litnÉtlijki kalmte Finland VICTORIA LINNEN Het Chmeesche Landhuis BAL NA ^Reclame aanbiedingen parfumerie „Apollo" lij IWAGIRMAN VIER PER DAG' Beatrix Ajax-bemanning te Montevideo gevierd €aïcl ïcitaf 1." 49 49 voorstelling 15 15 50 23 89 98 Winteravond-dansfeest Marktberichten KALENDERKLOK Waardeloos Russisch oorlogsmateriaal gehuchten over ongeregeldheden in rusland houden aan. Bij het graf van dc „Graf Spee' gonna donker achterna. Weer voorradig het echte ongepapte, ijzersferke Mmtrnt in ie <Kelieiic&e "Coulant! Slechts één enkele voorstelling N.V. Het Nederlandsch Tooneel Yuang Sing ALBERT VAN DALSUM bu Huishoudzeep Keizerstraat Teletoon 430 I blanke Kuit en Lever, versche Mosselen, Tong, Schelvisch en Kabeljauw. Musis Sacrum Zaterdagavond a.s. 8.15 imr Mixed Melodians NUTSSPAARBANK te Den Helder .U.L.O.-V. 9eeitawnd m. U. L. 0. - Vereniging op Donderdag II Jan. Loterij Pluimvee- vereeniging H. en 0. Donderdag 11 fanuari in Rialto de film met Harry Baur en Simone Simon Vorst en sneeuw nog steeds op permachtig. De verwachting in Zweedsche en Deensche telegrammen, uitgesproken dat bij Salla Aan de Oostgrens van Finland een groote slag geleverd zou worden, is tot heden niet bewaarheid. Gemeld was dat het roode leger een wanhopige poging zou doen om door de Finsche linies heen te breken, doch tot he den maakt het Finsche legerbericht slechts ■melding van „gewone bedrijvigheid" en Moskou zwijgt geheel. Het is wel aan te ne men dat de hevige koude en de sneeuw stormen acties van beteekenis nog verhin deren. Het Finsche leger in den Noordelijken sector is er in geslaagd opnieuw een front te vormen van Jeniskoski aan de Noorsche grens tot de Tondras en Moeraswouden aan de Oostgrens. Andere, zeer belangrijke Fin sche eenheden hebben geheel den grooten weg van Rovaniemi naar Petsamo bezet, al dus het Finsche legerbericht. Luchtaanvallen. Volgens berichten uit Helsinki heeft giste ren de Russische luchtmacht aanvallen op Abo en Kemi aan de Botnische golf gedaan. Bijzonderheden zijn niet bekend. Personen, die van deze steden kwamen, hebben verteld, dat de bevolking als gewoonlijk blijk gaf van de grootste kalmte en dat de Russische lucht macht, onder het voorwendsel de havens te bombardeeren, voortdurend de burgerbevol king onder vuur neemt. Volgens inlichtingen uit bevoegde kringen is het door de Finnen op de Russen buitgemaakte oorlogsmate riaal vrijwel onbruikbaar. De tanks verkeeren in slechten staat en zijn voor het grootste deel niet te her stellen. De vliegtuigen zijn onbruik baar, doch soms heeft men iets aan de onderdeelen. Russische troepentrein verongelukt? De Finsche kranten publiceeren een be richt uit Riga, volgens hetwelk op den spoorweg naar Moermansk een Russische troepentrein verongelukt is. Een groot aan tal soldaten zou daarbij om het leven ge komen zijn. In Leningrad gelooft men, al dus het bericht, dat het ongeluk is veroor zaakt door sabotage of het opbreken van de rails door Finsche skipatrouilles. Radio Rome verspreid een bericht uit Tallrn, waarin melding wordt gemaakt van ernstige ongeregeld heden te Leningrad, die veroorzaakt zijn door 'n voedseltekort, na de ver zending van voorraden naar de Rus- BIJ HET KAARTJE. Aan de Oostgrens van Finland wordt een groote slag verwacht. In drie richtingen val len de Russen aan; reeds is een deel van hun reserves in den strijd geworpen. Bij Salla, 5 k.m. ten Zuiden van Kuolajarvi, wordt hevig gevochten. Bij Suomussalini werden de Russen teruggeworpen. sische troepen bij de Finsche grens. De omroeper deelde verde mede, dat ook uit Moskou berichten zijn ontvangen over soortgelijke ongere geldheden. BALANS VAN EEN MAAND. Na een maand van bloedig strijden, al dus Havas uit Helsinki kan men zeggen, dat de Finsche troepen op de landeingte v. Karelie zich overal gehandhaafd hebben op de linies, die van de rivier Vuoksi uitgaan en door verscheidene meren in het midden en westen van de langengte van Karelie loo- pen. Men schat, dat alleen in dezen sector van de Karelisrhe landengte de Russen ongeveer duizend tanks in het veld hebben gebracht. Het Sovjetopperbevel heeft ver scheidene malen versche troepen in den strijd geworpen, doch de_ aanvallers werden steeds met groote verliezen teruggeworpen, ln het bijzonder in den strijd tegen de ge motoriseerde en gepantserde strijdkrachten is de Finsche taktiek uitstekend gebleken. Tot dusver zijn op de verschillende fronten meer dan 400 tanks door de Finnen vernield of buitgemaakt, het meerendeel hiervan op de landengte van Karelie. Aan de andere fronten was het een bewe gingsoorlog. In het begin beperkten de Fin nen er zich toe. den Russischen troepen moeilijkheden en verliezen te berokkenen om hun opmarsch te vertragen. De Finnen trokken terug en verschansten zich in tevo ren gereed gemaakte stellingen. Van deze stellingen uit hebben zij met succes tegen aanvallen ondernomen en zijn zij erin ge slaagd, een groot gedeelte van het verloren terrein te herwinnen. Alle Russische offen sieven in de eerste maand van den oorlog zijn volkomen mislukt. De door het Finsche luchtafweergeschut behaalde resultaten overtreffen alle ver wachtingen. Van haar kant heeft de Fin sche luchtmacht, hoewel het aantal en de snelheid der toestellen bescheiden zijn, den Russen groote verliezen toegebracht. Men schat, dat 150 Russische vliegtuigen, hetzij door het luchtafweergeschut als door de Finsche jagers zijn neergehaald. Schout bij nacht Harwood ver telt van het gevecht met de Graf Spee. De Britsche kruiser Ajax, die mede een groote rol speelde in het gevecht tegen de Graf Spee, is de haven van Montevideo binnengeloopen en werd daar door een enorme menschen- menigte met gejuich begroet. Onder enthousiaste toejuichingen reden de matrozen van de Ajax in autobussen door de voornaamste straten van Montevideo naar een feestelijkheid in de Sayage Polo Club. Op de Pla- za de la Independencia werden de wagens een kwartier lang opgehou den door een juichende menigte. Meisjes sprongen op de treeplanken en boden den mannen bloemen aan en schudden hun de hand. Al dien tijd stond een groote menigte zich heesch te juichen en legden camera- men iedere bijzonderheid op de film strook vast. Het gevecht met de Graf Spee. Schout-bij-nacht Harwood gaf in een in terview een levendige schildering van het ge; vecht met de Graf Spee. Hij zeide, dat hij begin December wist, dat zich een Duitsch kaperschip, waarschi tlijk een vestzakslag schip in het zuidelijk deel van den Atlanti schen Oceaan bevond. Hij meende, dat het wel eens de Britsche koopvaarders voor de Zuid-Amerikaansche kust zou kunnen aan vallen. „Daarom concentreerde ik de Ajax, Achilles en Exeter op 12 De cember voor de monding van de La Plata. Om 6.10 den volgenden mor gen werd een rookpluim waargeno men. Het bleek het vestzakslag schip te zijn. Om 6.18 opende het het vuur. Een toren vuurde op de Exeter en de andere op de Ajax en Achilles. Wij liepen alle volle kracht en vielen aan overeenkom stig een van te voren beraamd plan. Be Exeter op den eenen vleugel en de Ajax en de Achilles op den andere. Na zestien mi nuten gevuurd te hebben, legde de Graf Spee een nevelscherm en zette met volle Vaart koers naar de La Plata rivier. Wij trokken hieruit de conclusie, dat wij haar ernstig gehavend hadden Zij vervolgde naar koers naar de La Plata, nu en dan Vurend wanneer wij haar te na kwamen. Het gevecht duurde den geheelen dag. De Achilles volgde de Graf Spee tot zij den Duitscher te Montevideo het anker zag uitwerpen. De Achilles keerde daarop terug naar de monding van de La Plata. Met den kruiser Cumberland wachtten wij af of de Graf Spee weder naar buiten zou ko men. In dat geval waren wij gereed voor het gevecht. WIERINGEN Gisteren werd op de Westerlander ijs baan een hardrijderij voor paren gehouden waarvan de uitslag is als volgt: 1. de heer Ridder en mej. A. Brouwer; 2. de heer Struik en mej. G. Wigbout; 3. de heer S. Lont en de jongedame Tr. Kooij. Als bijzonderheid kunnen we zeker ver melden, dat Tr. Kooij nog een 12-jarig meisje is. Een extra pluim voor haar is zeker verdiend. SCHAGEN. 4 Jan. 6 geldekoeien (magere) f 100140, 23 id. vette 200—290, 7 kalfkoeien 180240, 10 vaarzen 80—140. 8 graskalveren 40—70, 47 nuchtere kalveren 6—18, 60 vette schapen 22—28, 256 overhouders 10—15, 7 vette var kens per Kg. 6567 ct., 64 biggen 1018, konijnen 0.502, kippen 0.751.25. AMSTERDAM. 3 Jan. Veemarkt. 135 vette kalveren: le kw. ioo ct., 2e kw. 80—92 ct., 3e kw. 68—78 ct. per Kg. levend gewicht; 81 nuchtere kalveren f 7—12 per stuk. 110 varkens: vleeschvarkens. wegende van 90110 Kg. 72—76 ct.. zware varken? 72—76 ct., vette varkens 72—76 ct. per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Vette kalveren matige aanvoer, handel stug met hooge prij zen. Nuchtere kalveren gewone aanvoer, handel vlug, prijzen vast. Varkens matige aanvoer, weinig handel, onveranderde pre zen. ALKMAAR, 3 Jan. Andijvie 715.50. appelen 37. Bloemen daler kool 2—4. boerenkool 2—6, gele kool 2—4.60. groene kool 3.40—6. knolselderie 1.50—4.20. peren 3—6. prei 4.60—8.50, peter selie 2.40, roode kool 35.60. selderie 1.50 —2.20. spruiten 6—11.50. uien 1—3. wortelen 2—3. waschwortelen 3—8, witlof I 5.50—7, idem II 45. BROF.K OP LANGENDIJK. 4 Jan. 11.000 kg. uien 3.20—3.50: grove 3.20—3.40; 8500 kg. roode kool 4.40—5.50; 2600 kg. groe ne kool 2.40—5; 8000 kg. gele kool 2.50— 3.20; 10.000 kg. D. witte kool 2.20—2.80; 1000 kg. wortelen 2. NOORDSCHARWOITDE. 4 Jan. Bevel. 2 10. uien 3.10^-3.20. drielingen 1.20 —1.40 grove 2.70—3.20. gele nep 4 50, roode kool 4.40—5. gele kool 2.50—3.20. Deensche witte kool 2.303.20. Algemeene kennisgeving. Heden overleed ten huize zjjner dochter, na voorzien te zijn van de H.H. Sacra menten der Stervenden, na een geduldig en smartelijk ljjden, onze onvergetelijke Vader, Behuwd-, Groot vader en Broeder, JOSEPHUS JOHANNES KOENRADUS COLLEE, Weduwnaar van Wilhelmina Cornelia Kijm, in den ouderdom van 63 jaar. Den Helder, S Jan. 1940. Herzogstraat 76. Uit naam der Familie: J. M. J. KOMEN— COLLEE. J P. KOMEN. J. C. P. W. D. COLLÉE. L. M. COLLEE— v. SCHAIK. MIMI en JOPIE. De gezongen Uitvaart dienst zal plaats hebben Maandag 8 Januari a.s. te 9 uur, in de Parochiekerk H.H. Petrus en Paulus. De begrafenis te circa 12.15 uur, op het St. Joseph-kerk- hof. VertreM sterfhuis te 11.30 uur. De Heer en Mevrouw RIEMERS—HABERMANN zjjn tot hunne spijt verhinderd afscheidsbezoeken te brengen. Nieuw adres: Francois Haver- schmidtlaan 46, Schiedam. Volautomatisch Iets nieuws Iets bijzonders Iets practisch. Voor op Uw bureau of op Uw kantoor. In moderne uitvoering vanaf I 27.50. Ziet onze keurcollectie. Horluger BEEMSTERE0ER KEIZERSTRAAT 15 voor lakens en slopen Nu nog zeer voordelig in prijs. ink.comb. „Nederland", Spoorstraat hoek Koningstraat CASINO ZONDAG 8.15 UUR (vaste bespeler vaa de Stadsschouwburg Amsterdam). Directeur COR v. d. LUGT MELSERT Tooneelspel in 3 bedrijven door Osmond en Corbet Verdere medewerkenden: Ank van der Moer, Corrie Korevaar, Tatia Wyma, Eduard Palmers, Johan Schmitz, Jo Sternheim, Han König. Dick Riegen. Enorm succes door geheel Nederland. De speciale décors worden meegebracht De „Telegraaf" schrijft: met ademlooze spanning volgde het publiek Albert v. Dalsum's vertolking van den Chinees en het applaus ging over tot een ovatie. Entrée t le Rang en Fr. Balcon f I.2e Rang en Balcon f 0.75; 3e Rang f 0 50 plus rechten. Militairen beneden den rang van Onder-Officierle Rang f 0 75; 2e Rang f 0 60 plus rechten. - Plaatsbespreken vanaf heden dagelijks van 35 en van 7—8 uur. Hollywoodzeep 1 2 'f2 ct. per stuk per pak a 3 stuks 30 Mea zeep per stuk 20 ct. per doos a 6 stuks Patricia zeep 2 stuks 25 Lavendel, rozen en Hollywood zeep per stuk 1 2 l/2 ct. Per doos i 12 stuks 1*25 Lavendel zeep per stuk 1 7 ct. Per doos a 12 stuks l.so Glycerine zeep per stuk le kwaliteit Per pak a 2 dubbele stukken Redelé scheercrême Per stuk 29 tubes 1 staaf Redeléscheerzeep GRATIS 1 O Indianamesjes Berkodont Tandpasta met Borstel en Beker Erasmid Tandpasta van 30 voor Koko van 1.98 Koko van 98 voor voor J89 Nikkelen Vapos van 1.25 voor Georganiseerd door de Kaarten vanaf heden aan te vragen in „Musis Sacrum" De gestadige toename van het aantal spaarders blijft aanhouden! In het afgeloopen jaar traden 1374 „nieuwe" spaarders toe, dus gemiddeld vier per dag. Het totaal aantal bedraagt nu 1 2800. Al zijn de omstandigheden er altijd niet naar, dat veel kan worden bespaard, tal van personen wenschen met sparen aan te vangen. Hebt U nog geen spaarboekje voor U zelf of voor de leden van Uw gezin, vraag dan eens inlichtingen omtrent onze instelling bij Uw ken nissen of rechtstreeks ten onze kantore. der Zonder voorafgaande mededee- ling na 9 uur geen toegang. HET BESTUUR. Door de tijdsomstandigheden is de trekking van de loterij voor b.g. vereeniging uitge steld tot begin Februari. De uitslag wordt bekend ge maakt in de Heldersche Crt. Het Bestuur. Aanvang der voorstelling 8 uur. Kaartverkoop en plaatsbespreking iederen avond van 8.309.30 uur aan de Cassa. Prijïcn: Zaal 30 ct. j 40 ct.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3