ONTSPANNING! HONGARIJE Hevige koude in New York Staat van Beleg te Burgeroorlog dreigt in China varkensland Bezit van Duitsche burgers in neutrale landen Morgen begint boonendistributie STR00 VOOR DE LEGERPAARDEN Zeeman door vingerafdrukken verraden Zeven weken zonder voetbal Menagegeld Britsche soldaten weer met beperkt verlof Ook Belgische militairen weer periodiek huistoe? Berlijners kunnen weer stoken Enorme vliegtuigorder der Geallieerden Tijdelijk iets zachter Postvluchten op Indië Wrak van „Hullgate" gevonden Geschorste bedrijfsdirecteur verzet zich BERLIJN VERZET ZICH KRACHTIG TEGEN GERUCHTEN. VELE BLADEN IN BELGIS VERBODEN. Het Engelsche ministerie van oorlog be vestigt, dat „beperkte verloven" voor het Britsche expeditieleger hervat zijn. Van verschillende plaatsen zijn gister avond reeds treinen met verlofgangers ver trokken. Deze feiten zijn een aanwijzing, aldus de correspondent van Reuter, dat de spanning.van het weekeinde, indien zij aln iet geheel geweken is, in ieder geval aanzienlijk verminderd is. Ook voor de Britsche luchtmacht zijn weer verloven op beperkte schaal toege kend. Deze maatregel van het Britsche opper bevel wijst op een zekere ontspanning. De slag, welke men in het laatst van de vo rige week verwachtte, is uitgebleven en blijkbaar acht men het waarschijnlijk, dat ook in den eersten tijd niets zal gebeuren. Uit België komen eveneens berichten, die op een zekere ontspanning wijzen. Indien zich vandaag niets verontrustends voordoet neemt men aan, dat de soldaten, die in het laatst van de vorige week extra waren opgeroepen, weer naar huis zullen worden gezonden. Ook de geëvacueerden zullen dan weer naar hun woonplaatsen kunnen terugkee- ren. Dat men echter de zaak nog niet geheel vertrouwt, blijkt wel uit het feit, dat de burgemeesters van dorpen vlak bij de Duitsche grens de bewoners gewaarschuwd hebben zich dag en nacht warm te kleeden, opdat zij bij het eerste signaal hun wonin gen kunnen verlaten. Dat geldt speciaal voor huizen vlak bij ondermijnde kunstwer ken. Zieken hebben den raad gekregen on middellijk te verhuizen. BERLIJN ONTKENT HARDNEKKIG. Volgens de Berlijnsche corr. van het Hsbl. ontkent men in officieele kringen in de Duitsche hoofdstad, dat er ook maar zelfs sprake is geweest van aanvalsvoor- nemens. Alle berichten over Duitsche troe penconcentraties aan neutrale grenzen zou den volkomen uit de lucht zijn gegrepen. DE GRENSSCHENDING DOOR NEDERLAND. Ondanks de zeer positieve tegenspraak van de Nederlandsche regeering. als zou een Hollandsch vliegtuig de Duitsche grens hebben overvlogen, zegt het Duitsche le- gerbericht van gisteravond het volgende: Tegenover andersluidende berichten wordt de kortelings vastgestelde schending van Duitsche souverein gebied door een Xeder- landsch vliegtuig bevestigd. Het Nederland sche vliegtuig is op 13 Januari door de lucht- wacht bij Nordhorn onbetwistbaar als zoo danig herkend. Het vliegtuig droeg een zwart omranden driehoek in oranjekleuren onder het draagvlak als kenmerk der natio naliteit. Het toestel koerste over de fabriek Niehues en Duetting in Nordhorn, vloog daar lager dan tevoren en keerde vervol gens weer terug. De schending van Duitsch souverein gebied staat onbetwistbaar vast. Brussel pakt verschillende bla den aan. Het kabinet van den eersten minister van België deelt mede: Het parket van Antwer pen heeft gisterochtend een huiszoeking gedaan in het gebouw van het dagblad „Volk en Staat". Een gerechtelijk onderzoek is thans aan hangig op grond van artikel 8 van de be sluitwet van 11 October 1916, dat verbiedt inlichtingen te verspreiden, die een ongun stige invloed kunnen uitoefenen op den geest der troepen en der bevolking." Ook de volgende bladen zijn verboden: „Voix du Peuplc", „Jeune Garde"; „Etin- celle", „Bataille Walonne, „Vlaamsch Volk" „Conde", „Internationale Communiste", Lut te Ouvriere, Guide Militant Communiste. Het verbod betreft ook: de Presse Libre, Junges Volk in Eupen Malmedy, en Avant, Notre Voix, Voix Jcuncs, Aurore, Echo du Peuple Avenir, Daad en Vlaamsche Post. TROEPEN VAN TSJANG-KAI- SJEK SLAAGS MET ELKAAR. Reizigers uit Zuid-Sjansi vertellen dat het in het Noordwesten van Chi na tot een openlijken oorlog tus- schen troepen van Tsjang-Kai-Sjck is gekomen. Er bestaat twist tus- schen het 200.000 man sterke leger van Jen-Si-Sjan en een nieuw, uit communisten en boeren gerecru- teerd leger van 60.000 man. Jen had namelijk dit nieuwe leger een ze kere taak opgedragen met de bedoe ling het uit zijn buurt te verwijde ren: zijn eigen leger hield hij op den achtergrond. Intusschen tracht de centrale re geering met grooten spoed een vreedzame regeling tot stand te brengen, omdat het gevaar bestaat, dat het achtste communistische le ger tusschenbeide komt en een bur geroorlog ontketent. Gebruiken de Chlneezen gifgas? Volgens een van het gevechtsterrein ont vangen telegram uit Japansche bron, heb ben de Chineezen, teneinde te trachten den Japanschen opmarsch in de provincie Kwangsi tot staan te brengen, uit hun stel lingen nabij het front te Nanning gasgra- naten afgevuurd, doch schade werd door de doeltreffende tegenmaatregelen der Japan- neezen tot een minimum beperkt. den varkensvoorraad te verkrijgen, heeft de regeering de vetprijzen herzien, want in December werd een verhooging van den vetprijs toegestaan van 12 filler per kilogram. Deze verhooging heeft echter op de prijstendens voor varkens nauwelijks invloed gehad. Als volgende maatregel heeft de re geering een crediet voor het vetmes ten ingesteld, waarbij acceptcredie- ten met een looptijd van zes maan den tegen een half procent hoogere rente dan de bankrente tot een to taal bedrag van vijf millioen pengo ter beschikking worden gesteld. Daar in Hongarije het verbruik van varkensvleesch, vergeleken met andere vleeschsoorten, zeer aanzienlijk is, kan de invoering van twee vleeschlooze dagen welke maatregel genomen is bij het begin van dit jaar en de hierdoor nog slechter wordende marktbestand voor varkens een verdere stimulans zijn voor het vetmesten, daar de invoering van twee vleeschlooze dagen niet geschied is als gevolg van een tekort aan varkens, doch om meer varkens voor den uitvoer beschikbaar te houden. Kolenschaarschte bedwongen. De tijdelijk in Berlijn opgetreden kolen schaarschte die een gevolg was van den aan vang van ongewoon felle koude in Europa, zal binnenkort zijn opgeheven. De laatste dagen reden reeds overal in Berlijn auto's met briketten door de straten en van 's morgens tot 's avonds werden kolen bij de woningen afgeleverd. Ook des Zondags ble ven de steenkoolzaken op bevel van het stadsbestuur geopend om het mogelijk te maken de bevolking zoo snel mogelijk weer van brandstof te voorzien. De militaire auto riteiten stelden een deel van hun vracht auto's ter beschikking voor steenkooltrans port in de stad. De hulppost der NSDAP heeft wagons steenkool op de stations ge lost en gezorgd voor transport naar ouden van dagen en gebrekkigen. De beperking van de personentreinen bij de rijksspoorwe gen heeft reeds een gunstig gevolg gehad voor den toevoer van steenkool naar Ber lijn. In plaats van 70.000 ton in de afgeloo- pen week, komen thans dagelijks ongeveer 110.000 ton briketten uit het steenkoolbek ken van Lausitz aan. Bovendien worden cokes en steenkool uit Oppersilezië gele verd. Voerschaarschte dwingt de re geering tot verschillende maat regelen. In het afgeloopen jaar heeft de Hongaar- sche varkensvoorraad een hoogtepunt be reikt. Hij bedroeg 3.96 millioen stuks tegen 3.11 millioen in 1938 en 1.90 millioen in 1933. De vergrooting van het staatsgebied heeft tot deze stijging bijgedragen. In het Hongarije van het Verdrag van Trianon werden op 15 Juni 1939 6.32 millioen var kens geteld togen 5.91 millioen op 15 Juni 1938. Afgezien van de gunstige index voor de positie van don landbouw is deze ont wikkeling met het oog op de uitvoermoge- lijkheden zeer welkom, daar de varkensuit- voer ongeveer een tiende gedeelte vormt van den Hongaarsclien uitvoer. Regeeringsmaatregelen. De behoefte aan veevoeder werd geheel door het land zelf gedekt, daar Hongarije in drie achtereenvolgende jaren overvloedi ge maisoogstcn heeft binnengehaald. In 't afgeloopen jaar echter bedroeg de mais- oogst met inbegrip van de verkregen ge bieden nog geen 19 millioen dubbele cen tenaar en daar tegenover stond een ver hoogd aantal varkens. De maisprijzen wa ren reeds onder den invloed van de slechte oogstvooruitzichten in Juli—Augustus tot 18 a 19V2 pengo gestegen, waardoor de gun stige rentabiliteit van de varkensteelt in groot gevaar werd gebracht, daar deze prijsverhooging geen gelijken tred hield met de prijsverhooging van varkens. De druk op de markt voor ongemeste varkens toonde aan, dat de veehouders van plan waren het aantal varkens in overeenstem ming te brengen met de beperkte veevoe- dervooraden; om niettegenstaande den al dus ontstanen toestand een voor het volks welzijn zoo groot mogelijk voordeel van Bij de Rijksbank deponeeren. Het Duitsche ministerie van economische zaken heeft, volgens de bladen, zegt U. P., een decreet uitgevaardigd, bepalend dat alle Duitsche staatsburgers, die vóór den oor log in Frankrijk of het Britsche Rijk hebben gewoond, hun gelden, die in het neutrale buitenland staan, vóór 1 Maart ter beschik king moeten stellen van de „Reichsbank". Het decreet zegt, dat de eigendommen voor- loopig niet geconfiskeerd zullen worden. Sprake van een bestelling van 8000 vliegtuigen en nog meer motoren. Volgens betrouwbare berichten hebben Roosevelt, Morgenthau, de minister van fi nanciën en autoriteiten van leger en vloot gisteren van gedachten gewisseld over de voorstellen van Groot Brittannië en Frank rijk hun bestellingen van Amerikaansche vliegtuigen te verdrievoudigen. Groot Brittannië en Frankrijk zouden naar gezegd wordt, aan de Vercenigde Sta ten hebben te kennen gegeven, dat zij over wegen voor spoedige aflevering achtduizend vliegtuigen en nog meer motoren te be stellen. Kolenhandelaren staken. In New York is veel sneeuw gevallen en is het zeer koud. Vijfduizend kolenhandelaren zijn in staking gegaan en de aflevering van kolen is in eenige deelen der stad stopgezet, zoodat miliioenen menschen tijdens een zeer hevige koude zonder verwarming zitten, Extra bonnen op medisch advies. Zooals reeds werd gemeld, worden met ingang van 19 Januari a.s. alle soorten droge peulvruchten, tenzij vaststaat, dat deze niet voor menschelijke consumptie be stemd zijn en met uitzondering van groene erwten, spliterwten, en linzen, in distributie gebracht. De vroegere speciale regeling, welke be oogde de verstrekking van peulvruchten aan zieken en instellingen mogelijk te ma ken, komt hiermede te vervallen. Naar wij voorts vernemen kunnen met ingang van morgen de plaatselijke dis tributiediensten. op vertoon van door de controleercnde medische instantie afgege ven formulieren, aan hen voor wie zulks op medische gronden noodzakelijk is, extra consumentenbonnen verstrekken. Instellingen zullen in de week van 14 t/m 20 Januari 1940 toewijzingen voor dro ge peulvruchten rechtstreeks van het Cen traal Distributiekantoor ontvangen. Nieuw gebied van hoogen druk in aantocht. Onze weerkundige modewerker schrijft: De rug van hooge drukking, die gister morgen nog juist over de Duitsche Bocht lag, is ons land in zuidelijke richting gepasseerd. Hij werd gevolgd door een depressie, wel ker kern zich gisteravond over Jutland be vond, doch thans snel schijnt op te vullen. De storingsfronten van deze depressie zullen heden ons land wel gepasseerd zijn. Een tij delijke stijging van temperatuur is hiervan het gevolg. Lang echter zal het zachte weer zich wel niet handhaven; immers over Nrd.-Noorwe- gen wordt wederom koude lucht uit oostelijke richtingen aaiigevoerd. Bedriegen de voor teekenen niet, dan blijft het volop winter! De drie centrale landbouworganisaties heb ben den minister van Defensie verzocht, voor de stallingen van de legerpaarden in het bij zonder in Zuid Holland, Utrecht en het Gooi, stroo in plaats van turfmolm te doen gebruiken,. De turfmolm levert nl. een voor de tuinbouwbedrijven onbruikbare mest op, terwijl bovendien, door de paardenvordering, de aanvoer van stroo op de mestveilingen zeer is geslonken. Zal het „akkevietje" goed afloopen? Een zeeman die uit een automaat versna peringen had gestolen, werd door de Amster- damsche rechtbank tot twee maanden gevan genisstraf veroordeeld. Hij stond gisteren in hooger beroep terecht en de procureur-gene raal eischte bevestiging van het vonnis De man was door vingerafdrukken, die van hem gevonden waren op de automaat, tegen de lamp geloopen. Hij riep de clementie van het Hof in, omdat hij wil gaan varen en hij kan aanmonsteren, zeide hij, als dit „akkevietje" goed afloopt. Het Hof zal over veertien dagen beslissen. Benauwde oogenblikken beleefden de op varenden van de stoombooten „Friesland", „Holland" en „IJssel", die bij hun tocht op het IJselmeer in het ijs beklemd raakten. De bemanning van de „Friesland", die ver loren ging, verlaat het schip, om zich naar de „Holland" en „IJssel" (op den achter grond) te begeven. Zen record van de laatste 10 jaren. HET KAN NOG ERGER. „Zelfs als het warm water regent, is er vrijwel geen kijk op, dat er Zondag a.s. zal worden gevoetbald", vertelde de heer L. Boeljon, de hoofd consul, gisteren aan het. Hsb. Er zit zoovéél ijs en sneeuw op en in de velden, 'dat er heel wat moet ge beuren, voor en aleer ze bespeel baar zijn. De voetballiefhebbers zul len op z'11 miryst dus nog een week geduld moeten oefenen, alvorens ze achter het bruine monster kunnen aanhollen". De noodcompetitie zit dus in nood. Wan neer het zoo doorgaat-, zitten we, ondanks het bijzondere karakter der competitie nog in Juli met voetbalwedstrijden,, daar het zich laat aanzien, dat er een volledige kam pioenscompetitie zal worden verspeeld. Wordt er in deze „ijsdagen" geen voetbal record genoteerd ten aanzien van een voet balloos tijdperk? De sport is nu eenmaal dol op records en we hebben dus nagegaan, aldus het Hsbl., of er ditmaal van een record sprake is. Het gaat al aardig in de richting van een record. In ieder geval is het er één in de laatste tien jaren. Se dert 3 December is er in Nederland, behoudens enkele wedstrijden in het Zuiden en een wedstrijd van Ajax niet meer gespeeld. Met Zondag a.s. zal er dus zeven weken niet zijn gevoetbald, hetgeen in de laatste 10 jaren niet is voorgekomen. Het seizoen 1928-^29 gaat echter prat op het „trosche" record, da.t eenig in de Ne derlandsche voetbalhistorie is Er is toen van den laatsten Zondag in December af tot den eersten Zondag in Maart niet gevoet bald. De elfstedentocht vond toen, zooals men zich herinneren zal in Februari plaats, in de tweede vorstperiode. Met spanning wacht de voetbalwereld dus af of het record van 1928-'29 zal worden „ver beterd"! Op de uitreis bereikten de „Peli kaan" met gezagvoerder Te Roller Basra en de „Wielewaal" met gezag voerder Hondong Singapore. Deze vliegtuigen worden resp. 21 Januari en heden te Batavia venvacht. Op de thuisreis landde de „Oehoe" met gezagvoerder Viruly te Jodhpur. Deze machine wordt 20 dezer te Na pels verwacht. EEN JUISTERE BEGRENZING. Gisteren is verschenen Staatsblad no. 180, bevattende het Kon. Besluit van 17 Januari 1940, tot verklaring in Staat van Beleg van enkele ge deelten van het grondgebied des Rijks. Blijkens dit besluit worden mot ingang van gisteren in Staat van Beleg verklaard de hierna bedoelde gedeelten van het grondgebied des Rijks voor zooverre die gedeeiten niet reeds bij K B. van 1 Novem ber 1939 (Staatsblad no. 189) in Staat van Beleg waren verklaard, te weten: le. het territoriaal zeegebied, lig- gende voor de gemeente Callants- oog, dit gebied naar het Noorden, resp. het Zuiden begrensd, door loodlijnen, getrokken zeewaarts van uit het meest Noordelijke, resp. het meest Zuidelijke punt van de laag» waterlijn van die gemeente. 2e het watergebied gelegen binnen een gebied, begrensd door de territoriale grens, de rechte lijn getrokken tusschen de pun ten 52 gr. 03' 49" N.B. 04 gr. 05' 52" O.L. en 52 gr. 01' 41' N.B. en 04 gr. 09' 41' O.L. De Noordzeekust van de provincie Zuidholland, het gedeelte van den Nieuwen Waterweg binnenwaarts be grensd door den meridiaan van 04 gr. 12' 55" O.L. de westkust van het eiland Ro zenburg, verder de lijn van kp 123 (Rozen burg) gterokken naar kp 6 (Voorne) tot een punt op die lijn op 51 gr. 55' 52" N.B. en 04 gr. 04' 27" O.L. en vanaf dit punt een lijn loodrecht op voornoemde lijn tot de territoriale grens. In verband met bovenstaand Kon. Be sluit, vernemen wij ter bevoegder plaatse dat aan deze uitbreiding van het in staat van beleg verklaarde gebied geen enkele beteekenis moet worden toegekend. Het betreft hier slechts een toevoeging van ee nige kleine aangrenzende strooken water gebied, waardoor een meer juiste begren zing van het betreffende gebied wordt verkregen. Een nieuwe regeling. Bij ministerieele beschikking van 3 dezer is bepaald, dat aan verlofgangers gedurende hun periodiek verlof 50 ets. per dag vergoe ding wegens gemis van voeding zal worden toegekend. Deze nieuwe regeling is van te rugwerkende kracht van 1 December 1939 af. Zij geldt voor alle soldij-genietende militai ren (soldaten, korporaals en onder-officieren, die niet op jaarwedde zijn aangesteld). Ook bij wegens ziekte achterblijven van verlof wordt de vergoeding uitgekeerd, dan echter pas na den vierden dag na het verstrijken van het periodieke verlof. Jaarwedde genietende miliairen nemen voor rekening van het rijk deel aan de sol- datenmenage Heeft de commandant van het legeronderdeel bepaald, dat een jaarwedde genietende militair niet aan de soldatenme- nage deelneemt, dan ontvangt deze vergoe ding wegens gemis van levensmiddelen. Een en ander geldt uitsluitend voor de jaarwedde genietende militairen, die verplicht zijn bui ten hun woonplaats te overnachten en voor hen, die in hun woonplaats de oorlogsopstel ling hebben ingenomen. Jaarwedde genietende militairen, (gehuwd en ongehuwd), die in hun woon plaats, en de woning (kazerne enz.) verblij ven en aan de soldatenmenage deelnemen, betalen den kostprijs van een rantsoen le vensmiddelen, n.1. 50 ets. In alle gevallen be draagt de vergoeding wegens gemis van le vensmiddelen 50 ets. per man en per dag. De aanvaring bij Borsselen. Het bergingsvaartuig „Meermin" van v. d. Taks Bergingsbedrijf te Rotterdam, heeft gistermiddag het wrak gevonden van het Engelsche m.s. „Hullgate", dat Zondag** morgen bij Borsselen in aanvaring is ge weest met het Engelsche s.s. .Moyle" en is gezonken. De heer Maas in den Helder voor het Ambtenaren Scheidsgerecht. Zooals men weet werd eenigen tijd gele den van gemeentewege overgegaan tot schor sing van den hr. Maas, uit diens functie op grond van art. 85 van het Ambtenarenregle ment. Uit bevoegde bron komt ons thans ter oore dat namens den heer Maas door diens advocaat Mr. Dr. J. A. E. Buiskool in appél gegaan is tegen dit besluit en zal deze kwes tie voor het Ambtenaren Scheidsgerecht in Den Helder in behandeling genomen wor den. Dit zou vermoedelijk reeds volgende week geschieden. Dit appèl heeft uiteraard mets te maken met de zaak op zich zelf, waarvoor de heer Maas zal terecht staan, doch handelt uitsluitend over de schorsing*

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2