DrDushkind Moedig Finland Jubileum op de Rijkswerf 1*6 graad onder nul Vooruitzichten: Donkere Oogen *t Mobilisatie-flitsen Winterhanden UROL tegen jeuk en zwelling Woensdag 3 Januari 1940 Tweede Blad iPladlrdeuwJ Jubileum Brederode Nutsspaarbank te Den Helder Reorganisatie „Het Witte Kruis" Hedenmorgen 8 uur: De film De Feestavond van de Oud-redders AMERICAN CIGARETTE Het Chineesche Landhuis Het Jaaroverzicht Een strenge winter Burgerlijke Stand van Den Helder Weinig hoop voor ij slief hebbers Uit het politie-rapport Ultimatum van personeel „Alkmaar Packet" Temperatuur en Barometerstand Met ingang van het nieuwe jaar, werd gisterenmorgen herdacht de indienststeUing. van het loonbureau op de rijkswerf te Wil lemsoord. Midden in den vorigen mobilisatie, n.m.1. op 1 Jan. 1915, ging men op de rijks werven te Willemsoord over tot het inrichten van een z.g.n. commercieele boekhouding. De hoofdcommies, de heer Trousselot, her- dacht met eenige treffende woorden dit feit, 25 lange jaren loonberekening, in een bedrijf, dat zeer zeker onderhevig was aan schom melingen, maar dat momenteel op zoo'n leest geschoeid is, dat een goed gefundeerde regeling van uitbetalingen zeer zeker haar noodzaak aantoont. Tevens memoreerde de heer Trousselot het feit, dat één van de dagelrjksche medewerkers, n.1. de heer S. Vrije, gedurende dezen tijd op dit bureau is werkzaam geweest, en 25 jaar lang alle ups en downs van deze afdeeling heeft mede gemaakt. Chef en personeel waren van meening dezen dag voor den heer Vrije niet ongemerkt te moeten laten voorbijgaan. Hem werden eenige bloemen aangeboden, en als extra souvenir een zilveren potlood, waarbij de hoop uitgesproken werd dat de heer Vrije daar nog vele jaren gebruk van zal mogen maken. De heer Vrije, hierna aan het woord komende, memoreerde daarop de gang van zaken, hoe men tot de oprichting gakomen was, en hoe alles noodzakelijk gecentraliceerd moest wor den, daar het bedrijf ook in deze mobilisatie jaren een dusdanigen vlucht nam, dat men niet kon blijven volstaan met een regeling die in deze dagen al onvoldoende was, Via vele zaken uit de oude doos, kwam de heer Vrije dan op den tegenwoordigen gang van zaken en was hij van meening dat dank zij de onderlinge samenwerking van superieu ren en personeel, men met hard werken de zaak zeer zeker onder de knie had en zou houden. Met een hartelijk applausje voor de beidé sprekers vond deze korte samenkomst en on derbreking der werkzaamheden een einde. Dat het 40-jarig jubileum van den straat maker Brederode niet onopgemerkt voorbij zou gaan was te begrijpen. Gistermiddag te 4 uur was het personeel van gemeentewerken op het erf aan de Am- bonstraat aanwezig om dit feit te herdenken. De feestzaal was wel wat klein, maar bood met zijn witgedekte tafels en vlagversiering een gezellige aanblik, toen de jubilaris met zijn familie binnentrad. Onder de daar aanwe zigen bevonden zich o.m. Wethouder Van der Vaart en de heer Helder als bondsbestuurde'r. De heer Dokter, directeur van Gem.werken, voerde het eerst het woord" en prees den ijver en plichtsbetrachting van den heer Brede rode, Namens het personeel bood spr. een leeslamp en bloemstuk aan. Daarna kreeg weth. v. d. Vaart het woord, die de verdienste van den heer B. ten op zichte van de gemeenschap schetste en hem namens het Gem.bestuur de gebruikelijke enveloppe overhandigde. Ook de heer Helder liet het niet enkel bij woorden, maar bood tevens een prachtige schaal met bloemen aan. Onder het gebruik van een kopje thee en een koekje bleef men nog een tijd gezellig bijeen. Vergelijkend jaaroverzicht over de jaren 1938 en 1939. Bij de Nutsspaarbank alhier werd in 1939 aan spaargelden ontvangen 2.546.795,54 (vorig jaar 2.626.113,84) en terugbetaald 2.856.662,19 (vorig jaar 2.564.268,47), zoo dat minder werd ingelegd dan terugbetaald 309.866,65 (v. j. werd meer ingelegd dan terugbetaald 61.845,37). Op 31 December werd aan rente over 1939 op de spaarpenningen bijgeschreven totaal 77.695,42 (v. j. 80.173,44). Het tegoed van de spaarders, bij den aan vang van 1939 groot 3.355.080,74, bedroeg derhalve aan het eind van dat jaar 3.122.909,51. In het jaar 1939 werden 1374 nieuwe boek jes uitgereikt (vorig jaar 1625), terwijl 804 boekjes werden ingetrokken (v. j. 713). Bij den aanvang van 1939 bedroeg het aan tal in omloop zijnde boekjes 12.251. Dit aan tal vermeerderde in 1939 met 570 tot 12.821. In 1939 bedroeg het aantal posten van inleg 31.424 (v. j. 32.794) en dat van terugbeta ling 30.665 (v. j. 29.396), tezamen 62.089 (v. j. 62.190). De directie der Spaarbank voegt hieraan toe: In de bovenstaande cijfers komt duidelijk tot uiting dat in het zeer bewogen jaar 1839 de herhaalde spanningen op internationaal terrein ook van invloed zijn geweest cp den gang van zaken in het 3paarbankbedrjjf. Vooral in April, Augustus en September wer den, evenals bij vele andere spaarbanken in ons land, belangrijk meer gelden dan gewoon lijk teruggevraagd. Daarentegen werd dit jaar in totaal ruim 2% millioen gulden inge legd, zoodat de terugloop over 1939 zich ten slotte beperkte tot ongeveer 9 van het spaarderstegoed, een percentage, dat in ver gelijking met algemeen elders betrekkelijk gering is. Deze terugloop wordt nog voor een niet onbelangrijk deel gecompenseerd door de thans over 1939 bijgeschreven rente ten be drage van 77.000. Het bestuur van de Afdeeling Den Helder van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" deelt ons mede, dat het Witte Kruisgebouw thans geheel gemoderniseerd is. Het linkergedeelte, zoowel beneden als boven, is comfortabel ingericht als woning voor de Zusters M. Willemse en W. Voet, die zich o.m. zullen belasten met de uitgifte der magazijngoederen en het verder in ontvangst nemen daarvan. Hierovoor is het gebouw ge opend van 's-morgens van88.30 uur en des namiddags van 12 uur en van 67 uur. Wij vertrouwen, dat deze reorganisatie doeltreffend zal zijn. Zoo ooit, dan valt er vandaag over de vooruitzichten van het weer met geen «enkele mogelijkheid iets defini tiefs te voorspellen. Was de tempera tuur vannacht om 2 uur nog 7.2 graden onder het vriespunt, om 8 uur vanmor gen was het kwik een groot stuk ge stegen en wees het 1.6 graden onder het 0-punt aan. Dat is in een zeer kort tydsbestek wel een formidabele rijzing. Het merkwaardige feit doet zich thans voor, dat de temperaturen elders in het binnenland belangrijk lager zijn. Zoo noteerde vanmorgen om 7 uur Schiphol nog 11 graden vorst, de Bilt 12 graden en Eindhoven zelfs niet min der dan 13 graden. Dat zijn dus nog zeer lage temperaturen. De barometer staat niet al te gun stig, zoodat met de mogelijkheid reke ning dient te worden gehouden, dat de finale van deze vorstperiode al weer voor de deur staat. Ook bestaat de kans dat er mist komt opzetten. Wat de uitkomst van al deze moge lijkheden zal brengen weten wij waar schijnlijk wel binnen de 24 uur. ft1 11 Januari in het Rialto-theater. Zooals 'wij reeds de vorige week schreven, vindt er weder een filmvoorstelling plaats, ten bate van de Heldersche Baby- en Moeder- zorgvereeniging „Beatrix", Deze voorstelling geschiedt in het Rialto-theater. De prijzen der plaatsen bedragen 30 en 40 cent, terwijl de kaarten te verkrijgen zijn iederen avond van 89.30 uur aan het Rialto-loket. Als wij ons niet bedriegen zal het theater dien llden Januari tot de laatste plaats be- HARRY BAUR. zet zijn. Ten eerste ortidat men ongetwijfeld het sympathieke doel van „Beatrix" zal wil len steunen en ten tweede, omdat men voor een waarlijk bagatel een film van bijzonder formaat voorgezet krijgt. „Donkere Oogen" is een der mooiste films, waarin Harry Baur en Simone Simon optre den, en ook diegenen die 'de veelbesproken rolprent reeds eerder zagen zullen het zeker op prijs stellen haar nog eens te mogen aan schouwen. i Er zij nog vermeld, dat kaarten voor den feest-avond van de oud-redders, te houden Zaterdagavond a.s. behalve bij de door ons be kendgemaakte adressen ook bij den heer R. Buyl, Klaas Duitstraat 25 te verkrijgen zijn. Zondag a.s. als model-voorstelling met Albert van Dalsum in Casino. O Zondag a.s. vindt in Casino een opvoering plaat van het drama „Het Chineesche Land huis". Er zij speciaal de aandacht op geves tigd, dat dit een voorstelling is in optima forma uitgevoerd door het beste gezelschap des lands, de N.V. Nederlandsch Tooneel", on der directie van Cor v. d. Lugt Melsert. De hoofdrol in dit stuk wordt gespeeld door Albert van Dalsum. De andere rollen zijn in handen van Tatia Wyma, Han Konig, Corrie Korevaar, Ank v. d. Moer, Jo Sternheim, e.a. Een stuk, waarvoor ongetwijfeld belangstel ling zal blijken te bestaan. Voor bijzonder heden zie men de advertenties. Wij hebben gemerkt, dat in de rubriek jubi lea van stadgenooten, opgenomen in het Jaaroverzicht van de oudejaarskrant een onvolledigheid geslopen is. Daarin werd na melijk verzuimd aan te teekenen dat het in October 25 jaar geleden was dat de heer R. N. van Os. lid van het Katholieke Armbestuur werd en tevens 30 jaar lid van Maatschappe lijk Hulpbetoon. Hij verkreeg daarvoor o.m. de medaille van verdienste van het Gemeentebestuur. Gisterenmorgen vloog een school van meer dan honderd wilde zwanen over onze stad. Dikwijls zijn het de voorboden van een stren gen winter. Laat ons echter hopen, dat deze voorspelling niet in vervulling gaat, we ver langen op het oogenblik meer naar de lente dan naar den winter. van 2 Januari 1940. BEVALLEN: J. BaasSomers, d.; J. M. BonneurVerhagen, d.; N. van de Voorde Bakker, z.; G. van TwuijverSchorsij, d.; H. W. Heijblokin 't Veld, z.; M. A. van Dron- gelenDekkers, d.; M. C. Biegstraaten Wijnen, z.L. VeenhuizenZwart, d.; J. L. van der Linde—Mooij, z.; D. SwartMoe ken, z. OVERLEDEN: Wed. F. de Boer, geb. P. van der Leek, 75 jaar; G. van der Veen, (m.), 60 jaar; H. M. J. van Dijk, (m.), 19 jaar. ONDERTROUWD: J. A. Steeman en H. E. J. Kok. VERLOREN VOORWERPEN. 4 portemonnaies met inhoud; 1 hondje; 1 nikkel polshorloge; 1 goud ringetje; 1 verchroomd arm bandje met steentjes; 1 armband; 1 handbescher mer; vulpen; 1 gouden halsketting; 1 witte kanarie; 2 belastinginerken; 1 paar witte sokjes; 1 honden penning; 1 verchroomd dames polshorloge; 1 gouden ring en twee rijksdaalders; 1 pakje, inh. organdie. RIJKSWERF. Met ingang van 1 Januari 1940 is de baas der electriciens, T. J. Keijzer, bevorderd tot baas le klasse der electriciens. Onze vroegere stadgenoot, de heer S. Bossen, chef van het Laboratorium te Hil versum, is tevens aldaar benoemd tot hoofd ambtenaar der gemeentelijke gasfabriek. BuHettaria „De Instuif" wenscht zijn a.s. cliëntèle een gelukkig Nieuwjaar. F. VERLINDEN. Het sp\jt ons voor de ijsliefhebbers, maar het Is geen optimistisch nieuws, dat wjj kun nen brengen. Er wordt nog geen baan ge opend en zooals de vooruitzichten zich thans laten aanzien moet wel ernstig met de moge lijkheid rekening worden gehouden, dat ze ook niet geopend zullen worden. Mocht er zich eventueel een wijziging ten goede voordoen en er een baan geopend wor den, dan zal dit terstond aan ons Bureau ge- bullitineerd worden. Maar men make zich geen illusies Tuk. Hallo? Ja, hier met den dienstplichtige Tom Peter- sen! Ja Luit, goed Luit. Met een zwaai werd de telephoon weer op de haak gelegd en draaide Tom zich verge noegd tot ons met de woorden: „Jongens, wie gaon vanmiddag voetballen bie dat andere pe- leton. Ha, dat is nog eens een afwisseling. Ja, Boris, maar ik heb veur oe een minder prettige boodschap, ie motten hier blieven, als telephoon wacht. Nou as 't mot, dan mot het maor Tom, maor jullie kunt toch ook zonder mien wel winnen hè Wat dacht ie noe olde rover. 's Middags vertrokken we met z'n dertie nen onder leiding van korporaal Karei, naar hetvoetbalterrein alwaar de match gespeeld zou worden. De partij van ons leven! Toen we echter op het voetbalveld aange komen waren, bleek ons dat door een fout in re bezetting aanwezig was, die reeds een fikse partij voetbal te zien gaven. Zoo mannen, daor vangen wie achter 't net. Maor affein, dan gaon wie maor eens kieken naor die kleitrappers. As ie het goed bekieken kun je er ook béter naor kieken, danzelf speulen, want dan loop ie nog kans, dat ie neet weer umme kump, door dat ze oe half lens trappen. Nadat we zoo een halfuurtje gezeten hadden stootte Tom plotseling Karei aan. Zeg Kaorel, zullen we is een moppie uut haolen 1 Wat dan Tom? Weet ie wat we doen, we bellen Boris op maar dan op een apparte menier! Hé? Jao jo, kom op. Tom was al opgesprongen en Karei volgde hem, naar de telephooncel. Maul halten hem banoneschillekie! Dat spreekt vanzelf Tom. O. k. Hallo, ja, mag ik het „zooveelste" peleton van u? „Komt voor u", was het wederantwoord. „Hallo, hier met de dienstplichtige Zuur- hout". Oh, jij Boris, je spreekt bier met de Luite- ïant, en ik ben hier bij het voetbalveld. Zeg Zuursout, de jongens hebben gewonnen met 42. „Geweldig Luit." Ja en nu heb ik gedacht, dat ze voor deze prachtige prestatie wel een verrassing mogen hebben. Jij maakt zoo even thee klaar hè, en koop dan voor mijn rekening voor ieder 2 gevulde koeken daarbij. Ik kom ze vanavond wel even betalen. „In orde Luit". Dus ze komen zoo? Ze komen er direct aan hoor. Dus dan zorg je wel, dat alles netjes klaar staat hè? „Jawel Luit." Karei was van 't lachen al op den grand gaan zitten, hij kon gewoonweg niet meer. Wat een bak Tom, een reuze mop. Jao man en as wie noe straks op 't fort kommen hebben we graotis 2 gevulde koeken. Kerel nog an toe wat een moy. Aon de anderen niks zeggen heur Kaorel! Nee laat dat maar aan mij over. Nog ongeveer 20 minuten bleven wjj kijken en toen stapten we weer op, naar onze stel ling, niet wetende wat ons te wachten stond. Toen we op het fort aankwamen, stond Wintervoeten, Winterooren Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. MAN ONWEL GEWORDEN. Gisteren vond de politie op het raamkozijn van een winkel in de Koningstraat een persoon, die bleek aan hevige maagkrampen te lijden. Door de politie-auto werd de man naar het hoofdbureau vervoerd. Hij bleek afkomstig te zijn uit Alkmaar. HET RIJWIELHOEKJE. Een heerenrijwiel verdween op onnaspeur lijke wijze van het terrein van het vliegkamp „De Kooy". Een ander rijwiel, dat geplaatst was voor een café in de Keizerstraat, verdween eveneens. GEVENT ZONDER VERGUNNING. Tegen een persoon, die ventte zonder vergun ning, werd door de politie proces-verbaal opge maakt. HOND DOODGEREDEN. Door een automobilist werd gisteren per on geluk een hond op den Kanaalweg doodgereden. Het was een zwart-bruin dier, zonder pen ning. HUISVREDEBREUK. De politie werd assistentie verzocht door een juffrouw in de Oude Schoolstraat in verband met het feit, dat een manspersoon zich toegang tot haar woning wilde verschaffen. Bovendien bleek de man onder den invloed van alcoholica te zijn. Deze assistentie werd verleend. Viertal eischen gesteld. Naar het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders mededeelt, is in een personeelsvergadering, waarbij de arbei ders uit Den Helder, IJmuiden, Alkmaar en Amsterdam aanwezig waren, besloten, een re ferendum te houden onder het geheele perso neel van de N.V. „Alkmaar Packet" over de vraag, of een ultimatum moet worden gezon den. De uitslag van dit referendum is thans zoodanig, dat met vrijwel algemeene stemmen het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders machtiging is gegeven tot het stellen van een ultimatum. Thans is aan de directie van de „Alkmaar Packet" bericht, dat de volgende eischen door het personeel worden gesteld: a. Toepassing van de loonregeling, zooals deze is overeengekomen met de Vereeniging van Werkgevers in het Binnenbeurtvaart- en Autobeurtdienstbedrijf b. voor de chauffeurs het loon te stellen op het bedrag, dat geldt voor de vaste walwer- kers; c. toepassing van de jeugdregeling, zooals deze is overeengekomen met de Vereeniging van Werkgevers in het Binnenbeurtvaart- en Autobeurtdienstbedrijf d. opheffing van het verschil in loon tus- schen het z.g.n. losse en vaste personeel op de booten en motoren. Voorts is nadrukkelijk medegedeeld, dat, in dien vóór 13 Januari 1940 geen overeenstem ming is bereikt, niet kan worden ingestaan, dat de rust in het bedrijf gehandhaafd blijft. Boris ons al op te wachten. Kerel Tom, van harte gefilteriseerd met die prachtige overwinning heur. Hoe weet ie dat Boris? Wel man, de Luit. heeft opgebeld en ik kon veur ons allen de man 2 gevulde koeken haolen. Maor dat is enorm Boris. Vindt ie ook neet Tom. Kom op boys, en doet oe allen te goed. De anderen kregen door Tom's gepraat geen schijn van kans er een woord tusschen te gooien en peuzelden met glunderende gezich ten de koeken op, waar ze op zulk een voor- deelige manier aangekomen waren. Toen alles bijna verorberd was, zei Boris ineens tot Tom: Zeg Tom, we motten de Luit. toch wel even bedanken, as 't ie vanavond kumpt, Jao natuurlik Boris! Weet ie wat noe 't moeiste was, Tom? Nee Boris, wat dan? Wel, de Luit. vroeg mien of ik het even wilde betaolen, dan kreeg ik vanaovond mien centen wel terug, maar... het is achter in :de wéke en zoodoende kon ike aan dat vrinde- lukke verzoek niet voldoen en heb ik het maar op rekening laoten zetten van den Luit. 't Zal toch wel goed wèzen, Tom? Hé Wel jouw lelikke apekop, veulde ie dan neet, dat 't maar een grappie was en dat ik opgetelepheneerd heb? Krek wat ik dachten Tom. Ik ben bliede, dat ie 't mien noe zo openhartig zeggen, an ders had ik dat nog motten doen. Dacht ie noe, da'k joen polderstemme niet kon heuren? Lijm je soort olde sproetekop, maar mien naet! De stand is thans weer éénéén, Tom! En noe voortaon niet meer voor luitenant spelen, Tom, veur dat ie ook een paar star ren op joen kraoge draogen,., J3ICK. Men heeft niets aan platonische liefde. In het Hooge Noorden vecht een volk zich dood voor zijn vrijheid. Het heeft daarbij tot op dit oogenblik niet anders dan de moreele steun van practisch heel de wereld en het voordeel van de natuur krachten, die het den vijand beletten zich ten volle te kunnen ontplooien. De laat ste omstandigheden zullen echter binnen afzienbaren tijd veranderen. Nu de ken tering der getijden al gekomen is en de dagen, langzaam aan lengen, zullen de omstandigheden voor de Russen heel wat gunstiger worden en de moeilijkheden voor de Finnen heel wat grooter. Zij ver liezen hun natuurlijke bondgenoot en aan moreele steun hebben zij niets. Of de we reld zijn sympathie betuigt voor het Fin- sche volk, of millioenen in bewondering staan voor den grooten moed van een handjevol Finnen, dat baat hun practisch niets. Wanneer en hoe zal den Finnen hulp wor den geboden? Het schijnt Engeland inderdaad ernst te zijn om Finland niet alleen te laten in zijn hopeloozen strijd. De groote vraag ia echter, ook voor Engeland, op welke wijze kan men daadwerkelijk bijspringen. Door de Oostzee is hulp onmogelijk, die is door den oorlog voor Engeland gesloten. Men zal dus via Noorwegen en Zweden oorlogsmateriaal moeten sturen. En dat levert ook weer pro blemen, omdat deze landen toch wel gevoelig zullen zijn voor de wijze waarop Rusland zal reageeren. Engeland is echter /ast besloten Finland niet alleen te laten staan en al wordt dan om tactische redenen niet bekend ge maakt op welke wijze die hulpverleening zal geschieden, verwacht mag wel worden, dat Engeland deze hulpverleening zoo practisch en doelmatig mogelijk zal doen zijn. Materieel zijn tenslotte tal van landen bereid Finland b(j te staan. Duizenden guldens z(jn reeds bijeengebracht om de Finnen te helpen aan geneesmiddelen en verbandmiddelen, om de uitgaven te ver lichten. Vooral in de Noorsche landen is de sympathie voor Finland groot en geven zich tal van vrijwilligers op, om aan de z(jde van het dappere Finsche volk te strij den tegen den machtigen vijand. Want ook menschenmateriaal zal noodig zjjn om den tegenstand vol te houden. Er wordt van de soldaten ontzaglijk veel gevraagd om vol te kunnen houden. Dagen en weken aaneen ontzeggen zjj zich alle rust en dat is op den duur niet vol te houden, ook voor den meest geharden mensch niet. Op den duur zal men het daarom moeten ver liezen. De groote overmacht van het Russische leger, zoowel aan materiaal als aan manschappen zal uiteindelijk de be slissing brengen aan den kant van den aanvaller. Van verschillende kanten worden daarom pogingen aangewend, den strijd in het Westen te beëindigen. De vrees voor het Russische imperialisme moetook Duitschland in het bloed zitten en men hoopt daarom nog steeds, dat Hitier bijtijds de oogen zullen opengaan en dat hij ter elfder ure nog bereid zal zijn, voor de afwending van dit gevaar, vredesvoorstel len aan te grijpen. Op het oogenblik ziet het er daarnaar echter nog niet uit. Stook zindelijk en zuinig met prima anthraciet Neem dus van OKKE VISSER, want betere is er niet Adres: Polderweg 34 - Telef. 228 Baromoterstand Den Helder: Maximum temp. lucht; Laagste temperatuur Wind: richting: Z., kracht: Licht op: 758.4 —1.6 —7.2 1 4.28 STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Bloemfontein, u., 30 Dec. te Sabang. Tabian, 31 Dec. te Batavia. HOLLANDAMERIKA LIJN. Volendam, 30 Dec. te New-York. 8ILVER-JAVA PACIFIC LIJN. Aagtekerk (charter), 1 Jan. te Soerabaja. Klipfontein, 31 Dec. v. Cebu. Kota Pinang, 30 Dec. v. N. Orleans, Kota Nopan, 2 Jan. v. Manilla. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Bengalen, t„ 31 Dec. v. Sabang. Kota Agoeng. u„ 1 Jan. te Belawan. Marken, u., 1 Jan. te Antwerpen. JAVA-NEW-YORK LIJN, Mapia, t„ 1 Jan. v, Sabang.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5