Menschen verdwijnen.... Pleidooi voor goedgekeurd zaai- en pootgoed Chinccsch offensief een mislukking Duitsche officieren naar Rusland Persoonlijke verklaring van Hore Belisha verwacht Rijks financiën in 1939 Dc nationalifeitskeuze in Tirol Het raadselachtig einde van enkele beroemde personen der 20ste eeaw Meer hulp aan Finland bepleit Militaire vergissing in Peking Lichting 1924 huistoe Jaarbeurs niet in de Stille Week „Vermist"Bijna dagelijks stui ten wij in de dagbladen op dit kleine woordje, dat een geheele wereld van raadselen en leed be vat. Het zoeken naar vermisten behoort tot den alledaagschen ar beid van politie-autoriteiten van alle groote steden, en niet steeds leidt dit zoeken tot resultaat. Statistieken hebben uitgewezen, dat er ieder jaar 20.000 personen in New Vork ver dwijnen, en 15.000 menschen in Parijs. Velen dezer personen verdwijnen spoorloos en worden nooit meer teruggevonden. Uok in andere landen komen echter maar al te taak verdwijningen voor van personen. Doorgaans uitsluitend van gewone en vrij onbekende burgers. Maar zelfs in de 20ste eeuw, die zoo bekend is om haar veelgepre zen techniek, kan het gebeuren, dat beroem de personen spoorloos verdwijnen. Hiervan laten wij enkele voorbeelden volgen: Waar is Rudolf Diesel gebleven? De naam Rudolf Diesel leeft ook heden nog voort in de door hem uitgevonden Die selmotor, die een volledige omwenteling-op het gebied der techniek te voorschijn riep, in het bijzonder voor de moderne scheepvaart een levensbelang is geworden en thans ook de explosiemotor schijnt te verdringen. Van hoe groote beteekenis hij is, blijkt wel uit het feit, dat de Geallieerden na den oorlog van Duitschland de uitlevering van het Dieselpatent verlangden en verkregen. Reeds op jeugdigen leeftijd werd Diesel in de rich ting van zijn latere, wereldberoemde uit vinding gestuwd. Bekend is een notitie uit een dictaat-cahier van den jongen Diesel: „Er moet een machine te vinden zijn, die een betere uitbuiting van de energie toelaat!" Dit was geschreven in verband met het feit, dat bij locomotieven van slechts zes procent .van de energie partij getrokken werd. Deze Rudolf Diesel, uitvinder van groote beteekenis, eeredoctor van een aantal technische hoogescholen, een internationaal beroemde persoon lijkheid, ging 30 Sept. 1913 te Antwer pen op een boot om zich voor zaken naar Harwich te begeven. Aange komen is hijnooit! En nimmer is zijn verdwijning opgehelderd. Men weet tot den dag van heden niet of hij verongelukt is of vermoord werd. Nooit heeft men zijn lijk gevonden. Verdwenen Lord Kitchener verdween spoor loos met de Hampshire. De volgende markante gebeurtenis speelt, tijdens den oorlog. Het is voorjaar 1917. De Russische legers, door de Duitschers ver slagen, zijn op de vlucht geslagen; in het Oosten valt dc eene vestinggordel na den anderen, reeds ligt de weg naar Moskou, naar Sint Petersburg vrij. De „Russische stoomwals", waarop de Entente haar hoop heeft gevestigd, faalt op jammerlijke wijze. Tegelijkertijd hebben de Franschen aan de Somine, de Italianen aan de Isonzo het zwaar te verantwoorden; de Gallipoli-expe- ditie is mislukt. De toestand ziet er voor de Entente critiek uit. Men besluit den Russen op bijzondere wijze nieuwen moed in te spreken en het Tsaristische leger door een uiterst bevoegde te laten reorganiseeren. De ze begaafde is Hoi'atio Herbert Kitchener. burchtgraaf van Chartum, niet slechts En- gelsch minister van Oorlog sinds 1914 maar ook Engelands beste militair. Hij heeft een roemrijke carrière achter zichhij over won in 1898 de fanatieke troepen van den dooden Mahdi in Soedan bij Omdurman; hij besliste door de overwinning in den slag bij Bloemfontein in 1902 den Boerenoorlog, die Engeland jarenlang geld en bloed had ge kost. Hij kon als volksheld gelden. Deze overwinnaar in menigen slag en op perbevelhebber komt met zijn staf den 5den Juni, voormiddags in Scapa Flow op de Ork- ney-eilanden aan en gaat aan boord van het slagschip „Hampshire". Het is ongunstig weer, maar Kitchener heeft geen tijd om te wachten. De omstandigheden dringen. Rusland heeft hem rfoodig, de eindoverwin ning der Entente staat op het spel. Men vertrektmen bereikt nooit het doel. Twee uren na het vertrek worden de mij nenvegers, die Kitcheners kruiser begelei den, teruggezonden, daar de storm heviger geworden en naar het Noord Westen ornge- loopen is; en daar de begeleidende schepen niet zoo snel kunnen loopen als de „Hamp shire". Het laatste heeft men de „Hamp shire" gesignaleerd ter hoogte van kaap Marwick Head, 2500 meter van den Westrand-der Orkney-eilan- den verwijderd. Daarna kwam de avond; een dichte mist kwam opzet ten ende „Hampshire" ver dween met Kitchener, verdween met man en muis, zonder dat men ook maar ooit iets van het schip heeft teruggezien. Geen man, geen lijk werd ooit gevonden Men is slechts aangewezen op vermoedens... misschien is het schip op een Duitsche mijn gestooten en vergaan, waarbij ook veld maarschalk Kitchener den dood vond. La ter liepen er geruchten over een geheimen aanslag. Maar men doet goed, voorzichtig t€ zijn in dit opzicht. Zooals reeds werd op gemerktmen heeft slechts vermoedens... men weet niets. Lordt Kitchener isver dwenen Het lot van den eenigen die de beide polen zag. man, Het lot van den poolreiziger Roald Amund- sen is nog in ieders herinnering. Amund- sen, de eenige man, die ooit de beide polen van onze planeet heeft geziendie als eerste de vlag in het Zuidpoolijs plantte en als tweede sterveling, ditmaal vanuit een luchtschip, de Noordpool zag, nadat de Amerikaan Bvrd met zijn vliegtuig hem twee dagen vóór was geweest. Men zal zich zijn eerste vlucht herinneren met het Ita- liaansche luchtschip „Norge", dat hij aange kocht had en aan de leiding van generaal Nobilé had toevertrouwd- Van deze vlucht teruggekeerd, raakte hij in conflict met den Italiaan. Niettegenstaande dit conflict liet hij zich, toen de catastrophe van denzelfden Nobilé, die in 1928 het luchtschip Italia bestuurde, bekend werd. niet weerhouden deze expe ditie te hulp te snellen. Hij charterde een Fransche vlieg- boot van het type „Latham", dat vrij gebrekkig uitgerust was en vloog naar het Noorden. Men heeft nooit meer iets van hem gehoord. Amund- sen is verdwenen... wanneer, hoe hij is onder gegaan, blijft een raadsel. Geen enkel overblijfsel van zijn vliegtuig heeft men gevonden, niettegenstaande alle zoeken. Langen tijd heeft men op een won der, op zijn eigenlijke terugkeer gehoopt. Eerst langzamerhand is men tot het besef gekomen, dat Amundsen tot die mannen be hoort, wier spoor zoek is geraaktver dwenen voor immer. Waar is overste Fawcetten Amelia Earhart? Een van de meest vooraanstaande perso nen, die „verdwenen" zijn is de Engelsche overste Fawcett, die sinds het jaar 1924 on vindbaar is, doch aan wiens dood men tot dusver niet gelooven wil. Deze overste Fawcett ondernam voor de eerste maal in 1920 een expeditie naar het Amazone-gebied, waarvan een deel ook thans nog op de landkaarten als een witte vlek voorkomt. Hij moest echter deze eer ste expeditie spoedig opgeven. De Indianen hadden hem steeds opnieuw verteld van een groote steenen stad midden in het oerwoud in het gebied van geheimzinnige „Blanke Indianen" waarin Fawcett resten van 't verzonken Atlantis en sporen van een ou den cultuur vermoedde. In 1924 trok Faw cett, om deze stad en deze cultuurresten te vinden, nogmaals er op uit, vergezeld van zijn zoon Jack en diens vriend, Raleigh Rimmel. Gedurende de eerste maanden stuur de Fawcett geregeld berichten ovpv het verloop van den tocht naar Euro pa en schilderde de moeilijkheden, waarmee men te kampen had. In de jungle waren zij allen zwaar door koorts aangetast, Rimmel was door muskieten half verlamd, hun hulp krachten werden steeds meer uit geput. In het midden van den zo mer van hetzelfde jaar bicven de berichten geheel uit, zoodat men na langen tijd van wachten deze drie zoekers op dc groote verlieslijst van de veroveraars dezer wereld moest plaatsen. Toen men bijna geen hoop hieer had, ont moette een Fransch ontdekkingsreiziger, Ro- ger Courtville, op een technische reis, die hij in Braziliaanschen dienst ondernomen had, midden in de jungle een ouden man, wiens kleeren verscheurd waren en die bibberend van koorts, op een boomstam zat. Zijn naakte beenen waren overdekt met muskietensteken. De Franschman sprak hem eerst in het Portugeesch, daarna in het Engelsch aan, waarop hij antwoordde en onmiddellijk in het oerwoud verdween. Bij Courtville bestond er geen twijfel of hij had met Fawcett te doen. Sindsdien heeft niemand hem meer ge zien, of ook maar iets van hem gehoord. Nu zal weer een expeditie plaats vinden. Vol spanning wacht men af, of dit inderdaad zal gelukken, of dat ook Fawcett zal behoo- ren tot hen die voor altijd blijven verdwe nen Nog geen 3 jaar geleden verdween de be kende Amerikaansche aviatrice Amelia Earhart spoorloos; hoewel men met een groot aantal vliegtuigen en oorlogsbodems naar haar en haar metgezel liet zoeken, bleken de beide menschen met hun toestel „Het vliegend Laboratorium" verdwenen, zoodat werd aangenomen, dat zij in zee wa ren gestort en om het leven gekomen Twee menschen verdwenen spoorloos Volgens de Japanners met groo te verliezen aan Chineesche zijde afgeslagen. Het z.g. „Winteroffensief' in de provincie Hoepeh, waaraan meer dan tien Chineesche divisies deelnamen, wordt in een Japansch frontbericht een volledige mislukking ge noemd. De Japansche troepen in het betref fende gebied hebben voor Nieuwjaar aan Chineesche zijde 5000 dooden geteld. Na de verijdeling van het Chineesche offensief re kenen de Japanneezen thans af met de Chi- neezen in de bergstreken ten Noorden van Tsoengyang en ten Zuiden van Toengtsjeng, waar volgens de berichten verwoed gestre den wordt. Uit Kanton meldt het Japansche Nieuws bureau, dat de Japansche veldtocht ten noor den van Kanton in de provincie Kwang- toeng volgens een Zaterdagmiddag door het hoofdkwartier van het Japansche expeditie- leger in Zuid China uitgegeven communi qué snel zijn voltooiing nadert, nu achtereen volgens de Chineesche stellingen te Yoeng- yoensjien, Sanhoeatsjen en Yingtak bezet zijn. Volgens het communiqué stonden de Ja pansche troepen in dezen sector tegenover 100.000 Chineezen, die~20.000 dooden moesten achterlaten, terwijl 3000 zich overgaven, Merkwaardig artikel in Engelsch dagblad. In de Sunday Times schrijft Scrutator over „Onze schuld aan de Finnen, wier dapper heid de wereld ontroert". De schrijver dringt er op aan, dat den Finnen alle mo gelijke steun verleend zal worden. Hoe die per Rusland gebonden wordt door de Fin- sche verwikkeling, zoo zet hij uiteen, hoe miner energie het zal hebben om Duitsch land bij te staan, hoe ernstiger de Duitsche ontevredenheid zal worden over de Rus- sisch-Duitsche overeenkomst en hoe dieper het prestige van Hitier zal vallen. Scrutator voegt hieraan toe, dat het letterlijk waar is, dat de bekwaamheid van den Finschen weerstand de belangrijkste bijdrage vormt voor de Britsche overwinning ter zee en het succes der blokkade. De oorlog in Finland is ook in zekeren zin een herverze kering tegen een Russische agressie op den Balkan. Zoo uitzonderlijke diensten ver dienen niet alleen onze bewondering, aldus de schrijver, maar ook onze dankbaarheid in zijn meest practische vormen. Amerikaansche schildwacht ver wondt Japanschen soldaat. Een Japansche soldaat is Vrijdagmiddag toen hij liep nabij de Amerikaansche mili taire barakken in de legatiewijk van Peking, beschoten en gewond door een Amerikaan- schen schildwacht. Hij is ter behandeling opgenomen in het hospitaal der Amerikaan sche barakken. Zijn toestand blijkt niet zoo ernstig te zijn als aanvankelijk gedacht werd. Het incident is blijkbaar het gevolg van een misverstand en daarom trachten zoo wel de Amerikaansche als de Japansche autoriteiten het in der minne te schikken. Hore Belisha, de afgetreden minister van oorlog, heeft, naar Reuter verneemt, be sloten, een persoonlijke verklqring af te leggen, wanneer de volgende week het parle ment opnieuw bijeenkomt. Hij zal vandaag zijn laatste bezoek aan het ministerie van Oorlog brengen; Dinsdag treedt zijn opvol ger in functie. Het parlement komt 10 Ja nuari bijeen. Een United Press- telegram verwacht, dat Chambe'rlain op 16 Januari een volledige verklaring zal afleggen over wat er ach ter de schermen is voorgevallen en dat Hore Belisha mogelijk daarna zijn stand punt zal uiteenzetten. Uitgaven per hoofd der bevolking f 69. De steeds toenemende omvang van het overheidsapparaat komt tot uit drukking in de gewone uitgaven, die volgens een publicatie van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, in 1900 nog f149 millioen bedroegen, doch bijna onafgebroken zijn aan gegroeid tot f603 millioen in 1937, terwijl voor 1938 en 1939 oorspronke lijk geraamd werd resp. f 704 mil lioen en f745 millioen. De daarmee niet altijd gelijken tred hou dende inkomsten waren oorzaak dat tot en met 1937 op den gewonen dienst een bedrag van f 194 millioen ongedekt bleef. Per hoofd. Per hoofd der bevolking bedroegen de uit gaven van alle departementen te zamen in 1937 f Gl.in 1938 (oorspr. ramingl fOO.— en in 1939 (oorspr. raming) f 69.Als op brengst der belastingen ten behoeve van den gewonen dienst is in de rijksbegrooting voor 1939 geraamd f453 millioen (f52.per hoofd der bevolking), de winsten der staats bedrijven werden geraamd op fll millioen (d.i. ruim f 1.per hoofd der bevolking) Van de voor dit jaar in totaal geraamde uitgaven ad f 606 millioen bleef zoodoende f 143 millioen ongedekt op f 16.per hoofd der bevolking. De totale belastingopbrengst met inbegrip van die ten behoeve van het Verkeersfonds was in 1937 f 582 millioen, tegen f 120 mil lioen in 1900. De voorloopige raming voor 1939 bedroeg f 600 millioen. Schuld. De gevestigde schuld heeft op 1 Januari 1938 met f 3253 millioen een maximum be reikt. Per 1 Januari 1939 is zij iets terugge- loopen tot f 3212 millioen. De vlottende schuld is de laatste jaren in vergelijking tot vroegere jaren zeer hoog. Zij bedroeg bij den aanvang van 1938 f 805 millioen, in be gin 1939 f 774 millioen, terwijl zij op 15 Dec. 1939 zelfs gestegen is tot f 1018 millioen. In 1940. Nadat in October van het vorige jaar reeds een aantal manschappen van de lichting '24 behoorende tot de cavalerie, met klein verlof is gezonden, zal thans in den loop van Ja nuari een aantal dienstplichtigen van de zelfde lichting, behoorende tot de bereden en de luchtdoelartillerie naar huis mogen gaan. Na begin Februari zullen ongeveer honderd dienstplichtigen van de genie eveneens naar hunne haardsteden kunnen terugkeeren. Wanneer het overgroote deel van deze oud ste lichting naar huis zal kunnen gaan, staat, aldus het N. v. d. D.. nog niet vast. Dit hangt af van het verloop der eerste oefening van de in October j.1. opgekomen ploeg der jongste lichting. Waarschijnlijk zullen deze recruten in April voldoende afgericht zijn, De Fransche radio omroep heeft gister avond beweerd vernomen te hebben, dat twintig officieren van den Duitschen genera- len staf naar Sovjet-Rusland zijn vertrokken om deel te nemen aan de i'eorganisatie van het Roode leger. In drie provincies 51 pet. voor Italië. In de provincie Bolzano hebben 63.012 per sonen van Italiaansch ras de Italiaansche nationaliteit behouden na de optie welke was georganiseerd overeenkomstig de Itali- aansch-Duitsche overeenkomst. In de pro vincies Trento, Udine en Belluno hebben 19.530 personen de Italiaansche nationaliteit behouden. Zij die besloten hebben de Italiaansche nationaliteit te behouden vertegenwoordi gen ongeveer 27 procent der bevolking in de provincie Bolzano en 51 procent in de provincies Trento, Udine en Belluno. Uitzonderingsdata. Het secretariaat van de Kon. Nederl. Jaar beurs deelt ons mede, dat de a.s. voorjaars- beurs dit jaar bij wijze van uitzondering een week vervroegd wordt. De data zijn 514 Maart. Gebleken is n.1. dat de Stille Week het bezoek en den omzet niet ten goede komt. De Nederlandsche beurs valt gedeeltelijk samen het de Leipziger Mcsse, doch de zakenman, die de Leipziger Messe bezoeken, zullen de tweede week nog alle gelegenheid hebben naar Utrecht te gaan. JULIANADORP ZWEEDSCHE GYMNASTIEK. Naar wij vernemen, is alhier door Mevr. Swaters voor de Ver. van Plattelandsvrou wen een cursus in Zweedsche gymnastiek geopend, speciaal voor gehuwde en oudere dames, waarvoor al goede belangstelling bestaat. Alles onder leiding van den heer Molenaar, ANNA PAULOWNA „Het beste in niet goed genoeg". Voor de vergadering van de Holl. Mij. v. Landbouw, welke o.m. werd bijgewoond door den heer Blaauboer, heeft ir. Lienesch uit Schagen een interessante lezing gehou den over: „Algemeen gebruik van goedge keurd zaaizaad en pootgoed thans behalve eigen- ook landsbelang". Na een geestigq. inleiding kwam spr. aan de kern van z'n betoog: n u, meer dan ooit, dienen alle mogelijkheden tot verhooging van de hoeveelheid en de kwaliteit van producten waaraan behoefte bestaat, te worden uitgebuit. Naast goede grondbewer king en bemesting is daarvoor ook het ge bruik van goedgekeurd zaai- en pootgoed een factor van beteekenis. De eerste twee mogen niet verwaarloosd worden, wil men succes bereiken met het laatste. Dat bleek bij de invoering van een nieuwe soort rog ge, waarmee men op slechten cultuurgrond zelfs minder goede resultaten bereikte dajj met het niet geselecteerde inlandsche ras, maar dat het glansrijk won toon bemesting en grondbewerking wel in orde waren. Na tuurlijk moet het zaad of pootgoed aan alle keuringseischen voldoen. Aan het zaad zelf is veelal niet vast te stellen tot welk ras het behoort en van welken nabouw het is. Het eerste kan alleen door veldkeuring, waarbij de karakteristieke raskenmerken worden aangenomen. Tevens wordt dan ge let op ziekten, stand van het gewas, on kruid. enz. en voor het vaststellen van den nabouw is dan nog een certificatenstelsei noodig. Van het grootste belang is verder, dat het zaad tevens beoordeeld M'ordt op de inwendige eigenschappen, want er is geen mensch, die aan den buitenkant kan zien, hoe het met rasechtheid, raszuiverheid, kiemkracht en voorkomen van ziekten ge steld is. Juist het veredelde zaad is, beter dan de verouderde rassen, in staat van goede groeivoorwaarden het volle profijt te trek ken en nu moge goedgekeurd zaad iets meer kosten dan het ongekeurd, dat ver schil is zeer gering in vergelijking met de andere kosten die men maakt om een goede opbrengst te verkrijgen, n.1. voor grond bewerking en bemesting. Het zou dus dom zijn door iets op het zaaizaad uit te spa ren, die andere, meerdere kosten minder rendabel te maken. Voor het zaai- en poot goed geldt zeker: Het beste is niet goed genoeg. Door wie de keuring? Bij de besprekingen naar aanleiding van deze lezing, werd in het midden gelaten door welk lichaam de keuring dient te ge schieden. Men was het er echter algemeen over eens. dat het daarheen moet, dat de handel niet anders dan goedgekeurd zaai- zjLad en pootgoed mag afleveren. Het be stuur zal overwegen welke stappen ge daan moeten worden om dat te bereiken en Ir. Lienesch zegde toe, deze kwestie on der de aandacht van den Dir.-Generaal van den Landbouw te brengen. Voor lezing en toezegging oogstte hij veel dank van de vergadering. De „Landbouw-Onderlinge". De heer Raap bezit de gave en de lust van het droogste gegeven altijd nog iets aardigs te maken en zoo vertelde hij ook nu weer tal van interessante dingen toen hij het had over bovengenoemd onderwerp. De algemeene vergadering van de Land bouw Onderlinge wordt altijd slecht be zocht, merkte hij a.a. op; vreemd, als men weet dat de aangeslotenen hier f 280.000 loon uitkeeren en a 1^% dus f 4200. pre mie betalen voor ongevallen verzekering. Met die f 280.000 staat de afd. A.P. aan het hoofd. Wat velen niet weten is, dat alle personeel, ook de dienstboden verzekerd zijn, maar niet de familieleden, ook niet de zoons, al staan die op de loonlijst. Die moeten afzonderlijk verzekerd worden. De plaatselijke commissie bestaat uit 8 personen, waarvan de helft werknemers zijn. Na over de kosten het een en ander te hebben meegedeeld (in N.H. zijn die per f 100 loon regelmatig het hoogst, in Zee land het laagst) en er op gewezen te heb ben, dat voor de gevarenklasse landbouw en veeteelt getaxeerd worden op 15, tuin bouw op 9, bollenteelt op 6 en loondorscnen op 90, legde spr. er nadruk op, dat bij het vaststellen van het loon de emolumenten niet vergeten mogen worden. De commissie rekent voor kost en inwoning f 7, huishuur f 2.50 en melk 7 ct. Men berekene, zoo be toogde spr. de huishuur toch niet te laag. De premie wordt zoo weinig hooger, de uitkeering voor den getroffen arbeider zoo veel beter. (Later werd door e enlid opge merkt dat de lagere huishuur verdisconteerd kan zijn in het loon.) Interessant was de grafiek, die liet zien hoe groot het verschil is in het loon dat per bunder op de verschillende land bouwbedrijven wordt uitbetaald. Dat loopt in den poider uiteen van f 60 tot f 180 Het gemiddelde is f 112. Vlaspolsen en bietenknleën. De ongevallen lijn gaat overal omhoog. Een grafiek, gemaakt voor Anna Paulowna, wees als ongunstigste maanden die van Augustus tot November aan. Interessant was de verklaring: het aan tal, aardappel-, bieten- en vlaspolsen en bietenknieën wordt elk jaar hooger, waar schijnlijk doordat de werkloosheid de arb.ei- ders minder gehard maakt tegen dit sei zoenwerk en bovendien het dan betaalde hoogere loon ook menschen trekt, die hee- lemaal niet zijn opgewassen tegen dat soort werk. Spr. besloot een overzicht van hetgeen over 't laatste jaar is uitgekeerd en ook hem werd dank gebracht voor z'n interes sante uiteenzetting. Rondvraag. Op verzoek van den heer Wilms zal ge protesteerd worden tegen verlaging van de maximum maat van 55 op 50 mm. voor het toekennen van den poterstoeslag. De heer Komen bracht het miltvuur ter sprake en de heer Raap deelde mede van een deskun dige als voorloopig advies te hebben ge hoord: Voer geen koeken, maar neem koe- meel; schenk volle aandacht aan het vee en waarschuw bij ongesteldheid direct den veearts. De heer R. L. Waiboer vroeg aan te drin gen op een aparten minister voor Landbouw die er verstand van heeft. Hierna sluiting. IJSPRET. De Breezander militairen, voor wie vóór Kerstmis al korte baanwedstrijden waren ge organiseerd, brachten Vrijdag den geheelen dag aan de Kleinesluis door om nu op het Zwin wedstrijden te houden op de 500 en 1500 m. De aardige prijzen werden door den commandant in Veerburg uitgereikt. Voor de schoolkinderen waren Vrijdagmid dag eveneens wedstrijden en evenals de grooteren gaven zij elkaar weinig toe in den strijd om een prijsje te veroveren. De uitslag was: Jongens beneden 10 j'aar le prijs Jan Wilms, 2. Sape Pranger, 3. Jaap Waiboer, 4. Jan Leijen, 5. Jan de Walle, 6. Jan Coenraad Geerligs. Meisjes beneden 10 jaar: le prijs Betsie Meeldijk, 2. Henny Kos, 3. Aaf van Teulingen, 4. Bregtje de Waal, 5. Lien Slabbekoorn. Jongens boven 10 jaar: le prijs Addo Loer, 2. Gerrit Schuiling, 3. Herman Liefhebber, 4. Anne van de Welle, 5. Siem Jan Wilms, 6. Daaf Blaauboer; Meisjes boven 10 jaar: le prijs Frieda de Lange, 2 Trien Kuis 3. Grietje Pennekamp, 4. Tini de Vries, 5. Fie Kossen. - SCHOONRIJDEN. Zaterdagmiddag werd op het Oude Veer een wedstrijd gehouden in het schoonrijden voor paren. De jury bestond uit mevr. Lief hebbenSpeets en de heeren D. Kaan (Wie- ringerwaard) en C. Keijzer. Haar uitspraak luidde: le prijs G. Blaau boer (Kolhorn) en Jo Boontjes (Schagen); 2e prijs Chr. v. d. Kolk (Wieringerwaard) en mevr. BroersmaBlaauboer (Anna Paulowna); 3e prijs A. Tijsen (Anna Pau lowna) en mej. A. A. Waiboer (Anna Pau lowna); 4e prijs A. Bakker (Schagen) en mevr. HartogLangedijk (Schagen). Een troostprijs werd gegeven aan de jeugdige deelnemers A. v. d. Berg en T. Kuijs. De tegen Zondagmiddag aangekondigde af- valwedstrijden konden door de weersom standigheden niet doorgaan. f? BREEZAND. WEDSTRIJD VOOR SCHOOLKINDEREN. Op de Zandvaart bekampten 135 jongens en meisjes elkaar op de schaats. De gelukkigen waren bij de jongens; 1. Gerrit Boekei, 2. Jan Kloosterman, 3 Jan Blaauboer, 4 Jaap v. d. Berg, 5 Aart Cam pagne en 6 Gerrit v. d. Berg. Bij de meisjes: 1. Marie van Oosten, 2, Jans Lieftink, 3. Trijntje Wit, 4. Jo Roslaat. ALKMAAR, 6 Jan. N.V. Eierveiling voor Holl. Noorderkwar tier- Aanvoer: 255.000 kipeieren 3.85— 5.15, klein 3.55—3.80 per 100 stuks. ALKMAAR, 8 Jan. Veemarkt. 3 paarden; 94 vette koeien f 160—350, handel goed; 48 graskalveren f ^075, nuchtere kalveren (slacht) f 620, 86 vette schapen f 16—25, 243 vette varkens 6267 ct. per Kg., handel matig. NOORDSCHARWOUDE. 8 Jan. Aanvoer: 7500 Kg. uien 2.90—3. grove 2.60, 33.000 Kg. roode kool 4.60—5, 12.200 Kg. gele kool 3-3.50, 42.000 Kg. D. witte kool 2.40—3.20.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8