if Grondwater onder Vlieringen meer dan 60.000 jaar oud Prov. Noordholland in hooger beroep r~ Belgisch vrachtschip op mijn geloopeo 44 graden onder nul «Wij moeten Hore Belisha terag hebben" Mobilisatieslachtoffers van den wereldoorlog maar ik moet Uw schip torpedeeren" Ruim honderd man vermist Kruistocht in de Caraïbische zee Voor het Algemeen Steuncomité 1939 Bloembollen verduisterd JET SPIJT MIJ, ALDUS DE DUTTSCHE DUIKBOOT COMMANDANT TOT DEN GEZAG- VOERDER VAN DE „ARENDS- KERK". LADING ALS CONTRABANDE BE SCHOUWD, WEGENS HAAR BE STEMMING VOOR ZUID-AFRIKA. De bemanning van de getorpedeerde „Arendskerk" is in goeden welstand te Lissabon aangekomen. In een in terview met Reuter heeft de gezag voerder de heer C. J. H. Wijker, ge zegd: Wij bevonden ons op weg naar Kaap stad en Durban met een lading stuk goederen. Wij waren om 1 uur 's mid dags Heisant gepasseerd, toen wij ver voor ons iets aan den gezichtseinder zagen, dat naar onze meening een mijnenveger was. Plotseling daalde een kogelregen in de buurt van ons schip neer. Toen wij dichterbij kwa men, zagen wij een duikboot, die voortdurend dichterbij kwam, bleef vuren en mij bevel gaf te stoppen. Hoewel mijn schip volkomen stil kwam ♦e liggen, bleef de duikboot vuren. Gehoor gevende aan het hevel der Duitschers heb ik mijn eersten officier met de scheepspa pieren naar de duikboot gezonden. HET ONDERZOEK DER SCHEEPS- PAPIEREN. Na de papieren te hebben onderzocht, zeide de commandant van de onder zeeboot dat het hem speet, doch dat hij het schip tot zinken moest bren gen, daar de lading uit contrabande bestond, omdat zij bestemd was voor Zuid-Afrika, beschouwde hij de la ding als contrabande, niet wegens haar aard. Mijn schip, aldus de heer Wijker, vervoer de slechts stukgoederen en daar was geen contrabande bij. De eerste officier was zeer onder den in druk van de vriendelijkheid van den Duit- schen commandant, die zeide, dat het hem zeer speet zoo'n goed schip tot zinken te moeten brengen, docfi dat hij zijn plicht moest doen. Ik moet hier aan toevoegen, dat mijn schip pas een jaar oud was en beschouwd werd als een der beste vrachtschepen ter wereld. De duikboot zelf sleepte de boot terug en gaf de bemanning een half uur haar te ver laten. Dat hebben wij in drie booten ge daan. Toen wij ver genoeg waren, zagen wij dat het geheele dek, de mast en de lading van ons schip werden op geblazen. Het schip brak in stukken uiteen en zonk. Wij zagen duidelijk de uitwerking der ontploffing. TWEE UUR RONDGEZWALKT. Wij zijn twe uur in de reddingsbooten geweest en werden toen opgepikt door het ltaliaansche stoomschip Fedora. De Ita- liaansche bemanning was buitengewoon aardig voor ons. Gisterochtend passeerde de Poeloe Bras f\-an de Stoomvaartmaatschappij Neder land) en daar dit schip op weg was naar Lisabon en het ltaliaansche schip niet, gin gen wij over. Wij waren met ons zestigen, met twee passagiers, den heer en mevrouw Brouwer. Allemaal waren ze zeer cordaat. Ik moet zeggen, dat mevrouw Brouwer wonderlijk kalm en beheerscht is geweest. Wij hebben al wat wij aan boord hadden verloren en hadden slechts onze kleeren, daar ons slechts een half uur was gelaten om in vei ligheid te komen vóór de ontploffing ge schiedde. INTERVIEW MET DEN EERSTEN OFFICIER. De eerste officier van de Arendskerk, de heer Oosterhuis, die zich aan boord van de duikboot heeft begeven, zeide, dat de Duit- sche commandant zeer vriendelijk was ge weest, doch niet kon worden overtuigd het schip door te laten gaan. Ook wilde hij er niet van hooren, dat de lading van alge- meenen aard was en geen contrabande, noch wilde hij er over praten dat het een neu traal schip betrof. DE GEZAGVOERDER PER TREIN TERUG. De bemanning van de Arendskerk zal met het eerste Nederlandsche schip, dat naar het vaderland vertrekt, de reis maken. De heer Wijker zal waarschijnlijk met den trein via Spanje en Frankrijk reizen. De Nederlandsche legatie te Lissabon heeft zich in verbinding gesteld met de Poeloe Bras. HET ELECTRICITEITS PROCES. Uit de motiveering van het von nis: „Monopoliepositie van het P.E.N. kan nooit ln de bedoe ling der regeering liggen". Zooals wij reeds berichtten, heeft de recht bank te Haarlem Dinsdag in het geschil van de gemeente Alkmaar contra de pro vincie Noord-Holland inzake de electrici- teitslevering door het Prov. Elec. Bedrijf aan Alkmaar, de provincie in het ongelijk ge steld en haar verplicht de gemeente Alk maar stroom te leveren. De rechtbank is hierbij, aldus het Hsb., door de volgende overwegingen geleid. De exceptie van onbevoegdheid van de rechtbank, door gedaagde opgeworpen en ge adstrueerd met het betoog, dat de rechter dan alleen bevoegd is kennis te nemen van rechtsvorderingen, gericht tegen overheids organen, gegrond op artikel 1401 B.W., wan neer de vordering strekt tot betaling van schadevergoeding, dient te worden verwor pen, op grond van art. 160 van de grondwet, welke alle beslissigcn in twistgedingen om trent burgerlijke rechten in handen van den rechter legt. De rechtbank overwoog, dat eischeres de gestelde en ten processe vaststaande weige ring van gedaagde om haar electrischen stroom te blijven leveren, onrechtmatig acht op grond van het bepaalde in artikel 4 van gedaagde's concessie, welk artikel o.m. in houdt, dat gedaagde verplicht is eiken gega digde het verkrijgen van electrischen stroom te waarborgen en dat gedaagde Ijaar verplichting erkent ten opzichte va levering voor eigen gebruik, doch niet voor een dstri- butiebedrijf. Voorts dat gedaagde onder het woord gegadigde alleen wenscht te verstaan gegadigde voor eigen gebruik, terwijl eische- resse dit woord een algemeene beteekenis wil zien toegekend, zoodat er ook onder vallen gegadigden, die willen distribueeren aan derden. Indien de door eischeres voorgesta ne interpretatie de juiste blijkt te zijn, zou gedaagde onrechtmatig han delen in den zin van art. 140 B.W. door electrischen stroom te weige ren, waar toch art. 4 van de concessie kennelijk de brdoeling heeft aan het daarin bedoelde complex van gega digden het verkrijgen van electri schen stroom te verzekeren. Wanneer de concessie als een privaatrech telijke overeenkomst moet worden be schouwd en gedaagde bij haar electriciteits- voorziening als een privaat persoon aan 't verkeer zou deelnemen (daar toch het op wekken en het leveren van elec. stroom van nature geen overheidszorg is) zou zij mits dien bij haar electriciteitsvoorziening de zorgvuldigheid hebben in acht dienen te ne men welke een ieder in het maatschappelijk verkeer betaamt jegens een ander persoon of goed. Het is stellig een handeling, wel ke tegen de zorgvuldigheid indruischt indien gedaagde door contractbreuk jegens den staat schade zou berok kenen aan de bij de concessie be doelde gegadigden. De rechtbank overwoog voorts, dat het woord gegadigde naar zijn taal kundige beteekenis zoowel omvat hen die electriciteit wenschen voor eigen gebruik als voor distributie De positie der gemeente. Uit het rapport van de staatscommissie in gesteld bij K.B. van 14 Juli 1911 no. 60 om de regeering van advies te dienen betreffen de een economische electriciteitsvoorziening blijkt dat zij op het standpunt stond, dat de plaats, welke de gemeente in de electrici teitsvoorziening had in te nemen, voor zoo ver zij niet zelf een electrische centrale ex ploiteerde, deze was, dat zij den electrischen stroom van de gewestelijke bedrijven had te koopen en aan de verbruikers te distribu eeren. Het is de rechtbank moeilijk denk baar, dat de regeering, het vaste land van Noord-Holland voor een overgroot deel overlatende aan de electriciteitsvoorzieninq door een feitelijk monopolistische particuliere maatschappij (de Kennemer Elec- triciteits-mij., welke in 1918 door het P.E.N. is overgenomen) en daar naast de distributie aan de ver bruikers in handen willende stellen van de gemeente, in haar concessie een regeling zou hebben willen opnemen, welke het K.E.M. uitslui tend verplichtte aan verbruikers te leveren. De rechtbank overwoog te slotte, dat uit niets blijkt, dat deze opvattingen en omstan digheden zich gewijzigd hadden toen de concessie van de K.E.M. door de provincie werd overgenomen, dat de directie van het P.E.N., in 1919 het blijkbaar tot haar ei genlijke taak rekende electriciteit en gros te distribueeren aan de gemeenten, en aan deze den verkoop en detail over te laten, blijkens een door eischeresse overgelegden brief van het P.E.N. aan de gemeente Lim men, en dat ook uit later aangebrachte wijzigingen in de concessie niet op te maken valt, dat gegadigde in den door ge daagde gewilden zin moet worden geïnter preteerd. Zoodat de in art. 4 tweede lid bedoelde stroomlevering, waartoe art. eerste lid verplichte, mede omvat de leve ring aan distributiebedrijven. De afzonderlijke argumenten, welke ge daagde voor haar interpretatie aanvoerde, heeft de rechtbank verworpen. Het blad verneemt nog. dat het Provinci aal Bestuur naar aanleiding van deze be slissing in hooger beroep wenscht te gaan Kouderecord te Moskou. Sedert 100 jaar is te Moskou de temperatuur niet zoo laag ge weest als de laatste dagen. De temperatuur is tot 44 graden on der nul gedaald, hetgeen voor Eu- ropeesch Rusland een zeldzaam kouderecord beteekent. De abnormale koude heeft het stadsbestuur van Moskou voor een moeilijke taak geplaatst. Bijzonde re maatregelen zijn noodig voor de levensmiddelenvoorziening. DE VERLOREN BRITSCHE DUIKBOOTEN. De Britsche admiraliteit publiceert thans de lijsten van de vermiste op varenden van de verloren gegane duikbooten „Seahorse", „Undine" en „Starfish". Hierop komen 14 of ficieren en 94 minderen voor. DE „EXETER" ALS FORT? De New York Times publiceert een be richt uit Buenos Aires, volgens hetwelk de Britsche kruiser „Exeter" te Port Stanley, op de Falklands-eilanden, op het strand is gezet. De veronderstelling wordt geopperd, dat het oorlogsschip gebezigd zal worden als een fort om de eilanden te beschermen tegen een mogelijken Duitschen aanval van de zee uit, In gezaghebbende kringen te Londen wordt echter vernomen, dat de „Exeter" nergens op het strand is gezet. De „Exeter" is, zoo men weet, een der drie Britsche kruisers, die met de „Graf Spee" voor de kust van Montevideo slaags raakten. Vier leden van de bemanning vermist. Vier leden der bemanning van het vracht schip Josephine Charlotte, dat aan de zuid oostkust van "Engeland op een mijn is ge- loopen en gezonken, worden vermist. In Officieele Belgische kringen te Londen werd gisteravond verklaard, dat er weinig twijfel bestaat of deze vier personen zijn om het leven gekomen. Een der functionnarisscn der Belgische legatie heeft gezegd, dat de overige leden der bemanning, ongeveer veertig personen gisterochtend in Engeland zijn aan wal ge bracht en dat hij vernomen had dat eenige daarvan waren gewond. Vijf schepelingen zijn in een ziekenhuis opgenomen. Hun toestand is niet ernstig. De „Friesland", die bij den tocht op het IJselmeer verloren ging, temidden der kruiende ijsmassa's. rendheid. daarom moet het betreurd wor den dat ons Hore Belisha is ontnomen. Want. wij hebben Chamberlain, wij hebben Churchill. maar helaas, wij hadden Hore Belisha! Hore Belisha, die voor deze oorlog begon, het leger van 1918 had veranderd in het leger van 1939. een leger, zóó geor ganiseerd en uitgerust, dat het een dag na het uitbreken van den oorlog naar Frankrijk kon oversteken, een leger, waar voor een wèloverdacht plan van overtocht van honderdduizend man bestond, heeft het veld moeten ruimen Men kan geen pannekoek bakken zonder eieren te breken en men kan niet steeds oude tradities laten bestaan, als men een modern leger gaat vormen. Maarkunnen wij, kan het Britsche Imperium een oorlogskabinet laten voort bestaan zonder de diensten van een man, die alleen zulke verbazingwekkende resul taten wist te bereiken? Wij kunnen Hore Belisha niet missen! Ons oorlogskabinet heeft noodig energie, jeugd en motorische krachtHore Belisha bezit dit alles. Hij moet tcrugkeeren in het oorlogskabinet. Schrijf of telegrafeer aan ons comité van actie. Doe het nu! Groot» propagandacampagne voor zijn terugkeer in de En- gelsche kranten. Hoezeer verschillende groepen in Enge land verlangen naar den terugkeer van den afgetreden minister 'van oorlog. Hore Be lisha, bewijzen de zeer groote advertenties in de voornaamste nieuwsbladen. Wij le zen in de Daily Express onder het veelzeg gende hoofd: „Wij m o e te n Hore Belisha terug hebben, onder anuere: Het openbare leven heeft noodig mannen met energie, initiatief en jeugdige voortva- Twee en twintig Amerikaansche oorlogsbodems zullen uitvaren. De Amerikaansche minister van marine, Edison, heeft medegedeeld, dat binnenkort 22 Amerikaansche oorlogsbodems uit de basis Guantanamo zullen vertrekken voor een kruistocht in de Caraibische zee. In vlootkringen veronderstelt men, dat deze kruistocht deel uitmaakt van de manoeu vres, welke tot onderwerp hebben het be schermen van de Caraiben en het Panama kanaal. waaraan tevens wordt deelgeno men door mariniers, een deel van het le ger en talrijke vliegtuigen. Deze manoeu vres vallen samen met de manoeuvres van leger en marine aan de kust van den Stillen Oceaan. Ernstige grieven. In een adres aan de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal wijst het be stuur van den Bond van Mobilisatie-invali den en van hunne nabestaanden op den noodtoestand, waarin de mobilisatie-slacht offers zijn komen te verkeeren, als gevolg van de aanzienlijke stijging van den levens standaard sinds 1933, in welk jaar de uit- keeringen verlaagd werden in verband met de toen dalende kosten van levensonder houd. Het bestuur verzoekt de Kamer dringend te bevorderen, dat onverwijld maatregelen worden getroffen, opdat een ernstige mis stand, als hier bestaat, uit den weg zal worden geruimd. Schenkina van de directie der. Staatsmijnen. Het dagelijksch bestuur van het Alge meen Steuncomité 1939 deelt mede. dat de directie der Staatsmijnen in Limburg te Heerlen, een bedrag van duizend gulden ter beschikking van den burgemeester van Brunssum heeft gesteld als bijdrage ten behoeve van het Algemeen Steuncomité 1939 Twee kweekers veroordeeld. Het Amsterdamsche gerechtshof heeft gis teren arrest gewezen in de zaak van de bol- lentelers, vader en zoon, die door de recht bank tot acht en zes maanden gevangenis straf waren veroordeeld, wegens diefstal en verduistering van bloembollen. Vooreerst zouden bollen zijn ontvreemd van een con current, die bij het opkomen de door hem in exclusiviteit geteelde bollen, had herkend. En tevens zou men van bollen, die ter be schikking waren gesteld om uit te planten, drie-en-zestig bedden hebben verduisterd. De vader werd veroordeeld tot acht maan den, met aftrok van zeven maanden pre? ventief; de zoon kreeg zes maanden. DAT IN WESTFRIESLAND DA- TEERT VAN 8000 JAAR HER. In het Geologisch Instituut van Amsterdam hield voor de Geologische Vereeniging Ir. W, F. J. M. Krul, directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening, een voordracht ove het onderwerp: „De invloed van marine transgressies op de samenstelling van het grondwater in Nederland". Spr. gaf eerst een uiteenzetting van de wijze, waarop het grondwater in ons land wordt gevormd en gevoed. Op grond van vele gegevens, in de laatste jaren verkregen zoo wel op geologisch als op hydrologisch ge bied, kan worden vastgesteld, dat van „mach tige grondwaterstroomen" van Duitsche her komst, die zich in westelijke richting naar de Noordzee zouden bewegen, geen sprake is, zoodat ook in dit opzicht Nederland een zelf standig gebied vormt. Tot voor kort had men in het algemeen den.indruk, dat het brakke en zoute water in den ondergrond van westelijk naar noor delijk Nederland vooral zijn oorsprong had in de recente Noordzee, waarbij dan plaat selijke infiltratie van regenwater, met name in de duinen en in sommige hooggelegen polders, voorraden van zoet water had ge vormd, welke als het ware drijven op het soortelijk zwaardere zoutewater. In de laatste jaren zijn echter vele gegevens beschikbaar gekomen zoowel uit Noordbra bant als Gelderland en Noord- en Zuid-Hol land, waaruit blijkt, dat het zoute grondwa ter vaak van veel hoogeren ouderdom is dan men vroeger dacht. Berekeningen van de Zuiderzeewerken, ge staafd door de uitkomsten van een uitgebreid grondonderzoek van monsters, ontleend aan den bodem van het IJsselmeer, en ook ge staafd door het ontziltingsonderzoek in den Wieringermeerpolder, hebben nader inzicht gegeven in de snelheid van verzoutings- en verziltingsprocessen. Gebleken is, dat de dif fusie, veroorzaakt door het verschil in zout- concentratie tusschen brak en zoet water, een factor van beteekenis kan zijn, doch dat deze van veel geringeren invloed is dan de be weging van het grondwater, wanneer althans eenig verhang aanwezig is, zooals in de dui nen en in de droogmakerijen, waarin kwel van beteekenis optreedt. Daar nu de grondwaterbeweging op ziclï- zelf uitermate langzaam geschiedt, vereischt de uitbreiding van zout of zoet water door diffusie wel zéér lange perioden. Nog veel onderzoek en berekening zullen noodig zijn om de hierbij optredende verschijnselen kwantitatief volodende op te helderen, maar toch acht spr. de aanwezigheid van „fossiel" grondwater van zeer hoogen ouderdom op verschillende punten van ons land wel ze ker. Van verschillende plaatsen gaf spr. daarna bijzonderheden waarbij be toogd werd, dat het betrekkelijk zoe te water in den ondergrond van Westfriesland meer dan 8000 jaar oud moet zijn. Het zoete water onder den keileem op het eiland Wieringen dateert van vóór 60.000 jaar. Het water met een hoog chloorgehalte In den ondergrond van Nuland in Noord Bra bant moet een restant zijn van een marine transgressie in het jong-tertiair. Li tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard, Is gisteren te Scheveningen, de door de Nederlandsche Schooljeugd geschonken en naar den Prins genoemde motor-strand reddingboot officieel in gebruik gesteld, waarna de Pri^s Tan boord van het scheepje een tochtje door de haven oaakte, SCHAGEN. 18 Jan. 5 Geldekoeien (magere) f 129—170, 8 idem vette 169—260, 6 kalfkoeien f 200—275, 4 vaarzen 110—140, 58 nuchtere kalveren 8-18. 102 schapen vette 182775 overhouders 1216.50; 4 varkens vette 0.66; 24 biggen 15—18. AMSTERDAM, 17 Jan. Veemarkt. 162 vette kalveren! ïe kw, S6—90 ct„ 2e kw. 74—82 ct„ 3e kw. 64—72 ct. per Kg. levend gewicht; 32 nuchtere kalveren f 712 per stuk; 50 varkens! vleeschvarkens wegende van 90—110 Kg. 72 75 ct.. zware varkens 7275 ct., vette var kens 7275 cL per Kg. slachtgewicht. Aan gevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken, Overzicht: Vette kalveren ma tige aanvoer, handel gedrukt, met lagere prijzen. Nuchtere kalveren weinig aanvoer, handel kalm, met onveranderde prijzen. Varkens onbeteekenende aanvoer, handel stil. zelfde prijzen. BROEK OP LAXGENDTJK. 18 Jan. ooi u'en 390420; drielingen 2 gro ve 330380; gele nep 4: peen 180—250; 2000 kfr. kroten 310—340 60000 kg. roode kool «O—5; 40000 kg. gele kool 250—290; 45000 kg d. witte kool 2703 1500 kg. savoye kool 340—390. NOORDSCHARWOUDE. 18 Jan. uien 3.90: grove 3.40; roode kool 4.3Ö— „«1' *ele k001 2.50—2.90; d. witte kodl 2.20—2.29,

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8