Fransch-Britsch-Turksch handelsverdrag China's positie buiten de Japansche politiek Traosvaalvlucht 8000 Belgische werkloozen gemobiliseerd Eén defeosiedienst in Engeland? Nieuwe fase in den zenuwenoorlog Stilte voor den storm Zeemanslot Indië en de oorlog Een dominee»krijgsman in Finland Ameland geïsoleerd Aanslag in Ulster Sanders blijft kampioen middengewicht Wij gaan mede! Communisten verraden hun vaderland Proefvlucht Moskou-Berlija Czaky opnieuw naar Venetië? De grensafbakening tusschen Mongolië en Mandsjoekwo Fransche verlofgangers verongelukt Duikbootaanval op Britsch schip Postvluchten op Indië Eerste slachtofters op nieuw weggedeelte Minister Steenberghe ongesteld Daladier heeft 'n ongeval Bxrfcieri In samenwerking met enkele andere dag bladen zal het waarschijnlijk mogelijk zijn, dat de tweede bijzondere vlucht van de K. L.M. naar Transvaal, waarvan wij gisteren melding maakten, wordt medegevlogen door een specialen verslaggever, die onzen lezers door reisbrieven en beschouwingen een interessante reportage zal geven van wat hij vanuit „De Reiger" waarneemt. De tocht over donker Airika belooft zeer in teressant te worden en onze lezers zullen zeker met spanning de eerste copie „uit de lucht", welke men na 15 Januari a.s:, den datum van den start te Napels, kan ver wachten, tegemoetzien. Vaders van groote gezinnen naar huis? De kabinetsraad Is gistermiddag bijeen gekomen en heeft zekere voorstellen be studeerd, die gedaan waren door den mi nister van landsverdediging betreffende de .passieve luchtbescherming. Voorts heeft de raad de algetnecne politiek der regeering onder oogen gezien en een zeker aantal administratieve besluiten genomen. In hoofdzaak wijdde de kabinets raad zich aan de bespreking van den economischen, financieelen en socialen toestand des lands. O.m. heeft de regeering besloten 6000 werkloozen onder de wapens te roepen. Verder overweegt men de mogelijkheid van demobilisatie van hoofden van gezinnen met drie en meer kinderen. Heden zullen de desbetreffende besprekin gen voortgezet worden door de bevoegde ministers onder leiding van Pierlot. Met Churchill als leider. Verkla ring van Hore Belisha in gehei me zitting te wachten. Aan de commentaren, welke wij reeds ga- een over het aftreden van minister Hore Belisha kunnen wij nog toevoegen een le zing van de Times, welk blad doorgaans de meening der Engelsche regeering weergeeft. De Times zegt, dat het zeer moeilijke ka rakter van den afgetreden minister, dat sa menwerking met anderen vrijwel onmoge lijk maakte, heeft geleid tot zijn aftreden. Ook wordt gezegd, dat Churchill, de sterke man in het kabinet, zou streven naar sa menvoeging onder één hoofd van alle oor logsdiensten. waarbij hij zelf de leidende fi guur zou zijn en Hore Belisha niet naast zich zou dulden. Verklaring in geheime zitting? Wij deelden reeds mede. dat een verklaring van Hore Belisha in het parlement was te wachten. Het is niet onwaarschijnlijk, dat dit een verklaring in besloten zitting zal zijn. België bewaart zijn kalmte. Belgische politieke kringen nemen met de grootste kalmte kennis van de aanval len, die de Duitsche pers de laatste dagen gedaan heeft op de neutralen, die den Vol kenbond trouw zijn gebleven. Zij zien hierin een nieuwe episode van den zenuwenoorlog en zien zelfs niet de veronderstelling onder de oogen, dat dea: aanvallen op eenigerlei wijze verandering zouden kunnen brengen in de houding van België ten opzichte van het Geneefsche in stituut. Het is gemakkelijk te constateeren, dat de openbare meening. evenals de lei dende kringen, zich minder gevoelig toont voor den druk. die men door middel van de pers of op andere wijze op haar tracht uit te oefenen. Verschillends accoorden getee kend. Na achtereenvolgens in Londen en Parijs gevoerde besprekingen, waaraan is deelge nomen door Menemenciogloe, den secretaris generaal van het Turksche ministerie van buitenlandsche zaken, zijn gistermiddag in het ministerie van buitenlandsche zaken door de Fransche, Engelsche en Turkscha rogeeringen verschillende accoorden onder teekend van economischen en financieelen aard. Deze accoorden hebben ten doe! de economische grondslagen uit te breiden van den handel tusschen Frankrijk, Groot Brit- tanje en Turkije. Ten aanzien van den in houd dezer accoorden wordt niets nader be kend gemaakt. Minister Anderson over de lucht verdedigingsmaatregelen. De Britsche minister van binnenlandsohe zaken en binnenlandsche veiligheid, Ander son, heeft in een te Glasgow gehouden rede, naar aanleiding van de in dit opzicht uitge oefende kritiek, verklaard dat de organisa tie der burgerlijke verdediging in geen enkel opzicht te uitgebreid is voor de taak, die zij zal hebben te vervullen, wanneer de vijand zijn aanval uit de lucht volvoert. Wanneer de tijd van dezen proef daar is, vrees ik niet, dat wij tot de conclusie -zullen komen, dat wij ons teveel hebben voorbereid, ik ben meen bezorgd, dat tenslotte onze voorberei dingen niet voldoende zullen blijken te zijn. Anderson voegde hier nog aan toe: Wat men de stilte der laatste vier maanden noemt, zou de stilte voor den grooten storm kunnen zijn, en een wijs man zorgt ervoor, dat zijn huis in orde is, voor de storm los breekt. Dezer dagen is te Deal (Engeland), lijk schouwing gehouden op het lichaam van een Nederlandschen zeeman, dat aldaar aange spoeld is. De man was ongeveer 5 voet 10 inches lang en woog ongeveer 13 stone. Op het lichaam was de Nederlandsche vlag ge- tatoueerd, waaronder twee ineengeklemde handen en de letters C. E. Z. Aan de lin ker hand had de man, die van middelbaren leeftijd was, een gouden zegelring met de zelfde initialen, en aan de rechterhand had hij een trouwring met de letters S. C. F. en den datum 9 Januari 1930. Zijn klecding was aldus het lidhhi., gemerkt rtict dflé*^Borden Determeier, Korte Nicfel, Amsterdam. De coroner gaf order, dat het lichaam begraven zou worden. Indien het niet binnen een maand geïdentificeerd wordt, zal hij als von nis wijzen: onbekende door verdrinking om het leven gekomen. In Zweien svionnage voor de Sovjet Unie. Beschuldigingen van spionnage. welke tegen de Zweedsche communisten zijn geuit worden thans nader omschreven. De bijzon dere correspondent van de Tidningen in het Noorden des lands heeft van de autori teiten vernomen dat de communisten door middel van een geheimen radiozender de Sovjetautoriteiten regelmatig op de hoogte hielden van de Zweedsche troepenbewegin gen. Eerste vliegtuig vertrokken Op de nieuwe luchtlijn tusschen Moskou en Berlijn welke 21 Januari den geregel- den dienst begint, is gistermorgen het eerste vliegtuig voor een proefvlucht ver trokken. Het is een Sovjet-Russische groo- te verkeersmachine van het type D.S. 3. 't toestel is gistermiddag in Koningsbergen aangekomen en arriveert heden in Berlijn. „Economisch leven had vrij normaal doorgang.". De minister van Koloniën heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een note over de tot 1 December 1939 genomen bui tengewone maatregelen op economisch ge bied in Nederiandsch Indië alsmede een stuk, getiteld „Aanteekeningen over den economischen toestand van de bevolking van Nederiandsch Indië in 1939". Aan deze nota ontleenen wij het volgen de: De voortdurende verscherping van den internationalen toestand in Europa, welke begin September 1939 leidde tot het uit breken van den oorlog, gaf ook in Neder iandsch Indië aanleiding tot het treffen en vorbereiden van buitengewone maatrege len op economisch gebied. Hierdoor bleek het mogelijk op korten termijn te geraken tot een stelsel van re gelingen, in hoofdzaak betrekking hebben de op de voedselproductie en voedselaan- voeren, den in- en uitvoer en de scheep vaart, de industrie en het binnenlandsche prijsniveau, waardoor de verstoring van 't economische leven door den oorlog in Europa tot de kleinst mogelijke afmetin gen bleef beperkt. In de eerste plaats was hiertoe noodig de uitvaardiging van een aantal maatrege len van wetgevender! aard, waarbij de Sprake van een tweede confe rentie In het voorjaar. DEFENSIEF PACT ITALIë— HONGARIJE JOEGO SLAVIë IN VOORBEREIDING? Nog steeds staan de Italiaansche bladen vol met commentaren over de Italiaansch Hongaarsche besprekingen te Venetië. Ook de Hongaarsche pers brengt daar tal van artikelen over. De meeningen zijn als volg; samen te vatten: 1. De gedachtenwisselingen zijn gevoerd in een sfeer van groote hartelijkheid. 2. De ItaliaanschHongaarsche vriend schap wordt steeds nauwer en hechter. 3. De belangen van beide landen in het zuidoosten zijn volkomen identiek. 4. de richtlijnen der buitenlandsche poli tiek van beide landen zijn evenwijdig. 5. De beide landen willen vrede en recht aardigheid. 6. De beide landen nemen een gelijke hou ding aan ten aanzien van den huidigen Europeeschen oorlog. 7. Italië en Hongarije wenschen een sterk Zuidslavië. 8. Noch Italië, noch Hongarije zullen eeni gerlei militaire actie beginnen in het Do- naubekken en op den Balkan, zoolang hun vitale belangen niet worden geschonden. 9. Geen der beide landen staat gunstig te genover de vorming van een Zuidoostelijk blok. 10. De ItaliaanschHongaarsche eensge zindheid vormt het hechtste bolwerk voor den Europeeschen vrede en is tegen nie mand gericht Het leger doet zijn stem hooren. De Japansche minister van oorlog, Hata, heeft gisteren een belangrijke bespreking ge voe-rd met de vroegere opperbevelhebbers in Noord China, de generaals Terautsji en Soegijoema. Onderwerp van de besprekin gen was de moeilijke kabinetspositie, nu de meerderheid der Parlementsoppositie het aftreden der regeering heeft geëischt. Uit militaire kringen verluidt, in verband met dit onderhoud, dat leger en vloot den wensch hebben, dat alle met de Chineesche politiek samenhangende problemen be schouwd worden als nationaal politiek doel van het geheele Japansche volk. De Chinee sche politiek moet derhalve buiten de hui dige partijpolitieke oneenigheid gehouden worden. Politieke kringen trekken hieruit de conclusie, dat de weermacht niet yan meening is. dat het lot van het kabinet Abe in verband behoeft te worden gebracht met de ontworpen instelling van eeai nieuwe re geeping in China. Naar verluidt heeft ook de. minister y. marine dezen gedachtengang heclën nogmaals tegenover den premier tót uitdrukking gebracht. De negende zitting van de gemengde commissie voor de nauwkeurige afbake ning der grens tusschen de Mongoolsche volksrepubliek en Mandsjoekwo in liet gebied van het recente conflict is op 7 Jan. te Charbin gehouden onder voorzitterschap van Kamevaima, den gedelegeerde der Mandsjoekwosche regeering. De bespreking over de nauwkeurige grensafbakening op de kaart werd voortgezet. De volgende zit ting zal op 10 Januari in Charbin bijeen komen. Trein werd aangereden. Zeven dood en. Op den avond van den zesden Januari is tijdens slecht weer en mist een trein met ver lofgangers, welke in de buurt van Orly met geringe snelheid reed, aangereden door een trein met verlofgangers, welke volgde. Er zijn zeven dooden en 18 gewonden te betreu ren. nauwe samenwerking tusschen regeering en volksraad een zeer snelle behandeling mogelijk maakte. De veel verbeterde en versnelde binnen landsche communicatiemiddelen (radio, vliegtuig) droegen zeer bij tot een goede doorwerking van alle getroffen maatrege len door den geheelen archipel. Bijzondere ermelding verdient in dit opzicht het ge- ruik van maiinevliegtuigen. waar bijzon- ere snelle verbinding met plaatsen in de litengewesten noodig was. Het publiek bewaarde een groote kalmte, gevallen van hamsteren en prijsopdrijven bleven beperkt. Het bank- en credietwezen en de beurs bleven ongestoord functio- neeren, terwijl in het algemeen het economische leven zoowel op het gebied van productie als van dis tributie, vrij normaal voortgang had. Door de talrijke buitengewone economi sche maatregelen deed zich de urgentie van een meer directe voorlichting van pers en publiek sterker gevoelen. Daartoe werd voorshands een assistent-resident ter be schikking van den directeur van Economi sche Zaken voor dit werk vrijgemaakt. waar bij voor het contact met de Maleische pers een reeds op het departement op dit ter rein werkzaam ambtenaar werd ingescha ald. Volgens de Pester Lloyd zon Ciano ln het a.s. voorjaar naar Hongarije gaan om met Csaky de gedacbtenwisseling voort te zet ten. Czaky zon een duidelijke wenk hebben gekregen dat Hongarije de betrekking met Roemenië moet ver beteren, met T oog op Zevenbergen. De Basler Nachrichten geeft berichten weer uit Joegoslavische bron, volgens welke te Venetië in beginsel besloten zou zijn tot een onderhoud tusschen Hongaarsche en Joegoslavische staatslieden, dat binnenkort zou plaats vinden, voor de conferentie der Balkanstaten. De Pund publiceert een bericht uit Rome, waarhij aan de Italiaansche regeering de wensch wordt toegeschreven, dat tusschen Italië, Hongarije en Joegoslavië 'n defensief pact tot stand komt. Zulk een pact zou Ita lië het eenige middel bieden om Hongarije, in geval dit door Rusland bedreigd zou worden, te hulp te komen, daar een door tocht van Italiaansche troepen door Duitsch gebied in zulk een geval natuurlijk uitge sloten zou zijn. in verband met het samen gaan van Duitschland en de Sovjet Unie. Londen accoord? Ofschoon de officieele reactie op de be sprekingen te Venetië tusschen Ciano en Csaky nog niet bekend is, huldigt men, naar de diplomatieke correspondent van Reuter verneemt, in welingelichte kringen de overtuiging, dat alles wat den vrede in den Balkan beoogt, de goedkeuring der Britsche regeering wegdraagt. „Vechten geen godsdienstig vraag stuk,'maar een plichtl" In een tent, met sneeuw bevracht in de buurt van Petsamo, tusschen handgranaten en uit rendiervel gemaakte kaplaarzen twee boeken, een levensbeschrijving van Belisarius en over den oorsprong van de Finsche en verwante talen. Het viel den cor respondent van de Petit Parisien. die over deze ijsvlakten de krijgsverrichtingen volgt, niet moeilijk, bij de van een patrouiljetocht teruggekomen mannen, welke zicih bij het vuur warmden, dengene uit te pikken, die zich met deze studiën bezig hield. Hij heet Koskiwirta, luthersch pre dikant in het dorp Koesamo, een man van 34 jaar. Deze vrijgezel-sportman aarzelde niet toen de Russen noorde lijk Lapland binnenvielen, zijn kudde eraan te geven en mee te wapen te loopen. Hij vroeg als gunst in den moeilijksten sector geplaatst te wor den en zoo gebeulde het. dat tweede luitenant Koskiwirta naar Petsamo werd gedirigeerd. In een twaalftal slagen heeft hij meege vochten maar de dominee-krijgsman is zui nig niet woorden en pas na lang aandrin gen hoort de Fransche correspondent het relaas van een overval van een Sowjet-co- lonne met krijgstuig op ongeveer 10 k.m. van de Russische voorposten. Ze moest be slopen worden, wat twee dagen nam. maar toen lukte de zet met 30 soldaten en twee officieren tegenover de Russische overmacht Later had de journalist, aldus de N.R.Crt bij een vuurgevecht aan den rand van Niemandsland een gesprek met Koskiwir ta over de door hem na de Skandinaaf- sche klassieken het meest bewon derde Russische schrijvers, vooral Dosto- jefsky, die naar zijn oordeel evenmin als lolstoj, Gogo! en Poesjkin het communis me gesteund zou hebben. En op de vraag van ander, of het den christen veroorloofd is, met de revolver in de vuist te strijden, zei de predikant: „Tegenover degenen, die vaderland, vrede, gezin, godsdienst en vrijheid willen ver nietigen is vechten niet langer een gods dienstig vraagstuk noch een onderwerp van wijsgeerige bespiegeling, maar een plicht." Daarna wischte hij zich de brilleglazen af, klopte de sneeuw van zijn jas en hernam zijn plaats aan het hoofd van de patroelje. Begin 1940 voor Engeland niet ongunstig. Gemeld wordt dat het Britsche schip High- ~?n.?,Patri°t (14.172 ton) door een Duitsche duikboot op de reis uit Europa is aange vallen. Er werden torpedo's afgevuurd, die allen misten. De duikboot kwam later boven en heeft herhaaldelijk doch zonder resultaat gevuurd. De Highland Patriot beantwoordde het vuur en het gevecht heeft twee uur ge duurd. Tenslotte verdween de duikboot en kon het schip de reis in zuidelijke richting voortzetten. Britsch schip gezonken. H,et Britsche schip „Cedrington Court", me tende 3o00 ton, is Zondag aan de zuidkust van Engeland na een ontploffing in tien mi nuten tijd gezonken. De uit 34 personen be staande bemanning is gered. Een scheepsjon gen werd eenige meters de lucht ingeslin- gerd, doch hij heeft alleen een been gebroken. In de eerste zeven dagen van 1940 is slechts een enkel Britsch schip verloren gegaan. Dit ieit heeft groote voldoening gewekt in de Britsche openbare rneening. Men acht dit een bewijs, dat de maatregelen van de admirali teit tegen de vijandelijke onderzeeërs en mag netische mijnen doeltreffend zijn. Belgische trawler vermist. Sedert twaalf dagen heeft men niets meer vernomen van den te Oostende thuisbehoo- rende trawler Adeleine, welke was uitgeva ren voor vischvangst op de Noordzee. Men vreest dat het schip op een mijn is geloo- Op de heenreis bereikte de „Oehoe'" Bandoeng en kwam de „Emoe" te Calcutta aan. De „Buizerd" arriveer de op de terugreis te Medan en de „Gier" te Alexandrië. Stilstaande auto te laat opge>> merkt. Zondag omstreeks zeven uur heeft op de Nieuwe Snelverkeersweg Den Haag-Ut recht, op het pas geopende gedeelte tusschen Bodegraven en Woerden het eerste ernstige ongeluk plaats gehad. Terwijl de zandauto, welke bezig was met strooien van zand op het gladde wegdek, geparkeerd stond, reed in volle vaart een motorrijder met duopassagier uit Schiebroek en komende uit de richting Utrecht er bo ven op. Van de drie personen, welke achter bij de auto stonden, konden er twee zich in veiligheid" stellen door terzijde te springen, doch de derde persoon, de kantonnier Dom burg te W'aarder kon niet meer weg komen en werd aangereden en tegen de auto ge duwd. De man werd ernstig gewond. De motorrijder liep slechts lichte kwetsuren op, terwijl de duopassagier er zonder kleer scheuren afkwam. Vermoedelijk heeft de motorrijder door zijn zeer groote snelheid de auto te laat opgemerkt. Behandeling begrooting uitgesteld. Naar wij vernemen is de minister van Economische Zaken wegens een lichte on gesteldheid eenige dagen verhinderd ten de- partemente te zijn. In verband hiermede is de behandeling van de begrooting van Eco nomische Zaken in de Eerste Kamer voor onbepaalden tijd uitgesteld. Alle hoop op de K.L.M.! De postboot „Lauwerszee", die Zaterdag met vijftien passagiers en de post van Vrij dag op weg van Holvverd naar Nes in het ijs was vastgeloopen, doch Zondag Nes wist te bereiken, kon gisteren door den lagen wa terstand en den ijsgang de wadden niet be varen. Ameland zit derhalve sedert enkele dagen zonder post. Aangezien de vorst thans met krachtigen wind gepaard gaat, zal het met de verbinding over zee voorloopig wel gedaan zijn. Vooral voor de militaire verlof gangers en de zeelieden is deze toestand hoogst onprettig. De eilandbewoners hebben hun hoop thans gevestigd op de K.L.M., die de Amelanders uit hun isolement zou kunnen verlossen. Bom geworpen in politiebureau. Gisteravond is van den straat af een bom geworpen in het hoofdbureau der speciale politie van Ulster te Londenderry. Twaalf politiebeambten bevonden zich op het oogen- blik van den aanslag in het gebouw, doch er zijn geen gewonden. Na doktersbehandeling weer aan den arbeid. Het bureau van den minister-president deelt mede: „Minister-president Daladier heeft gistermiddag een ongeval van niet ernstigen aard gehad. De dokters hebben vastgesteld, dat de middelvoetsbeentjes van een der voeten gebroken zijn. Zij zijn gezet en de toestand van den premier is bevredigend." Na door de dokters behandeld te zijn, heeft Daladier zich naar het departement van oorlog begeven, waar hij zijn werk zaamheden onverwijld heeft hervat. Zijn rivaal miste zijn gewone enthousiasme. De hoofdpartij van de bokswedstrijden, gisteravond in de Doelen te Rotterdam ge houden, de kampioenwedstrijd in het mid dengewicht tusschen de titelhouder L. San ders (70,8 kg.) en Hens Dekkers (71 kg.) heeft in zooverre een verrassing gebraent, dat Sanders, die toch in langen tijd niet in den ring is geweest, zeer goed in vorm was. De eerste vijf ronden gingen vrijwel oo maar toen nam Sanders definitief de lei ding. Hij ving den aanvaller steeds zeer goed op en was ook door voortreffelijke dek king zeer moeilijk te raken. Viel Sanders door zijn tempo en agressiviteit op. Dekkers daarentegen miste het enthousiasme dat hij in andere gevechten heeft getoond. Alleen in de laatste twee ronden kwam dat te voorschijn, maar het openbaarde zich in veel duwen, waarop de scheidsrechter tel kens ingreep. De uitslag was voor niemand onverwacht. Sanders was overtuigend winnaar en bleef dus kampioen in het middengewicht. Het tweede kampioenschap was dat in het bantamgevecht. De titelhouder Ever- steijn (53,3 kg.) uit Rotterdam, leverde een vrij woest gevecht met M. de Vries (53.5 kg.) uit Amsterdam. Hoewel de Amsterdam mer moedig partij gaf gedurende de twaalf rondom, weJke 't gevecht duurde, moest hij toch het onderspit delven. Evensteijn werd winnaar op punten en behield dus zijn ti tel,

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2