TEXEL 1939 HET KARAKTER VAN NIEUWEDIEP Marine-club Het eiland Marine Luchtvaartdienst in Nederland in 1939 9n de admeUentiel man mandaag, iiaat go-ed nieuiml UI o Het zal den meesten niet bekend zijn, dat op de plaats van de tegenwoordige club ook reeds vroeger het Sociëteitsgebouw van de officieren Zich bevond. Toevallig kwam ons van dit oude officiers centrum een afbeelding in handen, die wij hierbij als penteekening reproduceeren. Het blijkt, dat het 10 m breed was, terwijl het een flink balcon bezat, dat op de hoeken ge sierd werd met planten in ornamentale potten. We kunnen ons voorstellen, dat men ook daar 's zomers onder die zonneschermen buitenge woon gezellig kon zitten, vooral als men in aanmerking neemt, dat er bij de marine ook vroeger genoeg typen gevonden werden, die door hun levendigheid den boel konden ver maken. Dit was de verzamelplaats van de gezag- yoerders met snorren, lange donkere opge draaide knevels of pittige grijze borsteltjes, van de commandanten der zeilschepen en van de schepen met zeil- en stoomkracht. Hier kon men gemoedelijk zitten kouten. Hier wer den sterke staaltjes verteld van de blunders, die in de machinekamer begaan werden. Hier werden de tegenstellingen levendig gehouden tusschen dek- en machinekamerpersoneel. Men weet immers, dat de machinisten vroe ger niet in gelijk aanzien stonden met de dek- officieren, omdat eerstgenoemden in hun op- leidingstijd niet het Kon. Instituut bezochten. Een gemak was, dat bij gemaakte fouten dek en machinekamer elkaar de schuld konden geven. (De officieren-machinist hadden een eigen sociëteitsgebouw even verder op de Hoofd gracht, waar thans de loge der vrijmetselaren gevestigd is). De oude Marineclub had de reputatie, dat men er uitstekend kon tafelen. Dit zal een behoorlijke troost geweest zijn voor de ambulante officieren, die in Nieuwe- diep vrouw noch kinderen de hunnen konden noemen, die hier geen kennissen hadden en voor wie de club de huiselijkheid moest leveren, die een ander in-een welbestuurd gezin onder vindt. Welnu, die oude club heeft daar goed aan voldaan en had een grooten, vasten kring van bezoekers. Als dit niet zoo geweest was, zou men er niet toe gekomen zijn een dergelijk flink gebouw als het tegenwoordige te laten zetten, waartoe zoowel links als rechts een perceel moest worden aangekocht. Juist in den tijd" der stichting (1904) woei over Nederland een frissche wind in "de bouw kunst. Van dezen nieuwen geest was de archi tect H. P. Berlage wel de meest sterke pro motor. Dateert ook niet de door hem ontwor pen nieuwe Amsterdamsche Beurs uit 1903? Door dezen bouwmeester werd aangedrongen op eerlijkheid in vorm. Hij keurde het pleisterwerk sterk af, waar naar willekeur Grieksche of andere vormen mee konden gemaakt worden, die niets eigens hadden; een „versierings"-manier, die maar al te veel in de 19e eeuw was toegepast. Hij beval aan, dat ook de inwendige opbouw in de gevels tot uitdrukking zou komen en dat een gebouw zoo goed mogelijk het stempel zou dragen van het doel waartoe het moest dienen. De architect van de Marineclub heeft stellig iets van dezen wind in de zeilen- gekregen. Het bouwwerk is logisch en daarom blijft het voldoen, ook na 35 jaar. Dat dit clubgebouw daar in dien vorm staat is tevens een compliment voor de toenmalige bestuurders, die blijkbaar met de kunst hebben meegeleefd en niet zoo eenzijdig waren om zich slechts met hun zeevaart en hun com mando's te bemoeien. In het voorjaar van 1904 werd met den bouw begonnen. Toen de voltooiing begon te naderen, kwa men er berichten over een geweldig bezoek van Duitsche slagschepen, kruisers en hulp- schepen na hun voorjaarsmanoeuvres, die op den Atlantischen Oceaan waren gehouden. Ook Vlissingen zou een invasie krijgen van zoo'n eskader. De eerste berichten waren werkelijk eenigs- zins alarmeerend. Want het was een geweldige vloot, die de zoo gaarne met wapens klette rende keizer Wilhelm II op Holland afstuurde. Uit het „Vliegend Blaadje" van 1904 blijkt, dat volgens de eerste berichten' een smaldeel, bemand met 3700 koppen, Den Helder zou be zoeken. Het zouden zijn de „Wittelsbacht", de „Wettin", de „Zahlingen", de „Mecklenburg", alle schepen van 11900 ton en bemand met 715 koppen ieder, benevens de kruisers „Ama zone", „Frauenlob", „Arcona", ieder geëscor teerd door verschillende divisieschepen. De latere berichten vermeldden (tot gerust stelling), dat de groote slagschepen niet zou den komen. Het draaide uit op een eskader van 4 krui sers van 4100 ton, de „Hildebrand", „Odin", „Beowulf" en „Frithjof", en de 6 lichte kruisers van 2665 ton „Arcona", „Frauenlob", „Ariad- ne", „Amazone" en „Niobe" met 11 divisie schepen, te zamen voerende 2800 man. Dit was ruimschoots genoeg voor een be leefdheidsbezoek De Marineclub werd met spoed gereed ge maakt en kon op 14 Juli 1904, den grooten eersten eskaderdag, ten volle dienst doen om de Duitsche officieren te ontvangen. In de Machinistenclub werden de officieren machinist ontvangen. In café „Central" aan den Kanaalweg kwamen de onderofficieren en korporaals. In café ,,'t Centrum" (thans ,,Tivoli"-bioscoop) werden de ongegradueer- den bezig gehouden. Den Helder was in rep en roer. De Duitsche schepen, die op de reede lagen, mochten be zichtigd worden en daar werd natuurlijk een zeer druk gebruik van gemaakt. De bezoekers en ontvangers waren zeer ge animeerd. De spiritualiën werden hier en daar in overdreven mate genoten. Ook in de Marine club zullen wel heel wat vriendschapsdronken zijn ingesteld. In de volgende jaren is het ge bouw steeds voor hetzelfde doel in gebruik gebleven en maakte het de ups en downs van de marine mee. Tijdens de marinefeestdagen na het assaut der adelborsten heerscht er steeds een groote bedrijvigheid. Evenals het jaar 1938, was 1939 voor den M.L.D. een jaar van groote inspanning. De gespannen politieke toestand was oor zaak, dat de opleidingen voor vlieger, waar nemer, vliegtuigmitrailleurschutter en vlieg tuigmaker onder hoogen druk werkten. Vele vliegers en waarnemers vertrokken na beëindigen van hun opleiding naar N.O.I. Het afgeloopen jaar was voor den M.L.D. in Nederland niet onfortuinlijk; er hadden wel eenige ongelukken plaats, allen echter gelukkig zonder doodelijken afloop. Het vliegkamp „De Mok" werd op 1 Mei 1939 het hoofdkamp van den M.L.D. in Nederland, waarmede gepaard ging, dat de hoogste in rang zjjnde vlieg kampcommandant met het bevel over dat kamp belast werd. Eenige der nieuwe torpedo-vliegtuigen T 8 werden afgeleverd, proeven met het tor- pedolanceeren uit vliegtuigen hadden een gunstig verloop. De opleiding tot vlieger maakte een begin met het overschakelen op het nieuwe les- vliegtuig C XIV W. Het record aantal vlieguren van 1938 op het vliegkamp „De Mok" werd l jaar met meer dan 2000 uren geslagen. Verschillende malen verleende de M.L.D. assistentie bij scheepsongevallen, o.a. bij Hr. Ms. „Van Ewijck" en bij het kustvaartuig „Inningham". Slechts zelden kan van een afgeloopen jaar zoo weinig goeds gezegd worden als van 1939. Niet alleen bracht het over de geheele wereld oorlog en rampen, doch ook voor het eiland Texel gaf het niet veel goeds. In de hoofd takken van bedrijf, veeteelt, bloembollen, vis- scherij waren de uitkomsten al heel slecht te noemen, terwijl de mobilisatie aan het vreem delingenverkeer, dat werkelijk dit jaar belang rijk was, een te vroeg einde maakte. De bevolking. De bevolking van Texel vermeerderde weer belangrijk. Zjj bedroeg: 2 WN Ifl 00 M C5 o> CO co G 45 45 G 45 G cö S t i s s -i <35 CO t- O 00 CD CM iH Tf Tt< z G i Ift 05 b- O «O «O tH r-i CO 00 00 CM 8 O 00 co CM O CO 05 CO CO O s CM r-i 00 00 <35 CO <35 2 <15 2 4) G 45 O S| --S y-i bfl .5 gJ 3 CM 00 <35 00 CM d --C (U "O O OJ ij "C t- 4) 4) O 8. N 05 CO S-I 0) rQ s 05 r-i 'C U 45 T3 05 ci U O 3 4) 45 Q 03 45 S in •-5 Ui 45 TH H Het aantal mannen in deze gemeente blijft steeds hooger dan dat der vrouwen, pl. m. 300. Gemeentebestuur, In het Gemeentebestuur van Texel kwam veel verandering. Bij de op 16 Juni gehouden verkiezingen voor den gemeenteraad hadden de heeren S. Keyzer (r.-k.) en Dogger (s.d. a.p.) zich niet meer herkiesbaar gesteld, de heer Van der Vis (chr.-hist.) werd niet herko zen. Nieuw gekozen werden de heeren S. Key- ser (vrjjz.-dem.), P. Zoetelief (r.-k.) en J. Westdorp (s.d.a.p.). De samenstelling van den gemeenteraad is thans als volgt: 3 Vrijz.-Dem., 3 R.-K., 3 S.D.A.P., 2 Gem.-Belangen, 1 Anti- Rev. en 1 Chr.-Hist. Op 5 September in de vergadering van den Raad in zijn nieuwe samenstelling, werden de beide wethouders, de heeren K. Vlaming en J. Xager niet herkozen, in hun plaats werden gekozen de heeren S. de Waard (chr.-hist.) en J. Westdorp (s.d.a.p.). De heer K. Vlaming bedankte 29 October als lid van den gemeenteraad. Als zijn opvol ger kwam de heer Joh. Eelman in dit college. Kerkelijk leven. In het bestuur der kerken kwam de vol gende wijziging: Ds. E. Kok, predikant bij de Geref. Kérk H.V. te Oosterend, nam 8 Januari afscheid van zijn gemeente wegens het aan vaarden van een gelijke functie te Bussum. Dr. A. Vis, Doopsgezind predikant der ge meente Burg-Waal en Oosterend, werd in Maart als zoodanig beroepen te Beverwijk, en nam 3 September afscheid van zijn gemeente. Tot opvolger van Dr. Vis werd 5 Juli beroe pen Ds. Gorter te Temeard, die den 1 October zijn intrede deed te Den Burg. Kapelaan Grent te Den Burg werd benoemd te Alphen a. d. Rijn, Kapelaan Kroon nam diens plaats in de R.-K. Kerk te Den Burg in. In de Ned. Herv. Kerk te Den Hoorn werd tijdens het vervullen van den militairen dienst van Ds. Wesseldijk de Oud-Zendeling, de heer D. B. Starrenburg tot hulpprediker aangesteld. 1 Onderwijs. De heer J. W. Usle, onderwijzer aan de O.' L. school te Den Burg verliet in April onze ge meente wegens zijn benoeming te 'Amsterdam; Hiervoor werd geen andere leerkracht be noemd. Mej. J. W. Dros, wie om gezondheidsredenen ontslag was verleend als onderwijzeres te Oudeschild, nam 1 September afscheid van haar leerlingen, Mej. G. Eelman volgde haar te Oudeschild op. De heer C. Keyser kreeg eervol ontslag als Hoofd der O. L. school te De Waal, in zijn plaats werd 31 October benoemd de heer L. Pietersen, die nog niet in functie is getreden. T.E.M. Het electrisch net in deze gemeente breidt zich gestadig uit. Door het besluit van de 30 Polders tot electrisch bemalen en idem door den polder Het Noorden, zal de stroomafname weer belangrijk hooger worden. De geheele kosten van het uitbreidingsplan voor de gemeente 2500) nam de T.E.M. voor haar rekening, en eveneens het derde ge deelte der kosten voor proefboringen in ver band met het aanleggen van waterleiding te De Koog. (Rijk en provincie zullen ieder even eens een derde betalen). K.L.M. De dienst Amsterdam-Texel van den K.L.M. werd eerst 1 Juli geopend en tengevolge van de voor-mobilisatie 22 Augustus plotseling stop gezet. Vervoerd werden met dien dienst ongeveer 2900 personen (vorig jaar ruim 4000). Wolvee-bedrijf. Voor het wo'veebedrijf is het afgeloopen jaar in alle opzichten ongunstig geweest. De lammeren, die in 1938 ook reeds laag in prijs waren, (gemiddeld 9.per stuk) waren in 1939 nog belangrijk minder in prijs. Op de zes groote lammerenmarkten werden in totaal aangevoerd: 26967 lammeren, de prijzen be droegen 3.25 tot 8.25. In 1937 werden op deze markten aangevoerd: 24734 lammeren, prijzen 8.tot 11.25. In het voorjaar waren de vooruitzichten nog ongunstiger, doch de regeering heeft reeds op de tweede markt ingegrepen en heeft in totaal 8635 lammeren uit de markt genomen. Wel is hierdoor een totale instorting van de prijzen voorkomen, doch de prijs waarvoor de regeering kocht, was veel te laag. En door dat wegens den uiterst geringen grasgroei in Noord-Holland en Zuid-Holland de vetweiders zoo goed als geen lammeren konden gebruiken, bleef de prijs laag, ook op de volgende mark ten. De prijzen der schapen werden op de na- jaarsmarkten zeer gedrukt, omdat er geen export was, en doordat de Texelsche veehou ders door de gedeeltelijke m'slukking v~n den hooioogst en te hooge voederprijzen, gaarne wilden verkoopen. Het wolveebedrijf werd dan ook ingekort en er is veel weiland gescheurd. Vele veehouders hebben evenwel de fout ge maakt, wel de oppervlakte van hun weiland door scheuren in te korten, doch geen vee van beteekenis op te ruimen. In het najaar kwam gelukkig de Regee ring den wolveehouders ter hulp, en werd er een bedrag van 140.000 aan steun uitge keerd. Hiermede is althans ten deele het sclia- penfokkersbedrijf in onze gemeente voor to tale instorting behoed. Het uitbreken van den oorlog veroorzaakte ot> de laatste schapenmarkten eenige prijsstij ging. doch deze kwam te laat en was van te geringen omvang, om nog veel invloed op het wolveebedrijf van 1939 uit te °®^"e"'er. De wolprrjs heeft een zeer eigenaardig v loop gehad; in Juli wilde niemand koopcn, in Augustus begon de handel met Pri)^ 0.65 per kg., daarna liepen de P U^ ie op, toen de oorlog uitbrak zeer snel. DePj was, toen de wolvordering kwam 1.15 per kg. Ongeveer de helft van de Texelsche wol was toen reeds verhandeld. Daarna werd een regeeringsprijs genoemd van 0. P Deze werd later vastgesteld op 1.08, doch hiertegen wórdt nog een tige actie gevoerd. Bloembollen. Het uitbreken van den oorlog heeft dit^be drijf, waarvan de vooruitzichten (vooral voor Texel met zijn Narcissenteelt) vrij goed wa ren, den nekslag toegebracht. Mei hebben velen hier nog verkocht, maar de vraag „Hoe zal het het komende voorjaar met de uit betaling gaan?" t Toen de oorlog uitbrak was men aan nei uitzetten van de bollen toe, alle kweekers zijn er mee doorgegaan, doch de vooruitzich ten zijn allertreurigst. De regeering steunt dit bedrijf, doch de nu toegezegde steun is nog niet toereikend om de allereerste onkos ten te dekken. Men hoopt nog, dat de regee ring verder in dit bedrijf zal ingrijpen, omdat de kweekers thans niet, zooals in de oorlogs jaren 1914—'18, in de gelegenheid zijn hun bedrijven een andere richting te geven, iets wat toen wel mogelijk was. Eieren. Aan de eierenveiling zijn in 1939 ongeveer 80.000 eieren meer verhandeld dan in 1938. De aanvoer bedroeg ruim 3000.000 stuks. De prijs der eieren is pl.m. 6 cent per 100 stuks hooger geweest dan vorig jaar. Toch waren de uitkomsten van de pluimveehouderij niet gunstig, omdat de voederprijzen gestegen zijn. Landbouw-Huishoudschool. Tot oprichting van een landbouwhuishoud- school op Texel werd in het begin van het jaar reeds besloten. Den 21sten Febr. werd de oprichtingsacte gepasseerd, doch van de ver dere plannen werd verder niet veel vernomen. Visscherij. Voor de Texelsche visscherij was 1939 ook weer geen best jaar. De garnalenvisscherjj, althans wat de consumptie-visscherij betreft, is slecht geweest. De pufvisscherij ging een paar maanden behoorlijk, doch was over het algemeen ook niet best, terwijl ook de wul- kenvisscherij geen beste resultaten oplever de. De kotters maakten het weer goed, hoewel de uitkomsten van deze bedrijven door allerlei invloeden niet zóó best waren, als dat in de laatste jaren het geval was. Werkloosheid. De werkloosheid heeft ln 1939 heel wat gunstiger verloop gehad dan in '38, toen ze ook al minder was dan in '37. Op dit gebied viel op Texel een belangrijke verbetering waar te nemen. In Januari was het aantal werkzoekenden het grootst, maar was toch half Januari nog ongeveer 80 minder dan vorig jaar. Na Jan. liep het sterk terug. Van gunstigen invloed was tat ujtbljjv^n. vaneen vorstperiode. Met 31Juli kbn de i^èrk^érschaffing op Texel geheel worden stopgezet. De mobilisatie heeft deze -zaak waarschijnlijk gunstig heinvloed, pas 27 November is men opnieuw met de werkverschaffing aangevangen. Half December waren 60 personen bij de werkverschaffing werkzaam. Als werkzoe kenden stonden 216 personen ingeschreven (waarbij 40 steuntrekkende visschers en kleine boeren) maar door het invallen van de vorst werd het aantal werkzoekenden toen veel grooter. Vorig jaar waren de cijfers ln December veel ongunstiger, door invloed van de stren ge vorst kwamen zich toen op hetzelfde tijd stip alleen 115 werkzoekenden aanmelden. In totaal stonden om dien tijd 457 werkzoeken den ingeschreven. Vreemdelingenverkeer. Niettegenstaande de vrees, die in het voor jaar bestond dat er dit jaar van het vreem- delingenveerkeer niet veel terecht zou ko men, daar militairen te De Koog duinen en strand bezet hadden, is dit een der voor naamste bronnen van inkomsten geweest in 1939. Vóór het zomerseizoen aanbrak, werd het strand vrijgegeven, de militairen, die eerst onderdak hadden in pensions en clubhuizen, v.erden in tenten gehuisvest. Reeds eerder dan gewoonlijk begon dit jaar de toeloop van gasten. De voorzomer was reeds goed. Met Pinksteren was het aantal per sonen, dat door T.E.S.O. werd vervoerd reeds 4277. Het aantal auto's was toen 139, dat der rijwielen 1036, der motoren 86 en dat der tandems 43. Reeds vrij vroeg zette het hoogseizoen in, begin Augustus waren reeds meer dan 2000 kampeervergunningen uitgegeven cn toen moest de grootste drukte nog beginnen. De maand Augustus was drukker lan ooit te vo ren. Bijna alle pensions waren bezet en de hotels en clubhuizen hebben vele aanvragen voor die maand moeten weigeren, omdat ze volgeboekt waren. T.E.S.O. vervoerde in de maanden Juli en Augustus een record aan tal passagiers. Niet minder dan 60756 perso nen staken in die maanden het Marsdiep over. (De militairen waren hieronder niet inbegre pen). Dit aantal was nog 4505 hooger dan in 1937. De K.L.M. bracht dezen zomer ongeveer 2900 personen van en naar Texel. De Vóór-Mobilisatie maakte echter plotse ling een eind aan het seizoen. Dert 25en Augus tus was het een ware uittocht van gasten, in minder dan geen tijd waren de hotels en pensions zoo goed als geheel ontvolkt. Ware dit niet het geval geweest het jaar 1939 zou. wat het vreemdelingenverkeer aangaat, aan den top hebben ges'aan. Nu kwam er echter van het naseizoen letterlijk niets terecht. Toch mag Texel in dit opzicht over het afgeloopen jaar nog wel tevreden zijn. Verbinding met den vasten wal De dienst van Tex. Eigen Stoomboot Onder neming werd gedurende het geheele jaar vanaf de haven te Oudeschild volbracht. Wegens het mijnengevaar, werd reeds 15 September een be perkte bootdienst ingevoerd, die 15 October zelfs tot 3 diensten per dag werd beperkt. Door twee booten tegelijk in de vaart te brengen, wist het bestuur van T.E.S.O. bij het korten der dagen 24 November toch weer een dienst van vier maal "»er dag op werkdagen in te stel len. Zondags echter kan men maar twee maal van en naar hier komen. Door de angst voor mijnen was het personen vervoer van burgers in de laatste maanden van het jaar ver beneden het normale. Miliug. ren werden er echter veel vervoerd. Polders, Den 29sten April werd door het bestuur van het Waterschap „De Dertig Gemeenschaap», ljjke Polders op Texel" besloten tot electvl. sche bemaling over te gaan en tot stichting van 2 electrische gemalen. De kosten werden geraamd op 118.500.— De mobilisatie heeft de uitvoering dezer plannen ernstig beïnvloed, zoodat de aanbesteding van de bemaling;,, gebouwen, enz. nog niet heeft plaats gehad. Aan de voorbereidende werkzaamheden vergraving, enz. heeft men bovendien in den laatsten tijd, wegens hoogen waterstand, weinig kunnen doen. Ook het polderbestuur van „Het Noorden" besloot in Octobertot electrische bemaling van een gedeelte van dien polder. De voorbe reidende werkzaamheden hiervoor konden wel doorgang vinden. Polderbestuur, Den lsten Maart trad de heer J. H. Timmer, wegens het bereiken van den 70-jarigen leef tijd af als Dijkgraaf van den Prins Hendrik- Polder, na 18 jaren deze functie te hebben vervuld. Tot zijn opvolger werd met ingang van den len Dinsdag in Juli benoemd de heer J. N. Bakker „De Atlas". 22 Augustus werd by enkele candidaatstel- ling herkozen tot Hoofdingeland van den Polder Eyerland, de heer J. G. Flens, en ge kozen de heer Jb. Reuvers, in de vacature ontstaan door het benoemen van den heer K. Kalis tot Heemraad van dien polder. 14 November werden eveneens bij enkele candidaatstelling de heeren C. H. Keyser en L. Roeper herkozen tot Hoofdingeland en Heemraad van den polder Waalenburg. I December werd de heer C. Keyser Hz. herbenoemd tot Dijkgraaf van de Dertig pol- ders. Boerenleenbank, De Coöp. Boerenleenbank verheugde zich dit jaar weer in grooten bloei; in de jaarver gadering van 10 Mei werd het winstsaldo ge steld op 9154.De omzet bedroeg meer dan 3 millioen guldens. Post; In de maand Juli werd een nieuw hulp postkantoor aan de Brink te De Koog in ge bruik genomen. Ook te Den Burg bestaan plannen tot bouw van een nieuw Post- en Telegraafkan toor. De plaats waar dit kantoor gebouwd zal worden, heeft bij een groot deel der inwoners te Den Burg misnoegen gewekt. Bijzonder door den Middenstand is een actie hiertegen gevoerd. Branden en onweder. 3 Januari brandde een groote schuur in den polder Eierland af. 9 April verbrandde te De Koog een schuur van den heer R. Daalder, o.m. gingen hierbij 60 strandtenten verloren. Het woonhuis hierbij, bewoond door de familie Koolstra, bekwam eveneens veel schade. 5 Augustus sloeg de bliksem in op verschei dene plaatsen te Den Burg, doch veroorzaakt» geen brand. 18 Augustus ontstond een groote duinbrand te Westermient, waarbij ongeveer 20 ha heide werd vernield. 10 September brandde in den Prins Hendrik polder een schuur van den heer N. Duinker af. Mijnenrampen. Tot slot van dit in menig opzicht zoo ongun stig jaar, troffen Texel door het ontploffen van mijnen nabij de kust, verschillende rampen. Reeds in de eerste week van den oorlog wer den niet minder dan 17 mijnen aangespoeld te Texel. II September werd reeds een mijn aangetrof fen nabij de Texelsche haven. 17 September moest een gedeelte van de be volking te Oudeschild haar woning verlaten, omdat een mijn nabij den dijk werd aangetrof fen en men voor ontploffing vreesde. 21 November werden de bewoners van Oude schild weer in den vroegen morgen gewekt, om dat gevaar voor ontploffen van een mijn be stond. 26 November werd nabij Oosterend bij de Kaap aldaar een woning door het ontploffen van een mijn zeer ernstig beschadigd. Denzelf den dag ontplofte nabij de Schans te Oude schild een mijn, waarbij een gat in den dijk sloeg. De grootste ramp was de mijnontplof- fing op 4 December te Oudeschild, waarbij zeer veel schade werd aangericht. Sport. De mobilisatie heeft op het Texelsche sport leven, dat in het voorjaar toch al niet best ver liep, een zeer nadeeligen invloed uitgeoefend. De Gymnastiekvereeniging „Texel" moest be gin September haar oefenlokaal missen. Korfbalclubs en Paardensportvereeniging liej ten niets van zich hooren. Met de Texelsche Voetbalsport gaat het evenmin naar wensch. Om het sportleven evenwel gaande te hou den, wordt een Texelsche competitie gespeeld, waaraan ook verschillende militaire elftallen deelnemen. Doordat onder deze militairen tal van goede spelers zijn, werden tot heden ver schillende aardige wedstrijden gespeeld. De belangstelling van het Texelsche publiek i« voor deze wedstrijden over het algemeen zeer gering. Voor de besturen van de Texelsche clubs was het dan ook uiterst moeilijk om de zaken gaande te houden. We zullen hopen, dat het niet zoo ver zal komen als in de vorige mo bilisatie, toen de clubs hier zulke moeilijke tijden meemaakten, dat er tenslotte in het ge heel niet meer gevoetbald werd. Personalia- Oud-Wethouder Keyser overleed 12 Mei op 70-jarigen leeftijd. De oudste inwoonster deztf gemeente. Mej. Wed. B. Busselman, overleed 3 Aug. Zij bereikte den leeftijd van 95 jaar. Onderscheidingen» In Januari werd aan L. van Heerwaarden en Th. Bakker Mzn. een dankbaarheids-insigne van de Ned. Padvinders uitgereikt wegen® poging tot redden van een vorig jaar op net Texelsche strand verdronken katholieken ver kenner.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 14