Overal zand is niet te betalen Bevordering inlevering van boonen en capucijners BIJGELOOF Regeeringssteun voor Finland Amerika protesteert bij Engeland Ö/SxSKTBÊiTCRfSrfida r Raad Anna Paulowna Zijn broer doodgeschoten Een hartelijk woord vooral. De heer Dekker siart zich met het boetekleed. Vergaderen wat geld kost en niets geeft. De heer Kuiken is gladheidkam pioen en een sportief jong- mensch, zegt voorzitter. Niet alleen het hart van blonde Mien- tje is omgeven met prikkeldraad! Ceres een concentratiekamp? Gistermiddag kwam de gemeenteraad hij- een ter afdoening van één enkel agendapunt. Voorzitter burgemeester M. Th. Mijnlieff. Secretaris de heer C. Keijzer. Afwezig: wethouder Lubbert en de heer Schra. Alvorens de korte agenda af te werken, al dus Voorzitter, wil ik u bij den aanvang van het nieuwe jaar 't allerbeste wenschen in uw particuliere leven. Speciaal ook mijn beste wenschen aan den secretaris en het andere gemeentepersoneel en aan de pers. Ik hoop, dat de toestand spoedig beter moge worden, dan deze aan het eind van 1939 zoo plotseling werd. De oorlog heeft een groote schaduw geworpen op onze gemeente en als ik dat zeg, gaan in de eerste plaats m'n gedachten uit naar het bollenbedrijf, dat zeer zwaar werd getroffen. Moge de samenwerking in den Raad in 1940 even goed zijn als zij in 1939 was en mo gen wij gezamenlijk in het nieuwe jaar veel tot stand brengen tot heil van Anna Pau- lowna. (Applaus.) De heer Dekker had geen op- of aanmer kingen op de notulen, maar wilde graag even een verklaring afleggen. In de vorige vergadering had hij, toen gesproken werd over het salaris van den secr.-penn. van hét Burg. Armbestuur gezegd, dat deze eerst z'n functie ter beschikking stelde, maar dit introk, toen een korting op een ander salaris in zicht kwam. Het was spr. gebleken, dat z'n opmerking gemaakt is naar aanleiding van onjuiste inlichtingen en hij wou daarom hetgeen hij 'ten opzichte van den heer Baken gezegd had terugne men. De notulen werden daarop onveranderd vastgesteld. Kasgeldleening. De raad nam in vorige vergadering het besluit tot het aangaan van een kasgeldlee ning tegen een rente van hoogstens 134% boven het prom. disconto van de Ned. Bank De 1 moet volgens Ged. Staten 1% worden. B. en W. stelden daarom voor, het genomen besluit in te trekken en opnieuw te besluiten, tot het aangaan van een lee ning tegen ten hoogste 1% boven het prom. disconto. Het besluit heeft slechts formeele waar de en dwongen Ged. St. deze vergadering te houden, die practisch onnoodig was en geld kost. Nu men toch bijeen was, werd het besluit nog even aangevuld met het oog op de financiering van den schoolbouw te Breezand en werd het een besluit tot het aangaan van een kasgeldleening en re kening-courant overeenkomst tot een to taalbedrag van ten hoogste f 130.000 en dat tegen hoogstens 1 pet. boven het promesse disconto. De heer Hooimeijer informeerde, of Ged. Staten op de hoogte waren gesteld van het gunstig slagen van B. en W. en daarna toch nog op wijziging van het besluit aan drongen, of misschien onkundig waren van de voordeelige aanbieding. Voorz. antwoordde, dat hij dadelijk Ged. Staten had verwittigd, maar zij wilden toch verandering van het besluit, omdat gevreesd werd, dat andere gemeenten wanneer men in de pers las van 1V2 pet., een dergelijk besluit zouden kunnen ne men. 't Is dus zuiver een formeele kwestie. Ingekomen stukken. i Van mej. Haringhuizen, 2e ambt. ter secr. was een dankbetuiging ingekomen voor het besluit van den Raad tot verhoo ging van haar jaarwedde en van den heer Wuis voor de verhooging van z'n salaris voor de functie van gemeente-bode. RONDVRAAG. De heer Strooper vroeg of de B-steun nu eerder uitgekeerd zou worden dan het vorig jaar, toen dat bijna tegen den zomer ge beurde. Voorz. antwoordde, dat hij zelf daarover al klachten had geuit en dus hoopte, dat het nu beter zou gaan. De heer Kloosterman vroeg inlichtingen over het zandstrooien. Voorzitter: Er is opdracht gegeven te strooien, zoodra gladheid optreedt, op kruis punten, bruggen, kluften enz. Strooien op het geheele wegennet (100 K.M. lang!) is natuurlijk niet te doen. De heer K. wou toch graag de drukst ge bruikte wegen ook voorzien, b.v. de Burg. Lovinkstraat in Breezand. Voorz.: Dat is lastig, waar moet het dan wel, waar niet. Ik meen bovendien, dat de politieverorde ning de menschen verplicht tot het strooien van zand of asch. De heeren Keuris en Dekker waren het er mee eens, dat overal strooien niet te be talen is. De heer Kuiken vond de gladheid niet erg. Het kon veel gladder, zóó, dat de fiets ge regeld onder je gat zit te schuiven! Ja, zei voorz. maar we zijn niet allemaal zoo acrobatisch aangelegd als U en niet allemaal van die sportieve jongelui als de heer Kuiken! Tot slot van dit zandstrooi-praatje vroeg de heer Kloosterman en werd hem ook toegezegd, dat B. en W. zullen onderzoeken of de begrootingspost veel zou worden overschreden als de drukste wegen (de kommen)bestrooid worden. Niet alleen 't hart van Blonde Mientje is omgeven met prik keidraad. De heer Kuiken was de vorige week op Ceres. Hij wou een straat uitgaan: prik keldraad. Een andere straat hetzelfde, 't Lijkt wel een concentratiekamp, zei spr.! Hij heeft geïnformeerd waarom dat was en hoorde, dat de jongens anders over de sloot springen. Het gaat niet aan, dat zij in de bollen komen, vond spr., maar hij zag toch graag een knapper afsluiting, liefst met glad draad. Voorzitter lichtte toe, dat de grond langs de sloot verhuurd is, dus geen openbare weg. Andere maatregelen helpen niet. De menschen hebben het aan zich zelf te dan ken; ze moeten hun jongens dan maar be ter dresseeren. De heer Op 't Veld herinnerde er aan. dat de raad indertijd de zaak heeft bespro ken en dat B. en W. ook opdracht heb ben gegeven voor de afheining van dezen grond, omdat bewoners van Ceres de sloot vol rommel gooiden. Voorzitter zegde onderzoek toe. Veel beloven, weinig doen. De heer Kuiken heeft een poos geleden er op aangedrongen, de electrische verlichting van de opgeheven halte Breezand (door de inwoners betaald!) te gebruiken voor ver lichting van het station Anna Paulowna. Hij heeft schriftelijk toezegging gekregen dat het gebeuren zou, maar er is nog al tijd niets van gekomen Voorzitter vond het toch maar goed, ook nog eens namens het gemeentebestuur aan drang te doen uitoefenen om nu eindelijk eens voort te maken met de verlichting van de perrons. Hierna sluiting. Ontheffing verbodsbepaling, in zake aflevering en vervoer in getrokken. VERDERGAANDE MAATREGELEN ZIJN GEREED. Naar aanleiding van de van ver schillende zijden gestelde vraag, wanneer met de distributie van bruine boonen en capucijners zal worden begonnen, betreurt de mi nister van economische zaken te moeten meededeelen, dat de voorra den van deze artikelen nog niet vol doende zijn om tot distributie te kunnen overgaan. Men bedenke, aldus de minister, dat in normale tijden deze boonen eerst geleidelijk naarmate de boeren gereed zijn met - dor schen, aan de markt komen. Bij de distri butie echter moet op een bepaald oogenblik de geheele voor den consument beschikbaar gestelde hoeveelheid aanwezig zijn en ge reed liggen bij de winkeliers. Om een half pond per persoon te kunnen distribu- eeren is reeds een minimumvoorraad van 2.100.000 kg. noodig, welke hoeveelheid in de practijk nog belangrijk grooter moet zijn omdat aan de winkeliers niet afgepast ge leverd kan worden, wat zij denken voor de klanten noodig te hebben. Ondanks het feit. dat reeds eenigen tijd tot een aanzienlijke verhooging van de prij zen der bruine boonen. witte boonen en ca pucijners is overgegaan, zijn deze produc ten nog niet in voldoende mate bij de pro vinciale voedselcommissarissen geleverd. Ten deele is dit toe te schrijven aan den natten herfst en aan het feit, dat vele land arbeiders door de mobilisatie aan bun werk zijn onttrokken, waardoor het dorschen la ter dan anders geschiedde. Vermoedelijk zijn er ook onder de landbouwers, die voorraden heb ben vastgehouden in de hoop op hoogere prijzen. Inderdaad zijn die soms behaald in den illegalen handel. Het spreekt vanzelf, dat de laatste handelwijze, welk getuigt van een volkomen ge brek aan gemeenschapszin, niet ge noeg afgekeurd kan worden. Öjvï hyrJt u&iAaal: Door VINCENT DUTROU. Sinds Garvier gehoord had van de dia manten en smaragden, die Loftin bezat, broeide in hem het plan van de misdaad. Loftin logeerde in de villa van den burge meester in de kleine stad L. Hij was verloofd met diens dochter. Garvier behoorde tot de oudste keunissen van den burgemeester en van de mooie Eugénie Jarenlang meende iedereen - de burgemeester en Eugènie niet uitgezonderd, dat hij het meisje wel zou vragen. Maar Garvier was eerzuchtig. Hij hoopte een grooten slag te slaan en het ver ging hem, zooals den ezel, die weifelde tus schen twee hooimijten. Tenslotte kreeg hij niets. De .groote slag'' een schatrijke erf dochter, ging er vandoor met een chauffeur, dien ze trouwde en Eugénie verloofde zich op denzelfden dag, dat Garvier besloot, haar de eer van een huwelijksaanzoek te doen. Eerst daarna veel te laat zag hij zijn dwaasheid in. Eugénie was allerliefst en haar vader zat er warmpjes in. Garvier had veel schulden gemaakt. De bruidschat van Eugénie zou hem in staat hebben gesteld, die te betalen, de goede naam van haar vadei zou hem zeer ten dienste gekomen zijn bij zijn zaken en bovendien hoorde hij knarse tandend van woede dat de verloofde van Eugénie zelf niet veel geld had, zoodat zijn aanstaande schoonvader, weduwnaar, die zijn eenig kind aanbad, het jonge paar een ruim maandgeld beloofd had. Op een avond, toen Garvier -- ojide vriend des huizes, van wien niemand de innerlijke woede vermoedde te dineeren was ge- De minister heeft dan ook besloten enke le maatregelen te treffen, waardoor hij de inlevering van boonen en capucijners hoopt te bevorderen en daardoor het instel len van de distributie te bespoedigen. Zooals bekend mag worden veron dersteld, is het afleveren en ver voeren onder meer van bruine boo nen, witte boonen grauwe erwten en capucijners verboden. Tot dusverre is van deze verbodsbepaling even wel ontheffing verleend voor zoover het betreft de aflevering aan uit eindelijke verbruikers. Deze onthef fing is nu ingetrokken. Elke ver koop van de genoemde producten, ook aan het publiek, is derhalve verboden. Den telers wordt daarom nogmaals ten sterkste aangeraden tot inlevering bij de provinciale voedsel-commissarissen over te gaan. Dit te meer omdat de controle op de vermelde verbodsbepalingen zeer zal wor den verscherpt. Mocht blijken, dat desondanks de genoem de producten nog niet in voldoende mate worden ingeleverd, zoo zullen verdergaan de maatregelen genomen worden. Het ligt namelijk in het voornemen van den minister om, indien onverhoopt nog niet tot voldoende inlevering zal worden overgegaan, de totstandkoming van een Koninklijk Besluit te bevorderen, waarbij het voorhanden en in voorraad hebben van bruine boonen, witte boonen, grauwe erw ten en capucijners in ongedorschten toe stand met ingang van 22 Januari 1940 zal zijn verboden. Het gevolg van deze bepa ling zal dan zijn, dat elke teler verplicht is door hem geoogste hoeveelheden bruine boonen, witte boonen, grauwe erwten en capucijners te dorschen, indien hij zich al thans niet wil blootstellen aan inbeslagne ming van den in ongedorschten toestand aanwezige partijen. NIET TE WACHTEN. De vragen, door prof. Van Embden tot onze Regeering gericht inzake eventueelen financieelen steun aan Finland geven in par lementaire- en internationaal georiënteerde kringen aanleiding tot allerlei commentaar. De meest-heerschende verwachting is, dat onze Regeering geen termen zal vinden om het Zwitsersche voorbeeld te volgen door het verschaffen van Rijkskeld. Allereerst heeft H.M. de Koningin de Roode Kruis-ac- tie in Finland geldelijk gesteund, waardoor het hoogste gezag in ons land reeds een dui delijk voorbeeld schonk. Verwacht mag worden, dat onze Regeering zich op het standpunt zal plaatsen, dat in deze de particu liere actie onbelemmerd voortgang kan hebben, en dat zij zich even tueel niet verzetten zal tegen een leening ten bate van het aangeval len Finland via de Amsterdamsche beurs. Tot nu toe heeft onze Regeering zich ter zake van internationale conflicten alleen in negatieven zin aangesloten bij internationale acties, zooals die ten aanzien van Abessinië en ParaquayBolivia. De sancties verlang den slechts onthouding, geen actieve deelne ming. Trouwens, effectieve financieele steun aan Finland zou thans neerkomen op het ver schaffen van groote bedragen aan geld, waar toe onze Regeering zich in deze voor onze Overheidskassen toch reeds zoo zorgelijke tij den zeker niet gerechtigd acht. Ten slotte is Zwitserlands positie een ge heel andere dan die van ons land, met zijn Oostzee-handel en alles wat daarmee ver band houdt. Zwitserland heeft steeds een scherp anti-bolsjewistische houding aange nomen, meer nog dan Nederland, dat nog handelsrelaties met Rusland onderhoudt. Ook het feit, dat Zwitserland aan het Russisch- vijandige Italië grenst, kan wellicht invloed hebben gehad op de houding der Zwitsers. Het antwoord op de vragen-Van Embden is zeer spoedig te wachten en daarbij zal wel blijken, dat bovenomschreven meening niet ver afwijkt van die onzer Regeering. vraagd, kwam het gesprek op de kostbare steenen die Loftin bij zich had. Hij handelde in edelgesteente. Eugénie waarschuwde hem en de burgemeester bood aan, de steenen in zijn kluis te bergen, maar Loftin zei: „Mor gen ga ik die zaak in orde maken, vannacht zal er heusch niemand komen, om ze te ste len". „Zeg u dat niet!" meende Garvier en het was hem, als werden die woorden inge fluisterd door een demon: „er zijn van die tragische toevalligheden in het leven. En in deze tijden schrikt geen inbreker meer terug voor moord!" „O, zeg niet zulke akelige dingen, verweet Eugénie, „geef ze aan papa, schat!" Garvier voegde er ernstig bij „Dat zou ik u wer kelijk raden." Ten eerste riskeerde hij hoogstens, dat het plan reeds in hem ontkiemend niet ten uitvoer kon worden gebracht ten tweede had hij Loftin genoeg leeren kennen om te weten, dat hij een wat eigenzinnig karakter bezat en een groote mate van zelfvertrou wen. Hij had veel gereisd en gezworven, van alles meegemaakt in de wereld en was in weerwil van een beminnelijke natuur, ge- nieigd zijn eigen meening als de beste te beschouwen. „Ik verberg ze in m'n kamer en zeg nie mand waar. ook jou niet", plaagde hij Eu gènie. Terwijl ze na het diner hun koffie dronken in den muzieksalon en luisterden naar Eu génie, die Chopin en Ravel speelde, broeide Garvier op de misdaad, die hij dezen nacht wilde volvoeren. Hij kende het huis en den tuin door en door Hij wist, welk raam dat was van Lof tins kamer. Hij wist ook, dat deze altijd met geopende ramen sliep. Hij was een lenige, stevige kerel. Naar dat raam klimmen, den slapende doodslaan, den indruk verwekken alsof een inbreker de kamer had overhoop gehaald om iets te vinden en verdwijnen Tegen het In beslag nemen van voor Dnitschland bestemde Arae. rikaansche post. De regeering der Vereenigde Sta ten heeft formeel bij de Britsche re geering geprotesteerd tegen het in beslag nemen van voor Duitschland bestemde Amerikaansche post. - In het protest wordt gezegd, dat „de Ame- rikaansche regeering niet kan erkennen dat de Britsche autoriteiten het recht zouden hebben maatregelen te nemen ten aanzien van Anierikaansche post aan boord van Amerikaansche of andere neutrale schepen in volle zee. of censuur uit te oefenen op Amerikaansche post aan boord van schepen, die onvrijwillig Engelsche havens zijn bin- nengeloopen". De protestnota noemt vier speciale geval len. waarbij de Britsche autoriteiten onge veer 1250 zakken pakketpost en briefpost op Amerikaansche of andere neutrale schepen in beslag hebben genomen. Officieele Britsche verklaring. Hoewel nog geen enkel antwoord is gegeven op de nota der Amerikaan sche regeering, herinnert men er in Londensche diplomatieke kringen aan, dat toen men overwoog voor Duitschland bestemde contrabande in beslag te nemen, men in de eerste plaats heeft gedacht aan in beslag neming van deviezen, daar dit één der grootste behoeften des rijks is. Daarom, aldus zegt men, moet de voor Duitschland of de aan Duitschland grenzen de neutrale landen bestemde post worden nagezien en wordt direct beslag gelegd op alle zendingen buitenlandsche deviezen, die langs dezen weg zouden kunnen zijn verzon den met bestemming Duitschland. De Amerikaansche nota wordt met aan dacht en sympathie bestudeerd en men stelt zich voor ieder uitstel of noodelooze ver wikkeling te voorkomen. Tezelfder tijd is men evenwel vast besloten het stelsel der contrabandecontrole met gestrengheid toe te passen in één der gevallen, welke men het belangrijkst acht, n.1. de verhindering dat Duitschlandin eenigerlei vorm in het bezit van deviezen zou komen. Veete bracht noodlottige gevolgen. Gisternacht heeft de 30-jarige A. den O. te Jaarsveld zijn 27-jarigen broer J. M. den O. met een geweer doodgeschoten. Het slachtoffer was bij zijn broer op be zoek. In de woning is het omstreeks half één tot de schietpartij gekomen. Wat de directe aanleiding geweest is, staat nog niet vast. Wel is bekend, dat beide broers reeds lang minder goed met elkaar overweg konden. Na de noodlottige schietpartij heeft de dader zich tot den tijdelijk te Lopik ge ves tigden arts Hertzberger gewend om genees kundige hulp te halen. Deze hulp mocht echter niet meer baten. Zijn broer is aan de gevolgen van de schotwonden overleden. De dader is nog in den loop van den nacht in arrest gesteld. WIERINGEN EEN ONGELUKSVOGEL. De heer K. M. kwam te Zandburen op den Hoofdweg door de gladheid zoodanig te vallen, dat hij een hersenschudding be kwam. Vorig jaar kwam hetzelfde slachtoffer op het ijs te vallen en wel zoo ernstig dat hij eveneens een zware hersenschudding opliep. De heer M. is wel een pechvogel. GROOT WERK GEGUND. Na aanbesteding per 20 Dec. te Den Haag waarbij de gunning was aangehouden, is thans door de directie van de Zuiderzeewer ken gegund aan N.V. P. Daalder's aanneem- bedrijf, Alkmaar, bestek no. 327 Z.W., wat inhoudt het onderhoud gedurende 1940 van rijkszee werken op Wieringen, de Noorder- tn Zuiderhaven nabij Den Oever en andere voltooide Zuiderzeewerken aldaar, de nieu we haven te De Haukes, alsmede verschillen de grond- en kunstwerken, behoorende tot het leek zoo eenvoudig. De juweelen zouden later wel gevonden worden en zoo niet, wat deed het ertoe? Garvier zou, als goede, oude vriend, Eu génie troosten. Hij zou, na een behoorlijken tijd te hebben laten verloopen, het meisje vragen, dat hem, voordat ze Loftin ontmoet te, zeker niet zou hebben geweigerd. Dan dan was alles in orde. Eugènie hield op met spelen. Het gesprek kwam op een reis in Afrika van Loftin, op gebruiken, eigenaardigheden, bijgeloof van de wilde stammen, die hij er gekend had. „Ik heb een beschermvrouw", zei hij lachend. „Bij een zekere gelegenheid wist ik te beletten dat ze een oude vrouw als heks doodmartelden. Ze zeiden me, dat ze overal ter wereld over me zou waken, en, als me gevaar dreigde, het zou voelen en me be schermen Sindsdien is ze gestorven Vreemd genoeg werd ik eens door een boef aange vallen in Hamburg, die opeens terugdeins de en later beweerde dat een afschuwelijk wezen, een jonge vrouw, die dood leek en toch levend, zich beschermend vóór me ge plaatst had en hem zoo verschrikte, dat hij als verlamd werd!" „Hoe goed, dat hij aan hallucinaties leed" zei Garvier. De nacht was warm en mooi. Sterren fon kelden aan den hemel, het was een nacht voor droonien, vol bloemengeuren. Maar Garvier, sloop, nadat hij heimelijk zijn huis verlaten had, naar den mooien tuin, die de villa van den burgemeester omringde. Daar was het open venster van Loftin. Nu ging het erom, geruischloos omhoog te klimmen. Hooge populieren en platanen hulden den muur en het raam gelukkig in schaduw. Zelfs als iemand langs dezen eenzamen weg kwam zou die niets zien. Garvier bereikte het venster en lierdc naar binnen. Hij zag het bed, hij hoorde het rustige ademen van den slaper en toen... Toen zag hij Het, den Amsteldiepdijk, den Balgzanddijk en tot het Balgzandkanaal tusschen van Ewijck- sluis en Oostoever, rijkshavenwerken op Wieringen, den Rijksweg 10a en gedeelten van de rijkswegen no. 7 en 9. Voornoemde N.V. was laagste inschrijfster met f 53479. terwijl de raming f 66400 be droeg. De directie van de Zuiderzeewerken heeft tevens voor een bedrag van f 210.461 thans gegund, na aanbesteding per 20 Dec. te Den Haae. waarbij de gunning was aangehouden, aan de laagste inschrijvers, de heeren J. G. en- M. J. van Oordt te Utrecht en te Werken dam bestpk no. 326 Z.W. wat inhoudt het onderhoud gedurende het jaar 1940 van den Afsluitdijk van de Zuiderzee tusschen Wie ringen en de Friesche kust nabij Zurich met bijbehoorend hoofd, aansluitende terreinen, havpns en havendammen te Kornwerder- zand. Breezand, den Oever en v.d. aanwezi ge rijksgebouwen met bijkomende werken.de kunstwerken in den Afsluitdijk te Den Oever en Kornwerderzand met bijkomende werken van het op den Afsluitdijk gelegen gedeelte van den Rijksweg no. 9. HIPPOLYTUSHOEF. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor alhier werd over de maand December 1939 op spaarbankboek jes ingelegd f4132.94 en terugbetaald f2839.79, derhalve f 1293.15 meer ingelegd, dan terugbetaald. AMSTERDAM. 2 Jan. Veemarkt. 335 Vette koeien, le kw. 80 —90 ct„ 2e kw. 70—78 ct., 3e kw. 53—64 ct., magere runderen 4650 ct. per Kg. slacht- gewicht. 77 melk- en kalfkoeien f 180260 per stuk, 90 nuchtere kalveren f 712 per stuk, 25 schapen f 1822 per stuk, 368 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90 110 Kg. 7276 ct., zware varkens 7276 ct., vette varkens 7276 ct. per Kg. slachtgew. Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Slachtrunderen matige aanvoer, stugge handel, eerste kw. beduidend hooger, overigens prijshoudend. Melkkoeien matige aanvoer, stille handel, prijshoudend. Nuchtere kalveren matige aanvoer, vlugge handel, constante prijzen. Schapen zeer matige aanvoer, stugge han del, prijzen iets lager. Varkens matige aan voer, vlugge handel, prijzen hooger. PURM!7REND. 2 Januari 1940. Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 18 partijen, wegende 36.000 Kg., handel matig, hoogste prijs f 25.—. 65 Kg. boter 1.601.64 per kilo. Runderen, totaal 372 stuks: 250 vette! koeien 6884 'ct. per kilo. goed; 55 gelde- koeien f 110—180 per stuk, matig; 57 melk koeien f 180—275 per stuk, matig; 10 stie ren 62—66 ct. per kilo, matig; 2 paarden f 75180 per stuk, stug; 38 vette kalveren en graskalveren: vette kalveren f 0.801 p. kilo, graskalveren f4565 per stuk. matig; 275 nuchtere kalveren: voor de slacht f 8 12, voor de fokkerij f 1318 per stuk, ma tig; 173 vette varkens voor de slacht 64 68 ct. per kilo, vlug; 7 magere varkens f 20 30 per stuk, matig; 275 biggen f 1220 per stuk, matig; 917 schapen f 1628 per stuk, matig; 34 bokken f 412 per stuk, matig; kipeieren f 3.504.50. eendeieren f 2.75 per 100 stuks, 600 Noordhollandsche Blauwen (kuikens) 55—60 ct. per kilo. 3500 oude kippen en hanen (wit en rood) 47Ve— 521/4> ct. per kilo, oude kippen en hanen (blauw) 5055 ct. per kilo; konijnen 0.50 2.25 per stuk, 600 eenden 4060 ct. per stuk, duiven 40 ct. per paar, 60 ganzen f 3.per stuk. r.oöp. Centrale Eierveiling. Aanvoer: 75.000 eendeieren 2.953.05, 80.000 kipeie ren 3.50—4.80. BROEK OP LANGENDIJK, 2 aJn. Aanvoer: 4100 Kg. uien 2.703.20, grove 2.80—2.90, 600 Kg. peen 1.60—2.10, 2750 Kg. roode kool 4.504.70. 3100 Kg. gele kool 2.50 —3.30, 1260 Kg. D. witte kool 2.50 -3.20. BROEK OP LANGENDIJK, 3 Jan. Uien 2.90—8.30, drielingen 1.60, grove 3.10, peen 1.502.20, roode kool 2.50—5.20, gele kool 2.503.10, Savoyekool 2.503.60, D. witte kool 2.302.60. NOORDSCHARWOUDE, 3 Jan. Uien 3.103.20, drielingen 1.—, grove 2.90 —3.10, peen 1.80—2.30. roode kool 420—5, gele kool 2.70—3.30, D. witte kool 2.20—3. ALKMAAR, 3 Jan. 33 vette koeien 150340; 28 nuchtere kal veren 8—20; 42 vette schapen 16—27,5; 139 vette varkens 0.610.64 Een vreeselijke schreeuw, deed Loftin uit den slaap schrikken. „Het is een mysterie, meneer de commis saris", zei Loftin naderhand, „voorzoover ik weet, was hij een oude vriend des huizes. Hij moet naar boven zijn geklommen langs de regenpijp, tot aan mijn venster, maar waarom?" Het bleef een mysterie. De politie stelde een grondig onderzoek in, doch kon slechts tot de conclusie komen, dat de diamanten Garvier hadden verlokt. Waarvan echter was hij zoo geschrokken? De commissaris keek Loftin's kamer rond. Opeens bleef zijn blik rusten op de halfge opende deur van de spiegelkast. Daarin zag hij het vreemde, dreigende gelaat eener oude vrouw en terwijl hij nog keek, leek ze langzaam nader te komen. „Wat is dat?" vroeg de commissaris en wendde zich snel om. Toen lachte hij, wat beschaamd, dat hij zich even verschrikt had gevoeld. „Een teekening. Ik placht wel eens schet sen te maken vroeger, als souvenirs van mijn reizen. Dit is een oude Afrikaansche vrouw, ze is nu dood." De commissaris keek van het portret naar den spiegel en stelde zich voor, welken in druk het moest hebben gemaakt, toen de misdadiger het spiegelbeeld zag, dat, door dat de half open deur langzaam verder openging, nader leek te komen. Hij had de oplossing gevonden van de vraag, waardoor Garvier zoozeer geschrok ken was en hoorde nu ook, dat er een ge sprek had plaats gehad over deze vrouw. „Bijgeloof!" zei hij. „Gezegend bijgeloof ditmaal", zei Eugénie en het portret der oude vrouw, dat zij tot nog toe altijd huiveringwekkend en beang stigend had gevonden, kreeg in haar huis een eere-plaats. „Onze beschermengel is niet mqoi", rei ze wel eens, „maar wat doet dat ertoe?"

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3