Onderhandelingen tusschen Moskou en Tokio Het ijs Rusland's bondgenoot? Strijdbare Polen opgevangen ifxihaatien Langedijk kampioen van Nederland hardrijden Kampioenschappen van Noord-Holland Wedstrijden in hardrijden voor dames Bijna 3500 deelnemers aan den Y*H*N» Dorpentocht Om het kampioenschap van Overijsel Langedijk naar Noorwegen Vasenius gesneuveld tfchalken Spanning rond Eu wc Keres Dooien of vriezen? HET PETROLEUMVRAAGSTUK VAN SACHALIN AAN DE ORDE. RUSLAND HOOPT OP VERBETERING DER HANDELSBETREKKINGEN. (Bijsondore correspondentie. Moskou, Januari 1940. Naar hier verluidt rullen da onderhandelingen tusschen den Ja- panschen ambassadeur te Moskou, i Togo, en den Volkscommissaris van buitenlandsche Zaken der Sovjet- Unie, Molotov, over een nieuw handelsverdrag tusschen de beide landen op 10 Januari as. beginnen Deze onderhandelingen, die ver schillende tusschen de Sovjet-Unie en Japan bestaande problemen uit den weg moeten ruimen, rullen van zeer omvangrijken aard zijn. In zekeren zin gaven de onlangs in Tsjita met succes gevoerde bespre kingen over de vaststelling der grenzen tusschen Buiten-Mongolië en Mandsjoekwo. die binnenkort te Charbin zullen worden voortgezet, den stoot tot deze onderhande lingen. Daarmede toch wordt een van de pijnlijkste twistpunten tusschen de beide landen uit de wereld geholpen. Bij de ko mende onderhandelingen echter moet nog geheel afgezien van een algemeen nieu we regeling der RussischJapansche han delsbetrekkingen in vele economische vraagstukken opheldering worden gebracht. Zoo moet een definitieve oplossing gevon den worden betreffende de problemen der visscherij en der olie- en kolenconcessies op Noord-Sachalin. Juist deze vraagstukken hebben tot nog toe ten gevolge van de po litieke spanningen tot permanente geschil len van economischen aard tusschen de Sovjet-Unie en Japan geleid. Naar men hier nu hoort vertellen, zou de Sovjet-regeering principieel bereid zijn, de tot nog toe voor- loopig voor een jaar afgesloten visscherij- overeenkomst in oen zich over een aantal jaren uitstrekkend verdrag te veranderen. Daar, zooals bekend, de visscherij voor Ja pan van bijzonder belang is, zal een positie ve oplossing van dit vragencomplex reeds onmiddellijk een gunstiger atmosfeer voor het verdere verloop der onderhandelingen scheppen. DE KWESTIE DER SACHALIN-PETROLEUM. Wat nu de vraag der Japansche conces sies op Noord-Sachalin betreft: hier staat het olieprobleem op den voorgrond. Zoo als nien zich zal herinneren, kreeg Japan van de Sovjet-Unie als tegenprestatie voor de politieke erkenning van den Sovjet staat en de ontruiming van Noord-Sachalin door het Japansche leger in het jaar 1925 op grond van het Karasjan-Josjewara-verdrag een tienjarige concessie voor de exploita tie der petroleumbronnen in dit gebied. Door een in 1927 gesloten aanvullend ver drag werd het aan de Japanners afgestane concessiegebied nog uitgebreid. Na afloop der concessie in 1935 werd deze van Sovjet Russische zijde voorloopig slechts voor een jaar verlengd. En eerst in 1936 verklaarde de Sovjet-regeering zich na zeer moeilijke onderhandelingen bereid, het verdrag voor een duur van nog eens 5 jaar te vernieu wen. Daarop trachtte in de laatste jaren de Japansche concessie-maatschappij, de North Schalin Cy., door den bouw van steeds nieuwe boortorens een stijging der productie te bereiken. Tot dit doel werd door bedoelde maatschappij een leening op genomen. Moskou legde haar echter aller lei moeilijkheden in den weg, hetgeen leid de tot gevaarlijke conflicten met Japan. In verband daarmede was de Japansche onder neming genoodzaakt, haar bedrijf in te krimpen en tal van Russische arbeiders, die bij haar in dienst wnren, te ontslaan. Daar door ontstonden tusschen de Sovjet-instan ties te Moskou e de North Sachalin Cy. verdere geschillen, welke voor een deel heden ten dage nog v^rtbestaan. RUSSISCHE UITVOER NAAR JAPAN STERK TERUGGELOOPEN. Als gevolg van deze moeilijkheden daalde de petrolcumproductie in het Japansche concessiegebied van 270.000 tot in 1931 tot 180.700 ton in 1938. Het ligt derhalve voor de hand, dat voor Japan een oplossing van het concessievraagstuk van het groot ste belang is. Onderzoekt men nu de ontwikkeling der Bussisch-Japansche handelsbetrekkingen in de laatste jaren, dan komt men op grond van Russische statistieken tot het volgende overzicht: Russische uitvoer Russische invoer naar Japan uit Japan (in mill. roebels) (in mill. roebels) 1931 79,2 50,9 1932 40,4 19,2 1933 36,4 29.2 1934 23,2 27,6 1935 -)■> 43,2 1936 61,9 1937 11,7 54,4 1938 7, 17,6 In de structuur van het goederenverkeer tusschen de Sovjet-Unie en Japan zijn dus in de laatste jaren wel groote veranderin gen gekomen. Terwijl in de jaren 1931'33 een actief saldo voor de Sovjet-Unie was vast te stellen, is in de daarop volgende jaren de RussischJapansche handelsba lans voor de Sovjet-Unie passief geworden. In verband met de overeenkomst van 23 Maart 1935 over den verkoop van den Oost- Chineeschen spoorweg door de Sovjet-Unie aan Mandsjoekwo, waarbij een koopprijs van 140 milliocn yen werd vastgesteld, waarvan ongeveer 95 millioen yen door Ja pansche leveranties aan de Sovjet-Unie kon worden betaald, is het passieve saldo voor de Russen in de laatste jaren nog aanzienlijk verhoogd, zonder dat daardoor echter nieuwe lasten ontstonden voor de betalingsbalans der Sovjets. RUSLAND EN JAPAN ALS WEDER- ZIJDSCHE LEVERANCIERS. Na de afwikkeling van deze groote zaak. waardoor het handelsverkeer tusschen de beide landen weder werd gestimuleerd, is in de laatste jaren weder een zeer sterke terugslag ingetreden. Ongetwijfeld zal de onderteekening van een nieuw handelsverdrag tus schen de Sovjet-Unie en Japan en de oplossing der verschillende tus schen beide landen hangende vraag stukken er toe leiden, dat de han delsbetrekkingen zich weder in stij gende lijn zullen gaan bewegen. Terwijl de Sovjet-Unie vooral in aanmer king komt als leverancier van verschillen de grondstoffen, is het Japan, dat 'tech nisch materiaal en schepen heeft aan te bieden, die, zooals bekend, bij de goederen leveranties op grond van de overeenkomst over den verkoop van den Oost-Chinee- schen spoorweg een zoo belangrijke rol hebben gespeeld. Of men zich intusschen van dit laatste al te groote voorstellingen mag maken, is nog de vraag. Immers, men mag niet uit het oog verliezen dat de oor log in China omvangrijke leveranties van Japansche zijde zoo goed als onmogelijk maakt Jan Langendjjk heeft den titel van Ne- derlandsch kampioen In het hardrijden veroverd: met een derde plaats op de 500 meter, een eerste plaats op de 5000 en 1500 meter en een tweede plaats op de 10.000 meter wist hij, dank zij ook zijn goede tijden, het kampioenschap te beha len'en Dolf van der Scheer te onttroonen. Insiders wisten, dat Jan Langendjjk in goe den vorm was. Trouwens, dat had hij op den eersten dag der kampioenschappen reeds be wezen, maar dat hjj den snelsten tijd op de 150 m zou maken, had toch niemand ver wacht. Het is voldoende bekend, dat de kracht van Langedijk op de lange afstanden ligt, de 5000 en vooral de 10.000 meter. Nu is het merkwaardig, dat men toch over voldoen de sprintcapaciteiten moet beschikken om een der eerste plaatsen in de algemeene rang schikking te kunnen bemachtigen, omdat 1 seconde meer of minder op de 10.000 meter slechts 1/20 punt voor het klassement scheelt, maar 1' seconde op de 500 meter een vol punt en op de 1500 meter 1/3 punt. JAN LANGEDIJK. Jan Langendjjk heeft gisteren en op den tweeden dag laten zien, wat met energie en rotsvasten wil, kan worden bereikt. Zoo kon het gebeuren, dat deze deelnemer de 1500 meter won, een afstand, waarin Van der Scheer altijd een specialist is geweest. Lan- gedijk reed tegen Koops, zijn ouden rivaal van zooveel buitenlandsche wedstrijden. Hij gaf den Zuid-Larenaar geen kans en boven dien bleek zijn tfld buitengewoon fraai te zijn. Hij reed den afstand in 2 min. 33.9 sec., ter wijl de beste tijd, ooit door een Nederlandsch rijder op een baan in ons land gemaakt, 2 min. 33.4 sec. bedraagt. Deze laatste tijd staat op naam van Siem Heiden, een prestatie, welke Heiden verrichtte op 3 Februari 1929 te Gro ningen. Langendjjk heeft den tjjd van Heiden dus op een halve seconde benaderd en be halve aan het uitstekende rjj-den heeft hij dat toch ook wel te danken aan de prachtige conditie van het jjs en het feit, dat er prac- tisch geen wind stond. Van der Scheer reed tegen Roos en nam revanche voor zjjn nederlaag op de 500 meter. De beslissing viel pas in de laatste halve ronde, toen Van der Scheer de binnenbocht kreeg en daarvan voldoende profiteerde om met bijna 1 seconde verschil als eerste door de finish te gaan. Buyen verbeterde zjjn po sitie in de algemeene rangschikking door een goede 1500 meter. Hjj kwam tegen Blaise uit. doch sloeg zijn tegenstander royaal. Zjjn tjjd van 2 min. 36.8 sec. bezorgde hem de derde plaats op de 1500 meter en de vierde plaats in de rangschikking. De stand na drie num mers, 500, 5000 en 1500 meter luidde: 1. Langendjjk 155.680 punten. 2. Roos, 157.207 punten. 3. Van der Scheer ,157.787 punten. 4. Buyen 158.387 punten. 5. Koops 158.657 punten. Uit "dezen stand kan men gemakkelijk de conclusie trekken, dat Langendjjk den titel, nog voor dat de 10.000 meter gereden was, practisch reeds in zjjn bezit had. Immers, het verschil van ongeveer 1.500 punten met roos beteekende, dat Roos op de 10.000 meter reeds zou moeten beginnen met een handi cap van ongeveer 30 seconden, terwijl Van der Scheer 50 seconden sneller zou moeten rijden dan Langedijk om nog een kans te maken op den titel, iets wat dus uitgesloten mocht worden genoemd. Niet Roos of Van der Scheer waren ech ter de ernstigste concurrenten van Langedijk, doch Roel Koops, die een prachtige 10.000 reed en zich met een tjjd van 19 min. 4 sec. zoo fraai plaatste, dat hjj van de vjjfde plaats naar de tweede kwom in algemeene rang schikking. Koops reed tegen Zwanenburg en de Zuid- Larenaar muntte uit door forsche regelmaat en uitstekend bochtenwerk. De jonge Zwa nenburg hield echter goed vol en eerst in de laatste ronden werden hij definitief geslagen. Langedjjk en Buyen- gaven het elkaar ook niet cadeau. Buyen zakte na 3 km af en in het laatste gedeelte was er van strijd geen sprake meer, waardoor de tijd van Langedjjk minder gunstig beïnvloed werd, daar kwam nog bjj, dat Langedijk na zonsondergang reed, waardoor de jjsconditie niet zulke snelle tijden toeliet als in de middaguren. Mede daardoor slaagde Langedjjk er niet in den tjjd van Koops te verbeteren. Van der Scheer reed de 10.000 meter kra nig uit en ook Roos verrichtte goed werk in zijn rit tegen Havekotte. Zoo kwam dan het einde van het tweedaagsche ijsfeest, hetwelk bjjzonder geslaagd is. De organisatie was goed, het weer en het jjs lieten niets te wenschen over en de tal rijke toeschouwers hebben van echte Holland- sche sport kunnen genieten. De uitslag van de 10.000 meter luidt: 1. Koops 19 min. 4 sec. 2. Langedjjk 19 min. 15.1 sec. 3. Zwanenburg 19 min. 30 sec. 4. Van der Scheer 19 min. 54.2 sec. 5. Roos 19 min. 59.9 sec. 6. Havekotte 20 min. 0.4 sec. 7. Buyen 20 min. 3.2 sec. 8. Strybis 20 min. 5 sec. De eindrangschikking luidt: 1 en kampioen van Nederland Jan Lange djjk (Rotterdam) 213.435 punten. 2. Roel Koops (Zuid-Laren) 215, 867 punten. 3. Jan Roos (Amsterdam) 217.202 punten. 4. Dolf van der Scheer (Rotterdam) 217.497 punten. 5. Buyen (Amsterdam). 6. Zwanenburg. 7. Havekotte. Jan Jahgedjjk kwam met het behalen van den kampioenstitel in het bezit van den wissel- prijs voor de kampioenschappen van Nederl- land, in het hardrijden, de Van Heioma- plaquette, ingesteld in 1919. In het seizoen 1921/1922 won wijlen' Max Tetzner den prjjs, in 1928/1929 Dolf van der Scheer en in 1932/1933 eveneens Dolf van der Scheer. In alle andere seizoenen is het kam pioenschap van Nederland niet verreden. Georganiseerd door B.IJ.V. Slecht weer bedierf veel van het genot. Toch waren de tjjden niet slecht- Zwanenburg kampioen van Noord-Holland. Wij hebben nog nimmer op de schaats wed strijden medegemaakt, welke onder zulke on gunstige weersomstandigheden werden ver reden. In de ochtenduren, toen gereden werd over een afstand van 500 meter ging het nog. Wel had de dooi veel water op de banen gezet en werd het ijs zacht, doch in de middaguren bjj de wedstrjjden om de 1500 en 5000 m plens de de regen neer. Het mag daarom verwonde ring baren, dat de gemaakte tjjden nog niet eens zoo slecht waren. Het publiek was in groote getale opgekomen en regenjassen met hoog opgeslagen kragen en parapluies waren zonderlinge verschijnselen op de banen van onze Berger IJssport Vereeniging, welke ten slotte geheel onder water stond. Veel emotie was er niet; alleen de strijd op de 5000 m tusschen J. Akerboom en Strjjbis was buitengewoon spannend. Beide rijders gaven elkander bitter weinig toe. Tenslotte won onze Bergenaar, 'de heer Akerboom met een klein verschil. Voor de 500 en 1500 m bestond groote animo bjj de rijders, doch bjj de 5000 m startten slechts vier paren. De anderen w.o. ook KI. Schenk - hadden zich met het oog op de weersom standigheden teruggetrokken. Jan Langendjjk, die Zaterdag kampioen van Nederland geworden was, mocht derhalve aan deze wedstrjjden niet deelnemen, doch hjj reed een eererondje en werd door het publiek harte- ljjk toegejuicht. Het was alreeds bjj vjjven toen de voorzitter der B.IJ.V. de prijzen uitreikte. Spr. dankte allen die medegewerkt hadden de wedstrjjden te doen slagen en zeide, dat er het beste van gemaakt was. wat er van te maken viel. De heer A. van Reenen hoopte, dat een volgende maal de wedstrijden zouden worden verreden onder een heerljjk winterzonnetje, op een spiegelgladde baan. Daarna reikte de voorzit ter de volgende prijzen uit: 500 meter. 1. Havekotte, tjjd 51. 2 sec.; 2. KI. Schenk, 61.6 sec.; 3. Zwanenburg 52.2 sec. 1500 meter. 1. Zwanenburg, tjjd 2 min. 46.4 sec.; 2. Have kotte, 2 min. 48.4 sec.; 3. J. Akerboom, 2 min. 58.2 sec. 5000 meter. 1. Zwanenburg, tijd 10 min. 11.8 sec.- 2. Havekotte,, 10 min. 11.9 sec.; 3. J. van Ess 10 min. 28 sec. Klassement. 1. Zwanenburg met 5 punten, waardoor deze een fraaie zilveren beker, uitgeloofd door den K.N.S.B., had in ontvangst te nemen en zich tevens kampioen van Noord-Holland kon noe men; 2. Havekotte, die een lauwerkrans kreeg, uitgeloofd door den burgemeester van Bergen, mr. H. D. A. van Reenen, beide met 5 punten. Derde werd J. Akerboom met 14 punten. De heer van Loo, vertegenwoordiger van den K.N.S.B., dankte het bestuur van de B.IJ.V. voor haar keurige organisatie en wenschte dit bestuur geluk met het welslagen der wedstrjj den, ondanks de slechte weersomstandigheden Met voldoening kon het bestuur dan ook op dezen dag terugzien. Spr. wees er nog op, dat er ondanks het slechte weer en het minder goede jjs, nog goede tjjden waren gemaakt. Spr. sprak er zjjn groote voldoening over uit, dat Jan Langendjjk Zaterdag het kampioen schap van Nederland had behaald en wenschte hem daarmede van harte geluk (daverende toejuichingen). Nadat de heer van Loo propaganda had ge maakt voor den K.N.S.B., waren de wedstrij den en wat daarmede annex was, afgeloopen. Gonne Donker wint. Zondag zjjn door de Vereeniging „IJs- en Volksvermaak" te Nieuwe Niedorp nationale wedstrjjden in het hardrijden voor dames ge organiseerd. De weersomstandigheden waren slecht. Aan de nummers 500 en 1000 meter, die verreden werden, namen drie dames deel. Op beide nummers toonde Gonne Donker op overtuigende wjjze de sterkste te zjjn. De uit slagen luiden als volgt: 500 meter: 1. Gonne Donker (Ilpendam), 56.4 sec. 2. Ali de Boer (Zaandjjk), 1 min. 8.4 sec. 3. Jannetje Boon tjes-^Gay aard (Wierin- gerwaard), 1 min. 15 sec. 1000 meter: 1. Gonne Donker, 2 min. 7.2 sec. 2. Alie de Boer, 2 min. 27.2 sec. 3. Jannetje BoontjesGayaard, 2 min. 46.2 sec. Ondanks dooi een prachtige sportdag. De Ijsbond Hollands Noorderkwartier, die het vorig jaar voor het eerst een dorpentocht organiseerde en toen ruim 1400 deelnemers aan den start kreeg, heeft wel den wind in de zeilen, want het record van 1400 werd gisteren met stukken geslagen; niet minder dan een kleine 3500 schaatsenrijders uit geheel Neder land verschenen aan den start en bjjna 3000 van hen hebben den 72 km langen tocht vol bracht. Hieronder waren een duizend militai ren uit tal van garnizoenen in de westeljjke provinciën van ons land. Purmerend beleefde een ongekenden dag. Het anders zoo stille stadje was volkomen in rep en roer en vrijwel alle café's liepen stamp vol, naarmate de dag vorderde. Hoewel het startbureau pas om acht uur opende, was de groote zaal van de Doelen een uur te voren 'reeds geheel bezet. Weldra stond het groote marktplein geheel vol met autobus sen en auto's. En zoo vertrokken clubs, mili taire detachementen en gewone toeristen voor den tocht door Noordholland, om na eenige moeilijke uren weer enthousiast in Purmerend terug te keeren. Ze kwamen terug, sommigen dood-op, velen kletsnat, maar allen tevreden en voldaan. Zij hadden een prachtigen sport dag gehad, hoewel het sterk dooide en het ijs steeds minder berijdbaar werd. En pech hadden ze soms! Daar was onze Ne- derlandsche skikampioen, Jan Boon, die de con trole te Hoorn miste en ruim 30 km om reed, om zijn stempel te halen. Daar waren anderen, die materiaal-pech kregen. De heele familie Taconis en de familie Zee- gers uit Amsterdam waren aanwezig, ook mr. Eecen, president van den K.N.S.B. De uitslag van den prestatietocht luidt: 1. en 2. J. v. d. Bjj (Anna Paulowna) en G. Smit (Amsterdam) 3 uur 16 min. 3. en 4. C. Lourven (Amstelveen) en G. de Jong (Ilpendam) 3 uur 18 min. 5. G. Zijlstra (Oudendijk) 3 uur 19 min. 6. en 7. S. Schut (Alkmaar) en S. Westra (Warmenhuizen) 3 uur 20 m. 8. en 9. J. Schipper (Alkmaar) en Jb. Honigh Hzn. (Durgerdam) 3 uur 21 min. 10. P. J. Trooster (Amsterdam) 3 uur 22 min. Te Hengelo zijn Zondag onder auspiciën van den Koninklijken Nederlandschen Schaat- senrijdersbonds wedstrjjden gehouden om het Kampioenschap schoonrjjden van Overijsel voor dames en heeren, terwjjl tevens wedstrijden schoonrjjden voor paren plaats hadden, zoowel de weeromstandigheden als de toestand van het ijs waren voor de wed strijden zeer geschikt. Onze streekgenooten waren hierbjj zeer succesvol. De heer Timmerman uit Schagen legde beslag op het kampioenschap heeren, terwijl mevrouw Schoorl uit Barsingerhorn, bij de dames zegevierde. Ook bij het „paar"-rjjden werden bovenge- noemden winnaar. Bravo! De uitslagen waren als volgt: Heeren: Kampioen P. C. Timmermans (Schagen) 212 punten; 2. H. Wesselo (Bussum) 206 punten; 3. A. Bakker (Hilversum) 204 ptn. Dames. Kampioene mevr. SchoorlKeetman (Bar singerhorn) 206 punten; 2. mevr. Schenk Zwaag (Schagen) 189 punten; 3. mevrouw KraakKroon (Amsterdam) 183 punten. Paren. 1. P. C. Timmermansmevrouw Schoorl Keetman 646 punten; 2. H. Wesselomevr. Westenburg—v. d. Zwaan (Almelo) 609 pnt.; 3. A. Bakker—mevr. Kraak—Kroon 601 pnt. Naar wij vernemen, is er bjj het presidium van den Koninklijken Nederlandschen Schaat senrijders Bond een uitnoodiging binnengeko men om één, eventueel twee rijders naar Noor wegen te zenden en in Oslo en andere steden deel te nemen aan enkele wedstrijden, welke in dat land eind Januari worden gehouden. Het presidium van den K.N.S.B. heeft beslo ten Jan Langedjjk naar Noorwegen uit te zen den. Omtrent het laten starten van nog een tweeden Nederlandschen rjjder is nog geen beslissing genomen. Aan het front ten Noorden van het Ladogameer is de bekende schaatsen- rjjder Birger Vasenius gesneuveld. Birger Vasenius, die den leeftjjd van 29 jaar bereikte, behaalde het vorige jaar te Helsinki den titel van wereldkampioen in het hardrijden. Met deze prestatie maakte hjj een eind aan de hegemonie der Noren. Immers, sedert 1931, toen de Fin Klas Thunberg den titel voor de laatste maal won, heeft steeds een Noor het wereldkampioenschap in bezit gehad. Vasenius was een typisch voorbeeld van den modernen Finschen athleet. Een stevig lichaam, middelmatig groot, door en door getraind en gehard tegen alle weersomstandigheden, een athleet met een jjzeren wil, een koppige vast beradenheid, stil en bescheiden, vriendeljjk en voorkomend in den omgang met vrienden en bekenden, niet chauvinistisch van aard, maar innerljjk vurig bezield met de gedachte de eer van zjjn land hoog te houden. Birger Vasenius, de waardige broeder-athleet van Nurmi was geen sportster of sportheld in de ongunstige beteekenis van het woord, maar de verpersoon- ljjking van den mensch, bjj wien geestelijke en lichameljjke ontwikkeling gelijken tred hebben gehouden. Nu het einde van den tweekamp Euwe Keres in zicht komt, stijgt de spanning met den dag. Nadat Keres op fraaie wijze de ne gende partjj in winst had omgezet, waardoor hjj voor het eerst de leiding in dezen twee kamp verkreeg, boekte hjj in de tiende partjj eenzelfde fraai resultaat, waardoor onze land genoot een achterstand van 2 punten kreeg De elfde partjj zou gisteren echter de revan che voor Euwe brengen, want op prachtige wijze voerde hjj zjjn stukken ter overwinning. Hierdoor werd de stand: Keres 6 punten. Euwe 5 punten. Met nog drie partjjen te spelen is het dus nog volkomen onzeker, wie winnaar van dezen interessanten tweekamp zal worden, die ons vele nieuwtjes vooral op het gebied van ope ningen heeft gebracht. Onze weerkundige medewerker schrijft: Sinds Zaterdagmorgen is de luchtdruk in de Baltische Staten en in Finland en aan vankelijk ook in Spanje en het Westelijk Middellandsche Zeegebied voortdurend stij gende geweest. Over ons geheele werelddeel heeft zich een machtig gebied van hoogen luchtdruk gevormd met uiterst lage tempera turen in het Oostelijk Oostzeegebied. Ook in den Balkan blijft het vriezen. De Oceaan depressie betoont zich weinig actief, doch schijnt geleidelijk te naderen. Haar cen trum schijnt een groot oppervlak te beslaan. Langs haar Zuid- en Oostzijde bewegen zich warme luchtmassa's in een breede stroo ming over het Westen naar de Poolzee. Kanonnen en vliegtuigen over het ijs naar Zuid-Finland. De Russen doen thans pogingen via het ijs van de Finsche Golf troepen aan de Zuid kust van Finland aan land te zetten. Tot dusver is hun dit niet gelukt, daar de kustbatterijen van Koivisto, in samenwer king met de andere kustforten, de Russi sche bataljons op hun weg over het ijs teruggedreven hebben. De Finnen rekenen er echter op, dat de Russen hun pogingen zullen herhalen, niet alleen hier, maar ook op ander punten van de Zuidkust. In het voordeel van de Rus sen is evenwel, dat het ijs steeds dikker wordt, waardoor de opmarsch gemakke lijker gaat. Als belangwekkend detail wordt, volgens de Tel., nog gemeld, dat de Russen het ijs tusschen het eiland Oesel en Estland als vliegtuigbasis gebruiken, daar de nieuwe bases op Oesel nog niet geheel gereed zijn. Bedrijvigheoid aan het West- front. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: „Aan het Westelijk front geen bijzondere gebeurtissen. Het luchtwa- pen heeft verkenningsvluchten gemaakt bo ven Engeland en Frankrijk. Duitsche zeestrijdkrachten hebben den laatsten tijd herhaaldelijk groe pen strijdbare Polen, die trachtten van de Oostzeelanden uit het vijan delijke buitenland te bereiken, op gevangen". Het Fransche legerbericht. Het Fransche ochlendlegerbericht van gis teren meldt: „Activiteit van patrouilles op verschillende punten van hte front. In het begin van den nacht aan beide zijden vrij levendige bedrijvigheid der artillerie in het gebied ten oosten van Blies". Het legerbericht van gisteravond luidt: niets bglangrijks te melden.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6