Boefjet —HE TBEL ABDIJSIROOP WAT ©iWilM Pi ill©: .COPEN? een geslaagde Hollandsche film den geheelen dag geopend. s Werelds beste Hoest-siroop Slapend wordt Uw huid zacht en mooi De werkloosheid belangrijk verminderd 1 §ivERUJflRmiNG r preirihk urteti Rialto-Theater Prima rollen van Annie van Ees en Guus Brox AU GASTRONOME 2 uitstekende hoofdfilms 1940 De bioscopen op Oudejaarsavond Apotheken Koop Kinderpostzegels Burgerlijke Stand van Den Helder Mobilisatieclub opgericht l) Dg Vries, AIKwaar „Vrijdag dc Dertiende" Burgerlijke Stand van Texel Vertrokken personen Buffetaria „De Instuif" Het heeft weinig zin te ontkennen, dat verreweg het meerendeel van de tot nu toe verfilmde „volksche" Nederland- sche histories („Jantjes"* „Bleeke Bet", om er maar enkele te noemen) het te gendeel van artistieke successen waren. Uien speculeerde hier vrij grof op de mo gelijkheden der populariteit, een specu latie die doorgaans min of meer slaagde, maar die toch een vrij wrange smaak achterliet. Het was gefilmd tooneel van het meest inferieure soort en had met een werkelijk ernstige poging om goede films te brengen weinig van doen. En thans draait dan weer zoo'n „volksch" verhaal in het Kialto-theater. Het is de verfilming van Brusse's al haast klas siek geworden „Boefje". Het verhaal van dat Rotterdamsche schoffie, dat z'n moeder sloeg en z'n vader bijna in het graf judaste, dat stal, loog en voorts alle registers van het instrument der booze daden bespeelde, zooals alleen een Rotterdamsch boefje daar maar kans toeziet. Het is niet meer noodig dit verhaal voor U weer te geven. Wie Brusse's boek niet las, zag ongetwijfeld een der vele duizenden voorstellingen, die Annie van Ees in de titel rol deed zien. Want al sedert vele jaren is dit „Boefje" gemeengoed geworden der natie. Een verfilming van het boek kan men deze rolprent feitelijk niet noemen. Dat was trou wens ook niet mogelijk geweest. Nemen in het boek de feitelijke schanddaden naast het paedagogische werk slechts een min of meer secundaire plaats in, in de film, waar men in eerste instantie actie, concrete feiten noo dig heeft, werd dit anders. Zoodat men moet concludeeren dat van het boek „Boefje" niet zoo heel veel is terug te vinden (op enkele groote motieven na) en dat men een geheel nieuw vervaardigd scenario creëerde. Maar hoe dan ook, deze film is een geslaagde film geworden. En dat heeft nu niets te maken met nationaal chauvi nisme, of zelfverheerlijking. Hehaas té lang heeft men lofdichten op de Nederlandsche filmkunst gezongen, om van deze ziekte reeds niet lang genezen te zijn. Maar zoo goed als „Vadertje Langbeen" een film was, die het aanzien meer dan waard is, zoo geldt dit ook voor „Boefje". Annie van Ees is, hoe ware het anders mo gelijk, het centrale punt der film. Als zij van het doek verdwijnt, mist men iets. Hoe deze vrouw, die toch ook haar eerste jeugd reeds lang gepasseerd is, een dermate juiste uit beelding van het Rotterdamsche schooiertje weet te geven, is een raadsel. Zoo iemand zich echter ooit in een rol inleefde, zich per- sonificeerde met die rol, dan deed dit me vrouw van Ees. Een uitzonderlijke prestatie, die men in een Hollandsche film nog niet gezien heeft. Daarnaast is dan direct Guus Brox te noemen. Eenigen tijd geleden schre ven wij van Brox, naar aanleiding van zijn optreden in een revue hier ter stede, dat men van dezen jongen tooneelspeler-komiek nog zou hooren. Welnu, men kan hem zien in „Boefje" en hij is een prachtige tegen speler van zijn maat. Voorts is er een goede rol van Enny Hey- mansSnijders als vrouw Grovers en Piet Bron als de vader. De Floddermadam vond een goede uitbeeldster in Mien Duymaer van Twist, terwijl Albert. van Dalsum de rol van den pastoor voor zijn rekening genomen heeft. Van Dalsum is een goed tooneelspeler, een talentvol tooneelspeler zelfs. Helaas blijft hij, ook in deze film, tooneelspelen. Wij mogen besluiten met een apart woord over de regie. Detlef Sierck bleek over een speciale visie te beschikken en wat hij ons weergeeft van de krotten der Maasstad, hoe hij die prachtige mise en scène maakte van de havens, de booten en de gillende stoomfluiten, is werkelijk meer dan men ver wacht had. Iemand met fantasie. Een regis seur, die weet wat hij wil en uit wiens werk duidelijk zijn streven naar het beste spreekt. En zoo is het gefilmde „Boefje" ge worden tot een vlotte, pittige film van een Rotterdamschen jongen, die zóó slecht oppaste, dat hij tenslotte aan zich zelf ging twijfelen. Het spannend, en met kostelyke humor gelardeerd jeugdverhaal van een jeugdig vagebond, den schrik der Rotterdamsche achterbuurt, en te vens het verhaal van uiteindelijke inkeer en berouw. Dat men bespaard bleef voor trac- taatjes-berouw en fondant-inkeer moge het publiek verheugen. Velen zullen wel licht 't einde van de film abrubt en vreemd vinden, en in zeker opzicht heeft men gelijk. Op deze manier is het echter hon derd maal beter dan met een geforceerd happy ending. Een film, die een stuk goodwill inhoudt voor onze nationale filmindustrie. is ZONDAG (Oudejaarsdag) Tivoli komt deze week met een komische en een sensationeele film, zoodat er over af wisseling niet te klagen valt. Als eerste hoofdfilm draait de alleraar digste rolprent „Blondje". Een genoegelijk verhaal van een jong getrouwd stel, dat met hun baby en hond een viertal vormen, dat in den strijd om het bestaan de meest geestige avonturen beleeft, die men zich denken kan. „Blondie" is in alle opzichten een film, waarvan men geniet. Die een kijkje geeft in het leven van een gelukkige familie, waar, zooals dat nu eenmaal overal voorkomt, toch de noodige perikelen plaats vinden. Gezonde humor, die niet gezocht is, maar die de reali teit benadert. Z ij is een alleraardigst vrouwtje, dat ech ter buitengewoon jaloersch is en haar man nogaleens voorhoudt, dat hij nog niet op de hoogste sport van den ladder staat. Hij zelf is een jonge man, die ontzaglijk veel van vrouw- en zoonlief houdt, en er niet aan denkt om haar te bedriegen, maar door het noodlot en een vervelenden samenloop van omstandig heden in een leelijk parket geraakt. Enkele scènes zijn wel zoo geestig van op zet, en zoo bijzonder origineel waar het 't spel betreft, dat men zich kostelijk amuseert. Vooral Arthur Lake als de goedmoedige echtgenoot, die van de wereld geen kwaad weet, steeds bereid is te helpen en juist daar door in de narigheid komt, geeft een uitste kend spel te zien. Daar komt nog bij, dat hij een bijzonder sympathiek uiterlijk heeft, dat direct inneemt. Verder zijn de diverse scènes met de baby (Larry Simms) komisch van op zet, zoodat hier inderdaad sprake is van een film, die geslaagd mag heeten. Als 2e hoofdfilm draait „Bedekte oogen" met Richard Dix. En hoewel dit geen wild west drama is geworden, geeft Richard Dix blijk ook in sensatiefilms van een ander genre thuis te zijn. Het verhaal speelt eerst in Parijs en daarna in Amerika en geeft weer den strijd om een stel belangrijke brieven. Deze brieven, die behooren aan de zuster van Richard Dix, kunnen voor haar zeer com- promiteerend worden. Een bende is er op uit om ze in haar bezit te krijgen. Tenslotte blijken ze terecht te zijn ge komen in een museum in Amerika. Richard Dix, die de rol speelt van beeldhouwer, houdt zich blind en weet gedaan te krijgen, dat hij in dit museum de voorwerpen mag aanraken, wat voor andere bezoekers verboden is. En zoo vindt hij tenslotte, hoewel eenigszins an ders dan men in het begin zou denken, de brieven en tevens een alleraardigste jonge dame, die met hem lief en leed wil deelen. Een goed sensatieproduct, waarin spanning en vlotheid van spel het geheel zeer aantrek kelijk maken. Wilt u gaan tracteeren Dan „De Toelast" niet passeeren SPOORSTRAAT 9—11 Nog eens vestigen wij er de aandacht op. dat de bioscoopen op Zondagavond (oude jaar) aanvangen om 7 uur. Opening der kassa's 6.30 uur. De voorstelling eindigt te 10 uur. 3iot $nel voof pijpen en tabak Van hedenavond 9 uur tot 1 Jan, 's morgens 8 uur is alleen geopend de apotheek van D. W. de Bas, Binnenhaven. Op 1 Jan. is alleen geopend de apotheek van de firma Smeets—Snel, Weststraat. Van 2 Jan. tot 8 Jan. wordt avond- en Zon dagsdienst waargenomen door A. P Hoolmans Spoorstraat. Is ongetwijfeld AKKER's Abdijsi roop. bevattende een twintigtal kruiden, alle heilzaam voor de adem halingsorganen. in de juiste ver menging en samenstelling. De wer king is krachtig en snel. Kruiden hebben geen nadeelen voor de andere lichaamsorganen. Daarom komt den laatsten tijd de medische wereld weer veel van chemische op plantaardige middelen terug. De reeds zoo krachtige werking van Abdijsiroop is thans bovendien nog versterkt o.a. door het toevoegen van ..codeïne", de sterkste hoestbe- dwingende stof. Gebruikt daarom Eenige der 20 kruiden AKKER'S v&istMJcte tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct.. f 1.50. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar Postkantoor vandaag tot 9 uur, Maandag den heelen dag open. Ieder frankeere natuurlijk zijn nieuwjaars- post met kinderzegels. U hadt ze nog niet gekocht? Geen bezwaar. De bestellers zorgen er voor, dat U ze tot vanavond 9 uur in het Postkantoor kunt krijgen, waar het bekende tentje tot dat uur geopend zal zijn en Maan dag wordt daar ook wacht gedaan van 's mor gens 8 tot 's avonds 9 uur. Laat het niet te vergeefs zijn. van 29 December 1939. GETROUWD: J. Smit en C. J. Kuiper. Gisterenavond vond in Café „Centraal de oprichting van een mobilisatie-club plaa s. Deze clubs zullen een uitgesproken sociaal democratisch karakter dragen en stellen zich ten doel het contact tusschen de gemobili- seerden van deze richting te bevorderen, waar dezen het contact met de vakorganisaties en cultureele organisaties hebben verloren. Als spreker trad dezen avond op een hoofd bestuurslid van den Nederlandschen Bouw- arbeidersbond, de heer Klein, die kort en dui delijk de doelstellingen uiteenzette. In den wereldoorlog, zoo zeide de spreker, werden overal in het land mobilisatie-clubs opgericht tusschen geestverwanten; deze clubs groeiden van onderenaf, en ten slotte kwam men tot een landelijke organisatie. Toen bleek, dat er in de verschillende onderdeelen elementen zaten, die er eigenlijk niet in thuis behoorden, en die den naam van de mobilisatieclubs veel kwaad berokkenden; daarom hebben nu S.D. A.P. en N.V.V. besloten, de zaak dadelijk goed landelijk te organiseeren. Te dien einde werd een centrale commissie ingesteld, die zich met den Minister verstond over de mogelijkheid van oprichting van Mobilisatie-clubs. De Mi nister zeide, dat iedere richting Op dezelfde voorwaarden clubs mogen stichten, en wel op voorwaarde, dat de krijgstucht bewaard blijft. Een daarna opgemaakt reglement kon de goedkeuring van den Minister wegdragen. In het kort samengevat komt dit reglement hierop neer, dat een ieder, die sympathiseert met het streven van S.D.A.P. en N.V.V., lid kan worden van de mobilisatie-club, waarvan de contributie 10 cent per week bedraagt. Zij wil de militairen in eigen sfeer gezelligheid bezorgen, en hun de gelegenheid tot discus sieeren en gezamenlijke ontwikkeling geven (cursussen etc.). Hierbij hebben de cultureele instellinge als VARA, I.V.V., A.J.C., N.A. S'.B. en de jeugdraad van het N.V.V. hun medewerking reeds toegezegd. In het algemeen zullen de clubs medewer ken tot het verstrekken van den goeden geest in de weermacht. Hiermede besloot de inleider zijn rede en werd de gelegenheid gegeven zich als lid van de Heldersche afdeeling op te geven. De ge- heele vergadering, minus één, gaf zich als lid op, hetgeen dus een goed begin genoemd mag worden. Hierna werd tot de verkiezing van een voorloopig bestuur overgegaan, waarbij de heer G. Oostendorp, Jonkerstraat 10, tot secretaris werd gekozeh. Bij voorkeur had men voor deze functie namelijk iemand, die met de plaatselijke toestanden bekend is. Ge- mobiliseerden, die zich dus nog voor de club wenschen op te geven, kunnen zich aan dit adres melden. indien U 's avonds Uw huid voedt met de huidzuiverende en huidverfraaiende Purol. Doos 30 ct. Het vorige jaar deed zich het ver schijnsel voor, dat de cijfers der werk loosheid belangrijk terugliepen. Geduren de het afgeloopen' jaar is de werkloos heid in nog sterkere mate verminderd. De toestand op de arbeidsmarkt in onze gemeente was veel gunstiger dan ver leden jaar. Hieronder volgt een overzicht van het aan tal ingeschreven werkloozen bij de arbeids beurs, het aantal tewerkgestelden bij de werkverschaffing en het aantal werkloozen, dat ingevolge de gesubsidieerde steunregeling werd ondersteund gedurende de jaren 1938 en 1939. Maanden Aantal inge schreven werk loozen bij de Arbeidsbeurs, 1938 1939 Geplaatst bij de werk verschaffing 1938 1939 Gesteund volgens de steunregeling 1938 1939 Januari 1299 1153 200 343 572 478 Februari 1343 1059 180 430 541 314 Maart 1105 1005 170 408 541 235 April 1007 849 200 371 432 217 Mei 954 686 150 332 460 166 Juni 911 666 700 351 349 99 Juli 875 649 225 272 266 89 Augustus 898 399 245 260 255 98 September 986 671 250 333 294 100 October 946 755 300 243 298 118 November 1023 747 350 262 304 137 December 1170 711 350 306 341 128 De vermindering der werkloosheid was het gevolg van de verruiming der werkgelegen heid in de bouwvakken (woningbouw en den bouw van enkele groote gebouwen). Ook heeft de uitvoering van werk voor rekening van Defensie tot verbetering van de werk gelegenheid bijgedragen. In verhouding tot het vorige jaar werd een grooter aantal werkloozen tewerk gesteld bij de Centrale Werkverschaffing in den Wieringermeerpol- der, Balgzandpolder en bij de werkverschaf fing van het Hoogheemraadschap „Noord hollands Noorderkwartier". Er werd ook een aantal arbeiders geplaatst bij de particuliere werkverschaffing en de gemeentelijke werk verschaffing. Hieronder volgt een overzicht van het aan tal in de werkverschaffing geplaatste arbei- ders, gesplitst naar de maanden en werk- objecten. Jan. Kabelleggen Balgzandpolder Diepspitten Waterleiding Aartswoud Groetpolderdijk Plaggen Westfriesche dijk Vliegkamp „De KoOy" Gem. Werkverschaff. Part. Tot aal 32 149 84 21 57 343 Febr. 58 124 107 6 28 51 56 Mrt. 10 133 135 4 29 54 11 32 430 408 April Mei 4 132 107 28 47 16 37 371 116 31 h 90 47 25 332 Juni 19 93 118 25 36 47 13 351 Juli Aug. 5 84 76 22 35 38 12 272 90 61 16 18 31 44 260 Het aantal deelnemers in de Centrale Werkplaats bedroeg in; Sept. 58 61 56 26 27 105 333 Oct. 71 83 26 63 243 Nov. 47 71 37 31 24 52 262 Dec. 45 92 40 31 28 70 306 Jan. Centrale Werkplaats Lighallen 33 12 Febr. Mrt. April 41 12 29 6 34 Mei 33 4 Juni 24 7 Juli 20 10 Gewerkt werd aan de volgende objecten: lighallen, borden luchtbeschermingsdienst, ko lenkitten, mallen voor boomkransen, schuim spanen, hekwerk Donkere Duinen, trottoir tegels en fundatiepalen. Aug. Sept. 13 4 Oct. 15 6 Nov. 14 7 Dec. 17 5 Door het Bureau voor de Jeugdregistratie werden de werkzaamheden voor de registra tie van jeugdige personen van 14 t/m 22 jaar voortgezet. In totaal werden 2009 Staat van Dienstboekjes uitgereikt. 18-12-39. Zeer laag kolenver- bruik en weinig onderhoudskosten JjeA,elbcfi niejujuuui Ned. Herv. Gemeente: Den Burg n.m. 7 u„ Ds. Visser. Extra coll. voor de Kerkvoogdij. Oosterend, 's avonds 7.30 u„ Ds. Kok. Waal, n.m. 7.30 u., Ds. v. t. Hooft, Oudejaars- herdenking, extra collecte. Den Hoorn, v.m. 10 u„ den heer Starrenburg, n.m. 7.30 u„ dezelfde. De Cocksdorp, n.m. 7.30 u., Ds. Salm. De Koog, v.m. 10 u., Ds. v. t. Hooft. Oudeschild, n.m. 7.30 u„ Ds. Tinholt. Geref. Kerk: Den Burg, v.m. 10 u. en n.m. 3 u. Cand Wouda. Oosterend, v.m. 10 u., Ds. v. d. Leer, n.m. 7.30 u„ Cand Wouda. Den Burg, n.m. 8.15 u., Ds. Gorter, extra coll. Oosterend, n.m. 6.30 u., Ds. Gorter, extra coll. Geref. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10 u. en n.m. 7 u. den heer Blonet van Amsterdam. Leger des Heils. 10 u. v.m. Heiligingsdienst; 6.30 n.m. Open luchtsamenkomst; 7.30 n.m. Verlossings- samenkomst. Maandag, 1 Januari (Nieuwjaarsdag). Den Burg, v.m. 10 u„ Ds. Visser. Oosterend, v.m. 10 u., Ds. Kok. Den Hoorn, v.m. 10 u„ den heer Starrenburg. Cocksdorp, v.m. 10 u., Ds. Salm. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Geref Kerk. Oosterend, v.m. 10 u., Ds. v. d. Leer. Den Burg, v.m. 10 u„ Cand. Wouda. Geref. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10 u., de lieer Blonet van Amsterdam. Leger des Heils. 7.30 u. n.m. Verlossingssamenkomst. De opvoering van „Vrijdag de dertiende" voor de Texelsche militairen zal niet plaat» hebben op 5 en 6 Januari, doch op Donderdag 4 en Vrijdag 5 Januari. GEBOREN; Geen. ONDERTROUWD: Lieuwe van der Zee en Trijntje Timmer. GETROUWD: Maarten Pieter Vlaming en Jannetje Bruin. Dirk Backer en Marretje Kalis. Johan August Hillen en Willemina Bruin. OVERLEDEN: Jacob Zuidewind, oud 94 jaar, wed. van Neeltje Eelman; Maria Josephina Adriana Anna Rijk, oud 71 jaar, ongehuwd; Dirk Wuis, oud twee jaar. GEVONDEN: Twee portemonnaies, twee rijwielplaatjes, een vulpen, een heerenfiets, een dameshand schoen, een baaltje soda, een ceintuur, een paar handschoenen, een damestaschje, een zilveren armband. Maria Alida van Bakel, van Den Burg, Parkstraat 4 naar Hillegom, Lapinenbrug- straat 34; Johannes Frederik Rommel, van K 93 naar Terschelling; Hendrik Jan Smeenk, van De Koog 34 naar Amsterdam, P. C. Hooft- straat 158huis; Nantje J. de Rooy, van E 90 naar Rotterdam, Mauritsweg 51; Adriana E. Verhage, van C 41 naar Werkhoven, Achter- dijk B 155; Jantje Kikkert, van K 97 naar Alkmaar, Overdriestraat 35; Grietje Braak, van De Koog 7 naar Bergen aan Zee; Jan Jepma, van Weststraat 18, Oosterend naar Amersfoort, Utrechtscheweg 266. MOND- EN KLAUWZEER. Het vee is genezen op de boerderijen van Jac. Witte Hz., Gerritsland en Jac. Roeper, Den Burg. Nieuwe gevallen werden geconstateerd op de boerderij van L. Bakker, Waalderweg. Deze veeziekte heerscht thans nog op 4 boerderijen op Texel. JUBILEUM. De zeereerwaarde heer J. Brinkman, pastoor te Den Burg, Texel, zal 15 Augustus 1940 zijn zilveren priesterjubileum herdenken. wenscht zijn a.s. cliëntéle een gelukkig Nieuwjaar. p. VERLINDE. JAVA-NEW-FORK LIJN. Bennekom (charter) 23 Dec. v. Tandj. Priok. SIL VER-JA Vit PACIFIC LIJN. Salawati 28 Dec. te San Francisco (terug uit zee om te repareeren). Tosari 28 Dec. van Kurrachee. ROTTERDAMSCHE LLOYD. renskerk 28 Dec. te Rotterdam. Kedoe, t, 28 Dec. te Suez. Kota Inten, u., 29 Dec. van Rotterdam. Sxtoebondo, t., 28 Dec. v. Makassar.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6