Gevarieerde rol UMATIEK DAK PO 73 graden vorst Een zonnige ijsmiddag Geval van ernstige desertie Dat was een goed jaar-einde slechts 15 cent per week De gevaarlijke factor Vrijdag 5 Januari 1940 Tweede Blad Nog steeds slapende wachtslieden Ds. C J. Warners t IJsbulletins ZIEK VAN - VERKOUDHEID? £tad&nieiuu3 Zeekrijgsraad Willemsoord Hedenmorgen 8 uur Een gedeelte van de tori gr acht bestormd Temperatuur en Barometerstand „We komen elkaar nog wel eens tegen". De eerste verdachte, die gistermiddag voor den Zeekrijgsraad Willemsoord, gepresideerd door Mr. A. Veldman, voorkwam, was de zee- milicien matroos 3e kl. A. L. O., terecht staande wegens overtreding van artikel 108 W. v. M. S. O. diende te Vlissingen, alwaar hij in November een ernstig verschil van mee ning gekregen heeft met een kwartiermees ter. Dit verschil van meening was zelfs zoo hoog geloopen, dat verd. den kwartiermees ter had toegevoegd: „blijf van m'n lijf, an ders komen we elkaar buiten nog wel 's tegen!" De man erkent de geïncrimineerde woor den gesproken te hebben. Hij had zich kwaad gemaakt en zich daarbij door zijn drift laten verleiden. Voorts blijkt verd. behoorlijk van den tongriem gesneden te zijn en tracht de zaken zoo voor te stellen, dat hij vrij uitgaat. De President vindt verd. echter maar ma tig sympathiek en zegt hem dan ook, dat hij diens indruk hoogst zonderling vindt. Daarbij is het vreemd, dat verd. alles loochent wat de kwartiermeester en een schipper over hem vermelden. De Fiscaal denkt er al niet veel anders over: O. is een kruidje-roer-me-niet", dat direct aangebrand is. Zijn optreden was het tegendeel van dat van een militair en spr. vordert 6 weken gevangenisstraf. Als verdediger treedt op Mr. D. H. Buis kool van Hoorn, die volmondig toegeeft, dat de houding van verd. niet correct was, maar die er tevens op wijst, dat alles feitelijk terug te brengen is op een misverstand. En ziet men de normale proporties van deze zaak, dan blijkt zij niet zoo ernstig te zijn. Pleiter verzoekt derhalve aan den Krijgsraad cle mentie. Uitspraak conform eisch. Ernstig geval van desertie. De zeemiliciens matroos 3e kl. J. L. staat wegens een ernstig delict terecht. Verd. werkte in Duitschland, bij Hagen in West- falen en las toevallig in een krant bij zijn kapper, dat in Holland de mobilisatie uitge broken was. Hij pakte terstond z'n bullen bij elkaar en reisde naar zijn bestemming: dat Was de Marinekazerne in Den Helder. Dienzelfden dag kon L. wegens de enorme drukte in de kazerne geen eten krijgen, zoo dat hij zich door enkele maats liet overhalen in de stad te gaan eten. Dit geschiedde, maar het eten werd drinken en lang duurde het niet, of een caféhouder pakte den man in zijn kraag en zette hem, zwaar beschonken, voor de deur. Hoe dronken verd. ook was, wel zag hij tot z'n groote schrik, dat er niet ver van hem af enkele leden der militaire politie stonden. Dit gezicht gaf hem een dermate schrik, dat hij in een auto stapte en via Am sterdam naar zijn woonplaats terugreed, om reeds den volgenden dag terug te gaan naar Duitschland. Hier werd hij Öe sluipende, sloopende kwaal die een mensch onder zijn leden heeft vóór hij het weet. Dat doet kou of tocht, maar ook vocht of een klam kil huis. Dat alles heeft U nooit gedeerd tot zich plotseling, zonder dat ge er op ver dacht bent, met een scheut van pijn of een aanval van kramp in een van de ledematen, de rampspoed meldt, die al zoovele levens ver woest heeft. De eene krijgt deze bezoeking al jong, de ander pas op rijperen leeftijd, maar de oorzaak is in alle gevallen dezelfde: onzui- verbloed. Zoodra de bloedzuiverende organen maar even te kort gaaan schieten en er maar een spoor van schadelijk zuur zich gaat vast zetten in spieren of spierweefsels of in de ge wrichten, dan is daarmede de kiem voor Uw kwaal gelegd. En dan rest U maar één weg: de oorzaak wegnemen om erger te voorkomen: een bloedzuiverende kuur doen. En liever van daag dan morgen Kruschen Salts is door zijn samenstelling het bloedzuiverende middel bij uitnemendheid. De 10 minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld, oefenen een actieve aansporende werking uit op lever, nie ren en ingewanden. Reeds bij een kort maar regelmatig gebruik van Kruschen, komen deze organen tot krachtiger werking. Alle schade lijke zuren, die zich in het bloed bevinden, wor den er uit gefilterd; volmaakt zuiver bloed Stroomt dan weer door Uw aderen, zuiver, maar óók met de noodige kracht! Daardoor Worden de onreinheden die zich reeds hadden Vastgezet, weer in de circulatie opgenomen en afgevoerd langs natuurlijken weg. Neem toch Kruschen Salts. Ge zult Uw pijnen weldra Voelen verdwijnen. En al is dit wel het voor naamste, het is óók nog een wonderlijke sen satie, te beleven dat ge U heelemkAl weer pit tiger voelt, knders, opgewekter, gezonder, be ter...! Door de wonderlijke werking van Kru schen Salts. Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. 0.40. 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Man chester (Engeland). Opgericht 1756. (Adv.) weer in z\jn betrekking aangenomen. Z(jn ouders waarschuwden hem voor de ge volgen, en verd. zelf zat er ook duchtig mee in. Hij wist niet hoe te handelen. Een brief van den Consul in de plaats waar h(j werkte gaf den doorslag. Hij vertrok weer, dat was dus na 2'/j maand, naar Den Helder, alwaar hij natuurlijk in arrest gezet werd voor desertie in oor logstijd, en dat bovendien nog naar een vreemd land. Verd. maakt een vrij zieligen indruk en de tranen loopen hem voortdurend over de wan gen. Hij erkent het hem ten laste gelegde. Mr. Franken vindt de zaak ernstig, doch geeft toe, dat verd. niet de bedoeling heeft gehad zich opzettelijk en voorgoed aan den dienst te onttrekken. De redenen van zijn vlucht evenwel zijn vrij duister, terwijl het voorts als zeer laak baar aangeslagen moet worden, dat hij juist in een tijd, dat zijn land hem zoo goed ge bruiken kon, de plaat poetste. De Fiscaal vordert dan een gevangenis straf van 5 maanden, waarvan het voorarrest in mindering gaat. Mr. Buiskool vindt de zaak eveneens ern stig, doch tracht haar psychologisch te ver klaren. Daarnaast kan men deze zaak ook als een zielig geval beschouwen. L. is namelijk een zeer onzelfstandig iemand, die moeilijk een besluit kan nemen. Hij mist remmen en stimulansen. Pleiter roept derhalve de bijzon dere clementie in. Uitspraak: 4 maanden met aftrek. Verscherpte uitkijk" maar de wachtsman sliep. F. v. D. diende bij een batterij op Ame land. Op 12 November werd hij des nachts op post gezet als schildwacht van 24 uur. Er was order gegeven tot verscherpte uit kijk, omdat men juist in de spannende dagen verkeerde. Dat alles maakte echter op verd. blijkbaar weinig of geen indruk. Tenminste, inplaats dat hij ook extra z'n oogen de kost gaf, zocht hij een leegstaand zomerhuisje op, kreeg een stoel te pakken en vleide zich heer lijk uit, om daarna een uiltje te gaan knap pen. De President begrijpt er niets van en noemt dit alles een totaal gebrek aan vertantwoor- delijkheidsgevoel. Als men als wachtsman overmand wordt door de slaap, dan is dat nog te begrijpen, maar ditMr. Veldman heeft er geen woorden voor. Hij noemt het ronduit een schandaal. De Fiscaal gebruikt het woord „infaam", hetgeen alles zegt. Ook al is verd. moe ge weest en slaperig, dan nog is het onvergeef lijk, dat iemand op een dusdanig „glasharde" wijze zich te slapen legt. De Fiscaal vraagt 1 maand militaire detentie. Mr. Buiskool geeft toe, dat hier sprake is van weinig militair optreden, doch wijst er anderzijds op, dat verd. nog erg jong is en dus nog niet die verantwoordelijkheid kan be zitten, dié een oudere marineman heeft. Daar bij heeft de slaap hem parten gespeeld, ter wijl het tenslotte niet in zijn bedoeling heeft gelegen expres te gaan slapen. Pleiter ver zoekt clementie. Uitspraak: 6 weken gevangenisstraf. Baadje ingepikt. J. P. S. heeft een baadje ingepikt, doch om wel bijzondere redenen. Hij diende in Vlissingen op H. Ms. „Hydra" en toen een zijner collega's wegens een overtreding afge zonderd zat, maakte hij, verd., van de gele genheid gebruik, het baadje van den ander in te rekenen. In het opzoeken van gestolen baadjes heeft men echter bij de marine zoo langzamerhand een groote vaardigheid ver kregen zoodat het niet lang duurde of het verloren voorwerp kwam weer boven water en werd S. gesnapt als de pleger van dezen diefstal. Toen men hem echter vroeg naar de beweegredenen van zijn daad (hij droeg het kleedingstuk namelijk niet) zeide hij, dat hij dit niet wenschte te zeggen. Hij had een uitgesproken hekel aan genoemden collega, en deed het alleen om hem verdriet te doen. Ook op de desbetreffende vraag van den President geeft verd. een gelijkluidend ant woord. De Fiscaal noemt het een typische diefstal, en vordert 6 weken gevangenisstraf. Uitspraak conform. Hij had al zooveel aan 't hoofd Niet onvermakelijk was het geval van den zeemilicien-bediende J. G. S. Deze stond te recht, dat hg op 3 November op de fiets ge zeten had, zonder dat die fiets voorzien was van een brandend achterlicht. De man is Hollander van geboorte, maar kan geen woord meer van z'n moedertaal, in verband met het feit, dat hij zijn leven lang in Duitschland gewoond en gewerkt heeft. Hij wist niets af van een voorschrift, dat zegt, dat op ieder rijwiel een achterlichtje moet zitten en vindt het onjuist en onbillijk om hem daarvoor op de bon te zetten. Hij had al genoeg aan z'n hoofdMet het noodige elan, en niet zonder vuur, discht het kleine manneke dat alles op. Zoodat de Krijgsraad genoeglijk mee zit te luisteren. De Fiscaal vordert 3 boete subs 3 dagen. De Krijgsraad spreekt verd. echter vrij. Op 1 wacht 2 maal in slaap getold. De zeemilicien-kustwachter 2e kl. G. K., diende bij de marinetroepen te West-Capelle. In den nacht van 1718 September had hij reserve-wacht, maar veel maakte hij daar van niet. Hij ging namelijk naar z'n kooi en sliep in. Niet eenmaal, maar tweemaal pleegde hij dien nachtslaap... Als excuus geeft verd. op, dat hij zich niet lekker ge voelde, pijn in de amandelen. De President vindt het vreemd; als hij zich niet goed gevoelt, ziet hij doorgaans geen kans om in slaap te komen, terwijl dat bij de marine juist andersom pleegt te zijn. De Fiscaal noemt het een ernstige plichts verzaking en vordert 3 weken militaire de tentie. Mr. Buiskool wijst op de goede conduite en verzoekt clementie. Uitspraak: 2 weken militaire detentie. DIEFSTAL UIT PAKHUIS. Ten nadeele van een pakhuisbezitter in de Vijzelstraat verdwenen diverse busjes groen ten. De politie stelt een onderzoek in. Prima vooruitzichten. Het is winter en een ieder, die schaat sen heeft, doet verstandig deze vandaag onder te binden, want het belooft een ouderwetsche ijs-dag te worden. Wat de temperaturen betreft, om 2 uur gistermiddag wees het kwik een stand aan van 0.3 graden onder het vriespunt. Daarna is de temperatuur echter constant gezakt. Om 10 uur gis teravond was het reeds 5 graden onder 0 en om 8 uur vanmorgen zelfs 7.3 on der het 0-punt. De barometer staat uitstekend, zoo dat er niets is dat een genoeglijken ijs dag in den weg staat. Te Oosterbeek is in den ouderdom van 68 jaren overleden Ds. C. J. Warners, oud-vloot- predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds. Warners was in 1897 te Leersum predi kant geworden, vandaar was hij in 1901 naar Nieuw-Vennep gegaan. In 1910 heeft hij de bediening neergelegd wegens zijn benoeming tot vlootpredikant te Den Helder in dienst van de Nat. Chr. Officieren-Vereeniging. Deze functie heeft hij zes jaren vervuld, waarna hij predikant te Den Helder is geworden. In 1921 kreeg hij wederom eervol ontslag wegens zijn benoeming tot vlootpredikant. In 1929 is hij op wachtgeld gesteld en een jaar later heeft hij een beroep naar Hoogland aanvaard. Sinds 1934 had Ds. Warners eervol emeriaat. Ds. Warners was officier in de Orde van Oranje- Nassau. De begrafenis is bepaald op Maandag 8 Januari te 2 uur te Leersum. Hedenmorgen, bjj het sluiten van de krant, had de keuring van het ijs op het Heldersche Kanaal en Singel nog niet plaats gehad, zoodat wjj omtrent de be trouwbaarheid daarvan niets kunnen me- dedeelen. Men zij voorzichtig. Gisteren was het ijs hier nog absoluut onbetrouw baar. Wij zullen per bulletin den toestand van het ijs bekend maken. ftorgertfke Stand van Den Helder van 4 Januari 1940. GETROUWD: A. D. de Rooij en J. E. Groot. J. de Vos en L. J. Laven. J. Bos en L. J. L. Berrier. H. G. Hermans en A. M. C. Jansen. BEVALLEN: A. Th. J. Carsjensvan Zand wijk, z. ONDERTROUWD: F. Homborg en J. P. Standaar. S. Keijzer en G. D. van der Laaken. stadgenooten gaven zich in December op als abonné van de Heldersche Courant De Heldersche Courant: actueel interessant en Het beste en i o goedkoopste dagblad in Noord-Holland Prachtig ijs. Per bulletin hebben we gisterenmorgen nog, ter elfder ure, bekend kunnen ma ken, dat de vijver in het Timorpark en de banen bij Erfprins goedgekeurd wa ren. Het kon niet anders of als een „loopend vuurtje" ging dit „ijsnieuwtje" door de stad en in den namiddag stroom den de liefhebbers naar het Timorpark zoowel als naar de Fortgracht. Daar liet men alles voor staan, de omwasch bleef vuil tot den avond, de baby werd met den meest mogelijken spoed naar bed gewerkt, vrije middagen werden links en rechts aangevraagd, want men wist immers niet of het ijs van vandaag ook morgen nog voldoende sterk zou zijn, of de wind, die pal Oost woei, over een uur weer niet uit Westelijke richting zou waaien, of er geen andere factoren, mist of regen zouden zijn, die het genoegen van dien eenen middag zouden bederven. De ervaringen van de laatste weken waren in dit opzicht niet erg bemoedigend. En zoo waren dan gisteren de banen, die berijdbaar waren, vol bezet. En wat een prach tig ijs was er. Men bereikte deze banen via den Huisduinerweg, direct over de Roode brug, rechts af, dwars het land over, een sloot over, nog een vaart en men stond op een ijsbaan, zooals we die de laatste jaren niet meer heb ben gehad. Een breed ijsvlak, zonder hobbels, zonder scheuren, hard en glad. Een baan, zooals men die wenschen kan. Laan stond er met een „koek en zoopie" en heeft vast goede zaken gemaakt. Een muzikant stond te jode len, kortom, er was een echte ouderwetsche stemming, een stemming van jolijt. Honderden militairen hadden vrij gekregen om te genieten van dit festijn, alle onderwij zers, die nog vrij hadden en scholieren voor wie de bel nog niet geklonken had na de vacantie, haden de ijzers onder gebonden en genoten van het ijs en van het weer. Het was ideaal weer, frisch en niet te koud, weinig wind en een lekker zonnetje, dat het geheel tot een feest maakte. Er waren prima rijders op de banen, vooral onder de militairen waren kunstrijders en hardrijders, die men met genoegen volgde. Het was een middag, zooals we onze schaatsen rijders er nog vele toewenschen. Om ongeveer drie uur moest een gedeelte van de Fortgracht worden ontruimd, omdat het ijs gevaarlijke scheuren begon te toonen. Er waren ook zooveel menschen. Aan den kant van de gracht zakten eenige militairen en een dame door het sneeuwijs, die er echter met een nat pak afkwamen. In verband met een en ander verzoekt de commandant van Fort Dirksz Admiraal ons het volgende onder de aandacht van de schaatsenrijders te bren gen. Een verboden stuk. Zoowel onder de Nieuwebrug op den weg naar Julianadorp, als onder de spoor brug, zijn wakken gehakt. Het gedeelte tusschen beide bruggen van de breede Fortgracht is verboden verklaard voor burgers in verband met den gevaarlijken toestand van het ijs- Op het andere deel der linie mag gereden worden. Gisteren zjjn enkele honderden perso nen van het ijs op het thans verboden deel gestuurd, aangezien dit ijs als vol komen onbetrouwbaar gebleken was. Wedstrijden voor de Marine. Vanmiddag om half twee is er een hard rijderij voor de Marine op de ijsbaan aan den Nieuwen weg naar Julianadorp (het vroegere terrein van de IJsclub „Het Noorden"). Het Stafmuziekkorps verleent daarbij zijn mede werking. Het is dus de moeite waard den vreedzamen strijd tusschen onze marinemen- schen te gaan zien en „hooren". Het wordt hoe langer hoe duidelijker, dat de heele wereld Rusland als het groote gevaar ziet van den oorlog, die op het oogenblik woedt. Beschouwde men aanvankelijk de Russisch-Duitsche vriend schap als een tactische zet van Hitier, men kwam al heel spoedig tot de ontdek king, dat niet Hitier, maar Stalin het succes geboekt had en die indruk is ver sterkt door den gang van zaken na de be ruchte Septemberdagen van het vorig jaar. Rusland heeft Duitschland militair alleen laten worstelen en heeft zijn eigen positie zoodanig versterkt, dat zelfs Hitier, als hij eerlijk is, zich met bezorgd heid af moet vragen, wat hij begonnen is met zijn verbond met den Russischen dic tator. De tegenslagen, die Rusland op het oogen blik heeft in Finland, ziet de geheele wereld dan ook niet zonder leedvermaak. Daar staat het machtige Russische „onoverwinnelijke" leger tegenover een handjevol Finnen en al is het nog niet zóó, dat ze geen (F)vin meer kunnen verroeren, de Russen hebben groote verliezen geboekt en strategisch belangrijke tegenslagen gehad. Hun luchtmacht heeft zijn vernielend werk gedaan, maar op den grond zijn ze verreweg de minderen gebleken van de met leeuwenmoed vechtende Finnen. Tenslotte echter zal de moed het tegen de overmacht moeten afleggen en wij vreezen als er niet spoedig zeer belang rijke versterkingen voor Finland komen, dat de tijd niet heel ver meer is, dat de Finnen den strijd zullen moeten opgeven, omdat ze tot den laatsten man gevochten hebben. Tal van mogendheden zoeken dan ook naar de meest doelmatige hulpver leening voor het voor zjjn vrijheid vech tende Finland, niet alleen omdat men aan den kant staat van hen die onrecht lijden, maar ook omdat men vreest, dat de Rus sische invasie verder gaat en ook andere landen, onder wie Zweden en Noorwegen, zal overstroomen, terwijl Zuid-Europa evenmin veilig is voor de Sovjet troepen. Zoo maakt men zich in Europa en daarbui ten (Amerika) steeds meer bezorgd over Rus land. Een Sowjet-overheersching beteekent een vernietiging van de Christelijke cultuur, beteekent een uitroeiing van den godsdienst, een vervolging van de geloovigen, kortom een zee van ellende. Men tracht ook de oogen van Duitschland daarvoor te openen, al schijnt dat niet gemakkelijk te zijn. Hitier en de zijnen mogen wellicht in hun hart vrees hebben voor de huidige gang van zaken, tot een open lijk erkennen daarvan zullen ze niet zoo ge makkelijk komen, omdat ze daarmee hun eigen politiek veroordeelen. Stilzwijgend laten ze Rusland dus gaan en het is zelfs niet on mogelijk dat ze straks de hulpverleening aan Finland, die tot op dit oogenblik oogluikend werd toegelaten, zullen bestrijden en dat ze zullen optreden tegen die landen, die wapen en anderen aanvoer voor Finland via hun grenzen toelaten. Dat is de angst van Zweden en Noorwegen. Er zijn nog heel wat zorgelijke kanten aan deze Russische invasie, vooral ook met het oog op Z.-Oóst Europa en in het bizonder Roemenië, dat Bessarabië, het vroegere Rus sische gebied al bedreigt voelt. Een uitval van Rusland naar dien kant zou echter waar schijnlijk ook Italië in beweging zetten en dat kan Duitschland niet verlangen. De oorlog van thans heeft nog tal van ont wikkelingsmogelijkheden. Wanneer en in welke richting, is op dit oogenblik echter nog een open vraag. Wrijf rug en borst in met Da mpo. Dar* onderde wol! Volgendemorgenbe- ter! Pot 50ct. Tube40ct. Doos30ct. Onze vroegere stadgenoot, de heer A. van Herkhuizen, inspecteur Se klasse hjj het Prov. Electricitcits Bedrijf van Noord-Hol land te Wormeneer, is bevorderd tot inspec teur 2e klasse bij b.g. bedrijf. Barometerstand Den Helder 760.3 Maximum temp. lucht: 6.9 Laagste temperatuur: 7.2 Wind: richting O. kracht: 2 Licht op: 4.30 RIJTIJDENBESLUIT. Tegen een chauffeur alhier werd proces verbaal opgemaakt terzake overtreding van het Rijtijdenbesluit. GEEN BRANDEND ACHTERLICHT. Tweemaal werd gisteren een wielrijder op de bon gezet, wegens het niet bezitten van een brandend achterlichtje op zijn fiets. ONTUCHT. Een persoon werd aangehouden en in be waring gesteld, verdacht als hij er van wordt ontuchtige handelingen met jongens gepleegd te hebben.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5