeditie-leider, zijn bereikt, behalve wat de afdeeling geologie be treft, hetgeen een gevolg is van het plotselign vertrek van den geoloog. Het welslagen der expeditie, zoo ging hij verder, is grootendeels te danken ge weest aan de hulp van den marine-lucht vaartdienst. Twee vliegtuigen, onder com mando van den luitenant ter zee Nepveu, hebben honderd-en-tien man en veertig ton goederen van de basis de kust bij de Etna-baai naar het Panai-meer overge vlogen. Gedurende ons verblijf van vijf maanden in Nieuw Guinea is geen ongeval van beteekenis gebeurd. Verder kan nog worden meegedeeld, dat, in verband met den oorlogstoestand, vliegtuigen teruggeroepen zijn, waardoor in die periode het verdere werk niet meer zoo intensief kon worden verricht als voorheen. De houding van de berg-bevolking, zoo ging de heer Leroux voort, was sympathiek. Uitstekend om te hooren, genotvol om te zien die voor U een groote verrassing zullen zijn. Acrobatiek op alle instrumenten Zaterdag-, Zondag-, Maandag-, Dinsdagavond p. r~" T A Ol DANS- en CABARE1 1 UtLAöi dan kiest hijnatuurlijk zuurkool met Stegeman's worst, zegt Moeder lachend. En Vader vindt, dat Jan een echte smulpaap is, die nü al weet wat lekker is. Voor deze gelegenheid koopt Moeder een zware, echte Geldersche van Stegeman. Want eerlijk gezegd, de keus van Jan is de keus van de heele familie. In winkels /l3)ü£(W/Lb"t met ons raambiljet. Het hangt er maar van af, zoo hebben we kort geleden geschreven, uit welk gezichts punt je de dingen beziet, tot het bepalen van je standpunt ten opzichte van verschillende vraagstukken. Ben je belanghebbende in een bepaaWe zaak, dan zal je die ten warmste verdedigen, ben je tegenstander, dan zal je haar ten scherpste veroordeelen. Laat een bepaalde aangelegenheid je onverschillig, dan zal je oordeel objectief kunnen zijn. Zoo is het met het oog op onze neutraliteit en de andere neutrale landen. We hebben in de laatste maanden over onze houding al heel wat verschillende oordeelen gehad. Waar- deerende voor de juiste wijze van onze neu trale houding, afkeurende omdat men meen de, dat we een eenzijdig standpunt innamen en een van de twee partijen bevoordeelden. Wij zijn neutraal, terwijl wij er diep van overtuigd zijn, dat het de ernstige wil van onze regeering en van ons heele volk is, om die neutrale houding te besten digen. Neutraal, ook al worden we van een bepaalde zijde aangevallen 'en is ons gezegd op welke wijze we neutraal kun nen blijven en hoe we die neutraliteit, huns inziens, schenden. We hebben tot op heden, die mededeelingen voor kennisge ving aangenomen, omdat we zelf onze houding bepalen, omdat we zelf het beste weten, welke weg we zullen bewandelen om geen aanstoot te geven aan de oor logvoerende mogendheden. We hebben ons niet laten dwingen om gewapend op te treden tegen Britsche controleerende schepen om de doodeenvoudige reden, dat we ons dan zelf in het avontuur gestort zouden hebben. Er zijn verschillende mogendheden, die be grip hebben voor onze houding. Italië heeft ons standpunt begrepen en gewaardeerd en wijdt ook vriendelijke woorden aan onze ver houding tot België. Men begrijpt de warme banden van vriendschap tusschen de twee mogendheden en heeft waardeering voor bei der streven om zich afzijdig te houden in het groote conflict tusschen hen en de groote buren. Het is de Osservatore Romano, een bekend Italiaansch blad, dat in officieele kringen veel gelezen wordt, dat een artikel wijdde aan de solidariteit tusschen Nederland en België en dat zijn waardeering over de houding van beide landen uitsprak. Al zjjn Nederland en België niet ge bonden door verdragen, hun solidaire hou ding waarborgt hun hulp, waar die noo dig is, terwijl bijstand in bepaalde geval len van agressie verleend zal worden als de ander dat wenscheljjk vindt. Zoo vindt de houding van Nederland en België dus ook begrip bij mogendheden, die de zaak objectief kunnen beoordeelen omdat ze in zeker opzicht boven de partijen staan. Dt Italiaansche oordeel kan niet anders dan goed zijn voor ons land. Men zal er bij onze buren, ten Oosten en ten Westen kennis van nemen. v.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 13