ERNSTIGE NEDERLAAG DER RUSSEN Zware brand te Assen Een Italiaansch Donaublok? Tragisch einde van kapitein Langdorff In de „Wespentaille" 20000 Russen gesneuveld Hitier deed de „Coiumbus" zinken DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER °,0mce"«£1£ ltaliaansche en Spaansche vrijwilligers bestoken den Moermansk-spoorweg Extra suiker voor beroepspensions Het incident bij Venlo Rome waakzaam jegens Rusland Zweedsch schip bij Terschelling op mijn geloopen Onze schepen wachten bij Duins.„ KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER/ TELEFOON SO (2 LIJNEN) v Te Helsinki is bericht ontvan gen, dat de Finsche troepen bij Suomusalmi, in de,Wes pentaille" van Finland, twee Sovjet-Russische divisies fei- telijk hebben vernietigd. Naar gezegd wordt, zouden bijna 20.000 Russen zijn gedood. Sympathieke geste van ons Prinselijk Gezin Zelfmoord gepleegd Oude vrouw in de vlammen omgekomen Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTi 5 dooden, 4 gewonden HE LDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 67e JAARG. No. 8805 Verder wordt gezegd, dat ltaliaan sche en Spaansche vrijwilligers, die dienst hebben genomen bij de Fin sche luchtmacht, een bomaanval heb ben gedaan op den spoorweg van Moermansk. Volgens een ander bericht zouden zes Russische vliegtuigen óf achter de Finsche linies bij Salla in Noord- Finland zijn neergestreken óf in die buurt noodlandingen hebben ge maakt. Felle koude belemmert de raties. ope- Overigens wordt van de Noorsche grens gemeld, dat de felle koude, gepaard gaande met verblindende sneeuwstormen, iedere ge vechtsactiviteit aan het front in het Finsche Poolgebied, in den corridor van Petsamo, on mogelijk hebben gemaakt. Naar de Finsche commandanten melden hebben de Russen in den sector van Heste- foff aan de Noorsche grens, zware verliezen geleden. Van ooggetuigen aan de andere zijde van de Noorsche grens hebben de Finnen verno men, dat de Russen van Petsamo uit in een onafgebroken stroom versterkingen zenden. Het Finsche legerbericht meldt: Op de Karelische landengte hebben de Rus sen gisteren den geheelen dag verwoede aan vallen ondernomen. Na een krachtige lang durige artillerievoorbereiding is de Sovjet- infanterie, gesteund door honderden tanks van verschillende types tot den aanval over gegaan. De voornaamste aanval voltrok zich even als den dag tevoren tusschen Kaukjaervi en Muelaajaervi. Sterke troepen hebben ook op andere punten aangevallen. Alle aanval len zijn afgeslagen. Des avonds hielden de Finnen nog stand. De Russische verliezen aan tanks zijn aanzienlijk. Twintig Sovjet tanks, die tot onze stellingen oprukten, wer den buitgemaakt. Véle andere werden voor onze linies vernield. De Russische verliezen aan manschappen zijn eveneens aanzienlijk. Aan het Oostelijk front rukken onze strijd krachten op in de richting Salla. Wij heb ben ons meester gemaakt van groote hoe veelheden materiaal, o.a. drie tanks, een kanon, enkele machinegeweren, dertig vrachtauto's en veel munitie. Aan het front van Petsamo hebben onze troepen zich op Kornet-Tijaervi teruggetrokken. In het communiqué der luchtmacht wordt O.a. gezegd: Gisteren was het de bedrijvigste dag sinds het begin van den oorlog. Dc Finsche luchtmacht werd in verwoede luchtgevech ten gewikkeld, die den geheelen dag van gisteren duurden, voornamelijk boven de Karelische landengte. Vast is komen te staan, dat Finsche vliegtuigen veertien vijandelijke machines hebben neergehaald, voor het mee- rendeel bommenwerpers en dat zes vijande lijke toestellen door de luchtafweerbatterijen zijn neergehaald. Naar schatting zijn gedu rende den dag 200 vijandelijke vliegtuigen over Finsch grondgebied gevlogen. Het communiqué meldt ook het bombar dement door de Russen van Abo, Bortevala nabij Helsinki, Hango en eilanden van den Finschen Archipel. Het Russische legerbericht gewaagt slechts van het feit, dat op sommige fronten hevig is gevochten. Hulp gewenscht. Finsche kringen in Londen verklaren, dat Finland wel oorlogsmateriaal uit Engeland krijgt, maar helaas niet zooveel als het noo- dig heeft. De Finnen hebben geen crediet noodig en kunnen contant betalen. Hun be hoeften zijn echter dringend De Engelsche Blenheim-bombardementstoestellen, die Fin land gekocht heeft vóór den Sowjet-Russi- schen aanval, zijn gebleken, zéér te voldoen tegenover de beste Russische toestellen, maar numeriek is de Finsche luchtmacht zeer veel minder. HUN KERSTFEESTVIERING WORDT PER. RADIO UITGE ZONDEN. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van Prinses Juliana en van Prins Bernhard, dat de Kerst feestviering met het personeel ten paleize Noordeinde te 's-Gravenha- ge op den Eersten Kerstdag om 4 uur n.m. door de radio wordt uit gezonden, in het bijzonder voor de gemobiliseerden te land en ter zee, die de Kerstdagen niet in huiselij- ken kring kunnen doorbrengen. De naam „pension" zal beschermd worden. Het bestuur van den J^n|sterl?amf?c^!! Kond van Beroepspensionhouders heeft een onderhoud gehad met de Directie van net Centraal Distributiebureau in Den Haag, tvaar onder meer dc distributieregeling vo suiker ter sprake werd gebracht. Het bestuur vroeg om een regeling v Pensions, welke gelijk zou zijn aan die van hotel-restaurants, cantines, enz., daar ook de pensions veel doortrekkende gasten huis Vesten. Medegedeeld werd, dat een regeling za tvorden ingevoerd, volgens welke pensions, die een nachtregister hebben, voor passa ten extra suiker kunnen verkrijgen en vooris, dat maatregelen ter bescherming van ae 11 aam pension in behandeling zijn. Toezicht op buitenlandsche „in lichtingendiensten" voldoende? Over het incident bij Venlo lezen wij in het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer betref fende de begrooting van Buitenlandsche Za ken het volgende: Eenige leden vragen zich af. of door het bedoeld incident niet was gebleken, dat het preventieve toezicht op buitenlandsche „in lichtingendiensten" ten onzent onvoldoende is. COMMANDANT VAN DE „GRAF SPEE" DOOD IN ZIJN HOTELKA MER GEVONDEN. De commandant van de Graf von Spee, Hans Langdorff, die gisteren reeds verklaarde dat de beslissing oni zijn schip te laten zinken hem van hoogerhand was opgedrongen, heeft zich met een revolver doodge schoten. Langdorff werd in een kamer van het emigrantenhotel gevonden. Hij had een brief achtergelaten, waarin hij mededeelde dat hij had besloten het lot van zijn schip te deelen. KAPITEIN LANGDORFF. Tevens schreef hij nog dat hij met zijn daad had gewacht tot hij er zeker van was, dat zijn bemanning zich in veiligheid be vond. Een adjudant heeft het lichaam gevonden. De Engelsche zeelieden te Buenos Aires hebben een krans gezonden. Men zal zich herinneren dat reeds dirèct na het zinken van het schip werd gemeld, dat de commandant zelfmoord had gepleegd hetgeen toen bleek niet juist te zijn. HET OFFICIEELE BERICHT van de Duitsche ambassade te Buenos Aires luidt: „De commandant van het roemrijke pant serschip „Admiral Graf Spee", kapitein Langsdorf, heeft hedennacht zijn leven voor zijn vaderland opgeofferd, door zich vrijwil lig het leven te benemen. Nadat Langsdorff zich er van had over tuigd, dat al zijn mannen waren gered en na dat hij, zooals zijn olicht was, een volledig rapport bij zijn superieuren had ingediend, beschouwde hij zijn opdracht als vervuld en boog het hoofd voor het lot. Daarmede heeft deze wakkere zeeman een nieuwe' bladzijde toegevoegd aan het geschiedboek der Duit sche marine". Heden zal het stoffelijk overschot van Langsdorff te Buenos Aires worden begra- BEMANNING WILDE HET NIET GELOOVEN Een correspondent van de United Press heeft zich naar het hotel begeven, waar de bemanning van de „Graf Spee" verblijf houdt. De matrozen spraken het bericht, dat Langsdorff zelfmoord had gepleegd, CONCERTGEBOUW GEDEELTELIJK VERWOEST. In den afgeloopen nacht werd Assen op geschrikt door een feilen brand, welke om streeks half een is uitgebroken in het voor muziek- en tooneeluitvoeringen dienende Concerthuis, gelegen aan de vaart nabij de Markt. Het gebouw bestaat uit een gelijkvloersch gedeelte en een bovenverdieping, waarach ter de groote schouwburg is gelegen. Dc concertzaal is behouden gebleven, het voorgedeelte van het gebouw is geheel uit gebrand. Een 74-jarige dame heeft zich niet kunnen redden. De brandweer vond haar met brandwonden overdekt levenloos voor haar bed liggen. De brand werd door voorbijgangers ont- nlafond van de bovenverdieping, bij den doorlaat van den kachelpijp. Om 2 uur was men den brand meester. VOORBIJGANGERS WAARSCHUWDEN. De brand werd door voorbugangers ont dekt, die dadelijk alarm maakten. Het vuur is op de bovenverdieping ontstaan, terwijl de kellners in de biljartzaal en het café, nog aan het werk waren. Op de bovenverdieping wonen de beheer der van het gebouw, de heer Dellebarre en zijn moeder, alsmede een bejaarde bloed verwante. De beide eerstgenoemde waren nog niet naar bed, toen de brand begon, doch de oude vrouw had zich reeds geruimen tijd te voren ter ruste begeven, met het boven omschreven noodlottige gevolg, helaas. In korten tijd stonden het bovengedeelte van het gebouw en de groote zaal in vollen gloed, welke tot ver in den omtrek te zien was. Zware rookwolken stegen uit de brandende massa omhoog. De Asser brandweer verscheen spoedig met twee motorspuiten en een babyspuit en tastte hot vuur met verscheidene stra len krachtig aan. Aan dit optreden is het te danken, dat het vuur zich niet verder heeft kunnen uitbreiden. Het blusschingswerk werd bijgewoond door den burgemeester van Assen, mr. J. Both. Lohman, die vergezeld was van de wethouders der gemeente en den officier van Justitie, mr. L. W. E. M. Lasonder. Voorts waren er handerden nieuwsgieri gen op de been. Den avond te voren had in de concertzaal geen uitvoering plaats gevonden, met verontwaardiging tegen. Zij bewogen zich, rustig pratend, binnen het hek van het hotel. Een der bewakende matrozen merkte op: „Denkt u, dat wij hier zouden lachen en praten wanneer onze comman dant dood was?" Naar verluidt zou Langsdorff des avonds laat zijn fotografische uitrusting onder zijn intieme vrienden hebben verdeeld. Ander zijds meldt de U. P. echter dat de comman dant Dinsdag aan de Argentijnsche autori teiten verlof had gevraagd voor een ge sprek „onder vier oogen" met zijn beman ning. De autoriteiten gaven hun toestem ming, waarop iedereen, behalve de opva renden van de „Graf Spee", het hotel ver liet. Blijkbaar heeft Langsdorff toen afscheid van zijn mannen genomen. Hans Langsdorff was op 20 Maart 1894 geboren te Bergen op het eiland Rügen en is dus 45 jaar oud geworden. Op 1 April 1912 nam hij dienst bij de marine als cadet en werd in Maart 1915 tot luitenant bevorderd. Hij nam aan boord van de „Grosser Kurfust" aan den slag bij Jutland deel en voerde gedurende de laat ste twee jaren van den Wereldoorlog het commando over een torpedoboot- en mij- nenvegerflottielje. De laatste jaren was hij chef van de staf van den opperbevelheb ber der vloot. Duitsche ambassadeur bij Argen tijnsche minister van Marine. De Duitsche ambassadeur von Thermann heeft een bezoek gebracht aan minister van marine Scasso en dezen een door kapitein ter zee Langsdorff achtergelaten brief over handigd Scasso heeft dezen brief ter be schikking gesteld van den rechter van in structie in de zaak Langsdorff. De commandant van de von Spee heeft voor zijn dood nog verklaard, dat hij blij was, dat geen enkele Engelsche non-combat tant in den zeestrijd was gevallen. Drievoudig wederkeerig bijstands pact tusschen Rome, Belgrado en Boedapest zou op komst zijn. In diplomatieke kringen te Boedapest gaan geruchten, als zouden er belangrijke onder handelingen tusschen Rome, Belgrado en Boedapest aanstaande zijn met het oog op de mogelijkheid van een druk van Sovjet- Russische zijde op den Balkan. Sommige buitenlandsche waarnemers zou den in het geheel niet verwonderd zijn, in dien het resultaat van bovenbedoelde onder handelingen een drievoudig wederkeerig bij standspact zou zijn. Men ziet in een artikel van den diploma- tieken correspondent van het ltaliaansche persagentschap Stefani een bevestiging van bovenstaande berichten, aangezien genoem de correspondent, na de ltaliaansche actie in Spanje besproken te hebben, verklaarde, dat .Italië voor de supreme belangen van Europa van plan is, om de orde en den vrede zoowel in het Donaubekken als op den Balkan te beschermen". Mocht deze combinatie werkelijkheid wor den, dan zou men kunnen verwachten, dat zij de kern zou worden, waarbij andere Zuid-Oostelijke Europeesche landen zich wel licht zouden aansluiten. BEVEL VAN HOOGERHAND. Geredden te New York aangekomen Volgens het Duitsche Nieuwsbureau is 't groote, ruim 32000 ton metende Duitsche mailschip „Coiumbus" op bevel van hooger hand door de eigen bemanning tot zinken gebracht. Gisteren deelden wij over deze daad reeds tal van bijzonderheden mee. Thans zijn de geredde opvarenden aan boord van den kruiser Tuscaloosa in de haven v. New York aangekomen. De commandant van de Coiumbus bad Dinsdag draadloos laten weten voornemens te zijn zijn schip tot zinken te brengen. De bemanning van de Coiumbus had reeds de kleppen geopend, vuur aangelegd en de red dingbooten van het noodzakelijkste voor zien en bemand. De booten werden in goe de orde neergelaten, tqen de vlammen reeds door dikke rookwolken hoog uitsloegen. Zonder incidenten heeft de Tuscaloosa hier na de overlevenden aan boord genomen, die ondanks alles v. goede moed waren. De red dingsbooten werden op zee gelaten. Bij het appèl bleek, dat 2 stokers ver mist werden. De overlevenden hebben warm eten, sigaretten en warme kwartie ren gekregen. De commandant van de Tus caloosa zeide, dat de door de opneming van dit groot aantal personen op het oorlogs- Verwachting: Gedeeltelijk be wolkt, droog weer, des och tends temperatuur om het vriespunt, overdag lichte dooi, meest zwakke wind uit Noordelijke richtingen. schip veroorzaakte moeilijkheden waren verminderd door een atmosfeer van vriend schappelijke samenwerking. Zestig dagen gast. De minister van arbeid heeft aan de op varenden van de Coiumbus een verblijfs vergunning voor den duur van zestig da gen verleend. Geen neutraliteit geschonden. De eerste officieele rapporten, die ont vangen zijn over de Coiumbus duiden aan, dat er geen enkele vlootactie gevoerd is en er dus geen enkele schending van de neu traliteit is geweest. LETLANDSCH SCHIP NEEMT GEREDDEN AAN BOORD. Gistermiddag om drie uur is het Zweedsche stoomschip „Adolf Bratt" in de Noordergronden bij Terschel ling op een mijn geloopen en gezon ken. Vier opvarenden zijn verdronken, de ove rige 17 leden van de bemanning zijn aan boord genomen van het Letlandsché stoom schip „Auseklis" en zullen naar Rotterdam worden vervoerd. Aan boord van dit schip is nog één schepeling overle 'en, zoodat het totaal aantal slachtoffers thans vijf bedraagt. Vier opvarenden zijn gewond. De Adolf Bratt, metende 1818 ton, was in 1918 gebouwd, eigendom van de reederij A. Bratt en Co. en was op weg naar Gothen- berg in Zweden. Spoedig gezonken. Op Terschelling hoorde men omstreeks drie uur een ontploffing, terwijl men tege lijkertijd van de duinen af ongeveer zes mijl uit de kust, een waterzuil heeft waargeno men in de onmiddellijke nabijheid van een schip, waarvan de omtrekken slechts vaag te zien waren. Na ongeveer tien minuten was van het schip niets meer te bespeuren. De motorstrandreddingboot „Nicolaas Ma- rius" van de Noord- en Zuidfhollandsche Redding Mij., voer direct ter assistentie uit, doch aangezien men van schip noch opva renden iets meer bemerkte, is deze boot on- verrichterzake teruggekeerd. Vragen aan de regeering. Met leedwezen hebben eenige Eerste Ka merleden geconstateerd, zoo deelen zij in een nota over Nederlands buitenlandsch beleid mede, dat de regeering nog steeds niet tot een regeling met Frankrijk en Groot Brit- tannië is gekomen, waardoor een einde wordt gemaakt aan het langdurige oponthoud van onze schepen en het willekeurige lossen van zoogenaamd verdachte lading in havens van die landen, Deze leden meenden te weten, dat andere neutrale landen wel zoodaniare overeenkomst hadden aangegaan en vestig den s ministers aandacht op de aanzienlij ke schade, welke het uitblijven van een re geling dienaangaande aan de economische oelangen van Nederland en van Neder- landsch Indië toebrengt. Gaarne zouden zij vernemen, of de minister de spoedige afslui ting van een accoord verwacht. Bureau voor zeeoorlogsschade. Ettelijke leden gaven in overweging, over te gaan tot de stichting van een organisatie naar het voorbeeld van het, in 1919 opge richte, bureau voor zeeoorlogsschade en daaraan de opdracht te verleenen, een on derzoek in te stellen naar en der regeerina rapport uit te brengen omtrent alle schade die gedurende den zeeoorlog aan Nederland sche belangen wordt berokkend.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1