Een lezing over miltvuur Biederode wïl naar Koolhoven=vliegfuig neergestort Dc „Josif Sta'in" overgenomen Bereiden de Duitschers een verschrikkelijken aanval voor? Pech achtervolgt onzen oorlogscorrespondent! Finsch journalist thans generaal Duitsche belangstelling voor Roosevelts rede Parachutesprong mislukte Hitler's ex-vriendin zal zwijgen Prinselijk Paar bindt de de ijzers onder! Keesje de Ruyter mag demonstreeren Been afgekneld «3 FINLAND, maar... In de romans is e»n lournalist er altijd „juist bij". Hee het een kran tenman (en waairlijk niet de eerste de beste!) kan tegenloopen vertelt onze medewerker J. K. Brederode. Htj popelt am naar Finland te ver trekken, maar... kan niet nit Chi na wegkomen. Het Westfront is hem te tam. Daar mag de oorlogs correspondent alleen zien wat de generaals willen, zegt hij. Wellicht heeft onze ervaren medewerker in middels een weg gevonden, om tóch van het land der langstaarten naar dat der witte mantels te komen. Laat ons het beste er van hopen! Shanghai, 6 December. Oorlog van het Poolgebied tot in de tropi sche zone. van Petsamq, de Finsche stad vele honderden kilometers boven den Pool cirkel, tot Pakhoi, de Zuid-Chineesche stad beneden den Kreeft-keerkring, dus in tro pisch gebied. In één opzicht is de aarde thans vreedzamer dan in 1914. Op het zui delijk halfrond wordt thans niet gevochten, wat in 1914 wél het geval was. Toen woedde de oorlog ook ten zuiden van den evenaar, namelijk in Duitsch-Zuid-West-Afrika, en eveneens in het Poolgebied, waar aan de Moermankust toen Duitsche onderzeeërs heel wat schepen op weg naar Archangel de Russische haven aan de Witte Zee, tot zinken brachten. Met eigen oogen heb ik in 1915 vele dier getorpedeerde vaartuigen als Wrakken op de Moerman-kust zien liggen.... Als oud-oorlogscorrespondent, die drie oorlogen achter den rug heeft, zit ik in het verre Shanghai wel buitengewoon ongunstig. Als vele anderen, waaronder groote koppen, had ik dit jaar geen oorlog meer verwacht toen eenmaal de zomer ten einde liep Een oorlog begint men op het noordelijk halfrond in Juli of begin Augustus en toen eenmaal September naderde, geloofde ik niet meer aan een oorlog voor dit jaar. Op een groo- ten oorlog heeft men ook in Duitschland niet gerekend voor dit jaar. Duitschland zou Polen onder den voet loopen en Frank rijk en Engeland zouden zich bepalen tot protesten, zoo meende men te Berlijn. Het liep anders en dadelijk nadat de' eerste scho ten in Polen gevallen waren, stelde ik aan de directie van dit blad voor me naar Polen te laten vertrekken. In hoogstens twee we ken zou ik op het gevechtsterrein in Polen kunnen zijn indien ik de reis maakte per trans-Siberischen spoorweg. Per luchtpost zond ik een uitvoerig „plan de campagne'' wat me mogelijk was, daar ik Polen (en de Baltische landen) reeds van vroegere reizen ken. Per luchtpost zou mijn brief binnen twee weken in handen der directie zijn en binnen vier weken kon ik antwoord (en geld) hebben. Dadelijk na het uitbreken der vijandelijkheden ging de luchtpost echter veel trager, terwijl de gebeur tenissen een duizelingwekkend snel verloop namen. En nog voordat ik antwoord had bekomen, greep ook Rusland in den strijd tegen Polen in. Een reis per trans-Siberischen spoorweg door Rusland naar Polen was onmogelijk geworden. Boven dien maakte het ingrijpen van Rus land een einde aan den Poolschen tegenstand. Mijn Poolsch plan was in duigen gevallen. Rusland begon zijn actie tegen de Balti sche staten, Estonia. Latvia en Litauen. die spoedig voor de Russische eisehen het hoofd bogen. Finland, dat ik eveneens van her haald verblijf ken, zou tegenover Rusland zoo meegaand niet zijn. Daarvan was ik overtuigd en zoodra Rusland zijn eisehen tegenover Finland begon te stellen, maakte ik een Finsch plan op. Voor de lente zou Rusland zeker niet tot een militair optreden overgaan zoo meende ik. De winters zijn namelijk in Finland zeer streng en zeer sneeuwrijk. De Finsche Golf vriest meestal in de tweede helft van December of de eer ste helft van Januari dicht., zooals .ik uit ervaring wist. De Russische vlootbasis. Kroonstad, is dan door het ijs van de rest der wereld afgesloten tot einde April, vaak ook tot begin Mei. Weliswaar had Rusland voor zijn oorlogsvloot de beschikking gekregen over Baltisch-Poort (een voorhaven van Re- val. Tallina), Windau en Libau, waarvan de twee laatstgenoemden nooit, eerstgenoemde bijna nooit door het ijs worden versperd, maar deze havens kurnen dienen als „steun punten" voor de Russische oorlogsvloot, niet als „bases", daar hiertoe de noodige inrichtingen, o.a. de noodige groote werven, ontbreken. Weer een nieuw plan. Ik ontwierp een nieuw plan: Helsingfors, Helsinki, zou mijn nieuw reisdoel zijn. Per trans-Siberischen spoorweg zou ik de reis kunnen maken in goed twaalf dagen: van Shanghai per schip naar Dairen. vandaar per trein over Moekden naar de Russische grens, langs het Baikal-meer naar Moskou en Petersburg en van Petersburg, thans Le ningrad geheeten. naar Helsinki. Indien daarvoor geen verschillende visa noodig waren, had ik reeds in den trein gezeten, wat echter niet in mijn voordeel zou zijn geweest. Rusland geeft geen visum. Het moeilijkst te verkrijgen visum is, dat voor Rusland. Er bevindt zich in China geen enkele autoriteit, die dit visum kan verstrekken. Een Russisch reisbureau kan het evenwei aanvragen. Dit zpu weken du ren, zoo vertelde men mij. Maar.... ik meen de tijd te hebben, immers ik verwachtte het uitbreken der vijandelijkheden niet voor de lente. Echter, het zekere voor het onzekere kiezend besloot ik na rijp beraad het visum in Moskou telegrafisch te laten aanvragen, waarvoor een zeker bedrag moest worden gestort. Juist was ik met dit bedrag onder weg naar het Russische reisbureau, toen de berichten kwamen over het uitbreken dier vijandelijkheden aan de Finsch-Russische grens. Door het uitbreken dier vijandelijk heden was natuurlijk het spoorwegverkeer tusschen Rusland en Finland tct stilstand gekomen En ook: op een doorreisvisum door Rusland voor een reis met bestemming naar Finland behoefde ik niet meer te rekenen. De weg naar Finland was me dus ook ver sperd. De lezer zal zich afvragen, waarom ik naar Polen en Finland wilde en niet naar het westfront, waar Engelschen en Franschen staan tegenover de Duitschers. De verklaring ligt voor de hand: in Polen was het, in Fin land is het een bewegingsoorlog, aan het westfront is het een stellingoorlog en bij een stellingoorlog is er voor journalisten naar ik uit ervaring uit den vorigen grooten oorlog weet, niets of heel weinig te beleven. Een stellingoorlog is zooiets als een groot industrie, met dit verschil dat er niets ge maakt, alleen verwoest wordt. Als men ten slotte bij een stellingoorlog bij een der fron ten als oorlogscorrespondent wordt toege laten, blijft men als regel vele tientalien kilometers achter het gevechtsfront onder de hoede van vriendelijke stafofficieren. Een enkele maal mag men onder goed geleide op een zeer rustig oogenblik eens een ex cursie maken naar een der voorste stellin gen, maar dit is zeldzaam. Eten. maar geen vechten zien. Voor de rest wordt men nu en dan eens uitgenoodigd met vele stafofficieren, gene raals en kolonels, vele kilometers van de ge vechtslinie, tezamen te eten, wat zeer eer vol is voor den journalist, maar buitenge woon weinig belangwekkend voor de lezers, om wie het tenslotte toch gaat. Wat men den oorlogscorrespondent laat zien van den oorlog is alleen, wat de gene raals willen laten zien. Het element der ver rassing is voor den journalist volkomen uit gesloten en feitelijk wordt hij een instrument der propaganda. Uiterst zorgzaam is men voor de veilig heid der oorlogscorrespondenten. Zooals mij in 1916 een Russische generaal eens zeide, toen ik den wensoh te kennen gaf een be schoten Russische stelling te bezoeken: „Neen, dat is onmogelijk. Als ik aan het front sneuvel, heb ik mijn plicht gedaan. Als u sneuvelt hebt u uw plicht niet gedaan, want uw plicht is na terugkeer van het front te schrijven. En in de stelling, die u wilt bezoeken, gaat het thans te warm toe om er een oorlogscorrespondent aan te wagen." Bij een bewegingsoorlog is het werk van den oorlogscorrespondent anders, vol verrassingen, ook aan merkelijk gevaarlijker, maar tevens belangwekkender, ook voor de le zers. Alles is er niet geordend en geregeld als in een fabriek. Elke dag. elk uur kan onverwachte ge beurtenissen brengen: een bombar dement, een plotselingen aanval, een haastige terugtocht of een snellen opmarsch. Ook heeft de ge nerale staf bij een bewegingsoorlog de oorlogscorrespondenten niet steeds zoo stevig in handen als bij een stellingoorlog. De oorlogscorres pondenten behouden eigen initiatief, wat echter in sterke mate van den moed en den ondernemingsgeest der correspondenten afhangt. Ook in China, dat onmetelijke land, wordt thans weder gevochten, in het zuiden, nabij de grens van Tonking, maardat ge vechtsterrein is vanaf Shanghai bijna even moeilijk te bereiken als het Finsche ge vechtsterrein. De afstand van Shanghai naar het gebied, waar Chineezen en Japan ners thans slag leveren, bedraagt hemels- Lreed bijna tweeduizend kilometers en ver bindingsmiddelen daarheen bestaan zoo goed als niet. Wie er veldslagen wint is feitelijk van ondergeschikte beteekenis. De oorlog hier duurt voort en de ergste vijand der Ja panners zijn er de onmetelijke afstanden en de onmetelijke ruimte. J. K. BREDERODE. Geallieerden zullen deze met succes kunnen afslaan, aldus de Britsche ambassadeur te New York. DE ZEEMACHT: SLEUTEL TOT DE OVERWINNING. De Britsche ambassadeur te Was hington, lord Lothian, heeft een re devoering gehouden voor de vereeni- ging voor buitenlandsche zaken te Chicago De ambassadeur zeide, dat volgens het Britsche standpunt er thans alle waarschijnlijkheid bestaat, dat Duitschland begin van het voor jaar zal trachten een beslissende overwinning op de geallieerden te behalen door een verschrikkelijken aanval te land, ter zee en in de lucht, waarbij het gebruik zal ma ken, van waarover het te beschik ken heeft. Lothian zeide: „Wij gelooven, dat wij met succes den Duitschen aanval zullen kunnen afslaan en dat indien deze, gelijk in 1918 zal zijn afgeslagen, het niet lang meer zal duren of het Hitlerisme zelf zal in een ne derlaag ondergaan. Wij maken ons geen il lusies over den verschrikkelijken aard van de botsing, indien en wanneer deze komt of voor de gevolgen daarvan voorfcde mensch- heid." Sprekende over de zeemacht, die hij, „den sleutel tot de overwinning" noemde, ver klaarde Lord Lothian, dat zoolang Duitsch land denkt, dat er een kans is de zeemacht van Groot Brittannië te fnuiken, „het niet aan vrede moet denken behalve aan dat soort vrede, welke het Duitschland mogelijk zal maken den aanval na korten tijd onder gunstiger omstandigheden te hervatten." Lothian vervolgde „de Britten zijn er thans van overtuigd, dat Hitier naar verovering en overheersching streeft. Dat is de reden, waarom de geallieerden tot hun besluit zijn gedreven, in het bijzonder sedert de invasie in Finland zien zij zich opnieuw geplaatst voor een vreeselijken strijd tus schen tyrannie en vrijheid". Tenslotte sprekende over de voortuit zichten op vrede, herhaalde Lothian. dat in Europa een stelsel van federalisme moet komen. De eenige grondslag voor een stabiele en vrije wereld is volgens den ambassadeur de controle ter zee op begin selen waarover de democratieën het eens zijn. Zijn krijgstactiek brengt veel succes! De Finsche generaal Wallenius, die in het Noorden reeds groote successen heeft geboekt in den strijd tegen de sovjets, is niet alleen een kundig legerleider, maar ook een goed journalist. Als oorlogscorrespondent van ver schillende Finsche bladen heeft hij in China gewerkt, zegt de Msb. Enkele weken geleden was hij nog cor respondent van een Finsch blad aan het Duit sche front, in welke hoedanigheid hij kort geleden nog een bezoek heeft gebracht aan de Siegfriedlinie. Generaal Wallenius is niet de eenige in zijn gezin, die werkt voor het vaderland. Zijn dochter Lenna, die 20 iaar oud is, is werk zaam als pilote, zijn 15-jarige dochter Annell is ziekenverpleegster aan het front en zijn 9-jarige dochter Martha vervangt een knecht op de boerderij. Men ziet er gunstige symptomen in. Amerika ziel de rede als pro-geallieerd. Bij de bespreking van de rede van Roo- sevelt gaat de belangstelling der Duitsche bladen vooral uit naar de verklaringen van den president over de gevaren, die de klei ne naties voor h£ar onafhankelijkheid be dreigen en over de gevolgen, die de con trole van den wereldhandel door een natie of groep van naties ook voor Amerika moet hebben. Er wordt op gewezen, dat dit opmerkingen zijn, die in Duitschland bij zondere beteekenis hebben in verband met de Britsche blokkade-oorlogsmethoden, waarbij geen rekening wordt gehouden met de neutralen, en verder met het oog op de Engelsche pogingen, den oorlog uit te breiden en het streven, kleine naties tot volgzame organen van Engelsche souverei- niteitshelangen te maken. In Amerika zelf wordt in diplomatieke kringen de rede van president Roosevelt beschouwd als een bevestiging van de mo- reele solidariteit met de beginselen, waar voor de geallieerden in den oorlog zijn ge gaan. Zonder een i e land te noemen heeft de president duidelijk laten blijken, dat de Vereenigde Stalen bedreigd zouden worden wanneer de komende geslachten het hoofd zouden moeten bieden aan 'n wereld, waar het recht van den sterkste zou heerschen. Roosevelt heeft verklaard, dat de Veree nigde Staten innig gehecht blijven aan den vrede, doch deze kan slechts gehandhaafd blijven, wanneer zekere grondbeginselen geëerbiedigd worden. INVLIEGER EERSTE LUITENANT TH. H. COPPERS VERONGELUKT. Gistermiddag om kwart voor vier is nabif Pernis onder de gemeente Rotterdam een nieuw éénniotorig Koolhovenvliegtuig van 't type F.K. 56 neergestort en totaal vernield. De eenige inzittende van het toestel, de reserve eerste-luitenant vlieger Th. H. Coppers, invlieger der Koolhoven fabrieken, werd op slaq gedood. Het ongeluk gebeurde tijdens een officiee- le proefvlucht voor militaire autoriteiten. Het vliegtuig van het type F.K. 56 is een éénmotorig toestel voor twee personen, dat gebruikt wordt als militair trainingstoestel voor gevorderde vliegers. Kort voor het on geluk gebeurde, schijnt het inwoners van Schiedam te zijn opgevallen, dat de motor van het vliegtuig onregelmatig liep. Invlie ger Coppers vloog toen Ijpven deze gemeen te om even later een duikvlucht te demon- streeren. De toeschouwers zagen, dat deze duikvlucht te lang werd doorgezet. Het ge lukte den vlieger althans niet het toestel horizontaal te trekken. Coppers heeft op 100 meter van den grond nog getracht zich uit het neerstortende toestel te bevrijden. Met zijn valscherm sprong hij uit de cockpit, doch de reddingspoging mislukte. Waarschijnlijk is de af stand te kort geweest om de para chute gelegenheid te geven zich te openen. Ook is mogelijk, dat de pa rachute aan 't neerstortende vlieg tuig is blijven haken met het nood lottige gevolg, dat Coppers met het vallende toestel werd meegesleurd. Zekerheid hieromtrent bestaat echter niet Het vliegtuig kwam terecht on een stuk bouwland aan den Tijkenweg bij Pernis op 5 K.M. van het vliegveld Waalhaven. Brok stukken er van vielen ook neer in het dorp. Het lijk van den verongelukten vlieger werd vlak hij het toestel aangetroffen. Een Roode-Kruis-auto heeft het stoffelijk over schot naar het Zuiderziekenhuis te Rotter dam overgebracht. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Reserve eerste luitenant-vlieger Th. H. Coppers was reeds 'sinds eenige jaren in vlieger bij de Koolhovenfabrieken N.V. en had als zoodanig in binnen- en buitenland groote bekendheid. Hij werd geboren in 1906 en was dus 34 jaar. In vroegere jaren was hij verbonden aan den Marine Lucht- vaartdient in Nederlandse!) Indië. Hij was o.m. de man, die destijds een hom heeft ge gooid op de „Zeven Provinciën" met het gevolg, dat dit oorlogsvaartuig verder de bevelen der marine-autoriteiten heeft opge volgd. Ondanks een aanbod van 5000 pond sterling voor een relaas van haar ervaringen. Unity Mitford. Hitler's ex-vriendin, is in een ziekenauto in haar vaders huis aangekomen. Haar vader, lord Redesdale, verklaarde, dat hem 5000 pond sterling was aangeboden voor een verklaring over haar erva ringen. maar dat zij ook een aanbod van 25000 pond niet aanvaarden zou. Loosdrecht trekt! Gistermiddag om ongeveer twee uur ver schenen bij het „Plas'huis" te Loosdrecht, met klein gevolg op hèt ijs, H.H.K.K.H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard. De Prinses was gekleed in bruin lede ren jasje en hoed en de Prins was in kapi teinsuniform. Nadat de schaatsen waren aangebonden begaven zij zich onder het zeer talrijke publiek. Zij reden tezamen en ook wel af zonderlijk. De Prins en de Prinses hebben eenige uren op het ijs doorgebracht. Het schitterende weer had zeer veel schaatsenrijders en ijszeilers op de bevro ren plassen bijeengebracht. Eergisteren had de Prinses reeds alleen op de plassen geschaatst. Eindelijk! Naar wij van de zijde der Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij vernemen, is het voor Rusland bestemde schip de „Josif Sta- 1 in", welke Zaterdag j.1. haar proefvaart deed, thans door de opdrachtgevers over genomen. Men zal zich herinneren, dat dit nog heel wat haken en oogen heeft gegeven, daar zeer tegen de gewoonte, na de proeftocht de Russische vertegenwoordigers weigerden het schip over te nemen. B'.ljartwonder voor kijkgraag pu bliek behouden Keesje de Ruyter, het 14-jarige biljart- wonder. zal voorloopig zijn kunsten op het groene laken voor zijn bewonderaars mo gen blijven demonstreeren. Het vorige jaar is tegen het optreden van dezen jeugdigen speler in het open baar, van hoogerhand bezwaar gemaakt, omdat men er een overtreding van de Ar beidswet in zag. Toen Keesje dan ook in een hotel te Alphen a. d. Rijn een demon stratie gaf, greep de Arbeidsinspectie in, er werd tegen de eigenaresse van het hotel proces-verbaal opgemaakt. Tot in hoogste instantie is de zaak uitge vochten en tenslotte heeft nu de Hooge Raad uitgemaakt, dat 't biljartwonder ook s avonds na acht uur zal mogen optreden. W1ER1NGEN Motie aan de regeering om scha devergoeding! Gisteravond had het actieve bestuur van onze afdeeling der Holl. Mij. van Landbouw een vergadering belegd in hotel Centraal, alwaar de heer Lan- sink, dierenarts alhier, een inleiding hield over het zoo gevreesde milt vuur. Een helaas actueel onderwerp! Te ruim acht uur heette de voorzitter, de heer O. J. Bosker, de talrijke aanwezigen welkom. In 1835, aldus vangt de heer Lansink aan, reeds is miltvuur geconstateerd als besmet telijke ziekte. Later in 1850 en daarna in 1855 hebben eenige onderzoekers ontdekt, dat in 't bloed van een besmet dier eigenaardige staafjes waren, waarna bleek dat beesten hiermede ingespoten, miltvuur kregen. Robert Koch en Pasteur ontdekten in 1876—1877 een enting tegen miltvuur. Het bleek dat de miltvuurbacil of „bacillus Anthracis" op b.v. 42 graden lang zoo kwaad aardig niet was als bij een hoogere tempera tuur. De afmetingen van deze bacil is, lengte 0.006 m.M., breedte 0.001 m.M. Dit is micros copisch klein. De bacil vermeerdert zich on geloof elfjk snel. Zij vermenigvuldigt zich door splijting. Deze bacil onderscheidt zich van haar 60ort- genooten, doordat zij a.h.w. een mantel om heeft. De spore der bacil is ontzettend duur zaam; is zij b.v. 3 uur in een temperatuur van 140 graden, dan nóg is zij gevaarlijk. Zijn ze in een vochtige omgeving, dan kun nen ze de warmte slecht verdragen. Ook van maagzuren e.d. trekken de spore zich niets aan. Hoe onderscheidt de boer milt vuur? Bij koeien is bij miltvuur de hooge tem peratuur van pl.m. 42-43 graden een kenmer kend teeken. Men zou dan zeggen, 't dier wordt ziek, meestal gebeurt dit echter niet, het dier is zóó dood. De heer Lansink gaf vervolgens de door ons reeds uitvoerig beschreven desinfectie methode aan. Eenige verschijnselen zijn: Men ziet niets aan de koe. totdat het cïier doodvalt en ook dan ziet men 't meestal niet. De noodslachter weet dan aan de milt, die dik gezwollen is en aan 't bloed dat niet stolt, dat 't niet in orde is. Vertoond 't dier bloedingen dan kan men er bijna zeker van zijn dat 't miltvuur is. Hangerig slaan in de flanken, zwellingen niet meer eten temperatuur 4243, dit zijn ook karakteristieke kenmerken. Laten de boeren vooral in deze tijd. dan ook een thermometer gebruiken, 't Is beter voorzorgsmaatregelen voor den tijd dan wanneer het te laat is! Bloed uit de oogen wijst ook op besmet ting. De ziekte is echter heel moeilijk te constateeren! Paarden en varkens. krijgen meestal wramp, koliek, geelzucht, de ontlasting evenals de urine, bloederig. Bij schapen treedt voordat men 't eigenlijk merkt de dood al in. Varkens bloeden uit de mond en oogen en hebben vaak een dikke opgezette keel. Maar ook voor den mensch is deze kwaad aardige bacil zeer gevaarlijk. Heeft men b.v. een wondje, dan is dit na 1 a 2 dagen een puist met roofje, waarna de roof eraf gaat, 't donkerblauw wordt en zich dan al meer verspreidt. Ook kan darminfectie bij den mensch plaats hebben, dan treden vaak benauwdheden met hartzwakte op. Oorzaak van thans een schande? Zooals men weet, meent men dat de oor zaak van deze epidemie ligt in ondeugde lijk buitenlandsch beendermeel. Spr. zegt zeer terecht, 't is schade en schande voor Nederland, dat men zooigts door de vin gers heeft laten slippen! De voorzitter dankt den heer Lansink voor zijn uitvoerige en duidelijke uiteen zetting. Vragen en mededeslingen. Voorzitter doet mededeeling dat in 't ver vólg bij noodslachting de noodslachter eerst het advies van den dierenarts moet inwinnen. Dit is nu een gemeentelijke be paling. Hierna werden eenige vragen gesteld. Besloten werd een motie te richten tot de regeering en alzoo via het hoofdbestuur aan te dringen op algeheele schadevergoe ding. Volgens de wet wordt alleen schadever goeding gegeven indien schade ontstaat door de van overheidswege opgelegde maat regelen. RUILVERKAVELING. Op de vergadering van de afd. Holl. Mij. van Landbouw heeft de voorzitter nog een mededeeling gedaan over de ruilverkave ling, wat rfe 5 pet. voor wegen en slooten aangaat. Hiervan wordt al 4 pet. ingebracht door de bestaande wegen en slooteo. Velen meenden dat de volle 5 pet. van 't 'and afging Dit is echter met 't geval Voorz herinnerde nog aan de a.s. vergadering, waar ook weer een ieder verwacht wordt. Noodlottig scheepsongeval. Gistermorgen om elf uur is aan boord van het binnenschip „Hillegonda" liggende in de Rijnhaven te Rotterdam, een ernstig ongeval geschied. Bij het verhalen van het schip raakte de 37-jarige schippersknecht P. H. van den Berg uit Rotterdam bekneld tusschen een staaldraad en de boeiing van het schip, waardoor hem het linkerbeen werd afgekneld Per politiehoot is de man naar het lureau Parkkade vervoerd. Van hier werd bij per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis aan de Coolsingel gebracht, i waar hij in zorgwekkenden toestand is op genomen. HELDERSCHE EIERVEILING 4 Jan. Aangevoerd: 15.000 kipeieren: 5254 Kg. 3.50—3.80. 55—57 Kg. 3.80—4.20. 58—60 Kg. 4—4.20. 61—63 Kg. 4.10—4.60. 04—67 Kg. 4.50 5. 6872 Kg. 5.305.50, 200 eendeieren 3.—. alles per 100 stuks. EIERVEILING SCHAGEN. 4 Jan. Aangevoerd: 35.000 kipeieren 3.90—4.95, klein 3.60- 3.90 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Jan. 9300 kg. uien 320—330; drielingen 1—130; move 290—3 600 kg. peen 210; 14000 kg. i'oode kool 3.10—520; 9000 kg. gele kool 250 -340; 1300 kg. d. witte kool 270; 1700 kg. "ivove kooi 2270. NOORDSCHARWOUDE, 5 Jan. Uien 3320; drielingen 1—140; grove 250 —280; peen 2—230 roode kool 430—510; gele kool 310—360; d. witte kool 260—330.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3