SALOH Stemmige kerstfeestvieringen Nieuw initiatief Vrouw verbrand Mijn slaat gat in dijk Kerstgeschenk ,4> Woensdag 27 December 1939 Tweede Blad ^acUnieuw-i Wijclingsdienst Luth. Kerk Kerstconcert van het „Stedelijk" Kerstfeest in het Hospitaal Hoe het kerstfeest in het verpleeg- huis aan de Kerkgracht werd gevierd MANSHANDEN O.Z.D* -revue wederom een groot succes Uitslag verloting Bewaar de zachtheid van Uw huid Kerstfeest is geen feest van uitbun dige vreugde, maar een feest van stil genieten in de binnenkamer. Een feest van inkeer en overdenking. Het is merk waardig zooveel gezinnen in de 'laatste jaren de uiterlijke sfeer voor het Kerst feest scheppen. Er is bijna geen huis, waar men den kerstboom niet ziet bran den met zijn trillend kaarsenlicht of waar men althans geen groen en kaar sen heeft neergezet, om het alles stemming" te brengen. „in Kerstfeest 1939 is voor ons land nog in vrede voorbijgegaan, en in onze stad is het rustig gevierd. De kerken waren wellicht nog voller dan andere jaren, de Zondagsschool feesten werden nog drukker bezocht dan bij vorige Kerstfeestvieringen. De mensch gaat wellicht iets meer beseffen van de geestelijke beteekenis van dit groote feest. Zondagavond om 11 u. is in de Luthersche kerk een wijdingsdienst gehouden, waarvoor de belangstelling zoo groot was, dat lang niet alle bezoekers een plaats konden krijgen. Velen moesten zich met een staanplaats te vreden stellen. De kerk was stemmig ver sierd en had slechts de verlichting van de groote kerstboomen en de kaarsen op de kroonen in het gebouw. De bezoekers van dezen dienst hadden een werkzaam aandeel' aan dezen dienst. De voor gelezen Schriftgedeelten werden telkens af gewisseld door gezamenlijken zang van be kende Kerstliederen, terwijl de voorganger der gemeente, Ds. W. J. F. Meiners, een korte toespraak hield. Aan het einde van den dienst werd een collecte gehouden ten bate van het Finsche Roode Kruis, die, na aftrek van onkosten, een bedrag van 69.— opbracht. Om half een 's nachts was de dienst geëindigd. Het was een goede inzet voor de komende feestdagen en gezien de belangstelling blijkt dit initiatief van. Ds. Meiners wel waardeering te vinden. Op de beide feestdagen werd het feest op tal van plaatsen gevierd en men heeft, zooals uit onderstaande verslagen blijkt, hen niet vergeten, die door omstandigheden aan de openbare feestviering niet konden deelnemen. Zooals gewoonlijk werd de Kerstochtend door het Stedelijk Muziekkorps met toepas selijke muziek ingeluid. Wie zich de moeite had gegeven dezen ochtend naar de muziek tent te gaan, en daar het concert bij te wonen, heeft hiervan zeker geen spijt gehad. Trou wens, over gebrek aan belangstelling was niet te klagen. Het concert begon met het oude „Stille Nacht, Heilige Nacht'', dat zoo'n geest van vredige stilte ademt, gevolgd door andere kerstliederen, waaronder eenige, oud-Neder- landsche, welke door den heer Pala, den vroe- geren dirigent van het corps, waren bewerkt. Alle nummers klonken zuiver door de stille morgenlucht, en werden niet verstoord door het verkeersgedruisch, dat op dit vroege Zon dags-uur nog minimaal was. Het was een con cert pm stil naar te staan luisteren, en dat allen, zoowel toehoorders als spelers voldoe ning moet hebben geschonken. Te kwart over negen ongeveer was het programma ten einde. Het is nooit leuk om het Kerstfeest niet thuis te kunnen vieren, maar het is toch wel dubbel vervelend als je lichamelijk niet in orde bent, zoodat je het kestfeest ln bed, en dan nog buitenshuis moet doorbrengen. U kunt zich wel voorstellen, dat je dan een ver laten idee krijgt. Daarom is het een goede gedachte van de doktoren en zusters in het Marinehospitaal, om ieder jaar een paar mooie kerstboomen te tooien, en ook op den kerstdag zelf iets voor de patiënten te doen. En ditmaal was het een zeer rijk programma wat zij de patiënten aanboden. Den eersten Kerstdag om half vier waren de deuren van alle zalen boven opengezet. Op de gang- brandde de kerstboom, en vlak hier bij stond een piano opgesteld. Alle zusters, diegemist konden worden, gingen bij de piano staan, waarachter Dr. R. Franssen. had plaatsgeno men. Het Zusterkooi' zong eerst „Stille Nacht", gevolgd door „Heerlijk klonk het lied der Engelen", dat gezongen werd door alt (Zr. Hemelrijk) en sopraan (Zr. Plasméyer). Zuster Trap, die anders altijd de sopraanpartij zingt, was ongelukkigerwijs eenige dagen tevoren ziék geworden. Hierna volgden nog eenige nummers door het zusterkoor, waarna Zr. Hemelrijk, begeleid door viool en piano, een paar fijne melodieën zong. Na deze nummers volgde een korte pauze, waarin den velen genoodigden, bestaande uit de heeren doctoren en hun families, thee werd aangeboden. Het verdere deel van het pro gramma bestond voor het grootste deel uit zang door Zr. Hemelrijk, begeleid door viool (waarvoor de heer Strobel zich welwillend beschikbaar had gesteld) en piano. De patiën ten in hun bedden genoten, die maar even op mochten staan waren in de gang, vlak bij het koor verzameld, en konden alles dus van zeer nabij volgen. Het programma- nam bijna anderhalf uur in beslag. Toen het programma geëindigd was, ging het koor met de piano naar de achterzijde van het gebouw, waar hetzelfde programma wederom werd uitge voerd, terwijl 's avonds hetzelfde nog eens beneden zou worden gezongen, zoodat alle patiënten ervan konden genieten. De leiding lag in handen van den chef van het hospitaal, dr. P. de Mooy en Zr. Willems, welke beiden zeer zeker een dankwoord toe komt voor de uitstekende organisatie. Den tweeden Kerstdag bracht het koor van het Leger des H*eils en het Christelijk Zang koor „Halleluja" een bezoek aan het hospi taal, waar zij voor de patiënten eveneens zangnummers ten gehoore brachten. Wie denkt, dat de oudjes, welke in dit huis verpleegd worden, geheel geen werk van het Kerstfeest zouden maken, heeft het mis. Een paar dagen van te voren reeds werden de beide conversatiezalen rijk met groen en linten en kerstklokken versierd, terwijl bovendien in de mannen-conversatiezaal een pracht van een kerstboom werd opgesteld, die met behulp van een monteur geheel electrisch werd verlicht. De kerstboom deed het werkelijk uitstekend. Ook de buitenwereld had het tehuis niet ver geten. Op den 24sten werden de bewoners ver gast op zang van het meisjeskoor van de Speeltuinvereeniging „Centrum", onder leiding van den heer Hoogervorst, de pianobegeleiding was van Mevr. MoréeDol. De heer Van Dalen bracht namens het bestuur dank voor het gebodene. 's Avonds zong het Geref. zang koor „Ora et Labora", onder leiding van den heer Jongkees, eenige liederen. Ter afwisse ling brachten eenige heeren een paar mooie nummers op viool en violoncel. Zoowel het koor als de beide heeren werden op de piano begeleid door Mej. C. Kokelaar. In de pauze werden allen getracteerd op chocolademelk, thee, koekjes en sigaren. Voor de chocolade melk had de Heldersche Melkcentrale zorg gedragen, die daarvoor geheel belangeloos vijftig liter afgestaan had. Den Tweeden Kerstdag zong het Leger des Heils in den vooravond eenige mooie liederen. Tot slot van het feest volgde dan het uitreiken van de geschenken, waarvoor het Leger des Heils had zorg gedragen. Dat ging heel origi neel in zijn werk. Ieder pakje in den kerstboom droeg een nummer, en er hingen evenveel pakjes aan den boom als er bewoners in het huis zijn. Daarna moest ieder een lootje trek ken. Het was dus een tombola zonder nieten. Het tehuis kan dus op een prettig kerkstfeest terugzien. Namens het bestuur danken wij hier de ver schillende gevers van lectuur aan de oudjes. Een wel zeer tragisch ongeval heeft zich vlak voor de feestdagen in het gezin van de familie Bruin in de Bothastraat voorgedaan. De ongeveer vijftigjarige echtgenoote van den heer B. was Zaterdagmorgen om .ongeveer 12 uur in de bijkeuken bezig met het klaar maken van den maaltijd voor den Zondag. Op een petroleumstel stond een pan met vet, waarbij Mevr. B. wat water voegde, waar schijnlijk is toen de vlam in de pan geslagen, waardoor mevr. B. in brand geraakte. De vrouw, die in haar radélöosheid niet wist wat ze doén moest, holde naar buiten. Haar twin tigjarige zoon trachtte de brandende kleeren nog van het lichaam van zijn moeder weg te rukken en liep daarbij vrij ernstige brand wonden op aan beide handen. In minder dan geen tijd stond de vrouw van onder tot boven in brand en gillend holde zij op straat. Eenige voorbijgangers trokken hun jassen uit en wier pen die om de brandende vrouw. Het vuur was daardoor vrij spoedig gebluscht. Mevr. B. had echter ernstige brandwonden over het ge heels lichaam. Het droevig ongeval, dat zich in enkele mi nuten afspeelde, moet voor de toeschouwers een angstig gezicht geweest zijn. De vrouw, die in haar wanhoop wild ronddanste, van onder tot boven omhuld door de vlammen. Toen het vuur dan ook gebluscht was, bleek zij er ernstig aan toe te zijn. Op een brandcard, in de hulpauto van de politie, die spoedig ter plaatse was, werd zij naar het hospitaal ver voerd, waar zij na eenige uren van ontzettend lijden, Zondagmorgen in dc vroegte overleed. Het wel zeer droevige ongeval bracht in de buurt groote verslagenheid. DAMES KAPPER HEEREN Stakmanbossestr. 65 Tel. 541 Zondagmorgen in de vroegte is heel de bevolking van onze stad opgeschrikt door een zwaren slag, die lal van woningen op hun fundamenten deed trillen. Verschil lende ruiten op den Badhuisweg te Huis duinen en in Den Helder, vielen aan diggels. Aanvankelijk meende men, dat van een der batterijen met zwaar geschut een schot was gelost, doch later bleek, dat een mijn tegen een van de golfbrekers, ongeveer vlak voor den vuurtoren, tot ontploffing was gekomen. De explosie was zoo hevig, dat op kilometers afstand, de woningen stonden te dreunen en de ruiten in hun sponningen trilden. De ont ploffing geschiedde om ongeveer 5 uur. Over al zag men de lichten opgaan en wel weini gen zullen dien morgen nog geslapen heb ben, omdat een vrij sterken Westenwind het gevaar van het aanspoelen van mijnen groot maakte. De hevigheid van de ontploffing bleek ook uit het groote gat, dat in den golfbreker ge slagen was. Het was een gat van minstens zeven meter in omtrek en met een diepte van één k anderhalve meter. Tot honderden me ters ver vond men de zware steenen, die uit den golfbreker waren geslagen en de be- schoeiingpalen van den golfbreker lagen over grooten afstand verspreid. Het roestwater was zelfs over den dijk in het land geslagen. Zoodra het getij het toeliet is personeel van Waterstaat begonnen met het dichtgooien van het gat, omdat het gevaar opleverde bij sterken wind en hevigen golfslag grooter te worden. Er was Zondagmorgen veel belangstelling voor de gevolgen van dezen nachtelijken on rustverstoorder. En menigeen vond ver in de omgeving een souvernir van het oorlogs monster, een gebogen en verwrongen stuk ijzer. Op een van deze stukken was duidelijk de naam „Holland" te lezen, zoodat de da der meteen geïdentificeerd kon worden. Later op den dag spoelden nog verschil lende mijnen aan, die echter tijdig gedemon teerd konden worden. Wij vragen ons af of men in het vervolg de bewoners in de onmiddellijke omgeving van het dreigende gevaar niet kan waar schuwen. De ontplofte mijn was Zaterdag avond al gesignaleerd en de plaats waar zij dreef was niet te bereiken om het monster tijdig te demonteeren, zoodat men kon ver onderstellen, dat de mijn zou ontploffen. Enkele bewoners waren er van op de hoog te en zetten wijselijk hun ramen op een kier, zoodat het gevaar voor breken ge weken was, maar bij verschillende anderen werd 'n groote ruit finaal ingedrukt. Dat was dus een slecht begin van de feest dagen. Er zijn op Huisduinen militairen genoeg, waarom niet even een paar man langs de hui zen gestuurd om de bewoners te waarschu wen Men had daardoor een hoop misère kun nen voorkomen. Natuurlijk geldt dit alleen voor de onmiddellijke omgeving en alleen dan als men het gevaar van tevoren aan ziet komen, zooals Zaterdagavond. Uit het politie-rapport HET FIETSENHOEKJE. Voor een perceel aan den Kanaalweg stond een Hercules-damesrijwiel. Toen de eigenares het wilde meenemen was het bereids ver dwenen Op het Havenkantoor is voorts een heeren rijwiel terug te bekomen, dat men onbeheerd aantrof. GELD VERDWENEN LIT GROENTEHAL. Uit een plaatselijke groentenhal verdween, ten nadeele van den eigenaar, eenig geld. Een onderzoek wordt ingesteld. INCIDENT IN KERK. Zondagmiddag werd een militair, die aan wezig was in de Katholieke kerk aan de Kerk gracht, onwel en verloor het bewustzijn. Door den toevallig aanwezigen arts werd assisten tie verleend, waarna de man naar het Marine- hospitaal werd vervoerd. ,j Stampvol Casino beleeft eenige vroolijke uren. Zaterdagavond heeft in Casino de tweede uitvoering wn de onlangs opge richte amusementsclub van den Onder zeedienst plaatsgevonden, en was het eer ste optreden als een succes te beschou wen, het tweede bleek niet alleen even goed te zijn, het was beter! Dat was dubbel prettig, omdat het Casino tot de laatste plaats gevuld was, zoodat men de reputatie van de O.D.Z.-er voorloopig in de stelling als gevestigd kan beschou wen. Dit feest, waarvan de baten ten goe de komen aan het Marine Rampen Fonds, werd bijgewoond door den commandant van den O.Z.D., den luitenant ter zee der le kl. J. Callenfels. Verscheidene andere officieren van zee- en landmacht waren eveneens aanwezig. De vorige maal hebben wij een vrij uitvoe rig verslag geschreven over de verschillende onderdeelen der revue, en waar deze in groote lijnen gelijkvormig gebleven was, is het thans niet noodig in details te treden. Maar enkele medewerkers moeten hier toch met name ge noemd worden, en dan is daar in de eerste plaats Tom Borgerding, die zoowel in zijn functie van conferencier als sketchspeler en potsenmaker (de creatie van Shag en Pul...) optrad en vrijwel steeds de lachers op zijn hand kreeg.- Naast Borgerding was daar de heer Arntz, eveneens beschikkende over een groote mate van veelzijdigheid. We hoorden hem als zan ger van zeemansliedjes, we zagen hem als sketchspeler, maar het voortreffelijkst was hij in combinatie met zijn echtgenoote in een danse espagnole en enkele tango fantasieën. Een opmerkelijk, prestatie van de Arntzen, die tot het beste deel van den avond behoor de, en een dienovereenkomstig succes ver wierf. Mevr. Arntz werden bloemen aange boden. De band, „The Rhytm Sailors" was op dreef, zoowel tijdens de entr'acte muziek als bij het bal. Een woord van waardeering voor den leider (die eveneens met begeleiding van zijn echtgenoote enkele soli vertolkte op viool, cello en zingende zaag) is hier even eens wel verdiend. En overigens... al die andere jongens van den O.Z.D., die deze revue tot een zoo prettig geheel wisten te maken. Het was een plezier te zien hoe vlot, hoe waarlijk „non stop" dat alles verliep. Kranig amateurswerk, dat klopte als een bus, Evenmin vergeten mag worden de heer G. de Fouw. Hij was wederom de man die achter de schermen die een massa werk verzet heeft, en niet alleen als de samensteller van tombola (waarvan de prijzen in recordtijd aan den man gebracht waren) en programma. Voorts opperschipper Van der Spek, de sympathieke O.Z.D. chef d'equipage, en de overigen, die wij hier niet noemen. Om half 12 werd een aanvang met het bal gemaakt. Daar verreweg het groot ste deel van het publiek in Casino bleef, was het slechts een klein parket, waarop men dansen kon, maar dank zij de even enthousiaste als kundige bal-leiding van den heer Arntz, die meer met dat bijltje gehakt heeft, slaagde ook dat deel van den avond (en nacht) ten volle. Een uitvoering, waaraan men met pret tige gedachten terugdenkt. TWEEMAAL IN OVERTEDING. Tegen een garagehouder werd een dezer dagen proces-verbaal opgemaakt terzake het overtreden van de Rijtijdenwet. De man bleek halsstarrig, want den dag erna ging hij voor hetzelfde feit op de bon. EERSTE SIERDUIVENTENTOON- STELLING. Op onderstaande steunbonnen van de ver loting der Sierduivententoonstelling viel een prijs: 256, 249, 208, 270, 75 174, 241, 255, 180, 225, 245, 43, 9, 297, 104, 118, 129, 188, 125, 67, 382, 304, 379, 322, 476. 57. Langs de straat Wie zou de uitvinder zijn van de „Kerstrap porten"? Nog nooit hebben wij zijn naam hooren noemen. Al leeren we op school met niet geheel onverdeeld genoegen over de uit vinders van het wereldschokkend „Haring kaken", het tegen zijn zin ontdekken van het noodlottige buskruit en met zijn zin ontdek ken van Amerika, door Kees Lumbus. Laat de man, de uitvinder of ontdekker van de Kerst rapporten zich gelukkig prijzen, dat zijn per soon en naam niet gevonden wordt in de anna len der geschiedenis. Voorzeker, tienduizenden schoolgaande Nederlandertjes zouden zich hartstochtelijk aaneensluiten om een protest monument, een soort reusachtige schandpaal op te richten voor den uitvinder van dit duister bedenksel, het overbrieven van narigheden aan de ouders vlak voor de vacantie. 't Is alsof deze verschrikkelijke „Schoolvijand No. 1" al bij voorbaat gevoeld heeft, welk een onheil hij stichtte, waarom hij de eerste rapporten van de allerkleinsten en alleronnoozelsten nog zoo „mooi" mogelijk laat. Dit is dan ook de eenigste verzachtende omstandigheid en reden waarom Theo en Abje, die voor het le en Ze jaar op school zijn de Kerstvacantie ingaan met de hooggeheven trophee: hun goede rapport! Zevens, achten, ja zelfs negens prijken er op en verkondigen ieder die het maar zien wil, hoe goed en wijs, vlijtig en van uitstekend gedrag deze baasjes zijn. Vader en moeder gelukkig met het succes, uiten enbetalen hun dank. wanneer het weer koud en guur is met dc huidvoedende en huidverfraaiende Purol. D00S3O ct. Spontaan krijgen de brave zonen het welver diende kwartje. Tjonge, wat een handelswaarde heetf zóó'n rapport! Ze staan er eerst verbluft van te kijken en zien elkaar verstelt aan. Maar danschuchter stelt Abje voor: „Zullen we 't ook eens aan tante Catrien laten zien?" Jaen aan tante Rieken aan tante Din ges, "t is dichtbij. Enfin, het s'.ot is, dat de tantes min of meer bijdragen en dat Theo en Abje elk 50 centen hebben opgeschommeld als belooning voor kennis, vlijt en goed gedrag. Wat nu gedaanGeld is slechts middel en mag nooit doel zijn. Dat doel, daar gaat het om. Eerst met ijver zorgen, dat het geld er is en dan met nog meer ijver bewerkstelligen, dat er „wat" mee wordt gedaan. Haastig weer uit geven en omzetten inJa, waarin. Theo en Abje moeten nu hun geld, hun schat „beleg gen". Nu ze eenmaal het zoo begeerde aardsche slijk in zoo ruime mate hebben toegestroomd gekregen is 't ideaal van het „hebben" bereikt. De prikkel is weg. Geld is hard en koud! Ze merken het. Geld alléén kan niet gelukkig maken. Maar morgen is het Kerst. Nu zijn ze met vader en moeder in de stad aan het winke len. Bij Kerst behoor en geschenken Kerst geschenken en gezelligheid. Dan na vele eta lages te hebben afgespeurd, wordt, staande achter vader en moeder fluisterend en ernstig onderhandeld. Groote Kerstklokken en kleine hangen daar. Zou mammie zulke Kerstklok ken thuis niet echt fijn vinden, AbjeTja! fi- breert Theo enthousiast, zullen we die voor mammie koopen? Tja, dat doen we. Theo tikt met z'n wijsvingertje op vaders jas. Met een veelzeggende blik en met iets geheimzinnigs in z'n stem: „We moeten even naar binnen. Wacht U even? Glimlachend knikt vader van ja, waarop de twee kleine aapjes hand in hand de groote, lichte, volle winkel binnenstappen. Vader en moeder wachten; ze wachten al lang, maar geduldig. Dan ineens verschijnt hun oudste spruit met onthutst gezicht en zweet druppeltjes op z'n neus in de deuropening. Met groote angst00gen kijkt hij vader aan. „We komme drie centen te kort", brengt hij er ang stig uit. Voor hij nog aan de moeilijke vraag toekomt, om die nog van vader te mogen ont vangen, grijpt paps met royaal gebaar zijn portemonnaie: „Daar Albert, ziezoo, jij bent weer uit de brand". Dankbaar kijkt zijn stam houder hem aan en haast zich weer naar bin nen. Opgelucht en lachend stappen twee zonen met een pakje den winkel uit en verder langs alle Kerstheerlijkheden. Drie dagen feest, dan moeten er koekjes in huis zijn, dus stappen de twee grooten en de twee kleinen een drukke koekjeswinkel binnen. Theo en Abje trekken zich even terug achter een bonbonvitrine en overleggen weer ernstig, de hoofden een weinig gebogen. Dan schuifelt Theo op z'n moeder af. Of ze even „die" kant op wil kijken. Begrijpend knikt moeder en wacht glimlachend tot achter haar rug de groote verrassing wordt bereid. Theo tipt met een tusschen de koek beluste dames door, stapt om de toonbank heen op de koek juffrouw af. Dat ieder op z'n beurt geholpen moet worden, wie kon daar nu over piekeren, wanneer er zoo iets belangrijks gebeuren moet. „Juffrouw", fluistert hij en trekt zachtjes aan haar witte schort. „Juffrouw", nog dringender. De juf frouw laat zich meezeulen. „Kijk", zegt Theo en zijn wijsvinger pikt resoluut op een mooi opgemaakt stuk gebak in de etalage. „Dat wou ik hebben!" Met rose letters prijkt op een roodbruinen zoeten ondergrond „Vroolijk Kerstfeest". Het prijsje f 0.50, wordt er naast gelegd en terwijl Theo tersluiks de rug van zijn moeder in de gaten houdt, wordt het „Vroolijk Kerstfeest" ingepakt en mee naar huis genomen. Dit Kerstfeest hebben twee kleine jongens met mooie rapporten duidelijk ervaren, dat het zaliger te geven is, dan te ontvangen. Zij hebben anderen gelukkig gemaakt en daardoor ook zichzelf. En zoo is ook d i t Kerstfeest weer voorbij: een Kerstfeest, tijdens hetwelk wij Nederlanders getracht hebben de misère van dezen tijd te vergeten voor enkele dagen, doch dat voor vele volken ditmaal niet het feest des vredes mocht zijn. Eer het tegendeel. Kerstfeest in de loopgravenKerst feest in betonnen kazemattenKerst feest in de vuurlinieKerstfeest op een kruiser: ziedaar, de zegeningen, die den volken aan het einde van het rampjaar 1939 geboden worden. Een jaar, dat men, indien het over enkele dagen verstorven zal zijn, met zwarte letters in het groote Boek van den Tijd zal kunnen aanteeke- nen. I Was dan alles gedurende dit aloude feest van het Licht duisternis? Was er ditmaal geen enkele sprankel licht, die de duisternis over de wereld brak? Ja, er was wel degelijk een sprankel licht. En dan doelen wij op de Kerstboodschap van den Paus, den Heiligen Vader in Rome, welke hij uitgesproken heeft tot de kardinalen en waarin hij, in een vijf-tal grondslagen, op de mogelijk heden van een rechtvaardigen vrede wees. Elders in dit nummer leest men bijzonder heden van deze boodschap, dié in wezen daar op neerkomt, dat alle volken, de groote en de kleine, recht hebben op een eigen leven en een eigen onafhankelijkheid, dat de volken bevrijd moeten worden van de drukking van de bewa peningswedloop, en dat het noodig is dat er juri dische instellingen in het leven geroepen wor den ter waarborging van de toepassing der te sluiten verdragen. De Paus wees er daarbij op, dat deze en enkele andere grondslagen alleen dan mogelijk kunnen zijn, indien de menschheid zich houdt aan de door God gestelde normen. Er zullen er velen zfln, die de schouders ophalen bij het kennisnemen van deze bood schap. Anderen zullen reeds bij voorbaat veronderstellen, dat een dergelijke poging tot mislukking gedoemd moet zijn. Want ze zullen op het verleden wijzen, en op al die andere zoo goed bedoelde pogingen die eveneens schipbreuk leden. Maar in dit geval is het moedgevend, dat er reeds een actie levendig geworden schijnt te zijn tusschen Vaticaan en de Italiaansche regeering. Gezamenlijk schijnt men een plan de campagne uitgewerkt te hebben om te strijden tégen het communisme en vóór den vrede. Men onderschatte deze poging niet. Zoo ooit, dan is thans de positie van Italië, als groote neutrale mogendheid, een uiterst belangrijke. Zijn houding kan zelfs van door slaggevend belang zijn, iets wat men thans wel in beide vijandelijke kampen gaat begrij pen. Dit voor oogen houdend, krijgt de actie van het Vaticaan en de Romeinsche re geering bijzondere beteekenis. Italië kan zijn wenschen meer dan eenige andere mogendheid kracht bijzetten en dit zal inderdaad tengevolge kunnen hebben, dat men daar, waar thans de oorlog woedt, tot bezinning komt en over de inter nationale moeilijkheden heen gaat zoe ken naar een eerste poging om tot een vergelijk te komen. Indien dit verwezenlijkt kan worden, indien deze poging met een redelijk succes bekroond mag worden, dan is dit Kerstfeest van 1939 géén feest van duisternis en wanhoop ge weest, doch integendeel, een feest van Licht en Hoop. Het Kerstfeest dus in zijn meest klassieke beteekenis! SLACHTOFFERTJE AANRIJDING GAAT VOORUIT. Naar wij vernemen is de toestand van het meisje Groof, dat zoo deerlijk gewond raakte bij een aanrijding op den Polderweg en dat deswegen in de St. Lidwina-stichting werd opgenomen, vooruitgaande. DE ZIEKE KOE. De politie werd ervan ine kennis gesteld, dat zich in een noodslachtplaats aan de Bas singracht een koe bevond, die zonder ophou den lag te kreunen. Het bleek, dat het dier inderdaad ziek was, zoodat afmaking moest geschieden. Dti gebeurde dan ook onder lei ding van den Keuringsdienst. LEUKE THUISKOMST. Een bewoonster van de Spuistraat verzocht aan de politie assitentie in verband met het feit. dat haar zoon zwaar onder den invloed thuisgekomen was. NOG ZOO IETS. Een bewoonster van het Havenplein ver zocht eveneens assistentie aan de politie. Toen deze arriveerde, bleek dat men te doen had met den echtgenoot van de vrouw. Deze was beschonken .tengevolge waarvan de vrouw bang voor hem was geworden. Op haar ver zoek werd de echtvriend mee naar het Hoofd bureau genomen ter ontnuchtering

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 13