De Brabantsche Briet van Ce*r Udcicylifke gtlifkenis Radioprogramma MONICA HART m Ea*" Ulvenhout, 28 Dec. 1939. Amico, Glgk beloofd en af gesproken, we zij n dan tweeden Kerst dag naar den woon- wagel van de Hop- penbrouwersen gere- jen, d'ouwelui van den Eeker, om 't Stalleke, dat den Eeker z'n vader eigens gemokt had te gaan zien. En nie alleen datte; ge ver- Zoo tusschen licht en donker stapten wij in de sjees: Trui en ik, den Eeker en Dré III, die op den bok zat. Veur Trui is 't altg 'n onderneming om 'ns van huis te gaan. Mee duuzend draden van groote en kleine plichten zit ze gebonden aan 'r gedoeike Dus..., al die dradekens mot ze losknoopen, stuk veur stuk; en nou, mee de kinders thuis en de kleinkinders nou had Trui nog duuzend draden extra los te peute ren. „Wieske, as de kinders 'ns snoepen wil len't staat allegaar op de tweede en derde plank in de kast vóór! As de kèèrskes op zijn, maar 't zal wel nie, 'k heb overal nuuwe geplotst en ik kom gaauw verom" (Trui praat en denkt altij tegelijk), „as de kèèrskes opgebrand zijn, déér ligge de nuuwe pakken, horre! Dré, jongen, ge wit waar Va- der's sigaren staan, ee? En gij, Marijn, gij voeiert de beesten dus wel evenkes af veur den nacht? Ge laat 't vuur dan maar uit gaan, horre en de ketels zette maar vuil weg in 't stalleke, zooiank. Zijn er nog kolen ge- nogt? Oem, ja. Of... Eeker, haal nog 'ns 'nen bak vol. Hou 't veural lekker werm, Wieske. Dré", teugen mij, „veur den duuzendsten keer: klee-d-oew eigen nou één, anders mot ik dalijk weer op jou wochten en hoe later weg, hoe later thuis. Altij tijds genogt, den dieë! Truike" (Dré III z'n zuske) „de illestraties liggen op de beddeplank, hoor, meske; ge mot da vertessel 's lezen van „Hij, die terugkwam", ik heb er tranen van in m'n oogen g'had onder 't lezen! Dré, schiet nou op. Zit ie me gatsammen nóg mee z'n klompen aan. Is den kleinen Dré inspannen? Lot ie denken aan de lantèèrns, 't Is vroeg donker. En liggen er kèèrsen onder den bok? Want ge meugt teugesworrig oew gerij niet onverlicht laten wochten, witte wel! Aan twee keersen in de lampen hebbe we dus te wei nig. Bart," Dré III z'n broerke: „blijf nou mee oew vingers van 't stalleke af, horre! Oew broer en den Eeker hebben er zoo huilie best op gedaan, rinneweer 't nou nie! Ja, Blek, braaf hondje, horre! Neeë, hij mag nie meer, maar de vrouw komt gaauw verom. Dré, wel sodepin, nou zit ie daar nóg net eender as 'n half uur gelejen. Hier die pijp! Zoo! En ga-d-oew eigen nou kleejen, Sjan doedel! Houde gij 't water aan den kook. Wies? Veur de koffietafel, as we thuiskomen. En wittewa? Zet de schaal mee worsten brood om 'n uur of vijf achter op de platte- buis, dan is ie lekker werm, as ik thuis kom. En draai de brooikes zoo nou en dan 'ns om, Wieske. En gij. Dré, as ik straks thuis kom „Ja, Moeder, ge hebt 't a'maal over thuis komen, maar ga nou eerst 'ns efkes wèg, mensch! Wij zullen 't wel rooien, die paar uren!" En dan eindelijk, amico, na 'n uur van or ders, goeien raad en 'r eigen losweken, dan is mijnen Toeteloeris tenostenbije gereed. En staat ze, mee 'n kleur van opwinding, ge spoord en gelèèrsd, al mee den klink van de deur in de hand, nog haar léste orders en goeie zurgen ten beste te geven. Welneeë, ik word daar nie lastig! Liever zoo'n wijf wie 't huis en de koeien zoo ter harte gaan, dan zoo een, die alles aan 'r broek lot drogen! die alleen om 'r eigen denkt. 't Was kil wirke. 'Nen peersen doom wolkte over de verlaten velden, die daar stille te vernevelen lagen in den dikken rust van deuzen derden Zondag. Dicht schoof Trui teu gen me aan, hier binnen in de donkere sjees. „Koud, wefke?" FEUILLETON door 19. Het ontbijt was buitengewoon goed; een groot mogelijk contrast met wat Halfont in dergelijke gelegenheden gewend was. Ja, zelfs in hotels, die er heel wat beter uitzagen had hij het wel slechter gehad en hij zei dit ook. Malina lachte. O, ik kan nog wel 'n beetje koken en ik heb ook nog wel wat verstand van mannen. En dat gecombineerd Geeft een heerlijk ontbijt, antwoordde Halfont. De manieren van deze twee men- schen waren werkelijk onberispelijk, bedacht hij, en ze dreven een half ingezakt hotelletje ergens in de wildernis. De geheimzinnigheid van het genre intrigueerde hem opnieuw. Ga je eens even mee buiten kijken? vroeg Harland veelbeteekenend. De beide mannen gingen naar buiten en onderzochten den grond onder het raam van Halfonts kamer. Er waren duidelijk voet sporen van bloote voeten. Groote voetstap penmaar van verschillende afmetingen. Ze waren met hun tweeën, zei Harland en de ander knikte bevestigend. Wat deed je met de bloedsporen van dien kerel, dien je neergeschoten hebt, want daar heb ik niets van kunnen ontdekken? O, die heb ik weggemaakt; dat is een particuliere zaak tusschen mij en Ndabama- toba en daar wil ik niet dat een derde zich in mengt. En terwijl Harland dit zei veegde hij met zijn schoenen de voetsporen onder het raam uit. Wel, wat is er? Dit als antwoord op een geroep van Malina, die in de keuken bezig was. Er komt iemand aan. Toen ze weer naar de andere zjjde van het Meteen gaf Dré III, onze koetsier, den Eeker, de reisdekens aan over zijnen schou wer, zeggende: „leg die 'ns over de knieën van opoe." Trui liet 'r eigen lekker onderstoppen, het sjeeske ratelde gezellig mee z'n hooge wielen over den stillen steenweg en dan zee Trui: „we hebben toch maar beste spuliekes, ee, Dré! Toe, neem nou ook iets van die deken, we kunnen er makkelijk mee z'n gebeien onder!" Trui begost op rust te komen; plazier te krijgen in ons tochtje. „Och," zee ze veur d r eigen: ,,'t is thuis bij Wieske in goeie han den, die paar uur." „Reken maar van yes", riep onze koetsier, wien niks ontging. En efkes klakte-n-ie mee z'n tong, spuide mee 't zwipte over Bles zij nen rug en harder ratelden de wielen over de keien. Zachtjes en plazierig zat den Eeker, diep in zijnen jas, te gichelen om 't vlotte gangske, waarmee den Dré ons voerde naar 't ander end van de stad heelegaar. „Naar oewen zin, Eeker?" „Ja baas!" 't Kwam er zoo royaal uit, dat Trui, onder de deken me efkes aanstootte mee den knie. Dan knipte ze 'n oogske naar me en toonde rap-efkes 'n groote doos; die dus al in de sjees had gestaan, want ik had Trui ze nie zien dragen. „Vol worstenbrood", vezelde zij: „heb ik den Fielp nog gaauw efkes laten bakken". Ik had trouwens ook iets meegenomen, waarvan Trui niks wist. En als ik zoo 'ns goed naar den Eeker, daar veur ons, zag, dan was ie zoo breed in zijnen jas, da 'k wel begrijpen moest dat ook hij onder den jas „Kerstmanneke" spuide! Als we Ulvenhout uit waren, op de Markt van 't Ginneken waren aangekomen, dan zee Dré III: ,,'k zal toch even motten stoppen, menschen. Om de lantèèrns aan te steken. D'n duister valt zóó rap „Ga-d-oewen gank, jonk!" En onderwijl als we stilstonden op het ver laten dorpspleintje, waar omhenen hier en daar zwak ros licht scheen over de gordijn tjes van café-ramen, wat feller licht uit de Kerstétalage van den fotograaf, vielen vier gonzende klokkeslagen uit den ouwen toren, daar in den hoek van de dorpsmarkt, hard tusschen de donkerende geveltjes rondomme. Bles sleepte 'n bietje ongeduldig mee zijn ijzers al ratelend over de keien. En deus ge luid, dat van de klok daar hoog in de don keren toren, dat van de hoeven van Bles toen, deed de mensch de besloten stilte van deus pleintje in den winterschemer nog dieper on dergaan. „Stil hier," zee den Eeker toen. „Op oew eksteroogen zullen ze hier nie trappen", spotte Trui. „Kerstmis," zei ik: „dan is 't in zoo'n soort stededurkes altij veul stil." Toen brandden den Dré z'n lantèèrns. Nog donkerder wierd 't nou binnen de sjees. Trui schurkte nog wat dieper weg onder de reisdekens, zee dan: „toch altij gezellige klagen, ee, mee al ons kinders om de tafel." En ik kost nie nalaten haar zoo 'ns efkes op den knie te kloppen. En Trui's zwarten oogs- kes keken zoo fel opzij, da 'k ze in den don ker blinken zag. Veurover gebogen, de handen in de zakken, zat den Eeker strak over den weg te turen; z'n oogen toomden mee, met Dré III. De wegels waren stil. En als we aan de stad kwamen toomde onze voerman den Bles rechtsaf en de sjees rolde langs de glad-geas falteerde singels van Breda. Feilloos was den haakschen bocht genomen, zonder verminde ring van vaart. En Trui zee: „toch altij 'n puik gerij gewist, dat sjiske. Gin slijt is er nog aan". „Da's waar, Trui, 't wageltje loopt als op kogels, maar vergit nie, wijf: 'n best peerd èn... 'nen prima koetsier op den bok!" Toen stak Dré III, bij wijze van saluut z'n zwipke in de hoogte, streelde dan mee den top daarvan in Bles z'n manen, mompelde „iets" teugen z'n perdje (die twee hebben samen 'nen geheimen code!) en sneller nog rolde de sjees over den gladdenstillen weg, die hier en daar te blinken lag onder 't licht van de straatlanteerns. Fel hong 't maanje al te gloren aan den kouwen vrieshemel. Zwart stond 't stille water, daar beneden in den singel, te glanzen, in verticale blinkings. 't Leste end gong gesmeerd en als we ook omkijkend over den kraag van zijnen jas: „nou de stad uit waren, dan zee den Eeker, zoo 'ns zijn we 'r gaauw, horre!" Hij begost z'n eigen gastheer te voelen, 't manneke, nou we dich ter bij den woonwagel kwamen. Na enkele bochten, deur naauwere wegels, weinig ver licht en veul eenzaam hier aan den rand van de stad, naderden wij 't woonwagelpark, dat daar lag in 'nen geur van bedorven eerpel- water en onder den schemer van lampelicht, dat deur de kleine raamkes van de wagels drong. Ook rook 't naar den walm uit de zin ken schouwpepkes, die uit 't dak van de wa gels stoken. Harmonicamuziek zeurde ge dempt over 't wagelplein, zoo grillig verlicht en mee de kruisende schaduws op den harden, kouwen grond. De Dré stalde Bles en de sjees teugen den kant van 't houten noodkerkske, die bulten den wind lag. Gooide zorgvuldig 'n deken over den beest, zette Bles vast aan n stutsel van 't kerkske, zeggende: „en ga nou nie mee de kerk aan den haal, Bleske. Want dan mot ik ze veur Nuuwjaar nog verom brengen!" 't is 'nen tiep! Den Eeker stond al boven aan 't trapke van den wagel van z'n ouwers, dan kwam zijn va der buiten mee 'nen solieden stallantaarn, lichtte ons bjj 't endje van de kerk naar zgn woonst. D'n vent was veranderd, docht me. Den kop steuviger, gezonder; d'oogen vaster. Z'n houding minder nonchalant. En zijn klee- ren zaten beter aan z'n lijf- Lgk Trui 't later uitdrukte: 't was 'nen oogelijken tiep. „Dus guilie komt ons 'ns opzoeken", zee-t-ie vrindelijk: „nou komt maar rap naar binnen, 't is lekker werm gestookt in den wagel. De vrouw..., oh, daar Is ze!" De struische moeder van den Eeker liet ons binnen. De wermte sloeg oe teugen. 't Salamanderke stond rood-gloeiend en den waterketel stond daaar gezellig op te suizelen. Trui keek 'r oogen uit. Ze was nog nooit in 'nen woonwagel gewist. En 't eerste dat ze zee, was: ,,'k heb nooit kunnen denken, dat 't zoo gezellig kost zijn in zoo 'nen wagel. En toen ze den makkelijken stoel kreeg, bezijen 't kacheltje, den Eeker moeders voetkussel aanslepte, 't dink onder Trui's voeten frie melde, zeggende: „dat hee vader gemokt, mooi kussel ee?" toen voelde Trui 'r eigen wezenlijk thuis in deus ovenwerme kamerke. En weer zee ze: „wa-d-is 't hier gezellig! Dat was koren op den meulen van vrouw Hoppen brouwers! Die 'n bietje verlegen-trotsch 't pluimke stond op te snoepen. De kinders, drie buiten den Eeker, zaten in 'n hoekske, stil en bedeesd te zwijgen. Fier brocht den Hop z'n jonk naar veuren, stelde ze, om zoo te zeg gen, veur. En wa 'k dalijk zag: 't jongste, 'n meiske van 'n jaar of zeuven, 'n knap troe- leke, mee 'n paar sproetekes op 't lollig mop- neuske („den familietrek") was veul gesteld op heuren oudste broer, den Eeker. Ze wurmde en frutselde net zooiank, tot ze bij 'm op de school zat. En' toen... toen begost ze in zijn zakken te voelen. Als ik daar leutig naar te kijken zat, dan zee moeder: „ja, dat wil ze! Sjaak brengt altij iets mee veur z'n zuske". „Knap kindje, moeder!" prees ik. „Jaha", zee den Hop fier: ,,'t trekt op z'n vader, eee!" Toen gong ie naar 'n kastje en haalde er 'n nog nuuw sigarenbuiltje uit, waar uit ie als 'nen weldoende vorst presenteerde. ,,'k Hoop, dat ze naar oewen smaak zijn", zee-t-ie. En toen zag ik dat de sigaren van m'n eigen merk waren...! Ha, dieën Eeker! 'n at tent knulleke als er gin tweede loopt. „Ik kom maar nie uitgekeken op deus ge zellig hokske", pluimde Trui weer. „Ge hebt 'n pronte vrouw, Hoppenbrouwers!" „Jaja", lachte-n-ie: ,,'k ben nie rijk, maar m'n wijf ruil ik mee ginnen millioennair!" Toen frat ie ze op mee z'n oogen. Dat wag hier dik in orde. Den sigarenrook kringelde al rap in wer- lende slierten om de blinkend-koperen olie lamp, die temidden hong als 'n sierstuk van 't vertrekske. Veur de poppenraamkes hongen fijn-kanten gordijntjes als ze op 't Bagijnhof nie pronter kunnen hangen. En daar over- henen: overgordijntjes van 'nen meter Bra- bantschen bont, rood-wit geblokt, 't Houtwerk zat glanzend in den verf, grasgroenen lak ver sierd mee rooie tierlantijnen. Er mankeerde in deus poppenwoningske ginnen speldenknop. Dat was veul verschil mee 'n goed jaar ge lejen omtrent, als ik hier was om te vertellen van den Eeker z'n ongeluk mee 't peerd! Nou begreep ik ook iets meer van onzen Eeker eigens. Van z'n ordelijkheid, z'nen ambitie, z'n begaafdheid ook, want dat was me nou dui delijk: dieën Hoppenbrouwers was ook 'nen tiep, waarin veul meer school dan ge op 't eerste gezicht zoo denken zou. Veural als ge 'm gekend had lijk ik! „Zeg, Hop", vroeg ik, als m'n gedachten zoo wjjd waren: „lot me nou oew Kerststalleke 'ns zien. Mee de eigens-gesnejen beeldekens!" „Dalijk, dalijk, eerst moeder-devrouw heu ren koffie 'ns proefen, Dré", zee-t-ie. Verroest, hoffelijk was ie ook al en nog wel jegens z'n eigen vrouw, 'k Heb heele „heeren" gekend, die op dét punt..., afijn! Den Hop! Den woon- wagelbaas! „En nog altij tevrejen over onzen Sjaak?" vroeg ie vaderlijk. „Bestig, Hop, bestig! Witte gij, dat ie in 't voorjaar z'n examen zal maken veur „Examen...?? Onzen Sjaak...?? Hij kan amper lezen! Hijeh... vroegerafijn" zuchtte den Hop. En mee ontevrejen oogen keek ie bij z'n eigen binnen, "'t Was ook zoo erg moeilijk veur me", zuchtte-n-ie, sta rend naar 't vuurènd van z'nen vorstenlander. Maar daar was z'n vrouw mee 'nen bak koffie en 'nen koek, die ze den Hop veurzette, on derwijl ze 'm streek deur zijnen zwarten krul- lenkop. „Da's veurbij Rinus." Den Hop knikte, turend naar den vloer. „Ja'„ zee Dré III toen, die nog weinig be weerd had, want hij is nog nie zoo bar op den Hop gesteld: „Ja, den Eeker is komende jaar „meneer Hoppenbrouwers den... onderwijzer!" Ongelovig keek den Hop mij aan. Ik knikte lachend. Ongeloviger nog keek ie toen naar Dré IIII. Die knikte mee 'n gezicht dat zeg gen wou: wiedes! Dan keek den Hop naar zijnen zeun en den Eeker zee toen bescheien: „as ik tenminste slaag, ee?" Toen gelóófde den Hop t. 'n Bietje dwaas en zwijgend zsg den Eeker, naar z'nen Sjaak. En zuske, dat om den Eeker z nen nek hong, kraffelde nog - wat dichter teugen r groo ten broer op, bedekte 'm mee heur kleine lijfke en zee: „nie doen, pappa Dan den Hop van zijnen stoel, gong kleine heldinneke van m n, nam t van den Eeker af, op den erm, kuste t dingske en 'n hand op den Sjaak zijnen schouwer. Den Hop z'n oogen wierden rood. Den Eek" mee z'n eigen nie goed raad. Had S"® den bojem van den wagel gezakt, ge En dus zee-t-ie maar: ,,'t is heelegaar n moeilijk, vader." Waarmee ie 't nog ..erger mokte. De verlegen kleur gloeide deur den Eeker z'n sproeten henen. Z'n rosse steke - haar piekte overènd. En vader en zeun keken malkaar aan, of ze na tien lange jaren veur 't eerst weer teugen over malkander stonden, bewogen, nuuwsgierig en zwijgend in duuzend gedachten. Toen sprak den Eeker. En hg zee: „vader, lot den baas nou oew stalleke 'ns zien. Twee tranen lijk knikkers glipten over den Hop z'nen kop. En hij zee: „ja, m nen jon gen." Dat had ie nog nóóit teugen den Eeker ge- zeed: „mijnen jongen." 't Manneke beefde, slikte. Dee den kop omlaag. En 't kleine zus ke op vaders erm, trommelde mee heur vuig. teke op den Hop z'n oogen en riep woeiend; „nie doen, niedoen, gij doet onzen Sjaak ^Onder veul gelach wierd den kleine op den vloer gezet, die onmiddellijk weer in den Eeker zijnen zak kroop om 't „af te kussen", Toen kwam 't Stalleke, mee de eigen ge- sneien beeldekes op tafel. En ik weet nie wie trotschers was: den Hop op zijnen geleerden zeun, of den Eeker op zijnen bekwamen va- der! Maar 'n schoon Kerstuur was 't zekers! Wat waren die beeldekes, mee niks dan 'n zakmes, schoon gesnejen! En wat was moeder Hoppenbrouwers in T weergaren van deus rijke uur in haar blin kend woonwageltje. Daar heb ik gin spijt van g'had," fima. terde Trui in de donkere sjees op onzen thWat''liep 't perdje, 't rook den stal! Wat zong onze koetsier! En den EekerHy zweeg, in kroppend geluk, den heelen weg! Vol. Veul groeten van Trui, Dré III, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t.a.v, Dré, ZONDAG 31 DECEMBER 1939. Hilversum I. 1875 en 414,4 m. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7 4512.30 KRO. 8.30 Carillonbespeling. 8.45 Morgenwijding. 9.30 Orgelconcert. 10.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.20 Nederlands Hervormde Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (gr.pl.), 12.15 Causerie: „Balans opmaken". 12.35 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP. 1.00 Letterkundige causerie. 1.20 Oudejaarstoespraak door ZExc. Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer, Gouverneur-Generaal van N. O.-Indië. 1.35 Gramofoonmuziek. 2.00 Overzicht 1939. 3.00 Gevarieerd concert. 4.30 Ziekenhalfuur. 4.55 Gramofoonmuziek. 5.00 Gewijde muziek, (gr.pl.). 5.20 Gereformeerde Kerkdienst. Hiema: Ge wijde muziek (gr.pl.). 7.30 Jaarsluiting der programma's. 7.45 Berichten. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen, 8.15 Vroolgk Oudejaarsprogramma, 10.30 Berichten ANP. 10.40 Gramofoonmuziek. 12.0012.30 Nieuwjaarsprogramma. Hilversum H. 301,5 m. 8.55 VARA. 10.00 VPRO, 12.00 AVRO. 5.00 VPRO. 5.30 VARA. 7.00 VPRO. 9.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten. 9.05 Tuinbouwhalfuur. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.40 Causerie: „Van Staat en Maatschappij". 9.59 Berichten. 10.00 Causerie: „Innerlijk bestand zijn". 10.30 Nederlands Hervormde Kerkdienst. 12.00 Cyclus: „Onze Weermacht". 12.25 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 AVRO-Aeolian-orkest en soliste. 1.30 Declamatie. o, 1.35 Gramofoonmuziek. I.40 Causeriè: „De gesproken mailbrief". 2.002.27 Boekbespreking. 2.30 AVRO-octet en solisten (opn.). 3.10 Omroeporkest en solist. 4.30 AVRO-Dansorkest. 4.55 Sportnieuws ANP. 5.00 Gesprekken met luisteraars. 5.30 Voor de kinderen. 6.00 Bravour en Charme. 6.30 Oudejaarsrede. 6.50 Gramofoonmuziek. 6.57 Sluiting. 7.00 Remonstrantsche Kerkdienst. 8.15 Gramofoonmuziek en toespraak. 9.00 Berichten ANP. 9.10 AVRO-Amusementsorkest, AVRO-Girla en solisten, 9.40 Toespraak. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.10 Radiotooneel. II.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 11.15 Oudejaars-redevoeringen door den G.G. van N.O.I., Z.E. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, door den Gouver neur van Curagao, den Heer G. J. J. Wou ters en door den Gouverneur van Suriname, Z.E. Prof. Mr. C.C J. Kielstra. 11.45 Oudejaarsavondwoord door Mr Dr L huis terugliepen, vonden ze Malina met haar hand boven haar oogen op de veranda. Poliie, zei ze. Ensergeant Horra- bridge. Harland verwenschte met een paar hartige vloeken Horrabridge, die wel een van zijn ergste vijanden scheen te zijn. Wie is die Horrabridge? vroeg Halfont daarom. Ach, zoo'n vervelende politiesergeant. Ik wou, dat de kerel naar de maan liep. HOOFDSTUK XVI. Sergeant Horrabridge van de militaire politie. Er zouden twee Sherlock Holmes noodig zijn om dien vervloekten Harland te pakken, maar we zullen het toch vroeg of laat moe ten klaar spelen, zei sergeant Horrabridge van de militaire politie in Natal, toen hij met twee manschappen het Berg-Hotel naderde. Ik wou dan maar, dat ze die stuurden, was het antwoord van een van deze. Ik voor mij houdt er niet van, blanken achterna te zitten. Nu, je zal weer gauw genoeg al je aan dacht aan de kaffers kunnen wijden, ant woordde zijn meerdere. En het spijt mij ook voor die vrouw van Harland, zei wachtmeester Barlow. Ze is veel te aardig voor zoo'n kerel. O, daar kon je je wel eens leelijk in ver gissen, zei zijn collega. Ik heb haar al een paar keer onder de olie gezien en dan weet je heusch niet of je geen medelijden met Har land moet hebben. Wat? Je wilt toch niet zeggen dat ze drinkt? Dat kind? -Het gekste van het geval is nog, ver volgde Horrabridge, dat hij van goede fa milie is. Hij is een groot raadsel, maar ik moet zeggen, dat ik het nogal een interessant raadsel vind. Sergeant Horrabridge was een knap man van voor in de dertig. Hij was de jongste zoon van een Engelsch landedelman en was na veel avonturen bij de politie te Natal te rechtgekomen en had goede vooruitzichten om spoedig tot luitenant bevorderd te wor den en zich zoo weer omhoog te werken uit het moeras waarin hij door zijn onbezonnen daden was gekomen. Evenals zijn ondergeschikten verafschuwde hij het in het diepst van zijn hart blanken te moeten achtervolgen, ofschoon Harland hem haatte en deze haat wel eens gevaarlijk kon worden voor hem. Zeg, Halfont, zal Harland, laten wij die kerels er eens tusschen nemen. Vind je het goed? Het kan amusant worden. Best hoor, maar hoe? Wel, we blijven kalm naast elkaar staan en we kijken dan eens of zij kunnen zeggen wie het is. Goed, zei Halfont, die een mogelijk heid tot een amusante afwisseling zag. Nee maar, riep sergeant Horrabridge, toen ze het Berg-Hotel dicht genoeg gena derd waren om de menschen, die er voor ston den te herkennen. Dat zeg ik ook, zei wachtmeester Bar low. Wist u er wat van, dat Harland een tweelingbroer heeft? Even later stegen de drie mannen af en hepen ze de paar treden van de verande op waar de beide mannen zij aan zij, zonder een woord te zeggen en recht voor zich uitkij kend, stonden te wachten. Harland had mis schien geheime bedoelingen met deze voor-de mal-houderg; voor Halfont was het een mop en meer niet. Morgen Harland, riep Horrabridge die zonder dat het hem lukte zijn verbazing ge heel te verbergen, van den een naar den In- der keek - Ik wist niet, dat jg een tweeling broer had. Wil je me niet even voorstellen Geen der beide mannen gaf eenig teeken, dat hg sergeant Horrabridge kende. Toen zei Harland: Nu, wie is u? Jij bent de echte, verklaarde de ser geant. Vast en zeker? Nou, ik zou er niet graag op wedden meende wachtmeester Barlow. Kom binnen en drink wat, noodigde Har land uit. De sergeant schudde zgn hoofd. Je weet, dat ik nooit een druppel aan raak, zei hij. O, nu herinner ik me, dat je bekeerd bent. Horrabridge kleurde bij deze toespeling op zgn vroeger leven. Maar hij zei niets; inte- 11.55 Soldatenkoor met orgelbegeleiding. 12 oo Twaalfuurslag van de Domtoren Utrecht; Wenschen van schepelingen. 12.302.00 Nieuwjaarsprogramma, hierna; Wenschen van Schepelingen. MAANDAG 1 JANUARI 1940 Hilversum I. 1875 en 414,4 m. 9.00 VARA. 10.00 VPRO. 11.00 VARA. 8.30 RVU. 7.00 VARA. 7.30 VPRO. 8.00—12.0Q VARA. 9.00 Orgelspel en gramofoonmuziek. 10.00 Carillonbespeling. 10.20 Vrijz. Prot. studiodienst. 11.00 Nieuwjaarsochtendprogramma. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.10 Bach-cantate. 12.45 Berichten ANP, hierna: Gramofoonmu» ziek. 1.00 Causerie „Terug- en vooruitblik". I.20 Het Rosian-orkest en gramofoonmuziek. 2.30 Declamatie. 2.45 Gevarieerd concert. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 De Ramblers. 6.00 Orgelspel. 6.30 Cyclus „Het probleem der onsterfelijk» heid". 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Sportpraatje. 7.30 Causerie „Kerstpakketten 1939 en 1940", 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.15 Nieuwjaars-radio-fantasie. 9.15 VARA-schaaktweekamp. 9.20 Het Rosian orkest, 9.55 VARA-Varia. 10.00 Viool en piano. 10.40 Medische vraagbaak. II.00 Berichten ANP. 11.10 VARA-schaaktweekamp. 11.15 Zang en orgel. 11.4512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum n. 301,5 m. 8.80 KRO. 9.30—12.00 NCRV. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Jeugddienstkerkkoor met begeleiding eg orgelsoli (I.d. pauze: Gramofoonmuziek). 10.00 Gewijde muziek (gr. pl.). 10.20 Ned. Herv. Kerkdienst, hierna: gramo» foonmuziek. 12.00 Carillonbespeling. 12.30 Berichten ANP. 12.40 De Consonanten en gramofoonmuziek. 2.15 Gramofoonmuziek. 3.00 De Kamermuziekspelers en gramofoon muziek. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.45 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 5.30 NCRV-orkest en soldatenkoor „Mobile", 7.15 Muzikale causerie. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten. 8.15 Orgelconcert en zang. 9.10 Nieuwjaarsrede door Z. Exc. Dr. H. Coiyn, 9.30 Bach-motet (opn.). 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Apollo-ensemble. 11.15 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. gendeel hij drukte zijn lippen vast op elkaar, Nu, de anderen zijn het nog niet. Zeg gen, jullie maar wat jullie hebben willen, ik hou jullie vrij. De eene wachtmeester nam de uitnoodiging aan en deed de flesch na zijn vermoeienden tocht alle eer aan. Zijn collega wees de uit noodiging zonder meer van de hand. Onder- tusschen was Horrabridge op Halfont afge gaan om wat meer te weten te komen, maar dit gesprek zou hem nog meer van de wijs brengen. U is zeker pas aangekomen, meneer Harland? begon hij. - Ik heet geen Harland, was het antwoord, Sergeant Horrabridge deed van verbazing een stap achteruit. Niet? Ik dacht vast en zeker, dat u een broer van meneer Harland hier was. Nee, dat ben ik niet; we zgn zelfs heele- maal geen familie van elkaar. U lijkt anders verbazend veel op elkaar. Ja? Vindt u ook niet? Maar ik heet toe vallig geen Harland, maar Halfont. Oogenblikkelijk was sergeant Horrabridge een en al aandacht. De naam kwam hem be kend voor en hij besloot niets, van wat hier gezegd was, te vergeten. En ondertusschen pijnigde hij zijn hersenen met de vraag, waar hij den naam Halfont eerder gehoord had. Harland kwam met den wachtmeester, dien hij getracteerd had, weer op de veranda en ze praatte een tijd over koetjes en kalfjes. Maar de atmosfeer was als met electriciteit geladen. Harland vroeg zich af, wat ze nu weer omtrent hem en zijn doen en laten had den ontdekt. Op dat punt was hij nooit bij zonder gerust. En hij vroeg zich ook af of hem de gelegenheid gegeven zou worden, even weg te gaan om zijn revolver te krggen en zgn paard te zadelen, voor het geval het be zoek gevaarlijk werd. Goeden morgen, mevrouw Harland, zei sergeant Horrabridge, toen Malina in de deur verscheen. Uw ruit gebroken?, vervolgde hij met een hoofdknik in de richt van de ruit, die dien avond tevoren kennis gemaakt had met een van de kogels uit Harlands revolver. En iemand gewond (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 22