Pastol NADANSEN Is er een bus Droste ifi Verpleegster Cacao in huis? Na 87, uur ZATERDAG Hollandsch Kleedinghuis Adverteeren doet verkoopen Vervorming van de aardkorst in den Oost-Indischen Archipel Motorstrandreddingboot «Prins Bernhard'' in dienst gesteld OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Op grond van de dienaangaande bestaande voor schriften is het bij miltvuur of vermoeden van miltvuur verboden aan cadavers van gestorven of afgemaakte dieren slachthandelingen te verrichten. 't Smettelooze wit van de natuur Huismoeders doet uw voordeel Entrée 30 cent bevoordeelt zich dubbel v: r',-- T.' Dat is voor Vader geen vraag. Die wéét, dat Moeder steeds Droste Verpleegster Cacao kiest; zoo'n bus mankeert nooit in haar huis. OP BON PER POND: Zeeuwsche bruine bonen15 Capucijners20, 17, 15, 13 Grauwe erwten20, 17, 15 Walchersche witte bonen Tuinbonen11 ZONDER BON Groene erwten11, 10 Spliterwten15, 14, 12 Linzen20 Geldersche worst54 Dik vet spek50 Mager spek75, 65 Augurken (zure bommen) per Literspot 15 Kleine augurken, per xlt Literspot. 11 Mosterd per potje10, 8, 7 Ondanks het ongunstige weer en de daar door moeilijk begaanbare wegen, bestond er gisterenavond een vrij groote belangstelling voor de lezing van Prof. Vening Meinesz over bovenstaand onderwerp. Na de opening door den voorzitter van den Helderschen Weer- en Sterrenkundigen Kring, begon de spreker met er op te wijzen, dat door het goede voorbeeld van de Nederlandsche Marine, waardoor zoo veel belangrijk wetenschappelijk materiaal ver kregen werd, de onderzeediensten van Ameri ka, Japan, Frankrijk, Italië en Engeland er toe gebracht waren om eveneens het zwaarte- krachtsonderzoek op zee ter hand te nemen. Dit onderzoek heeft een tweeledig doel. In de eerste plaats kan men de vorm van de aarde, de zoogenaamde geoide, er door bepalen, maar in de tweede plaats geeft het een inzicht om trent de verdeeling van de aantrekkende mas sa's in de aarde. Dit laatste wilde de spreker in het bijzonder behandelen. Onze aarde is omgeven door een starre aard korst, drijvende op een min of meer plastische en zeer taaie, dieper liggende substantie. Ont staat ergens door een vulkanische uitbarsting b.v. een berg, dan wordt het evenwicht ver broken. Door het gewicht van den berg, zakt de aardkorst onder den berg en in de naaste omgeving naar beneden. Terwijl de berg de zwaartekracht vergroot, wordt door de door buiging, waarbij de lichtere' aardkorst de zwaardere plastische massa verdringt, de zwaartekracht in de omgeving verkleind. Bij een uitholling in de aarde, zooals de oceanen en de zeeën, kan men het omgekeerde opmer ken. Bestudeering van dit „isostatische ver schijnsel heeft gevoerd tot een berekening van de dikte van de starre aardkorst, die onder de oceanen 15 tot 20 km bedraagt, maar onder de continenten 40 tot 50 km. De Indische Archipel ligt tusschen twee vaste landen: Azië en Australië. Ten Zuid westen van Sumatra, ten Zuiden van Java en door de Banda-zee loopt in een grooten boog een strook met een geringere zwaarte kracht dan in de overige deelen van Indië. Dit bewijst, dat de. lichtere bovenste aard korst hier naar beneden wordt geplooid en diep doordringt in de onderliggend, zwaar dere plastische lagen. Het Aziatisch continent beweegt zich blijkbaar zeer langzaam in zui delijke richting en wordt bij zijn beweging geremd door het vaste land van Australië. Hierdoor ontstaan golven in den aardkorst ter breedte van ongeveer 200 km en op de plaats van bovengenoemde straat, ontbreekt de korst en plooit zich sterk naar beneden. Ditzelfde is vroeger op andere deelen der aarde ook wel gebeurd, o.a. hebben de Al pen, die eveneens plooiingsgebergten zijn, daaraan hun ontstaan te danken. Eerst plooit de aardkorst naar beneden, later ontstaan daarboven door de opwaartsche kracht van de onderliggende plastische lagen, hooge ber gen, zooals dat bij de Alpen bekend is. Onze Indische Archipel verkeert momen teel in een toestand, waarin millioenen jaren geleden het Alpengebied verkeerd heeft. Ook in Indië zullen hooge plooiingsgebergten ont staan, waarover reeds hier en daar het begin aanwezig is. Ten slotte besprak de heer Vening Meinesz rog de wijze, waarop dergelijke bewegingen, als er zich nu een voordoet bij het vaste land van Azië, ontstaan. De buitenste lagen der aarde koelen langzaam af en krijgen daardoor een lagere temperatuur, dan de meer naar binnen gelegen gedeelten. Hierdoor ontstaan in de plastische massa convectiestroomen, evenals in een van onderen verwarmden ketel met water. Het horizontale deel van zulk een stroom dicht bij de oppervlakte, sleept het vaste land mee, met een snelheid van ongeveer een centimeter per jaar. Deze convectiestroomen treden perio diek op. Na een stroom met een duur van b.v. 15 millioen jaren. waarin aardbevingen en vul kanische uitbarstingen voorkomen, komt een rustperiode van misschien 50 millioen jaren. In deze laatste periode bevindt zich nu het ge bied van de Alpen, in de eerste onze Indische Archipel. Na een hartelijk woord van dank voor de boeiende en met grooten aandacht gevolgde lezing, sloot de voorzitter de vergadering. Geschenk van de NeCerlandsche schooljeugd. s-Gravenhage, 17 Januari. De nieuwe motorstrandreddingsboot „Prins Bernhard", die zooals bekend door de Nederlandsche schooljeugd aan de Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingsmaatschappij is geschonken, is vanmiddag in tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Bernhard officieel in dienst gesteld. Voor deze plechtigheid waren circa 60 leer lingen en oud-leerlingen van het Amster- damsch Lyceum naar Scheveningen gekomen. Dat juist deze jongens en meisjes uitverkoren waren het prachtige geschenk namens de Ne derlandsche schooljeugd aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingsmaatschappij over te dragen, dankten zij aan het feit, -dat het indertijd hun school is geweest, die het initia tief hééft genomen voor deze mooie daad. Kort tevoren arriveerden Z.K.H. Prins Bern hard, die in gezelschap was van zijn secretaris, Jhr. Mr. C. Dedel, de burgemeester van de residentie, Mr. S'. J. R. de Monchy, de voor zitter en secretaris van het hoodbestuur van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingsmaat schappij, de heeren P. E. Tegelberg, en H. Th. de Booy en andere autoriteiten. Ook de be manning van de nieuwe reddingboot had zich in het lokaal opgesteld. De directeur van het Amsterdamsche Ly ceum, Dr. C. P. Gunning, gaf in een hartelijke toespraak een overzicht van de wijze, waarop het mogelijk is geworden dit geschenk van de Nederlandsche schooljeugd thans te kunnen aanbieden. Spr. gaf uiting aan de blijdschap van zijn leerlingen, die nu in de gelegenheid zijn het resultaat van hun arbeid te zien, een blijdschap, die door de aanwezigheid van Z. K. H. Prins Bernhard nog grooter is dan zij reeds was. In het vervolg van zijn toespraak ge waagde Dr. Gunning van de beteekenis, die aan dit geschenk moet worden toegekend, en die hierop neerkomt: klaar staan, waar het geldt den medemensch te helpen. Deze betee kenis heeft het werk van de Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingsmaatschappij en van de wakkere mannen harer booten. De Nederland sche schooljeugd heeft er blijk van gegeven, dezen menschlievenden arbeid te begrijpen en te willen steunen. De voorzitter van den schoolraad van het Amsterdamsche Lyceum, Tony Dulling, -droeg de motorstrandreddingsboot vervolgens met enkele welgekozen woorden aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingsmaatschappij over. Namens deze Maatschappij sprak hierna de heer Tegelberg enkele hartelijke woorden van dank. Spr. vertelde de leerlingen iets van de organisatie en de werkwijze der Maatschappij en Bracht hulde aan de bemanningen der red dingsbooten, wier bekwame leden, moed en zelfvertrouwen hij zijn jeugdige toehoorders ten voorbeeld stelde. Op zijn beurt droeg spr. de nieuwe boot over aan den voorzitter van de plaatselijke commissie der maatschappij, den heer Leeuwe, en aan schipper Jol, onder wiens commando de bemanning zal staan. De Prins heeft met de naar hem genoemde boot een tochtje door de havens gemaakt. 17 Januari 1940. Heden werden wjj verblijd met een dochter, die wij zullen noemen TRIJNTJE, dochter van: KLAAS MUYE en NEELTJE MUYE—TIESEN. Badhuisstr. 52, Huisduinen. Albertus Wilhelm Cornelis Johannes Freeken en Geertruida Keijzer v. d. Bergh hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben te Den Helder, op Donderdag 1 Febr. a.s. Den Helder, Jan in 't Veltstraat 62. 16 Januari 1940. Eenige kennisgeving. Ondertrouwd: J. J. VAN HOUTEN, Officier van Administratie le klasse K. M. en H. A. S. HENDRIKSE. 's-Gravenhage, 16 Januari 1940. Javastraat 53. v. d. Aastraat 100. Huwelijksvoltrekking 2 Febr. a.s. Heden overleed na een kortstondig lijden onze ge liefde Vader-, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, FRANCISCUS PHILIPPUS ARENTS, in den ouderdom van 73 jaar. Den Helder, 17 Jan. 1940. Parallelweg 54. Namens Kinderen, Behuwd-, Klein- en Achterkleinkinderen W H. HEIJSTER. W. HEIJSTER— ARENTS. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Zaterdag 20 Jan. v.m. 11 uur vanuit het sterfhuis Parallelweg 54, op de Alg. Begraafplaats te Huisduinen. De ondergeteekende betuigt hier mede haar hartelijken dank aan Dr. Reilingh en verder het ver plegend personeel van zaal 22 voor de liefdevolle verpleging tijdens de langdurige ziekte van haar man ondervonden. Mevr. de Wed. J. H. v. OS VAN BOXTEL. Ruyghweg 255. De Burgemeester der gemeente DEN HELDER maakt bekend, dat meermalen is gebleken, dat aan miltvuur- cadavers, aangevoerd bij destructoren, slachthandelingen waren verricht. In verband hiermede wordt er de aandacht op gevestigd, dat het afmaken en afslachten van aan milt vuur lijdende dieren aanleiding geeft tot verspreiding van de smetstof, en groot gevaar oplevert voor de overige dieren in den stal en voor de personen, die de slachting verrichten, zoomede voor het personeel van de destructie- ondernemingen. De belanghebbenden worden er op gewezen, dat in dezen tijd bij plotseling gestorven dieren steeds ernstig aan miltvuur moet worden gedacht. Voor Telefonisch opge- geven advertenties stel len wij ons bij foutieve plaatsing niet verant woordelijk. worden als regel des morgens geen adver- tentièn voor het dien dag verschijnend num mer meer aangenomen 't Móóiste wit is niet glan- zender en blanker dan 't „Pastol-wit" I Pa stol is een écht Hol- landsch tandmiddel: Uw mond en tanden worden er „schoon" van. Pastol maakt daarbij Uw tanden schitterend blank en ver- wijderthet ontsierende tand steen grondig, vlug en veilig. De handige ovale Pasiol- doosjes 10 ct. In tuben van 15,25 en 40 ct. Boldoots nederlandsch fabrikaat i PAARDENVLEESCH. Lappen, per pond 30 en 35 ct Rosbeef. 40 ct Biefstuk 60 ct Gehakt 30 ct Baklappen 50 ct VOOR DE SOEP: 1/2 pond Ossegehakt •/2 pond Ossepolet, 40 c. 1 mergpgp of been CHR. GOES om den hoek bij Paanakker na afloop van den AVRO-Avond tot 3 uur 's nachts. Een greep uit onze balans opruiming: 2-pits Kupperbusch Gascomfoor 9.40 Stofzuigers m. 2 jaar garantie 31.90 Adres: SCHELLINGER, v. Galenstr. 48. Tel. 501. IN VOORRAAD Meisjes-, Dames- en Heren- Rubberlaarzen, Overschoenen en ander Winterschoenwerk. Voordelige prijzen bij: OOST, Koningstr. 31. Tel, 887. Klompschoenen en Klomplaarzen Wie nu van onze profiteert De prijzen der grondstoffen blijven stijgen, zoodat U spoedig niet meer voor de thans geldende prijzen kunt slagen Ankerpark 4 Den Helder 100 p£t. ALTIJD WELKOM! Spaart plaatjes voor het nieuwe album „Het Water op"l Simon dTwu voor KoHie en Theej

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3