In witte kluisters Niipend 9ebrck aan Eerste Russische dreigement jegens Roemenië De Amerikaaosche vlootbouwplaooen RUSLAND excuseert zich Na de ramp van de „Arendskerk" DE GEMEENTEN IN DEN N.0.-P0LDER goederenwagons Prins Bcrnhard bij tennismatch DE REIGER SNELT VERDER Familie vlucht uit brandende woning Dc ontploffing in Groningen Verboden veranderingen in terreinen Huishoudster heult met inbreker Gevaar voor onze dijken niet denkbeeldig Nieuwe ramp in geteisterd Turkije Voor onze oorlogsslachtoffers Officiëele publicatie van ECONOMISCHE ZAKEN Duizend gulden boete geëischt Postvluchten op Indië Niet goed gedresseerd SNEEUWVAL EN IJSGANG VERTRAGEN HET VERKEER TE LAND EN TE WATER. MARKENS VUURTOREN BEDREIGD. De postboot, die de verbinding Ter schelling—Harlingen onderhoudt en gistermorgen om half acht van het eiland was vertrokken, heeft voor de reis naar Harlingen twee uur langer dan gewoonlijk noodig gehad. Zij be reikte deze plaats eerst om twaalf uur. Om half twee vertrok de boot naar Terschelling, doch na eenigen tijd moest zij terugkeeren door den ijsgang op de Waddenzee. Des morgens had het schip het getij mee gehad, hetgeen de vaart mogelijk maakte, doch 's middags bleek de postboot niet op gewassen tegen het drijvende ijs. Vandaag zal men opnieuw de terugreis ondernemen. Van uit het geheele land komen berich ten over gestagneerd scheepvaartverkeer op onze rivieren. Het drijfijs pakt samen en op meerdere trajecten is het scheepvaartver keer geheel onmogelijk geworden. Doordat de waterverbinding met België onbruikbaar is geworden, moet alle kolen- vervoer per spoor geschieden, en gelukkig voldoende materieel. F.en veerboot van den dienst Flakkee Brabant werd zoodanig door ijsschotsen be schadigd, dat zij niet meer kon varen. Op Marken bedreigden de kruien de witte massa's den vuurtoren. Met donderend geraas stootten de schot sen tegen den voet van den toren aan, zoodat deze begon te trillen. De ijsgevaarten bedreigden het huisje van den wachter. Een schuurtje werd zelfs vernield. Doch thans is het ijs in de omgeving van Marken weer eenigszins tot rust gekomen en de bewoners, die in groepjes beangst het ongewone schouwspel aan de kust van hun eiland gadesloegen, zijn weer kalm aan den arbeid gegaan. Een voordeel van de ijsgang is echter dat Marken nu een vaste verbinding met den wal heeft. Ijsbergen. Hun „hoogtepunt" bereiken de ijsmassa's hij de provinciale waterwinplaats te Enkhui zen. Het zijn daar ware ijsbergen, die een prachtigcn aanblik opleveren. De witte wintergëvaarten vormen echter geen denkbeeldig gevaar voor de dijken aan Xoordhollands kusten Zoolang de werking niet heviger wordt kan men gerust zijn, doch de toestand is uiteraard elk oogenblik aan verandering onderhevig. In de steden. Veel misère ondervindt het groote stads verkeer van de zich opeenhoopende sneeuw massa's. Niet slechts trams en auto's kwa men met moeite voort, doch vooral de le veranciers kunnen een woordje meespreken over de sneeuwproblemen van 1940! Menige huisvrouw ontving haar boodschappen niet op tijd Waakzaamheid ln Italië. In diplomatieke kringen wordt veel com mentaar gehecht aan een uit Moskou ont vangen bericht, volgens hetwelk het orgaan van de Komintern Roemenië voorstelt in het gisteren uitgekomen nummer met de URSS een pact tot wederzijdschen bijstand te sluiten. Dit bericht, zoo merkt men in deze kringen op, verdient de aandacht. Men moet zich herinneren, dat het optreden van het Kremlin, eerst jegens de regeeringen der Baltischc landen en vervolgens jegens de regeering van Helsinki telkenmale vooraf gegaan werd door' soortgelijke betuigingen van de Sovjetpers. Het feit, dat het orgaan van de commu nistische internationale thans de bedoeling van het Kremlin laat doorschemeren orn met Roemenië te onderhandelen, is vol be- teekenis in dezen zin, dat het wellicht een eerste toespeling zou kunnen vormen op het gevaar, dat misschien binnen kort aan den dag zou kunnen treden. Op den grondslag van de recente ervaring is men in dezelfde kringen van mecning, dat de bedoelingen van Moskou jegens Roe menië van gelijke orde moeten zijn als dien welke de accoordcn met de Baltische landen ingaven en de agressie tegen Finland. Men denkt dan ook, dat Rusland het voornemen heeft zich Bessarabië te doen afstaan of op zijn minst zich in dezen sector en in de Zwarte Zee sterke strategische posities te verze keren in ruil voor een pact tot we derzijdschen bijstand met Roemenië. Een dergelijke gebeurlijkheid, zoo doet men in Rome opmerken, zou een bedreiging tegen Hongarije vormen. Hoe het ook met de Sovjetbedoelingen gesteld is, er ligt hier een element, waarmede rekening gehouden moet worden op een oogenblik, waarop spra ke is in de pers der betrokken landen van een mogelijke en spoedige verbetering in de betrekkingen tusschen Boedapest en Boe karest. AARDSCHOK EISCHT 50 DOODEN. OVERSTROOMING DREIGT. Volgens een bericht uit Ankara zijn, naar gemeld wordt, vijftig personen gedood en 160 gewond tengevolge van twee hevige aardschokken, die zich gisternacht hebben voorgedaan in het gebied van Niode in Zuid-Anatolië. De jongste aardschokken in het gebied Niode, op eenigen afstand van het gebied, dat eerst was geteisterd, hebben meer dan vierhonderd huizen vernield. In het reeds eerder door aardbevingen geteisterde gebied zijn in de afgeloopen 24 uur acht schokken gevoeld, doch er wordt geen melding gemaakt van verdere schade of slachtoffers. Het Turksche parlement heeft gisteren op nieuw de steunverlcening besproken aan de door de aardbeving geteisterde gebieden. Verscheidene afgevaardigden cischten een snellere verzorging van de talrijke wezen en behoeftige dakloözen kinderen. De mi nisterpresident beloofde dienovereenkomsti ge maatregelen. De in het land bijeenge brachte gelden bedragen 1.9 millioen Turk sche ponden. Uit Westelijk Anatolie komene weer be richten van overstroomingen, daar de sneeuw is begonnen te smelten. In het ge bied van de stad MuhtaphaKemalPasja staan 15 dorpen onder water. Voorstel om 500 millioen dollar minder te besteden. De voorzitter van de Vlootcommissle van het Huis van Afgevaardigden, Vinson, heeft voorgesteld het vlootuitbreidingsprograin- ma, dat 1300 millioen dollar beliep, met 500 millioen te verlagen. Lit zou beteekenen, dat de vloot niet met een tonnage van 400.000, doch met 218.000 ton zou worden ver groot Volgens Vinson zouden dan toch nog drie vliegtuigschepen, 34 duikbooten en een niet nader aangeduid getal kruisers ge bouwd kunnen worden. Vinson acht het on verstandig'een groote hoeveelheid bouwplan nen op te stapelen vóór den tijd, dat de sche pen inderdaad op stapel gezet kunnen wor den. Spijt betuigd aan de Zweedsche regeering. Het Zweedsche ministerie van buitenland" sche zaken heeft van den zaakgelastigde in Moskou een telegram ontvangen, waar in wordt medegedeeld, dat na de Zweed sche demarche bij de Sovjetregeering deze thans een antwoordnota heeft overhandigd Daarin verklaart de Sovjetregeering, dat uvee Russische vliegtuigen bij vergissing de Zweedsche grens gepasseerd zijn, tengevol ge van oriënteeringsmoeilijkheden door een sneeuwstorm. De Sovjetregeering betuigt haar spijt over het incident. ONZE OOST. f 57.000 opgebracht. Een inzameling van de Vaderland- sche Club ten bate van de Neder- landsche oorlogsslachtoffers heeft tot nu toe f 57.000 opgebracht. PLETTEN VAN GRAAN. De Minister van Economische Zaken maakt het volgende bekend: Daar ten opzichte van het pletten van ha ver en andere granen bij velen de meening blijkt te bestaan, dat dit niet verboden is, wordt er nogmaals de aandacht op geves tigd, dat, zonder ontheffing van het verbod voor het verwerken of bewerken van crisis- producten tot veevoeder (Veevoederbesluit 1939), het pletten van haver niet toegestaan is. In het algemeen zal deze ontheffing niet worden verleend aan landbouwers. 's-Gravenhage, 18 Jan. 1940. (Adv.) PRIJZEN VERSCH RUGSPEK Van officieele zijde wordt bekend gemaakt dat de prijzen voor het bij de Nederlandsche Veehouderijcentrale in te leveren versch rugspek. met ingang van Maandag 22 Ja nuari 1940 verhoogd zullen worden en tot nader order zullen zijn als volgt: Per strook zonder wang: A-spek boven 28 kg f0.76 B-spek van 2427,9 kg f0.7o C-spek van 18—23.9 kg f 0.73 D-spek van 13—17.9 kg f0.68 G-spek van 10—12,9 kg f0.69 H-spek van 8— 9,9 kg f0.65 I-spek van 6— 7,9 kg fO.62 Alles per kg; de laatste drie soorten zonder achterkinkel. De overige voorwaarden zijn ongewijzigd gebleven. 's-Gravenhage, 18 Jan. 1940. (Adv.) AANKOOP SLACHTVEE VOOR BLIK- VLEESCH. Van officieele zijde wordt bekend ge maakt, dat op Zaterdag 27 Januari 1940 de overneming van slachtvee door de Neder landsche Veehouderijcentrale zal worden be ëindigd. Voor het laatst zullen derhalve in de week van 2227 Januari op de verschil lende markten runderen, bestemd voor de bereiding van vleesch in blik, worden over genomen. 's-Gravenhage, 18 Jan. 1940. (Adv;) Alleen beschikbaar voor vervoer van levensmiddelen. Reeds in de voorgaande weken heeft zich een nijpend gebrek aan spoor wagons voor goederenvervoer voor gedaan. De vorige week werden te Rotter dam geen wagons meer verstrekt voor vervoer van graan naar het binnenland. De sneeuwbal gedurende de laatste dagen heeft den toestand er niet beter op gemaakt aldus het Hsb. Te Rotterdam zijn heel weinig wagens beschikbaar. Expediteurs die vroeger vier tot vijf wagens vroegen, dienen thans aan vragen in voor 80 tot 90 stuks. Ze krijgen er echter niet één. De wagens, die naar hier zouden moeten terugkeëren, blijven wegens den sneeuwval langer onderweg. De toe stand is thans moeilijker dan in andere win ters omdat het verkeer met het buitenland o.a. ten behoeve van groepsvervoer van goe deren naar Italiaansche havens meer wa gons eischt Behalve voor groepsvervoer worden echter thans door de Nederlandsche Spoorwegen geen wagons meer afgestaan voor vervoer van lading naar het buitenland. Ook tekort aan vrachtauto's. Zoowel de sneeuwval als de opvordering van auto's voor militaire doeleinden, ma ken dat er minder vrachtauto's dan anders beschikbaar zijn voor goederenvervoer naar het binnenland. Verleden jaar, toen de winter maar kort duurde, kon het graan- vervoer naar het binnenland door auto's worden overgenomen. Te Rotterdam worden alleen spoor wagens beschikbaar gesteld voor vervoer van goederen, die in direc- ten zin bestemd zijn voor de levens middelenvoorziening. Dat moeten dan eindproducten zijn. Graan wordt hiertoe niet gerekend, en daarvoor worden geen wagens verstrekt. Von Cramm ln de Apollohal. Gistermiddag heeft de bekende Duitsche tennisspeler von Cramm in de Apollohal te Amsterdam enkele vriendschappelijke par tijen gespeeld. Tegen Hughan heeft von Cramm een single gespeeld, waarna een dubbelspel tusschen von Cramm met Leem bruggen tegen Hughan en van Swol werd geformeerd. Z.K.H. Prins Bernhard is gistermiddag met von Cramm medegekomen en heeft een uur lang de verrichtingen der spelers gadegeslagen. Aangename verpoozing te Nairobi. Gisteren heeft de „Reiger" op zijn vlucht naar Johannesburg bet tra ject NairobiDodoma—M. Plka—-Bu- lawayo afgelegd. Van boord van het vliegtuig wordt ge meld, dat bij aankomst te Nairobi, passagiers en bemanning op het vliegveld verwelkomd werden door alle leden van de Nederland sche kolonie. Des avonds organiseerde de consulgeneraal van Mombasa Okenya, de heer A. M. L. Winkelman een ontvangst, wel ke zeer geslaagd mocht worden genoemd. Om zes uur (A. T.) Arriveerde de „Reiger" te Dodoma. Ruim drie'kwartier later steeg het toestel weer op en arriveerde precies drie uur later te M'Pika. Een uur werd hier vertoefd en vervolgens begonnen met de laat ste étappe van gisteren, een afstand van 980 km., naar Bulawayo. ALLE VOETBALWEDSTRIJDEN AFGELAST. Zooals verwacht mocht worden hebben de voetbalbonden ook de voor Zondag a.s. uitgeschreven wedstrij den afgelascht Het zal dan dus de zevende voetballoozen Zondag zijn. Op ijsvreugde rekenen we des Zon dags overigens ook maar niet meer.,, Petroleumkachel omver gestoo- ten. ln den afgeloopen nacht, omstreeks Half drie, is brand uitgebroken op de derde éta ge van perceel Kleine Kattenburgerstraat 141 te Amsterdam, bewoond door de fam. V. De brand was ontstaan, doordat de vrouw des huizes, die op dat oogenblik haar baby hielp, bij onge luk een brandende petroleumkachel omver stiet, ten gevolge waarvan in korten tijd het geheele vertrek in brand stond. De verschrikte vrouw vluchtte onmiddel lijk met haar echtgenoot en het kind het huis uit en waarschuwde de buren. Inmid dels was ook de brandweer van het bureau Kattenburgergracht ter plaatse, die met een straal op de motorspuit het vuur bestreed, dat spoedig gebluscht was. Ook was een der slangen over het dak gelegd doch deze be hoefde geen water te geven. De motorspuit van het bureau de Ruyterkade, die even eens was uitgerukt, behoefde geen dienst te doen. Van het perceel brandde de achter kamer en de keuken uit. Na korten tijd kon de brandweer wederom inrukken. ERNSTIG GEVAL VAN PRIJSOPRIJVING. Een 56-jarige koopman te Rotterdam had zich voor de Rotterdamsche rechtbank te verantwoorden wegens prijs opdrijving. Ver dachte had op 5 September van het vorig jaar aan iemand te Oss „para"-binnenban- den verkocht voor f 40.per 100 stuks, terwijl de normale prijs voor dat kwantum f 25.bedroeg en buitenbanden van het zelfde merk van f 80.per 100 stuks ver kocht voor f 140.-—. Op 15 September J.1. verkocht hij „Re cord" lampen aan iemand te Dordrecht voor f 3.85, terwijl de toen geldende prijs f 3.25 was en zadels van f 1.10 voor f 1.45. Verdachte voerde te zijner verdediging aan, dat hij voorzien had, dat de inkoopsprijzen hooger zouden worden en omdat hij bang was, dat zijn omzet dan kleiner werd. had hij de prijzen maar verhoogd. Het O.M. achtte dit misdrijf zeer ernstig, te meer omdat de prijzeiï zoo sterk opgedreven zijn en eischte daarom tegen verdachte een geld boete van f 1000.subs. 40 dagen hechtenis. Verdachte's raadsman pleitte clementie. Uitspraak 1 Februari a.s. Een der slachtoffers ten grave gedragen. Het Wilhelmus en het strijderslied van Troelstra weerklinken. Gistermiddag is op de algemeene begraaf plaats te Zaandam het stoffelijk overschot van den militair H. J. Visser, een der slachtoffers van den ontploffingsramp te Groningen onder groote belangstelling en met militaire eer ter aarde besteld. De lijkbaar was gedekt door de vader- landsche driekleur. De minister van Defensie had zich doen vertegenwoordigen door den kantonnements commandant, kapitein C. S. Heerma' van Voss. Toen de lijkbaar in de aula was binnen gebracht speelde het orgel het Wilhelmuj. terwijl de militairen het geweer presenteer den. Kapitein Heerma van Voss hield hier als kantonnementcommandant, mede namens het oorlogsdeel in Groningen een lijkrede, waarin hij het licht er op liet vallen, dat Visser was gestorven als soldaat in de uit oefening van zijn plicht, in dienst van het vaderland en ter bescherming van onze neu traliteit. Namens den Nederlandschen transportar beidersbond, waar van Visser lid was en mede namens de gemeente sprak hierop de wethouder Plooijer eenige hartelijke woor den tot afscheid. Hij wees er op, dat Visser het slachtoffer is geworden van den economischen toe stand. Doordien hij werkloos was, werd hij opgeroepen als vervanger, Dit is hem nood lottig geworden. Hij is gevallen als slachtof fer van zijn plicht Spr. hoopt, dat de macht die hem heeft opgeroepen, zijn taak als ver zorger van zijn groote gezin zal overnemen. Bij het verlaten van de aula speelde het orgel het strijderslied van Troelstra. Toen de kist in de groeve was neergela ten, loste het vuurpeleton als laatste groet een salvo. Ver. Ned. Scheepvaartmij. zet tot nader order de afvaarten stop. Naar wij van de directie der Ver- eenigde Ned. Soheepvaartmij verne men, zijn de afvaarten van, haar schepen opgeschort en is den agen ten aangezegd tot nader order geen ladingen aan te nemen. Deze maatregel, welke als een voor- loopige is te beschouwen, dient om de directie gelegenheid te geven de situatie, welke door de torpedeering van de Arendskerk is ontstaan, te bestudeeren. De definitieve beslissing zal afhangen van de eventueele ver dere behandeling van de affaire Arendskerk tusschen de Nederland sche en de Duitsche regeering. Indeeling van het geheele ge bied bij de randgemeenten on waarschijnlijk. In de nota naar aanleiding van het eind verslag van de commissie van rapporteurs over het ontwerp van wet tot voorloopige gemeentelijke indeeling van eenige gebie den langs den rand van den Noordooste lijken Polder verklaart de regeering dat voor de vrees, dat de thans in overweging gege ven oplossing de eerste schrede zou beteeke nen op den weg, die voert naar indeeling van het geheele poldergebied bij de randge meenten, geen grond bestaat. Hoewel de re geering zich uiteraard haar uiteindelijk oor deel moet voorbehouden tot de commissie belast met de voorbereiding van de organisa tie van den Noordoostelijken Polder haar rapport zal hebben uitgebracht, meent zij reeds thans als haar meening te kunnen uit spreken, dat indeeling van het geheele pol dergebied bij de randgemeenten uiterst on waarschijnlijk is te achten. Op de uitreis bereikten de „Peli kaan" met gezagvoerder te Roller Jodhpur, Het vliegtuig wordt 21 Ja nuari te Batavia verwacht De „Wie lewaal" met gezagvoerder Hondong kwam te Bandoeng aan. Op de thuisreis landden de „Oe hoe" met gezagvoerder Viruly te Basra en de „Emoe" met gezagvoer der Schot te Medan. Deze machines worden resp. morgen en 23 Januari te Napels verwacht. Ten behoeve van de luchtverde* diging, In een algemeene bekendmaking No. 18 van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht maakt deze bekend, dat hij een verordening heeft vastgesteld waarin o.m, wordt bepaald: Indien door den commandant van do luchtverdediging ingevolge artikel 1 van do Verordening van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht van 28 November 1939 (algemeene bekendmaking no. 14) terreinen worden aangewezen, welke van uitzonderlijk belang zijn voor de luchtverdediging, zal genoemde commandant die aanwijzing ter algemeene kennis kunnen brengen door plaatsing van een desbetreffende aankondi ging in de Nederlandsche Staatscourant en noor aanplakking van die aankondiging aan het gemeentehuis der gemeenten, waarin de bedoelde terreinen rijn gelegen. In dat geval zal een schriftelijke kennis geving aan de rechthebbenden, als bedoeld in artikel 1, lid 2 van vorengenoemde ver ordening achterwege blijven. Indien een openbare aankondiging, als bedoeld in artikel 1 heeft plaats gevonden, is het ieder verboden eenige verandering te brengen in de terreinen, aangeduid in de openbare aankondiging en is iedere recht hebbende op deze terreinen verplicht te zor gen, dat veranderingen als vorenbedoeld door derden niet worden aangebracht. Bij de openbare aankondiging kan dit ver bod tot bepaalde, daarin aan te geven, ver anderingen worden beperkt. Ontheffing mogelijk. De commandant van de luchtverdediging is bevoegd, om namens den Opperbevelheb ber van Land- en Zeemacht yan een ver bod als boven bedoeld geheel of gedeeltelijk ontheffing te verleenen. Bij het verleenen van zoodanige ontheffing kunnen door hem voorwaarden worden gesteld. Worden de voorwaarden niet nagekomen, dan kan de verleende ontheffing door den commandant van de luchtverdediging worden ingetrok ken. De rechthebbende op een terrein als be- deold bij artikel 1, aangeduid bij openbare aankondiging wien bekend is, dat derden zijns ondanks eenige verboden verandering in dit terrein brengen of voornemens zijn te brengen, is gehouden daarvan onvenvijld aan den commandant van de luchtverdedi ging kennis te geven. Loopjongen, die afwijkende ver klaringen ailegt wegens meineed gearresteerd. Voor de Haagsche rechtbank stond giste ren terecht de filiaalhouder C. de W. te Alphen aan den Rijn. Hij zou zijn loopjon gen opdracht gegeven hebben suiker bij de klanten te bezorgen, hoewel dat met het oog op de toen te verwachten suiker distributie verboden was. Tegen den veld wachter, die proces-verbaal had opgemaakt, heeft de loopjongen verklaard, dat hij zijn baas speciaal had nog gevraagd had, of hij ook de suiker moest bezorgen. Gisteroch tend, voor de rechtbank als getuige gehoord, trok hij die verklaring in en zeide, dat dc suiker al ingeladen was en dat hij niet meer gevraagd heeft, of de suiker nu niet moest worden bezorgd. Beide verklaringen waren met elkaar in strijd en er werd proces-verbaal wegens meineed tegen den loopjongen opgemaakt. Hij werd ter zitting gearresteerd en zal voor den officier van justitie worden geleid. De zaak tegen den filiaalhouder werd voorloopig aangehouden. Zij gaf hem den sleutel van het huis Zooals wij dezer dagen meldden, heeft de centrale recherche te Amsterdam Zondag avond den beruchten inbreker P. de J. ge arresteerd, toen hij beladen met een groote buit aan sieraden en juweelen het terrein van zijn werkzaamheid, een villa aan de Uranje Nassaulaan, wilde verlaten. Wij wezen er in ons desbetreffend bericht reeds op, dat het den inbre ker zeer gemakkelijk viel, de villa binnen te dringen, daar hij met den huissleutel de deur opende. Een raadsel bleef hoe de man aan den sleutel kwam. Dit mysterie is thans opgelost De politie heeft n.1. de huishoudster van mevr. Sch. aan gehouden, verdacht van medeplich tigheid; zij zou de J. de sleutel van het huis hebben gegeven. De centrale recherche heeft het onderzoek nog eenige dagen voortgezet, omdat men 't vermoeden koesterde dat nog meerdere per sonen bij deze inbraak waren betrokken. Maar wij vernemen heeft de recherche gis ter nog een derde medeplichtige gearres- o u V i.e niet tot het personeel van mevr. 8ch. behoorde. Nadere mededeelingen kon ae politie ons in verband met het onderzoek nog niet doen. Vandaag zullen zoowel de hoofddader P. dc J. als de huishoudster voor den officier .worden geleid.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2