SALON De mijn-ontploffingen 6.6 qraden onder nul! Roofoverval Begin met zon Het ijs &tacUnLeuw-i te Huisduinen Stukken staal vlogen 400 meter ver Tïay&i 1940 De tweede ontploffing Sloeg loopjongen neer en beroofde hem van f 100.~ WlabinefelicAten Ïlieuw-J uit XMt Dinsdag 2 Januari 1940 Des avonds 9 uur explodeerde een tweede mijn yrenscht U een alles zins gelukkig en voorspoedig Eerste sierduivententoonstelling door 17 jarigen jongen MANSHANDEN „Majo Marco" in Casino Postduif uit Finland neergestreken Drie mijnen op den dijk Twee auto's op elkaar gereden Uit het politie-rapport Dien Zaterdagmorgen zullen de Huis- dulners waarschijnlijk hun leven lang niet meer vergeten. Niet zoozeer vanwege de materieele schade (die overigens niet ge ring is) als wel door de groote schrik, die men bjj de ontploffing van het hel- sche projectiel had te doorstaan. In den loop van den morgen brachten wij een tweede bezoek aan het dorp: Tegen den gevel van he gebouw van Zeebad Huisduinen stonden reeds diverse ladders opgesteld, waar op burgers en soldaten bezig waren de aan gerichte schade zooveel mogelijk te herstel len. Gebroken en vergruizelde pannen werden weggehaald en de overigen zoo gelegd, dat deze geen gevaar voor afglijden meer hadden. Agent Wagenaar van Huisduinen, die als eerste bij de hand geweest was om assisten tie te verleenen waar dit noodig mocht blij ken, was nog niet naar huis geweest. Na de ontploffing was hij naar buiten gerend en zon der zich een oogenblik rust te gunnen bleef Jiij posten. Hij was tot het hemd doorweekt. Tegen den dijk dondert de branding: zwaar komen de witgekuifde brekers over, uitspat tend en omhoogkruipend tegen de bazalten zeewering. Het gat in den dijk kan men bij dit hooge water niet zien, maar volgens oog getuigen moet de glooiing een behoorlijke klap gehad hebben. Door Waterstaat bleek reeds een hoeveelheid steenen aangebracht te zijn om de kuil te vullen en gevaar voor eventueele complicaties (die met dit ruwe weer niet denkbeeldig zijn) te keeren. Troosteloos is de aanblik der villa's naast het badhotel. Hier en daar zijn reeds planken voor de ramen gespijkerd, maar waar dat niet het geval was, klapten en flapperden de gor dijnen naar buiten, zag men het door den re gen doorweekte behang en de binnenin aan gerichte ravage. En even troosteloos was de aanblik der andere huizen, die door den enormen luchtdruk schade geleden hadden: hier waren de blinden voor de ruiten wegge rukt, daar bevond zich geen stukje glas meer in de sponningen; nu eens bleek de zoldering gescheurd te zijn, dan weer had het dak het hevig moeten ontgelden. Was het wonder dat men op Huisduinen niet uitgepraat raakte over deze sensatie, van een formaat zooals men zich sedert men- schenheugenis niet meer kan herinneren? We stappen even de woning van de familie Klomp binnen: men zit geschaard rondom de tafel en natuurlijk is het onderwerp van het gesprek: de ontplofte mijn. Hier kan men jnen er van meepraten: men werd bijkans door den schok uit het bed geworpen en hoorde beneden het hevig rinkelen van glas. Beneden gekomen zag men wat er gebeurd was, een groot gat in het raam en op den vloer... een stuk ijzer ter grootte van onge veer een decimeter. Totaal verwrongen en ge smolten lag het daar, als een stomme getuige van de explosie. De gordijnen werden wegge sleurd, een paar andere ruiten bleken even eens versplinterd te zijn, terwijl van de lamp in de huiskamer ook niets heel bleef. De muur onder de zoldering heeft, door den schok, gewerkt: een grootescheur loopt in bochten onder het plafond. Het tocht in de hamer, zoodat men z'n heil wel zal moeten zoeken in de keuken. Neen, een prettig jaar einde is dat voor vele Huisduiners niet gewor den. Bij een andere familie lekt het op tal van plaatsen. Het dak is als een zeef geworden. Scheuren in de muren en een dak zonder pan nen. Zoo is het in tal van woningen. Wij spreken ook nog de heer De Jong, het hoofd van de Kustwacht. Hij zegt niet veel, maar deponeert voor ons, als veelzeggende getuigen, een 8-tal brok stukken van de mijn. Een ervan is bij hem ingeslagen, nadat het raam verbrij zeld was. Dat beteekent dat deze stukken staal dus een afstand van ongeveer 400 meter kunnen afleggen. Wel een bewijs hoe uitermate gevaarlijk het is zich in de buurt op te houden waar mijnengevaar is. In één opzicht is de heer de Jang ver heugd: er is namelijk geen schade aan den vuuroren. Slechts 1 ruitje werd ver- nield, doch dat heeft geen beteekenis. B(j hem zelf kwam een deel van het dak bui tenshuis naar beneden. Tusschen de school en de kerk heeft het stukken staal van de mijn geregeld. Een ge lukkige omstandigheid, dat zich op het vroege uur nog bijna niemand in het dorp bevond. Anders waren er zeker verscheidene perso nen getroffen geweest. Nog even nemen wij de schade op bij het café van de familie Tiesen: de vensters heeft men hier echter reeds dichtgetimmerd, ten einde te voorkomen, dat een deel van het meubilair door regen en wind vernield wordt. Ook de kleine cantine van de soldaten heeft het moeten ontgelden en zal een duchtige re paratie van noode hebben. En nog was voor Huisduinen dien dag het einde der ellende niet ge komen. We zitten bij kennissen, vlak bij den vuurtoren. Dank zij het feit, dat door de eerste mijnontploffing de ramen van de ach terkamer eruit geslagen zijn, bevindt de fa milie zich in de voorkamer. De kachel brandt, dat het een lieve lust is en een gezellige warmte vult het vertrek. De heer des huizes zit met de courant voor zich een beetje te knikkebollen, terwijl uit de keuken de geuren opstijgen van een oudejaarsgebraad. Ineens gebeurt het. Een donderende knal, breken van glas, kra ken van hout en het neervallen van metsel werk; dan doodsche stilte. Verlamd van schrik zit men daar. De zoon des huizes opent zijn mond om iets te zeggen, brengt echter geèn geluid voort. Dan schreeuwt er een „het kind" en komen we in actie. We vliegen naar boven en daar ondanks het donderende lawaai, het gekraak en het neervallen van kalk en steenen, ligt de baby van 7 maanden rustig te slapen, zonder zich bewust te zijn van wat om haar heen gebeurde. We nemen de schade op. Het dak was eenige centimeters opgelicht, vuil roetwater drupte op de hagelwitte sprei van een van de bedden, het dakraam was minstens een halve meter verschoven en men had de grootste moeite om het weer een klein beetje in fatsoen te helpen. De muur was ge scheurd, kalk lag op den grond, nog enkele ruiten waren gebroken. Een vol uur hebben we noodig gehad om met planken de gaten dicht te slaan, hoewel het vuile roetwater bleef doorlekken en bij ieder buitje in de em mers en teilen, die op zolder waren geplaatst, neerplenste. Buiten het huis, was het een getimmer van geweld en we besloten eens de ravage bij de buren op te nemen. Bij een tweetal huizen waren de ruiten gebroken van ieder vertrek was het glas dwars door de keuken gevlogen en stond zelfs in de deur. Van de kelderdeur was het slot finaal er- uitgeslagen. Op de daken lagen de pannen schots en scheef door elkaar, luiken waren er met pen en al uitgerukt, terwijl gordijnen en kleeden er door het vuile roetwater onoogelijk uitzagen. De vrouw van een der buren, die juist een brief naar de post bracht en gelukkig al een honderd meter van haar woning was verwij derd, was geheel overstuur. Zij had de gewel dige vuurzuil omhoog zien schieten en was door den luchtdruk tegen den grond gewor pen. Eerst om een uur of elf keerde de rust terug, hoewel enkele bewoners, die niet meer in hun huis konden vertoeven, dank zij ka potte ramen enz., het raadzaam vonden naar Den Helder te vertrekken. Verscheidene be woners, die eveneens op straat waren, had den zich op den grond geworpen om aan de scherven te ontkomen. Er werd niemand ge wond De Huisduiners zullen dezen, zoo sen- satie-rijken Zaterdag niet licht vergeten. Op de met de Kerstdagen gehouden ten toonstelling behaalde onderstaande inzenders de navolgende bekroningen: Vlootaalmoezenier H. J. Bangert met Holle Kroppers 11 maal het predicaat zeer goed, 10 maal goed en 1 maal vrij goed. C. v. d. Velder met Brünner Kropper 2 maal goed. M. Klaassen met Schildpauwstaarten 4 maal zeer goed en 4 maal goed. J. P. Smidt 2 maal zeer goed en 1 maal goed. H. J. Verel 2 maal zeer goed en 1 maal vrij goed. H. J. Flerie 1 maal zeer goed en 2 maal goed. W. Weisenborn met Tipllers 2 maal goed en 4 maal vrij goed. T. J. Hoffman 2 maal zeer goed en 8 maal goed. R. Ran 3 maal zeer goed, 4 maal goed en 2 maal vrjj goed. A. Snel 3 maal zeer goed en 1 maal goed. P. van Vliet 1 maal goed. J. C. Boelig 2 maal zeer goed. Tydeman 2 maal zeer goed. W. Oomen 2 maal goed. H. Zondervan 4 maal goed en 1 maal vrij goed. i W. H. Leijen 1 maal zeer goed en 2 maal goed. J. van Willigen 1 maal zeer goed. H. J. Filipsen 1 maal vrij goed. Mooiste doffer der tentoonstelling J. P. Smidt. Mooiste duif der tentoonstelling H. J. Ban gert. Aangezien er is gekeurd met het predicaat- stelsel. volgt hier de indeeling der predicaten: I. Uitmuntend, 2. Zeer goed, 3. Goed, 4. Vrfl goed, 5. Bestendig. Hedenmorgen 8 uuri De laagste temperatuur van dezen winter. Voor. de jjsliefhebbers begint het nieuwe jaar veelbelovend: zij kunnen hun schaatsen bij de hand houden, want als de voorteekenen niet bedriegen zal het niet lang meer duren eer zij de gladde ijzers mogen onderbinden. Onze weerkundige informator deelde vanochtend mede, dat gistermiddag om 3 uur het kwik onder het 0-punt daalde. En daarna is het zonder onderbreking blijven zakken, tot het hedenochtend 8 uur een stand van 6.6 graden onder het nulpunt bereikt had. Waarbij de mogelijkheid bestaat, dat de stand nog lager zal worden. En daar bestaat aanleiding toe, aan gezien de barometer gunstig staat en er niet de minste aanleiding bestaat te veronderstellen, dat de dooi spoedig zal invallen. Zij nog vermeld, dat de temperatuur van 6.6 graden onder nul de laagste is gedurende dezen winter geregistreerd. Een staaltje „wild-wect" heeft zich Zater dagavond afgespeeld op het Singel. Aldaar bevond zich te omstreeks 9 uur een loopjongen van een winkelier uit de Van Galenstraat. Deze was in het bezit van een portefeuille met geld, ten bedrage van circa 100.Op een ge geven moment werd deze jongen aangehouden door een jeugdigen knaap, die hem zonder ver dere plichtplegingen een slag op het hoofd gaf en zich meester maakte van de portefeuille. Zoodra de loopjongen zich eenigszins van zijn schrik hersteld had, deelde deze de politie zijn ervaringen mede; terstond werd qgn onder zoek door de_ recherche ingesteld en waarbij men het genoegen had nog voor 12 uur Zater dagavond den dader, een 17-jarigen knaap, te arresteeren. Hij werd ernstig aan den tand gevoeld en lang duurde het niet of hij gaf toe, dat hij het was die den overval gepleegd had. Men kwam echter tevens tot een andere ontdekking: de jongen bekende namelijk dat hij het was, die ongeveer 4 maanden geleden de spaart rommels in de Tuindorp- school gestolen had, en in welke trommels zich bedragen van ongeveer 9.bevon den hadden. Dit geld had hij opgemaakt, terwijl de trommels in den grond van een steeg op Tuindorp waren begraven. Het geld van den aanslag van Zaterdagavond werd nog in zijn geheel in zjjn bezit ge vonden. Het jongemensch bevindt zich in voor arrest op het Hoofdbureau. BAMIS KAPPER KEEREN Stakmanbosscstr. 65 Tel. 541 De Casino-directie heeft op buitengewone wijze het nieuwe jaar ingezet door het en- gageeren van de bekende band van Majo Marco op Nieuwjaarsdag. Het is al weer eenigen tijd geleden, dat dit ensemble voor het laatst te Den Helder op trad, maar dat het hier een groote populari teit bezit moge blijken uit de overweldigende belangstelling, zoowel 's middags als 's avonds. Wat bij deze band terstond opvalt is het uitstekende samenspel, de buitengewone ar rangementen en het zeer beschaafd optreden Het best was de band in de ensemble- chousses, hoewel de tenorsax, le alt.-clar. (Majo Marco-himselfen trombonisch ook solistisch gced werk verrichtten De band beschikt ov ar een aantal prima zangers e:i een uitstekeave 'ady-crooner, Pau- line Kosman, die vooral in ,.St. Louis Blues" en ,,'t Ain 't what you do" (ook op trom pet!) uitblonk. De rnythm-sectie was als geheel uitstekend, we troffen er zoowaar de bekende ex-ama- teur Jaap Sajet als bassist in aan! Kortom een band, die ongetwijfeld tot de beste Nederlandsche dansorkesten kan wor den gerekend en die wij gaarne nog eens in Den Held°r terug zien! LASTIGE BEZOEKERS. Een caféhouder aan den Kanaal .veg verzocht politie-assistentie in verband met het feit, dat enkele zijner bezoekers in hooge mate lastig geworden war. Zij werden er prompt uitgezet. DRONKEN EN GEWOND. De politie legde voorts nog de hand op een expediteur, die zich in den kennelijken staat ever 's Heeren wegen bewoog. Daarbij bleek de man aan zijn gelaat gewond te zrjn. Hij werd dus eerst verbonden en daarna opge borgen. Een wel bijzondere ontdekking deed Zater dagmorgen de heer G. J. Augusteyn van den Brakkeveldweg, toen hij bezig was op ztjn stukje land bij den Onderzeedienst. Op een gegeven oogenblik zag hij iets tusschen de struiken bewegen en bleek dat dit een post duif was. Het dier was er slecht aan toe. Een der vlerken verlamd, terwijl het dier voorts sterk naar carbid rook. Daar de heer Augus teyn begreep, dat het dier toch den dcode was opgeschreven, heeft hij het uit zijn lijden verlost. Het bijzondere is nu echter, dat de duif een stalen ringetje om een der pooten droeg, waarop vermeld stond een nummer en de plaats waar bij thuisbehoorde. Dit bleek de hoofdstad van Finland te zijn: Helsinki. Alle bijtijds onschadelijk gemaakt. Al heeft de bevolking van Den Helder, wo nende in de omgeving van den Zeedijk, zich gelukkig kunnen prijzen, dat er na Zaterdag avond geen mijnen meer tot explosie gekomen zijn, er zijn nog wel degelijk verscheidene dezer projectielen gesignaleerd en een drietal ervan werd in den vlugst mogelijken tijd door den mijnendienst onschadelijk gemaakt. Maandagmorgen om 7 uur signaleerde men er een tusschen den ringmuur en de Dorus Rijkersstraat. Zondagmiddag lag er een tegen de steenen tusschen Kaaphoofd en den vuur toren. en Zondagmiddag was het noodig een dezer monsters te demonteeren. dat zich op hield tusschen twee pieren van het strand aan Huisduinen. Materieele schade belangrijk. Gisteravond te ongeveer 7 uur vond op den hoek KrugerstraatVan Galenstraat een bot sing plaats van twee luxe auto's: een het eigendom van dokter van der Most, de an der van garagebedrijf Korstman. De oorzaak schijnt gelegen te zijn in het feit, dat een der bestuurders geen voldoende signalen gege ven heeft bij het kruispunt. Met behoorlijke vaart kwamen beide vehi kels op elkaar ingereden, zoodat het geen ver wondering mocht baren dat zij beiden vrij ernstig beschadigd werden. Vooral de auto van dokter v. d. Most had het zwaar te ver antwoorden gehad en was op tal van plaat sen duchtig gehavend. Hij werd per kraan wagen weggebracht. Ook de andere auto was niet meer instaat zich voort te bewegen: deze werd op sleeptouw genomen door de politie auto, die even na de aanrijding reeds ver schenen was. Proces-verbaal is opgemaakt, terwijl de schuldvraag onderzocht wordt. NED. ISR. GEMEENTE. Men deelt ons mede, dat de heer S. Coltof zich als voorzitter van de Ned. Israël. Gem. en als voorzitter van deszelfs Armbestuur heeft teruggetrokken. Als zoodanig is benoemd de heer M. I. Grunwald Izn. 40 JAAR BIJ DE GEMEENTE. Gisteren was het 40 jaar geleden, dat onze stadgenoot Reyer Brederode als stratenmaker bij de gemeente aangesteld werd. Vandaag zal deze stratenmaker le kl. dit feit vieren. ZE DRONKEN HET JAAR IN... Een caféhouder aan den Rijksweg werd in den nacht van Zondag op Maandag op de bon gezet, omdat hij lang na het sluitingsuur drank aan zijn klanten uitschonk. Hij was echter niet de eenige. Ook een 3-tal bezoekers kreeg proces-verbaal. PORTEMONNAIE MET INHOUD VERDWENEN. Iemand deed aangifte bij de politie, dat een portemonnaie, inhoudende een bedrag van on geveer 18.-—, spoorloos uit zijn woning ver dwenen was. De politie poogt het raadsel op te lossen. WAAR IS DE LAMP In een steeg in de Molenstraat stond dezer dagen een militair dienstrijwiel tegen den muur. Toen de berijder het ophaalde, bleek, dat de lamp er van verdwenen was. Een onderzoek wordt ingesteld. BOOM GERAMD. Maandag werd een boom, staande in de Oost- slootstraat, door een militaire auto geramd. De boom werd danig beschadigd, terwijl de auto ook een deel van de tol moest betalen. MILTVUUR UITGEBROKEN. Een landbouwer van Den Helder deed aan gifte, dat onder zijn vee miltvuur was uitge broken. 50.— VERDWENEN. Een stadgenoot bevond zich dezer dagen in een café. Bij het verlaten daarvan kwam h(j tot de minder prettige ontdekking, dat zijn portemonnaie, inhoudende een bedrag van on geveer 50.verdwenen was. De politie stelt een onderzoek in. PSYC'HOPAATH ONTVLUCHT. Zondag werd bij de politie alhier aangifte ge daan, dat een psychopaath uit het St. Willi- brordusgesticht te Heiloo, blijkbaar ontvlucht was en zich in de stad bevond. Dit bleek in derdaad het geval te zijn. Dé patiënt is door de politie weder naar Heiloo vervoerd. Burgerlijke Stand van Den Helder Van 30 Dec. 1939. BEVALLEN: J. Kokter Steege, z. OVERLEDEN: A. Siewertsen, m, 66 jaar. Per Johan van Oldenbarnevelt, 30 Decem ber van Genua naar Ned. Indië vertrokken, reist van de Kon. marine officier M.S.D. der le kl. J. A. Steernberg. We hadden dien eersten dag van het nieuwe jaar niet beter kunnen wenschen. In den nacht van Zondag op Maandag dreven de nevels en zware wolkenbanken weg en toen de nacht week voor den dag, was daar alleen een strak gespannen winterhemel met licht-blauw paar lemoer aan den einder, die het beste voor dien lsten Januari beloofde. En moeder natuur hield haar belofte. Dien dag zette de vorst door, de slootjes werden weer ijs-banen, bloemen teekenden zich af op de ruiten, en over het water der grachten legde zich aldra een vlies van gestold water. Het werd een dag vol van wintersche zon en vol van wintersche fleur. Zoodat velen aan den wandel geraakten en een deel van de jaars-ouverture buitenshuis doorbrachten. Het weer drukte natuurlijk zijn stempel op de menschen: men zag tal van opgewekte ge zichten, er was vreugde bij dit blijde begin en zoo ooit, dan hadden op dezen dag de heil- wenschen een bijzondere beteekenis. Velen kozen zoowel Zondag als giste ren als doel van hun wandeling Huisdui nen. Men wilde de aangerichte ravage aldaar wel eens persoonlijk aanschouwen en zoo was het te verklaren, dat het, voor al gistermiddag, verscheidene malen zeer druk was op onze badplaats. Maar het was een belangstelling die velen aldaar slechts matig konden waardeeren... Een pleister op de wonde voor de Huis duiners was echter, dat de wind draaide en het ruwe weer was afgenomen, zoodat men niet permanent in angst en vreeze behoefde te zitten voor volgende aanspoe lende mijnen. Hoewel die er wél waren Een nieuw jaar was aangebroken: ook voor Den Helder. Dat het een goed jaar moge worden: zoo goed, dat we elkaar over 12 maanden wederom de hand kunen drukken en mogen beseffen, dat het gewenschte goed jaar inderdaad een goed jaar is geworden. De belofte ervoor is echter gisteren gegeven! Begin met zon! Dat kan in internationaal opzicht niet gezegd worden. Men zoekt wel naar de zon, doch schijnt haar niet te kun nen vinden, omdat men zich geblindoekt heeft en nu tastend rondgaat, zonder licht. We bljjven nog een kleine hoop koes teren, dat de groote ramp nog ter elfder ure zal worden tegengehouden. Hoe? dat is nog niet erg duidelijk, maar de be geerte van de oorlogvoerende mogend heden om deze vernietiging te beëindigen geeft altjjd nog hoop, dat men prestige en andere aangelegenheden als onderge schikt zal gaan achten om nog te red den wat er te redden is. Overigens ziet het er in Finland niet hoop vol uit. Een nieuw en groot offensief van Rusland vraagt van de Finnen een uiterste krachtsinspanning om zich tegen de groote macht te verzetten. Ze houden echter moedig stand en hebben dezer dagen den vijand nog een gevoelig verlies toegebracht. Ruwe Huid PUROL Ruwe HandenDoos 30 cent Ruwe Lippen Bij Apoth. en Drogist Hedenmorgen 10 uur konden wij nog geen definitief bescheid krijgen van het bestuur der ijsbaan. Mocht een baan echter in den loop van den dag geopend worden, dan zal dit bericht direct aan ons Bureau gebullitineerd worden. Er zjj echtef de aandacht op gevestigd, dat het ijs waarschijnlijk thans nog zeer onbetrouwbaar Is, in verband met het feit, dat er gisteren nog gespuid is. Men zij dus op zijn hoede. BEDANKT VOOR HET BEROEP. Ds. E. du Marchie van Voorthuyzen. pred. der Chr. Ger. Kerk te Urk bedankte voor het beroep naar Barendrecht. BEGROOTING DER GEMEENTE. De rekening der inkomsten en uitgaven over het jaar 1938 zal heden door den Raad worden behandeld. De inkomsten zijn 141.143,01. De uitgaven 126.431.42. Er is dus een batig saldo van 14.711.50. ZEER GROOTE LICHT ACT IE. Thans is door een groot aantal burgers een onderteekend verzoek bij den Raad in gediend om te komen tot verlaging van het vast-recht Het is door zeer velen een reeds lang gekoesterde wensch, welke dan wellicht nu eens in vervulling zal gaan. URK WEER GEÏSOLEERD. Wegens de weer ingetreden vorst is Urk weer geheel geïsoleerd. De bootdienst van Enkhuizen kon Woensdag niet meer worden waargenomen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5