bü Maarten Smit WEK UW LEVER-GAL OP Ingezonden VJxiaA yaati w-e Heen? lUROL. verzacht en geneest Zwcelbcfi tiieuiuJ llieiuiLó uit UaCc KeA& en Zending, Van boom tot krant Boekbespreking Advertentiën Het Chineesche Landhuis Hondje door auto doodgereden Ez&k Ruv/e handen Visscherij Ontvangen kalenders Tijdschriften Het Postzegelboek „DEN HELDER" Uitvoerdar JOH. DARPHORN TROMPSTRAAT 20 Tal. 614 Groote voorraad en lage prijzen en n zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van le^er-gai onvoldoende is. verteert uw voedsel niet. het bederft, voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doe:, vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk. plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter s Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten. L 0.75. Wat de „Papier-film" van Van Gelder leert. Gisteravond draaide voor de personeels- Vereeniging van Drukkerij de Boer in Café „Centraal" de bekende „Papier-film" van de internationaal bekende papierfabriek van Van Gelder Zonen, te Velsen. Papier is een gebruiksvoorwerp geworden, sonder hetwelk wij ons leven niet meer kun nen voorstellen. Ontzaglijke hoeveelheden worden door de drukpersen verslonden en der halve behoeft het feitelijk geen verwondering te baren, als men ziet, met welke fantastische cijfers een grootbedrijf als dat van Van Gelder werkt. Deze film was zeer interessant. In het bij sonder voor den typografisch gevormden, maar zeker niet minder voor den leek. Men zou deze rolprent kunnen noemen: „Van boom tot krant", want iedere faze van het proces krijgt men te aanschouwen. Eerst de uitge strekte wouden in Finland, dan de transpor ten en vervolgens de bewerking in Velsen. Hoe daar uit de boomstammen de cellulose- pap omgevormd wordt tot papier-in-ruwen staat en hoe dit laatste weer vervaardigd wordt tot krantenpapier, schrijfpapier of pa pier voor andere doeleinden. Een machtig in teressant proces, dat in Velsen met de mo dernste methoden uitgevoerd wordt. Met recht een nationale industrie, die een groote vlucht genomen heeft. Een der vertegenwoordigers der firma v. Gelder, de heer Pels, hield voor de vertoo ning een interessante causerie over het ont staan van het papier. Hij greep daartoe in de historie terug tot ver voor onze christe lijke jaartelling. Hij vertelde van de vervaar diging van papier door de Chineezen, van het papyrus, van de fabricatie uit lompen, om tenslotte te komen tot de vervaardiging uit hout. De heer Pels bleek een buitengewoon onderhoudend en geestig verteller, die zijn gehoor wist te boeien en op populaire wijze en massa interessante feiten naar voren bracht. De voorzitter van de personeelsvereniging, de heer Luyendijk, die de vergadering ge opend had, sprak ook het slotwoord, waarin hij zoowel den heer Pels als den operateur een woord van dank bracht. Bijzondere vertolking van een ver maard stuk. A.s. Zondagavond vindt in Casino de opvoe ring plaats van „Het Chineesche Landhuis", en wel door de N.V. Het Nederlandsch Tooneel dir. Cor v. d. Lugt Melsert, met in de hoofd rol Albert van Dalsum. De speciaal vervaar digde en zeer kostbare requisiten en decors komen mede naar Den Helder. Hieronder laten wij enkele persbeoordeelin- gen volgen: zoo schrijft o.m.: „De Telegraaf": Het is één doorloopend ge not, om Van Dalsum den Chinees Sing op te zien bouwen tot een tooneelfiguur die boeit van het begin tot het einde. Welk een sfeer is hier bereikt... Met adembenemende spanning volgde het publiek Albert van Dalsum's ver tolking van den Chinees en het applaus aan het slot ging over in een ovatie. In de vertol king van dergelijke rollen is Albert van Dalsum onze groote tooneelspeler en het deed ons goed, dat hij zooveel contact met het publiek wist te krijgen, „Algem. Handelsblad": Van Dalsum heeft zijn geweldige rol geslepen tot de fijnste fa cetten. Zijn houding, gebaar en grime zjjn van een weergalooze expressie, bijna luguber van realiteit. Gistermiddag om 5 uur kwam uit het perceel Kanaalweg No. 32 een dame gestapt, een kinderwagen duwende en tegelijkertijd een hondje uitlatende. Het dier, een aardig wit en zwart gevlekt beest, sprong dwars de straat op, en werd op hetzelfde moment gegrepen door een passeerende militaire auto. Het hondje was op slag dood. De dame schrok zoo hevig van het gebeurde, dat ze gillend in het huis terugliep. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat lederen Woensdag van 3—5 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium Zoöl Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „Algiers". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: .,'t Zit in de lucht" en ..Bommen op China". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „De Reddende Engel". Zaterdag 6 Januari. Musis Sacrum, 8.15 u.: Winteravond-feest v. d. Mixed Melodians. Casino. 8.00 uur: Jubileum-feestavond „Moed, Volharding, Zelfopoffering". Musis Sacrum, 8.00 uur: Winteravond dans feest Zondag 7 Januari. Musis Sacrum, 8 u.: Parijsche Avond. Casino, 8.15 uur: „Het Chineesche Landhuis". Donderdag 11 Januari. Rialto-theater, 8.00 uur: Beatrix-voorstelling met „Donkere Oogen". ONS FIETSENHOKKJE. In het Timorpark werd een damesrijwiel ge vonden en meegenomen naar het Hoofdbureau. De eigenaresse kan het aldaar terugbekomen. Aan het adres Spoorstraat 96 is een Gazelle- heeren-rijwiel terug te bekomen. Voorts had den 2 schaatsenrijders hun fietsen aan den wegkant bjj de fortgrachten neergelegd. Toen ze terugkwamen bleek dat er twee andere voor in de plaats gelegd waren. Wie weet er meer van? JUBILEUM-FEESTAVOND VAN „MOED, VOLHARDING, ZELFOPOFFERING". Morgenavond in Casino. Wjj vestigen er nog eens de aandacht op. dat de jubileum-feestavond van „Moed. Volhar ding, Zelfopoffering", de avond waarop o.m. Jan van Dok, de voorzitter, wordt gehuldigd, morgen in Casino plaats vindt. Men heeft een Cabaret-gezelschap geëngageerd, terwjjl na de uitvoering een bal volgt. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) HULP AAN FINLAND EN TURKIJE. Geachte Redactie, vergun mjj voor het bovenstaande een plaatsje in Uw blad. Als er ooit een tijd is geweest, dat de beschaving dreigde ten onder te gaan. is het nu. Wy zien, dat het groote Rusland (het land der kameraadschap) zich werpt op een goede beschaafde natie, Finland. Wij kunnen lezen, hoe dat volk dapper en kloek, voor zijn vrijheid vecht, en zijn heiligste rechten verdedigt. In Rusland zijn de mannen, die zich opwerpen voor het heil van het prole tariaat, doch zich niet ontzien, om een an dere natie, die niet naar hun pijpen wil dan sen, meedoogenloos tracht af te maken. Wan neer men dit leert snap je niet, dat er nog menschen In je eigen Vaderland zijn, die der gelijke theorieën aanhangen en daardoor medewerken aan kapotmaking van het res tant beschaving in deze wereld. Verder zien wij een andere natie, Turkije, dat het slachtoffer is van de rampen der na tuur, wat eveneens duizenden slachtoffers eischt. Er is nood, er wordt gegeven, doch nog lang niet genoeg. Doel van dit ingezonden stuk is om alle instanties te bereiken, die iets kunnen doen. Ie. B. en W. met Gemeenteraad straat collecte laten houden; 2e. in alle kerken collectes houden, 3e. liefdadigheidsuitvoeringen geven, 4e. vrijwillig een uur werken voor dit doel, 5e. wedstrijden houden door verschillende takken van sport, b.v. voetbalwedstrij den. En voorts elke andere mogelijkheid om aan gelden te komen en de opbrengst te verdee- len tusschen het Finsche en Turksche Roode Kruis. Wie neemt het initiatief op zich. Met dank voor de plaatsing. Uw dw. dienaar. J. G. Kjff' Ruwe huid, Schrale lippen Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Oosterend AMBTSJUBILEUM. Dominee Van der Leer, geref. predikant, hoopt op 17 Jan. zijn 12 \'2-jarig ambtsjubi leum te vieren. URK, 3 Januari 1940. Heden werd aan den Gemeentelijken Visch- afslag- alhier aangevoerd: 240 pond schar, prijs 1012 ct, 100 pond poonen, 9—11 ct., en 90 pond wijting, 7—9 ct., alles per pond. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Pieter, z.v. J. Ras en T. Pas terkamp. Hein, z.v. H. Koffeman en M. Ras. Dirkje, d.v. H. van Urk en J. Schraal. Jacob Johannes. z.v. C. Burger en G. v. Roer. Leven loos kind van H. de Boer en L. Kroon. OVERLEDEN: F. van Dokkum, oud 84 jr. Evenals andere jaren ontvingen wij ook thans weer diverse kalenders. De eene is wel eens praktischer dan de andere, en de eene maal heeft de ontwerper zich wat meer moeite getroost iets bijzonders te verkrijgen dan de andere maal, maar over het algemeen maken de kalenders voor 1940 een frisschen indruk. Handig is die van de Alg. Friesche Le vensverzekering Mij., te Leeuwarden, tevens van de Groot-Hollandsche van 1845. Voor iedere week een blad met voldoende ruimte voor aanteekeningen. Een oude bekende, die ook jaarlijks op de redactietafel verschijnt is die van „De Nederlanden van 1845", wel bekend in geheel het land. Een eenvoudige doch doeltreffende kantoorkalender. Iets bij zonders liet de Vereeniging van Nederland- sche Wijnhandelaars ontwerpen. 6 Bladen, geteekend door den beroemden Franschen caricaturist Oscar Fabrès. Kleur en ontwerp z(jn beiden uitstekend geslaagd. Een keurig stuk werk leverde voorts de reclame-af deeling van de Nederlandsche Spoorwegen, die van de kalender wederom een interessant geheel wist te maken. Close ups van spoorweg-momenten. Practisch is zij echter niet als kantoorkalender. Voorts mogen nog genoemd worden de ka lenders van de Levensverzekering Mij. Utrecht en die van het dagblad „De Zaan- lander". In Weer en Wind, uitgave W. L. en J. Brusse N.V., Rotterdam. In het December-nummer van In Weer en Wind brengt K. Hulsbos ons nader tot de weergalooze schoonheid der Jan van Genten, één der boeiende vogelsoorten, die de door schrijver bezochte Engelsche vogelrotsen be wonen. Over de productiviteit van de wolhandkrab en de gevaarlijke uitbreiding van dit „gele gevaar" geeft dr. C. van Rjjsinge boeiende en tegelijk leerzame beschouwingen ten beste, terwijl de meteoroloog Chr. A. C. Nell de vraag stelt en beantwoord, welk weer de dieren voorspellen. Van den verderen inhoud vermelden wij artikelen van Rinke Tolman, den hoofd redacteur, over vlinderleven in Zeeuwsch- Vlaanderen en van G. P. J. Schuyl over den geheimzinnigen nachtzwaluw of geitenmelker. Wiegekind en kleuter, December 1939, maandblad voor moeders, onder redactie van mevr. J. Riemens-Renssiag. Abonnements prijs per jaar 3.75. Van het vele wat ons in dit tijdschrift ge boden wordt noemen we deze keer: De vlucht naar Egypte door H. G. Cannegieter, Het Christuskind en de kunst door Hermine Gul- dener. heel leerzaam is het artikel Roodvonk door Dr. J. A. van der Starp en ook zeer practisch de bijdragen over, Suiker en haar vervangingsmiddelen. Verder van de hand van de redacteur „het kind". D. Z. Daalder, Over peinzingen van een grootvader. Na de hand- werkrubriek, die deze keer babykousjes, slip- overs en een cape gaven, de vraagbaak voor moeders, die ook voor moeders die niet vroe gen veel leerzaams bevat. Toeristenkampioen. Nu de tradltio- neele Wintersportnummers van den „Toeris ten kampioen" ten gevolge van de interna tionale omstandigheden moesten vervallen, blijkt daarvoor ln de plaats gekomen te zijn een extra verzorgd Kerstnummer. Een groot aantal, met zorg gekozen, tochten door Kerstboomland wordt beschreven en met zeer overzichtelijke karatjes worden toege licht. Of men nu fietser, wandelaar, dan wel automobilist is, na het lezen van dit nummer, zal men ongetwijfeld verlangen langs één of meer van deze routes de schoonheid van de ruischende dennen en sparren te gaan be wonderen. Tijdseinen. (Stemmen uit Chr.-Hist. kring). Uitgave N.V. Drukkerij C. Blommen- daal. Den Haag. De Inhoud van de laatst verschenen „Tijd seinen" bestaat uit een verhandeling van de hand van den gep. luitenant-generaal Jonkheer W. Röell, oud-commandant van het veldleger en van de Vesting Holland, en wel over „En kele gedachten over landsverdediging in ons tijdsgewricht". Het geheel ademt den geest van gedegen kennis der materie, terwijl di verse passages van een opmerkelijk inzicht getuigen. Een zeer belangrijke bijdrage, die een groote mate van publiciteit verdient. Uitzicht. Onafhankelijk maandblad voor geestelijke stroomingen. Uitgave van N.V. Servire, Den Haag. December-nummer. Uit den inhoud noemen wij „Oorlog" van Frank de Vries, „De Moeder-godin en het Maya begrip" van dr. G. H. Mees, en „De Perseus- legende" van Thole Beishuizen. Onze Aarde. December-nummer. Uit gave Van Holkema Warendorf N.V. te Am sterdam. Cornelis Conijn schrijft over „Twee Breton- sche kasteelen, terwijl U. Nooteboom zijn artikelenreeks over de Peel vervolgt. Zoowei dit artikel als dat van G. Evelman „Gelder- sche geveltjes" werden uitmuntend geïllus treerd. Morks Magazijn. Uitgave Firma Morks, Dordrecht. December-nummer. In het laatste nummer van de jaargang 1939 schrijft H. G. Cannegieter over K. Wer- ner, inzake het aquarium. Een boeiende bij drage, waarvan ook de illustraties uitste kend gekozen werden. F. de Sinclair geeft een detectieve-schets, getiteld „Juffrouw Te- resia blijft". Tal van andere artikelen en schetsen vullen voorts dit, als gewoonlijk pri ma geredigeerde, nummer. Amsterdam, Heden en Toekomst. De cember-nummer. Uitgave Van Holkema Warendorf N.V., te Amsterdam. In dit nummer wordt de jubileerende ge meentetram onder schot genomen en men doet dat voortreffelijk en met een selectie foto's, die stuk voor stuk bezienswaardig zijn. Ook datgene wat de V.V.V. Amsterdam mededeelt is het lezen meer dan waard. De Wandelaar. Bij A. G. Schoonder- beek te Laren, verscheen het Winter-num- mer van „De Wandelaar". Nol Binsbergen stond bij een argeloos ge schreven artikel een serie van zijn mooiste foto's af van dien geheimzinnigen bewoner van het rietland, die roerdomp heet. Ook D. van Sijn spreekt van zomersche dagen. Toen stond hij met zijn tent in het oerwoud aan de Rhóne. De slangen kropen onder zijn grondzeil!... maar het lukte de prachtigste foto's van hop, kwak en zilverreiger te ne men en die worden bij zijn artikel afgedrukt. Van C. Cretier is er een interessant artikel over bijgeloof en folklore met betrekking toe Bij de Hollandia-Drukkerjj N.V. te Baarn verscheen van de hand van wijlen den Heer J. D. van Brink het boekwerk: Het Postzegel- boek, een handboek voor den postzegelverza melaar, met een voorwoord door Dr. Ir. M. H. Damme, Directeur-Generaal der P.T.T. De heer van Brink, wiens alzijdige philate- listische kennis in de geheele verzamelaars wereld werd erkend, heeft met deze handlei ding, die voor den beginnenden verzamelaar zeer veel leerrijks en voor den gevorderden verzamelaar ook tal van interessante gege vens bevat, een knap stuk lectuur aan de be staande boekwerken toegevoegd. Na de beantwoording van de vraag: „Wat is „Philatelie" en welke zijn de aantrekkelijk heden van het postzegelverzamelen. komt schrijver via de behandeling van „het ontstaan der postzegels en wat daaraan voorafging", tot het verzamelen in den tegenwoordigen tijd. Uit de verschillende hoofdstukken blijkt, hoe veelzijdig de philatelie in wezen is voor een ernstig verzamelaar, die het hoe en waarom en wat zijn zegels, tracht te weten te komen. In verband met de financieele offers, die een wereldverzameling zou eischen, geeft de heer Van Brink tal van nuttige wenken bij de keuze van een beperkt verzamelgebied: lucht postzegels; weldadigheidszegels, enkele landen, poststukken, enz. Dr. Ir Damme schrijft in zijn voorwoord: Ik ben overtuigd, dat door de uitgifte van dit boek aan het Nederlandsche publiek een goede dienst wordt bewezen en ik hoop, dat velen het zich ten nutte zullen maken. Wij kunnen niet aarzelen, aan deze warme aan beveling de onze toe te voegen. Onrustig is ons hart, door Diet Kramer. Uitgevers-Maatschappij Holland, Amsterdam. Prijs ingen. 2.90, geb. 3.90. De hoofdfiguur van dit jongste boek van Dit Kramer "is een jonge vrouw, Henriette van Roodenoord, die voor de taak van de op voeding van haar vier kinderen geheel alleen staat. Een klein kapitaaltje stelt haar in staat in Batavia een hotel te koopen en dat. dank zij haar groote energie en voortvarend heid, op te werken. De crisis van 1929 brengt een tegenslag, die ze financieel moeilijk dra gen kan, maar met ongebroken energie neemt Henriette van Roodenoord een nieuwe taak, de bestrijding van een klein pension, op als het hotel verkocht moet worden. Deeze maatschappelijke worsteling voert zij om haarzelf en om haar kinderen. Een sterke vrouw, deze Henriette van Rooden oord en toch onbegrijpelijk. Onbegrijpelijk voor zichzelf, voor haar kinderen en voor haar omgeving. Steeds staat het groote doel voor haar oogen, haar kinderen een onbe zorgde toekomst te geven. Maar als zij daarbij telkens tot het besef komt, dat haar kinderen daarbij noodig heb ben de steun van den vaderlijken kameraad, dan wijst ze die stem af, als haar die ge boden wordt in den persoon van dokter Gert de Loos. Het is een eenzaam strijdster, Hermina, onbegrepen door haar kinderen, waarvan de jongste vroeg sterft, kinderen die zoo sterk verschillend van aard zijn, dat de moedef zelf telkens voor een raadsel staat. Hoe langer hoe meer vereenzaamt het leven van deze vrouw, een hartkwaal verkort haar dagen. Het boek is zeer knap geschreven, maar wat somber van compositie. De schrijfster heeft wel alleen en uitsluitend het eerste deel van Augustinus' woord belicht „Ons hart is onrustig", maar het tweede deel is haar blijkbaar vreemd geweest en dat heeft de oude Kerkvader toch vooral willen zeg gen: „tot het rust vindt in U" Het is een boek met goed getroffen ka rakters, maar het blijven arme levens, die stuurloos rondtasten en daardoor nogal eens schipbreuk lijden. De hut van Oom Tom door Quiehotte, Alleen op de wereld en Avonturen van baron von Münchhausen. Het is goed bjj het vele goede dat in onzen tijd voor de jeugd verschijnt, vele het goede boek van onze jeugd en van die van onze ouders, vast te houden. Dit streven van den uitgever van Coor, 's-Gravenhage, verdient allen lof. In de serie „Oud goud" verschijnen verschillende werken, geschikt voor alle tijden en... alle leeftijden. Deze verhalen zijn opnieuw de jeugd verteld door P. de Zeeuw J. Gzn. De vertaler heeft zich van zijn werk uitmuntend gekweten. Het zijn vlotte vertel lingen geworden, die bovendien zeer goed ge ïllustreerd zijn door een teekenaar, die zich verbergt achter het pseudoniem Roothciv. De uitgever zorgde voor een frissche band, zoo dat het geheel er zeer aantrekkelijk uitziet. Men zal met deze boeken onze kinderen van 1016 jaar een groot genoegen doen. Het is goede en gezonde lectuur, die men zelf nog graag leest. Nota over de economische verdediging van de Nederlandsche Volkshuishouding ('s-Gra venhage, Algem. Landsdrukkerij 1939). Het is een goede gedachte geweest van den Minister van Economische Zaken om deze „nota" aan de leden van de Staten-Generaal aan te bieden en haar tevens door den druk verder bekend te maken. Weliswaar heeft het uitbreken van het huidige conflict de Nederlandsche bevolking minder verrast dan de oorlog van 1914 en en was in dit laatstgenoemde jaar het aantal der onbeheerschte reacties der bevolking op de van regeeringswege genomen maatregelen veelvuldig tegenover een rustig volgen van hetgeen geregeld werd nu in deze dagen, toch' willen wij óók wel eens graag weten hoe wij „ervoor staan" in onzen tijd. Daarop geeft deze „nota" een interessante kijk. Behalve eenige bijlagen (nuttige adres lijsten!) worden besproken: X. de buitenland- sche handelspolitiek; II. het handelsverkeer overzee: III. Voedselvoorziening; landbouw crisismaatregelen; V: Industrie: VI. Distri butie; VII: Zeescheepvaart en VIII. Staats verzekering op schepen, goederen en lucht vaartuigen. A. Mr. B. Niemöllers laatste Preeken. Naar wij vernemen zijn door bemiddeling van den Nederlandsche Uitgever van Mar tin Niemöllers Laatste 28 Preeken (die, zoo als onze lezers weten, het eerst in onze taal werden uitgegeven) een dezer dagen een Noorsche en een Deensche uitgave versche nen, terwijl de Zweedsche editie ter perse is en de onderhandelingen voor een Amerikaan- sche en een Fransche editie in het laatste stadium zijn. Kostwinnersvergoeding Bij N. Samson N.V., te Alphen a.d. Rijn verscheen de uitgave „Kostwinnersvergoe ding" in gewone en bijzondere tijdsomstan digheden (eerste sppulement). Een handig werkje, dat wjj kunnen aanbevelen. Boekinkrantenvorm. Bij de N.V. uitgeverij Schuijt te Baarn ver scheen No. 32 van de maandelijksche serie detectieve-boekenen in krantenvorm. Dit maal is het een prima „thriller", getiteld: „Goed zoo, Mr. Pendlebury", van de hand van Anthony Webb. De prijs van dit span nend verhaal bedraagt slechts 20 cent. Wegwijzer voor Katholieken. Wij ontvin gen van het „Katholiek Indisch Bureau" (Schenkkade 226, Den Haag), de nieuwe Weg wijzer voor Katholieken, die voornemens zijn naar Ned.-Indië, Suriname of Curagao te ver trekken en voor hen, die vandaag naar Ne derland komen. De Minister van Koloniën was zoo welwil lend deze zeer goed verzorgde uitgave van een inleidend woord te doen voorafgaan. Deze „Wegwijzer" wordt in een groot aantal exem plaren verspreid. O.m. aan alle kerkelijke en wereldlijke autoriteiten, alsmede aan alle R.K. pastorieën zullen een of meerdere exem plaren toegezonden worden. Wij kunnen het boek ten volle aanbevelen. Het werd voortreffelijk geredigeerd en maakt een alleszins betrouwbaren indruk. DS. H. L. G. OUWERKERK. In ,J)e Wartburg", Luthersch Weekblad, pu bliceert ds. H. L. G. Cuwerkerk, Evangelisch Luthersch predikant te Purmerend, een verkla ring i» verband met zijn ontslag als reserve- legerpredikant ,Jk gevoel mij gedrongen de volgende zeer korte verklaring af te leggen: Dat ik sinds ge- ruimen tijd geen lid der N.8.B. meer ben, zal intusschen wel algemeen bekend zijn. Ik sta echter buitendien in geen enkele relatie tot deze beweging, noch moreel, noch financieel, noch openlijk, noch bedekt; noch rechtstreeks, noch langs welken weg dan ook. Dit alle publicaties en uitlatingen ten spijt van onvolledig of ver keerd ingelichte instanties, dan wel schrijvende of sprekende personen, dei lijdende zjjn aa de een of andere politieke obsessie. Het is mij on mogelijk alle verdachtmakingen en scheeve voorstellingen te achterhalen, waarvan ik het slachtoffer ben geworden". Aldus luidt de per tinente verklaring van ds. Ouwerkerk. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Joh. v. Oldenbarnevelt, u., 3 Jan. te Port Said. JAVA-NEW-YORK LIJN. Kota Radja, 4 Jan. v. S'abang. Palembang, 4 Jan. te Belawan. Phrontis, 3 Jan. v. New York. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Sitoebondo, t., 4 Jan. v. Belawan. Met groote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onzen Zoon WOUTER DIRK. W. J. PLUIJMERS. P. PLUIJMERS—'T HART. Den Helder, 4 Jan. 1940. 2e Vroonstraat 108. Tyd. Lidwina Stichting. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed tot onze onuitsprekelijke droefheid, na een kortstondig ziekbed in vollen Vrede, onze onver getelijke Man, Vader, Be huwd- en Grootvader, CORNELIS JACOBUS WARNERS, Oud-Vlootpredikant, emer. Predikant der Ned. Herv. Kerk, Officier in de Orde van Oranje Nassau, in den ouderdom van 68 jaren. Oosterbeek J W. F. WARNERS— NIEMANN. Gorssel J. A. W. WARNERS. Bandoeng: ir C. J. WARNERS. Mevr. R. WARNERS— DU BOIS. Alkmaar: Ds. J. H. W. WARNERS. Mevr. M. J. WARNERS— VRIJDAG. Santpoort: Mevr. de Wed. J. W. F. WARNERS— SOETERS en Kleinkinderen. Oosterbeek, 3 Jan. 1940. Beukenlaan 6. Geen bloemen. Geen bezoek. De teraardebestelling zal D.V. plaats hebben Maan dag 8 Januari, 2 uur te Leersum. Mevr. STARINK—MEIJLINK. JAN en CORRY. a.b. m.s. „Slamat", t. a. Mevr. KUKLER—STEENMAN. a.b, m.s. „Slamat". t. a. Gelieve geen geld of goederen af te geven op mijn naam, daar door mjj niets zal worden betaald K. KWAST. Keizerstraat 87. ALGEMEENE BEGRAFENISVEREENIGING Schaatsen Koegras - Telefoon 2

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6