Huisduinen door mijnontploffing zwaar geteisterd AKKERTJE tweesprong k pretrihbrurtütï f Zcchcid Huisduinen en verscheidene villa s ernstig beschadigd Oudefaatbavand - gebak JitentenktMd met ópifi! KRIG'j Odjo dett Een gesprek met Vader lijd Zaterdag 30 December 1939 Deuren en ramen weggeslingerd, plafonds naar beneden gekomen in «i-— Nieuw vastrecht - tarief electriciteit Voor ouden van dagen Beiaardbespeling Luth. kerk Wie heeft een kachel? LIJDT GE Dr. E. Hoekstra's Bloedzuiverende Gezondheidspillen, A. Tweede Blad Temperatuur en Barometerstand Dans Show 1839-1939 Hedenmorgen om even voor 7 u. heeft een inynontploffing van een deel van Huis duinen een ruïne gemaakt. Het projectiel lag op de steenen te stooten, recht tegen over het badpaviljoen, en toen het tot explosie kwam heeft het een dermate zware schade op het dorp aangericht, dat vrijwel geen woning aan het noodlot ontkwam en speciaal het badhotel en paviljoen, benevens de drie villa's naast het Badhotel, ernstig getroffen werden. Toen wij te ongeveer half acht op Huisdui nen aankwamen was reeds geheel het dorp in rep en roer. Overal stonden de bewoners bij elkaar, voor hun huizen, om de ramp, want zoo mag men dit alles zeker noemen, te bespreken enom bij te komen van de doorgestane emoties. Om 7 uur, toen het meerendeel der be woners nog sliep, was de ontploffing ge schied. Het is niet de eerste maal, dat Huis duinen het slachtoffer van mijnen geweest js, maar de gevolgen die men thans moest dragen zijn tienmaal erger. Zeebad Huisduinen heeft wel de zwaarste tol ïnoeten betalen. Geen ruit bleek meer heel te eijn, vrijwel alle pannen sloegen van het dak, deuren zijn uit de scharnieren gevlogen, panee- len werden gekraakt en tegels voor het pavil joen werden gebroken. Een beeld van misère en troosteloosheid. On gehinderd raasde de storm door het nu aan bijna alle zijden open paviljoen. Stoeltjes en tafels, kleedjes en andere deelen van het meu bilair stonden en lagen door elkaar in de grootst mogelijke wanorde. En niet alleen de buitenzijde van het gebouw had het moeten jontgelden. Want ook het interieur, de corridors en gangen zijn er niet zonder kleerscheuren af gekomen. Hier is een glas-in-lood-raam in scherven gesprongen, daar ziet men barsten in de muren of in het plafond. In een der kamers had men de gasten, officieren van de landmacht, ondergebracht. Deze namen het gebeurde nogal van den lakonieken kant op, doch gaven toe, op het moment van de ont ploffing ernstig geschrokken te zijn. Nog ernstiger was de aangerichte schade in de drie villa's naast het hotel. Zoowel huize Texelstroom, als huize Marsdiep en Kijkduin, die op slechts en kele tientallen meters van de plaats der explosie staan, kregen de zwaarste schade te incasseeren. In huize Marsdiep hebben wij, op gevaar van door brokstuk ken van het plafond of de muren, ge raakt te worden, rondgekeken. Geen stukje glas meer in de vensters, het pla fond hing naar beneden, het water sij pelde door den zolder, en het dak was nauwelijks meer als zoodanig te her kennen. Huize Marsdiep was bewoond door een jong luitenant met zijn vrouw. De offi cier was juist van de wacht thuisgeko men en zat beneden de krant te lezen. HU zag de vuurstraal en tegelijk kwam een deel van het plafond naar beneden. HU werd licht aan het hoofd gewond. Beide bewoners vlogen net huis uit en vonden een gastvrjj onthaal bij de fami lie Kreuger op Dennenheuvel. „Texelstroom" en „Kijkduin", momenteel Onbewoond, maken eveneens een treurigen indruk. Ook hier de deuren er uit, de da ken zonder pannen, en scheuren in de muren. Wild sloeg de stormwind door de woningen, Wegsleurend en kapotmakend wat los op de tafels stond. Tegels van het plaveisel voor de huizen zijn eveneens opgelicht en gebroken, wel een bewijs met welk een ontzettende kracht de Ontploffing plaats vond. Wij staan de schade op te nemen, maken een praatje met den gérant van het Zeebad, den heer Duinker, maar ineens wordt de aandacht pp iets anders gevestigd. Militairen wijzen Wederom op den dijk. En jaer ligt nog een mijn op de steenen te rijen. Iedere golf slaat hem op de witbeschuimde bazaltkeien en ieder pogenblik verwacht men dat het ronde mon- Bter tot explosie zal komen. Terstond is de mijnendienst paraat. Een Officier heeft de apparaten reeds klaar en be geeft zich op pad. Een weinig benijdenswaard karwei. Wij gaan Huisduinen in: spreken menschen, Hie nog witjes staan voor hun huizen en de schade laten zien: hier alle ramen kapot, daar het dak ont-pand of scheuren in de zoldering. Schilderijen zijn van de muren geslagen, deuren in tal van woningen ontzet, en voorwerpen van hun plaats geslingerd. Zwaar te verantwoorden kregen ook de nieuwe en gedeeltelijk nog in aanbouw van Galenstraat 71 Tel. 399 Het adres voor: Zondag geopend van 8 tot 8 zijnde woningen het, die zich naast de kluft van den dijk bevinden. Evenmin ontkwamen de woningen aam het begin van het dorp hun noodlot: zoo bleef bijv. geen ruit heel van de beide café's aan den ingang van het dorp, terwijl ook Dennenheuvel een 6 of 7-tal ruiten moest missen. •Ook in de stad veroorzaakte de mijn schade. Op de Timorlaan sloeg een groot spiegelruit in diggels. Een beeld van de grootst mogelijke trooste loosheid bood dit Huisduinen van vanmorgen 8 uur. Laag hing de stormhemel over de duinen en de zee, fel gierde de wind over de landerijen en den dijk; politie was reeds spoedig aanwezig en nam de schade op. Een enkele Huisduiner was blij, dat hij reeds eerder zijn ruiten van planken had voorzien, waardoor de slag zijn woning niet getroffen had. Maar dat was een uitzondering. De grootste schade zal men echter waar schijnlijk eerst later op den dag kunnen vast stellen. Het kan niet anders of deze schade zal tegenvallen. Voor Huisduinen een somber einde van het jaar. En men verheelt zich niet, dat deze ramp door andere gevolgd kan worden. Het zal in dit verband noodzakelijk zijn, dat men die maat regelen gaat nemen welke een zoo gering mogelijke schade garandeeren. Naar wij nog van de directie van de N.V. Zee bad Huisduinen vernamen, zullen er pogingen in het werk gesteld worden het paviljoen ge durende de beide Zondagen voor het publiek geopend te houden. Gezien de ontzettende rava ge evenwel, lijkt ons dit een niet eenvoudige opgave. De familie Klomp, wonende in een der lichtwachterswoningen onder aan de kluft, maakte eveneens een sensatie mede, die zjj niet spoedig zal vergeten. In dit huis sloeg een vrjj groot stuk staal, afkomstig van den gesprongen m\jn, door de ruiten en kwam in de ka mer terecht. Een gelukkige omstandig heid was, dat men zich nog in de boven verdieping te bed bevond. Ook andere bewoners van het dorp zeiden ons stukken staal gevonden te hebben van het propjectiel. Bij al deze ellende is dit echter het meest verheugende feit, dat nie mand ernstig gewond raakte. Het is tenmin ste de Verzachende pleister op deze wonde. Ook vandaag van dat heerlijke van Galenstraat 71 Zondag geopend van 8 tot 8 Alle Heldersche perceelen worden opgemeten. Volgens een in dit nummer voorko mende advertentie brengt de directie van de Water- en Lichtbedrijven der gemeente Den Helder ter kennis van alle ingezetenen dat, ingevolge opdracht van het Gemeentebestuur, tot het ver krijgen van de noodige gegevens voor het opstellen van een nieuw vastrecht tarief voor electriciteit, alle perceelen zullen worden opgemeten door hiertoe aangewezen, in het bezit van een legi timatiebewijs zijnde, personen. Men verzoekt de bevolking van Den Helder deze personen toegang tot de woningen te willen geven en eventueel op verziek de noodige medewerking te willen verlecnen. Een busdienst voor de kerk. Onder verwijzing naar de advertentie in dit nummer blijkt, dat de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. op Oudejaarsavond een bus zal laten rijden voor ouderen en gébrekkigen. Waar dit vervoer kosteloos geschiedt, hoopt de Kerkvoogdij dat vele verafwonenden daar gebruik van zullen maken. Wanneer blijkt, dat voor een dergelijken busdienst bij de leden der Kerk belangstelling bestaat, zal in overweging worden genomen, ook op gewone Zondagen een geregelde dienst in het leven te roepen. Voor de route zie men de advertentie. Klokkenspel monument Ned. Reddingwezen, te geven op Zondag 31 December 1939, van 12.15 u.1.15 u. n.m., door den Stadsbeiaar- dier Tj. Joh. Dito. Programma: 1. Hoe zacht glijdt ons bootje C. M. von Weber 2. Prelude Jef Denijn 3. Largo G. F. Handel 4. Kwarten- en kwintenspel Fr. Hasselaar 5. Concert voor de Klokken bew. D. 6. Zeemans- en andere liederen. POSTBESTELLINGEN. In verband met de Nieuwjaarsdrukte zullen op 30 December en op 2, 3 en 4 Januari 1940 twee bestellingen worden uit gevoerd in plaats van 3. De bestellingen zullen uitgaan tusschen 8.30 u. en 19 uur. DE FIETSEN. Er zijn rijwielen, welke onbeheerd werden aan getroffen, te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie en bij den heer Everards, Javastraat 132. GEEN VERGUNNING. Tegen iemand, die muziek maakte op den open baren weg. zonder de daartoe benoodigde ver gunning te bezitten, werd proces-verbaal opge maakt. Neem direct 'n "AKKERTJE", want "AKKERTJES" zijn dan van groote waarde. Ze be strijden koorts en infectie. "AKKERTJES" verdrijven de ziektekiemen, door hun af leidende werking. Bovendien bevorderen "AKKERTJES"het transpireeren, onmisbaar bij het doeltreffend bestrijden jvan kou. koorts en griep. "AKKERTJES" stillen direct alle pijnen en maken dat U zich prettig gaat gevoelen. tegen hoofdpijn, pijnen, "nare dagen" Doos: 13 stuks -12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers. Op Oudejaarsavond zal in bovengenoemd kerkgebouw dienst gehouden worden, alwaar de predikant der gemeente Ds. W. J. F. Mei- ners zal voorgaan. Deze godsdienstoefening vangt aan te 6 uur, terwijl medewerking wordt verleend door den solozanger, den heer J. H. de Keizer. Deze dienst is voor iedereen toegankelijk; men lette vooral op het aanvangsuur. Voor verdere bizonderheden zie men de ad vertentie in dit nummer. Gaarne doen we namens den heer Gooyer, Californiestraat 71, een beroep op stadgenoo- ten, die een kachel over mochten hebben, die te willen afstaan voor een gezin met 7 kinde ren, waarvan de vader werkloos is. Kom, doe een goeden daad op dezen laatsten dag van het jaar, u helpt daarmee een gezin. Even een boodschap of een briefje aan het adres van den heer Gooyer en de zaak komt in orde. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden voorwerpen: 1 rozenkrans: I zwarte handtasch met inhoud; I heerenrijwiel, ongemerkt; 3 portemonnaies met inhoud; 1 belastingmerk; 2 sleden; 1 stormlantaarn; 1 konijn; 1 vulpotlood; 3 verchroomde pols horloges in armband. aan gevolgen van onvoldoende spijsverteering en onzuiverheden in het bloed Gebruik dan deze pillen werken zacht-laxeerend en zuiveren het bloed van alle onreinheden zonder het li chaam te schaden, 55 ct., 90 ct., of 1.56 per doos met gebruiksaanwijzing. Verkrijgbaar in Apotheken en Drogisterijen. Neemt eens proef! Knip deze adv. uit en zend ze met 13 ct. in postzegels aan Mij. Hoekstra, Heerengracht 33, Amsterdam. U ontvangt een doosje, inh. 30 pillen met ge- bruiksaan wij zing. HADES LICHTSTAD Met z'n acht-en-dertig-duizenden hebben wij weer een weg afgelegd en over enkele uren en minuten zijn we aangeland bij een mijlpaal. Aan die mijlpaal zitten 2 armen, die elk wijzen naar onbekende verten. Op de linker staat „Hades" directe verbin ding doorgaand verkeer, de rechter ver meldt ons: „Lichtstad" gevaarlijk voet pad geen rijverkeer. Twee wegen dus, daar staan we nu met ons goeie gedrag. Eerst kijken we eens dien rechter weg af: Lichtstad! Dat is aantrekkelijk. Die stad moet wel hoog liggen, maar de rest, dat je er niet rijden kunt, dat 't maar een gevaar lijk, moeilijk begaanbaar pad moet zijn valt niet mee. Dat eerste stuk weg ziet er lang niet aantrekkelijk - uit! 't Stijgt en 't hob belt, nee die donkere lucht daar bevalt ons ook niet. En die andere weg dan? Nou, die is fijn, breed en vlak, beschut, verlicht, zoo ver je zien kunt natriumlampen. Maar die naam: „Hades". 't Wekt zulke duistere, grie zelige gedacht. Waren die namen nu maar omgewisseld, dan wisten wij 't wel. Alle menschen van onze Jutterij, marinelui, werf- menschen, ambtenaren, winkeliers, werk- loozen en renteniers, zij zouden er niet lang over piekeren om „keus te maken". Een andere weg dan maar. Die is er niet! We zullen moeten kiezen en een beetje voortmaken.. Om 12 uur straks is de weg achter ons opgebroken, wordt niet meer ge bruikt. Terug kunnen wij niet. Tjonge, wat een gedrang wordt 't hier op die tweesprong. Achterblijvers en kinderen, ze moeten allen verder. De weg terug is al opgebroken en verdwenen. Is er dan niemand onder ons, die daar verderop al eens geweest is, of er iets over hoorde? Als je over die duizend koppige menigte heen kijkt zie je niets dan vragende, zoekende gezichten en speurende blikken van ernstige menschen. Daarvoor ons, van achter de wegwij zer treedt een gestalte nader een schim achtige gedaante van een oude man met een patriarchale baard. Hij heeft een zandlooper bij zich, een groote, zoo groot dat iedereen heen zien 'kan. Over zijn schouders een zeis. Wanneer hij zoo stil en rustig tegenover die samendrommende menigte komt te staan en links en rechts, vooraan en ver weg slechts onwetendheid en speurende blikken ontmoet, zet hij den zandlooper, die bijna leeggeloo- pen is, rustig naast zich op den grond en gaat er bovenop staan. Zóó boven alles uit overziet hij die groote schare. Een gemom pel gaat door de rijen. Ernstig en naden kend overziet hij, beheerscht en bedaard, die vele duizenden. Dan, wanneer van alle kan ten geroep weerklinkt: Zeg ons, vadertje, wat moeten wij doen. Weet U ons geen goe den raad te geven. Wij moeten verder, maar welken weg moeten wij kiezen Rechts of Links De oude strekt de arm uit, als verzoekt hij om stilte, dan, als 't gevraag en geroe zemoes voor hem verstomt, begint hij te spreken, zijn stem klinkt als een machtig kerkorgel Inwoners van Den Helder, wilt jullie we ten langs welken weg je van nu af zult moeten gaan? Luister dan goed, zoo schalt de sonore bas van den ouden. Maar voor ik je zeg, hoe 't moet, wil ik je allen drie vra gen stellen: Eerst: Hoe zijn jullie allen hier zoo op deze duistere plek gekomen. Is je aan 't begin van dezen weg niet op het „Licht" gewezen Dan: Wat kijken jullie bangig. Hebt jullie 't afgeloopen jaar niets gehoord over „ver trouwen", of hebt jullie geen „houvast" meer. En tenslotte, hebt jullie dit jaar niets ge hoord over: Eerlijkheid. Onzelfzuchtigheid, Reinheid en Naastenliefde? En ik zie daar velen, die de oneerlijkheid, de zelfzucht, de slechte daden en liefdeloos heid op het gezicht staan geschreven! Jullie hebt blijkbaar allen neiging naar den gemak- kelijken weg! Je bent vrij hem te kiezen, maar de re gels van 't verkeer daar zijn niet bepaald opwekkend: 't is daar namelijk gewoonte al les anders te zeggen, dan zooals 't bedoeld wordt, meer te vragen, dan je vorderen mag. Mode is 't daar ook, dat ieder voor zich zelf zorgt en niemand geholpen mag wor den, die hulp noodig heeft, plagen bedillen, schelden, haten, stelen, ruzie maken, slechte gedachten voeden, erop los slaan en schieten, vooral wanneer er geen reden voor is, spot ten, medemenschen hinderen op alle denk bare wijzen, enzoovoort. Er staan ook stand beelden, waarbij jullie hulde zult moeten brengen, o.a. beroemde vijanden der mensch- heid, (ver)Leiders, die groote volkeren in den oorlog storten. Denk er vooral om, dat jullie allen, die dezen kant op wilt ook langs het stand beeld van Judas den Verrader komt van iedere voorbijganger wordt verwacht, dat hij ad- heasy betuigt, door zijn handteekening op 't register te plaatsen, dat daar ter teekening ligt. Hades zelf, ken ik niet, laat de oude er eenvoudig op volgen, maar ik geloof niet, dat het een plaats is die ik jullie kan aan bevelen. En wat „Lichtstad" betreft. Dat ken ik evenmin, ofschoon ik er uitsluitend goeds van gehoord heb. De weg erheen is zwaar, eerlijk gezegd haast te zwaar om zonder hulp te beëindigen. Niets van je gewone ba gage kun je meenemen, het is zoo zwaar en hoog. 't Best zou nog zijn „je zelf" te ver liezen. Maar overigens een atmosfeer: heer lijk! En uitzichten: verrukkelijk! Ja, hoe moei lijk ook, toch beveel ik het jullie van harte aan. „Enfin zegt ons de oude heer „jullie weet 't nu". Ieder die het goede wil voor het nieuwe jaar dat straks begint weet het: Hij of zij begint maar met zichzelf. Glimlachend stapt hij van zijn, nu zoo goed als geheel leeggeloopen, zandlooper af. Nog eenmaal klinkt zijn zware stem en dringt tot ons allen door: „Jutters, een goe de reis in 1940 wensch ik jullie allen, maar eerst „de goede keus" van den weg diè je gaan zult". Dan blijven de zandlooper, de zeis, de weg wijzer en wij nog staan, wij op de twee sprong. Wij moeten verder. Welken weg zul len wij inslaan Vox Humana. Ned. Herv. Gem. (Nieuwe Kerk, Weststraat). GeeD dienst. Westerkerk (Öelden der Zeeplein) Oudejaarsdag: 's Morgens 10.30 uur Ds. F. W. J. v. d. Poel. 's Avonds 7 u.Ds. H. A. Enklaar. Oudejaarsavonddi enst. Nieuwjaarsdag: geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark) Oudejaarsdag: V.m. 9 uur Cand. Doekes. V.m. 10.45 uur Ds. Tollenaar. N.m. 4 uur Ds. Veenhuizen. N.m. 5.45 uur Cand. Doekes. Nieuwjaarsdag: V.m. 10 uur Ds. Tollenaar. Geret. Kerk (Rehoboth-Kerk) V.m. 10 uur Ds. Veenhuizen. N.m. 5.45 uur Ds. Tollenaar. Nieuwjaarsdag: Geen dienst. Oud Gerei. Kerk (Hoogstraat) Oudejaarsdag: 's morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur leesdienst. Nieuwjaarsdag: 's Morgens 10 uur leesdienst. Donderdag a.s. 's Avonds 7.15 uur, Ds. Hennephof. van Scheveningen Chr. Geref. Kerk (Steengracht) Oudejaarsdag: V.m. 10 en n.m. 5 uur de heer J. Rebel. Nieuwjaarsdag: V.m. 10 uur de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstraat) 10.30 uur v.m.: Ds. W. J. F. Meiners. N.m. 6 uur Ds. W. J. F. Meiners, Oudejaarsavondgodsdienstoefening. Solozang. Nieuwjaarsdag: Geen dienst. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) Oudejaarsdag: N.m. 7 uur Ds. P. J. Smidts Oudejaarsavonddienst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) Oudejaarsdag: 'k V.m. 10 uur H. Dienst. N.m. 7 uur Lof met Oudejaarspreek. Nieuwjaarsdag: V.m. 10 uur H. Dienst. Evangelisatie (Palmstraat) Oudejaarsdag: V.m. 10 uur Cand. G. J. v. d. Poll, "Middenmeer. N.m. 5.30 uur: Ds. J. H. Jansen. Nieuwjaarsdag: geen dienst. Evangelisatiegebcuw Vijzeistraat Oudejaarsdag: Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Molenplein. 's Avonds 8 u. Evangelisatie-samenkomst. Nieuwjaarsdag: N.m. 8 uur Samenkomst. Leger der Heils Oudejaarsdag: fv.in. 10 uur Heiligingsbijeenkomst. N.m. 8 uur Verlossings samenkomst. Nieuwjaarsdag: N.m. 8 uur Groote bijeenkomst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8. Oudejaarsdag: 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente Oudejaarsdag: N.m. 6.30 uur Ds. M. van Wichen. Oudejaarsdienst. Ned. Herv. Gemeente JULIANADORP Oudejaarsdag: N.m. 8 uur Ds. M. van Wichen. Oudejaarsdienst. Nieuwjaarsdag: Geen dienst. Zendingsgebouw „De Ster der Hope" Nieuwjaarsdag: N.m. 7 uur de heer J. Sevensma, Am sterdam. Barometerstand Den Helder Maximum temp. lucht Laagste temp. Wind: richting W., kracht: Licht op: 755.8 3.6 1.4 6 4.23 u. In „Musis Sacrum". Nieuwjaarsdag wacht den bezoekers van „Musis" een bizondere attractie; ten tooneele zal worden gevoerd: een „Show" van dansen welke van 1839-1939 op de bal-programma's hebben geprykt. Men zal dan tevens een vergelijking kun nen maken tusschen het dansen van° onze grootouders, ouders en de dansers van heden Aan deze „show" is een prijsvraag ver bonden. 5 ver Th®. Mlxe<J Melodians. die in hun nieuwe bezetting ook reeds met succes buiten Den Helder optraden, verzorgen de dansmuziek Uit de advertenties blijkt, dat de kaarten tweemaal geldig zijn. maarten

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5