Nieuwjaarsboodschappen aan de wereld Spaansch schip in vlammen De „Tacoma" geïnterneerd „Italië beheerschtde Middellandsche zee" Canadeesche troepen in Engeland De munitiediefstal in Ierland Engelsche hulp aan Finland Oud minister Colijn voor de radio Van stccnen kogel lof sprioggranaat Duitsche luchtaanval boven de Shetlands Japaosch-Russisch ac:oord Wegens hulp aan de „Graf Spee Nederlandsche wereld omroep bepleit alkmaar promis. Daarom zullen zij de volgende maand een wanhopige poging doen zooveel moge lijk te redden xan hun roof in Polen en Tsjeeho-Slowakije door verscheidene onaan- aard ba re en politiek onmogelijke vredes voorstellen te doen, teneinde hun bewind voor het oogenblik te handhaven en na eeni- gen tijd opnieuw te beginnen met hun im- moreele en barbaarsche politiek, welke streeft naar de overheersching van Europa. Om die reden acht ik hun nederlaag reeds duidelijk en onvermijdelijk. De Roemeenscue Koning: Mijn eerste gedachte, aldus de koning, gaat uit naar hen, die onze grenzen verdedigen. Onwrikbare schildwachten van de nationale eenheid, het land vertrouwt op u. Thans, nu omstandigheden, welke wij niet gewild heb ben, ons genoopt hebben soldaten onder de wapenen te roepen, moet gij u zoo volledig mogelijk voorbereiden. De Deensche minister Stauning zegt over het DeenschDuitsche non-agres siepact: Wij hebben reden te gelooven, dat het ge ëerbiedigd zal worden. Ten aanzien van de ongemakken, waaronder de neutrale landen lijden, zegt hij: wanneer de oorlog zich ont wikkelt op de schaal, die aangekondigd is door de mogendheden, zullen de beperkingen en andere maatregelen, die tot dusverre in Denemarken genomen zijn, zeer gering zijn in verhouding van wat zal volgen". Nieuwjaar krachtig ingezet. Op Nieuwjaarsdag werden, aldus hel D.N.B., wederom verkenningsvluchten ge maakt tegen Engeland. De Shetland- en Orkney-ei landen moesten overeenkomstig een opdracht worden gecontroleerd. Daarbij zijn opnieuw belangrijke en verhelderende re sultaten bereikt. Ten deele zijn de Duitsche vliegtuigen voor de Schotsche kust toevallig in aanraking gekomen met den vijand. Bij het luchtgevecht dat zich daarbij ontwikkel de, inoest een der Duitsche vliegtuigen op zee dalen. Het vliegtuig had reeds tevoren een technische storing gehad, zoodat het niet meer ten volle tot strijd in staat was. Men hoopt de bemanning nog te kunnen bergen. Naar zekere waarnemingen hebben opgele verd, heeft een der Britsche vliegtuigen tal van. treffers ontvangen. Daarom kan met ta melijke beslistheid er op worden'gerekend, dat het op zijn basis is teruggekeerd. De Engelsche lezing. Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft gisteravond verklaard, dat n Duitsch vliegtuig, dat ter hoogte van de oostkust van Schotland door een toestel van het kust- commando werd omlaaggeschoten verscliei dene malen getroffen was en in zee was ge doken. STAATSHOOFDEN OVER DEN ALGEMEENEN TOESTAND. Zooals te doen gebruikelijk hebben verschillende staatshoofden en auto riteiten Nieuwjaarsboodschappen tot hnn onderdanen gericht Dit jaar waren er enkelen bij, die in ieite niet meer regeeren, doch zich als bal ling nog nauw aan het vaderland verbonden voelen. President Kallio van Finland: gaf een opsomming van de jongste gebeur tenissen en wees op de bedoelingen van het Russische imperialisme. Vervolgens gaf hij uitdrukking aan zijn dankbaarheid je gens de verdedigers des lands, waarbij hij betoogde, dat het land voort zal gaan met zijn last te dragen. Tenslotte bracht hij dank aan de vrienden van Finland en wcnschte hij Finland en zijn vrienden in het buiten land een gelukkig jaar toe, waarbij hij Gods zegen afsmeekte voor de bescherming van het Finsche volk. Kroonprins Olaf van Noorwegen: heeft er den nadruk op gelegd, dat de toe stand ernstig is. Hij gaf uitdrukking aan de hoop. dat de wereld spoedig weer vrede zou hebben. De president van Zwitserland: Pilet Golaz heeft een boodschap gericht tot het Zwitsersche leger, welke door de radio in de drie talen van Zwitserland werd uit gezonden. De president herinnerde eraan, dat het volk kan rekenen op de discipline, volharding en moed van het leger, dat vast beraden in de toekomst blikt. De President besloot zijn boodschap met de woorden: „God zij met ons". De Zweedsche minister van buitenlandsche zaken Günther, zeide o.a.: Wij kunnen constateeren, dat niemand ons het recht ontzegt, over onszelf té beschik ken, doch boven de geheele wereld hangt de schaduw van de negatie van het recht. De vraag, of wij den onwrikbaren wil hebben, ons land en onze vrijheid te behouden, ont- ■vangt i nhct geheele land en ondubbelzi- nig atwoord. Wij weten allen, dat wij thans allen te zamen werken voor hetzelfde doel dat hetwelk voor ons Zweden als volk het hoogste is." Oud-president Benesj: van Tsjccho-Slowakije zegt: „Het jaar 1940 zal beslissend worden voor de. overwinning van de geallieerden. De nazi leiders ?ien reeds in, dat zij definitief ver loren zijn, indien zij er niet in slagen te on derhandelen over een regeling door een com- FRANKRIJK EN ENGELAND VAREN ER BIJ DE GRATIE VAN ROME. De diplomatieke redacteur van het agentschap Stefani schrijft in zijn commen- taar op een artikel, in France Militaire over de beweerde FranschEngelsche vol komen overheersching van de Middelland sche Zee: „Te Rome dramatiseert men niet deze pretentieuze en ongepaste publicatie. Men beperkt zich er toe te releveeren, dat Italië over zoodanige vloot- en luchtstrijd krachten beschikt, dat het iederen hoek van de Middellandsche Zee, zelfs de meest afgelegen, kan controleercn en dat, indien zich zekere omstandigheden zouden voor doen, niemand op deze zee zou varen zon der instemming van Italië. „France Mili taire" weet zeer wel. dat tlallë de eerste duikbootvloot heeft en een luchtwapen, dat in Spanje eenige zeer belangwekkende bewijzen van zijn macht heeft gegeven door 900 vliegtuigen neer te halen, terwijl het er zelf slechts 90 heeft verloren. Ten slotte is het voldoende, die heeren van France Militaire er aan te herinneren, dat, indien men thans op de Middellandsche Zee kan varen, -dat uitsluitend aan Italië is toe te schrijven en dat allen deze waar heid met veel lof en dank*aan de regee ring te Rome erkennen. Ten aanzien van de visscherij- kwestie en de nieuwe grensat- bakeninq. Naar van Japansche zijde verluidt, is tusschen den Japanschen ambassadeur te Moskou, Togo en Molotof een overeenkomst in de visscherijkwestie bereikt, krachtens welke de voorloopige conventie van het voorjaar 1939 voorloopig verlengd zal wor den. teneinde een verdragsloozen toestand te vermijden. Tevens zullen de onderhandelingen voor een definitieve conventie worden voort gezet. Molotof en Togoh hebben verder de kwesties besproken verband houdend met de grensafhakening tusschen de Sovjet- 1'nie en Buiten-Mongolië eenerzijds en Mandsjoekwo en Japan anderzijds. De Sov- jet-reeeering verklaart zich in beginsel ac- coord met de desbetreffende Japansche voor stellen, welke neerkomen op de vorming eener commissie van vertegenwoordigers der vier betrokken landen. Hiermede is voor het eerst sinds vele jaren een principieel accoord bereikt over het belangrijke vraagstuk der nieuwe grens afbakening tusschen Moskou en Tokio. DE JAARWISSELING IN AMERIKA. Bij de feesten ter gelegenheid van de jaar wisseling zijn in Amerika 159 personen op gewelddadige wijze om het leven gekomen. De Amerikaansche "minister Hall brengt hulde aan de koelbloedigheid en kalmte van het Amerikaansche publiek in de laatste maanden van 1939. Hij wijst op den bijna universeelen wensch van het volk, dat de vrede tot stand komt. „Alle landen zon der uitzondering aldus Cordell Huil moeten den weg des vredes kiezen. De hoop is heden ten dage niet dood,,want in den loop der beschaving winnen de krachten van vrijheid en vooruitgang ten slotte steeds. Rijksminister Goebbels: zeide dat de oorlog is een strijd om het na tionale leven van Duitschland. Een vergelij king met den wereldoorlog is niet juist. Duitschland is thans op economisch, poli tiek, militair en geestelijk gebied bereid den aanvallen van zijn vijanden het hoofd te bie den. Het nieuwe jaar zal een moeilijk jaar zijn; de overwinning zal Duitschland niet geschonken worden. Alle Duitschers moeien haar verdienen en dat niet alleen aan het front, maar ook in het binnenland. In een Fransche regeerinqsboodschap, door 12 radiostations uitgezonden in 21 ta len, wordt o.a. gezegd: Bij het begin van 1940 richt de Fransche radio een hartelijke groet tot alle volken en tot alle menschen die in feite of in gevoe lens met Frankrijk en Engeland zijn in hun strijd voor de vrijheid der menschen en vol ken legen het nationaal socialistische impe rialisme. Wij hebben de vaste overtuiging, dat 1940 gelukkiger zal ziin voor de geheele menschheid en in het bizonder voor slacht offers van Hitier, nl. Polen, Tsjccho-Slowa kije, Oostenrijk, voor het Duitsche volk zeif en voor het heldhaftige Finland. Bemanning en de 200 passagiers vrijwel allen in veiligheid. Vrijdagavond is brand uitgebro ken aan boord van het Spaansche schip „Cabo san Antonio" (12.275 ton), terwijl het zich tusschen Kaap Verde en Ville Cisneros bevond. Geholpen door de passagiers bestreed de bemanning het vuur, doch Zaterdagochtend moest een S.O.S.-signaal worden uitgezon den. Een Fransche torpedojager snelde te hulp en nam de bemanning en de 200 passagiers van het schip aan boord. Vijf personen wor den vermist. Onder dè geredden bevinden zich generaal Juan Vigon Suero Diaz, chef van den grooten generalen staf, alsmede de gezagvoerder van de „Cabo San Antonio" Nader wordt nog gemeld, dat de „Cabo San Antonio" op een dagreis afstand van Las Palmas is gezonken. Tijd en plaats van aankomst geheim gehouden. De nieuwe Canadeesche troepen, welke zijn aangekomen, omvatten artillerie afdee lingen uit Winnipeg en Montreal, gen» uit Toronto en Halifax en een aantal Schot sche infanlerie-regimenten, vergezeld van hun eigen corpsen pijpers. De overtocht werd beschermd door de Britsche en Fransche marine. Omtrent de aankomst werd de grootste geheimhouding in acht genomen. De troepen zijn in een haven aan de Westkust aan land gezet. Minister Eden heeft de mannen verwel komd om tezamen met de Canadeesche troepen, welke hen zijn voorgegaan zij aan zij te strijden met de troepen uit de ove rige Britsche Dominions, Engeland zelf en Frankrijk. De nieuwe wereld helpt een ein de te maken aan de tirannie in de oude wereld. Het voorbeeld van de aanwezigen is een garantie voor de uiteindelijke over winning, doch ook is het een aansporing voor alle vrijheidlievende volken. GROOT DEEL VAN HET GESTOLENE TERUGGEVONDEN. Een groot gedeelte der gestolen munitie uit de opslagplaats in het Phoenixpark te Dublin is teruggevonden. De daders hadden de munitie verpakt in met stroo bedekte kistjes. De totaal gestolen hoeveelheid schat men op 2S ton. In de mededeeling van het minis terie van luchtvaart wordt nog ge zegd, dat de piloten van het kust- commando der koninklijke luchtstrijd krachten een snelle en beslissende overwinning hebben behaald in een van de eerste gevechten in het nieu we jaar. In den ochtend hadden drie Brit sche vliegtuigen op 130 mijl uit de Oostkust van Schotland twee twee- motorige Heinkelvliegtuigcn ontmoet die zij direct aanvielen. Het gevecht duurde een half uur. De vijandelijke vliegtuigen vlogen op 3 a 400 meter hoogte toen ze werden waargeno men. Een der Duitsche toestellen was brandend in zee gestort. Van de inzittenden heeft een zich met ge bruikmaking van zijn valscherm, toen het brandend wrak dicht bij het water was, het vliegtuig kunnen verlaten, doch het schijnt niet, dat hij zich heeft kunnen redden. Hij viel in zee en verdween en werd niet weer gezien. Het andere vliegtuig was door de beide andere Engelsche toestellen aangeval len en werd beschoten. Vermoedelijk van materieelen aard. Officieel wordt te Londen medege deeld, dat Engeland een nota heeft gezonden aan den secretaris-gene raal van den Volkenbond, waarin wordt gezegd, dat het Vereenigd Koninkrijk alle mogelijke hulp aan de Finsche regeering zal verleenen en dat de noodzakelijke stappen hiertoe reeds zijn genomen. Deze nota is een antwoord op de mede deeling van den secretaris-generaal na de laatste vergadering. De beteekenis hiervan is, dat Engeland zal voldoen aan de ver plichtingen, welke het overeenkomstig het handvest van den Volkenbond op zich heeft genomen. Het is nog niet mogelijk te zeggen, welke deze hulp zal zijn, doch men veronderstelt, dat het uit materieele hulp zal bestaan. De Minister van Buitenlandsche Zaken van Uruguay, Juani, heeft gisterenavond in een verklaring tegenover Reuter gezegd, dat het Duitsche tankschip „Tacoma" tot oor logsschip is verklaard en als zoodanig wordt behandeld. Juani herinnerde eraan, dat de Haagsche conventie van 1907 bepaalt, dat ieder schip, dat het oorlogsschip van een oorlogvoerende partij in een neutrale haven helpt, onderhevig is aan een behandeling als oorlogsschip door een neutraal land, en dat alleen de neutrale te beoordeelen heeft of de gegeven hulp zuiver humanitair was of bestond uit het op actieve wijze verleenen van bijstand aan den oorlogvoerende. Juani zeide, dat de „Tacoma", nadat de Graf Spee door de eigen bemanning was tot zinken gebracht, voorloopig onder verden king was vastgehouden. Er werd gezegd: 1. De „Tacoma" had 800 man van de Graf Spee aan boord genomen en het slagschip buiten de haven vergezeld; 2. het had de bemanning van de Graf Spee overgebracht naar de schepen, waarmede zij zich naar Argentinië heeft begeven; 3. het had minstens tien personen aan boord ge nomen, die de Graf Spee hadden verlaten voor het schip zichzelf tot zinken had ge bracht, daarbij behoorden de mannen die dit werk hadden gedaan. Juani verklaarde dat dit de eenige feiten waren, waarmee re kening moet worden gehouden. De Minister zeide, dat de regeering van Uruguay tot het oordeel was gekomen, dat het doel der manoeuvres van de „Tacoma" was geweest den indruk te vestigen, dat de bemanning van de „Graf Spee" Buenos Aires bad bereikt als schipbreukelingen, zoodat hun zou kunnen worden toegestaan naar Duitschland terug te keeren en weer deel te nemen aan den strijd. Daarom werd de „Tacoma" aangezegd de haven van Monte ideo binnen 24 uur te verlaten. Daar hier aan niet werd voldaan is het schip geinter- neerd. Urugueesche autoriteiten zijn aan boord gegaan om een proces verbaal op te maken. Zij hebben 20 zeelieden achter gelaten, be last met de bewaking. „WERKELIJKHEIDSZIN EN GODSVERTROUWEN." Critiek op Sovjet Rusland. Gisteravond heeft de minister van Staat, oud-minister-president Dr. H. Colijn een ra diorede gehouden voor de N.C.R.V. Hij schetste hoe sinds 1911 bij elke jaarwisse ling bijna de internationale hemel zwaar bewolkt was door oorlogsvrees of crisisver- sombenng. Thans houden twee vragen de wereld bezig: vrede en een vrede, welke rekening houdt met factoren, die den wel vaart beinvloeden. Dr. Colijn voorspelde zeer moeilijke tijden, voor dit doel kan wor den bereikt. Vooral als men dan ook nog rekent met het feit, dat er een groote mo- gendlfeid in Europa is, die meent een mis sie te hebben om de wereldrevolutie te be vorderen en die bovendien thans ook de pen litieke idealen van het oude Czarenrijk tracht te verwezenlijken. Geen betere voedingsbodem voor de bolsje wistische wereldrevolutie dan een zieltogend westelijk Europa, dat, naar adem snakkend, machteloos en ontreddêrd ter aarde ligt. Geen schoonere gelegenheid ook voor het politieke Rusland om eeuwenlang gekoes terde wenschen in vervulling te doen gaan, dan wanneer de andere Europeesche groot machten, door onderlingen strijd uitgeput, tot machteloosheid gedoemd zijn. Spr. herinnerde dan aan onze roemrijke historie, welke ons kracht moet geven om ook de zwaarste beproevingen, naar het voorbeeld der voorvaderen te doorstaan. Maar, om dat te kunnen doen is geestelijke kracht noodig. We komen door de moeilijk heden, waarvoor de thans levende generatie komt te staan, niet heen, als we niets meer bezitten en niets meer te geven hebben dan een bemoedigend woord nu en dan. Werkelijkheidszin is de eerste eisch, dien we onszelf stellen moeten. Die zin behoedt ons al dadelijk tegen het opkomen van ijde- le verwachtingen en vermindert de kans op onaangename verrassingen. Daarnaast is volgens Dr. Colijn noodig: zelfverloochening, verantwoordelijkheidsge voel, opofferingsgezindheid en berusting in wat God over ons laat gebeuren. Namens de directie van de Phohi heeft in de Nieuwjaarsuitzending voor de over- ,-eesche gewesten gistermiddag Mr. A. J. Guepin, voor de Phohi-microfoon een Nieuw jaarsrede gehouden, waarin hij de Neder landsche luisteraars in verre landen veel heil en zegen toewenschte in een wereld, waarin het Europa van 1940 zal afsteken als een indrukwekkend voorbeeld van herwon nen levenskracht en gezonde levensopvat tingen. Spr. deed een dringend beroep op de Ne derlandsche regeering eindelijk te willen zorgen voor de stichting van een wereldom roep. „Onzerzijds" zoo eindigde spr. hebben wij onze plicht gedaan. Ondanks de onze kerheid omtrent de toekomst, ondanks de onzekerheid omtrent inkomsten ter dekking der uitgaven, ondanks tailooze moeilijkhe den hebben wij gestadig gewerkt aan de verbetering der technische apparatuur, en de gestadige verbetering van de ontvangst van het gesproken woord. Duizenden uren zijn wij in de lucht geweest, tonnen gouds werden uitgegeven. Thans is het woord aan onze regeering." KANONNEN IN DE MIDDELEEUWEN EN THANS, BOMBARDEMENTEN OP ENORMEN AFSTAND. De enorme vuurmonden, die de Amerikaansche havens en den toe gang tot het Panama-kanaal ver dedigen, leveren het bewijs van den enormen vooruitgang van het wapen der artillerie. De uitvinding van het buskruit leidde tot de invoering van het geweer; en dit werd op zijn beurt gevolgd door het kanon. Werd de strijd tot dien tijd vrijwel uit sluitend beslist in een kamp van man te gen man, thans werd het gevecht op lan- geren afstand gevoerd. Ongetwijfeld had den de eerste kanonnen nog weinig te beteekenen on richtten hun projectielen weinig schade aan! doch langzamerhand werden de vuurmonden verbeterd. In het begin werden zij hoofdzakelijk gebezigd, om de muren van belegerde vestingen in puin te schieten, ten einde de .bestorming te vergemakkelijken. De projectielen be stonden aanvankelijk uit sfeenen kogels van ronden vorm; later ging men echter ijzeren kogels gebruiken. In de 18de eeuw vergenoegde men zich niet meer met het afvuren van massieve ijzeren kogels. Zij werden vervangen door holle ijzeren ko gels. welke met kruit werden gevuld de voorloopers van de met ontplofbare stof fen geladen granaten. De eerste kanonnen waren lomp en zwaar; het kostte heel wat moeite om ze mede te voeren, waarbij men vooral in het oog moet houden, dat de toestand der wegen alles te wenschen overliet. Het doet we] zeer zonderling aan, dat in de 17de eeuw vóór den slag voor het front van de infanterie de artillerie werd opgesteld, in nlaats van daarachter. Koning Gustaaf Adoif van Zweden voor zag de infanterie van veldgeschut. Koning Frederik van Pruisen voer de de bereden artillerie in, ver meerderde het aantal stukken ge schut bij het leger en versterkte het kaliber. Behoorden de kanonnen aanvankelijk tot de voorladers, zoodat de kruitlading en de kogel door den mond in het kanon werden gebracht, in het midden xan de vorige eeuw werd deze methode verlaten en ging men over tot het construeeren van achterladers het systeem, dat wij ook thans nog toepassen. Langzamerhand werd de draagwijdte enorm opgevoerd. Het beste bewijs leverden de „Dikke Ber- ta's, waarmede de Duitschers in den we reldoorlog uit de verte Parijs beschoten. Hoewel de granaten met verwonderlijke zekerheid de lichtstad wisten te treffen, was het bereikte effect meer van moreelen aard, daar de aangerichte schade steeds gering was. ATHLETIEK. WERELDRECORDHOUDER TAMILA GESNEUVELD. Erkki Tamila, de bekende Finsche lange afstandlooper, is in den Russisch—Finschen oorlog gesneuveld. Tamila was wereldrecordhouder op den afstand 15 mijl met een tijd van 1 uur 19 min. 48.6 sec., gemaakjt op 30 Augustus 1937 te Joensuu. Verder bezat hij het wereldre cord over 25.000 meter met een tijd van 1 uur 21 min. 7 sec., gemaakt op 6 September 1.1. te Joensuu. SCHAPENHOUDERS BLIJVEN PARAAT. Omlijnde plannen van het £omite van actie. De heer Sijbrand C. Eelman van Te\'«I kon Zaterdagmorgen in café Sleutel te Alk-_ maar talrijke belanghebbenden bij den wól- handel het welkom toeroepen. Aan de orde was thans de vraag of het comité van actie tot verbetering van de wol- en huidenprijzen dient te worden opgenomen in het comité, dat zal worden gevormd naar aanleiding van het door het comité van actie geuite protest tegen de regeeringsmaatregelen. In zijn openingsrede schetste de heer Eel man nogmaals de gebeurtenissen, welke aan het protest zijn voorafgegaan, en waarover wij reeds uitvoerig verslag gaven. De heer Scholte- stelt hierna voor om een adres te richten aan den minister om de huidenprijs op f 6 per stuk te krijgen. De heeren Eel man, Scholte, Raat en Sijp worden aange wezen als comité in de commissie tot prijs bepaling van den wol. Tevredenheid werd betuigd over de medewerking van de Kamer van Koophandel. Een telegram wordt ge zonden aan het Uitvoerbureau, waarin be pleit wordt het consent van 200.000 Kg. scha- penvleesch voor Frankrijk niet te gebruiken, vóór de huidenprijs zal zijn geregeld. Na nog eenige bespreking sloot voorzitter de geanimeerde vergadering met een opwek king te blijven protesteeren en het aan te houden op een wolprijs van f 1.50. ANNA PAULOWNA. VROEDSCHAP HEEFT VERGADERLUST. Op den eersten werkdag in het nieuwe jaar, heden reeds, zal de raad vergaderen. Er staat slechts, buiten notulen en rond vraag, één punt op de agenda: Hernieuw de vaststelling van het besluit tot het aan gaan van een kasgeldleening voor 1940. W1ERINGEN MILTVUUR. In de veestapel van den heer Wt. Mostert te Westerland is een geval van miltvuur geconstateerd. GLADHEID. Door de gladheid der wegen geraakte de zer dagen een A.T.O.bus van 't rechte pad en kwam in een naast den weg liggend wei land terecht. Mej. L. uit H.Hoef kwam Nieuwjaarsdag met de fiets te vallen, zoodat zij eenige bles suren aan de knie opliep. ALKMAAR. 30 Dec. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorder kwartier. Aanvoer: 250.000 kipeieren 4.05 5.25, klein 3.454 per 100 stuks. PURMEREND, 2 Jan. Koeien, totaal 400 stuks: 250 vette koeien 6184 ct. per stuk, geldekoeien f 110180, melkkoeien f 170—275, 5 paarden 75—130. 35 vette kalveren 0.801; 325 nuchtere kalveren 11—18; 170 vette varkens 0.64—0.68 14 magere 20—30; 280 biggen 12—20; 700 schapen 16—28; 40 bokken 3—12. NOORDSCHARWOUDE, 2 Jan. Uien 3.—, drielingen 1.70, gele nep 4. peen 1.80—2.30. roode kool 420-510; gele kool 250—310; d. witte kool 2—3.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6