TRIUMPH Heel de Marine op de schaats 7A graden vorst Gevangen in het ijs Druk op Finland zwaarder LAAT IN 1940 UW SMAAK TRIÜMPHEEREN ROOK VOORTAAN DE BESTE 1? SIGARET Geslaagde wedstrijden Waar gereden kan worden UtaaA qxuui uxe, fiten? Zaterdag 6 Januari 1940 Tweede Blad ftad&rdejuwJ) Hedenmiddag hardrijderij voor de werkloozen Dr. E. Hoekstra's Bloedzuiverende Gezondheidspillen Wedstrijdeir in hardrijden voor werkloozen W er eld-gebeds week Hedenmorgen 8 uur t Benauwde oogenblikken van jager achter het Kuit je Door schipper Bot en zijn mannen verlost i IPIPjSpB i (foto „Modern"!, AAN DB START. Het weer was gisteren niet ongunstiger dan de dag tevoren en het was dus geen wonder, dat ieder die vrij had of zich vrjj kon maken, al vroeg in den middag met de schaatsen on der den arm, een krol op, een trui aan en een paar dikke wanten, naar de ijsbanen trok. De vorst van den nacht en morgen had het ijs betrouwbaarder gemaakt dan den vorigen dag en zoo kon practisch de heele Fortgracht be reden worden. Alleen het gedeelte tusschen de Roode brug en den Middenweg was niet te gebruiken, maar overigens waren er banen om van te watertanden en was het ijs in een conditie, die men zich slechts droomen kon. Er waren gedeelten, die door de groote men- schenmassa gescheurd waren, maar over het geheel was het ijs hard en gelijk. Waar vindt men na de beste banen? Ja, dat is een vraag. Een prachtige baan heeft men op het breede gedeelte van de Fortgracht, waar vroeger de ijsclub „Het Noorden" haar domicilie had. Vanmiddag van twee tot vier organiseert de Helder- sche Courant daar een wedstrijd voor onze plaatselijke werkloozen, waarop we hieronder nog terugkomen. Het zal op dit gedeelte dus ongetwijfeld gezellig worden. Ook naar den anderen kant, den kant van het meteorologisch instituut, vindt men heel goede gedeelten, waar bijna geen scheurtje is en het ijs als een spiegel is. Een prachtig stuk ijs, dat gisteren nog wat „kraakte", doch dat vandaag volkomen be trouwbaar zal zijn, na de vorst van vannacht en vanmorgen, is de zijtak van de Fortgracht naar de richting van den vuurtoren. Niet al leen heeft men hier een schitterend breede baan, maar ook dit gedeelte is zonder hobbels. Het zal vanmiddag inderdaad een genot ztfn, de ijzers onder te binden en van de korte vreugde te genieten. Men vindt ook goede banen achter het Tuindorp en btj het Bassin en men mag niet vergeten eens een tochtje dwars door de landerijen te maken, langs breede vaarten en slooten. Dit zijn altjjd tochtjes van bizondere bekoring. Er is ten slotte keus genoeg en stemming is er op het ^js altijd. Die was er ook gisterenmiddag, toen practisch heel de marine en heel veel militai ren van de landmacht de ijzers hadden onder gebonden. Wat heeft men genoten, genoten van het pleizier van de sukkelaars, genoten als er een een fijn gllbbertje maakte of als een of andere jongedame, die wat wankel op die gladde dingen stond in de open armen van een militair reed. Want, men is hoffelijk op het ijs en gelukkig niet conventioneel. Waar vindt men een zoo gezellige en ongedwongen sfeer als juist op de ijsbaan? Geniet vanmiddag, het weer kan misschien spoedig veranderen en het zou U zeker spijten als U niet van deze kostelijke gelegenheid had geprofiteerd. Geslaagde marinewedstrijden. „Men moet het flzer smeden, wanneer het heet is". Indachtig aan dit vooral in deze tijden zeer toepasselijke spreek woord, had de Commissie voor Ontwik keling en Ontspanning (populair genoemd O. en O.) van het kantonnement Den Helder, afd. Marine, gemeend hardrijde rijen op de schaats te moeten uitschrijven, die, hoe kan het anders, prachtig geslaagd genoemd kunnen worden. Men weet het: O. en O. speurt steeds naar iets actueels, en toen dan ook de thermometer neiging vertoonde om onder het nulpunt te zakken, werden er reeds plannetjes gevormd voor eventueele wedstrijden op de schaats. Onder leiding van den heer Schouten begon men naar een geschikt terrein te zoeken, waarop eventueel grootscheepsche wedstrijden gehouden konden worden en toen de heer Jim- mink zijn ijsbaan aan den nieuwen weg naar Jullanadorp geheel belangeloos ter beschik king van O. en O. stelde, greep men deze ge legenheid natuurlijk met beide handen aan. En wat men gehoopt had geschiedde prompt: de thermometer zakte onder nul en wat nog van veel meer belang was, hij blééf onder nul. Met bekwamen spoed werd een baan uit gezet, waarop O. en O. trotsch kon zijn en Vrijdagmiddag om half twee was alles gereed om de deelnemers te ontvangen. De wedstrijd. Niet minder dan zestig marinemenschen hadden zich opgegeven en daaronder bevon den zich vele goede rijders. Deze pillen zuiveren het bloed van alle on reinheden, regelen de spijsvertering, wekken de eetlust op en bevorderen de natuurlijke verrichtingen des lichaams. De pillen bezit ten een zacht-laxeerende, versterkende kracht, sporen de nieren tot betere werking aan en bestrijden de ongemakken ontstaan door on zuiver bloed zonder in het minste te schaden. 55 et, 90 ct., 1.56 per doos met ge bruiksaanwijzing. Verkrijgbaar in Apotheken en Drogisterijen. (Adv.) naar huis mochten nemen. Enkele prachtige polehorloges, vulpennen, vulpotlooden, siga rettenkokers en een paar doozen post, het waren belooningen om van te „likkebaarden" en het was dan ook begrijpelijk, dat er om de zege gestreden werd tot het uiterste. Zoo voltrok zich dit „schaatsfeest" voor de Marine, dat bovendien nog opgeluisterd werd door de „Staf", onder leiding van kapelmeester Leistikow, die de stemming door enkele pittige marschen nog meer verhoogde. Tenslotte volgen hier de uitslagen* 1. Postma, 22.3 sec. 2. De Zwart, 22.5 sec. 3. Hoekstra, 22.8 sec. 4. Sprjkstra, 23.1 sec. 5. Dijkstra, 23.2 sec. 6. Hulsstee, 23.2 sec. 7. Stelma, 23.3 sec. 8. Veldwijk, 23.5 sec. 9. Bergstra, 24.1 sec. 10. Dekker, 24.1 sec. Vanmiddag organiseert de Heldersche Courant een gratis wedstrijd voor de werkloozen. Deze wedstrijd wordt gehou den op een gedeelte van de Fortgracht, n.1. het breede gedeelte achter fort Erf prins, waar vroeger de IJsclub „Het Noor den" haar banen had. Een baan van 200 meter is hier uitgezet en hier zullen de mannen kampen om prijzen van practisch nut. Dezen morgen van 912 uur kon men zich laten inschrijven op het kantoor van de Heldersche Courant en vanmiddag van 1.30 u. tot 2 uur kan men zich nog op de baan opgeven. De volgende prijzen zullen worden toege kend: le prijs: 4 zak cokes, een ham en een met worst. 2e prijs: 2 zak cokes, een ham en een met worst. 3e prijs: 2 zak cokes en een ham. 4e prijs: 2 zak coky en een metworst. 5e prijs: 1 konijn en "een groote koek. (foto „Modern")» MARINE-BAANVEGERS. Dat bleek al dadelijk uit de eerste series, die verreden werden. De Friezen onder de deel nemers waren in het voordeel, doordat er een korte baan van 200 meter was uitgezet, een afstand, waarop onze Noordelijke bewoners zich bij uitstek thuis voelen. Doch ook de andere „provinciale afgevaar digden" hielden zich goed en gaven goed partij. Ijverig werd er voor de overwinning gestre den en ook... gegleden. Zoo zagen we een der deelnemers een „glibber" maken, waardoor hij en passant een heele rij toeschouwers mee sleepte, en ook... een broekspijp, die van de beenen van één der nieuwsgierigen werd af gerukt. Dan waren er bij, die met de zege in zicht, overmoedig werden en eens aan de menschen wilden laten zien, hoe mooi zij eigenlijk wel konden rijden, met als gevolg, dat zij het tè mooi deden en een tuimeling maakten van „heb ik jou daar", waardoor ze hun kansen op de mooie prijzen verspeelden. Anderen weer verloren een schaats, juist op het kritieke oogenblik, dat zij met een laatste krachtsinspanning hun concurrent voorbij wil den gaan. Dat waren allemaal de „downs" voor de deelnemers, maar er waren meer „ups" in dezen prachtigen sportmiddag. Prachtig ijs. Een stralende zon, die net hard genoeg scheen om den kouden wind te verdrijven en het ver blijf op het ijs tot iets zeer aangenaams te maken, dan was daar het bezoek van den Schout-bij-nacht, die daarmede van zijn be langstelling voor het werk van O. en O. blijk gaf en tenslotte was daar de zeer sportieve wijze, waarop de deelnemers elkaar bekamp- ten. Voor de winnaars was er nog een extra attractie, n.1. de zeer fraaie prijs, die ze mee 6e prijs: 1 konijn en een kaas. 7e pr(js: 1 kaas en 2 metworsten. 8e prijs: een zak aardappelen. 9e prijs en 10e prijs: 1 ham. 11e tot en met 20e prijs: elk 2 metworsten. Gratis koek met chocolademelk. In de volgende week wordt over de ge- heele wereld in vele landen de Wereld-Gebeds week, ook genoemd „Week der Geboden", ge houden. Verscheidene predikanten en geeste lijke voorgangers te Den Helder hebben be sloten deze Gebedssamenkomsten ook in onze stad te houden, gelijk dit jaren geleden even eens is geschied. Van 8 tot en met 13 Januari vinden iederen avond om 8 u. 15 precies deze bijeenkomsten plaats in het Evangelisatie-Gebouw in de Palmstraat. De toegang is voor iedereen vrij. Duur van elke samenkomst een uur. De onderwerpen voor deze samenkomsten zijn: 8 Januari:. Onze erfenis: Dangzegging en Schuldbelijdenis. 9 Januari. De Algemeene Kerk: Eén on danks haar verdeeldheid. 10 Januari. Onze verstoorde wereld: Volke ren en overheden. 11 Januari: Zending: De verhoogde Chris tus en de groeiende Kerk. 12 Januari. De overwinning van het Kruis: Huisgezin en Opvoeding. 13 Januari. De verovering der wereld: Evangelische Zending onder Israël. Voor verdere bijzonderheden zie men de ad vertentie in dit nummer En de barometer rjjst nog! Schaatsenliefhebber» kunnen gerust zijn: er Is alle reden om te vertrouwen op een ouderwetsch jjs-weekend. Het vriest hard, er is geen enkele reden om aan te nemen dat het niet nog enkele dagen zal doorvriezen, terwijl tenslotte de barometer een stijgende tendens toont. Indien er ooit reden was tot jjs- opttmisme, dan is dat vandaag het geval. Welnu, dat men er van profiteere! Wat de temperatuur betreft, de „warmste" werd genoteerd gistermid dag om 2 uur, toen het kwik 3,6 graden vorst aanwees. Daarna is het echter naar beneden gegaan tot 7 graden. De laagste temperatuur was 7,9 graden onder 0 (deze stand registfeerde men i om 4 uur hedennacht) terwijl het om 8 uur vanmorgen 7,4 graden vroor. Een minder prettig avontuur heeft gisteren de schipper Van Wouw, die in de win termaanden regelmatig gaat jagen achter den steenen dam, meegemaakt, toen hrj door het ijs werd ingesloten. Om 2 uur was Van Wouw met zijn kleine, platboomde vletje er op uitgetrokken, teneinde een poging te wagen op de gronden een rot gans, eend of ander stuk wild op den korrel te krijgen. Wel bevond zich overal ijs, maar hg wist aanvankelijk daar door heen te manoeu vreeren, zonder er al te veel last van te on dervinden. Hoe later het echter werd, des te zwaar der werd de ijsgang en toen Van Wouw tenslotte besloot naar de haven terug te keeren was de kans daarop al verkeken. Het pak- en drijf(js had het kleine vaar- tuigje reeds te vast omsloten dan dat de inzittende de gelegenheid kreeg het terug te brengen. Geruimen ttjd stelde Van Wouw alle pogin gen in 't werk om de vlet te bevrijden van t ijs, maar de positie werd steeds slechter: ten slotte kwam hij stil te liggen, op een plaats waar geen water meer stond, doch alles één compacte ijsmassa was. De man begreep, dat hij geen kans zou krij gen hieruit zonder hulp weg te komen, terwijl het eveneens uitgesloten was te voet den wal te bereiken. Zoodat hij ^trachtte middels schreeuwen en het geven van teekens de op merkzaamheid van menschen op de haven te trekken. Dit mocht hem evenwel niet ge lukken Inmiddels was het avond geworden en toen de man om 10 uur nog niet terugge keerd was begon de familie ongerust te worden. En die ongerustheid nam dusdanig toe, dat men besloot naar schipper Bot te gaan en te vragen of deze maatregelen kon nemen. Toen duurde het niet lang of de heer Bot, in gezelschap van Eelman en zijn zoon Piet, togen op pad, teneinde te pogen v. W. te ontdekken. Met de „Dorus" of de vlet kon dit niet geschieden in ver band met den lagen waterstand. Loopende langs den lagen wal keek men uit en toén duurde het niet lang of men zag inderdaad den schipper in zijn precaire positie zitten. Voorzichtig kwam men naderbij. Men besloot dat Eelman en Piet Bot een andere vlet zouden gaan halen in Den Helder, ter wijl de heer Bot inmiddels het bootje van v. W. trachtte te bereiken. Hierin had men succes. Gezamenlijk werden nu pogingen in het werk gesteld om alsnog het vaartuigje vrij te maken en na lang ploeteren slaagde men hierin. Over de 15 meter, die de vlet van het water scheidde deed men echter langer dan een uur. Het was reeds 1 uur geworden toen de mannen in Den Helder aan wal stapten. APOTHEKEN. Van hedenavond 9 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hooiman, Spoorstraat. Van Maandag 8 Januari tot 15 Januari wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door W. H. Kingma, Kanaalweg. HOOG MILITAIR GERECHTSHOF. Voor het Hoog Militair Gerechtshof is gis teren beëedigd en als lid van dat Hof geïnstal leerd vice-admiraal A. Vos als opvolger van J. H. O. graaf van den Bosch. Verzet tegen hulpverleening. Het buitenlandsch nieuws van dezen dag brengt allereerst eenige veranderingen in het Britsche kabinet, waar de minister van oorlog, Hore Belisha, is afgetreden en vervangen door den minister van Handel, Olivir Santely. Nog enkele mutaties hadden tengevolge daarvan plaats. Eén ding staat echter vast, deze ver anderingen brengen geen wijziging in de poli tiek van Engeland. Dit is duidelijk genoeg verklaard. De veranderingen zijn ook niet het gevolg van politieke meeningsverschillen. De wi! om den oorlog voort te zetten en tot over winning te voeren bestaat even sterk. Het tweede feit van den dag is de kabinets wijziging in België. Hier geldt hetzelfde. Geen wijziging van het regeeringsprogramma. Een zelfde Ign als tot op heden gevolgd. De leiding in België blijft dan ook in dezelfde handen. Het is goed, dat men zoowel in Enge land als in België niet uit het oogpunt van politieke verschillen tot wijzigingen moest overgaan. Verschillen in eigen Huis kunnen op het oogenblik gemist worden. De wereldsituatie vereischt van alle regee ringen gToote vastberadenheid en groote eenstemmigheid. Voor de Finnen ziet het er op het oogenblik weer zorgelijker uit. Men kon natuurlijk ver wachten, dat Rusland, zoodra het mogelijk zou zijn, met grootere kracht op Finland zou loskomen en dat de positie voor het dappere volk daar in het hooge Noorden ontzaglijk moeilijk zou worden. Reeds nu wordt dat grootere offensief aangekondigd. Twee mil- lioen Russen zijn daarvoor gemobiliseerd, waarvan er direct 750.000 naar het front ge stuurd zullen worden, terwijl de rest door offi cieren, die den strijd in Finland hebben mee gemaakt, zullen worden onderricht. Het ziet er voor de Finnen donker uit, als er niet spoedig hulp op komt dagen in den vorm van massa's oorlogsmaterieel en solda ten. Zij redden het op den duiir niet, ook al zullen zij de Russen nog groote verliezen toe brengen. De geweldige militaire massa's (Rus- l.nd kan over een macht van 20.000.000 weer bare mannen beschikken) maakt het voor da Finnen onmogelijk op den duur met eenig succes tegen deze overmacht stand te houden. Het ziet er echter naar uit, dat de Finnen tot den laatsten man weerstand zullen bieden en dat ze niet anders dan een platgeschoten en platgetreden dand aan den vijand zullen aan bieden. De hulpverleening wordt voor verschil lende landen moeilijker, nu Duitschland en..* Italië zich tegen die hulpverleening gaan verzetten. Italië heeft zich aan de zijde van Duitschland gesteld. Waarschijn lijk wenscht het dat de strijd in Finland, zij het ten koste van de Finnen, zoo spoe dig mogelijk beslist wordt, omdat men bevreesd is, zooals we van de week schre ven, dat Ruslands interesse anders vroeg tijdig naar Roemenië zullen uitgaan. Italië voert een practische politiek, of <He moreel verantwoord is, is een tweede vraag, waar men tegenwoordig minder rekening mee houdt. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat Iederen Woensdag van 3—5 uur. Iederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium Zoöl Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 n. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „Algiers". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: ,,'t Zit in de lucht" en „Bommen op China", Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „De Reddende Engel". Heden. Musis Sacrum, 8.15 u.: Winteravond-feest v, d. Mixed Melodians. Casino, 8.00 uur: Jubileum-feestavond „Moed, Volharding, Zelfopoffering". Musis Sacrum, 8.00 uur: Winteravond dans feest. Zondag 7 Januari. Musis Sacrum, 8 u.: Parijsche Avond. Casino, 8.15 uur: „Het Chineesche Landhuis", Maandag 8 Januari. Evangelisatiegebouw, Palmstraat, 815. uur: W ereldgebeds week. Dinsdag 9 t/m Zaterdag 13 Januari. Evangelisatiegebouw, Palmstraat, 815. uur: W ereldgebedsweek.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5