WEK UW LEVER-GAL OP Kerst-verrassingen J. Mooij Wildhandel De Marine Vereeniging contra gep. vice Admiraal Mr* J. C. Jager MlEllïfflH OOEI VEI XDSPE1 DROSTE WIJDINGSAVOND ©Lil Waak Mr. Jager durft den strijd niet aan Z)Mijn!mrdljes DROSTE VERPLEEGSTER CACAO De Held. Slagersver. Mün 3$módacf föden Jimtdaq) yaaxi vat html De echte Maak het gezellig met de feestdagen. Laat Droste's tractatie-mannetje voor wat lekkers zorgen! Kerstklokjes en Kerstkransjes, Hulstblaadjes en Droste's nieuwste lekkernij: de fijne „Kerst kaarsjes"! Wat Droste maakt is heerlijk en ALTIJD WELKOM! Wenscht U een fijn Kerstkransje? Slu sdijkstraat 51 Tel. 441 Wijdingsdienst C.J.M.V. Nieuwe directeur Postkantoor Het vertrek van den vlootvoogd Temperatuur en Barometerstand Het bestuur van de Marinevereeniging schrijft aan zijn leden: Bij schrijven d.d. 14 December j.1. werd door het bestuur van de Marine Vereeniging aan den gep. Vice-Admiraal Mr. J. C. Jager me degedeeld, dat door den luitenant ter zee der le°kiasse J. F. W. Nuboer een reeks van stel lingen, betrekking hebbende op de maritieme verdediging van Ned.-Indië, zou worden ont wikkeld in een Algemeene Vergadering van de Marine Vereeniging te Den Helder op 22 December a.s. Het bestuur gaf hierbij te ken nen, er zeer veel prijs op te stellen, dat Mr. J. C. Jager aan het debat deelnam i.v.m. den aard van de door hem ontwikkelde stellingen in een korpsvergadering van studenten te Am sterdam op 11 December j.1. en omdat deze Vergadering der Marine Vereeniging hem ge legenheid zou geven tot verdediging van zijn Standpunt in een krijgskundig milieu. Het uitschrijven van- deze vergadering was een gevolg van het volgende feit: De luitenant ter zee Nuboer had zich na het bekend-wórden der stellingen van Mr. Jager, tot den Senaat van het Amster- damsche Studentenkorps gewend met het verzoek aan het debat te mogen deelne men. Zulks was aanvaard. Op den avond van de voordracht te Amsterdam maakte echter Mr. Jager bezwaren tegen een de bat met zeeofficieren en zeide, dat hij hiertoe wel genegen was in een Vergade ring van „Krijgswetenschappen" of Ma rine Vereeniging. Gelegenheid werd hiertoe geschapen door het organiseeren van de vergadering van a.s. Vrij- dag. Het bestuur van de Marine Vereeniging ont ving hierop het volgende weigerende antwoord van Mr. Jager. in antwoord op het namens Uw bestuur door den secretaris tot mij gericht schrijven van 14 dezer No. 362 deel ik U het volgende mede. 1 De inhoud van Uw brief heeft mij ver wonderd en niet minder de circulaire voor de algemeene vergadering van 22 December a.s. De wellevendheid had toch zeker medegebracht mijn antwoord af te wachten, alvorens mijn naam te noemen. Maar er is meer. 2. Destijds achtte de redactie van het or gaan Uwer vereeniging het oirbaar in het Augustus-nummer van het Marineblad (jaar gang 1937) een naschrift toe te voegen aan het door haar overgenomen wederwoord, dat ik destijds tot den militairen medewerker van het dagblad De Maasbode richtte. Daarin gaf zij een beoordeeling over mijn handelwijze, die een veel verder strekkende beteekenis had, dan van een anoniemen medewerker, wiens naam Uw bestuur allicht bekend was. Mij werd toen het droit de réponse ln Uw orgaan niet gegeven. 3. Het Marineblad van Augustus 1939 be helst op blz. 902 in het artikel van den lui tenant ter zee eerste klasse Nuboer een uit lating ten opzichte van mijn persoop en de door mij voorgestane denkbeelden, die aller minst getuigt van waardeering voor hen, die in de marine een verantwoordelijke positie vervuld hebben daardoor een breederen kijk op het defensievraagstuk van Indië konden krijgen, dan laartoe de gemiddelde marine officier in staat is. De redactie van het or gaan Uwer vereeniging heeft de uitlating van den heer Nuo. „r niet alleen toegelaten, maar die zelfs nog extra aangedikt! 4. In een milieu van marineofficieren, zoo gelijkgeschakeld als- d- redactie beweert en die er, naar ik r.een te mogen aannemen al len een eigen meening op nahouden, welke het resultaat is van grondige studie, heeft een debat mijnerzijds over de steningen van deu luitenant ter zee Nuboer geen zin. Het propa gandistische doel van zoodanig debat is te duidelijk en ik acht dit voorts !nig in ovu eenstemmi t 'et ar', kei 1 va i het regte—ent Uwer vereeniging, waarin op evorderii.g van kennis, voornamelijk op maritiem gebied en vooral uit -krijgskundig oogpunt zoo den na druk is gelegd. 5. Ik herinner U voorts aan het optreden van den luitenant ter zee der eerste klasse Jhr. van Foreest in de vergadering van de Vereeniging voor nationale veiligheid op 6 No vember 1936 te Utrecht gehouden. Bij dat op treden werd zooals een der bladen schreef een zoodanige mate van onridderlijkheid en aanmatiging ten toon gespreid, als men van een officier niet zou verwachten. Het schijnt, dat voor jeugdige stafofficieren een zakelijk debat blijkbaar niet gemakkelijk te voeren valt, want de heer Nuboer maakt op grond van zijn hiervoor vermelde uitlating, het niet veel beter. Het zijn deze ervaringen, die mij op Uw schrijven van 14 dezer ontkennend doen ant woorden. 6. Voor een ernstig, wetenschappelijk en dus geen propagandistisch debat, voel ik al les. Ik heb daarnaar gestreefd, o.a. als in de Vereeniging voor Krijgswetenschap te Den Haag een belangrijk onderwerp op de verde diging van Indië betrekking hebbend werd in geleid. Mijn ervaring is ook daar, dat het Be stuur zoodanig debat mijnerzijds allerminst wilde aanmoedigen en aan een éénzijdige voor lichting blijkbaar de voorkeur gaf. 7. Ziet Uw Bestuur kans te bevorderen, dat over het onderwerp, dat op de ver gadering van 22 'December behandeld wordt en dat zeker niet de marine alléén betreft, medio Januari 1940 in een bijeen komst van de Vereeniging voor Krijgswe tenschap te Den Haag een debatavond tus- schen den schout bij nacht Jolles en mij en u zult 's morgens uit bed springen, gqreed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet. het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alle3 zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. kan plaats vinden, dan zal ik dit zeer toe juichen. De zeer verantwoordelijke positie, die de schout bij nacht als commandant der marine vervult, waarborgt, dat het propagandistisch karakter van het debat verre gehouden zal worden en dit op we tenschappelijk en hoog peil zal staan. Gaarne waeht ik daarop Uw antwoord en verzoek U intusschen van dit schrijven aan Uw leden in zijn geheel kennis te geven, niet door voorlezing ter vergade ring, maar door toezending van een af schrift. De gep, viceradmiraal, w.g. J. C. JAGER De nummering is geschied door het be stuur der M.V. Dit schrijven geeft het bestuur aanleiding tot de volgende opmerkingen, die het ter ken nis van den gep. Vice-Admiraal Mr. J. C. Jager heeft gebracht: 1. Het bestuur aanvaardt de qualificatie van „gebrek aan wellevendheid" niet. Het be stuur achtte het wenschelijk aan de leden me de te deelen, dat het Mr. Jager had uitgenoo- digd, terwijl het de stellingen van Mr. Jager, ontwikkeld in de vergadering van 11 Decem ber j.1., daarbij bekend maakte. 2. Destijds (Aug. 1937) achtte de Redactie van het Marineblad het oirbaar een Naschrift toe te voegen aan het opgenomen wederwoord van Mr. Jager tegen een artikel in ,,de Maas bode". De Redactie sloot daarmede de dis cussie, omdat haar standpunt t. o. z. van het onderhavige geval scherp-omlijnd had bepaald en verdere discussie niet in het landsbelang achtte. Het geval betrof een artikel van Mr. Jager in de „Revue Maritime", waarin door dezen oud-chef van den Marine-Staf gegevens wer den verstrekt over de plannen, welke (in Ne derland) hebben bestaan om de verdediging onzer gebiedsdeelen in Nederlandsch-Indië op peil te brengen, over de politiek-strategische situatie van Ned.-Indië en (zeer openhartig; over de paraatheid van de Nederlandsche Vloot. De reeds lang bestaande controverse KruiserVliegtuig vormde de kern van het artikel. De Redactie eindigde haar Naschrift als volgt: „Ten slotte nog een opmerking. Wij ver zoeken den Admiraal Jager uitdrukkelijk om voortaan in publicaties niet meer te 'willen spreken over controversen, die in de Marine bestaan tusschen KruiserVliegtuig. zijn niet rond, maar zijn hartvOritljq. Wij kunnen met de hand op ons hart verklaren, dat deze niet aanwezig zijn. Alle Marineofficieren zijn er op strate- gisch-tactisclie gronden van overtuigd, dat wij èn kruisers èn vliegtuigen moeten heb ben. Gep. Vice-Admiraal Mr. Jager neemt, wat dit betreft, een eenzame plaats in, terwijl van zijn supporters gezegd mag worden, dat hun inzicht in de oorlogs voering ter zee, ingevolge gebrek aan ma ritieme scholing, slechts gering kan zijn. Wat toen oirbaar werd geacht, wordt het ook nu nog, zelfs in sterkere mate. Men achtte Mr. Jager's inzichten en publicaties niet in het landsbelang en niet getuigend van krijgs kundig-juist inzicht. 3. Mr. Jager zegt, dat de uitlating van den luitenant ter zee Nuboer in het Augustus nummer van het Marineblad 1939 niet getuigt van waardeering voor hen, die in de Marine een verantwoordelijké positie vervuld heb benenz. In zijn algemeenheid is deze opmerking ge heel onjuist. De uitlating van den schrijver ge-' tuigt slechts van gemis aan waardeering voor den persoon van Mr. Jager, niettegenstaande deze oud-vlagofficier een verantwoordelijke po sitie heeft bekleed, neen sterker nog, juist omdat deze een hooge positie heeft vervuld. Zijn opmerking op blz. 902 was niet gelukkig gekozen, dit zij erkend. Van een aandikken door de Redactie was echter in het geheel geen sprake. De noot van de Redactie sloeg op iets anders, 2 alinea's verder. Dit gemis aan waardeering voor den per soon van Mr. Jager is een algemeen bekend feit. Reeds in 1937 (zie punt 2) vond de Re dactie van het Marineblad het niet oirbaar en evenmin in het landsbelang, dat een oud chef van den Marinestaf in zijn artikelen con troversen schiep of trachtte aan te toonen. De meer-recente publicaties van Mr. Jager in het „Utrechts Nieuwsblad", de „Haagsche Post", en andere bladen zijn ten deele zóó in sinueerend en onwaardig ten opzichte van de mannen, die nu de verantwoording te dragen hebben, (zie „Utrechts Nieuwsblad" van 11 en 18 November j.1.) en zij zijn zoodanig strij dig met krijgskundige beginselen, dat eenige waardeering in de Marine voor dit overvloe dig, onnut en gevaarlijk geschrijf niet te vin den is. Er zit in al deze publicaties een element van onwaarachtigheid, zooals door den militairen medewerker van „de Maasbode" (avondblad 14 en 15 December j.1.; men zie hiervoor de Januari-aflevering Marineblad 1940) scherp werd aangetoond. Waardeering heeft de Marine echter steeds voor degenen, die werkelijk verantwoording he' ben te dragen. 4. Mr. Jage* neemt aan, dat een debat in Marine-kringen geen zin heeft. Hij verschuilt zich hier a priori achter de eenheid-van- krijgskundige-opvatting van de huidige Ma rineofficieren. Mochten deze woorden op recht zijn gemeend (hetgeen niet blijkt), neemt hij dus grondigheid-van-inzicht en ern- Dat is 'n leuk idee om met Kerstmis Vader e verrassen met een paar neerlijk warme pantoi fels 'n Echt prettig geschenk om te geven, nog pret tiger om te ontvangen. Ook voor Moeder hebben svtj 'n enorme keuze. TE KOOP: Buffets vanaf 10. Dressoir 20. Keukentafels 1. Moderne Haard 35. 2 Fauteuils, 4 Stoelen 15. 2 Clubfauteuils 15. Groote Keukenmatten vanaf 1. Fornuis 20. Pracht Wieg 2.50 Eiken Ledikanten 12.50 Spiralen 10. Kapok Bedstellen 14.— Eenpersoons Ledikanten 7.50 Enz. Enz. Enz. BAARS, Iianaalweg 85 naast Postkantoor ja S*f Smsï* m Spaart plaatjes voor het album ,,Het Water op Vr.jz. Prot. Vrouwen-Ver. HET BESTUUR. op DONDERDAG 21 DEC., des avonds 8u(5, In de benedenzaal van het vm. U.S. 0. gebouw KANAALWEG 167. - TOEGANG VRIJ. Deze leveren wij ct. per hall pond. Bij onza broodbezorgers verkrijgbaar. Broodtabr. „DE EENDRACHT". maakt bekend, dat de slagerswinkels i tot 11 uur v.m. GEOPEND zijn. Zij verzoeken bestellingen vroegtijdig op te geven. (Per telefoon voor 10 uur). Nieuwjaarsdag zijn de winkels GESLOTEN. HET BESTUUR. stige studie als grondslag aan van deze mo derne doctrine, dan bewijst het weigeren van een debat de zwakheid van het eigen stand punt. Juist dan waren de elementen voor een levendig debat aanwezig. Eén ding is zeker: de argumenten van de actief-dienende Marine officieren zijn slechts ingegeven door krijgs kundig-denken, zij zijn de vrucht van modern stafwerk en zij zijn vrij van elk propagandis tisch streven. Het in deze alinea uitgedrukte wantrouwen in het beleid van het bestuur van de Marine Vereeniging en de verwijzing naar artikel 1 van de statuten (doel der Vereeniging) meent het bestuur vanwege de daarin opgesloten insinuatie van de zijde van een lid van de Marine Vereeniging niet te moeten beant woorden. 5. Het optreden van den luitenant ter zee Jhr. van Foreest staat buiten de Ma rine Vereeniging. Niet echter de algemee ne opmerking over „jeugdige stafofficie ren". In de oogen van Mr. Jager mag een officier van 18 k 20 jaar onciënniteit jong zijn, In de oogen van de actieve Marineofficieren zijn deze mannen van 40 jaar, leeraren en directeur van de Hoo- gere Marine Krijgsschool, het ni e t. Slechts wetenschappelijk, zuiver-krijgs- kundige argumenten spelen een rol, niet leeftijd of rang van den inleider. Dat deze officieren volgens het inzicht van Mr. Jager „blijkbaar" een „zakelijk" debat niet voeren kunnene, is uit hoofde van hun positie en wetenschappelijk peil niet aan te nemen. Van een debater mag overigens wor den verwacht, dat hij vertrouwen heeft in den voorzitter van de vergadering en dat hij diens leiding aanvaardt. 6. Het Bestuur meent, dat het niet mag ingaan op de woorden van den brief van Mr. Jager aan het adres van het bestuur van de Vereeniging tot bevordering van Krijgsweten schappen. Deze woorden zullen ter kennis worden gebracht van de Vereeniing bo vengenoemd. 7. Doch het is wèl zeer verwonderlijk, dat Mr. Jager het bestuur van de Marine Ver eeniging verzoekt, een debat te willen orga niseeren over een maritiem onderwerp in Den Haag, door een hoogeplaatst Marineofficier, in deze door hem gesmade vereeniging van Legerofficieren. Aanvaardt hij dan van deze vereeniging wèl de leiding? Neemt hij a priori aan, dat een debat met den luitenant ter zee Nuboer, wn. Directeur van de Hoogere Marine Krijgs school, niet wetenschappelijk zal zijn? Het bestuur der Marine Vereeniging neemt thans aan, dat de weigering van Mr. Jager MET ROZIJNEN EN SUCADE Donderdag- en Vrijdagavond Per portie 25 ct. Restaurant „De Toelast". Voor de Kerstdagen verkrijgbaar Hazen, Fazanten, Eendvogels, Smienten, Talingen, tamme Konijnen, Duinkonijnen, Ganzen en Kalkoenen om in de Marine Vereeniging te komen debat- teeren slechts dient om zich te onttrekken aan een normale gedachtenwisseling en aan het risico van de verdediging van een krijgs kundig-onhoudbaar standpunt. Het bestuur drukt zijn spijt uit over het niet-aannemen van deze uitgezochte gelegen heid tot het op faire wijze kruisen van de degens. Voor het Bestuur de Secretaris A. H. I. KRAMERS. Wij vestigen nog even*, de aandacht op den wjjdingsavond, welke per advertentie door de C.J.M.V. is aangekondigd. Deze vindt plaats Vrijdag a.s. te 8 uur 15 in het gebouw Palm straat. Als spreker zal Ds, J. H. Vaandrager op treden, terwijl Ds. J. H, Jansen de avond zal sluiten. Het programma bevat o.m. het Kerstspel „Christus' komst". De Directeur van het postkantoor te Wormerveer, de heer M. N. D. Augustijn, zal met ingang van 16 Jan. 1940 in gelijke functie naar Den Helder worden overge plaatst. Sinds 16 Juli 1982 was de heer Augustijn te Wormerveer werkzaam. GEREF. EVANG. ZANGKOOR „ORA ET LABORA". Bovengenoemde vereeniging gaf een liede- renavond in het Verpleeghuis aan de Kerk- gracht. Het zangkoor stond onder leiding van den heer J. Jongkees. Ter afwisseling van eenige nummers muziek gaf de heer W Breeu- wer een solonummer violoncel en zijn dochter piano. De eerwaarde heer IJ. Feenstra bracht het Kerstevangelie tot de bewoners. In de pauze werden allen getracteerd. De bewoners danken het zangkoor voor den gezelligen avond. Vice-admiraal Ferwerda op weg naar Holland. Zeer velen hebben afscheid genomen van den aftredenden commandant zeemacht, vice- admiraal Ferwerda en zijn echtgenoote, die gisteren met de „Marnix van St. Aldegonde" uit Indië is vertrokken. De gouverneur-generaal had zich laten ver tegenwoordigen door zijn adjudant, luitenant ter zee baron Van Till. De hoogste autoritei ten van land- en zeemacht waren verder bij het afscheid tegenwoordig, alsmede de leidende ambtenaren van andere overheidsdiensten en vertegenwoordigers uit de bedrijfswereld. Op de kade stond eeneerewacht opgesteld van de Koninklijke Bataviasche Jachtclub. Zeiljachten van de club voeren om het ver trekkende schip. De Nederlandsch-Indische Vliegclub bracht op haar manier een afscheidsgroet. Drie vlieg tuigen van deze vereeniging cirkelden boven de „Marnix". In de verandah van de eerste klasse bestond gelegenheid voor allen om van den scheiden den vlootvoogd afscheid te nemen. Het was hier een groote drukte; er was een schat van bloemen. Toen de „Marnix" van den wal loskwam, speelde de regimentsmuziek het „Wilhelmus". De nieuwe vlootvoogd, schout-bij-nacht Hel- frich, deed zijn voorganger uitgeleide tot de pieren. Een motorboot van de Jachtclub met de eerewacht aan boord voer eveneens mede tot in zee en een escadrille sportvliegtuigen bleef boven het schip cirkelen, totdat de „Marnix" de haven had verlaten. Bij het uitvaren van de haven werd de ad miraalsvlag, welke van den top van den voor mast woei, door vijftien saluutschoten ge groet. Heden; Casino, 8 uur. Concert Held. Mannenkoor. Vrjjdag 22 December. Musis Sasrum. Kunstavond gegeven door de ed. Ver. van Huisvrouwen, smo 7.30 u.: Uitvoering H.B.S.-vereeniging. Gebouw Palmstraat, 8.15: Wijdingsavond. Zaterdag 23 December. Casino, 8.00 uur: Non-stop cabaret: „Klaar voor Onderwater". Barometerstand Den Helder: 772.8 Maximum temp. lucht 8 uur: 3-8 Laagste temperatuur: —3.8 Wind: richting: Zuid, kracht 2 Licht op: 4,17 u<

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6