Finnen heroveren Salla Gemeente-ontvanger van Velzen gearresteerd Belangrijke grondaankopen door iet Rijk Nieuwe Hollandsche film België heeft een nieuwe regeering De asch van wijlen Anthony Fokker Vlotlcvcod accountant Wachten de Russen het voorjaar af? belangrijk steunpunt in nieuw AFDOEND anti tankwapen? Ernstige fraude Het vermiste meisje gesignaleerd Lambrizeeriog vat vlam Miaien Onze Oost JIIDDEN FINLAND. FINSCH Drie belangrijke gebeurtenissen in Finland vragen thans de aandacht In de eerste plaats wordt gemeld, dat de Finnen Salla, een der belang rijkste defensiepunten in midden- Finland op de Russen hebben her overd. De berichten, dat de Finnen op verschillende plaatsen tot op Rus sisch gebied zijn doorgedrongen, worden bevestigd. Een tweede belangrijk bericht is, dat de Russen bezig zouden zijn een soort Siegfried- linie tegen de Mannerh'eimlinie op te wer pen Dit zou er op kunnen wijzen dat de Russische legerleiding het vruchtelooze van een oorlog in den harren wintertijd inzien de, vooreerst geeü nieuw offensief op de landengte van ïtarelië zal wagen, doch het voorjaar afwanht. Dan nog c^ïent speciaal genoemd te wor den een nifcuw anti-tankmiddel, dat de Fin nen met veel succes toepassen. De bijzonderheden worden geheim gehou den, döch wel is onthuld, dat het wapen een electrisch mechanisme bevat, dat tank- motoren buiten werking kan stellen. QESEL NIET GEBOMBARDEERD? Van bevoegde Estische zijde wordt catego risch het bericht tegengesproken, dat Fin sche bommenwerpers het eiland Oesel zou den hebben aangevallen en daarbij branden en andere schaden zouden hebben veroor zaakt. Men verklaart dat geenerlei Finsche bomaanvallen op het eiland Oesel geschied zijn en dat het desbetreffende bericht geheel uit de lucht is gegrepen. Het Finsche telegraaf-agentschap bevestigt, dat gisteren Hangoe, Turku en eenige plaat sen in het noorden van Finland door de Sovjet-Russische luchtmacht zijn gebombar deerd. De aangerichte schade is niet zeer groot, Felle koude in Zuid-Finland. Gisterochtend heeft een plotselinge felle koude het zuiden van Finland overvallen. De thermometer is tot 38 graden Fahrenheit onder het vriespunt gedaald. Gisterochtend is weinig nieuws van het front bekend. Abo is gisteren wederom ge bombardeerd, doch weinig schade werd aan gericht. Lit Tallin wordt gemeld, dat drie Russi sche sleepbooten het Russische slagschip „Kirof" de Estlandsche haven Libau hebben binnengesleept Het schip is ernstig bescha digd en vermoedelijk zullen vier maanden noodig zijn om het weer zeewaardig te ma ken. Ook wordt nog vernomen, dat de Russen het dorpje Voikka, in de nabijheid van een industriecentrum gelegen, hebben gebombar deerd. Negen vliegtuigen lieten 22 bommen vallen, waardoor tien huizen verwoest wer den Twee burgers kwamen om 't leven. 16 personen, onder wie 15 vrouwen, werden ge wond. Onder regie van dr. Ludwig Berger, die o.a. bekendheid heeft verwor ven door de verfilming van Ber- nard Shaws „Pygmalion", zal, naar wij vernemen, een nieuwe rolprent van de Nederlandsche filmproduc tie-onderneming „Filmex" tot stand komen. Zooals men weet kwam „Fil mex" dit jaar met „De Spooktrein" uit. Wij hadden het genoegen dr. Berger in zijn ruime woning aan het Vondelpark te Amsterdam te inter viewen. Het is een geluk, zegt dr. Berger, in dezen tijd werk te mogen vinden in de filmin dustrie, en het legt een groote verplichting op. Ditmaal moest het een typisch Neder landsche film worden. De tijden deprimee- ren den mensch reeds te veel, om een zware tragedie tot onderwerp te nemen, doch om gekeerd zijn zij zoo ernstig, dat men niet in de klucht mag vervallen. Men heeft het gewaagd een greep te doen in eigen tijd, en het onderwerp van de nieuwe film „Er gens in Nederland", zal een beeld geven van Nederland in mobilisatietijd. Het wordt dus geen militaire film, doch een tijdbeeld uit de mo bilisatie. die dus slechts den achter grond van de film zal worden. Met dankbaarheid maakt dr. Berger mel ding van de toegezegde medewerking van den Marinestaf. Hij noemt het een groot geluk, dat hij bij de voorbereiding van deze fihn een jong Nederlandsch auteur heeft leeren kennen, die voor het schrijven van wat hij noodig had, geboren is. Het is de jonge roman- en tooneelschrijver Jan de Hartog. van wien in het afgeloopen seizoen door het Neder landsch Tooneel het zeesleepersdrama „De ondergang van de vrijheid" ten tooneele is gebracht. Tooneel- en filmboek blijv-*n ook bij de knapste vertolking leeg, wanneer er geen dichter achter staat, en de Hartog had juist de stijl en het wezen, die voor een typisch Hollandsche film noodig zijn. In den loop van deze maand worden de diverse spelers geëngageerd en nog voor het einde van Januari zal in de Cinetone-stu- dio's te Duivendrecht met het werk worden begonnen. In Mei a.s. zal de volgende film worden gemaakt. Dr. Berger meent, dat een jonge filmindustrie als de Nederlandsche zich tot alle genres moet richten en zijn keus is ge vallen op een costuumfilm, waarvoor is ge kozen de nog altijd frissche roman van Betje Wolff en Aagje Deken: „Sarah Burger hart". Wij spreken ook nog even met Jan de Hartog, die door dr. Berger voor dit onder houd geinviteerd is. De schrijver vertelt dat hij eigenlijk een diepe minachting voor het filmschrijven had gekoesterd, doch de ont moeting met Ludwig Berger had hem van die minachting geheel genezen! Slechts één nieuwe minister. De Belgische minister-president Pierlot heeft niet, zooals zijn giste ren door ons gepubliceerde verkla ring deed vermoeden, zijn kabinet hervormd, dach bij den Koning het collectieve ontslag der regeering in gediend. Hierop droeg de Koning Pierlot op een nieuw kabinet te vormen, waar in de premier gisteren geslaagd is. Het nieuwe kabinet, dat in plaats van 18 thans 14 leden telt, vertoont geen wezenlijk verschil met 't vorige. Elk der 3 groote par tijen, katholieken (5), socialisten (4) en li beralen (3) hebben ieder één vertegenwoor diger minder gekregen. De belangrijkste de partementen hebben hun leiders behouden, terwijl slechts één nieuweling zijn intrede in de regeering deed, de socialistische sena tor Matagne. Privé-Ieven van den arrestant door den burgemeester gelaakt. In den nacht van Donderdag op Vrijdag ts in zijn woning te Velsen gearresteerd de gemeente-ontvanger J. J. W., die ervan verdacht wordt gedurende een zestal jaren fraude ten nadeele van de gemeente te heb ben gepleegd. De gearresteerde was reeds ongeveer der tig jaren in dienst van de gemeente, eerst als klerk op het kantoor van den gemeente ontvanger, later in de functie als gemeente ontvanger. Hij genoot het volste vertrouwen en stond in de gemeente in hoog aanzien. Zijn arrestatie heeft dan ook veel consterna tie gegeven. Fraude door toeval ontdekt. Naar ons van officieele zijde werd mede gedeeld. zou de fraude min of meêr door een toeval zijn ontdekt. Het bedrag, dat uit ver schillende kasisen werd ontvreemd, zou, vor zoover tot nu toe gebleken is, ongeveer twee duizend gulden bedragen. De verduis teringen zijn niet alleen geschied ten na deele van de gemeentekas, doch ook ten na deel van den ophaal- en stortingsdienst en van de mobilisatiekas, waaruit de steun aan de vrouwen van gemobiliseerden wordt be taald. Het grootste gedeelte van het ver duisterde bedrag moet echter reeds van een aantal jaren dateeren. In verband met den ernst van deze zaak is de commissaris van politie, de heer Wey- burg, die gemobiliseerd is, naar Velsen ge komen om persoonlijk het onderzoek te leiden. Burgemeester waarschuwde reeds Reeds eenige jaren geleden had de burge meester van de gemeente Velsen den thans gearresteerde in verband met zijn particu liere leven gewaarschuwd, daar dit niet in overeenstemming was met de belangrijke functie, welke W. bekleedde. Toen was nog niets van fraude gebleken, hoewel thans wel vast staat, dat deze ook toen reeds was ge pleegd. Wij vernemen verder, dat de verdachte reeds een gedeeltelijke bekentenis tegen over den burgemeester heeft afgelegd. In verband met deze zaak is de gemeente raad van Velsen gisteravond in een spoed- eischende vergadering bijeen gekomen. Ventend met prentbriefkaarten... De commissaris van politie te 's Hertogen bosch heeft aan het publiek het volgende medegedeeld: Het is niet onwaarschijnlijk, dat het ver dwenen Amsterdamsche meisje Johanna de Nigtere omstreeks Kerstmis 1939 te dezer stede heeft gevent met prentbriefkaarten Het publiek wordt verzocht, het meisje te volgen, wanneer het in Den Bosch wordt aangetroffen en de politie hiervan direct in kennis te stellen. Komt per „Volendam" naar Ne derland. De asch van wijlen Antony Fokker, die op 23 December te New York is overleden, is aan boord van het Nederlandsche schip „Volendam" gebracht om naar Rotterdam te worden vervoerd. De urn met de asch is in een mahoniehouten kist geplaatst. 12100 aan papiergeld bij toorbrand verloren. kan Gistermiddag omstreeks kwart over twaalf is brand uitgebroken in het houten kantoor gebouw van de N.E.M.B.O., groothandel in nieuwe en gebruikte ijzeren vaten, aan de Maaskade te Schiedam. Doordat een kachel te hard brandde, vatte de lambrizeering vlam. Een lid van het kantoorpersoneel ontdekte den brand. Hij waarschuwde den directeur, die met een emmer water den brand tracht te te blusschen. Dit gelukte hem echter niet. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de geheele bovenverdieping in lichter laaie stond, toen de brandweer arriveerde. Onder leiding van den brandweercomman dant, werd het vuur bestreden en na twin tig minuten was men den brand meester. De verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. Er is ongeveer 2100 gu'den aan papiergeld, dat zich in een bureau op het privé-kantoor bevond, verloren gegaan. ongeveer 540 H.A. in eigendom te verwer ven ten behoeve van de werkverruiming. Voorts is aangekocht het landgoed „Wal lenberg", ter grootte van ongeveer 230 H A., gelegen onder de gemeente Zeist en grenzende aan de boschwachterij „Auster- litz" van het Saatsboschbeheer. Het ligt in de bedoeling, deze bosschen die behalve voor de houtproductie ook uit hoofde van natuurschoon en recre atie van veel beteekenis zijn, in werkverrui ming te verbeteren. Ten Zuid Westen van Groesbeek verwierf het Staatsboschbeheer een terrein van on geveer 65 H.A.. genaamd „De Bruuk", waar van een gedeelte, dat uit natuurwetenschap pelijk oogpunt beschouwd belangrijk is, in zijn tegenwoordigen staat zal worden be waard. KERES NEEMT DE LEIDING OVER. Euwe verliest de negende partij. De negende partij van den tweekamp EuweKeres is na 33 zetten door Keres, die met zwart speelde, gewonnen. De stand is thans: Keres 5 punten, Euwe 4 punten. Bijna twee ton verduisterd. .4ll« gemeente-ontvangers op West- Java gedupeerd. Naar het B. N. vernemt staat thans reeds vast dat het door den accountant E. F. J. verduisterde bedrag tenminste op f 189.000.- dient te worden gesteld. Het onderzoek is intusschen nog niet beeinigd. Gebleken is ook dat de fraudes zich uit strekken over een periode van drie a vier jaren. Alle algemeene ontvangers in West-Java zijn door deze affaire gedupeerd, daar het er thans ernstig op begint te lijken dat het gouvernement het aan belasting restituties aan J. uitbetaalde bedrag nogmaals aan John Fee en Co en de bij haar in administra tie zijnde ondernemingen zal moeten uitbe talen. Het is nog niet bekend, welk deel van bet verduisterde bedrag precies uit restitu ties bestaat en welk deel uit bedragen, wel ke J. bij 's lands kas had moeten storten, doch in ieder geval is dit deel wel zoo groot dat de betrokkenen vermoedelijk tot hun dood toe bij het land in de schuld zul len staan. Het geval J. stelt de onderzoekende in stanties iederen dag opnieuw voor verras singen. Gisteren is de accountant failliet verklaard. Nader blijkt, dat de man zeer vlot leefde en het geld met handen vol uitgaf, teneinde in bepaalde kringen gevierd te worden. WIER1NGEN LAND ARBEIDERSBOND. Donderdagavond jl. had in Cinema De Haan een grootsche feestavond plaats ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van dezen bond. Na een kort propagandawoord werd het vroolij'ke gedeelte van den avond afgehan deld, dat bestond uit muziek, zang en voor drachten. Dat er genoten is, bewees zeer ze ker het herhaalde applaus. Te ruim half een was het einde van dezen mooien avond ge komen. IJSCLUB „WESTERLAND". De gistermiddag gehouden hardrijderij voor mannen met hindernissen, had tot uit slag: le prijs J. Krei.jger f15, 2e prijs J. Blauw f 10, 3e prijs P. Ruitenburg f5, 4e prijs P. Lont Gz. f 2.50. Zondag a.s. zullen op deze baan groote rijderijen voor mannen gehouden worden. Zie hiervoor de advertentie in dit nummer. POLS GEBROKEN. Gistermiddag viel mej. Streigstra op de ijsbaan te Westerland op een dusdanige wijze, dat dokters hulp moest worden inge roepen. Deze constateerde dat haar pols gebroken was. Gevonden: een portemonnaie inh. eenige distributiebonnen. Verloren: een portemonnaie inh. een paar buskaartjes. Inlichtingen gem. bode. OOSTERLAND. SCHOOLWEDSTRIJDEN OP DE schaats. Gistermiddag werden onder leiding van het onderwijzend personeel en leden der oudercommissie voor de kinderen van de O. L. S. te Oosterland wedstrijden in hard rijden gehouden op de mooie haan van het gat achter den Molgerdijk. De uitslagen: Groep A: le prijs Harm Bos, 2e pr. Wim Roossien, 3e pr. Ab Wagemaker. Groep B: le prijs Trien Lont, 2e pr. Nellio Hegeman, 3e pr. Trudie Post. Groep C: 1 Simon Klein; 2. Gerke Vries wijk, 3. Jan Voorthuizen. Groep D: 1. Corrie Metselaar, 2. Gré Kool, 3. Annie Post. Groep E: 1. Cor Klein, 2. Jan Luikens, 3. Ab Gangelhof. Groep F: 1. Roelie Kuiper, 2. Marie Lont Cd. Alle kinderen kregen verder een reep en een jodenkoek. ALKMAAR, 5 Jan. Kaasmarkt. Aanvoer: 26 stapels Fa- briekskaas zijnde 45.000 Kg. f 25.per 50 Ke. Handel c^oed. ALKMAAI"5 Jan. Andijvie 7—15. appelen 3—9. Bloemenda Ier kool 3.60, boerenkool 26. gele kool 210 —3.40, groene kool 2606. knolselderie 2.608.10, peren 1.506, prei 6.6014.80. pe terselie 2.402.80, roode kool 3—5.40, selda rie 3.80 -5 60. spruiten 5.50—11.50, uien 1— 3, wortelen 2.603.30. waschwortelen 49 witlof I 67.50. idem II 45. BROEK OP LANGF.XDIJK. 6 Jan. Uien 320—340; drielingen 1—120; peen T 140160; kroten 330; roode kool 450540 taaie gele kool 3340; Savove kool 250; d witte kool 3—320. XOORDSCHARWOUDE, 6 Jan. Uien 3330; drielingen 1150; grove 260 290; gele nep 420; peen 250; roode kool 440530; gele kool 330—4; d. witte kool 250 320. BOTERNOTEERING EN -HEFFING. De commissienoteerine voor Nederland sche boter is heden vastgesteld op 81 een' per Ke. Het bedrag van de heffing en steunuit- keerin? op boter, is behoudens tusschentijd- sche wijziging, voor de week van 4 tot 11 Januari vastgesteld op 80 cent per Kg. (on veranderd). WINTER Boven links: Jan Roos werd winnaai van de 500 meter tijdens de Nederlandsche schaatskampioen schappen, die Vrijdag te Groningen begon nen zijn. De kampioen in actie. Boven rechts: Gonne Donker, Neerlands snelste ama teur schaatsenrijdster en Jan Langedijk moe digen den winnaar van de 500 meter, Jan Roos aan, tijdens de Nederlandsche schaats kampioenschappen, die Vrijdag te Goningen zijn begonnen. Dezer dagen zijn naar wij vernemen eenige belangrijke aankoopen van grond door het Rijk tot stand gebracht. Het 6taatsbosrhbpheer is o.l. door het departe ment van Sociale Zaken in staat gesteld, een complex gronden op den Haarler- en Holterberg (de landgoederen „Twilhaar" en „Heihuizen") ter gezamenlijke grootte van HET IS Hiernaast: H.K.H. Prinses Juliana heeft Vrijdag na afloop van de wekelijksche vergadering van het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, welke Zij bijwoonde, een bezoek gebracht aan de Haagsche IJsclub. De Prinses rijdt een baantje met Staatsraad Mr. J. B. Kan.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7