Kerstrede van den Paus DE ENKHUIZER waarzegger Vredesstap Roosevelt Wedstrijden te Gent Prinselijk Kerstfeest van Belgische mijnwerkers staken Hoop voor schaatsenrijders Uo-Mal Vriendschappelijk Kerstvoetbal De spoorwegramp bij Friedricbshaven Amsterdam wint met 4-1 van de Zwaluwen yAPiacliey, Amsterdam Antwerpen Wxetïenntfi Van Belle wint van Gabriëls £cPia&en Euwe-Keres 1—1 SUMeüeJk Als die 't zegt, dan is 't zool Kinderstemmen begeleiden het oude Kerstverhaal. Velen in den lande hebebn dit jaar wel op een bijzondere manier Kerstmis gevierd, nl. als „gasten" van het Prinselijk Gezin. Schaarde menig huisgezin zich op eersten Kerstdag, des namiddags niet rond de ra dio om mee te genieten van het Kerstfeest ten paleize Noordeinde? En werd de beko ring van deze intieme plechtigheid niet verhoogd door tsvee kinderstemmen, die het al oude Kerst Evangelie, dat de Prinselijke Vader voorlas en waaraan de Prinselijke Moeder een eigen schoone gedachte ver bond. lieflijk begeleidden? „Kerstboom, mooie Kerstboom!" riep de kleine Beatrix enthousiast en haar zusje Irene slaakte kreetjes „Mama!" klonk het nog een keer, toen H.K.H. Prinses Juliana de luisteraars, in het bijzonder de militairen, in milde woorden toe sprak. Een onvergetelijke Kerststonde, een oogen- blik van vrede en blijdschap in donkere dagen. Veroordeeling van het geweld en de grondslagen voor inter nationalen vrede. Paus Pius XII heeft Zondagmorgen de leden van het college van kardi nalen en van de in Rome aanwe zige prelaten ontvangen, die hem hun kerstwenschen kwamen aan bieden. Hij hield daarbij een rede, waarin hij de politiek van geweld veroordeelde en meer in het bijzon der den Russischen aanval op Fin land. De Paus gaf voorts de grond slagen aan, waarop volgens zijn meening de vrede zou moeten wor den gebaseerd. De wreedheden van deze noorlog, aldus de Paus, en het ongeoorloofde gebruik van vernietigingsmiddelen, zelfs tegen non-com battanten en uitgewekenen, tegen vrouwen, grijsaards en kinderen, de minachting voor de vrijheid en voor het menschelijk ueven, zij vormen handelingen, die om de wraak des hemels roepen. Vijf punten van vrede. Sprekend over de eventueele mogelijkheid een einde aan dezen oorlog te maken, ver klaarde de Paus, dat volgens zijn meening een billijke, internationale vrede zou kun nen worden gegrondvest op vijf punten. Indien de rechtsgelijkheid in gevaar ver keert, moet zij hersteld worden, doch niet met geweld, maar volgens de wetten van gerechtigheid en wederkeerige eerlijkheid. Opdat een dergelijke orde van langen duur zal zijn, moeten de landen bevrijd worden van den druk van den bewapenings wedloop. De instelling van juridische lichamen, ter waarborging van een getrouwe en loyale toepassing der overeenkomsten, is van" be slissende beteekenis voor de aanvaarding van een vredesverdrag 'en voor het vermij den van willekeurige en eenzijdige interpre taties der verdragsbepalingen. Aan nooden en billijke eischen der volke ren en minderheden moet langs vreedzamen weg worden voldaan, zoo noodig door mid del van een wijze en rechtvaardige herzie ning der verdragen. Vele redenen van en aansporingen tot geweld zouden verdwijnen na de vestiging van een werkelijk even wicht tusschen de volken en het herstel der grondslagen van het wederzijdsche vertrou wen. Voor alles moeten regeerders en volkeren zichzelf doordringen van dien geest van ver antwoordelijkheid, welke het menschelijke bestaan regelt volgens de eenvoudige en on wrikbare normen van Gods wetten en van dien dorst naar rechtvaardigheid, welke de moreele gerechtigheid tot grondslag heeft. In zijn rede heeft do Paus verder het op treden tegen Finland gehekeld en Roosevelt dank gebracht voor zijn vredespogingen. Persoonlijk vertegenwoordiger van den president bij het Vati- caan aangesteld. Roosevelt heeft den voormaligen president van de United State Steel Corporation, Myron Tayior, aange steld tot zijn persoonlijken vertegen woordiger bij het Vatikaan. Tayior zal den niet-officieelen rang van am bassadeur bekleeden, doch geen di- plomatieken rang hebben. De New York Times meldt uit Washington, dat de benoeming van Myron Tayior tot persoonlijk am bassadeur van president Roosevelt bij het Vaticaan. door waarnemers beschouwd wordt als onderdeel eener voorbereiding van den president voor een nieuwe poging den vrede tot stand te brengen. Conflict inzake de regeling der arbeidsuren Minister van Ar beid roept werknemers en -ge vers bijeen. In het steenkolenbekken van He negouwen zijn gisterochtend stakin gen uitgebroken in verband met de toepassing van het besluit tot rege ling der arbeidsuren. 'De staking der mijnwerkers is in de Bo- rinage vrijwel algemeen. In de mijnen te Charleroi en in het centrale bekken wordt gestaakt. In de mijnen van Luik, waar het besluit inzake de regeling der arbeidsuren niet geldt, wordt niet gestaakt. In de Kem pen, waar de arbeidstijd daarentegen wel is gewijzigd, wordt niettemin overal gewerkt. Ministerieele besprekingen de werkgevers. met Minister-president Pierlot en de ministers Sap en Balthazar hebben gistermiddag een bespreking gevoerd met de vertegenwoordi gers der werkgevers in het mijnbedrijf om den toestand te bestudeeren, die geschapen is door het uittreden uit de nationale ge mengde commissie voor de mijnen van de werkgevers-leden. Naar men weet, was dit uittreden een gevolg van de weigering der regeering, haar goedkeuring te hechten aan een verhooging van den steenkoolprijs met 3 francs per ton, terwijl de loonen met 2.5 pet. waren verhoogd. Na afloop der bespre king is van de zijde der werkgevers een communiqué gepubliceerd, waarin zij zich bereid verklaren, gehoor te geven aan iede- ren oproep der regeering om te geraken tot een minnelijke regeling van alle in het ge ding zijnde belangen. De minister van Arbeid heeft tegen he den de afgevaardigden van de werkgevers en werknemers in de steenkoolindustrie bijeengeroepen om met hen den toestand te bespreken, die door de staking in de mij nen is geschapen. Het weer slaat om. De dag van gisteren heeft ons een belang rijken weersomslag gebracht. De vochtige zeelucht, die den mist veroorzaakte, is ver dwenen; zij heeft plaats moeten maken voor poollucht, die vrijwel rechtstreeks uit het Poolgebied naar ons toestroomt. Het weerbericht gewaagt dan ook reeds van weer terugkeerende vorst, al kan de temperatuur vandaag overdag nog wel even boven nul stijgen, aldus het N. v. d. D. BIJNA HONDERD DOODEN. Zooals wij Zaterdag j.1. nog juist in een gedeelte van onze oplaag konden melden, heeft zich in Duitschland een nieuwe spoorwegramp voorge daan,, n.1. op het traject Friedrichs- hafenRadolfzell. Het blijkt thans, dat deze catastrophe in omvang wei nig onderdoet voor die te Ghentin, want het aantal dooden bedraagt niet minder dan 99, terwijl 28 personen gewond werden. Een tweetal stations chefs zijn gearresteerd. 600 DOODEN IN AMERIKA. Tijdens de Kerstdagen. Tijdens de Kerstdagen zijn in de Ver- eenigde Staten 593 personen om het leven gekomen, waarvan alleen reeds 397 tengevolge van automobiel-onge lukken. Reeds Vrijdagavond kwam het door voetbal- minnend Nederland zoo zeer gevreesde „Alles afgelast" van den K.N.V.B. door. En daar on verwachts de dooi intrad, werd het dus een Kerst zonder schaatsenrijden, doch... ook zon der voetbal. Natuurlijk werd "er gemopperd door velen, doch er waren er ook die in allerijl nog geprobeerd hebben een of meer vriend schappelijke wedstrijden in' elkaar te zetten en daarin dan ook geslaagd zijn. In verschil lende steden van ons land is dus nog „ge- kerstvoetbald". Zoo vond in Den Haag het H.B.S.-tournooi plaats; in Amsterdam voet balden Feijenoord en Blauw-Wit er op los, terwijl Sparta en Ajax elkaar in de Maasstad ontmoetten. In Amsterdam vond voorts nog de af- scheidswedstrijd van Wim Andriessen plaats, waarbij deze zijn ploeg voor de laatste maal van zijn leven ter overwinning voerde... Dat was al! Zal deze kwakkelarij nog lang zoo blijven? Voor het verloop van de noodcompetitie is het niet bevorderlijk. Laten we dus maar hopen, dat 1939 met een ouderwetsche voetbalzondag zal afscheid nemen. Tenslotte volgen hier nog enkele uitslagen. Kersttournooi H.B.S. HBS—HDVS 3—4. ADOVUC 44. ADO wint na strafschop pen. HBS—VUC 3—4. ADO—HDVS 4—3. ADO winnaar van het tournooi. Amsterdam: FeijenoordBlauw-Wit 21. Rotterdam: SpartaAjax 42. De ontmoeting tusschen de Zwaluwen en het Amsterdamsche elftal, tevens bedoeld als afscheidswedstrijd van Wim Anderiessen, had zeer veel publiek naar het Ajax-terrein ge trokken. Naar schatting zagen 17.000 toe schouwers een aardigen, in enkele perioden zelfs heel goeden wedstrijd, welke met 41 door de Amsterdammers gewonnen werd, dank zij een grootere mate van productiviteit. Dat het een afscheidswedstrijd van Ande riessen was, had men ons van te voren ver teld, anders hadden wij het heusch niet kun nen ontdekken. Want op het groene veld ge beurde er voor den aanvang niets, ook in de kleedkamer was niets aan de hand en later vernamen wij, dat des avonds aan een maaltijd Anderiessen zou worden uitgeluid, waar hem een ets is overhandigd. Voor minder belangrijke dingen zijn w eens vóór een ontmoeting toespraken op terrein gehouden en geschenken overhandigd. Het is opmerkelijk, dat men in de voetba - wereld zoo weinig gevoel voor juiste veih dingen heeft: Anderiessen, die een goeden wedstrijd speelde, heeft buitengewoon vee voor het Nederlandsche en ook voor het Am sterdamsche voetbal gedaan, men had 1 scheid voor publiek en spelers wat hartenjKe in elkaar moeten zetten. Aan de organisatie ontbrak nog al wat. Een half uur na het aanvangsignaal men was tien minuten te laat begonnen kwamen er nog toeschouwers binnen, zoo lang had men voor de loketten moeten wachten. En nel publiek moest maar raden, wie er in het ve stonden, want van de oorspronkelijke opstel lingen was niet veel overgebleven. Verschil- lende militairen moesten verstek laten o8,8*1' b.v. Westphal en Drager, verder was Ven te niet verschenen, omdat hij door heet water in het gezicht was gewond geraakt, een on geval, dat hem Maandagavond was overko men. De voorhoede van de Zwaluwen bestond uit Willemse (Gooi), Woudenberg (Stormvo gels), Drok (Sparta), Balvers (V.S.V.) en Sterk (V.S.V.), een vijftal, dat aardig samen speelde, doch waaraan elke productiviteit ont brak. Talrijke kansen werden door Drok c.s. gemist. Aan den anderen kant vlotte het aanvanke lijk ook niet. Hazemeyer van A.F.C. stond midvooor en Van Nol rechtsbinnen. Beide spe lers wisselden na verloop van tijd van plaats en toen ging het onmiddellijk beter. De Blauw- Wit-midvoor profiteerde tweemaal van hem geboden kansen en aangezien Bergman voor de rust het eerste doelpunt maakte en Tig- gemans de laatste goal voor zijn rekening nam, kwamen alle vier Amsterdamsche doel punten van den voet van een Blauw Witter. Drok was de maker van het Zwaluwen- doelpunt, acht minuten na de hervatting. Het is wel kenmerkend voor de kracht van de Stadionclub, dat een Amsterdamsche ploeg met zeven Blauw Witters zoo'n duidelijke zege behaalde op een op papier toch heusch niet zoo zwak zijnd Zwaluwenelftal. Want de verdediging der gasten met Van Stokken als besten speler en de middenlinie met Paaüwe en Poulus als sterke punten, wa ren van uitstekende hoedanigheid, de zwakte school uitsluitend in de voorhoede, welke het tegen het trio Ferwerda, Caldenhove en Slot niet gemakkelijk had. Vandaag komen de stedenploegen van Am sterdam en Antwerpen op de Amsterdamsche Kunstijsbaan tegenover elkaar. De Belgen komen met de volgende ploeg: Doel: Rens. Verdediging: De Ridder, Hannever. Voorhoedes: Van den Branden, Oris, Ver- trepen, Bayens, Morgaat, Kaplan. De meest opmerkelijke figuur is wel de back De Ridder Loulou zooals men hem in geheel Europa noemt, die met zijn stevig en doelbewust spel zoo menigmaal de best opgezette aanvallen verijdeld heeft. Rens, de nieuwe doelverdediger van Brabo, is een van de weinige keepers, die men zou kunnen zeggen, met de stick geboren worden. Zijn eerste optreden in het vorige seizoen in het Sportpaleis te Antwerpen heeft groot op zien gebaard en aan zijn uitstekend werk is een groot deel van het succes van zijn ploeg te danken. In de beide voorhoedes zijn in plaats van oudere spelers eenige uitstekende Belgische juniores opgenomen en Van den Branden, Bayens en Morgaat zijn hier ter stede al lang geen onbekenden meer. Amsterdam zal met zijn volledige ploeg uit komen, daar Benjamins weer volkomen her steld is en zijn plaats als aanvalsleider weer zal innemen. Van Os staat in het doel, Taconis en Klotz spelen achter, Lammerts, Benjamins en Suurbeek, Groenteman, Vaal en Lankhof vormen de beide voorhoedes. Op de Winterbaan te Gent zijn op den letl Kerstdag wielerwedstrijden verreden, welke de volgende resultaten opleverden: Sprintwedstrijden per ploeg. 1. DeKuysscherDanneels. 2. Deneef—Van der Voort. 3. DebruyckerKaers. 4. WalsPellenaars. 5. RaesCozens. 6. Di PacoVan den Broek. 7. Debacker—Bruneel. 8. DefoortCrysolle. Achtervolging: BuysseBilliet halen Schulte—Boeyen na 2590 m in, in den tijd van 3 min. 55 sec. Koppelwedstrjjd over 80 km. 1. Kaers—Debruycker, tijd 1 uur 42 min. (baanrecord). 2. BuysseBilliet. Op één ronde: 3. Wals—Pellenaars. Op twee ronden: 4. Danneels—Dekuysscher. Op drie ronden: 5. DebackerBruneel. Op vier ronden: 5. DeneefVan de Voort. 7. CozensRaes. Op vijf ronden: 8. SchulteBoeyen. Op zes ronden: 9. Defoordt— Grysolle. Een Liefdadigheidswedstrijd tusschen Van Belle en den wereldkampioen, Gabriels, over 400 punten 45/2 had het volgende resultaat. Van Belle Gabriels 400 351 15 15 139 116 26.26 23.40 In de hoofdstad is dezer dagen de schaaktweekamp tusschen den Neder- landschen kampioen dr. Max Euwe en den kampioen van Estland, Paul Keres, begon nen. Zooals men weet, wordt deze match onder auspiciën van de V.A.R.A. gehou den. De stand na twee partijen is gelijk, 1—1. Beide partijen eindigden n.1. in remise. In de eerste partij speelde onze landgenoot met -wit en wist eenig positioneel voordeel te behalen. Of dit tot winst had kunnen leiden, bij een correcte voortzetting, daar is men het nog niet over eens, ook Euwe zelf niet. In ieder geval de voortzetting die Euwe koos moest tot remise leiden. Hetgeen dan ook geschied de. In de tweede partij, waarin Keres de witte stukken aanvoerde, had de Estlander hrt initiatief, zonder echter Euwe ook maar een oogenblik in gevaar te brengen. Ook deze partij eindigde dan ook in remise. De stand is dus momenteel 11. D.H.C.-VELDLOOP. De dezer dagen gehouden veldloop van D.H.C. (Delft) werd gewonnen door A. M. de Rooy (P.P.). EEN EN ANDER UIT DE GESCHIEDENIS VAN DE BEROEMDE ALMANAK. Het nieuwe jaar staat spoedig weer voor de deur. Wat zal 't ons brengen? We weten 't niet, ondanks voorspellingen van „helderzienden in d'e toekomst" ondanks geleerde en minder-geleerde bespiegelingen van politici en economen. Dat we niets weten, is misschien wel goed ook, anders Maar weten we dan werkelijk niets? Tóch wel! Door 'n gids, raadgever, die „vol komen betrouwbaar" is, waarvan vermeld mag worden, „als die 't zegt, dan is 't zoo!" Welke geheimzinnige adviseur dit is, waar op men zich zoo geheel verlaten kan, die honderd en één raadgevingen voor vele mogelijkheden (en misschien ook wel voor onmogelijke zaken!) levert? Zijn naam is almanak. De almanakken of kalenders zijn waar schijnlijk omstreeks het jaar 700 met de invoering van het Christendom in ons land ontstaan, of liever in gebruik genomen. Zij dienden toen „opdat de gemeee man mogte weten welke heylige daagen geviert moes ten worden." Oorspronkelijk waren zij dus eigenlijk kerkelijke kalenders, die alleen es*" en heilige dagen vermeldden. Zij werden in de gebeden-, getijden-, mis- en kerkboeken geplaatst en welvooraan, met het oog op de heilige dagen. Sommige waren buitengewoon fraai bewerkt, voor zien van te'ekeningen, lofwerk, beeldjes, enz. gewoonlijk in blauw en rood, ook an dere kleuren, en somtijds met gouden let ters geschreven. De Enkhuizer. Iu de middeleeuwen, in de 15e en 16e eeuw duiken iil ons land de almanakken steeds meer op. En tegen het eind der zes tiende eeuw verschijnt dan voor de eerste maal de „Enkhuizer", n.1. in 1596. Die voor 1940 draagt tot aankondiging 345ste jaar gang. In den huidigen jaargang van dit handboekje leest men op het titelblad: „De vanouds vermaarde Erve C. Stichters Enk huizer Almanak voor het jaar 1940. Aanwij zende de voornaamste Jaarmarkten. Ker missen, Paarden-, Vee- en andere markten in het Koninkrijk der Nederlanden. Bene vens de watergetijden. Verduisteringen, dan Op- en Ondergang der Maan, enz. Berekend op den Middagcirkel van Amsterdam. De sterrenkundige berekeningen zijn opge maakt door D. Gaykema, verbonden aan 's Rijks Sterrenwacht te Leiden. 345ste Jaargang. Te Haarlem bij Gebr. Van Sta- den, N.V. Koudenhorn 44". Deze almanak is thans de oudste in Nederland, en ook het oudste periodiek verschijnend boekje in ons land. Uit de jeugd der 350-jarige. Het zou ongetwijfeld merkwaar dig zijn, als men de eerste jaargan gen eens zou kunnen raadplegen. Dit is evenwel niet mogelijk. Zelfs in bibliotheken van Rijksuniversitei ten, die doorgaans goed geoutilleerd zijn, komen zij niet voor. Wij heb ben ons toen gewend tot de uitge vers in Haarlem. Het bleek, dat de eeste uitgave niet meer bestaat; het oudste exemplaar, dat er aanwezig is, is van het jaar 1686. Over den vroegeren tijd van deze bijna >■>0-jarige valt het volgende mede te doe len. In de vorige eeuw moeten uitgebreide ge gevens in handen van de heeren Van Sta den zijn geweest, in den vorm van de aller oudste octrooien; een ervan, waarschijnlijk de voornaamste, dagteekent van 28 Novem ber 16S2, en „ter ordonnatie van de Staten van Hollant ende West-Vrieslant' getee- kend door Simon van Beaumont en Fagel. Deze octrooien werden door Schout en Schepenen telkens voor den tijd van 15 jaar aan den uitgever verstrekt. Dat de firma Stichter, de oorspronkelijke uitgeefster, dus in 't bezit was van een groot aantal dezer belangwekkende oc trooien, behoeft geèn nader betoog, aange zien de uitgave van den eersten jaargang af, tot 1800 onafgebroken het familiebezit der firma Stichter is geweest. De eerste Stichter was een stichtelijke boekhandelaar (what is in a name?) te Enkhuizen. Doch over de redenen en zijn gedachten, waar om de Enkhuizer in den zeer bijzonderen vorm gegoten werd, zijn geen gegevens aanwezig. Het ontstaan van den almanak is dus he laas in den nacht der eeuwen verdwenen. 1cUlt d.e 18de eeuw zil'n er, van 1774 af tot 1800, bijna alle jaargangen, terwijl van 1800 af tot heden, de uitgave compleet in het bezit der uitgevers is. De almanak als erfenis. Van de Van Staden's leeft niemand meer: de Enkhuizer kwam in 1800 in het bezit van een Van Starien, door diens hu welijk met een mejuffrouw Stichter, welke dame de uitgave-rechten van den almanak IlmXS °",vin?' Sederf die" is n^m Stichter verdwenen als uitgever, doch de naam wordt nog steeds op de titelpagina bijgehouden. Ook een onderzoek te Enk- mor0!! inaiair ?ude,rc exemplaren heeft nim- opheldering kunnen geven. Alle jaar gangen van het jaar 1793 af. naast elkan vijf meter beslaan een len*te van ruim almanak eertijds gelezen werd, blijkt uit het feit, dat enkele blaadjes gevonden werden op Nova Zembla afkomstig van den tocht van Willem Barendtsz en de zij- Pen.: deze blaadjes worden bewaard in het Rijksmuseum in Aihsterdam. Merkwaardig is de uitgave van het jaar 1798, waarin de eerste woorden zijn: „Vrii- ieid. gelijkheid, broederschap". Wij hebben oude jaargangen naast die uit deze en de vorige eeuw gelegd. En zooals opgemerkt er valt een zeker conservatisme te bespeu ren, dat men elders niet dikwijls 7a| treffen. Zoo zijn bijv. de teekens van den Dierenriem hetzelfde gebleven. Ook de wa tergetijden bleven onveranderd en op de eerste bladzijde bleef het maandversje ver meld. Trof men destijds fraaie houtsneden aan, ook thans is dit nog 't geval. „Ook de Enkhuizer sprokkelt graagl" In het algemeen namen in de oude al manakken de voorspellingen een voorname plaats in, hetgeen uit tallooze voorbeelden blijkt. In de zoo juist genoemde „Enkhui' zer", treft men elke maand een „maand versje" aan. Zoo ook voor 1940, waar voor Januari wordt gezegd: Gelijk nu eeuwen ree'ds voordezen Brengt4 de Almanak ook thans zijn groet. Moog' hij nog lang de vraagbaak wezen Voor al wie hem gebruiken moet! En voor de maand Februari leest men: Als er wat te sprokk'len valt, Houd ik mij aanbevolen. Ook de Enkhuizer sprokkelt graag, Is in 't rapen lang niet traag! Of er veel liefhebberij voor deze raads man is? In 1938 bedroeg de oplage 31.700 stuks, en thans zijn er uim 28.000 verkocht. Een merkwaardig verschijnsel, dat zich in de lataste jaren heeft voor gedaan, is, dat het afzetgebied van dezen oudsten, dat over tiet ge- heele land ligt, door de drooglcg- mng van de Zuiderzee is veran derd! Dit afzetgebied verplaatste z,oh n.1. meer naar het Noorden. Een verklaring biervoor is niet moeilijk te vinden: bet houdt ver band met de watergetijden, want in bet bijzonder was en is deze voorlichter een schippersalmanak. De laatste jaren zijn er echter ook ver schillende nuttige gegevens voor de land- bouwende bevolking in opgenomen. Eindigen we deze bijdrage met een type rend rijmpje uit een oud-Hollandsche al- manak, getiteld: „Ts dat niet mal?": k Vertrouw den vleier niemendal, k Weet, dat ie mien bedriegt; °*r ?eur srraag (is dat niet mal?) t Moois, dat ie van mien liegt. Hetgeen inmiddels niet op het hier-** schrevene van toepassing is

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6