Europa in den greep van de koude Rusland roept troepen op m zijn vaderland terug Een vroolijke knoop, een gesp, een bloem De scheepsmisère bij Duins fleuren Uiv kleeding op de zeden der indische soldaten. Friesche afkomst. Goede sier van gestolen ge!d Kindermoordenares Veroordeeld HET MUILDIER pet PAARDENRAS DOET ZIJN INTREDE BIJ HET ENGELSCHE LEGER IN FRANKRIJK. Uitheemsche troepencontingenten zijn geland in Engeland en Frank rijk: Canadeezen, Australiërs en Britsch-Indiërs. De meeste belang stelling heeft men echter voor de Britsch-Indiërs met hun prachtige tulbanden en hun sterke muildie ren. De Britsche Dominions zegden reeds lan- pen tijd geleden aan Engeland troepensteun toe. Het sprak echter vanzelf, dat de rege ling van het vervoer naar Engeland van troepencontingenten uit Australië en Cana- kia niet het werk kon zijn van een paar <dagen. Maar dat de Dominions het niet bij ibeloften hebben gelaten, bewees de aan komst van Canadeesche en Australische jtroepen in Engeland. Uit Australië arri veerden vooral veel piloten. Natuurlijk wa ren de Engelschen eerst zeer nieuwsgierig, naar het uiterlijk en de- gedachtengang hunner toekomstige strijdmakkers, doch deze overgroote belangstelling luwde spoe- jdig, toen het nieuwtje er eenmaal af was. en men tot de conclusie was gekomen, dat 1de Australiërs en Canadeezen eigenlijk niet Zooveel verschilden van de Engelschen Uiterlijk noch innerlijk. Zeker, enkele ver schillen, andere opvattingen enz. waren wèl ie vinden, doch groot waren deze niet. Heel anders staat het echter met de Dritsch-Indische soldaten, die onlangs in Frankrijk an land kwamen en grooten- Öeels uit Mohammedanen bestaan. Het is '.wel niet de eerste keer, dat een contingent Uit Britsch-Indië in Frankrijk arriveerde om mee te strijden aan de zijde der Geal lieerden, want ook in den wereldoorlog jvan 1914IS is dit het geval geweest. De meeste Engelsche en Fransche soldaten hebben dit echter niet meer meegemaakt en raken dan ook niet uitgepraat over de zeden en gewoonten der Indische soldaten, ,'clie onder commando staan van Britsche Cn Indische officieren en- vergezeld zijn van non-combattanten als godsdienstleeraren. waterdragers, koks, enz. Voor de Indische strijdkrachten wordt levend vee gekocht, meerendeels geiten die levend afgeleverd en volgens de godsdienstige gebruiken der Indiërs moeten worden geslacht. I f Het muildier. Veel aandacht trekken ook de muildieren der Indiërs, die boven dien de eerste dieren zijn van het paardenras, die hun entrée maak ten bij het Engelsche leger in Frankrijk. De Engelsche Tommies, die zich in Frankrijk bevinden, zijn namelijk geheel gemotoriseerd, en keken dus verbaasd naar het „voorwereldlijk" transportmateriaal der Britsch-Indische soldaten. Doch spoedig veranderde deze verbazing in bewondering, toen zij bemerkten, welk een zware lasten een muildier kon vervoeren, en hoe dapper deze dieren waren. Zooals men weet zijn muildier en muil ezel bastaarden van paard en ezel. De muil ezel is ontstaan uit de paring van een paardenhengst aan een ezelmerrie, het muildier uit die van een ezelhengst en paardenmerrie. Het muildier gelijkt in kleur gewoonlijk bp een paard, maar heeft de stem van een ezel. Die dier vereenigt de goede eigen schap van beide: den zachtten, veiligen tred de volharding van den ezel en de kracht en den moed van het paard. Het draagt een last van 150 kg. en kan daarmede dagelijks ■45 a 50 km. afleggen. Reeds'bij de Romei nen waren deze dieren veel gezocht als lastdieren. In later tijden speelde het muil dier een groote rol bij de kolonisatie van Zuid-Amerika. De muildieren-teelt is vooral in Zuid- Frankrijk zeer belangrijk. De voornaamste centra voor deze fokkerij zijn de frissche cn schilderachtige, wat laag gelegen dalen Van La Vienne. de zoogenaamde „Marais méridional" waar .prachtige weiden ziin, verder de Grand Marais, La Gatine en La Plaine, allen gelegen in het departement Poitou. De oorspronkelijke paarden van Poi tou stammen direct af van Friesche ,Paa'*- den. Onder de regeering van Hendrik I\ veerden door een Nederlandschen ingenieur de poelen, gelegen tusschen de monden der Loire en Charente, droog gemaakt. Zij Werden herschapen in weilanden en door sneden met kanalen. Op deze weilanden groeide overvloedig gras en de ingenieur meende, dat het Nederlandsche paard hier op welig zou tieren. Spoedig daarop flo reerde de fokkerij van muildieren er zeer, en het is inderdaad waar, dat het muil dier van Poitou een der fraaiste is. Hun re putatie is op dat punt zeer oud, daar er reeds in de Xlde eeuw met bijzonderen lof over Wordt gesproken. De productie van muildieren is zeer ge makkelijk, de voedingskosten gering, en de verkoop altijd verzekerd. Vooral in de laatste jaren is bovendien een groote ver betering gekomen in de condities, waaron der de fokkerij van het muildier plaats heeft. De merries worden zorgvuldig uitge kozen evenals de hengsten; aan de voeding Wordt groote zorg besteed. De veulens heb ben vooral voldoende lucht, veel beweging en goed voedsel noodig. en bovendien nog goede stalling, frisch stroo en zindelijkheid. Op een leeftijd van 7 of 8 maanden worden de veulens gespeend, en vanaf 18 maanden -Verkocht; NAAR DEN VREEMDE. V eel muildieren worden uitgevoerd naar Algiers, Spanje en Amerika (in de laatste meen teelt men in Noord-Amerika echter zelf muildieren, en wel zeer groote exem plaren). Gewoonlijk zijn de Poitou-muildie- ren hoog in prijs, doch worden desalniette min veel verkocht, daar zij van zulk een uitstekende kwaliteit zijn. Ook voor het leger worden muildieren gekocht, in hoofd zaak dienende voor de koloniën; niet al leen voor het Fransche leger echter, ook voor de koloniën van andere landen. Zoo be landde het muildier uit Poitou ook in Britsch-Indië, hoewel niet als eenig muil dier in genoemd land. Toch kan men wel zeggen, dat hier van een merkwaardige wisselwerking sprake is, op grond van het feit, dat deze muildieren eigenlijk „op hun basis zijn teruggekeerd". Tenslotte herinnert deze gang van zaken ons er opnieuw aan, van welk intens en we zenlijk nut de dieren de rschepping voor de wereld zijn. ook in iijden, waarin die we reld het ?e!d van een super-gemeclianiseer de maatschappij vertoont. Stalin ontslaat zijn weerkundi ge adviseurs. Ook Duitschland heeft veel van de strenge vorst te lijden. De felle koude in Moskou is het 40 gra den onder nul maakt dat in de Russi sche hoofdstad vele personen op straat doodvriezen. In de straten wordt druk gewerkt de sneeuwlaag op te ruimen, ondanks de kou de staan de burgers urenlang in de rij, om levensmiddelen te bekomen. Het vervoer ligt stil en de bakkerijen hebben geen brood meer, Gemeld wordt, dat zich ook in de haven van Odessa ijs ge vormd heeft. Deze felle koude vergroot nog de moeilijk heden van den algemeenen toestand als gevolg van den oorlog in Finland. In dit verband wordt nog gemeld, dat Stalin den chef van den weerkundigen dienst heeft afgezet. Ook Berlijn lijdt door de felle koude. De temperatuur daalde gisterochtend tot 21 graden beueden het vriespunt in het centrum en 24 graden in de voorsteden. De burgers laten zich niet afschrikken door de koude en blijven hardnekkig in de rij staan wachten om de thans zeldzaam ge worden lekkernij chocolade machtig te wor den. In verband met het terugtrekken van ver- scheidenen personentreinen uit hel Duitsche spoorwegverkeer met het doel, locomotieven en treinpersoneel voor goederentransport vrij te maken, wordt verklaard, dat men de vrij komende treinen gebruikt om de door den ongewoon strengen vorst ontstaande schade te verminderen. Van de Duitsche kolentrans- porten geschiedt echter 35 procent te water, waaruit een groote belemmering van xie ko- lenlevering voortvloeit.. Er zijn vele huizen, waar sinds weken niet is gestookt. In Littauen ongekende koude. Een vorst van 41 graden heeft men in Lit tauen nog nooit geregistreerd. De'dorpsbe woners hebben gebrek aan brandstof. In de streek van Vilnius wordt het vee in de stal len door wolven gedood. Bij Ruedninksi hebben wolven een koopman aangevallen, die zijn arrcslede in den steek moest laten en een boerderij binnenvluchtte. Ook in Italië. Zelfs tot in Italië is de felle koude door gedrongen en veroorzaakte in dat land van eeuwige zonneschijn groote onaangenaam heden, daar de woningen er niet zoo goed tegen de koude kunnen worden beschermd als in meer Noordelijke landen. Kalmte aan de fronten. Fin land mobiliseert het „thuisfront". DE FOUTEN DER RUSSEN. Gisteren zijn in de straten van Moskou aanplakbiljetten verschenen, waarin bekend gemaakt wordt, dat de dienstplichtigen van de lichtingen 1921 en 1' 22 zich bij de recru- teeringscentra moesten melden. Op deze mel ding volgt later in het jaar de inlijving. In het najaar van 1939 waren de lichting 1919 cn de helft van de lichting 1918 bij het leger ingedeeld. De legerberichten van Helsinki en Moskou bevatten geen belangrijke mededelingen. Wanneer men echter spreekt over kalmte aam het front, dan moet men zich niet voor steilen, dat in het geheel niets gebeurt aan de 100 K.M. front op de landengte van Ka- relië of aan de 800 K.M. van het Ladogameer tot de IJszee. In het Noorden opereeren de patrouilles, op vier plaatsen zelfs op Rus sisch gebied, om te verhinderen, dat de Rus sen van voorraden worden voorzien. Boven dien is de artillerie van de Russen voort durend actief, tallooze granaten worden op de Finsche linies afgevuurd Ook blijkt uit de Russische radio-omroep, dat de Russen geenszins hun aanvalsplannen hebben op gegeven en men kan binnenkort een nieu wen aanval verwachten. In Finlana wordt thans hei „thuisfront" gemobiliseerd, alles wat de burgerbevolking maar eenigszins kan missen aan kleeding, dekking, ^nz., moet bij de legerautoriteiten worden ingeleverd. DE FOUT VAN DE RUSEEN. De voornaamste fout van de Russische bevelvoering schijnt te zijn geweest, dat zij terstond de beste vliegtuigen heeft gebruikt, zoodat het Roode Leger op het oogenblik voor groote moeilijkheden staat tengevolge van de vermindering van zijn reserve. De piloten hebben overigens een opmerkelijk gebrek aan ervaring getoond. 4000 bommen werden sedert het begin van de vijandelijk heden neergeworpen op 100 verschillende plaatsjes, zonder dat eigenlijke militaire doelen zijn getroffen, aldus een Deensch blad. Maar nu is het spel uit... Gisteren heeft de rechtbank te Haarlem een 53-jarigen Amsterdammer wegens op lichting veroordeeld tot anderhalf jaar ge vangenisstraf, overeenkomstig den eisch. De man had, onder het morp dat hij een naamlooze vennootschap tot exploitatie van cafe's wilde stichten, van verschillende no tarissen en winkeliers geld weten los te krijgen om inventaris aan te schaffen. Het geld was echter gebruikt om een goede sier van te maken en werd nooit terug be taald. Reeds verschillende malen was de man wegens oplichting en verduistering veroordeeld, o.a. tot een jaar en drie maan den gevangenisstraf door de Amsterdam- scho rechtbank, korten tijd geleden. Een 32-jarige ongehuwde vrouw uit Rid derkerk had in Maart 1935 en in Decem ber 1983 haar pasgeboren kinderen door middel van wurging om het leven ge bracht. Hiervoor moest zij zich op 28 December j.1. voor de rechtbank te Rotterdam ver antwoorden. De officier van Justitie, eischte toen tegen de vrouw een gevange nisstraf voor den tijd van vier jaar. Gisteren in deze zaak vonnis wijzende, veroordeelde de rechtbank haar tot een jaar en vier maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. HOOP OP VERMINDERING DER MOEILIJKHEDEN. NEDERLAND WIL DEZELFDE VOORDEELEN ALS DE ANDE RE NEUTRALEN. De minister acht het niet uitgeslo ten, zoo deelt hij in' de Atntwoord- memorie over Buitenlandsche Zaken mede. drft ook voor wat Nederland betreft binnenkort zoodanige voor zieningen kunnen worden getroffen, dat de moeilijkheden aan de contra bandecontrole door Engeland en Frankrijk verbonden, zooal niet uit den weggeruimd, dan toch althans aanzienlijk zullen worden vermin derd. Daarbij spreekt het vanzelf, dat de regeering zich er niet bij zou neerleggen, indien Groot-Britannië in verband met den „Order in Coun- cil" van 27 November 1939 inzake den uitvoer met neutrale schepen van goederen van Duitsche her komst, aan andere neutrale mogend heden zekere voordeden mocht toe staan, die niet voor Nederland zou gelden. Prijsrecht Aan de instelling van een organisatie in den trant van het voormalige bureau voor zceoorlogsschade, is tot dusver geen behoefte gebleken te bestaan. Zij behoudt echter de aandacht. Intusschen zullen belanghebbenden goed doen, met het oog op eventueel in te dienen aanspraken, er voor te waken dat het ma teriaal tot staving der aanspraken geordend wordt en niet verloren gaat. Belanghebben den die van oordeel zijn dat hun belangen op onrechtmatige wijze zijn geschaad, zullen overigens naar geldend volkenrecht in de gevallen waarvoor een bevoegde rechter (prijsrechter) is aangewezen, allereerst langs dien-weg hun rechten dienen te doen gel den. Gewapende koopvaardijschepen. De bewapening van belligerente koopvaar dijschepen komt thans veelvuldig voor. Met dien veranderden feitelijken toestand moest rekening worden gehouden. In dit verband zij vermeld, dat Nederland in den oorlog van 1914 onder alle neutralen alleen was blij ven staan in hare weigering gewapende koopvaardijschepen van belligerenten toe te laten. Evenals andere landen heeft Nederland waarborgen tegen misbruik van zijn gewij zigde houding verkregen in beperking van toegelaten bewapening cn bemanning en in voorwaarden, door do plaatelijke overheden in het belang van 's lands veiligheid te stel len. Kleinigheden Van nevenstaand middagtoilet vormt het jasje, dat uit gestreepte brokaat vervaardigd is, de hoofd zaak. De kleinigheden zijn meer dan ooit van belang geworden. Een knoop, een „clips", een ceintuur, een kleurige noot in den vorm van een galon o'f een geborduurd mo tief, een geestig of smaakvol aangebracht detail kunnen ook de goedkoopste robe een eigen karakter geven. Stelt U een eenvoudig japonnetje van donkere stof voor. Het onderscheidt zich in niets van duizend andere. In de „coupe" is niets origineels, het is een echt 1939-japon- netje, een oorlogskleedje, zou ik bijna zeg gen. De rok is kort en tamelijk wijd; de beupen zijn behoorlijk gemarkeerd, de mouwen zijn nauw en strak, het lijfje sluit goed om de buste. Maar... Maar het heeft een donkerroode sjerp-ceintuur, waarvan de „bouclé" in fijne strass-pareltjes een landkaart teekent, een kaart, waarop een stukje Afrika en een stukje Amerika afge bakend zijn en waarvan het midden een oceaan is, waarop een kleine stoomer een streep zilverschuim achterlaat; en dat zil- verschuim vormt een woord: Pacific. Is dat geen gesp, die haar tijd eer be wijst? Is het er niet een, die de aandacht trekt? Is het er niet een, die U op staanden voet het brevet uitreikt een modern meisje te zijn, dat haar wereld en haar dagen kent? Uw simpele zwarte japonnetje ver dwijnt achter de gesp, die alle aandacht krijgt, de symbolische gesp, die de noodza kelijkheid v. handel en scheepvaart beklem toont, en die zwijgend en welsprekend pleit voor de veilige vredige zee, den Pacific, den Stillen Oceaan! Weg met droefgeestige gedachten! Maar het is onnoodig het in symboliek te zoeken. Het komt er alléén op aan Uw klecding, op eenigerlei wijze, de vroolijke noot te verschaffen, die droefgeestige ge dachten bant en die Uw eigen optimisme en dat van anderen steun geeft en stimu leert. Een paar geestige knoopen, die kleu rig of schitterend een donker vlak breken, kunnen wonderen doen. Een bloem, een lint, een kraagje, een jabot, een ruche, een paar mouwopslagen, een galon, een cein tuur, een geestig-aangebracht zakje, een ge borduurd motief, en wat al niet meer, kun nen het gewoonste pakje, die chic en die distinctie verschaffen, waarnaar wij, ook in onze dagen, moeten blijven streven. De goede smaak heeft niet haar rechten verlo ren, maar zij zoekt het, om begrijpelijke re denen, thans vooral in kleinigheden. Die kleinigheden zijn de lichtpunten aan een vrijduisteren modehemel. Zij houden de hoop op betere dagen levendig zooals de sterren aan het nachtelijk uitspansel er ook in de donkerste uren van getuigen, dat het licht niet sterft. GERTRUDE. Een witkanten jabot verlevendigt een een voudige donkere jurk.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3