Begrooting aangenomen Uitvoerige discussies over diverse aciueele vraagstukken "J r Texel's vroedschap bijeen Uitslag aanbesteding Kerstfeest op Texel Burgerlijke Stand van Texel Kruiswoordraadsel Scheepvaartberichten KX.M.-tarieven op Indië verlaagd Passagetarieven naar Indië verlaagd Visschers bepleiten hun belangen De Texelsche Raad is Vrijdag in een ochtend- en een middagvergadering hij een geweest. In deze vergadering, die pl.m. uur heeft geduurd werd o.m. de Gemeente-Begrooting 1940 behandeld. Alle raadsleden waren present. Na opening stelde de voorzitter punt I: Beëediging lid van den Raad aan de orde. Dit betrof het nieuw benoemde raadslid, den heer Joh. A. Eelman, die na afleg ging van een eed van zuivering en een van trouw, door Burgem. Kamp harte- lijk welkom werd geheeten in het Raads- college, waarbij de wensch werd uitge sproken, dat de heer Eelman op de zelfde verdienstelijke wijze voor de Ge meente werkzaam zal zijn als zijn voor- ganger de heer Vlaming De heer Eelman dankte den voor zitter voor deze woorden. Ingekomen stukken. Op de Notulen werden geen aanmerkingen gemaakt. Vervolgens kwamen verschillende ingekomen stukken aan de orde. No. 1: een schrijven van Arbeiders van de verschillende Land- en Tuinb.-organisaties. De voorzitter merkte op, dat dit de kolen- toewijzing betrof, waarover dit jaar geen schrijven van de hoofdbesturen was ontvan gen, deze zaak zal op dezelfde wijze geregeld worden als vorig jaar. Verder was een schrijven ingekomen van het Bestuur van den Polder Eierland om het bedrag, dat de Polder jaarlijks moet vergoe den voor de straat te De Cocksdorp, niet meer op te vorderen. Dit zal bij de begrooting worden behandeld. De verdere ingekomen stukken waren dankbetuigingen van benoemingen tot leden van het Alg. Armbestuur, Schoolcomm., Alg. Weeshuis en Comm. tot Wering van School verzuim. Mevr. Hellema had bericht gezon den, dat zij haar benoeming tot lid van de Schoolcomm. niet kon aanvaarden. In haar plaats werd gekozen mevr. Vellenga. Benoeming onderwijzeres. Aan de orde kwam nu: Benoeming onder wijzeres aan de O.L. School te De Waal. De Voordracht luidde als volgt: 1. Mej. C. Brands, te St. Pancras. 2. Mej. D. Bakker, Den Burg. 3. Mej. P. Giltaij, te Haarlem. Voor besprekingen over deze benoeming ging de Raad in comité. Na heropening vroeg de heer Parlevliet het woord. Spr. beteurde het, dat B. en W. mej. Bekenkamp niet op de voordracht hadd.en kunnen ïeften. Spr. had over de prestaties van deze onderwijzeres, die op Texel woon achtig is, 3e gunstigste inlichtingen gekre gen, en ai behoeft het geen vaste gewoonte te zijn om juist ingezetenen te benoemen, zou 'Spr. gaarne een ingezetene de voorrang heb ben gegeven, omdat men dit elders ook meestal doet. Wat mej. Bakker aangaat, no. 2 van de voordracht, deze juffrouw is wel op Texel woonachtig, doch is van uitgesproken politieke richting en heeft pogingen aange wend om kinderen van de openb. school naar de bizondere school over te brengen. Mej. Bakker is katholiek en spr. .acht het z.i. niet in het belang van het openb. onderwijs, dat een tegenstandster van de openbare school werkzaam is aan zulk een school. De heer Kager: „Als dat zoo zou zijn, be- hooren de r.k. kinderen ook niet meer op de o. 1. schóól, en u schept een toestand in de gemeente, die funeste gevolgen zal hebben. De heer Parlevliet: die consequenties moe ten wij dan maar aanvaarden, dat gevaar dreigt toch telkens weer. De heer De Lugt en anderen zijn van oor deel, dat B. en W. wel met het opmaken van de voordracht rekening met de capaciteiten zullen hebben gehouden. Ook andere raads leden laten zich in dien zin uit. De heer Leber zegt, dat de heer Parlevliet eerst gesproken heeft over bekwame inwoon sters van Texel. Mej. Bakker heeft reeds een uitstekenden staat van dienst van 3 jaar, zoo dat er alles voor te zeggen is, deze onder wijzeres te benoemen. Bij stemming verkrijgt mej. C. Brands 8 en mej. Bakker 5 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. De besprekingen over benoeming van be- -stuursleden ter bevordering van het Land- en Tuinbouwonderwijs, waren eveneens van lang- durigen aard; dit stond in verband met het verzoek van den Christ. Bond van Land- en Tuinbouw en van den Modernen Landbouw- en Christ. Landarbeiders Bond, om ook een zetel in deze commissie te bezetten. Algemeen was men van oordeel, dat eerstgenoemde een zetel toekwam, doch verschillende raadsleden waren van meening, dat de Landarbeiders bonden in deze vereeniging geen zitting be hoefden te hebben. Hetgeen door den heer Bruin namens de fractie van de S.D.A.P. werd bestreden. De heer Kager merkte op, dat van den R.-K. Bond dan ook een verzoek in dien geest zou inkomen, doch hij achtte deze aanvrage van de werkliedenvereenigingen in Strijd met de belangen van de school, omdat verschillende andere leden zouden moeten af treden, omdat het bestuur niet meer dan 13 leden mag tellen en de zaken onder dit bestuur uitstekend loopen. Bij stemming werd het voorstel tot benoe ming van een bestuurslid uit den C.L.T.B. met algemeene stemmen aangenomen, van de beide arbeidersbonden met 8 stemmen, tegen 5. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de liee- ren P. Bakker Az. (H. M. v. Landb.), J. Keij- ser Aug.z. (PI. Tuinb. Ver.), H. Leber en A. J. Keijser (toegewezen door den Kaad), M. Boon Az. (Moderne Landarb. Bond), A. Boon (Chr. Landarb. Bond), Joh. Roozendaal (C.B. T.B.), Jn. Schraag (R.-K. Arb. Bond) en A. Dros Bz. (Afd. Eierl. H. M. v. Landbouw). Het Bestuur van de Stichting Landbouw Huishoudschool werd als volgt samengesteld: de heeren E. Noordijk (H. M. v. L.), M. J. Veeger (R.-K. Land- en Tuinbouw Bond), C. A. Eelman (Chr. Boeren- en Tuindersbond), W. Wasenaar (Moderne Landarb. Bond), J. de Veij (R.-K. Landarb. Bond), P. v. Liere (Ned. Chr. Landarb. Bond). Van den Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen werden benoemd Mevr. M. W. Keijser—Rab, Mevr. Plomp, Mevr. C. EelmanDogger, Mevr. WesseldijkTasseron en Mevr. De Lugt. Verpachting van een perceel grond in Eier land. Dit punt heeft betrekking op een perceel bouwland, gelegen bij de school in Eierland, groot 0.55.17 ha., eigendom van de gemeente, dat de heer C. de Wit wil pachten voor 35 per ha. De heeren De Lugt en Dros vinden de pachtsom gering, doch er wordt op gewezen, dat de grond niet best is. Zonder stemming wordt tot verpachting besloten. Hierna wordt voorgesteld het reglement v. h. Algemeen Armbestuur zoodanig te wijzi gen. dat de. jaarlijksche vergoeding van den president wordt verhoogd van 200 tot 350. Hiertegen had niemand bezwaar. Volgde goedkeuring van de begrooting van het Algemeen Armbestuur. Inkomsten en uit gaven tot een som van 21542.76, onvoorzien werd een bedrag geraamd van 212.24, ge meente-subsidie 16.500. Kapitaaldienst Ink. en Uitg. 2000. De heer Parlevliet wees als lid der comm., die met het nazien der begrooting was belast, op den onhoudbaren toestand voor Ouden van Dagen in deze inrichting, in verband met het groot aantal geestelijk minderwaardigen (20 van de 27 verpleegden) en gaf in overweging hiervoor een oplossing te zoeken. De heeren Bruin en Zoetelief ondersteunden dit verzoek. De Voorzitter wees op de groote bezwaren, daaraan verbonden en prees de buitengewoon uitstekende wijze, waarop de heer en mevrouw Moenis deze zaak regelen. Begrooting. Hierna kwam de gemeente-begrooting aan de orde. De heer Parlevliet voerde bij de alge meene beschouwingen hierover eerst 't woord en gaf zijn voldoening te kennen over het feit, dat enkele posten ruimer genomen waren dan vorig jaar. Spr. besprak verder het verloop van de Wethoudersverkiezing en gaf zijn spijt te kennen, dat Minister Aalberse ook al de verminderde inkomsten van de Wierophaal- ders voor twee derden aan de wierziekte en voor één derde aan de afsluiting der Zuider zee meent te moeten toeschrijven. De heer Leber wees op het gunstig eind cijfer vorig jaar waardoor 5500.thans meer beschikbaar was en waardoor in totaal een som van 7000.meer beschikbaar komt. Spreker wijst verder op de wenschelijkheid be treffende de verbindingsweg Den BurgCocks dorp. Verbetering van den weg door Burger- Nieuwland. De heer Bruin bespreekt den slech ten ecön. toestand waardoor veel opbouwend werk, vooral in het belang der arbeiders, ach terwege moest blijven en bespreekt verder de verkiezing van de weth. die hem niet geheel bevredigt en wijst tenslotte op gewenschte samenwerking met de militairen voor oprich ting van een badhuis. De heer Epe bespreekt nog eens uitvoerig de voorbesprekingen over weth.verkiezing die de fractie van de Vrijz. Dem. met de verschillende raadsfracties heeft gehad, en geeft zijn afkeu ring te kennen over de houding van de S.D.A.P. die beweerd had nooit met de fractie Gem.be- langen te kunnen samenwerken en later daar mede toch een overeenkomst heeft gesloten. De heer Bruin viel over deze opmerking de heer Epe krachtig aan en besprak daarbij de zotte houding van den heer Epe bij de weth. verkiezing in 1935. De heer Epe besprak tenslotte de loting over het bezetten van de wethouderszetel, die de heer Parlevliet na de raadszitting had gepubli ceerd. De heer De Lugt verdedigde de houding van de fractie Gem.belangen in deze kwestie en was van meening, dat het lot tenslotte een einde had gemaakt aan een hopelooze gedach- tenwisseling. Burgemeester Kamp beantwoordde de ver schillende sprekers: Over de kwestie der wier- visschers merkte de voorzitter op, dat alles was in het werk gesteld, zelfs rapporten uit het buitenland ingewonnen om bij autoriteiten een andere meening te doen vestigen. Intusschen zijn verschillende uitkeeringen gevolgd. Tot de heer Epe zei de voorzitter, dat een oplossing van een verbindingsweg naar de Cocksdorp door Burger-Nieuwland nog niet zoo gemakkelijk gaat daar men met de Pol derbesturen overeenkomsten moet treffen. Wat de loting bij weth.verkiezing aangaat, was spr. ook van oordeel, dat dit niet met be langen van het collegevan B. en W. strookt omdat bij loting niet vaststaat, dat de be- kwaamsten uit den raad worden gekozen. Hierna kwam de begrooting in behandeling. Verschillende raadsfracties hadden een serie van vragen gesteld waaruit wij slechts enkele zullen vermelden; o.a. werd op voorstel van den heer Kager stemming gehouden over het be kostigen van de telefoon-aansluiting van weth. Westdorp. De heer Kager was van meening, dat de heer Westdorp, die zelf moest bekostigen. De voor zitter was van oordeel, dat een aansluiting met een weth. zeer in het belang van de ge meente was. Weth. Westdorp wilde voor eigen rekening geen telefoonaansluiting behouden en waarschuwde voor nog hooger kosten voor de gemeente. Het voorstel van den heer Kager om de telefoonkosten niet voor rekening van de gemeente te nemen, werd aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. De heer Joh. A. Eelman stelde voor de post van 1700.die inkwam voor de Kerstmis, te schbappen. Dit voorstel werd ondersteund door den heer De Waard. Het voorstel werd verworpen met 11 stem men tegen. Alleen de heeren Eelman en De Waard stemden voor. Ook kwam het voorstel van Polder Eierland in bespreking, betrekking hebbende op het schrappen van de post van den weg Cocksdorp. De voorzitter wees er op, dat er zooveel van dergelijke zaken loopen en was er niet voor de rente van een som van 1400.waartoe men indertijd was overeengekomen aan het Waterschap te schenken. De heer Parlevliet besprak, nog het verzoek van de commissie over in orde brengen van den Koogerweg en het eventueel bouwen van een Gymnstieklokaal dat misschien 16.000 zou kosten en toch onmiddellijk weer door de mili- Wic 's winters zomerwarmte wenscht door cokes of anthraciet Doet wijs als hij de brandstof stookt, die OKKE VISSER biedt Adres: Polderweg 34 - Telef 228 tairen in beslag zou worden genomen. De heer Parlevliet was van meening, dat na afloop van de mobilisatie het Gymnastieklokaal in de Molenstraat toch niet meer ter beschikking van de gemeente zou komen. De heer Kager zei, dat dit niet gebruikt zou worden voor een tehuis voor Ouden van Dagen, waarvoor de plek bestemd is waarop onlangs twee oude hui zen zijn gesloopt. De begrooting werd zonder stemming vastgesteld op 351.436,95; kapitaal- dienst 20.586,76. De heer De Lugt besprak nog even de be noeming onderwijzeres te De Waal. Hem was door bespreking met de pers gebleken, dat de opmerking van den heer Parlevliet een ver keerden indruk had gevestigd. De bedoeling was geweest, dat zijn fractie geen onderwij zeres benoemd wenschte die de openb. school afbrak. De heer Parlevliet was van meening, dat men hem verkeerd wou begrijpen als men de conclusie uit zijn opmerking had getrokken, dat hij tegen Kath. leerkrachten aan de openb. school was. De voorzitter merkte op, dat hij ook een verkeerden indruk van de opmerking van den heer Parlevliet had gekregen, doch dat de opmerking van den heer De Lugt dui delijker was. Hierna werd de vergadering gesloten. Door den architect N. Schermer werd aan besteed voor rekening van den Handelsraad van den L.T.B. het bouwen van een groot pakhuis (oppervlakte 800 m2) te Óudeschild. Laagste inschrijvers waren voor metselwerk de heer H. Bakker, timmer- en schilderwerk de heer J. W. Bakker, loodgieterswerk de heer P. Oele en electr. de heer M. Bakker. KASSIER BOERENLEENBANK. Naar men ons mededeelt gaat de heer C. Graaf, kassier aan de Boerenleenbank alhier, over eenigen tijd met pensioen. Het bestuur zou als zijn opvolger hebben aangewezen den heer Theo. Graaf, die-thans nog in Zuid-Afrika vertoeft en naar hier overkomt om zich eerst in de zaken in te werken. IJSCLUB „OOST". Door de IJsclub „Oost" werd Vrijdag een hinderniswedstrijd gehouden op haar baan in Eierland. Aan dezen wedstrijd namen 12 per sonen deel. De uitslag was als volgt: le prijs C. Steigstra, Oost (actetasch). 2e prijs W. C. Daalder (krantenhanger). 3e prijs S. Dogger Pz. (portefeuille). NOG EENS VRIJDAG DE DERTIENDE. Aangemoedigd door 't buitengewoon succes met de eerste opvoering, welke ten voordeele van de Nutsbewaarschool onlangs werd ge geven, heeft de Tooneelvereeniging „U.D.I." op den Tweeden Kerstdag in Pen's Schouw burgzaal opnieuw ten tooneele gebracht het blijspel „Vrijdag de Dertiende" door J. v. d. Heide en Henk Bakker. Ook nu was de zaal weer tot in de verste hoeken gevuld. Een ge zellig bal volgde op deze zeer geslaagde uit voering. De Kerstdagen zijn op Texel de kalmste feestdagen van het geheele jaar. Het vreem- delingenbezoek bepaalt zich alleen tot het be zoeken van familieleden van Texelaars aan hun verwanten alhier. Niettegenstaande de militaire bezetting, week de viering van dit feest thans niet veel af van de gewone kalme wijze van andere jaren. In de verschillende kerken op Texel werd feest gevierd onder den stralenden kerstboom. Ook in vele woningen waren kerstboomen opgesteld. In Casino, waar een groot aantal militairen zijn onder gebracht, was een buitengewoon groote kerst boom opgesteld, waarbij vroolijke kerstliede ren werden gezongen, terwijl in de R.-K. can- tine in de Sint Jozefschool aan de soldaten na de godsdienstoefening in de R.-K. kerk op den Eersten Kerstdag een feestelijk ontbijt werd aangeboden, waaraan door 110 militairen werd deelgenomen. 23 December. BEVALLEN: M. van der Lijnvan Breest Smallenburg, z.; H. M. KikkertValkenier, d.; A. HuijbensBedorf, d. OVERLEDEN: V. Jacobs, geb. de Beurs, v., 62 jaar; G. de Vries, geb. de Boer, v., 79 jaar. Bij de opgaaf van j.1. Zaterdag is in het tableau een storende fout geslopen. Doordat het vakje naast 39 ook een nummer moest hebben, zijn verder alle nummers fout (1 nummer ten achter). Na deze rectificatie rest, wegens de Kerst dagen, feitelijk slechts 1 dag voor het inzen den van oplossingen. Wij zullen daarom a.s. Zaterdag als ge woon wekelijksch raadsel dezelfde opgaaf (verbeterd) plaatsen. STOOMV. JMAATSCH. NEDERLAND. Chr. Huijgens, u., 24 Dc. v. Sabang. Marnix v. St. Aldegonde, 24 Dec. v. Sabang. Sapoera, 22 Dec. van Belawan. SILVEK-JAVA PACIFIC LIJN. Aagtekerk, 23 Dec. te Manilla. Saparoea, 22 Dec. v. Belawan. Jagersfontein, 23 Dec. v. Calcutta. Manoeran, 23 Dec, v. Calcutta. JAVA—NEW-YORK LIJN. Kota Gede, 23 Dec, te New-York. Poelau Laut, 23 Dec. v. Colombo. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Sibajak (u.), 22 Dec. 5 u. n.m. te Sabang. 's-Gravenhage, 23 Dec. 1939. De directie der K.L.M. deelt mede, dat be sloten is de tarieven op de Indië-route met ingang van 1 Januari a.s. te verlagen. Daar mede is men bijna teruggekeerd tot het peil van voor den oorlog. Voor een reis van Am sterdam naar Batavia komt de verlaging neer op 10 Ook de vrachttarieven hebben een verlaging ondergaan. Retours zullen niet worden afgegeven, wel zal een korting van 10 worden verleend op de terugreis, wan neer deze binnen het jaar wordt aanva De N.V. Stoomvaart Maatschappij „Ne derland" en de N.V. Rotterdamsche Lloyd deelen mede, dat te beginnen met het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt", dat op 30 Dec. a.s. van Genua vertrekt, en vrachtschepen, welke op of na dien datum van Nederland afvaren, de passagetarieven verlaagd zijn. In de richting IndiëEuropa gaat deze wijziging in met het m.s. „Demp'o", dat 3 Jan a.s. van Batavia vertrekt. De verla ging bedraagt ongeveer 10 procent. De re tourreductie is bepaald op 10 procent bij terugkeer binnen 12 maanden. ALIOIAARS BEGROOTING AANGENOMEN. De Raad van Alkmaar heeft met algemeene stemmen de begrooting van 1940 goed gekeurd. Het cijfer voor den gewonen dienst was geraamd op 3.628.775, dat voor den kapitaaldienst op 1.919.590 en voor onvoor zien op f 10.000. Er is een tekort van 173.500, dat door nadeelige saldi zal stijgen tot ruim vier ton welke het Rijk zal moeten bijpassen nu Alk maar noodlijdend is geworden. i, W1ER1NGEN VISSCHERSVEREENIGING D.E.T.V, De altredende voorzitter J. Tij- sen met groote meerderheid van stemmen herkozen. Zondagmiddag jl. hield de D.E.T.V. haar jaarvergadering in hotel „Centraal." De heer J. Tijsen sprak een openingswoord Wat het afgeloopen jaar aangaat, zegt spr., het was een groote teleurstelling, de op brengst was allertreurigst. Momenteel is er echter niet veel mooi meer aan, voorzitter van een vereeniging te zijn, gezien de din gen, die men in de jl. gehouden raadsverga dering heeft gezegd, dat ik geweigerd of ge aarzeld heb een request te teekenen in het belang der visschers. Het is leugen! Voorzitter brengt den heer De Vries, waar nemend secretaris, echter dan,k voor het vele werk wat hij in dien tijd voor de ver eening heeft gedaan. Ingekomen is een schrijven van den heer Keuris van het Centrale Comité voor Zui- derzeevisschers. Voorts, een schrijven van M. Kooi], waar in deze 'bedankt als bestuurslid en van den heer L. Wigbout, waarin deze medcdeeling doet op de laatste vergadering bedankt te hebben. Financieel verslag, uitgebracht door den heer J. Lont Gz., Saldo 1937 f 130.48, ontvangen contributie 1938 f286, is samen f 416.48. Daar gaat af: uitga ven 1939 f 170.17, maakt f246.31. Boerenleen bank f 1116.20. Aldus een bezit van f 1362.51. De heeren van de controlecommissie, Jb. Doves en S .Smit, zeggen alles in keurige orde bevonden te hebben. Voorzitter brengt de hoeren en den heer Lont dank voor het werk en zuinig beheer. Verkiezing. Aftredend zijn de hoeren Jn. Tijsen, .Tb. Lont, G. Tijsen, M. Kooij en L. Wigbout. De heer Jn. Tijsen werd met groote meer derheid als voorzitter herbenoemd. De heer Jb. Lont werd met 70 en de heer G. Tijsen met 59 stemmen herkozen. Tot nieuwe bestuursleden werden benoemd de heeren D. Takes en J. van Scheltus. Alle hee ren namen hunne her- en benoemingen aan. De garnalendrogerij. Verschillende aanwezigen zetten hun standpunt uiteen, waarna besloten werd de drogerij te verzekeren. Door den voorzitter der Burger Brand waarborg-Mij. Wieringen, werd een uiteen zetting van de Molestverzekering gegeven. Rondvraag. De heer G. Lont vraagt of er door de ver eeniging niet op aangedrongen kan worden een vergunning te krijgen voor den heer G. Kooij voor garnalendrogerij. Ofschoon dit al eens gebeurd is, zal zulks nog eens plaats hebben. De heer N. Tijsen zou graag zien dat de misthoorn op de haven tusschen 11 uur 's avonds en 6 uur 's morgens stop gezet werd daar zij dan meer last veroorzaakt dan goed doet. Voorzitter: Er zal voor gewerkt worden. De heer Elb. Rotgans zegt: We mogen nu geen paling meer kuilen in 't IJselmeer; is hier iets aan te doen? Voorzitter: Hier zal deze week op de kust- visschersvergadering over gesproken worden. De heer J. de Wit zou willen dat het in het voorjaar wat heter ging met de bot- wegerij. "Vooizitter zegt dit eens onder de oogen te zien, om dan een beter toestel aan te schaf fen. Op voorstel van den heer J. Bakker zal een verzoekschrift tot den minis ter worden gericht om een soepeler toepassing der maatregelen voor de visschers. De heer Jn. Lont komt terug op het ge beurde in den Raad. Spr. dankt Voorzitter voor het aannemen van zijn herbenoeming want op den leeftijd als Tijsen en als er dan zulke dingen als in de afgeloopen week gezegd worden, dan is er wat voor noodig weer zitting te nemen Ik hoop dan ook, dat dergelijke dingen niet meer voorkomen, laat men iets niet zoo maar klakkeloos zeggen! (Applaus.). Voorzitter dankt den heer Lont voor woorden en sluit met allen een gezet,11'" Kerstfeest en Zalig Uiteinde te Wenschen1- POLITIE. Gev.: een wollen kinderwant. Verl. een grijs wollen heerenhandsrt. Inl. gem.-bode. ctl0e», OOSTERLAND. DE THEEFILM OP SCHOOL. Op haar tournee door Noord Holland w„„, ook de O. L. S. te Oosterland door mevr Randwijk met haar film bezocht. D00r'1 Randwijk met naar iiun oezoent. D00r aangename, boeiende wijze, waarop de Si> een en ander over onze volksdrank, de the vertelde, werd het een prettige, leerzatr, middag. Op den Tweeden Kerstdag werd ook hin in de Ned.-Herv. Kerk weer het traditione» Kerstfeest gevierd. Dezen keer stond h t feest onder leiding van Ds. de Wilde, die he geboorteverhaal vertelde. Ook de kerstverte] ling, getiteld „Een v reemde Kerstnacht" had Ds. voor zijn rekening genomen. Er tus' schen door zongen de kinderen van do Zon! i dagsschool enkele liedjes. De cadeaux ontbra ken niet en verder was het er nog steedi koud. (Waar blijven de kachels!) WESTERLAND. De kinderen van de Zondagsschool ts I Westerland hadden hun Kerstfeest in <j8 - Ned.-Herv. Kerk te Westerland. De dames van de Zondagsschool, mej. Koorn en RUj. tenburg, hadden de boom keurig versierd en de kinderen hadden onder hun leiding Kerstliedjes goed ingestudeerd. HIPPOLYTUSHOEF. Te Hippolytushoef slaagde het Kerstfeest in de Ned. Herv. Kerk niet minder goed, De dames Nicolier en Coba Kolf, Gre Kaan! j Tea Lont en Truus Bosker, hadden veel te doen gehad. Alle kinderen, zoowel te Westerland als te Hippolytushoef, ontvingen aardige cadeau- tjes en versnaperingen. Beide feesten stonden onder leiding van Ds. van Beek. De doopsgezinde zusterkring Den Oever en I Hippolytushoef vierden samen het Kerst, feest in de Doopsgezinde Kerk te Hippoly, tushoef. Het gebouw was geheel gevuld. Ds, I de Wilde sprak het openingswoord, waarna me.j. de Schipper van Oosterland en mevr, de Wilde, een Kerstverhaal voordroegen. Een zeer geslaagd feest. Vrijdagavond reeds vierde de Hervormde zusterkring te Oosterland het Kerstfeest in het catechisatielokaaltje. Ds. van Beek spfalt een Kerstoverpeinzing uit. De dames N. Sta- dig Hd. en Marie Kool lazen mooie Kerst verhalen en de presidente zong. Natuurlijk ontbraken samenzang en traktaties niet, 4 'ANNA PAULOWNh BREEZAND. SOLDATEN OP DE SCHAATS. Bij de Breezander militairen vierde de zer dagen het tweede deel van „O. en 0." de ontspanning dus, hoogtij. Op de Zand- vaart waren banen uitgezet en daar be- i kampten onze landsverdedig rs elkaar op priksleeën, in hardrijden op de schaats en j zak-rijden, waarbij een opengegeknipte zak dienst deed als rok en het maken van flin ke streken bemoeilijkte. Dat alles geschied de onder de opwekende tonen van radio- grammofoonmuziek en het geheele officie ren-corps sloeg de verrichtingen met be langstelling gade. Maar ook vele burgers kwamen een kijkje nemen, zoodat er een gezellige drukte heerschte. Er werd dus goed gereden en er waren aardige prijzen. Na afloop van de wedstrij- den werden deze in do eigen militaire-canli- rie, door den kantonnements-commandant met een hartelijke toespraak aan de win naars uitgereikt. ONDER SLOOPERS HANDEN. Terwijl de kinderen in de andere lokalen der openbare school nog hun laatste lessen vóór het ingaan der vacantie krijgen, zijn sloopershanden reeds druk bezig een leeg gemaakt lokaal, een deel der gang, enz. om ver te halen. Intusschen is de timmerman Schouten in het Veilinggebouw aan den gang eu bouwt er de hulpschool op, be staande uit vijf knusse vertrekken, die sa men nog niet de helft der groote ruimte m beslag nemen. Zaterdag worden alvast de leermiddelen overgebracht, zoodat na de vacantie direct het onderwijs in de hulp- school kan aanvangen. s| Een andere vraag is echter, of dan ook het oorverdoovend lawaai verstomd za' zijn, dat in de veiling opklinkt en veroor zaakt wordt door een hakkepuffenden mo* ter en den molen, die duizenden kisten bob len vermaalt. De laatste dag van inleve ring der bollen valt niet samen met bet einde der vacantie, doch is, me-enen we, een dag of tien latei-. De houten afschutting der noodlokalen zou, als onder schooltijd gemalen moet worden, het lawaai niet voldoende buitensluiten, zoodat oflil toch nog onderwijs geven onmogelijk z?u zijn. Maar rr/-schien is, indien noocufh ook daar nog wel een oplo-ssing voor te vinden. ALKMAAR, 23 Dec. N.V. Eierveiling voor Hollands h00.11 kwartier. Aanvoer: 260.000 kipeiereu 3.85—5.25, klein 3.40—3.75 per 100 stuks. ALKMAAR. 27 Dec. „,n ij 2 Paarden; 45 vette koeien f 160v graskalveren 40—60, 25 nuchtere kaïye^ (slacht) 918, 52 vette schapen f l*-" 128 vette varkens 63—68 ct. per Kg- NOORDSCHARWOUDE, 27 Dec. Uien 2.60. drielingen 1.40, grove 2-<0 j gele nep 4.40, roode kool 4—5-60, gele 33.90, D. witte kool 2.80—3.60. PURMEREND. 27 Dec. no>e0 Koeien, totaal 300 stuks. 150 vette k°e „0 68—84 ct. per Kg., 10 paarden f 90—1 <0- 1 vette kalveren f 0.80—1 per Kg-, 200 nUr-, re kalveren f 8—18, 194 vette varkens^h ct. oer TCc 15 mno-nrp. varkens f -^0 - V^J. C.11 i OÏO, 62 ct. per Kg., 15 magere varkens 240 biggen f 12—20, 600 schapen 25. hokken 3—11. f 16— 9S.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 16