Militaire hulp door burgers Hore Belisha uit het kabinet Noodlottig ongeluk op liet llsselmeer G 1 verpletterd DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Boonendistributie 18 Januari Engelsche luchtmacht onder eigen oppercommando Twee fraters verdronken Zomertijd in Nederland ongewijzigd Ook de minister van voorlichting vraagt zijn ontslag Inzittenden door Breg man parachutesprong gered EERBERICHT Geen handelsverdrag Amerika-Argentinië Twee millioen Russen gemobiliseerd KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) ZATERDAG 6 JANUARI 1940 68e JAARG. No. 8816 Nieuwe minister van oorlog in Engeland Dit nummer bevat 12 pagina 's DE BILT SEINT t LEERAAR M. O. HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder „VOLKENRECHTELIJK VOLKOMEN GEOORLOOFD". De moderne oorlog eischt den Inzet van de geheele volkskracht Voor de Nederlandsche Vereeniging voor Internationaal Recht heeft he den in het gebouw van den Hoogen Raad der Nederlanden te 's Graven- hage, de kapitein van den Genera- len Staf, mr. J. D. Schepers, een lezing gehouden over deelneming van burgerbevolking aan verdedi gingsmaatregelen. Wat moet gebeuren. Er moeten, aldus spr., op groote schaal ferreinversterkingen worden aangelegd, be staande uit opstellingen, waarin de wa pens en de bedieningsmanschappen hun plaats vinden, of uit hindemissen van al» lerlei aard, welke den vijand moeten be zorgen of de vuuruitwerking van onze apens moeten verhoogen. Daarnaast moet de industrie het noodige voor de verdediging en de strijdmacht le veren. Dat noodige omvat zeer uiteenloo- pende artikelen: hout. prikkeldraad, muni tie, kleeding, schoenen, levensmiddelen enz. De grondstoffen van de industrie en de landbouw moeten worden aangevoerd, niet alleen voor de voorzieningen voor de weer macht, maar ook voor de voorzieningen in de behoeften van de niet direct bij de verdediging werkzame personen. Kortom de verdediging in den modernen oorlog eischt de inzet van de geheele volkskracht. Een onderscheid tusschen militairen en burgers valt daarbij niet te maken. Ieder is verplicht naar zijn beste kunnen mede te werken. Het onderscheid tusschen militairen en Burgerbevolking had een groote beteekenis in de jaren, dat de oorlog te land zich in de praktijk uitsluitend afspeelde tusschen de wederzij dsche legers en slechts het le ger de verdediging voerde. Het verschil tusschen burgers en militairen. In den tegenwoordigen tijd voert het ge heele volk den oorlog en de onderscheiding tusschen militairen en burgers beteekent dat de eene categorie de wapens mag dra gen en de andere niet. Deze onderscheiding is in het volkenrecht mede ontstaan door het optreden van de franc-tereurs in den Fransch- Duitschen oor log van 1870—1871. Na een juridisch betoog over de rechten en plichten der burgers ingeval van oorlog concludeert spr.: De medewerking van de burger bevolking aan de verdedigingsmaat regelen is volkenrechtelijk volko men geoorloofd, zoolang de inval ler het betrokken gebied niet heeft bezet en dat voor een succesvolle verdediging deze medewerking van een ieder noodzakelijk is. Tenslotte wijst mr. Schepers er op, dat het geheele volk bereid moet zijn tot het brengen van offers en „in een grimmige vastberadenheid vol moet houden, indien ons land onverhoopt zou worden aangeval len. Volhouden, niettegenstaande alle ellen de en alle verliezen, volhouden totdat de overwinning is behaald". EEN HALF POND PER PERSOON PER MAAND. Het ligt naar de Tel. meldt, in het voornemen der regeering per 18 Jan. a.s. de distributie van bruine boonen witte boonen en capucijners te doen ingaan. Deze mededeeling zal onge twijfeld bij de bevolking groote vol doening wekken, daar het lange wachten met de boonenrantsoenee- ring, m b re ede Krin gen ontstemming wekte en men te vergeefs naar de oorzaak van deze stagnatie zocht. De hoeveelheid, waarover men te beschikken zal krijgen, zal waar schijnlijk niet groot zijn, nl. een half pond per hoofd per maand; en dan niet een half pond van elk soort, maar naar verkiezing uit één van de drie soorten. Te voren zal een begin gemaakt worden met de voorbereiding eener regeling voor zieken en zwakken, die meer dan gezonden op boonen als voedsel aangewezen zijn. Bijzonderheden over deze regeling en over de algemeene distributie van boonen zullen later volgen. Hore Belisha, de Britsche Minister van Oorlog, en Lord Macmillan, de minister van Voorlichting, hebben ontslag aangevraagd, dat hun door den koning is verleend. De koning heeft de volgende benoemingen goedgekeurd: Minister van Oorlog wordt Oliver Stanley, minister van Handel wordt Sir Andrew Duncan en minister van Voorlichting Sir John Reith. Stanley zal de plaats van Hore Belisha in het oorlogskabinet innemen. De andere functionnarissen behooren niet tot het oor logskabinet. De nieuwe minister van Oorlog Oliver Stanley moet thans het bed houden, daar hij griep heeft. Hij was sedert 1937 minister van Handel. Zijn vader, Lord Derby, heeft iri de oorlogs jaren de portefeuille van oorlog bezet. Over dit opzienbarende aftreden zijn tus schen Hore Belisha en Chamberlain brieven gewisseld, welke weinig licht werpen op de reden van deze ingrijpende reorganisatie van het oorlogskabinet. Zij luiden: Hore Belisha aan Chamberlain: „Ook voortaan zal ik, met al wat in mijn vermogen ligt, bijdragen tot een zeer krach tige oorlogsvoering, totdat deze succesrijk zal zijn ten einde gebracht. Het verheugt me dat er geen verschil van opvatting over de politiek tusschen ons beiden bestaat. Chamberlain aan Hore Belisha: „Ik betreur, dat U geen post kon aanvaar den bij de reconstructie mijner regeering. Het is voor mij een groote voldoening, dat er nimmer moeilijkheden zijn geweest over politiek en over de noodzakelijkheid den oorlog met de uiterste vastberadenheid voort te zetten tot een succesrijk einde." Het aftreden van Hore Belisha komt voor de meesten als een volkomen verrassing. De minister zelf had gisteravond tijdens een vergadering, welke hij bijwoonde, kort voor de bekendmaking van het besluit, geen en kele toespeling gemaakt op zijn aftreden. Hij was tot even laat in zijn werkkamer op het ministerie gebleven als anders en heeft tot HORE BELISHA. het laatst telefoongesprekken gevoerd. Te genover een verslaggever heeft Hore Belisha bij zijn vertrek van het ministerie gezegd, dat hij niets had toe te voegen aan het door hem aan den minister-president gezonden schrijven. De reden. Te Londen herinnert men eraan, dat in de laatste weken het gerucht heeft geloopen over de vraag, te weten of het luchtleger van het Britsche expeditiecorps onafhanke lijk moest blijven of dat het onder de tegen strijdige controle v. 't ministerie van lucht vaart zou moeten worden geplaatst. Deze vraag was een jaar geleden in het Lagerhuis ter sprake gekomen en toen werd het besluit genomen, dat de vloot de controle over haar eigen luchtwapen zou krijgen. Hore Belisha had toen verklaard, dat niets van dien aard overwogen werd ten aanzien van leger en luchtmacht, tus schen welke een zeer innige samenwer king bestond. Het schijnt dat onlangs de tegenstelling weer na"hr voren is gekomen onder een scherper vorm als gevolg van de ondervinding, welke men in de eerste maanden van den oorlog heeft opgedaan. Het luchtleger, aldus deed men opmerken, moet zich van zuiver militaire taken kwij ten, welke essentieel zijn voor de oorlogs voering en zou daarom volledig deel moe ten uitmaken van het leger zooals 't lucht wapen van de marine deel uitmaakt van de marine. Luchtmacht onder een commando. eigen De speciale correspondent van Reuter bij de Engelsche luchtmacht aan het front meldt, dat de groei van de R.A.F. thans een stadium bereikt heeft, waarop de in stelling van een nieuw luchtcommando spoedig verwacht wordt. De Britsche lucht macht aan het front bestaat uit twee af- deelingen, ten eerste het deel, dat met het leger samenwerkt en ten 2de een deel, be staande uit vooruitgeschoven eenheden voor direct, onafhankelijk optreden tegen den vijand, dat uit Engeland wordt gecontro leerd. Het eerste deel zal ongetwijfeld on der generaal Gort blijven optreden, maar het is waarschijnlijk, dat er een wijziging zal komen ten aanzien van de vooruitge schoven eenheden. De nieuwe opperbevel hebber van het Britsche luchtleger in Fankrijk, die in dat geval zou worden aan gesteld, zou van uit zijn hoofdkwartier de vooruitgeschoven luchtmacht geheel con troleeren en het oog houden op de behoef ten van het deel der luchtmacht, dat nauw samenwerkt met Gort, Het ziet er naar uit, dat Hore Belisha slachtoffer is geworden van de oppositie, welke hij heeft opgewekt tengevolge van de door hem doorgedreven verjonging van den legerstaf. De benoeming van Generaal Gort inder tijd op de allerhoogste plaats in de leger leiding met voorbijgaan van velen, die daarvoor krachtens hun leeftijd en rang voor in aanmerking meenden te moeten ko men, heeft veel kwaad bloed gezet. Daar komt bij, dat de Royal Air Force, het luchtwapen, zich slechts met tegenzin plaatste onder het bevel der „land"-gene- raals. Tenzij meer gedetailleerde gegevens won den verstrekt, mag worden aangenomen, dat Hore Belisha, die geen man van schip peren was, is heengegaan omdat hij de in stelling van een apart luchtcommando niet in 's lands belang achtte en daarin niet met zijn collega's van den Oppersten Oor logsraad kon meegaan. MEDEBROEDER ZIET HEM DOOR HET IJS ZAKKEN. Gistermiddag zijn op het IJsselmeer bij Medemblik twee fraters onder wijzers, die zich op de schaats van de haven uit ver op het IJsselmeer hadden gewaagd, door het ijs gezakt en verdronken. Het ongeluk ge schiedde op eenzame plaats ter hoog te van den vuurtoren van Oude Zeug. Van grooten afstand zagen andere schaat senrijders het ongeluk gebeuren. Een aantal hunner snelde dadelijk te hulp, maar het was niet mogelijk tijdig de drenkelingen te bereiken. De omgekomenen zijn de 27-jarige frater H. L. Pijnappels en de 25-jarige frater A. VV. van Arkel, beidpn onderwijzer aan het pen sionaat „Sint Radboud" te Medemblik. Redders onverrichterzake terug. Gisteravond omstreeks zeven uur is een reddingsbrigade, welke ter hulpverleening Medemblik had verlaten, onverrichterzake teruggekeerd. Door de ingevallen duisternis moesten verdere nasporingen achterwege blijven. Nader vernemen wij, dat de beide slacht offers gistermiddag met verschillende ande re fraters waren gaan schaatsenrijden. Op ongeveer tien kilometer van Medemblik bij de Oude Zeug, zag een der fraters plot seling een eind vooruit twee zijner mede broeders door het ijs zakken en geheel ver dwijnen. Aan redden viel niet te denken, Gistermiddag is boven de Noordhol- landsche gemeente Graft het militaire vliegtuig G 1 in aanraking gekomen met een D 21, onklaar geraakt en verongelukt. Nadat de heide inzitten den zich door een parachute-sprong in veiligheid hadden gebracht, sloeg het toestel op den grond te pletter en vloog in brand. Inwoners van het dorp Graft zagen gister middag om 1 uur op vrij groote hoogte een militair vliegtuig, dat onregelmatig vloog en plots een salto maakte. Toen het slingerende vliegtuig tot ongeveer 500 M. was gevallen, zagen de toeschouwers, dat een inzittende zich met een parachute uit het toestel wierp. Hij kwam behouden in den Beemster op den grond Het bleek de waarnemer van het toe stel te zijn, de sergeant-mitrailleur Lok. Ook de piloot springt naar beneden. Even later, toen het vliegtuig naar schat ting reeds tot ongeveer 100 M. was gedaald, sprong ook de tweede inzittende, de \lieger, luitenant van Ulsen, met een parachute uit het vallende vliegtuig. Ook hij kwam ergens in den Eilandspolder ongedeerd op den bo dem. Ongeveer 300 M. verder sloeg kort daar op het toestel zelf tegen den grond te plet ter. De machine vloog in brand en werd ge heel vernield. Stuurinrichting vernield. Het slingeren van de G. 1 wordt verklaard door het feit, dat door de botsing met de D 21 de stuurinrich ting van eerstgenoemd toestel ver nield werd. De D 21 bleef onbe schadigd. Diep gat in den grond. Het brandend wrak van het gevallen Het Fokker gevechtsvliegtuig G 1 in de luchtL vliegtuig, dat op de Grafter Baan terecht kwam, leverde zulk een gloed, dat de eer ste uren niet met het bergingswerk kon worden aangevangen. Het geweld waar mede de machine is neergekomen, heeft een gat van ten minste vier meter teweegge bracht. Niet alleen uit Graft en het nabijgelegen De Rijp kwamen de belangstellenden aan zetten, van heinde en verre, b.v. ook uit den Schermer snelden schaatsenrijders, die het vliegtuig den val zagen maken, naar de plaats des onheils, waar een stevige afzet ting en ieder echter op hen veiligen afstand hield. Verwachting: Helder tot licht bewolkt, droog weer, meest zwakke Oostelijke wind, in den morgen strenge tot matige, overdag matige tot lichte vorst. Accountantskantoor Lid N. I, t. B Lid. Ned. Gen. v. Acc. Loodsgracht 72 - Tel. 560 want toen de andere fraters nabij de plek des onheils kwamen, bevonden zij het ijs daar zeer slecht, zoodat zij, daar zij gevaar liepen zelf te verongelukken, naar Medem blik huiswaarts keerden. De ontsteltenis in huize „St. Radboud", evenals in het stadje is zeer groot. Vandaag zal de reddingsploeg met vletten de plaats van de ramp nogmaals opzoe ken. Het Engelsche voorbeeld wordt vooralsnog niet gevolgd. Naar aanleiding van de zoozeer vervroeg de invoering van den zomertijd in Enge land hebben wij ons tot onze Regeering ge wend met de vraag, of ook zij termen vindt om vervroeging van den zomertijd hier te lande te bevorderen. Het vraagstuk heeft wél een punt van overweging uitgemaakt zoo werd geantwoord, doch onze Regeering; is tot de slotsom gekomen, dat vooralsnog een bijzondere vervroeging v. d. zomertijd geen aanbeveling verdient. Trouwens, deze zou wettelijk moeten worden voorbereid aan gezien de wet op den zomertijd het bepalen van den datum van invoering en opheffing aan een strenge limiet bindt, waarbuiten niet mag worden gegaan. Indien de oor logstoestand blijft voortbestaan en de eco nomische omstandigheden verslechteren is het echter niet uitgesloten, dat er nieuwe maatregelen ten aanzien van het volgende jaar worden genomen. V. S. leggen beperkingen op aan Axgentijnsche producten. Het Amerikaansche departement van staat deelt mede, dat de onderhandelingen inzake een wederzijdsch handelsverdrag met Argentinië mislukt zijn. Dit bericht werd gisteren te Buenos Aires officieel be vestigd, waarbij werd verklaard, dat de mislukking een gevolg is van beperkingen door de Vereen. Staten opgelegd aan Ar- gentijnsche producten. Niettemin verluidt, dat de besprekingen in een sfeer van har telijkheid zijn gevoerd en wellicht zullen opgeschort tot gunstiger omstandigheden. Voor de Finsche campagne heeft Moskou thans twee millioen man gemobiliseerd, aldus schrijft het Zweedsche blad „Sooialdemokraten" Daarvan zijn op i oogenblik 800.000 man in actieven dienst op de ver schillende fronten. De rest ontvangt in kampementen opleiding.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1