Volkenbond en neutraliteit se'nAkkertje Japansch kabinet De Reiger naar Johannesburg Dienstbode ontdekt vuurhaard Geheimzinnig verkeersongeval Lid van „De Jonge Spelers doodelijk gewond Lau Ezerman ernstig ziek Vrouwen werden hyena's De Belgische regeering „opgekalefaterd" Zeegevecht met*** mijnen l Naar de diepte der zee*** Finsche strijd een heilige strijd aan een zijden draad Hevige regens in Turkije Finsche oproep tot de Russische soldaten Mobilisatie van alle Tsjecbeo in Engeland Lusteloos Geen vredesgedachte in Duitschland Postvluchten op Indië Nederlands houding In verband met de Duitsche perscampagne. Ten vervolge op het betoog, dat de neutra len niet neutraal zijn als ze lid van den Volkenbond blijven, schrijft, aldus de X. H. Ct, de officieuze medewerker aan de Bör- senzeitung Megerle, dat zulks o.a. bevestigd wordt door de omstandigheid, dat Syrië door Frankrijk en Engeland tot het uitgangspunt wordt gemaakt voor een nieuwen veldtocht, zonder dat de neutralen daartegen opkomen. Daardoor worden de neutralen mede verant woordelijk voor de direct practische oorlog- voering tegen Duitschland. Zoolang zij zwij gen, of tot den Volkenbond blijven behooren, kunnen zij zich hier niet uitpraten. X'och door theoretische constructies, noch door een poging tot isoleering, gelijk in de Finsche twestie. Ook ten opzichte van den afstand van Alexandrette aan Turkije hebben de neu tralen indertijd het stilzwijgen bewaard, ter wijl de Italiaansche regeering heeft gepro testeerd. X'aar aanleiding van deze campagne staat het volgens Vk. in Nederland- sche parlementskringen vast, dat Ne- derland er niet aan denkt, eenige inmenging van derden te dulden in de vraag, of het onder de tegenwoor dige omstandigheden gewenscht is, lid van den Volkenhond te blijven. Immers, het staat uitsluitend aan'Ne- derland zelf om, in volkomen souve- reiniteit, deze vraag te beantwoorden. Verder herinnert men er aan, dat uit mi nister van Kleffen's rede op 9 November j.1. gebleken is, dat de regeering op het stand punt staat, dat X'ederland ook onder de te genwoordige omstandigheden lid van den Volkenbond behoort te blijven. Van verscheidene kanten in de Kamer is •nstemming met dit standpunt van den mi nister te kennen gegeven. Zonder eenig voor behoud kan men aannemen, dat dit stand- mint van de regeering door het Nederland- che volk ten volle wordt onderschreven. Jeide oorlogvoerende partijen kunnen zich iervan overtuigd houden. Kapitaal hoekhuis te Utrecht gedeeltelijk verbrand. Een felle uitslaande brand is gistermid- lag om ongeveer kwart voor zes uitgebro ken in het kapitale hoekpand van den vrou- venarts dr. M. C. Westermann te Utrecht. De geheele bovenverdieping van het huis verd verwoest. Even voor zes uur ging plotseling het lectrisch licht in het perceel, dat gelegen s op den hoek van den Maliesingel en de choolstraat uit. De dienstbode, die alleen huis was toog onmiddellijk op onderzoek lit en ontdekte in een zolderkamertje een ille vuurhaard. Zij waarschuwde direct tc- ofonisch de brandweer, die spoedig met root materieel aanwezig was. Dooi een gunstige factor. Inmiddels had het vuur. zich over de ge heele zolderverdieping uitgebreid. Hoog loegen de vlammen uit het dak. De brand weer trad energiek op en ondervond door den dooi geen hinder van de weersomstan digheden. De brandgaten, welke in het dikke van den singel was gehakt, bewezen goede diensten. Mede door het feit, dat het hoekpand ge heel vi-ij stond, kon uitbreiding worden voor- omen. Om half zeven was de brandweer et vuur meester. De oorzaak is vermoedelijk in kortsluiting gelegen. Op het terrein van den brand bevonden zich talrijke autoriteiten. Het talrijke publiek werd door de politie <^p een veiligen afstand gehouden. Tachtigjarige heer dood op den weg gevonden. Gisteravond troffen voorbijgangers in het Kenaupark te Haarlem een bejaard man aan, die midden op den rijweg lag en geen teekenen van le ven meer gaf. Zij stelden onmiddel lijk de politie hiervan in kennis, die het stoffelijk overschot naar het St. Elisabeth-gasthuis deed vervoeren, alwaar dokter den dood consta teerde. Bij onderzoek bleek het slachtoffer te zijn de 80-jarige heer J. Bongers, een vroeger te Haarlem welbekend dansleeraar. Het lijk vertoonde eenige wonden aan het hoofd en de linkerarm was gebroken. Daar ook de overjas, die de heer B. droeg, op verschillen de plaatsen bleek gescheurd te zijn, ver moedt de politie, dat het slachtoffer bij het oversteken van den rijweg door een auto is omvergereden. Voor zoover men thans te weten kon ko men is ter plaatse kort voordat men den heer B. betrof, een auto gepasseerd, die toen een oogenblik stopte, vervolgens ach teruit reed, doch daarna zijn weg weer ver volgde. Het staat evenwel nog niet vast, dat dit ook de auto zou zijn waarmede de heer B. is aangereden, daar de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de bestuurder van deze auto alleen uit nieuwsgierigheid zou hebben gestopt. In verband met dit ongeval verzoekt de politie eventueele getuigen, o.m. een mili tair, die de hierboven genoemde manoeuvre van de auto zou hebben gezien, zich op het hoofdbureau van politie te Haarlem te wil len melden, tot het poveu van inlichtiwrton. De K.L.M. onderneemt een tweede vlucht naar Znid-Alrika. Het beqintpunt is nn niet Schiphol, maar Napels, vanwaar de Dou- glas D.C. 3, DH—ALR (De Reiger) 15 Jan. a.s, zal starten. Hierboven de route. Auto slipte Gistermiddag omstreeks twaalf uur is ten gevolge van de gladheid van het wegdek een vrachtauto, met requisieten van het bekende tooneelgezelschap „De Jonge Spelers" tusschen Raywerd en Deersum (Fr.) tegen een boom gereden. In de cabine waren behalve de chauffeur, drie personen gezeten. Een van hen, de heer J. Seves, lid van het gezelschap, werd bij de botsing zoo ernstig gewond, dat hij in het Diaconessenhuis te Leeu warden, waarheen -hij was ver voerd, eenigen tijd na aankomst is overleden. De chauffeur van Es en de assistent K. Rol liepen verwondingen op, welke even wel niet van ernstigen aard bleken te zijn. Allen werden naar het Diaconessenhuis vervoerd. „De Jonge Spelers" hadden Zaterdag avond een uitvoering te Sneek gegeven en zouden gisteravond te Leeuwarden een voorstelling voor fabrieksarbeiders geven. Deze uitvoering kon evenwel in verband met dit ongeluk geen doorgang vinden. Nader vernemen wij, dat de auto met een kalm gangetje reed, doch plotseling slipte met het noodlottige gevolg. De acteur onderging een operatie. Naar wij vernemen, is de bekende acteur Lau Ezerman ernstig ziek. Hij is in het zie kenhuis ,De Lichtenberg' bij Amersfoot ge opereerd. Zijn toestand is zorgwekkend. EEN UITVERKOOP AVONTUUR MET KOBUS KUCH IN DE HOOFDROL. Een buitengewoon-kras staaltje van barre „opruimings-romantiek" is de zer dagen in Den Haag voorgeko men. Een magazijn in dames-mo de-artikelen aan de Laan van Meerdervoort had zulke ongehoorde koopjes geannonceerd, dat den vol genden ochtend reeds uren vóór de opening in de gure duisternis! wel honderd kooplustigen (na tuurlijk vooral dames) stonden te wachten, met nu en dan gekrakeel omtrent de rechtmatigheid van een veroverd plaatsje Daar komt een man aan. Plotseling ontstond hevige opschudding! Daar naderde een man, die zich van de wachtende file niets scheen aan te trekken en o, ontzetting! maar ineens regel recht naar de winkeldeur wilde stappen Kreten van verontwaardiging en afschuw gingen op, er werd heftig geprotesteerd. De man week echter niet; hij gesticuleer de druk. praatte, praatte en ja, ineens ont stond stilte. Men had begrepen: hij was niet een snoodaard, die thuis „de mooie meneer" wilde uithangen door triumphan- telijk te komen aandragen met b.v. het leuke japonnetje daar in de étalage, van acht en negentig cent. maar heel eenvou dig... de eigenaar der zaak, die zijn win kel want hij woonde elders kwam openen! Weinig enthousiasme in de pers. De nieuwe regeering in België is door de pers van dat land met weinig enthousiasme ontvangen. Het in zijn, oordeel steeds gematigde libe rale „Laatste Nieuws'' schrijft, dat België een nieuw ministerie heeft, maar dat dit nog niet beteekent, dat het een nieuwe re geering heeft. Het blad spreekt verder over een voor- loopige oplossing, hieraan toevoegende, dat men hier reeds zooveel voorloopige oplos singen heeft gehad, dat zoo iets voor het be stuur van het land bedenkelijk wordt en het constateert ook, dat de afgetreden regeering voor allerlei vraagstukken volmacht had be komen, doch dat er maar weinig practisch nut uit voortgevloeid is. Tot zoover dit blad. In Vlaanderen is de openbare meening niet tevreden, aldus de Msbd., omdat er op veertien ministers slechts vier Vlamingen zijn. Dit zal zich vroeg of laat wreken. Scherpe critiek. In de meeste bladen leest men de impres sie, dat de nieuwe regeering maar een halve maatregel is. Er zijn zelfs bladen, die met scherpe critiek voor den dag komen. Dit is o.a. het geval met de invloedrijke katholieke „Libre Belgique", die om te beginnen zegt, dat degenen, die meenden, dat uit het ontslag der vo rige regeering een groot ministerie zou tot stand gekomen zijn, waarin eerste rangspersonen zouden zitting hebben, ontgoocheld werden. Men heeft eerder met een opkalefatering te doen. Veertien ministers is nog erg veel. Het ge zonde verstand heeft echter gezegevierd met het afschaffen van het overbodige mi nisterie van nationale voorlichting, dat niet anders dan ontgoochelingen heeft gebracht. Hetzelfde katholieke blad begrijpt echter niet, dat de ministers Balthazar en Jaspar niet van het tooneel zijn verdwenen, zooals wel het geval is met de heeren Wauters en Marck, die, zooals men weet, met le Crédit Anversois in opspraak zijn gekomen. „Balthazar, aldus het blad, werd destijds als socialistische wethouder van .Gent we gens wanbeheer afgezet en de liberaal Jas par is de held van verschillende weinig schitterende naamlooze vennootschappen die destijds nogal besproken werden. Het blad schrijft nog, dat het interessant zou zijn, na te gaan. of minister-president Pierlot zijn programma en zijn methode van actie zal wijzigen, want tot nog toe theeft zijn regeering alleen grooten ijver en wils kracht aan den dag gelegd, om nieuwe be lastingen in het leven te roepen". Ontploffing voor Noorsche kust veroorzaakt geruchten. Velen in Noorwegen hebben in de meening verkeerd, dat in de afge- loopen dagen een zeegevecht plaats had ten Zuidwesten van Noorwegen, vlak bij de territoriale wateren. Men zag vijf oorlogsschepen nade ren en hoorde tusschen de 30 en 50 scltoten. Daarna een luide explosie, terwijl een reusachtige rookzuil omhoog steeg. Later werd vernomen, dat de ont ploffingen buiten de kust veroor zaakt waren door mijnen, die ver nield werden door Noorsche kustpa- trouilles. De winkel bestormd. Was het drama hiermee uit? In geenen deele! Want toen de argelooze aanbieder van voor kooplustige dames „dolmaken- de" voordeeltjes de winkeldeur juist ge opend had, drong de wachtende masi=a plotseling krachtig op en bestormde het interieur, tot in de paskamers toe! Een complete vechtpartij onstond. Die grijpt er naast. Tusschen de wachtende dames had zich ook een soldaat bevonden, en deze blijk baar zeer goed strategisch onderlegde krijgs man maakte van de consternatie ijliags gebruik om zijn krachtige hand uit te fte- ken naar... het veel en vurig begeerde ja ponnetje van f 0.98. daar in de uitstalkast. Misschien meende hij nu den weg gevon den te hebben om zijn aangebedene van weifelen tot het ia-woord te brengen? Hoe het ook zij. de toeleg gelukte... haast, als er geen klein, cootig wijfje geweest was. dat het gevaar ziende, toesnelde om Ko- bus Kuch zijn prooi te ontrukken. De ar me winkelier, ten einde raad, en ziende wat er gebeurde, wierp zich tusschen de strijdenden, maar o wee o wee!, hij had zijn balanceer-vermogen overschat, en staan de op den rand van de even boven den be- ganen grond uitstekende étalage-kast werd hij door het dametje dat met de ande ren heelemaal een „hyena" geworden was! dusdanig bewerkt, dat hij opzij tuimelde, in de uitstalkast, tusschen de stokstijve mannequins, die waggelden en als kegels omvielen! Het verhaal lijkt ongeloofwaardig, maar is toch heusch historisch. De afloop bracht gummiknuppel-bedreigingen van door bu ren schielijk gealarmeerde motorbrigade agenten en de slechte vrouwen-psycholoog dien de overrompelde winkelier was. heeft dien eigen dag de winkeldeur veilig gesloten gehouden, om klanten één voor één binnen te kunnen laten, onder het wakende oog van een op post geplaatsten vereerder van het heiligen Hermandad... Slechts één doel: het Duitsche volk te bevrijden van den aan- valswensch der geallieerden. In een semi-officieele mededeeling worden van Duitsche zijde de in het buitenland aan Duitschland toege schreven vredesdenkbeelden als een manoeuvre gekenmerkt van de weste lijke mogendheden, dienende om de eigen zwakte te verbergen. Deze pro paganda, zoo vervolgt de mededee ling, zal er niets aan veranderen, dat Duitschland nog slechts éen doel en één wil kent: het Duitsche volk voor eens en altijd te bevrijden van den aanvals- en vernietigingswensch der westelijke mogendheden. De zwarte lijst wordt steeds langer. Het 5062 ton metende s.s. „Frankenwald" van de HamburgAmerika-lijn is bij Stein- sund aan de Sognefjord, ongeveer 70 kilo meter ten noorden van Bergen, gezonken. De uit 48 koppen bestaande bemanning en de twee Noorsche loodsen zijn door een Noor- schen torpedobootjager gered en naar Ber gen gebracht. Naar Duitschland terng. 579 leden der bemanning van het Duitsche passagiersschip Coluinbus, dat ter hoogte van de Atlantische kust der Vereenigde Sta ten door de eigen bemanning werd tot zin ken gebracht, stellen zich voor via Japan en Siberië naar Duitschland terug te keeren. Britsche schepen op mijnen. De 8317 ton metende „City of Mar- seilles" is Zaterdag bij de Schotsche Oostkust op een mijn gcloopen en heeft midscheeps ernstige schade ge kregen. Een lid der bemanning, een Laskaar, kwam om het leven, 13 Britsch-Indiërs werden gewond. Het schip is gisteren een haven bin nengesleept. Ook het Engelsche s.s. Townely (2888 ton) is ter hoogte van de Zuidoostkust op een mijn gcloopen en gezonken. Alle leden der bfiyan^iyg konden ^vpi^n gered. Nog een En^elsch verlies. Een treiler der Britsche marine, de 449 Ion metende „Kingston Cornelian", is Vrij dag in de Straat van Gibraltar gezonken na in aanvaring geweest te zijn met het Fran- sche passagiersschip „Chella" (8920 ton). Alle 16 opvarenden van den treiler zijn om het leven gekomen. De „Chella" liep eenige schade op. die thans hersteld wordt. Zweedsch schip door Duitschers opgebracht. Het Zweedsche s.s. „Konnung Oscar", dat op weg was van Riga naar Stockholm, is door de Duitsche marine naar een Duitsche haven opgebracht. Oproep tot het Finsche volk. In een radio-oproep tot het Finsche volk wordt gezegd: „Wij kunnen door geweld worden overwonnen, doch daarvoor zal men ons moeten vernietigen. Alle Finnen wor den aangespoord solidair en trouw te zijn, toewijding en zelfverloochening te blijven toonen en alles te doen om de soldaten, die zich tegen den invaller weren, te helpen. Wij hebben vertrouwen in de toekomst. Wij weten, dat wij een heiligen strijd voor een heilig doel strijden en wij gelooven, dat geen enkel geweld ons volk neer kan slaan. Vrij, sterk door zijn beschaving en zijn cultuur zal ons volk uit den strijd komen en in de toe komst zullen onze dichters dit tijdvak be zingen als een uur van glorie." Steeds wordt de oppositie krach tiger. HALF JANUARI DE BESLISSING? 275 van de 466 leden van den Japanschen landdag hebben een motie tegen de regee ring onderteekend, welke is overhandigd aan minister-president Abe. Dit is aan het einde van het vorige jaar geschied volgens de me dedeeling gedaan door de commissie voor de onderhandelingen van de parlementaire club, welke gistermiddag voor den tweeden keer heeft vergaderd. Het aantal leden van den landdag, dat tegen de regeering is, be staat uit 81 afgevaardigden van de Minseitoe, 124 van de Seiyoekai, 32 van de partij der sociale massa en 38 van verschillende ande re groepen. Men verwacht dat nog meer af gevaardigden hun steun aan de motie zul len geven. Op 11 Januari zal de commissie voor de onderhandelingen opnieuw bijeen komen. In welingelichte kringen verklaart men, •lat de beslissing omtrent het lot van het ka binet -Abe op zijn laatst half Xanuari zal vallen. Op de heenreis bereikte de Oehoe Singapore en kwam de Emoe te Jodhpur aan; de Gier bereikte op de terugreis Basra. Enorme overstroomingen rich, ten groote schade aan. Twee duizend menschen van de bul. tenwereld afgesloten. THANS EEN TYPHUS- EPIDEMIE. Aan de rampen welke over Tur kije komen, schijnt geen einde te willen komen. In Smyrna zijn thans groote overstroomingen veroorzaakt die belangrijke schade hebben aan gericht. De schade is aanzienlijk, doch verlies aan menschenlevens is nog niet gemeld. Het verkeer is ver lamd. In de vlakte van Broessa zijn drie dorpen met een gezamenlijke bevol king van 2000 zielen geheel van de buitenwereld afgesloten. Soldaten, die van vlotten gebruik maken, trach ten de dorpelingen, wier positie ge vaarlijk is. te redden. Teneinde de overstroomingen te keeren, heeft men duizenden zakken cement ge bruikt, doch dit heeft niet geholpen. Alle wegen in het overstroomde gebied zijn niet te gebruiken, zoodat het zeer moeilijk is hulp te bieden. Op een eilandje in de Tigris zijn 45 arbei ders geisoleerd, die bezig waren aan het bouwen van een brug. Hun toestand is zeer gevaarlijk, aangezien het niet mogelijk is met hen in verbinding te treden. Duitsche hulpverleening. De Duitsche regeering heeft besloten de hulp voor de slachtoffers van de aardbeving in Anatolië zoo doeltreffend mogelijk te ma ken door de noodige verbandmiddelen per vliegtuig naar Turkije te vervoeren. Daar het normale luchtverkeer tusschen Istanboel en Duitschland is gestaakt, moesten twee spe ciale Duitsche vliegtuigen voor deze hulp actie worden gebruikt; de beide machines staan in Sofia gereed om te vertrekken. Een nieuwe plaag: typhus, Volgens de laatste telegrammen bedreigt een nieuwe ramp het geteisterde Turkije. Tengevolge van het ruwe weer en de vele ontberingen zou typhus zijn uitgebroken onder degenen die door de aardbeving dak loos zijn geraakt. Er zijn sanitaire maatre gelen genomen. EN TOT STALIN: „STAAKT UW BEESTACHTIGE METHODEN." De Finsche radio heeft in het Russisch een oproep gericht tot de soldaten van het roo- de leger, aldus luidende: "Uw gezinnen en familieleden verwachten dat gij hen bevrijdt van de onderdrukking waarin zij leven en waarvan zij zich steeds meer bewust worden. Keert terug naar uw haardsteden en schudt af het juk van terreur en ongerechtigheid, dat u door uw regeering wordt opgelegd. Thans geeft gij er u rekenschap van, dat uw leiders slechts een onbeteekenend deel van hun belofte gehouden hebben. Wat is het communisme waard, als het niet berust op gerechtigheid?" Zich daarna richtende tot de Sovjetregee- ring, zeide de Radio-omroep: „Begrijpt ge niet, h eren Sovjetregeering, die onverschillig blijft voor het lijden van uw slechf gekleede en uitgehongerde kame raden, die gij naar Finland den dood in jaagt, dat hun oogen opengaan in het oogenblik van hun sterven? Begrijpt ge niet, dat het volk, dat gij onderdrukt, en dat geen brood heeft, zich steeds helderder re kenschap geeft van Uw beestachtige me thoden, die de verontwaardiging opwekken van de heele wereld? Weest er zeker van, dat het Russische volk Uw geweldpleging en valschheid niet altijd zal verduren! En in de dominions. Volgens den Tsjechischen correspon dent van de Sundav Times zijn de Tsjechische militaire autoriteiten in Engeland na de diplomatieke erkenning van het nationale Tsje chische comité te Londen druk be zig met het voorbereiden van den mobilisatie al hunner landgenooten in Engeland. Alle Tsjechoslowaken in het district Lon den zullen, voorzoover zij voor den mili tairen dienst geschikt zijn, in de tweede helft van Januari onder de wapenen wor den geroepen. Militaire commissies zullen Engeland afreizen en de overige effectie ven recruteeren, die kort daarna gemobili seerd zullen worden. De mobilisatie zal ook gelden voor alle Tsjechoslowaken, die in de dominions wonen. De werving be gint reeds in Canada. Zij die niet aan het mobilisatiebevel gevolg geven, zullen ge straft worden als de Engelsche dienstwei geraars

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2