Anna Paulowna, Julianadorp en Wieringen 1939 bracht Wieringen groote plannen Anna Paulowna trok het veld gr ijs aan! Julianadorp kan op een goed jaar terugzien Problemen in het Nieuwe Land Woningbouw een feit, ruilverkaveling komt. 1939, EEN RUSTIG JAAR MET SLECHT BEGIN EN BEVREDIGEND EINDE. Rustig en kalm heeft Wieringen het jaar 1939 aan zich laten voor bijgaan. Slechts zelden wist het befaamde Wieringer initiatief zich te verhef fen boven het alledaagsche en te komen tot de in opzet, toedracht en wijze van uitvoering zoo specifiek Wieringsche gebeurlijkheden, waar aan de voorgaande jaren zoo rijk zijn geweest. Als meest aannemelijke oorzaak daarvoor meenen wij te moeten aan wijzen de gevolgen van de interna tionale verwikkelingen welke men hier in den vorm van, voormobili satie, mobilisatie, inkwartieringen, auto- en paardenvorderingen, lucht- alarmeeringsoefeningen, luchtbe- schermings- en verduisteringsoefe ningen, distributiemaatregelcn en andere verontrustende maatregelen (of geruchten!) mijnengevaar etc., ondervond. Dit neemt niet weg dat wederom een jaar, rijk aan laten we dan zeg gen „kleine" gebeurtenissen, zal worden afgesloten. De toestand in het boerenbedrijf alhier onderscheidt zich in weinig opzicht van die elders ten platto- lande. De oogsten vielen tenslotte nog niet eens tegen, doch de hooi oogst was zeer matig. De bedrijfsresultaten kan men dooreen genomen matig noemen. De actie voor meer los land in de Wie- ringermeer werd met succes be kroond. Bijzondere belangstelling werd aan den dag gelegd voor de ruilver kaveling. Verwacht wordt dat thans spoedig definitieve plannen zullen worden voorgelegd. De Landbouwtentoonstelling kon in September geen doorgang vinden. Wel gaf de Pluimvee- en Konijnen- vereeniging alhier een aardige ex positie. Het visscherijjaar 1939 is buiten gewoon slecht geweest. Eerst in de laatste maanden van dit jaar Talt een kleine opleving te bespcu/en door de nieuwste schlager op de vischmarkt, de snoekbaars, die in grooten getale in het IJsselmeer wordt gevangen. Aangezien overal elders de vischaanvoeren uiterst ge ring zijn, werd de prijs van deze visch ook beter, zoodat deze vissche- rij loonend is. De pogingen van D.E.T.V., om een garnalendrogerij op te richten, waarvoor men de gemeente finan cieel had geïnteresseerd, strandden op goedkeuring van hoogerhand. Toch is deze zaak nog niet geheel opgegeven, want thans is weer tij delijk een drogerij geinstalleerd. In de bouwvakken viel een ople ving te bespeuren. Voor den bouw vakarbeider is er flink werk ge weest. Ook te Wieringen werd weer drukker gebouwd. Een twintigtal nieuwe woningen werd opgericht, terwijl ook de woningbouwvereeni- ging „Beter Wonen" nog 20 wonin gen onderhanden heeft. Voor den gewonen arbeider is de plaatsingsmogelijkheid in de Wie- ringermeer van het vroege voorjaar af tot laat in het najaar schier onbe perkt geweest. Voor het eerst sedert jaren kun nen wij ton aanzien van de werk loosheid eenigszins optimistischer zijn. Ongetwijfeld is de koopkracht weer iets grooter geworden. Overigens heeft de middenstand een moeilijk jaar gehad. Zij is ge heel afhankelijk van de inkomsten der bevolking en deze waren in het begin van het jaar nog niet roos kleurig Het ingetreden herstel zal dus zeer welkom zijn. De middenstandsvereoniging zette voorts haar cursussen voor het mid denstandsdiploma energiek voort, doch ontplooide verder weinig acti viteit. De kermis mocht zich dit jaar in een drukker bezoek verheugen. Het welvaartspeil van Wieringen over 1939 was in het eerste half jaar zeer slecht. Door het ingetreden lier- stel kan men het tweede halfjaar bevredigend noemen. Conclusie, populair gezegd: „We magge niet moppere"! De gemeente is nog steeds nood lijdend. In het voorjaar belegden ecnige vooraanstaande personen een pro testvergadering tegen de behande ling van Wieringen als gedupeerde tengevolge van de Zuiderzeewerken. Het bleef bij het aannemen van een resolutie, waarvan nooit meer iets werd vernomen. Na de verkiezing van Prov. Staten, welke onzen plaatsgenoot den hr. G. v. Wijk (C.P.N.) in het Prov. Col lege bracht, kwamen de gemeente raadsverkiezingen die cenige ver rassingen opleverden. Zoo kon R.K. haar zetel niet behouden. V.D. ver loor ondanks groote stemmenwinst 1 zetel en de gecombineerde lijst A.R.—C.H. legde beslag op beide. Door ouderlingen oneenigheid moest de heer M. Kooij wijken. De voornaamste raadsbesluiten waren: Het verstrekken van voor schotten t.b.v. de woningbouwver. „Beter Wonen" voor 20 woningen. In gebruik nemen Algem. Begraaf plaats op 1 Juli 1939. - Nieuwe ver ordening begrafenisrechten. Op dracht B. en W. tot het doen ont werpen uitbreidingsplan. -Toetre ding lid genootschap „Flevo". Op heffing jaarlijksche veemarkten. - Instelling ouderraad. De verpach ting van los land in de Wieringer- meer was geruimen tijd een stok paardje. Door de interpellatie Hulsebos naar aanleiding van een opmerking van den heer Lont over „politiek bij benoemingen", werden oude koeien uit de sloot gehaald, waarbij de heer Lont. zich heftig verweerde. De heer Hulsehos brak een lans voor de stichting van een U.L.O.-school. Rijksveldwachter de Jong vertrok naar elders. Zijn opvolger Rv. E. v. d. Beek en de Rv. Schellevis, na men met succes deel aan de 4-d. af- standsmarschen. De Jeugdherberg werd weer zeer druk bezocht. Het Nat. Jongerenverbond hield weer haar zeékamp. De M.U.Z. werd overgeplaatst naar Kampen. Nabij het Monument kwam een mijn tot ontploffing, zonder schade aan te richten. Bij Vatrop werden twee, aan den Molgerdijk één mijn gedemonteerd. De Doopsgezinde Jongerendag werd dit jaar te Wieringen gehou den. De hier gedetacheerde militairen werden op St. Nicolaasavond door de burgers onthaald. Hen werd een militair tehuis aangeboden. De R.K. gemeenschap stichtte een fraai vereenigingsgebouw met con ciërgewoning. „Noorderlicht" onderging weder om uitbreiding. Dr. Ds. J. v. Beek was 12y2 jaar predikant te Hippolytushoef. Wijkzuster Tobi vertrekt naar el ders. Op 1 Juli werd de nieuwe begraaf plaats in gebruik gesteld. Een man, wiens naam ten nauw ste verband houdt met het oude Wieringen en steeds in herinnering zal blijven voortleven, vond merk waardige speling van het noodlot als eerste aldaar zijn laatste rust- Julianadorp werd Juliana,,stad" DEN HELDER'S GROEN- TENTUIN IN 1939. Onder de plaatsen, welke door de gebeurtenissen van eind Au gustus geheel van karakter zijn veranderd, neemt onze plaats een wel zeer belangrijke in en natuurlijk hebben deze gebeurte- Burgemeester Ritmeester nissen op verschillende zaken, die ons dorp betreffen, haar schaduw geworpen, Het begon wat zoo goed te gaan! Met den wensch dat hier ook het „Per aspera ad astra", langs doornige paden tot de sterren, onze dorps- genooten zal troosten, beginnen we dan ditmaal, ook al door bijzondere omstandigheden kor te overzicht van wat 1939 Julianadorp heeft gebracht en we nemen eerst: de landbouw. Deze liet zich aanvankelijk goed aanzien, later had hij te lijden van de weersgesteldheid, en daardoor bleef de opbrengst beneden de ver wachting. Waren de prijzen eerst nog aanvaardbaar, later door de overheidsbemoeiingen werd ook de ze hoop van den boer weer te niet gedaan. Hetzelfde beeld geeft de vee houderij; het begon in deze branche iets op te leven. Toen de mobilisatie uitbrak, sprongen de zuivelprijzen omhoog, maar dat was van korten duur. De hooioogst was door de droogte niet al te zwaar en nu krijgt men afgemeten het krachtvoer toegewe zen, hetgeen voor velen niet zoo be moedigend is, want de winter duurt lang! Ook de tuinbouw heeft dit jaar vele depressies moeten meemaken. Eerst de strenge winter, waardoor veel vernietigd werd. Toen de droog teperiode, gevolgd door warmte, die voor vele groenten te machtig was. Ook de prijzen hadden beter kunnen zijn. De pluimveehouderij begon zich ook weer wat te normaliseeren, het prijspeil der eieren steeg, maar o wee, een paar weken geleden daal den de marktprijzen snel en zoo doende zal er ook hier van overdadi ge winsten wel geen sprake zijn. In het bloembollenbedrijf kwam wat opleving en er werd dan ook op een behoorlijk resultaat gere kend, maar ziet, de internationale verwikkelingen hebben zonder meer alles den bodem ingeslagen, daarbij is nog gekomen dat van de beschik bare oppervlakte grond voor den uitplant van bloembollen slechts 50 procent voor het volgende jaar be zet mag worden. o De woningbouw deed weer eenige nieuwe perceelen verrijzen. Over schot aan woningen is hier niet. Door de militaire bezetting is de be volking van ons dorp en omgeving geweldig uitgebreid. Onze polder- en dorpswegen zijn in goeden toestand, en de voor enkele jaren aangelegde rioleering blijkt meer en meer in een behoefte te voorzien, al moeten wij er aan toevoegen dat het polder water èn door de riolen èn door de beide fabrieken, zeer in kwaliteit bij vroeger is achteruit gegaan! Jubilea zijn er niet veel. Op 1 Mei ƒ.1. was de heer H. J. Spanjaard 25 jaar chef-tuinman in den Proef tuin alhier. Op 1 Augustus nam de heer W. Vonk als verpleger, na 40- jarigen dienst, afscheid. Zijn opvolg ster Zuster R. Roozendaal werd ge installeerd. De geboorte van H.K.H. Prinses Irene op 5 Aug., gaf vanaf den vroegen morgen, dank zij onze vroege publicatie der heuglijke gebeurtenis, een feestelijk aanzien aan ons dorp. Feestelijkheden, die in voorbereiding waren, zijn later uitgesteld. Het vereenigingsleven, gaat in schier alle mogelijke groepen zijn gang, zoo zelfs, dat wij ons wel eens afvragen, of wat meer centralisatie niet meer effect zou sorteeren. De leden voor den gemeenteraad van Den Helder, uit het agrarisch deel der gemeente, bleven de hee- ren P. van der Veer (A.R.), K. Hoornsman (V.D.), terwijl daar la ter nog is bijgekomen K. van Buu- ren (S.D.A.P.). Wat de winkelzaken betreft, valt alleen te vermelden, dat Th. N. Noot Mz., zijn zaak uitbreidde door verbouwing en dat van Nuland's Kleedingmagazijn te Breezand al hier een filiaal opende. o De werkloosheid is hier, dank zij de tewerkstelling in werkverschaf fing, tot een minimum terugge bracht. Besluiten we met eenige varia. De verkiezingen voor de Prov. Staten op 19 April en voor den Ge meenteraad op 21 Juni, hadden hier, vergeleken bij weleer, een kalm ver loop. Op 3 Juni werd tot Kassier van de Roerenleenbank „Koegras" benoemd de heer K. Hoornsman. Op 28 Juni werd tot Hoofd der O. L. School benoemd de heer ,T. Henderikse te Overschie. Daardoor waren de Landbouwcursussen ook weer van een leerkracht verzekerd. De Ver. tot Hulp bij Ziekte en Ongevallen werd omgezet in een on- derafdeeling van „Het Witte Kruis" te Den Helder en werd hieraan een verpleegster verbonden, die ook de gemeente Callantsoog aan haar rayon zag toegevoegd. Öp 10 Nov. besloot een Alg. Verg. van de Boerenleenbank tot stich ting van een eigen bankgebouw, hetwelk zal verrijzen op het per ceeltje poldergrond op den hoek Parkstraat WestLoopuytpark W. De Polder nam op 14 Dec. het be sluit tot verkoop van genoemden grond voor f 3000.aan de Bank. Na meer dan 30 jaar kassier van de Bank te zijn geweest, nam op 1 Juli de heer .T. de Vries als zoodanig ontslag. De Bank werd tijdelijk ge vestigd in perceel Klaverstraat 10. Onder toezicht van de Ned. Heide- Maatschappij zijn „ergens in de buurt" velé menscben te werk ge steld, hetgeen in dezen tijd van het jaar een welkom werkobject is. En nu nemen wij voor ditmaal afscheid met „Een goed 1940 zij U allen toegewenscht! Julianadorp, December 1939. DE TOEKOMST LIGT IN DUISTER! Feitelijk heeft Anna Paulowna reeds sinds Maart de nadeelen van den internationalen toestand onder vonden. De akkerbouw en veehou derij hebben daar geen noemens waardige hinder van ondervonden, maar de bloembollenkweekerij wel. De ondernemers in dat vak had den toch al weinig reden om zich over het jaar 1939 te verheugen. De maar matige veilingsresultaten in 1938 doden immers reeds van te vo ren vaststaan, dat de uitbetaling van Mei 1939 geen feest zou worden. En wat dit jaar zelf bracht was wel heel droevig. Sedert het oogenblik dat Tsjecho-SIowakije in het vroege voorjaar werd bezet, was er geen exporteur meer die van de alhier gevestigde kweekers mèèr wilde af nemen dan hij voor een oogenblik- kelijke niet te riskante order kon gebruiken. Op de veiling was geen kooplust. Dit blijkt wel uit het omzetcijfer van f 26.000.—tegen f 120.000.—'in 1938. (In 1929 nog f600.000!!). De regee ring nam voor f225.000— aan ten laste van het surplusfonds deel, ter wijl bij de vrijwillige inlevering an dermaal voor f 40.000.— werd inge nomen. Ruw geschat is dus 90 van den aanvoer vernietigd moeten worden. Ook dit jaar is er van Mei tot Sep tember in den Polderschen landar beid geen werkloosheid geweest, terwijl tientallen uit de aangrenzen de gemeenten in de zomermaanden hier werd vonden, 't Is dan ook een bijzondere omstandigheid waaraan we dit verheugende en verbazing wekkende feit te danken hebben. Er is n.1. veel meer dan vorig jaar op contract geteeld. Het is vooral de groote afhankelijkheid van het geheele Poldersche „loonfonds" van de bloembollenteelt die ons met zorg moet vervullen voor de toekomst, nu maar 50 mag worden uitge- plant. Behalve voor de kweekers ondernemers dreigt ook de groote landarbeidersgroep de dupe t.e wor den. Voor den middenstand zijn dit al evenmin verheugende vooruit zichten. De landbouw in onzen. Polder is een ander belangrijk fundament 1939 deed niet voor 1938 onder. De cijfers van het boekhoudbureau van den H. M. v. L. wijzen uit dat de gemiddelde netto-bedrijfswinst in de Noord-Oostpolders (waaronder wij behooren) gestegen is. Het is niet precies aan te geven hoe het met de teelt- en exportmo gelijkheden van speciale producten als zaden en pootaardappelen zal gaan, waarop men zich in het Oost- deel al sedert jaren is gaan toeleg gen. Tot voor kort is er nog veel verzonden. - De verkiezingsstrijd voor den ge meenteraad was fel en niet steeds even waardig. Het resultaat was, dat alle partijen hun aantal zetels behielden, al vonden wel wat per soonswisselingen plaats. Opvallend was de verschuiving van stemmen op de lijst van do Vrijz. kiezers (waar men den per soon had te stemmen) ten gunste van de V.D. candidaten en ten na- deele van de Plaatselijke Belang- eandidaten. De gemeentelijke bouwverordening werd gewijzigd wat betreft bouwen buiten de bebouwde kommen. Het uitbreidingsplan voor de Kleine Sluis werd gewijzigd. Er is een ge heel nieuwe politieverordening ge komen. De brandweer wordt gere organiseerd. Er zal een nieuwe brandspuit aangeschaft worden. Kleine Sluis en Breezand krijgen er dan elk een gestationneerd. Te Bree zand in een deel van de nieuw te bouwen openbare school, welke 13 December werd aanbesteed voor een som die den geheolen Raad kenne lijk meeviel f54760. De gemeente heeft dit najaar ein delijk weer een sluitende begrooting kunnen presenleeren en heeft dus niet meer in alles de aanwijzingen van Ged. Staten te volgen. Overleg tusschen gemeente- en polderbestuur leverde een passende entourage van het nieuwe raadhuis op. De gemeente heeft Samenwer king gezocht en verkregen met het Witte Kruis (over het wegnemen van diens magazijn) en zal weldra met Kerkvoogden van de Ned. Herv. Gemeente in verbinding treden om de geheele omgeving van raadhuis en kerk tot een harmonisch geheel te maken. De burgemeesterswoning is ver bouwd en de dokterswoning zal eveneens onder handen worden ge nomen. Bij het secretarie-personeel kwa men enkele mutaties voor. Van de scholen vermelden we dat de openbare van de Kleine Sluis een nieuw hoofd kreeg, de heer P. R. M. Noorman, onderwijzer te 1-Ieiloo. Den lieer Mol, den man die ging, past dank voor hetgeen hij voor het vereenigingsleven deed. Burgemeester Mijnlieff De O. L. school te Oostpolder be stond dezen herfst 50 jaar. De Polder heeft als belangrijkste feit van dit jaar de dijkgraafswis seling te beleven gehad. De lieer C. Wijdenes Spaans trad op 30 Septem ber af. Hem werd een feestelijke afscheidsvergadcring bereid, waar bij op velerlei wijzen do groote ver diensten van den scheidenden dijk graaf in het licht werden gesteld. Daar de nieuwe dijkgraaf, de heer Rezclman zijn eigen huis blijft be wonen, kon het Polderbestuur den heer Wijdenes Spaans toestaan op het Polderhuis te blijven. Het „draaibruggetje" aan de Gcl- dersche Huisjes werd door een op- De klapbrug aan de Van Ewijck- sluis een broertje van die aan de Kleine Sluis werd vervangen door een moderne ijzeren ophaal brug met één klep. In het college van heemraden werd de vacature C. D. Rezelman bezet door den heer J. Tijsen uit den Meerweg. De verhuring van het grasgewas langs dijken en wegen bracht heel wat meer op dan vorige keer. In Mei werd Pastoor M. van der Eem van de R.K. kerk aan de Spoorbuurt overgeplaatst naar Vo gelenzang. Een merkwaardige fi guur vertrok daarmee uit den Pol der. Zijn opvolger, de heer J. Wor tel uit Amsterdam is een geheel an dere persoonlijkheid, die niet streeft op het gebied waartoe pastoor Van der Eem zich juist zoo aangetrok ken voelde. Het R.K. vereenigingsle ven in de Parochie Anna Paulowna moge den slag te boven komen. Burgemeester Mijnlieff heeft de benoeming tot pres.-kerkvoogd van de Ned.-Herv. Gemeente aangeno men. Als ook die van het directeur schap van de Boerenleenbank. De firma Gebr. Kos liet aan de Kleine Sluis een groot nieuw win kelpand zetten naast de bestaande zaak. De Neutrale Middenstandsvereeni- ging bestond 2 Mei 25 jaar. Van een feestelijke herdenking is niets ge komen. De Zaaizaad- en Pootgoed- ver. Z.A.P. bestond 17 Januari een kwart-eeuw. Zij vierde het in intie- men kring en in stille. De Breezander Zangvereeniging „Vriendschap" werd 25 Februari 20 jaar. Er kwam een andere stationschef. De voctbalvereeniging B.K.C. werd kampioen.van de vierde klasse K.N.V.B., doch faalde in de promo tiewedstrijden op het laatste beslis sende oogenblik. De kermis was weer heel druk, vooral dos Zondags, toen de beide danszalen alleen al 1440 entreebil jetten verkochten. Begin Augustus vierde ook Anna Paulowna de geboorte van Prinses Irene. Door de entree te verlagen, beleef de de Harddraverijvereeniging een druk bezochte course. De Zwemclub hield eveneens bij mooi weer de kringkainpioen- schappen. 28 Augustus trok de polder het veldgrijs aan. We traden toen een periode in met een geheel eigen en voor ons ongekend karakter. In Breezand kwamen troepen te lig gen; scholen, zalen en andere ge bouwen werden een tijdlang aan hun bestemming onttrokken, totdat de barakken werden gebouwd. Bree- zand's karakter is totaal veranderd. Sedert 1 November is Anna Pau lowna in Staat van Beleg verklaard Aan het einde van het jaar waren er nog enkele jubilea, n.1. van de Vereeniging „Ziekenzorg", die 25 jaar en van de plaatselijke V<\RA- afdeeling, 'die 10 jaar heeft bestaan plaats. Het was de oud-postschipper Joh. Bais. Ondanks de benarde tijdsomstan digheden, blijft het vereenigingsle ven zich normaal ontwikkelen. De bestaande ver. handhaafden hun oude peil. De Gym voerde met eigen krach ten een revue op, evenals Apollo. Op diverse concoursen waren weer de fraaiste successen weggelegd. Eerste prijzen voor Zang- en Vriend schap; O.K.K.; Apollo en Harmonie. Voor deze laatste was het bonds- concours in Schagen buitengewoon succesvol, daar zij met 5 prijzen thuis' kwam, waaronder die van Prinses Juliana. Apollo behaalde een eervollen tweeden prijs. Aan O.K.K. ontging voor het eerst na 5 jaar op enkele punten na de wisselbeker. Apollo jubileerde (20-j. bestaan) en hield een geslaagde fancy-fair. Succes deed ter gelegenheid van haar 15-j. bestaan hetzelfde. Ook Herw. Levenskracht versterkte op deze wijze haar kas. Succes organiseerde een goed ge slaagd voetbaltournooi. Na een zwak begin heeft zij zich in de noodcom- petitie temidden der 2e klassers eenigszins hersteld. Sprekers als Ds. Westmeyse, Jn. P. Strijbos, Juffr. Dekker, de heer Van Amerongen, etc., trokken veel belangstelling. De Afd. Wieringen van de Vara, legde beslag op een Oké-programma. De Oranje-vereeniging organiseerde Burg. Kolff ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Irene een goed ge slaagd feest. Mej. G. Snooij behaalde weer het kampioenschap turnen van Noord- Holland en plaatste zich no. 3 in de landskampioenschappen. Op 5 Oct. trad zij onder enorme belang stelling alhier in het huwelijk. De Flora-feesten, evenals de Land bouwtentoonstelling konden geen doorgang vinden. Inzonderheid trokken de verrich tingen van onzen wielrenner D. Klink de aandacht. Na vele groote successen op binnen- en buiten- landsche banen, zette hij de kroon op het werk door het kampioen schap van Nederland te behalen. Zijn huldiging, spontaan door de burgers in scène gezet, was over weldigend. Ongetwijfeld was ook het wereld kampioenschap zijn deel geworden, als niet één dag voor de beslissing de wedstrijden wegens den gespan nen internationalen toestand waren afgelast. Een carrière ging', misschien voor goed, teloor. ■T IS NIET EENVOUDIG IN WIERINGERMEER De laatste maand van het oude jaar heeft in de Wieringermeer een probleem dat reeds lang bestond, maar dat tot heden eigenlijk aan de publieke belangstelling was ont snapt,, plotseling in het volle licht gesteld. Het is een merkwaardig en een moeilijk probleem en wel: hoe de belangen der tegenwoordige bewoners te dienen, zonder die der toekomstige te schaden. In de laatste raadsvergadering is besloten de noodslachtplaats voor den vleeschkeuringsdienst te Sloot- dorp te vestigen. Oogenschijnlijk is daar alles voor. Slootdorp is het veehouderscentrum en waar boven dien het Bestuur der te stichten Zuivelfabriek om deze plaats had gevraagd, was het voor het Be stuurscollege niet gemakkelijk een voorstel van B. en W. om de nood- slachtplaats te Wieringerwerf te vestigen, aan te nemen. Echter B. en W. keken hier verder, want in de toekomst zal Wieringerwerf een minstens even groot veehouders- centrum kunnen zijn als Slootdorp! Zoo worden de drie dorpen steeds meer tot drie kampen, waar men uit begrijpelijk egoisme thans zoo vlug mogelijk alle voordeelen der groeiende gemeenschap tracht te in- casseeren. Geenszins zouden wij de ze dorpen „vijandelijke" kampen willen noemen. Maar bij de pro blemen van verschillenden aard, verschillende levensopvatting, ver schillende opvatting van godsdienst uitoefening en schoolbezoek, is het nieuwe probleem „oud en nieuw" zeker één waarover men in de naaste toekomst nóg wel eens zijn hoofd zal breken.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 18