-DE romp Het juiste mom n'*mAkkertje Wie zal dat betalen? Middenstanders op de bres Mobilisatie-flitsen UtaaA yaan uxe keen? 5 graden vorst Wedstrijd voor vrouwen van werkloozen Hoe glad het was InlllLPEI^iCInli COULANT Dinsdag 9 Januari 1940 T weede Blad bTlad&nLeuwj Hedenmorgen 8 uur: Bij gunstig weer hedenavond taptoe Burgerlijke Stand van Den Heider Stookt bij FELLE KOUDE Donder da^i „Donkere Oogen" Bonte Amsterdamsche avond De eerste keuring als „Donor" Koop een slot! Filmavond Alg. Ncd. Bouwarbeiders Bond Grieperig em 'n De „O 22" Aanstellingen van personeel Machin .stenavondschool Temperatuur en Barometerstand Het regende en vroor tegeiyk. Het weer maakt het wel bont deze dagen. Zoo bont, dat we eigenlijk niet weten wat er mee aan te vangen. Gisteren beleefde men weer eens dat merkwaardige feit, dat het regende en tegelijk behoorlijk vroor, met alle ellende voor hen die buiten zjjn van dien. Bijzonder aangenaam is een der gelijke vorst-periode niet. Met aange naam winterweer heeft het niets te maken. Wat het verloop der temperatuur be treft, om 7 uur gisterenavond wees de thermometer reeds een stand aan van 4i/t graad onder het O-punt, en later zelfs werd het 5 graden. Dezen stand behield het kwik gedurende den ge- heelen nacht en ook hedenmorgen om 8 uur was dit nog aldus. Gistermiddag om 1 uur ving het aan te regenen en tevens vroor het 3.6 gra den. Dit duurde ongeveer van dit tijd stip tot ongeveer 5 uur. Schaatsenrijders kunnen de schaat sen bjj de hand houden: aan eenige voorspelling echter kunnen wjj ons niet wagen. Morgenmiddag om twee uur hopen we een Wedstrijd te organiseeren voor vrouwen van ■werkloozen en voor de vrouwen van hen, die in de werkverschaffing werken en ook best, vooral in dezen tijd, een versterking van hun piiddelen kunnen gebruiken. Het succes van den wedstrijd van Zaterdag Heed ons daartoe besluiten, doch niet alleen de animo, die hiervoor bestond, maar in hoofd zaak het feit, dat verschillende middenstan ders ons opbelden, dat ze met ons idee sym pathiseerden en gaarne iets wilden bijdragen. [Wij hebben toen de toezegging gedaan, dat we j,IJs en weder dienende" in het begin van deze ■week een wedstrijd voor vrouwen zouden uit schrijven. We stellen dus de Middenstanders In de gelegenheid hun steentje daarvoor bij te dragen. In ons nummer van morgen hopen we alle giften en gevers te vermelden. Iedere winkelier, die voor dezen wedstrijd iets wil afstaan, we stellen prijs op praetische prijzen, kleeding, schoeisel, verwarmings artikelen, huishoudelijke waren, levens middelen, enz., kan ons dat vanmiddag telefonisch opgeven. Wij zijn er nu reeds van overtuigd, dat het aantal prijzen groot en gevarieerd zal zijn. De wedstrijd is natuurlijk weer gratis, voor de organisatie wordt door onze krant gezorgd, ide vrouwen kunnen zich opgeven, tot morgen middag 12 uur op ons kantoor in de Koning- Straat. Wij willen dezen wedstrijd uitschrijven op een gedeelte van het Heidersche Ka naal, dat in overleg met de politie zal worden uitgezocht en gekeurd. Toestem ming aan de autoriteiten werd reeds ge vraagd en zal zeker worden verkregen. Per bulletin hopen we vanmiddag voor ons kantoor de plaats van den strijd be kend te maken. Het zal een wedstrijd in hardrijden worden, over een baan van 12a meter. De Heidersche Courant stelt beschikbaar: Vier zak cokes en een ham van 2 pond. Wie volgt??? Morgen plaatsen we de eerelijst van gevers, terwijl ook hun namen op de bulletins ver meld worden. Geef U hedenmiddag of uiterlijk morgen ochtend voor dezen wedstrijd op. Men begrijpe bet dus goed, de wedstrijd geldt voor de vrou wen van de werkloozen en van hen, die in de Werkverschaffing werken. Vanavond is de taptoe-avond. De groote factor voor het doorgaan van dit feest van klanken en licht is echterhet weer. Als het is zooals gisteren en vanmorgen, een gladde, glibberige weg, dan zullen de jongelui en de honderden ouderen het zonder taptoe moeten doen, maar als het weer even gunstig is, zal de taptoe vanavond om 8 uur op de Buitenhaven geblazen worden en zal de Staf door de stad trekken, langs de volgende route: Hoofdgracht, Kanaalweg, Dijkstraat, Lan- gestraat, Singel, Krugerstraat, Polderweg, Koningstraat, Spoorstraat, Marinewerf, Het was zóó glad, dat men er eigenlijk in de vocabulaire der Nederlandsche taal ver geefs een passend woord voor zoekt: men kan het super-glibberig noemen, of spek-glad... of zooiets, maar de werkelijkheid was nog veel erger. Wij in Den Helder hebben al veel meege maakt met natuur-capriolen, maar zóó ver vaarlijk snel en zóó intens als de gladheid gistermiddag tijdens de siësta ontstaan was, was toch zonder weerga in de gladheid-anna- Ien der jutterij. Maar men kan er nu wel een grapje mee maken, grappig was het allerminst. In tegendeel, het was naakte misère, voor ieder een die gedoemd was zich buitenshuis te bege ven. En dat waren er heel wat. Daar waren auto's, die heel kalmpjes afgle den naar den kant van de straat, en eenmaal dhhr vergeefsche pogingen deden weer uit de goot te komen. Hetgeen niet, of na enorme moeite geschiedde. Overal zag men wente lende wielen en glijdende vehikels. Overal chauffeurs met zweetende aangezichten en verbolgen blikken. Daar waren paard-en-wagens, waarvan het levende deel het zwaar te verantwoorden kreeg. Direct had men de meeste viervoeters op scherp gezet, maar zelfs dét was verre van afdoende. De hoeven kregen geen hou-vast op het plaveisel, dat met een ijs-glad vernis overtrokken was, en de voerlieden deden dui zend en één pogingen om de wagens op het rechte pad te houden. En ook zjj zweetten vele druppelen transpiratie-voéht. Behalve de auto's en de vrachtwagens wa ren daar de jongens met de driewielers. Dat leverde groteske schouwspelen op, zoodat men zich somstijds in een circus waande. De car riers tolden en wentelden om hun middelpunt, zoodat men er smakelijk om had kunnen la chen als... het niet zoo glad geweest was. Want nu moest men terdege als wandelaar op z'n tellen passen, om niet zelf te sneuvelen op het slagveld van ijs en bevroren water. Op sommige straat-hoeken stonden drie en vier voertuigen naast en achter elkaar. Overal zag men duwende jongens en assisteerende mannen. Direct was personeel van de ge meente aan den gang gegaan met het strooien van zand, maar men kan nu eenmaal een stad niet in één uur tijds be-zanden. Met alle ge volgen van dien voor de gedoemden die op straat waren. De agenten van de „motorbrik" belden, voor zoover het hun mogelijk was, overal aan en riepen de verschrikte huismoeders toe: „zand strooien". Wat waren er weinig, die over zoo veel sociaal gevoel beschikten, dat ze het uit eigen beweging gedaan hadden. Vrijwel den geheelen middag (en avond) bleef de misère bestaan: de tuimelingen en salto's mortale waren niet van de lucht, en menig voetganger zag men. met jute-zakken bezwachtelde beenen, over de levensgevaar lijke trottoirs schuivelen. Het was gladder dan ooit en gladder dan glad Tientallen voetgangers zagen we sneuvelen op het gladde veld van eer en met booze ge zichten weder pogen een rechtstandige positie te verkrijgen. Arme voetgangers Eén moment stilte voor den onbekenden voetganger van 8 Januari 1940. BEVALLEN: S. Stedema—Vogelzang z.; W. C. DoelwijtGötte z.; J. E. MoreeJacet z. OVERLEDEN: P. J. Loovenstijn (m.) 65 j.; J. M. Vossenberg (m.) 58 j. Abonneert U NU op de Het goedkoopste, aetueelste en meest gevarieerde dagblad in Noord-Holland Geeft U nog vandaag op! Een abonnement kost DONGTRIEU ANTHRACtET a f 2.95 per H L. franco thuis Hard als glas GEEN steenen GEEN slakken GEWELDIG HITTE VER MOGEN ZEER LANGE BRANDDUUR WEINIG ASCH DUS ZEER VOORDEELIG Fa. H. BOOY ZOON Kolengroothandel. Molenstraat Telefoonnummers. 235 - 379 - 479 Heeft U nog geen kaart...? Koop haar dan vandaag. Donderdagavond vindt in het Rialto-thea- ter de voorstelling plaats ten bate van het Beatrix-fonds, en wel met de film „Donkere Oogen", een rolprent waarin de beroemde Fransche acteur Harry Baur en zijn niet min der beroemde landgenoote Simone Simon de hoofdrollen vertolken. Als wij dit schrijven, zijn reeds een zeer groot aantal kaarten verkocht. Het theater is echter nog niet uitverkocht, maar indien men er prijs op stelt deze bijzonder mooie film te aanschouwen adviseeren wij nog vandaag de kaarten te betrekken nan het Rialto-loket. Men steunt een prachtig doel, doch daarnaast kan men eenige uren genieten van een film, die jong en oud zal boeien. „Donkere oogen" is een film, die men zeker tweemaal kan gaan zien en het is aan geen twijfel onderhevig dat overmor gen een geheel gevuld theater aanwezig zal zjjn bij dit bijzonder filmisch menu. Maar... koop dan hedenavond Uw kaart, als ge niet teleurgesteld wilt worden op den laatsten dag. De V.V.V. Amsterdam organiseert in sa- menwering met de, N.R.V., afd. Den Helder en de vereeniging van Huisvrouwen op Vrij dag 12 dezer in Casino een Amsterdamschen avond. Het doel dezer avond is op gezellige wijze belangstellenden een kijk te geven in het leven van de hoofdstad. De heer Uges, bekend onder het pseudoniem „Nono", houdt een causerie over een bezoek aan Amsterdam en brengt op Zijn geestige en aangename wijze datgene naar voren, waar door Amsterdam gekenmerkt wordt. Verder zal de bekende cineast W. Beets Jr„ o.m. zijn speciaal voor dezen avond vervaardigde film Amsterdam vertoonen. De heer Uges is een zeer bekend schrijver en spreker, die zijn sporen op dit gebied reeds verdiend heeft. Het belooft dan ook een genotvollen avond te worden. Toegankelijk voor leden en intro- ducé's. Zie de advertentie in dit nummer. Gisteren is het eerste clubje voor den bloed transfusiedienst gekeurd als „donor". Het was een gemengd gezelschap, dat in het laborato rium van het Marinehospitaal bijeen was. Iedere patiënt werd wat bloed afgetapt, waar mee zijn bloedgroep bepaald werd en dat on derzocht zal worden op» afwijkingen, die hem niet geschikt zouden kunnen maken als bloed gever voor anderen op te treden. Morgenavond heeft de keuring van een nieuwe groep plaats. IJspret! Gao ie met scheövelloopen, Boris? Waorzoo, Tom Ik geleuve dat 't op de fortgrachte wel gaon zal neet Hoe weet ie dat noe? Ach man, dat hè'k in 't juttertje gelèze, noe en die bint er nog al vlug bie, dus zal 't wel zoo wèzen. Nou komop dan olde roover! Getweeën liepen de trouwe wapenbroeders van 't fort „ergens" in t' hooge noordep, naar de door Tom geopperde plaats. Gut, lieve tied, mot ie es kieken Boris, 't liekt wel een mierehope, daor op dat vis- schevijvertje! Zeg Tom, wat heb ie veur schaotsen. ie holt ze zoo permantig under den arm in die tasse. Dat bint hardrieders Boris, die hè'k zelf gemaokt, Wat zeg ie mien doar noe? Jao Kerel, ik heb twee botte lange messen in een paar holtie's geslaogen en een paar fietseriemen en noe mot ie maor 's kieken hoe of die dingen rieden, Boris! Jao Tom, dat mot ik zeker zien. Maor ie mot mien effen helpen, Boris. Waor noe weer mee Tom? Nou jong ik kan niet allenen van die hooge walle af komen, dan kwak ik direct al op mien Zuudelijk halfrond. Wat voor ding, Tom? Och man, zeker lichaamsdeel natuurlik Boris. Alla Tom. geef mien maor is een poot. Eén... twee... boem krak... Ho Tom, daor zat ie inplaots van op 't ies er haost onder. Dat scheelde maor een pielepootje, Boris. Mo'k oe soms nog die deurloopers onder de pooten binden. Nee, man, noe mot ie verder van mien lief af blieven, want noe zul ie es zeen wat de olde Tom nog kan! In minimum van tijd had Tom zgn „rol schaatsen" onder gebonden en daar ging het. Kras... kras... rrrrt.., Ho, Boris, kom op jo, dan gaon we met een opleggertje, saomen. Hallo, pop, zullen wie saomen is een baon- tje krabbelen? Wel ja meneer. Kras ie maor alleenig Boris, ik bin al bezet! O, zeker weer internationale verbroedering. Zeg Tom, ouwe wapenreus, wacht effen, dan gaan we met z'n drieën. Bin ie noe betoeterd Boris, ik kan 't alleene ook wel af. Jaó, maar kerel, anders kom ik geen spat verder. Nou, waor blief ie noe, mit joen hardrie- derskunsten Dat kump morgen wel in orde. Jao, dat geleuf ik bessie's, dan dooit het wel as de konijnen. Maor kom maor op. dan het die ook nog wat meer houvastigheid an jou vette lichaam. Nou daar geet-ie dan. 't Zal anders wel aardig wèzen, as me met de Karssemis ook nog is een baontje konden krabben, hè juffie? Ja zeker meneer, komt u dan ook weer? Ha... ha... hè... jao natuurlijk. Hè, Boris gao ie maor weer alleene verder. Waorveur noe weer Tom? Wel man, ie snappen ook niks. heb ie noe een hart van prikkeldraad, of heb ik het. Nee, ie ook neet, maor ik denk disse ma dam zal wel prikkelig wèzen... Noe wil ik oe heelemaole neet verder mee hebben. Opgekwakt of... Genoegens Tom, ik gun het oe van harte heur, maor ik dacht soms.... eh... ja, zie je... ik heb ervaoring in die dingen, hè... Jao, dat heb-ie opgedaon bie dat malle ding van oe hè? Nou tot kiek heur. Jao, Tom, wat ik zeggen wilde... Wat heb ie noe nog te vertellen, denk ie noe maor an joen wief, en kiender, dan kumpt de rest wel in orde. Jao, dat denk ik ook wel, maor denk ie noe wel an joen blonde Mientje? Hè...? die ken ik neet... Schrik noe maor neet zo sproetekop, ik zal oe d'r heus neet in luizen heur, ie kent toch dat liedje wel..." Bedankt Boris en tot vanavond heur. Tot kiek heur old stekelvarken. DICK. De fietsen-misère schijnt maar geen einde te willen nemen. lederen dag weer is het raak, iederen dag weer worden fietsen meegenomen. Dikwijls vindt men de rijwielen weer terug, maar vaak ook is men ze kwijt. In dit verband verzoch ten de politie-autoriteiten ons het ver zoek tot de burgerij te richten sloten op de fietsen te willen aanschaffen. In Am sterdam is een slot zelfs ingevolge ge meentelijke verordening voorgeschreven. Een slot koopt men bjj de rijwielhande laars voor enkele dubbeltjes en hiermede wordt men voor veel ellende gevrijwaard. Koopt een slot en stelt Uw karretje veilig! Zaterdagavond in Musis Sacrum. A.s. Zaterdag vindt in Musis Sacrum een filmavond plaats, georganiseerd doo^- de plaatselijke afdeeling van den Alg. Ned. Bouwarbeiders Bond. Als cultureele films worden gedraaid de rolprenten „Arbeiders Vacantie" en „Onder water door". Voorts o.m. een reportage van vacantie-gebeurtenis- sen en tunnelbouw te Rotterdam. Als bijzondere attractie van dezen avond geldt het optreden van korporaal Florijn en zijn band. Indien er animo is, dan zal een dansje de uitvoering besluiten. Gratis toegangsbewijzen te verkrijgen bij Chr. Reijers, Secr. A. N. B., afd. Den Helder, Emmastraat 78. Wordt 20 dezer bjj De Schelde te Vlissingen te water gelaten. Zaterdag 20 Januari zal op de marinewerf van de N.V. Koninklijke Maatschappij de Schelde te Vlissingen de duikboot „O 22" te water worden gelaten. De doopplechtigheid zal worden verricht door mevrouw van Pappelen- damde Wit, echtgenoote van den hoofdoffi cier van den marinestoomvaartdienst van Pap- pelendam. De „O 22" behoort tot de serie van 7 duik- booten van een nieuw type, die in opdracht van de Koninklijke marine worden gebouwd. De eerste boot van dit type verliet de werf van de Schelde op 21 October j.1. PROPAGANDA-AVOND VU KA. Onder verwijzing naar de advertentie in dit nummer vestigen wij de aandacht op den propaganda-avond der Vuka op Woensdag a.s. in de bovenzaal van „Centraal", Kanaalweg. Het programma luidt: Voordracht en demon straties. In de raadsvergadering van 17 Februari 1925 is besloten tot het afgeven aan enkele leeraren der machinistenavondschool alhier van een verklaring, inhoudende, dat zij gedu rende de daarin genoemde tijdvakken onafge broken zonder deugdelijke aanstelling de be trekking van leeraar aan genoemde school hebben vervuld, en dat het de bedoeling is ge weest, dat zij als ambtenaar in den zin der pensioenwet 1922, Staatsblad 240, werkzaam zouden zijn. Blijkens mededeeling van den pen sioenraad bij schrijven van 19 December 1939, no. 120.2/4924, behoort aan betrokkenen ook nog een aanstelling als zoodanig, ingaande 1 Juli 1922, te worden uitgereikt. Deze aan stellingen behooren door den raad te worden verleend. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. den raad voor aan de heeren F. T. A. Cedee. G. Verschuur en Dr. F. D. Wierstra alsnog een aanstelling uit te reiken, sten. ARBEIDSWET EN WINKELSLUITINGS WET. Tegen een winkelier werd proces-verbaal opgemaakt terzake overtreding van de Ar beidswet. Tegen een ander terzake de win kelsluitingswet. DIE BINNEN ZIJN bij „de Toelast'' zijn goed af. Zij ge nieten van goede consumptie, gezellig zitje en billijke prijzen. SPOORSTRAAT 9—11 De oorlog kost geld, dat kan een school jongen begrijpen. Handen vol geld, krui wagens vol geld, neen, treinen vol geld. De bedragen zijn zoo fenomenaal groot, dat we er ons geen voorstelling meer van kunnen vormen. Als de oorlog lang duurt, zal de we reld financieel uitgeput worden. Slechts en kelen zullen er baat bij vinden, dat de Euro- peesche landen tegen elkaar in het harnas gejaagd zijn. Dat zijn de wapenfabrikanten, de vliegtuigfabrikanten en nog wat fabrie ken, die bij de oorlogsindustrie welvaren. Wij kunnen ons moeilijk een begrip vormen van het kapitaal, dat wekelijks opgeslokt wordt door de oorlogvoerende enneutrale lan den. Alleen ons land moet bijna twee millioen gulden per dag voor de handhaving van zijn neutraliteit uitgeven. Twee millioen. Wat zou men met zoo'n kapitaal niet onzaglijk veel goeds tot stand kunnen brengen. Voor twee millioen zou het station te verplaatsen zijn, zou Den Helder een .hart gegeven kun nen worden. Zouden we een nieuw Lyceum kunnen bouwen, openbare scholen neer kun nen zetten, armen met grootere bedragen ondersteunen en werkloozen aan nuttigen ar beid kunnen helpen. En dat alles voor de kos ten van een dag mobilisatie. De bedragen, die wij uitgeven, zijn slechts peuterige getallen bij de sommen, die Engeland, Frankrijk en Duitschland aan hun defensie besteden. Dat loopt in de milliarden. De oorlogstechniek heeft het oorlog voeren zooveel duurder gemaakt. We lazen juist gisteren in een der groote bladen, dat, naar ruwe schatting in Duitschland, in 19141918 35 milliard per jaar werd uitgegeven en dat dit be drag nu minstens 50 milliard zou zijn, dat is dus 50.000.000.000. Dit geld is voor het grootste deel verloren, het is natuur lijk niet alles inproductief, omdat er ka pitalen van verloond worden en kapitalen belegd worden in zaken, die ook na den oorlog nog van nut kunnen zijn. Al deze enorme bedragen moeten echter op gebracht worden. En op welke wijze moet Vader Staat, die tenslotte zoo arm is als een kerkrat, het geld bij elkaar krijgen? Daar zijn de leeningen. De ervaring echter, die we hier te lande laatst hebben opgedaan met de staatsleening van driehonderd millioen, was niet zoo prettig. Bovendien, ook aan leenen zijn grenzen, want leenen beteekent, lasten van het tegenwoordige geslacht leggen op de schouders van het toekomstige geslacht. En al behoeft men nu ook niet alle lasten van den tegenwoordigen oorlog of mobilisatie op het huidige geslacht te laten drukken, die af wentelen op onze kinderen en kindskinderen, zal de regeering zeker niet doen. We krijgen dus belangrijke belastingverhoo- ging. Verhooging van de inkomstenbelasting, van de bedrijfsbelasting, van de tantième belasting en wat er verder van belastingen zijn. In Duitschland heeft men reeds op de inkomstenbelasting een toeslag van niet minder dan 50 procent gelegd, op sterken drank een belasting van 20 procent. Ge lukkig zeggen de geheel-onthouders! En zoo zuigt men de beurzen van de rijks onderdanen leeg om het oorlogsbedrijf in stand te houden. Oorlog is altijd vernietiging, van welken kant men dit gruwelijk bedrijf ook ziet. Vernietiging van alles wat men moeizaam in vele jaren van hard werken heeft opge bouwd.. We leven in een krankzinnige wereld... Hoe lang nog???.., Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat Iederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „Algiers". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „De strijd om de rauch" en „Het gevecht in de vallei". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „De Reddende Engel". Dinsdag 9 t/m Zaterdag 13 Januari. Evangelisatiegebouw, Palmstraat, 815. uur: Wereldgebedsweek. Donderdag 11 Januari. Rialto-theater, 8.00 uur: Beatrix-voorstelling met „Donkere Oogen". Vrydag 12 Januari. Casino, 8.30 uur: N.H.V. en Ned. Ver. v, Huisvr. Bonte Amsterdamsche avond. Barometerstand Den Helder: 775.9 Maximum temp. lucht: 57 Laagste temperatuur: 5 7 Wind: richting: Oost, kracht: 5 Licht op; 43i

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5