Ijs en mist 3 graden vorst •2W uw inkoopen Doe Hef nul Geen onverschilligheid Noorderlicht uitstekend Voorzichtig met het ijs! bij ome adm Donderdag 4 Januari 1940 Tweede Blad Maar er werd gereden Morgen voor het laatst Wintercompetitie Biljart 2e ronde Vooruitzichten Verloting Pluimveevereeniging H en O Een late postbestelling Een winteravond-dansfeest Uit het politie-rapport Een abonnement Heldersche Courant Actueel Interessant en 15 cent per week Zeevisscherij in 1939 Temperatuur en Barometerstand ».i tmmi wf i MadinUiuui Was er gisteren ijspret... Het antwoord op deze vraag kan luiden: ja en... nee. Natuurlijk was er ijsvermaak voor d i e schaatsenrijders, die zich noch van mist, noch van koude, noch van de duisternis iets plegen aan te trekken en reeds de ijzers onderbinden, als het ijs nog niet meer is dan een wiebelend, golvend vlak. Het was gisteren de wonderlijkste vorst- dag van het geheele jaar (meegerekend een restant van 1939 dan!). Aanvankelijk vroor het hard, daarna begon het zacht jesaan te dooien, vervolgens kwam een dikke zeedamp opzetten en nog tijdens deze damp ving het aan te vriezen. Zoo dat men het meemaakte, dat het miste, regende en tegelijkertijd vroor. Een wonderlijke winter. Maar als men eens rondom Den Helder fietste, dan bleek dat, ondanks de zware inist, ondanks de intense koude van water damp en nevel, tal van Nieuwediepers hun huiskamer ontvlucht waren om op 'een der miniatuurbanen of op de ijsbaan hun baantjes te gaan maken. De jeugd was hierbij uiteraard haantje de Voorste, Zij was het, die gehuld in dikke jas sen, „krollen" en warme rijbroeken her en der rondkrabbelde. Zij was het die, met jeug dige overmoed de kou trotseerend de slootjes en plassen afreed. Het was vrijwel overal pikkedonker, maar zelfs dat bleek geen be zwaar te zijn. Bijvoorbeeld op het landje tusschen Middenweg en Javastraat, waar zich een miniatuurbaantje heeft gevormd, zag men op 10 meter afstand niets. Maar kwam men nog meer naderbij, dan kon men de geestverschijningen voorbij zien glijden. Kris kras... van links naar rechts... hobbelend over stukken graszoden, struikelend over aarde en afval. Maar men rééd en vermaakte zich opper best. Op de Timorparkvijver was eveneens de avondlijke stilte verstoord: ook hier strekte menig inwoner z'n (of haar) beenen en ook hier werd men iets gewaar van de ijs-poëzie, hoewel velen dit als „een kouwe boel" zullen kwalificeeren. Op de ijsbaan van „Het Noorden" werd, zooals reeds gistermiddag door ons gebulliti- neerd werd, gereden, en velen hebben zich tot laat in den avond toe best geamuseerd. Jam mer was het, dat de mist bleef hangen, die voor velen een spelbreker beteekende. Maar hoe dan ook; de ijsgenoegens mogen nog niet „je-d&t" geweest zijn, in ieder geval hebben ze menig schaats-enthousiast de glad de ijzers onder doen binden, en kan een deel van Nieuwediep vandaag zeggen, dat het reeds gereden heeft. Als we dit schrijven, vriest het weer enkele graden, zoodat de beste verwach tingen gekoesterd mogen worden voor vandaag. En blijft dan de nevel weg, dan kan men er zich van verzekerd houden, dat ieder schaatsend Heldenaar groote plannen heeft... De weinige personen, die zich gister avond ongeveer tusschen 6 uur en half 7 op den dijk bevonden, hebben iets van een groot natuurwonder mogen aanschou wen: het Noorderlicht, het wonderlijke schijnsel uit een verre Noorsche wereld, werd plotseling zichtbaar. Ditmaal was het geen boog van licht aan den hemel trans, doch enkele kegels van wit licht. Deze kegels hingen boven Texel. Ge durende ongeveer een half uur bleef het licht zichtbaar. Daarna verdween het, even plotseling als het gekomen was, in den nevel. Morgen is het de laatste dag van den ver koop der Kinderpostzegels. Men kent het goede doel. Een aanbeveling is dus niet noodig. Steun de verkoop van deze zegels en koop nog van daag of morgen uw kinderpostzegels. Hebt U nog zegels in voorraad? Vul deze voorraad dan aan. Tot morgenavond 9 uur vindt U de stand op het Postkantoor open. In café Woud aan de Binnenahven had de retourmatch O.G. tegen T.O.G. plaats en kon O.G. de geleden nederlaag tegen T.O.G. in de le ronde niet inloopen en had opnieuw een nederlaag te inkasseeren van party voor O.G. en 9% partij oor T.O.G. In het Geheel-Onthouders Hotel aan de Spoorgracht ging het beter met V.O.P., welke de returnmatch speelde in de 2e ronde tegen K.O.T. en werd laatstgenoemde met een nederlaag van 11 partijen voor V.O.P en 4 voor K.O.T. naar huis gestuurd* Door dezen uitslag werd de door V.O.P. geleden neder laag in de eerste ronde van 3 tegen 12 be hoorlijk revanche genomen. DE ONGE.MOLKORFDE Een bewoner van de Weststraat ging op de bon, omreden dat hij zijn hond op den openbaren liet rondhuppelen, zonder dat deze canis familiaris voorzien was van een muilkorf, terwijl dit door den commissaris van politie gelast was. Hedenmorgen 8 uur t S Was het dagclijksch vorst-overzicht jj gisteren vrijwel in mineur gesteld, van- 5( daag kunnen wjj een meer optimistisch ij 5 geluid laten hooren. Na den nevel van U gisteravond, is het blijven vriezen, zoo- jj Z dat vannacht het kwik vrijwel perma- 5 nent een stand van 3 graden onder 0 jj heeft aangewezen. Ook vanmorgen om jj Z 8 uur was de stand nog 3 graden on- jj der 0. S De vooruitzichten zijn goed: een gun- jj jj stige barometer, en in den letterlijken 5 zin des woords „geen wolkje aan de jj S lucht". In ieder geval zal schaatsrjj- ij Z dend Den Helder vandaag wel zijn hart 'Z jj kunnen ophalen. jj w Op de meeste plaatsen nog zeer onbetrouwbaar. Het ijs zal naar alle waarschijnlijkheid vandaag door de bevoegde instantie nog nog niet gekeurd worden. Het is op de meeste plaatsen onbetrouwbaar. Men noemde daarbij o.m. de fortgrachten en het Heldersche kanaal. Zich hier op te begeven is zeer gevaarlijk, zoodat men deze waarschuwing ter harte dient te nemen. Zet de vorst echter nog even zoo door als hedenmorgen dan kan het niet anders of Den Helder zal spoedig op de schaats kunnen. RIJKSWERF WILLEMSOORD. Met ingang van 1 Jan. 1940 zijn aangesteld als adjunct-commies de schrijvers J. D. Tom- pot en J. M. Trousselot. Onder verwijzing naar de advertentie in dit nummer vestigen wij er de aandacht op, dat de trekking der verloting van de pluimvee vereeniging H. O. tot begin Februari wordt uitgesteld. Door de gladheid van den weg is de post auto, die 's morgens om voor half zeven in onze stad komt met de nachtpost, vanmorgen eerst om pl.m. 9 uur aangekomen. De directeur heeft er voor gezorgd, dat de post met de grootste spoed werd gesorteerd en de bestellers zoo spoedig mogelijk hun wijken konden loopen. Van den kant van het postkantoor heeft men dus zijn uiterste best gedaan de vertraging in te loopen. Men schrijft ons: De Mixed Melodians. de Band, welke den laatsten tijd van zich doet spreken, en zeker plaatselijk de beste band is, organiseert Za terdag a.s. een Winteravond-dansfeest, Het belooft zoowel muzikaal als anderszins voor de liefhebbers een prettigen avond te worden. Nieuwe schlagers en arrangementen staan op het programma. Wij verwijzen naar de adver tentie in dit blad. MIE HHST Z'N HOND? Aan het adres Schagendwarsstraat No. 2 is een klein hondje terug te bekomen, dat men zonder baas langs den weg vond. Signalement luidt: wit met zwarte ooren. ARBEIDSWET OVERTREDEN Proces-verbaal werd opgemaakt van een banket bakker in de Keizerstraat, die zich schuldig maakte aan overtreding van de Arbeidswet. WIER FIETS IS DAT? De heer Koekenbier, wonende Weststraat, hoek Zuidstraat, vond een damesrijwiel tegen zijn pand staan. Een Venesa. De eigenaresse kan het aldaar terugbekomen. op de Het familieblad van Den Heidei Ondanks den huidigen oorlogstoestand, waardoor de schepen der IJmuider visschers- vloot gedwongen waren eenigen tijd binnen te blijven, hebben de groote stoomtrawlers gedurende het afgeloopen jaar toch nog be vredigende bedrijfsresultaten bereikt. De stoomtrawlers Delft Haarlem, Caroline, Erin, Norma Maria en Vikingbank verkregen jaarbesommingen van boven de 100.000, waarvan de hoogste waren beide eerstge noemde schepen met resp. 194.000 en 162.000 evenwel mag men niet uit het oog verliezen, dat deze vaartuigen tot de grootste en nieuwste van de vloot behooren. Ook bij de trawlers van het kleinere type waren schepen, die nog vrg gunstige bedrijfsresultaten bereikten geduren de het jaar 1939. f^lie£4^u~aaM^AicPLi^ JAVA-NEW-FORK LIJN. Palembang, 3 Jan. te Sabang. Soekaboemi, 1 Jan. te Boston. Tapanoeli, 31 Dec. te Boston. SILVER-JAVA PACIFIC LIJN. Jagersfontein, 31 Dec. v. Batavia. Modjokerto, 1 Jan. v. Port Arthur. Tosari, pass. 2 Jam. Point de Galle. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Bengalen, t., pass. 2 Jam. Point de Galle. rvoor staan boomen, erachter liggen sleep- en loodsbooten, links zijn altijd jongens van de marine bezig met barcassen en vletten, en rechts zit meestal een stel blauw-getruide vletterlui netten te boeten. Het havenkantoor vormt een middelpunt. Het is maar niet zoo'n willekeurig huisje, bewoond door een paar ambtenaren. Het is geen bureaucratische instelling, waar men over papieren en dikke boeken gebogen zit (hoewel ze er wèl zijn), kortom, de naam havenkantoor is eigenlijk fout: hij luidde beter en juister, haven-centrum, zonder dat aanhangsel „kantoor" erbij. Het is er altijd genoeglijk: men vindt er paneelen, waarop de nu op non-activiteit ge stelde loods Jaarsma met zijn vlot penseel enkele zeeschilderingen aanbracht. Zoo is er een deur, waar goudig manelicht langsvloeit, zoo overeenkomstig de werkelijkheid, dat men het er met de hand meent te kunnen afscheppen. Er hangen platen en schilderijen aan de wanden, die er al jaren hangen: van zeilers en stoomschepen. Men zou ze eerst missen 'als ze er niet meer waren. De mannen van het havenkantoor wach ten: er is altijd wel een schip dat komt, of een schip dat vertrekt. De kustwacht heeft altijd wel een bericht of de loodsdienst heeft wat te vragen. En dan is daar het hoofd van den havendienst, de havenmeester, die op het Wachtschip zetelt en zijn orders door geeft. Rustig, en veelal langs lijnen der gelei delijkheid, verloopt het leven van de mannen in het havenkantoor. Dit wil zeggen: als er geen uitgaande en inkomende schepen zijn en als het kalm weer is. Maar als er een schip de haven invaart, dan, nog lang voor het om Wierhoofd z'n steven steekt, ziet men hen op de steigers. Hier een touw klaar, daar een tros. Dit vlot moet versleept en die uithouwer verplaatst. Kwiek en handig gebeurt dat allemaal on der leiding van den adjunct-havenmeester, die daar nu ook al weer verscheidene jaar tjes zetelt en met z'n grijze kop en gezonde zeemans-body een deel van het kantoor ge worden is. Het is er, in den winter, warm en knus. Dan kan de sneeuw het roode dak bedek ken, dan kan de noordwester rukken en sjorren aan de muren en kan het water klotsen tegen den dam. Geen nood, binnen is' het veilig. Dan rakelt een der mannen de potkachel nog eens extra op en geeft de kanarie, die een onvervreemdbaar stuk ha- venkantoormeubilair geworden is, een extra „riedel". In stormnachten waren wij er dikwijls: dan luisterden wij, met den wacht, naar dien gierende en brullende dolleman, die aanval op aanval kapotliep op het kantoor. Dan tuurden wij mee naar de dansende en dei nende groene, roode en witte lichtjes op zee. En middelerwijl hoorden we verhalen van weleer, toen de wachtsman nog voer op de „trolder" of bij de wilde vaart. Verhalen, gekleurd en bijgewerkt door de jaren, maar altijd het aanhooren zeer wel waard. Het zijn flinke kerels daar in het haven kantoor. En behalve dét beschikken ze over een haast spreekwoordelijk geworden gast vrijheid. Niemand klopt hier vergeefs aan. Voor iedereen heeft men een goed woord, en nog nooit werd geweigerd iemand raad of advies te geven. Waaruit blijkt hoe hoog de haven-wachten hun taak opnemen. Van ieder schip, dat binnenkomt wordt aanteekening gemaakt. Van ieder tij wordt een notitie gezet in het dikke boek, kortom, van iedere bezigheid in de haven van Nieu wediep is men op de hoogte en teekent die aan. Iedereen komt er binnen: visscherlui, die een anker opgedregd hebben, loodsen die even op moeten bellen, leveranciers die als eerste een schip willen bestormen en komen vragen hoe laat het binnenkomt. Jongens komen vragen hoe laat vader's schip kan ko men, en jonge moeders wanneer de O zoo veel of de K zooveel zal meeren. En dan zijn er nog al die anderen, die graag willen weten hoe de wind is, en hoe hoog het wa ter op een gegeven uur zal zijn. Duizenden menschen, die duizenden vragen stellen. En die doorgaans allemaal prompt beantwoord worden. Het havenkantoor staat onder den rook van de Zeevaartschool. In de pauze tus schen de lessenslenteren de jongens vaak naar het kantoor, om op de borstweering te gaan zitten, met bungelende beenen, en hun strootje trekkend. Soms zijn ze wel eens re calcitrant, zooals alle jonge menschen op hun tijd recalcitrant zijn, en verschijnt de ad junct-havenmeester op de stoep: een blik is doorgaans voldoende, maar als dat niet voldoende is, dan zijn dat zeker de serie ver wijten van dezen oud-militair, die in zijn vroegere jaren vele duizenden jonge kna pen tot flinke marinemenschen heeft opge fokt. Maar dat is weer een ander verhaal... Het havenkantoor is een baken: het is hier dat de stormseinen geheschen worden. De zwarte ballen en de kegels, die aan gie rende touwen de stooten en te slingeren han gen. Voor de visschers en voor alle anderen die op de zee hun bestaan vinden, onmisbaar. Wij hebben vele en schoone herinneringen aan het havenkantoor: van heete koffie in ijskoude stormnachten, van sappige verha len achter de roodgloeiende potkachel en van hartelijkheid en gastvrijheid eventueel 365 dagen van het jaar. Het hoort bij de haven, net zoo als Wier hoofd er bij hoort en het wachtschip en het Kuitje. Dat havenkantoor met z'n stoeren adjunct, z'n gemoedelijke wachtsmannen, de verwende kanarie en de koperen verrekijker, die zóó oud is dat het welhaast een museum stuk kon zijn, doch die desondanks nog goed „bijtrekt". Het is het eenige huis aan de haven, waar men dag en nacht terecht kan. Het is nooit gesloten en nooit vindt men er een bordje voor de deur: „verhinderd te ontvangen". De Nieuwediepsche gastvrijheid in haar spontaanste vorm. „Er is een bekend lied, waarin o.m. wordt gezegd: „Wg reizen met elkander" en waarin dan wordt bedoeld, ons geza menlijk gaan door dit leven naar het eind doel. Het is wel juist getypeerd. We reizen niet alleen, maar we gaan met elkaar door de moeilijkheden van deze levensreis heen. „De een zij tot steun den ander". Als deze levensopgave gemist wordt, dan gaat het verkeerd in het leven van de in dividuen en in dat van de volkeren. Wij kunnen ons niet ongestraft isoleeren. De een profiteert van de gave en het inzicht van den ander. Er zijn werkers en denkers noodig. Er zijn doktoren en loopjongens in onze maatschappij, professoren en sla gers. Zij allen kunnen niet gemist worden en kunnen elkander niet missen. Het leven is als die machtige machine, met zijn wentelende wielen, die volkomen machteloos is, als een klein rad zijn werk niet meer verricht. Onze minister-president heeft het gisteren zoo goed gezegd: „In den nood van deze dagen hebben wij allen een taak van redding in kleinen of in grooten kring. Tegenover eigen omgeving of tegenover het volksgeheel. Wie zich het ijverigst daaraan wijdt, zal het minste gevaar loopen zijn kalmte te verliezen". Bezig zijn dus voor anderen, om daardoor zelf ster ker te worden. President Roosevelt heeft gisteren in zijn boodschap voor de opening van de derde zit ting van het 76ste congres der Ver. Staten er eveneens op gewezen, dat geen land, dus ook de Ver. Staten niet, zich van hetgeen er in de rest der wereld geschiedt, kan isoleeren. „De Vereenigde Staten kunnen niet welvarend zijn binnen een hoogen muur van isolement", zoo zeide hij. Roosevelt wijst er dan op, dat het geens zins de bedoeling is, dat Amerika ooit zijn jeugd naar Europa zal sturen, maar dat Amerika wel krachtig zal streven naar het bevorderen van den vrede, welke de lasten van de wereld verlicht. Daardoor helpen wij ook het eigen land, zoo heeft de president zeer juist gezegd. Dezelfde toon dus van het woord van onzen minister-president: „Wie een ander helpt, helpt zichzelf". Is het niet even waar, dat wie een ander vernietigt, zichzelf vernietigt"? Men overdenke dit maar eens. Een schijnbare winst kan ook verlies betee- kenen. Roosevelt is bevreesd voor de overheersching van de dictatuur. Hij is beangst voor de macht van het militairisme en voor die van het god- loozendom. Wij moeten vooruitzien, om te weten wat voor een leven onze kinderen zouden moe ten leiden, zoo zei hij, indien een groot deel van de rest van de wereld gedwongen werd den God te aanbidden, voorgeschreven door een militairen heerscher, of indien hun verboden werd een God te aanbidden; in dien de rest van de wereld werd verboden de feiten te lezen en te hooren, het dage- lijksch nieuws van het eigen en andere landen te vernemen, indien onzen kinderen de waarheid onthouden werd, welke de menschen vrij maakt. Het is te hopen, dat de macht, die de Ver. Staten bezit een zoo grooten invloed zal krij gen, dat de vrede er door verhaast mag wor den. Daarnaar verlangen wij allen. litoaA g,aati iue Heen? Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium Zoöl Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur; „Boefje". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: ..Bedekte Oogen" en „Blondie". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Het Geheim van luitenant Runeberg". Zaterdag 6 Januari. Musis Sacrum, 8.15 u.: Winteravond-feest v. d. Mixed Melodians. Zondag 7 Januari. Musis Sacrum, 8 u.: Parijsche Avond. Barometerstand Den Helder 798.6 Maximum temp. lucht 8 uur: 2.6 Laagste temp.: 2.8 Wind: richting: O.Z.O., kracht: 3 op: 4.28 min. VERKEERS-PERIKELEN Tegen een fietser, die de hand niet uitstak bij het veranderen van richting, werd proces-verbaal opgemaakt. Eveneens tegen iemand, die fietste zonder brandend achterlicht.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5